Dierenliefde bij de beesten af M TV WEER Het Gesprek van de Dag 31 Harde zijwind op Schiphol Lucifer in smoking Daphne Deckers speelt voor sinterklaas Hans Dorrestijn neemt het op voor vriendin na verkrachting Product WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 Dl COMMENTAAR Het ongeluk met het Transavia-toestel op Kerstavond 1997 is voor al te wijten aan de lawaainormen op Schiphol. Met deze conclusie legt de Raad voor de Transportveiligheid de vinger op een gevoeli ge plek. Door nachtelijke vliegbeperkingen probeert Schiphol im mers de geluidshinder voor slapende omwonenden in toom te houden. De Boeing 757 van Transavia raakte bij de landing met te harde zij wind van de Zwanenburgbaan. Gelukkig vielen de gevolgen mee. Zoals bij de meeste vliegtuigongelukken was er sprake van een se rie factoren en tekortkomingen. Informatie over de toegenomen zijwind was niet goed overgekomen en de bemanning had volgens de raad een doorstart moeten overwegen. In navolging van de pilotenvereniging VNV en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium bepleit de raad een verlaging van de veilige zijwindnorm op Schiphol. Bij een strengere limiet zou de piloot niet aan de landing op de Zwanenburgbaan zijn be gonnen. Hij had dan een andere baan toegewezen gekregen of had moeten uitwijken naar een ander vliegveld. Schiphol blijft volhouden dat de lawaairegels de luchthaven niet onveiliger maken. Maar er zijn hoe dan ook gerede twijfels gere zen. Het lijkt daarom een verstandige zaak om het advies van des kundigen te volgen en de zijwindnorm op Schiphol te verlagen. Veiligheid moet immers altijd voorop staan. Onmiddellijk rijst de vraag waar vliegtuigen dan moeten landen als het W hard waait. Steeds uitwijken naar Rotterdam of Brussel is geen haalbare optie. Dat zou de bedrijfszekerheid van vliegmaat schappijen in gevaar brengen en veel boze passagiers opleveren. In veel gevallen zouden vliegtuigen veilig kunnen landen op Schip- hol-banen die nu 's nachts vanwege de geluidshinder min of meer gesloten zijn. Meer veiligheid levert dan echter meer lawaaihinder op. terwijl iedereen juist zijn best doet om de overlast te beperken. De enige manier om deze gordiaanse knoop door te hakken lijkt het verder beperken van de nachtvluchten. Vliegmaatschappijen zullen daar weinig voor voelen. Maar het is de prijs die de lucht vaartsector moet betalen voor maximale veiligheid zonder de om wonenden op te zadelen met veel meer lawaai. Verkiezing huisdier van het jaar in Dierenmanieren Men zegt wel dat Engelsen hun huisdieren bijna als mensen behandelen, maar ook in Nederland begint de dierenliefde grootse vormen aan te nemen. Deze maand wordt bijvoorbeeld het huis dier van het jaar verkozen. Dat gebeurt in een speciale aflevering van 'Dierenmanieren', in sa menwerking met de stichting 'Met dieren meer mens'. Hoe ver mag je als tv-recensent gaan Of eerder, hoe dicht bij huis mag je blijvenGisteren begon de NPS met een nieuwe reeks afleve ringen van de quiz 'Het mes op tafelPrachtige spelshow, maar wel gepresenteerd door een soort van collega. Met Joost Prinsen neem ik één keer per week ruimte in op deze pagina. Op zaterdag staan we samen in deze krant. Ik ken hem niet persoonlijk en hij mij niet. hoe raar dat ook moge klinken. Ik heb ontzag voor hem (en vind het een eer dat we op een dag samen columnist zijn voor deze krant), maar neet niet wat hij van mij vindt. Slechts één ding weet ik zeker ik ken zijn gezicht en hij het mijne niet. Zal U als lezer te allen tijde denken dat ik Joost Prinsen niet wil of mag aanvallen? Zal U ah lezer denken, dat wij columnisten elkaar de Im/id boven het hoofd houden als ik ga schrijven dat "Met het rnemp tafel' verreweg het leukste televisiespelletje is? Ik weet het niet en dus mag ik mijn mening eigenlijk niet op deze pagina venti leren Maar ik doe het wel. Want de Joost Prinsen die 'Met het mes op tafel' presenteert is een heel andere Joost Prinsen dan die elke zaterdag op deze pagina 'co- lumneert'. In 'Met het mes op tafel' wordt hij een sluwe vos. die een duiveh alter-ego laat opborrelen, dat hem op het lijf geschreven is. Ineens waant hij zich in de donkere spelonken van het illegale gok wezen. waarin alles mag behalve foute antivoorden gei>en. Tegelij kertijd wordt 'Met het mes op tafel' omgeven met de grandeur i>an van een Monegaskisch casino. Joost Prinsen is een fantastische wolf in schaapskleren. Lucifer in een smoking. De regels zijn ferm en on barmhartig. Zijn lijdende voorwerpen, de kandidaten, benadert hij met het gevoel van een malafide colporteur, die altijd beleefd blijft, maar spijkerhard naïeve huisvrouwtjes te grazen neemt. Joost Prinsen doet het en ik vind het heerlijk. Zelf noemde hij het gisteren een disaster ville' en een calamity café'. Met pianist Martin van Dijk en barvrouw Mylou Francken sjyeelde hij het spel. dat het van bluffen, parate kennis en gewiekstheid moet hebben. De ktindidaten kregen ervan langs 'Kijk der 's glimmen'. zei hij. wanneer de uiteindelijke winnares ueer eens glunderend het bare geld bijeengreep als ze een ronde ge wonnen had. 'Beetje een hobby van u hè', passen', zei hij venijnig, als een kandi daat bij gebrek aan goede antivoorden geen geld durfde bij te leg gen. Wat een heerlijk, vermomd venijn. Ga zo door gewaardeerde meneer Joost Prinsen, collega van één dag. Vorig jaar werd door diezelfde stichting al de 'Met dieren meer mens award' uitgereikt aan een instelling of persoon die zich verdienstelijk had gemaakt voor de relatie tussen mens en dier. De prijs ging toen naar een Am sterdammer die elke dag met een aantal dieren de kinderaf deling van het AMC bezocht. „Het ging niet alleen om hon den en katten, maar ook geiten en kippen", aldus Dick Ebben- horst van de stichting 'Met die ren meer mens'. „Hij haalde de dieren op bij een kinderboerde rij in de buurt, en ging daarmee de zaal op. De meeste kinderen j hebben er veel plezier en profijt van. Het is gebleken dat kinde- ren die met dieren in aanraking komen sneller genezen Het initiatief is inmiddels zo aangeslagen dat ook het Wilhel- mina Kinder Ziekenhuis in Utrecht sinds enige tijd bezoek krijgt van dieren. „En dat is pre cies het doel van onze stichting, I namelijk dat een geslaagd initi- I atief een voorbeeldfunctie ver vult en navolging krijgt.' Zo hoopt Ebbenhorst dat een initiatief van één van de huidige genomineerden, de stichting HUVOR. ook landelijk wordt opgepikt. HUVOR neemt de zorg voor een huisdier over wanneer hun bejaarde baasje of vrouwtje dat niet kan door ziek te of opname in een tehuis. „Het is nu een regionale stich ting die actief is in het oosten van het land. Maar door lande lijke bekendheid te geven aan hun activiteiten en initiatieven hopen we dat er op meer plek ken in Nederland oplossingen worden gevonden voor situaties waarin een ouder iemand door ziekte tijdelijk is uitgeschakeld, en daardoor niet meer voor zijn huisdier kan zorgen. De stich ting voert ook actie richting ver zorgingshuizen om ervoor te zorgen dat mensen die in een verzorgingshuis worden opge nomen, toch hun huisdier kun nen houden. In veel gevallen mogen ouderen hun huisdier niet meenemen, en dat zorgt voor veel verdriet. De stichting 'Met dieren meer mens' wordt financieel onder steund door de branchevereni ging Nederlandse Voedingsin dustrie Gezelschapsdieren. Hierdoor is het mogelijk dat de stichting bepaalde projecten fi nancieel ondersteunt. Daar naast fungeert de stichting als vraagbaak voor dierenliefheb bers. „Wij hebben bijvoorbeeld een overzicht van alle hondencrè ches in Nederland'. De hon dencrèche, waar mensen die overdag niet thuis zijn hun huisdier kunnen 'stallen', is in Nederland in opkomst. In bijna de helft van de 457 dierenasie len is er een voorhanden. 'Het is een trend', meent Ebben horst. Behalve de 'Met dieren meer mens award' wordt dit jaar ook een prijs uitgereikt aan het huisdier van het jaar. „Het gaat ons erom dat een huisdier een bijzondere prestatie verricht in de relatie tussen mens en dier. Zo kregen we bijvoorbeeld een brief over een hond die doof is, maar die reageert op de geba rentaal van zijn baasje. Zo'n dier komt in aanmerking." trudy van der wees» TV2 (TROS) VRIJDAG 3 december 19.29-19.54: 'Dierenmanieren'. Drie luik over de verkiezing 'Mei dieren meer mens award' en 'huisdier van het jaar". Presentatie: Martin Gaus. De huisdieren worden genomineerd door de kijkers. Het zijn ook de kij kers die bepalen welk dier op 17 de cember wordt uitverkoren tot huis dier van het jaar. Voor de 'Met dieren meer mens award' zijn drie instellin gen genomineerd: de gemeente Utrecht wegens zijn hondenbeleid, de stichting SOHO, die honden traint voor assistentie aan gehandicapten en de al eerder genoemde Stichting HUVOR. Een jury bepaalt wie de prijs wint. De winnende instantie krijgt een standbeeld van de Utrechtse kunstenaar Ad Jenner en mag een wens doen. Gaus probeert die wens in vervulling te laten gaan. Daphne Deckers speelde giste ren voor sinterklaas. In Alphen aan den Rijn deelde de presen tatrice van de populaire live so ap Big Brother pakjes uit aan kinderen van de Stichting Rijn- hove die hulp verleent aan jon geren met gedragsproblemen. De dozen vol verrassingen wa ren gemaakt door de bewoners van het Big Brother huis in Al- mere. In het kader van hun week.opdracht maakten zij dui zend pakketjes, met een ca deautje en een gedicht. Twee honderd daarvan worden nog bezorgd bij het Leger des HeUs in Dordrecht; achthonderd gin gen richting Rijnhove, waar zich een spontaan feestje ont wikkelde. Dat gebeurde voor het oog van de Veronica-camera's en dat was voor directeur Du Prie van Rijnhove net zo belangrijk als het uitdelen van de cadeautjes voor de kinderen was. Hij greep de gelegenheid aan om te plei ten voor de jeugdzorg. „Het is natuurlijk geweldig dat de kin deren wat krijgen, maar het be langrijkste is dat de jeugdzorg nu eens in de schijnwerpers komt te staan. Want dit is een een vergeten sector. Onze men sen werken dag en nacht kei hard om kinderen met grote gr - dragsproblemen weer op het spoor te zetten, maar op de po litieke agenda komen wij niet voor." Du Prie wil dat er meer geld be schikbaar wordt gesteld voor de jeugdzorg. Terwijl de kinderen van Rijnhove de pakjes met barbies, stripalbums en boeken uitpakten en pieten in het ge zelschap van Daphne Deckers het spul vermaakten, hield hij het oog op de harde realiteit. „Ik hoop dat er donderdag veel mensen naar de uitzending kij ken". zei hij, in de stille hoop dat zich daarna families aan melden als tijdelijk opvangge- zin. „Want met de millennium wissel zijn er van de 120 kinde ren toch nog dertig die noodge dwongen hier oud en nieuw vieren. Niemand haalt hen op..." De wind waait door de bomen Zelfs als zou de laatste maand van dit jaar de kerstmaand van 1788 naar de kroon steken (met gemiddeld -5.7 graden was dat de koudste december ooit), dan nog wordt 1999 een zeer warm jaar. Voor de hand ligt dat de cember normaal of te zacht uit valt waardoor de kans groot is dat 1999 een uitzonderlijk warm jaar gaat worden. Het zijn voornl de overgangsseizoenen die Mt jaar een belangrijke bij drage hebben geleverd aan het thermische overschot. De lente was in De Bilt met gemiddeld 10,4 tegen normaal 8,4 graden het op één na (1998) warmste seizoen van de eeuw (er staan nog meer lentes op nummer twee); de herfst pakte eveneens een gedeelde (1982) tweede plaats. De gemiddelde tempe ratuur over de afgelopen drie maanden bedroeg 11.6 graden tegen normaal 10,2. Alleen in 1969 was het met gemiddeld 11,7 graad nog een fractie war mer. De herfstwarmte kwam uiter aard vooral voor rekening van september maar november is na een koude middenfase toch ook weer vrij zacht geworden De Bilt kwam uit op gemiddeld 6.7 tegen normaal 5,9 graden. Aan het rustige weer van de laatste tijd kwam gistermiddag een einde. Een sterk uitdiepen de depressie bij Noorwegen (het weerglas tuimelde daar met 10-13 hPa in 3 uur) veroor zaakte in onze kustgebieden windkracht 7-8 met windstoten tot boven de 80 km/uur. Ilmui- den registreerde uitschieters tot 83 kilometer. Wel werd hele zachte lucht aangevoerd. Tij dens de afgelopen nacht was het meest 11lokaal 12 graden. De regen stelde echter weinig voor. Veel viel er vrijwel ner gens. Morgen blijft het flink waai en. aan zee staat opnieuw een windkracht 7 tot 8 uit het westen. De buienactivi teit beperkt zich hoofdza kelijk tot het noorden. Bij ons komt de zon nu en dan tevoorschijn maar met maxi- maal 8-9 graden is het wel iets minder zacht. Op vrijdag veroorzaakt een volgende storing veel wind en enige tijd regen. Daphne Deckers deelt cadeautjes uit „Kom op jongens, scheuren." FOTO HENK BOUWMAN Hans Dorrestijn is kwaad, ver drietig en alles wat met zulke stemmingen samenhangt. Een vriendin van hem zou ander halve maand geleden zijn ver kracht. Volgens Dorrestijn is de verdachte pas vorige week ge hoord en wil de politie de zaak seponeren. „Onze wetgeving moet op het gebied van ver krachting heel anders worden", vindt de cabaretier. Daarom gaat hij een actiegroep oprich ten. Gistermiddag stond een woe dende Dorrestijn voor het huis van de vermeende verkrachter in Ede. Volgens ooggetuigen om een steen door het huis te gooien. Volgens hemzelf om de man te vertellen dat hij in de gaten wordt gehouden. Eerder op de dag was de cabaretier en schrijver van woede tegen het plafond geknald. Dat gebeurde toen de vriendin langskwam en vertelde dat de politie weinig zag in haar zaak. Te weinig be wijs, dus niet aan beginnen. Dorrestijn, overtuigd van de verkrachting en de identiteit van de verkrachter, ging over tot actie. Met twee anderen, on der wie de man van het moge lijke slachtoffer, ging hij naar het huis van de verdachte. Poli tieagenten, die snel ter plaatse waren, wisten de zaak daar te sussen. De man bleek niet thuis, want hij zit nog steeds vast. Dorrestijn wil nu een vereni ging oprichten die de belangen van verkrachte vrouwen behar tigt. „De Nederlandse wetge ving is log en ongevoelig. Veel vrouwen krijgen daardoor het afschuwelijke gevoel, dat ze medeschuldig zijn. Er moet een tussenoplossing gevonden wor den. Van bepaalde misdrijven kun je niet zeggen dat iemand onschuldig is voor het is bewe- Voetbal is een product. Dc ene volle container na de ander voert de vreemdelingenlegioenen aan uit s Oost-Europa en minderjarige slaafjes uit de slop pen van Rio de Janeiro. Ze moeten onze Ro- land. Frank, Patrick en noem ze maar op, doen vergeten. Zoek op een gewone doorde weekse dag op televisie dat kanaal met die kleine beeldjes op. Op vijftien van de dertig is gefladder in korte broek tegen een groene achtergrond. Op veertien andere wordt voor- of nabeschouwd. Je moet het zappen in de finesses beheersen om op het scherm de i•oetbalstadions met omtrekkende bewe gingen te omzeilen. Dat ben ik ook niet van plan want het product voetbal is het leukste spektakel dat er is. Maar pas op: je kunt het vergelijken met het product chocola. Allebei verslat vnd. Als het er is. kan een mens er niet van afblijven. Te veel chocola kan alleen maar tot twee dingen leiden. Of je ireet je suf aan de ndigt als en aringsdeskundige in ramma over het product bouli- liand gelopen tussendoortje. Of en en eindigt eveneens in een HAN MULDER praatprogramma, ditmaal gewijd aan het product anorexüi nervosa. Maar van het product voetbal wordt niemand dik of dun. Het is het brood op de plank van de laatste Uuin- tigste-eeuiver. Die plank is leeg want hij eet al lang geen brood meer. hoogstens een cracker of een van de sla doorweekte gezonde Italiaanse bol of ander engs. De plank heeft sedertdien een nieuwe bestemming. Moeder draagt de bal erop binnen en mocht er nog worden gebeden voor het eten dan is het een variant op. geef ons heden ons dagelijks voetbal En maar ho pen dat pastoor Cruijff een goed woordje voor ons doet. Voetbal vult onze dagen en binnenkort onze nachten. Op het internet zitten ze niet stil. Een meneer in een gist reept pak met een gat-in-de-markt gezicht ver telde pas nog dat weldra via de camera van internet naar keuze plaats kan worden genomen achter de goal. in de skybox van de gestreepte pakken of in een risicovak waar de bloem der natie zich te buiten gaat aan de iresehjkste ziekten voor scheidsrechter en te genpartij. Als het zover is komen we een etmaal aan één stuk aan ons gerief. Dan wordt altijd wel ergens op de ivereld tegen een bal getrapt en tegen een fluitist aangezeken. Mag Big Brother Louis van Gaal mis schien even zeven miljoen gaan verdienen? Natuurlijk zijn er mensen die somberen. Die zijn er altijd geureest. Het product film stond heel lang in een zondige reuk bij het christelijk volksdeel Ook al om dat daar zoveel van was en het altijd in het donker gebeurde. Er werd gewaarschuwd voor het product negermuziek, waarmee jazz werd bedoeld, waarvan je weliswaar geen ruggenmergtering kreeg zoals i>an het product zelfbevrediging, maar andere erge din gen. En zou een mens mi snel afstompen bij het pro duct RBC jegens het product TOP Oss of het product Volendam versus het product Emmen? Bange achter hoedepraat. meer niet. Deze woensdagavond ri het eerlijk gezegd wat behel pen met het dagelijks brood. Er is slechts vier uur voor het product voetbal uitgetrokken en is enkel maar op Duitsland voorradig. Wel schaft de pot het product sumo vanuit Tokio. Sumo is onderling geknuffel door mollige Jajxinse heren of andere nijlpaarden met een warme sjaal tussen een royale bilpartij. Het product Onze-Liet v-Heer leidt ons vanavond in elk geval wél in i>erzoeking dus. MILLENNIUM nog dagen HAAI Koe dm; Ken lot tdr kiel die: i C Nog 31 dagen en het nieu elt we millennium breekt aa ne Reden voor deze krant or in een dagelijkse serie te- er rug te kijken op belangrijl at gebeurtenissen die plaats grepen op corresponde- 11 rende data in de afgelope a 1000 jaar. Deze week: 29 nov 1922: ontdekking gral tombe Toetanchamon we 81 reldkundig; 30 növ 1813: Prins van Oranje bereikt i0 Scheveningen; 1 dec 1953 ie Bep van Klaveren terug in ro Nederland: 2 dec 1975: treinkaping Wijster begin1 3 dec 1967: eerste mense- W lijke hartoperatie: 4 dec 1663: Sinterklaas verbo den. Hans Dorrestijn: „De Nederlandse wetgeving is log en ongevoelig." FOTO GPD zen. Bij verkrachting zijn vaak steek- of schotwonden nodig als bewijs. Ik vind dat er bij aangifte van verkrachting van uit gegaan moet worden dat er iets is gebeurd." De politie laat weten niet blij te zijn met de 'overdreven' actie van de caba retier. dolf schellekens tl 1 DECEMBER 1953 Zelfs het 'Wie?wat?waar?-jaar- boek' maakt er officieel mel ding van. Tussen het nieuws over een massa-ontslag bij de Nationale Luchtvaartschool ei het bericht dat de ziekenfond; r raad heeft besloten de honora 5 ria aan huisartsen tot zeven gulden te verhogen, staat bij d eerste december 1953: 'De be- kende middengewichtsbokser Bep van Klaveren na een vijfja rig verblijf te Australië in Rot terdam teruggekeerd'. In zijn onnavolgbare levensverhaal over de Dutch Windmill' laat dichter-schrijver Jules Deeldei de olympisch kampioen uitge breid venellen over die tijd. 'DE had er schoon genoeg van, vai ,e Australië', aldus de bokser die in Europa kampioen was in he m licht- en middengewicht en in Amerika triomf na triomf vier de. 'En dan die gokwereld daa weetjewei, die onderwereld, h< ging van kwaad tot erger'. Met een droge 'ik wou weer boksei verrast de 46-jarige pugilist bij zijn terugkeer heel Nederland. In januari 1954 volgt z'n kort stondige en succesvolle rentre al is de glans er wel een beetje vanaf. 'Moest ik ook nog naar r zo'n psychiater, weetjewei, na zo'n zenuwarts, om te kijken 0 ik niet maf geslagen was, maar nee hoor, alles zat nog op een rijtje. Had ik ze ook wel kunne vertellen, maar ja, ze dachten echt van: die gozer is gek met z'n 46 jaar nog in de ring'. MENSELIJK Mountainbiken kan het scrotun aantasten. Door het gestuiter va de fiets kunnen pijn, zwellinger en zelfs tumoren ontstaan. Dit deelden Oostenrijkse onderzoe kers gisteren mee op een congri in Chicago. Zij onderzochten 4f fanatieke mountainbikers in de leeftijd van 17 tot 44 jaar. Die werden aan een ultrasoon scroti monderzoek onderworpen, even als een even grote groep menser die niet aan de sport doen. Van de fietsers had 96 procent onre gelmatigheden aan de balzak te genover 16 procent van de niet- fietsers. Vaak hadden de moun tainbikers te kampen met pijnlij ke goedaardige tumoren, water breuken, verkalking van de bijb. (wat een zwelling kan veroorza ken) en spermabevattende ge- zwellen, die tot infecties kunnerjj leiden. Slechts de helft van de fietsers had daadwerkelijk klachjl ten. In de meeste gevallen ne- men de problemen af als er een J tijdje niet meer gefietst wordt en is geen behandeling nodig. Vol- gens de onderzoekers kunnen fietsen met vering de problemerij al heel wat verminderen. Ook he:| dragen van een draagverband voor de balzak kan helpen, even-' als zadels met gaten erin of met een Y-vorm. Uit eerder onder zoek was al gebreken dat door langeafstandsfietstochten het J aantal spermacellen kan afne- men. Een Braziliaanse man is om het leven gekomen nadat hij tijdens een tropische storm door de blik-j sem werd getroffen toen hij zijn mobiele telefoon opnam. Vol gens de politie barstte zondag- avond plotseling het noodweer los in de stad Maria Quiteria, 1.200 kilometer ten noordoostei van Rio de Janeiro. Terwijl de man. JOSE SANTOS ARAUJO, zich haastte om een veilig onder dak te vinden, ging z'n mobiele telefoon. Hij stopte om het tele foontje te beantwoorden, waarof hij ter plekke door een bliksem schicht werd geraakt. De man was op slag dood. Vier anderen liepen lichte verwondingen op.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2