'Dat persoonlijk contact kan ik wel missen' Huurverlaging aanvragen? Bezint eer ge begint Meningen Schandalige gang van zaken rond regionale Rabobank Cultuurpriji UITGELICHT De koningin en 'de pers van tegenwoordig Publiek laten meebeslissen bi culturele prijzen geen goed id( redactie paul de vlieger, 071-53ï De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar. Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl In de pers is de afgelopen da gen opwinding ontstaan over de uitspraak van koningin Beatrix dat het niveau van de journalistiek de afgelopen twintig jaar achteruit is ge gaan. De vorstin woonde za terdag de jubileumviering bij van het veertigjarige Genoot schap van Hoofdre dacteuren. Na afloop was er een borrel, waar Bea trix lang bleef na praten met wie daar maar zin in had. Van dat soort ge- sprekkken mag je als journalist geen ver slag doen, daar her innerde genoot schap- voorzitter Pieter Broertjes de aanwe zigen na afloop nog aan. Afspraak is afspraak, dus wij schreven er maandag niet over, maar Trouw en NRC Handelsblad deden dat wel en de Rijksvoorlichtingsdienst berust er nu in dat de uitspra ken van de koningin openbaar zijn geworden. Zeker is dat Beatrix ook doelde op het niveau van de verslaggeving over de monar chie, maar omdat zij haar kri tiek niet preciseerde, weten wij niet welke publicaties haar wel en welke haar niet beval len. Ze had het over de privacy van leden van het koninklijk huis. Mogelijk is de publici teitsgolf in de serieuze media over de Argentijnse vriendin van Willem-Alexander haar niet goed bevallen. Ie hoeft het niet met haar eens te zijn om tot de slotsom te komen dat het voor haar op zijn minst even wennen moet zijn geweest. Dat was het na melijk voor veel andere lezers en voor veel journalisten ook. Pikanter dan de zorgen van de majesteit, vond ik de op roep van voorzitter Broertjes om wat ruimharti ger met de media om te gaan. Toen ik het Broertjes zaterdag in Amsterdam hoorde zeggen, be dacht ik me dat het voor de eerste keer in de pers geschiede nis was dat de voorzit ter van het Genoot schap van Hoofdre dacteuren zon wens publiekelijk uitte in aanwezig heid van de koningin. Ik vond het getuigen van een volwassen omgang van pers met de monarchie en daar ben ik een groot voor stander van. Serieuze relaties verdienen serieuze berichtge ving. Dat is iets anders dan rod del en achterklap. En het is in elk geval veel beter dan hoofd redacteuren die het achter ge-, sloten deuren met leden van het hof op een akkoordje gooien en vervolgens maar niet berichten over bijvoor beeld Greet Hofmans. Toen zij de positie van koningin Juli ana aan het wankelen bracht, was dat overal in de wereld pers te lezen, behalve in Ne derland. ton van brussel hoofdredactie Gisteren was om meer dan een reden de dag van de waarheid. Niet alleen omdat de straatarme Woningbouw vereniging Leiden stemde over een fu sie met een schatrij ke woningstichting uit het Oosten. Maar ook omdat op 30 november er een wetswijziging heeft plaatsgehad, die huurders de moge lijkheid geeft om huurverlaging aan te vragen. Voorwaarde is wel dat er dan iets met je huis aan de hand moet OPINIE J. de Greef is directeur van Woningbouwvereniging Leiden (WBL). Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de nieuwe wet die het voor huurders mogelijk maakt huurverlaging aan te vragen als de huurwoning gebreken vertoont die niet binnen zes weken door de huiseigenaar worden verholpen. zijn, maar bij wie is dat niet? Op naar de Huurcommissie, zou ik zeggen. Voor vijfentwintig piek vragen om een fors lagere huur, dat kon wel eens een goeie investering zijn. De gedachte ach ter de nieuwe wets bepaling is dat de huurder waar voor zijn geld moet krijgen. Bij een pittige huur hoort een prettig huis. Daar ben ik voor. In de wet is dat als volgt gere geld: als er een gebrek is aan je huis en de huisbaas lost dat niet binnen zes weken op, kun je de Huurcom missie vragen om de huur te verlagen. De Huurcommissie komt kijken en bepaalt wat de huur mag zijn zolang het gebrek niet is verholpen. Eerst even een paar rariteiten uit de wet. Als er geen daglicht in je woonka mer komt, kan de huur omlaag. Maar wie huurt in hemelsnaam zo'n huis? Ook kan het niet door de beugel als er geen aanrecht in de keuken is. Hier lijkt huurverlaging mij alleszins rede lijk. En als de voordeur niet op slot kan, hoef je van mij ook niet het volle pond te betalen. Dit soort wetgeving hebben we in Nederland kennelijk nodig, het komt blijkbaar nog voor. De bordjes 'onbewoonbaar verklaarde woning' kunnen, weer uit de kast wor den gehaald. Meer herkenbaar wordt het als we lezen dat condensatie, doorslaand vocht of optrekkend vocht tot huur verlaging kan leiden. Want condensa tie komt in Nederlandse woonhuizen op grote schaal voor. Vooral de wo ningen die kort na de oorlog zijn ge bouwd, hebben er last van. Dat ligt voor een deel aan de woning, en voor een deel aan huurders' die massaal weigeren om een raam open te zetten. Zonde van de warmte, maar het vocht blijft dan ook binnen. Hier voorzie ik grote chaos. Het zal verzoeken regenen. En de Huurcom missie maar afwegen. Hoe erg is het probleem? Ligt het aan de woning of is het de schuld van de huurder? Of allebei een beetje? Ze hebben er geen ervaring mee, die arme Huurcommis- sies, dus zij gaan een paar zware maanden tegemoet. En het begon er net zo lekker rustig Huurders hebben vanaf vandaag de mogelijkheid om huurverlaging aan te vragen. Voorwaarde is dan wel dat er dan iets met het huis aan de hand moet zijn. archieffoto united photos de bofo te worden. Door de beperkte huurver hoging van de afgelopen jaren kwa men er weinig bezwaren bij de Huur commissie binnen en nu verzint Den Haag dit weer. Voor wie nog werk zoekt: de Huurcommissie heeft bin nenkort banen in overvloed. De volgende categorie die in aan merking komt bestaat ook in Leiden: als de algehele staat van onderhoud zeer slecht is, kan de huur omlaag. Het moeten wel serieuze onderhouds- gebreken zijn, zoals houtrot, kierende deuren en ramen en een slecht dak. En echt ernstig, hè, niet gewoon een beetje bladderende verf. Maar ja, wie bepaalt wat ernstig is? Wat de één voor lief neemt is voor de ander een probleem van de eerste orde. En hoe ernstig is ernstig? Ook dat mag de Huurcommissie uitzoeken. Veel sterk te ermee. Maar let op: nu wordt het leuk. On voldoende geluidsisolatie van de mu ren, de vloeren of de plafonds kan ook tot huurverlaging leiden. Volgens mij kan half Nederland zo door naar de Huurcommissie. Immers, wie hoort zijn buren niet? Als ik de buurman 's nachts een plas hoor doen, vind ik mijn huis onvoldoende geïsoleerd? Ik woon toch niet samen met de buur man? Dan was ik wel hiernaast gaan wonen! Ik val trouwens meer op de buurvrouw. Het idee achter de wet is prima: waar voor je geld. Maar voor de hui der die zijn kansje waagt, zal het effe zwaar tegenvallen. Bij klachten o1 geluid of het schilderwerk kan Huurcommissie de huur verlagen 70% van het maximum. Dus niet wat de huur nu is, maar van wat zou mógen zijn. En wat is nu de clou: de mee: huurders wonen in huizen van ningcorporaties. Huren die hoger z dan 75% van het maximum kom daar bijna nooit voor. Dus voordat die 25 gulden uitgeeft aan de Hut commissie: eerst even uitrekenen dat het wel waard is. Graag wil ik reageren op ver schillende artikelen in het Leidsch Dagblad over de uitrei king van de Rabobank Cultuur prijs. Ik sluit mij van harte aan bij de meningen van de LD-re- dacteuren J. Rijsdam en C. van Hoore, zoals zij die verwoord den in de columns 'Genomi neerde hansworsten' (19 no vember) en 'Schone Schijn' (20 november). Het moet mij van het hart dat ook ik de gang van zaken omtrent deze regionale Cultuurprijs ronduit schandalig vind. Wat was het vorig jaar toch een sympathiek icfeè om deze prijs ter stimulering van jong talent uit Leiden en de re gio in het leven te roepen. De Het einde van het loket lijkt nabij. De NS hebben hun saneringsplan teruggedraaid, maar de bankwereld draait door. Volgens Rijkman Groenink, beoogd bestuursvoorzitter van ABN/Amro, gaan we over een paar jaar alleen nog naar de bank voor financiële adviezen. Contant geld balen we uit de muur, de meeste andere transacties kunnen via internet. Eerder al meldde de Rabobank dat zij de meeste van haar 1800 kantoren binnen tien jaar omvormt tot adviesbureaus met minimale bezetting. Wordt u nog geholpen? C. Groenewoud van het ABN- Amrokantoor aan de Stations weg in Leiden: „Wij mogen daar niets over zeggen. U moet contact opnemen met onze persvoorlichter in Amsterdam T. van Dijk, persvoorlichter van ABN-Amro: ..De medede ling van Rijkman Groenink is correct. De opmars van pinnen en bankverkeer via internet is niet te stuiten en dat maakt de ze heroverweging van dienst verlening noodzakelijk. Er zul len altijd kantoren blijven, wij gaan niet plotseling allerlei lo caties sluiten. Op cruciale plek ken blijven kantoren waar men sen terecht kunnen Natuurlijk hebben wij daarbij ook gedacht aan mensen die niet zo goed met automaten overweg kun nen." I. van der Spek, directeur van de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB): „Wij merken dat persoonlijk contact langzaam verdwijnt uit het za kenleven. Natuurlijk is dat een ontwikkeling die je niet makke lijk kunt tegenhouden. Maar wij vinden dat bedrijven te weinig Bij banken nemen pinautomaten - en internet - meer en meer de rol over van het loket. Is dat een verontrustende ontwikkeling? archieffoto taco van der eb rekening houden met de gevol gen. Veel ouderen voelen zich onveilig bij automaten, zeker bij pinautomaten. Die angst leeft al onder jongeren, dus dat geldt zeker voor oudere men sen. Bovendien hebben veel ouderen moeite met de bedie ning van automaten. Pinauto maten, de kaartjesautomaten van NS en ook internet leveren problemen op. En denk eens aan mensen met visuele beper kingen. Banken hebben onder meer een maatschappelijke functie en ze moeten dus reke ning houden met mensen die niet met die dingen overweg kunnen, zoals ouderen. Er zijn genoeg bejaarden die de auto maten wel kunnen gebruiken, maar aan de mensen voor wie dat niet geldt moet worden ge dacht." B. Yilmaz, directielid van de Nederlandse Islamitische Bond voor Ouderen (NISBO): „Wij constateren deze trend en juichen het niet toe. Het aan spreekpunt valt weg. Voor men sen is dat vervelend, voor oude ren is het extra lastig. En in het bijzonder levert het problemen op voor ouderen die met een taalbarrière kampen. Men zou deze mensen op moeten van gen, want juist voor hun is een contactpersoon belangrijk." M. Wiegman, vice-voorzitter van het Platform voor Gehan dicapten Katwijk/ Rijnsburg/ Valkenburg: „Ik vind dit heel erg. Er zijn zoveel mensen die niet met automaten en compu ters kunnen omgaan. Willen ze die dan dwingen om naar ver- dergelegen kantoren te gaan? Juist voor die mensen is dat ex tra moeilijk. Ik zit zelf in een rolstoel en weet daarom uit er varing dat pinautomaten en NS-automaten voor rolstoelers te hoog rijn. Die zijn geplaatst voor mensen die staan. Lo gisch, maar ik heb er dus niets aan. Maar er zijn ook mensen die door reuma de knoppen niet kunnen indrukken, men sen die niet kunnen zien of niet kunnen lezen. Moeten wij aan een voorbijganger vragen om even 250 gulden te pinnen? Lijkt me niet erg veilig. Het is heel triest dat banken weigeren om voor dit soort dingen sa men te werken met gehandi captenorganisaties. Wij zouden graag meedenken over oplos singen. Zo zou men op elk kan toor, ook de kleinere, een loket voor ouderen en gehandicap ten open kunnen houden. Dat lijkt mij wel zo eerlijk." M. van der Zwet uit Sassen- heim: „Ik kan best met auto maten overweg. Maar zeker tij dens het pinnen voel ik mij on veilig. Ik bén pas 66, moet u zich voorstellen hoe mensen zich voelen die hoogbejaard zijn. Die kunnen die apparaten ook helemaal niet bedienen. Dat gaat ten koste van hun zelf standigheid." H. de Bruine van ROVER, be langenorganisatie voor open baar vervoergebruikers, afde ling Leiden en omstreken: „Een aantal jaren geleden zijn door de NS loketten op kleine stations gesloten of korter opengesteld. Wij vonden dat een slechte zaak. Het persoon lijk contact ontbreekt. Maar er zijn ook praktische bezwaren. Zo pakt een NS-automaat geen biljetten. Ze rijn ook traag, denk eens aan een gezin met vier kinderen dat zes kaartjes moet kopen. Als je daar achter staat in de rij, word je even gek. Een ander probleem is dat van buitenlanders. Ik woon vlakbij station Voorhout en deze zo mer zag ik daar meermalen toe risten die niets van de auto maat begrepen. Als je de taal niet spreekt kun je niets met die dingen." M. van der Plas van het ING- kantoor aan het Schuttersveld in Leiden: „Het lijkt me nogal onpersoonlijk. Ik vind dat je mensen moet kunnen helpen. Ik weet niet hoe de plannen van ING Nederland zijn, maar ik ben er persoonlijk niet voor om alles maar automatisch te doen. Vooral voor ouderen is het las tig om naar verdergelegen kan toren te komen." H. Hoevers, student Neder lands recht uit Zoeterwoude: „Minder loketten? Ik heb daar geen problemen mee. Ik pin toch altijd en treinkaartjes haal ik dan ook wel uit de automaat. Een sqrviceloket voor bijzonde re gevallen lijkt me trouwens wel noodzakelijk. Persoonlijk contact kan ik wel missen. Daarvoor ga je niet naar de bank." peter groenendijk winnaars van vorig jaar (beel- dend kunstenaars N. Beierle en H. Keijser) hebben toen de Cul tuurprijs gekregen die gekop peld was aan een opdracht voor een kunstwerk. De Rabobank had zich die eerste keer wel goed laten inlichten over de mogelijkheden met beeldende kunst. Maar wat jammer dat de bank zich dit jaar niet beter heeft laten informeren of er überhaupt wel talent genoeg was in Leiden en de regio op het gebied van literatuur. De Leidse bibliotheek die betrok ken was bij de organisatie voor dit jaar is niet goed ingevoerd in hét circuit van talenten. Doop middel van flyers en verschil lende artikelen in het Leidsch Dagblad moest het literatuur talent worden opgetrommeld. Ik denk ook niet dat de geno mineerden van dit jaar (disci pline literatuur) erg blij waren toen zij een week voor de uitrei king in de Stadsgehoorzaal via het Leidsch Dagblad moetsen vernemen dat het niveau van de inzendingen zo laag was dat er geen eerste prijs zou worden uitgereikt. Beste genomineerden, heb ben jullie met z'n allen zitten slapen? Waren jullie zo in een roes geraakt dat jullie niet de koppen bij elkaar hebben ge stoken en tegen de organisatie én de jury hevig tegen d gang van zaken hebben gen testeerd. Was er niemand het idee gekomenom zich te te trekken en zodoende het dium vrij te houden voor di teur R. de Jong, van deze Rc bank, die zelf - zie Sch Schijn van Cees van Hoore 20 november - nooit een t leest. Ik houd mijn hart al voor volgend jaar. Dit wordt een oproep aan jonge talenten in Leiden er regio op het gebied van muzfc theater, vormgeving en foto fie - Verenigt U! Wanneer u gend jaar een brief bereik oproep in de. pers ziet met vraag om uw talent in te ze voor een prijs ter meerdere rie van de sponsor, die ook eens tussentijds de spelre kan veranderen, ga dan verl zen (buiten de regio van den), word wat jaartjes oi (alleen jong talent komt in i merking) of negeer de opr en ga door met datgene wa jullie geloven. Als je echt ta en doorzettingsvermogen h dan zul je ook op landelijk veau erkenning krijgen en c hoef je echt niet eerst de re nale Cultuurprijs van de Ra bank Leiden Oegstgeest te ontvangen. A. Thijsi Dordre In uw krant lees ik altijd met in teresse de opinievormende ru brieken van Cees Waal en van Jan Rijsdam. Met meer dan ge wone belangstelling heb ik dit keer in het LD van 19 november de bijdrage van Jan Rijsdam ge volgd. Zijn verhaal met de kop 'Genomineerde hansworsten' was mij in grote lijn uit het hart gegrepen. (Hoewel ik me al ja ren afvraag waarom het LVC bijna dagelijks breeduit aan bod komt in Rijsdams LD en de jazz, qua aankondiging alswel recensies niet of nauwelijks aan bod komt. Een mening die ve len met mij delen. Maar goed, het was even een zijstraatje dat ik graag even insloeg.) Terug naar de 'Genomineer de hansworsten'. En dan be perk ik me maar tot de Zilveren Veer. In 1996 was ik ook één van de kandidaten, hoewel ik (met plezier) genoegen moest nemen met, laten we zeggen, een tweede plaats. De duizend jes gingen toen ook nog niet over de toonbank naar de geno mineerden: het was het feest van de eenvoud. Vooral vanaf 1998 heb il vraagtekens gezet bij de r buiten gepropageerde oj om het publiek mee te ls kiezen. Als je je populariteit buit om massa's vrienden kennissen op te trommelen 'op jou' te stemmen, dan k< er al iets scheef te ritten. Ik dat al hardop laten weten mensen die rondom de Zi ren Veer mee-communia en ik hoop dat in het jaar 2 de organisatie niet meer pre geert om het publiek mee t« ten kiezen. Zie wat dat scheve verhouding oplevert de laatste verkiezing. Het moet toch mogelijk om een jury haar werk te 1< doen, onafhankelijk van dan ook. Wie het uitgevon heeft om het publiek mee t< ten beslissen, verdient pluim, zeker geen veer. Hoek het mij net even te ver gaatK over genomineerde hansv sten te praten. Voor de rest I ik het helemaal eens met1 Rijsdam! Henny Ki Lei« WOENSDAG 1 DECEMBER 1999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24