Barcelona kan Koeman niet terughalen Luinge geeft fout ruiterlijk toe Sport Alphen raakt zoek in Bennebroek Crash speelt ze allemaal ziek Manchester United wint wereldbeker Crum lacht om besluit KNVB Hup Uit Vriendschap Saam jVOE. ENSDAG 1 DECEMBER 1999 Nederlandse schakers winnen weer batumi Het Nederlands mannenteam heeft bij het EK schaken jin Batumi (Georgië) ook de tweede wedstrijd gewonnen. Het Oranje-viertal won met 2 1/2 tegen 1 1/2 van Bosnië-Herzegovi- na. De Nederlandse vrouwenploeg bleef tegen Zweden op 1-1 tsteken. Reinderman bracht de overwinning binnen. Evenals in de eerste EK-wedstrijd tegen Zweden (2 1/2-1 1/2) was hij goed voor een vol punt. [MRonaldo langer uit de roulatie parus Ronaldo is vier tot vijf maanden uitgeschakeld. De aan- id,valler van Inter Milaan onderging gisteren in Parijs een overi- ntgens succesvolle operatie aan de rechterknie. Het herstel van de ï- Braziliaan zal echter meer tijd vergen dan aanvankelijk ver wacht. Clubdoktoren van Inter hadden de prognose gesteld dat hun spits ongeveer drie maanden uit de roulatie zou zijn.De laatste twee seizoenen werd Ronaldo gesteld door ongemak i- aan de knie. een van de redenen waarom hij nooit zijn echte ij- vorm benaderde. Calderwood per direct weg bij NEC numegen Trainer Jim Calderwood van NEC heeft overeenstem ming bereikt met de Schotse tweededivisieclub Dunfermline Athletic over een contract. De Schot vertrekt met onmiddellijke ingang. Assistent-trainer Ron de Groot van NEC neemt Calder- woods taken voorlopig over. Volgens een woordvoerder zal de Nijmeegse eredivisieclub rustig zoeken naar een definitieve op volger voor de vertrokken trainer. Calderwood (44) was sinds lei 1997 trainer van NEC. "Graafschap stoot drie spelers af doetinchemArno Splinter, René Bot en Marcel Keizer mogen van De Graafschap uitzien naar een andere club. Het drietal jkomt onder trainer Rob McDonald in Doetinchem niet aan spe- 1 len toe en heeft zelf aangeven dan elders te willen voetballen. Splinter (22) kwam vorig seizoen over van Ajax. Rene Bot (21) is 1_ afkomstig van Feyenoord. Beiden konden daar geen basisplaats verwerven. Marcel Keizer (30) verruilde Cambuur Leeuwarden in de zomer van 1998 voor De Graafschap. artj Roda wint Limburgse derby Roda JC heeft gisteravond de Limburgse krachtme ting met MW gewonnen. Door een 3-1 zege klom de ploeg uit iKerkrade naar de derde plaats in de KPN Telecompetitie. MW speelde het grootste deel van de wedstrijd met tien man. Toma- sic kon er al na twintig minuten uit met twee keer geel. Roda en had bij rust een 2-0 voorsprong via Tchoutang en Zafarin. MW kwam in de tweede helft terug via Taiwo. maar Lawal stelde de inst voor Roda IC veilig. t-.win io Nieuwe voorzitter Leiden Atletiek leiden Leiden Atletiek heeft een nieuwe voorzitter. Gisteravond koos de Leidse atletiekvereniging tijdens een algemene leden- ch vergadering de 55-jarige Huub Heeger tot opvolger van Leo Dee. Heeger is na John van Haasteren en Dee de derde preses ainvan de club, die vier jaar geleden ontstond uit De Bataven/Lei den en AV Holland. Als nieuwe penningmeester trad Jaap van „pjder Zwan toe tot het bestuur van Leiden Atletiek. Met bijdragen van Gertjan van Geen en Gerard Baas De bridgers van het Leidse Crash staan al jaren aan de Nederlandse top. De laatste drie jaar bereikte de ploeg de fi nale van de strijd om het Ne derlands kampioenschap. Afge lopen weekeinde was het weer zo ver. Tegen voormalig lands kampioen Modalfa speelde Crash een wedstrijd 'uit het boekje'. Als een stel beginnelin gen werd Modalfa verpulverd. Het was zelfs zo erg, dat Modal fa niet meer terugkeerde naar Leiden voor de laatste twee ses sies op zondag. De opgave luid de: ziekte van een aantal spe lers. Crash-captain Simon de Wijs betreurde het voorval. „Het is zeker waar, dat een paar spelers ziek waren. Dat zeiden ze van tevoren. Maar het was onwaarschijnlijk zo goed als wij speelden. Normaal is het moei lijk punten pakken tegen Mo dalfa." Op zaterdag zaten ze al te hoes ten en te proesten? „Nee, zo erg was het niet. Waren jullie in je kuif gepikt? „Een beetje wel. Als ze voor had den gestaan, hadden ze zeker gespeeld. Vanwege de grote ach terstand en de noodgrepen die ze uit moesten halen, hebben ze afgebeld. Ik hou het er maar op. dat we toch wel geivonnen had den. Dit was een voorsprong die je 1 op de 100 keer uit handen zou geven. Overigens gaf onze tegenstander in de kwartfinale ook op. Dat was na drie zittin gen. Nu waren er nog 36 spellen te gaan. En nu? Zijn jullie favoriet voor de finale tegen Hok? „Webeginnen meteen voor sprong van 18 punten. Dat was het verschil in 'victory-points' na de reguliere competitie, waarin we Hok trouwens dik versloegen. Ik geef ons 70 pro cent kans om te winnen. Tenzij Hok over anderhalve week natuurlijk op de eerste dag al inziet dat Crash onklop- baar is en de speeltafels verlaat. Scheidsrechter Roelof Luinge geeft toe Feyen oord zondagmidag in de competitietopper tegen PSV ten onrechte een strafschop te hebben gege ven. lean-Paul van Gastel maakte van elf meter geen fout, waardoor de Rotterdammers de wed strijd met 1-0 wonnen. Luinge: ,,Ik heb een fout gemaakt. Aan de handsbal van Nikiforov waar voor ik een strafschop gaf, ging een buitenspelsi tuatie vooraf. Ik had daarvoor moeten fluiten. De Groninger arbiter stak de hand in eigen boezem nadat hij de televisiebeelden van de wedstrijd had gezien. „Vooral de beelden die van bovenaf zijn genomen, zijn duidelijk. Cruz stond buitenspel op het moment dat hij door Tomas- son werd aangespeeld. Mijn assistent, Pieterman, had voor buitenspel moeten vlaggen. Hij had daarmee een hele hoop ellende kunnen voorko men. Maar ik ben de eindverantwoordelijke, ik moet het boetekleed aantrekken, al kon ik vanuit mijn positie niet zien dat het buitenspel was." De Oekraïner Yuri Nikiforov kreeg van Luinge de rode kaart voor zijn handsbal op de doellijn. Ook die sanctie was onjuist omdat ze vooraf ging aan de buitenspelsituatie van Cruz. Op de vele gele kaarten, tien in totaal, waarvan een aantal discutabel waren, wil Luinge niet terugkomen „Daar geef ik geen commentaar op," zegt hij. Wel wil hij kwijt Feyenoord-PSV een 'hele moeilijke wedstrijd' te hebben gevonden. „Het was een be laden duel, waarin de sfeer gespannen was. Dal voelde ik vanaf het begin. Er werd kort op de man gespeeld, ik kon daardoor niet te veel laten lopen." De lawine aan kritiek die over hem is gekomen, ervaart hij als 'onplezierig'. Luinge: „Ik vind dit shit, want ik krijg nu heel Nederland over mij heen. Natuurlijk, ik heb een fout gemaakt en als een scheidsrechter een fout maakt, kan dat dode lijk zijn. Maar spelers maken ook fouten. Die missen ook kansen. En hoe vervelend ik het ook vind dat dit is gebeurd, ik heb er prima om gesla pen. Er zijn ergere dingen in de wereld." Nieuwe trainer van Vitesse: „Er zit geen clausule in het contract" Ronald Koeman verwacht de komende tweeënhalf jaar trainer van Vitesse te zijn. De clausule, dat Barcelona hem tussentijds terug kan halen, noemt hij een perti nente leugen. „Als Barcelona over anderhalf jaar komt, dan blijf ik bij Vitesse", sprak Koeman, tijdens zijn offici ële presentatie gistermiddag in Arnhem. Manchester United heeft gister morgen in Tokio de wereldbe ker gewonnen. De ploeg van Jaap Stam, winnaar van de Champions League, versloeg de Zuid-Amerikaanse kampioen Palmeiras uit Brazilië met 1-0. Het doelpunt kwam op naam van Keane, in de 35ste minuut. Manchester is daarmee de opvolger van Real Madrid, dat vorig seizoen onder leiding van Guus Hiddink de wereldbeker veroverde ten koste van Vasco da Gama uit Brazilië. De afgelo pen vijf edities werden overi gens steeds gewonnen door de Europese vertegenwoordiger: Ajax, Juventus, Borussia Dort mund, Rpal en Manchester. Vorig seizoen nog was Man chester goed voor de triple: het Engels kampioenschap, de Champions League en de FA- cup. Nu heeft de ploeg van ma nager Alex Ferguson alweer de eerste prijs binnen. Historisch gezien is het een bijzondere: het was de eerste wereldbeker in zowel de historie van de club als het Engelse voetbal. De wedstrijd in het nationale stadion in Tokio was boeiender naarmate hij vorderde. Man chester was op voorsprong ge komen in een periode dat Pal meiras eigenlijk het duel volko men controleerde. Keane pas seerde doelman Marcos na een voorzet van Ryan Giggs. In de tweede helft hielden de Engelsen stand onder de druk van Palmeiras, dat jaagde op de gelijkmaker. Doelman Bosnich was voor Manchester de held. De keeper verrichtte prachtige reddingen op schoten van on der anderen Alex en invaller Oseas. Alex, die overigens de enige gele kaart van de wed- Jaap Stam, hier in een luchtduel mi heeft er weer een trofee bij. strijd kreeg, verknalde de beste Braziliaanse kans. Alleen voor Bosnich kopte hij naast. De stand wat betreft gewon nen wereldbekers is ondanks de vijf Europese zeges op rij nog altijd niet in evenwicht: 20- 18 voor Zuid-Amerika. In Ne derland is Ajax de club met de meeste wereldbekers: 2 (1972 Faustino Asprilla van Palmeiras, FOTO Al' en 1995). Feyenoord won er één, in 1970. Manchester United: Bosnich; Ncvillr Stam, Silvestre en Irwin; Beckham. k« ane. Schot es (74. SheriiiKhami en Bun Solskjaer (46. Yorkej. Giggs, Palmeiras: Marcos; Arce, lunior, i nior Baiano en Roque Junior, Alex. sar Sampaio, Galeano (54. Kvair) en Zinho; Nunes (77. Huiler) en Asprill.i (56. Oseas). Voor Ronald Koeman past Vitesse perfect in zijn carrièreplanning. pakkie-an die stap te maken. Dat vind ik een veel grotere uit daging dan het trainen van een absolute topclub." Wat voor soort trainer Vitesse heeft gecontracteerd? „Ik heb bij clubs gespeeld die aantrek kelijk voetbal speelden", zei de ex-voetballer van FC Gronin gen, Ajax, PSV, Barcelona en Feyenoord. „Die lijn wil ik als trainer doorzetten. Mijn elftal zal de mensen niet vervelen." En: „In de Europa Cup is dit seizoen gebleken dat Neder landse ploegen tekort komen qua mentaliteit, hardheid en snelheid. Dat is te trainen door elke dag strijd te leveren op de training." Voordat hij op 1 januari in Gelredome begint, zal Koeman heen en weer vliegen tussen Amsterdam en Barcelona, me de om Vitesse nog vier keer te bekijken. „Als er aankopen no dig zijn, is dat bespreekbaar", aldus Koeman, die in Barcelona momenteel een huis laat bou wen. „Voor later. Dat kan over foto anp tien jaar zijn, of over vijftien jaar." Of eerder. Want zeker dooi dat Barcelona geen aikoopsom heeft geëist van Vitesse, lijkt een ongeschreven verbond voor de toekomst gesloten. „Ik heb geen indicatie gekregen dat Barcelona me terug wil heb ben", zegt Koeman. Maar „Voor Barcelona is het ook niet slecht dat ik nu op eigen benen sta." Koeman erkende dat zijn droomscenario hem in de toe komst hoofdtrainer van Barer lona maakt. „Dat zou heel mooi zijn. Maar er kan net zo goed nog een andere club tussen zit ten. Ik heb eerst tweeënhalf jaar om me als trainer te bewijzen bij Vitesse." arnhem gerard borgman Voorzitter Karei Aalbers repte over een heuglijke dag voor zijn club, woordvoerder Frank Hui- zinga bleef zich maar verbazen over het toegestroomde jour naille. De camera's zoemden, fototoestellen flitsten, zo'n vijf tig journalisten verdrongen zich rondom Het Sneeuwvlokje en de handvol aanwezige verslag gevers uit Spanje liepen panie kerig te smeken om vertalingen. Zo druk als gistermiddag was het nog niet eerder in de pers kamer van Vitesse. Geen won der, want de ambitieuze pro vincieclub krijgt met Koeman voor het eerst een wereldster in de gelederen. En dat terwijl ook Feyenoord naar de 78-voudig international zou hebben gehengeld. „Ik kan het begrijpen dat ze in Rotter dam verdrietig zijn", grapte Koeman. „Via-via heb ik over belangstelling van Feyenoord gehoord. Maar er is geen mo ment sprake van geweest. In de laatste periode was er geen contact." In Arnhem was Koeman één van de acht gegadigden, die door de spelers en technische staf op het kandidatenlijstje wa ren geplaatst. „Met zijn erva ring en uitstraling kan Koeman ons zowel op als buiten het veld een stapje verder brengen. Dat is de enige opdracht die hij meekrijgt", stelde Aalbers, die benadmkte dat Koeman boven aan het lijstje stond. Koeman zegt bewust gekozen te hebben voor de weg der ge leidelijkheid. De snelcurusus Coach Betaald Voetbal, assis tent-trainer van Oranje tijdens het WK van 1998, een jaartje trainer van het tweede van Bar celona (waarmee hij overigens degradeerde), een half jaartje assistent-trainer van Louis van Gaal, en nu dus tweeënhalf jaar op eigen benen bij Vitesse. De 36-jarige trainer: „Ik heb de top gehaald als voetballer, en kan de top ook halen als trainer. Op die weg is Vitesse een goede stap. Vitesse is een club in beweging. Dat past pre cies bij mij. Vitesse is al een aantal jaren bezig met de stap richting de top drie. Het is mijn Ben Crum, -docent bij de KNVB, ligt niet wakker van de beslissing van de voetbalbond hem op non-actief te stellen. Dat besluit nam de KNVB naar aanleiding van uitlatingen van Crum over voetbalclub Vitesse, voorzitter Karei Aalbers en de trainers Jongbloed en Sturing. Crum noemde voor de mi crofoon van Omroep Gelder land Vitesse een 'club met val kuilen', Aalbers 'een gemene man' en Sturing en Jongbloed 'vazallen van Aalbers'. Crum, docent op de trainers opleiding bij de KNVB, rea geert laconiek op het besluit van de KNVB. „Ik vind het al leen jammer voor de cursisten, want die moeten wel verder." Crum begrijpt alle commotie niet. „De KNVB reageert furi eus en identificeert zich met Aalbers en noemt mijn uitla tingen 'gek en gestoord' (citaat Arie van Eijden, directeur van de profsectie KNVB). Ze be schermen nu Aalbers en trek ken tegen mij van leer. Ik heb Koeman alleen willen waar schuwen voor een man die trainers verbruikt voor eigen eer en glorie." Crum is van plan zijn vakbond in te schake len, nu hij door de KNVB op non-actief is gesteld. „Vitesse overweegt voorals nog geen juridische stappen tegen Crum", vertelt Frank Huizinga, persvoorlichter van Vitesse. Ronald Koeman staat achter de beslissing van de KNVB. Net als Vitesse-voorzitter Karei Aal bers zal Koeman geen juridi sche stappen ondernemen te gen Crum. Aalbers wenste er geen woorden aan vuil te ma ken. konden vier spelers het terrein van de te genstander niet vinden, zodat het geplaag de elftal met slechts tien spelers aan de wedstrijd moest beginnen. Een typisch geval van de wet van Murphy: alles wat mis kan gaan, gaat ook mis. Hoe kan dat nou? „Het was de eerste keer dat we naar Benne broek moesten", zegt teammanager Tom Gunther. „Een auto raakte verdwaald en toen ze de richting vroegen, werden ze naar het ver keerde sportveld gestuurd. Uiteindelijk wa ren ze drie kwartier te laat en toen stonden we al 3-0 achter. Is het niet gewoon eigen schuld, dikke bult? Een team in nood mag dit natuurlijk zeker niet overkomen. „Natuurlijk is het dom, maar ik baal van de houding van die scheidsrechters, die ons geen uitstel wilden geven. Bewaar dat auto ritaire gedrag maar voor doordeweeks op je werk, denk ik dan. Acht«raf had ik drie man in de kleedkamer moeten achterhouden. Als je met minder dan acht spelers bent, mag je wel een kwartier later beginnen. Maar ik vroeg om uitstel in de overtuiging dat het wel zou lukken. Met de wet van Murphy valt te leven, met een paar onwillige scheidsrechters niet. Moed verloren al verloren. Hoop doet leven. En: Wie de heeft de toekomst. Het blijkt allemaal van toepassing te op UVS, dat het dit seizoen (laten we het voorzichtig zeggen) een moeilijk heeft in de hoofdklasse. Prachtig dat juist nu de ver pal achter zondag-één blijft staan. En dat wordt niet onder of banken gestoken. Neem nou het duel van afgelopen zon dag tegen Hollandia toen de junioortjes van Uit Vriendschap Saam (ook al van die mooie woorden) hun steun betuigden met een karre- vracht aan spandoeken waarop we de woorden 'Hup' en 'UVS' meer dere keren kunnen lezen. Helaas verloor UVS kansloos met 1-4, maar wedden dat die jongens er bij de volgende thuiswedstrijd weer zullen zijn? ij hockeyclub Alphen was het vorig sei zoen hommeles. Het voert te ver om al- uit te leggen, maar het kwam erop neer de visie van de toenmalige coaches en van een bestuurslid destijds niet met el- strookten. Een en ander resulteerde er dat enkele spelers niet meer het eerste team wilden uitkomen. Nu de plooien gladgestreken, maar Alphen wel stijf onderaan in de tweede klasse. weken geleden werd een nieuwe trai- coach aangesteld. Onder leiding van Kan pakte Alphen de eerste drie pun- door nota bene koploper Leusden te Afgelopen weekeinde deden de weer een stap terug. Op weg de uitwedstrijd tegen Bennebroek

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23