WBL op rand van afgrond 'Ik kreeg opeens het gevoel dat ik hem zou gaan winnen' 15 18 19 20 21 Ter herinnering aan de doden 23 Indonesische leger moordde op Oost-Timor VERHUIZEN: 90% organisatie 10% vervoer Hfl Sbss? Politie Noord-Holland rolt kinderpornonetwerk op Kamerleden in verlegenheid Oplevering van Haagse tunnel jaren vertraagd Moeders Srebrenica willen Karremans voor tribunaal LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 In het Amerikaanse Seattle geldt vanavond een uitgaans verbod als president Clinton irriveert op de wereldhandel- itop WTO. Gisteren al werd de noodtoestand uitgeroepen na dat demonstraties compleet uit de hand liepen. De gouver neur van de staat Washington riep de hulp in van tweehon derd man van de National Guard en driehonderd man van de staatspolitie. Pagina 9 VANDAAG 26 PAGINA'S frnnenland Buitenland -3.5 7 Cultuur en Kunst21 Economie8,9 Geloof en Samenleving 16 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips 12 Meningen.24 Regio 15.17,18.19.20 RTV/programma's 13 Sport22,23 Weeroverzicht16 Leidsch Dagblad NR. 42171 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 TJ E De natuur verdringt de cultuurletter voor letter Bouw van kunstcentrum in Alphen stilgelegd Vrijwilligers 'het cement' bij SJZ in Zoeterwoude Parkeerkaart stemt vele Noordwijkers tevreden Band Marillion draagt muzikale vrijheid hoog in het vaandel [kea haalt 18.000 klemspotjes terug Het Zweedse woonwarenhuis Ikea haalt in Nederland 18.107 Üemspotjes terug. Door een mogelijk ondeugdelijke scha kelaar kan het lampje met de aaam Dinge de consument ten schok bezorgen. Dat is een keer gebeurd in Zweden. De klemspot wordt sinds juli ver kocht. Een lasnaad van de chakelaar kan het begeven. Herfst bij zachtste drie van de eeuw De herfst van 1999 behoort tot de warmste drie van deze teuw. De gemiddelde tempe ratuur over de maanden sep tember, oktober en november kwam uit op 11,6 graden. In 1982 was het even zacht. Al- een in de herfst van 1969 was het iets warmer. Buurtfouillering' was onwettig De politie is buiten haar boek- e gegaan bij de actie tegen wapenbezit in de Rotterdamse HiUinxbuurt, vrijdagavond. )e agenten hadden de op dracht om alleen mensen in voertuigen en personen met bagage op wapens te controle ren. Er zijn echter ook mensen gefouilleerd die niet aan die risen voldeden. De rechter commissaris heeft één ver lachte vrijgelaten omdat de lanhouding onrechtmatig vas. Er werd wel een wapen bij deze man gevonden, fagina 5 Politie Kosovo gemengd opgeleid Zo'n tweehonderd Kosovaren djn aan een spoedopleiding lot politieagent begonnen, kan de cursus nemen zowel Ubanezen als Serviërs deel. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa moet de gezworen vijanden Ie ren samen te werken. De eer ste resultaten zijn niet hoop vol. De beide groepen spreken eikaars taal niet. Pagina 7 Uitgaansverbod in Seattle bij WTO guatema la-stad Een jongetje in Guatemala-Stad brandt een kaarsje ter gelegenheid van We reld Aids Dag. Vandaag wordt over de hele wereld stilgestaan bij de zestien miljoen slachtof fers die de ziekte inmiddels al heeft gemaakt en bij de tiental len miljoenen besmetten die de kwaal nog zullen krijgen. Vooral in de Derde Wereld slaat het vi rus hard om zich heen. Wereld Aids Dag staat dit jaar in het te ken van de elf miljoen kinderen die door het virus wees zijn ge worden. Van het medische front waren er vandaag zowel positie ve als negatieve berichten. Het Nederlandse Aids Fonds ziet goede mogelijkheden om een vaccin te vinden. Het sloot een samenwerkingsverband met het International AIDS Vaccine Initi ative, een organisatie die belem meringen voor de ontwikkeling van een preventief middel aan pakt. De laatste jaren is het on derzoek naar een aidsvaccin in het slop geraakt. Slecht nieuws kwam van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. Dat meldde dat veel Nederland se patiënten zich niet aan het ijzeren regime van de zoge noemde combinatietherapie houden, waardoor het aidsvirus resistent dreigt te wórden tegen de enige redelijk effectieve be handeling. Ook blijkt die zware therapie toch schadelijker voor het lichaam dan eerder werd ge dacht. foto afp jorge uzon Scheidsrechter Luinge geeft fout in topper ruiterlijk toe jakarta ppa Niet alleen pro-Indonesische milities, maar ook het Indonesi sche leger moordde tijdens de ongeregeldheden op Oost-Ti- mor in september. Dat conclu deert een officiële Indonesische onderzoekscommissie. In de voormalige Portugese kolonie braken rellen uit nadat bekend was gemaakt dat een meerder heid zich in een referendum voor onafhankelijkheid had uit gesproken. De commissie heeft al dentallen lijken gevonden in verschillende massagraven, al dus het voorlopige rapport. Au stralië schat dat de gevechten aan vijfhonderd tot duizend mensen het leven hebben ge kost. L^idscfiT Tl Xigblad Ml I W« >HI> 1% AAN Groucho Marx Televisie is erg opvoedend. Iedere keer dat iemand het toestel aanzet, ga ik naar een andere kamer en lees een goed boek. r~n 1 weersverwachting 9 voor donderdai *7«r 3'/6* '76* 90% 60% 20% ÜSSS35? 10% 20% 40% Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en etficlènt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 alkmaar gpd Invallen door heel Nederland doet de poliüe vermoeden te maken te hebben met een in ternationaal opererende groep. Zover het onderzoek nu strekt, gaat het om foto's van kinderen uit Oost-Europese en Aziatische landen. Het vermoe den bestaat dat op de in beslag genomen schijven en compu ters nog meer pornografische afbeeldingen staan. De politie denkt nog enkele maanden no dig te hebben om dat te onder zoeken. Mogelijk wordt dan ook de identiteit van de afnemers van de foto's bekend. Op het in bezit hebben van kinderporno staat maximaal vier jaar cel. Op handel in kinderporno maxi maal zes jaar. Fusieplannen met Woonstichting Portaal onvoldoende gesteund Een rechercheteam van de poli tie Noord-Holland Noord heeft een kinderpornonetwerk opge rold. Tijdens invallen en huis zoekingen in Groningen, Am sterdam, Den Haag, Onderdijk en Bergen zijn gisteren zes ver dachten aangehouden, vijf mannen en een vrouw in leef tijd variërend van 25 tot 73 jaar. De groep bood op internet af beeldingen aan yan kinderen onder de 16 jaar die seksuele handelingen verrichten. Voor het downloaden van deze af beeldingen moest tussen de twintig en veertig dollar worden betaald. De betaling in dollars De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) balanceert sinds gisteravond op de rand van de afgrond. De fusieplannen met Woonstichting Portaal worden door onvoldoende le den gesteund. Dat betekent dat de WBL voorlopig moet terugvallen op het reddings plan dat uitgaat van de verkoop van 1100 huizen. Dat plan is evenwel allang geen red ding meer voor de armlastige corporatie, zeggen bestuur, directie en personeel. leiden robbert minkhorst Slechts een kleine meerderheid van de Algemene Ledenverga dering (15 leden stemden voor, 11 tegen en vier onthielden zich van stemming) schaarde zich gisteravond in het Antoni- us Zalencentrum achter de fu sie en achter het omvormen van de vereniging tot een stich ting. Er was een meerderheid van 90 procent nodig. De ruim 250 toehoorders, voornamelijk personeelsleden, huurders en enkele politici, reageerden ge schokt. De WBL stevent af op een crisis. De corporatie doet nu waarschijnlijk noodgedwongen een beroep op een noodfonds voor woningbouwverenigin gen. Het bestuur zal vermoede lijk aftreden. De directie moet een nieuwe begroting voor vol gend jaar maken. Geld voor on derhoud is er nauwelijks. De kans is reëel dat de overheid ingrijpt en een bewindvoerder aanstelt. De verwachting is dat zijn planhen om de WBL ge zond te maken aanmerkelijk ingrijpender en pijnlijker zullen zijn. „We kunnen niet op eigen kracht overleven", zei directeur J. de Greef van de WBL gister avond. „In het reddingsplan zijn flinke gaten geslagen. Met de huidige huizenmarkt krijgen we onvoldoende middelen bin nen met de verkoop van wonin gen. We hebben al een tekort van 28 miljoen gulden. We mo gen niet fuseren. Dat is de reali teit. We moeten nu heel veel werk verrichten." „Dit is een dieptepunt voor de WBL", vond wethouder T. van Rij (volkshuisvesting). „Het gaat om een vreselijk groot be lang. Maar een crisis kan loute rend werken. Als hij maar niet te lang duurt. Het is noodzaak om vooruit te blijven kijken." Alleen een gunstige uitslag van de verkiezingen binnen dc Algemene Ledenvergadering, die volgend jaar worden gehou den, kan de corporatie van de ondergang redden, denken Van Rij, voorzitter T. van der Lans van het bestuur en de twee di recteuren van Portaal, C. Jagt- man en C. Buijs. Dan moeten er zoveel voorstanders van de fu sie worden gekozen, dat zij de dissidenten onder de leden kunnen overstemmen. Want het aanzoek van Portaal blijft geldig, lieten Jagtman en Buijs weten. „We hebben een slag verloren, maar de oorlog nog niet. We geven nog niet op." den haag anp Een gratis koffertje met daarin een fototoestel, op naam gestel de visitekaartjes, pen, kladblok en een badge heeft gisteren di verse Kamerleden in verlegen heid gebracht. Doel was de le den van de Tweede Kamer te verrassen met het geschenk en ze te verleiden tot een spel, waarbij ze 50.000 gulden kun nen winnen dat besteed moet worden aan een regionaal werkgelegenheidsproject. Maar het cadeautje viel niet bij ieder een in goede aarde. WD-fractievoorzitter Dijkstal zond de luxe metalen atta- cheekoffer direct terug naar de afzender: de metaal- en elektro technische industrie. Die wilde met het geschenk de aandacht vestigen op de problemen die de sector ondervindt bij het vinden van personeel. Ook frac tievoorzitter De Graaf van D66 heeft de koffer linea recta re tour gezonden. Multimiljonair en vader in één weekeinde leiden plof van joolen Emile Bousie (52) uit Leiden heeft het gelukkigste weekeinde van zijn leven achter de rug. Zijn vrouw Brigitta schonk vrij dagavond het leven aan zoon Lorenzo Emilio. Als klap op de vuurpijl won de kersverse vader twee dagen later in het Zand- voortse casino de Mega Jackpot van 1.923.936,39 gulden. Al ver voor het weekeinde wist Emile het zeker. Zijn nako meling zou een jongen zijn en de Mega Jackpot was voorbe stemd om naar zijn bankreke- ning te worden overgemaakt De eerste zekerheid kreeg hij door een vruchtwaterpunctie, de tweede was een kwestie van intuïtie. „Ik was hier een week of zes geleden. Toen stond de jackpot op 1,5 miljoen. Da's een mooie prijs, dacht ik bij mezelf. Ik heb er toen honderd piek in gegooid en die waren zo weg. Een dag of veertien geleden kwam ik hier weer en toen kreeg ik het gevoel: Ik ga hem gewoon winnen." De Leidenaar was zo zeker van zijn zaak dat hij elke dag ging spelen. Eenmaal liep hij het fortuin net mis. Gefrus treerd besloot Bousie het casi no voorlopig te mijden. „Ik was er echt ziek van", zegt hij grijn zend. „Zaterdag was ik in het ziekenhuis geweest. Ik liep een beetje met mijn ziel onder mijn arm omdat ik heel erg blij was, maar het eigenlijk aan niemand kwijt kon. Weet je wat, dacht ik, ik rij nog even naar het casino." poi het Emile Bousie met vrouw Brigitta die vrijdagavond moeder van Lorenzo werd, en (rechts) de geluksvogel achter de gokkast die hem 48 uur later 1,9 miljoen rijker maakte. fotos dick hogewoning/ united photos de boer poppe de boer Opnieuw verdwenen een paar honderd gulden zonder succes in de eenarmige bandiet. Na een bezoek aan zijn vrouw en kind maakte Bousie zondag opnieuw de rit van Lei den naar Zandvoort. Rond mid dernacht ging hij op een stoel achter zijn vaste kast zitten en gooide hem vol met honderd vijfjes. De puntenteller tikte tot 37 sonoor naar beneden. „En toen was het ineens boem, boem, boem. Ik zag het gelijk. Ik stapte achteruit en stak mijn armen in de lucht. Met een vriend die even na het vallen van de jackpot bin nen kwam, vierde Bousie dat hij 1,9 miljoen rijker was. De twee besloten midden in de nacht richting het ziekenhuis te gaan waar vrouwlief lag. „Maak haar maar wakker want ik heb een enorme verrassing voor haar", zei hij tegen de zusters. „Toen ze halverwege de gang was en ons zag zitten zei ze: Nee hè." Wat Emile met het geld gaat doen, weet hij nog niet. De groothandelaar in glas en kris tal is financieel onafhankelijk. Lorenzo was volgens hem bij zijn geboorte ai miljonair. „Ik ben alleen bij Mercedes wezen kijken omdat het autootje van mijn vrouw een beetje klein werd. Nu die kleine er is, vind ik het helemaal belangrijk dat ze een grotere krijgt." DEN HAAG ANP De oplevering van de tramtun nel in Den Haag loopt vier jaar vertraging op. Naar verwach ting wordt de tunnel in de bin nenstad medio 2004 opgele verd. Dat heeft verantwoorde lijk wethouder H. Meijer van daag bekendgemaakt. Aanne mer TramKom sluit niet uit dat het jaar 2003 haalbaar is. Op basis van een nieuw rap- ïrt van Toorend Partners leeft de gemeente Den Haag besloten de tunnel onder ver hoogde luchtdruk af te bouwen. Alle andere onderzochte af- graafmethodes zijn afgevallen, aldus Meijer. Het betrokken ingenieursbu reau Sat Engineering schat de extra kosten tussen de 53 tot 68 miljoen gulden. In het uiterst geval lopen de kosten voor de aanleg onder verhoogde lucht druk op van 75 tot 90 miljoen gulden, berekende aannemer TramKom. Meijer is buitengewoon on aangenaam verrast door het rapport van Toorend Part ners. „Ik ervaar de conclusies als zeer teleurstellend." Wegens de late oplevering keren de trams weer 'tijdelijk' boven gronds terug in de Grote Markt straat. De huidige omleidingen vormen een aanslag op het openbaar vervoer. De Haagse tramtunnel had volgens de planning medio 2000 opengesteld moeten wor den. Maar de aanleg liep vorig jaar vertraging op toen een groot lek ontstond in de tunnel. Verschillende bouwmethodes om verdere lekkages te voorko men passeerden het afgelopen jaar de revue. champaion-pen haag anp De Nederlandse overste Karre mans en andere VN-functiona- rissen hebben zich bij de val van Srebrenica schuldig ge maakt aan medeplichtigheid aan volkerenmoord en moeten worden berecht. Dat zeggen de 'Moeders van Srebrenica'. Ze overwegen professor Boyle van de universiteit van het Ameri kaanse Champaign een klacht te laten indienen bij het VN-hof in Den Haag. Naast Karremans worden onder meer de toen malige VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali en de speciale VN-gezant Akashi beschuldigd van 'crimineel gedrag'. Na de val van Srebrenica zijn duizenden moslimmannen ver moord door Bosnische Serviërs. Nederlandse VN-militairen on der het commando van Karre mans bleken niet in staat de massaslachting te voorkomen. In het jongste rapport steken de VN de hand in eigen boezem. Een delegatie uit Srebrenica heeft minister De Grave (defen sie) gisteren om een onderzoek gevraagd. Zij willen weten wat er is gebeurd met vijfduizend vermiste moslimvluchtelingen, nadat zij door Dutchbat van de basis in Potocari bij Srebrenica waren gestuurd. Drie overle venden van het drama hadden gisteren voor het eerst sinds twee jaar weer een gesprek op het Nederlands ministerie. De Grave was niet aanwezig, maar liet zich vertegenwoordigen door hoge ambtenaren en mili tairen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Telefoonnummer: (t.v.m. controle Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Pet maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM >aet JE H WW, 10050. 2JOO va Utden. 071-5128 030 or i: www.leidschdagblad.nl 8 712141 40011 «t/m w

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1