In Natura Hersenen discrimineren vreemde talen Opsporing verzocht Mens kan genezing zoekfcn tffj zoogdier Zwaluwen dumpen overspelig broed Aardwarmte nog onbenut! in Noord-Holland WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 Nadat uit mijn kippenhok een hennetje spoorloos was verdwenen, werden ook bij de buurman twee kippen op mysterieuze wijze ontvreemd. Van zijn ren en nachthok kan gezegd worden dat ze nog beter van de buitenwereld zijn afgesloten dan de mijne. Onlangs nog bracht hij nieuw gaas aan, dat zelfs rondom een uit de ren oprijzen de boom zorgvuldig werd vastgezet. In deze omheining trof hij na de roof. net als bij mijn ren het geval was. geen opengetrokken of verbogen gedeelte aan en ook bij hem was niet onder het gaas doorgegraven. Van zowel mijn kip als de twee van hem bleven bloed noch resten achter. Zelfs geen veertjes. In programma's als 'Opsporing ver zocht zou gezegd worden dat de dader uiterst professio neel te werk was gegaan en alle sporen van het misdrijf had uitgewist. In de vorige aflevering van deze rubriek heb ik u verteld dat mijn verdenking op een steenmarter viel. Maners zijn immers niet alleen bijzonder schrandere dieren, maar bo vendien uiterst behendig. Ze klimmen, graven en zwem men als de beste. Ze zijn ware kunstenaars in het beslui pen van hun prooi, die snel en meedogenloos wordt ge dood. Ze beschikken over voldoende lichaamskracht om een kip weg te sleuren, zelfs over een omheining of in een boom. Maar wat marters soms doen. wanneer ze in een kippenhok hebben weten in te breken, is volledig uit hun bol gaan en blindelings doorgaan met het maken van slachtoffers. Ze doden zoveel mogelijk kippen en sleuren er vervolgens eentje mee. ofschoon ze er ook wel ter plek ke de buik aan rond eten. Een dergelijke slachting heeft noch bij mij, noch bij de buurman plaatsgevonden, zodat ook een vos als verdachte niet waarschijnlijk is. De vos weet immers ook niet van ophouden, wanneer de kippen in paniek om hem heen fladderen. Bovendien zou een vos meer sporen achterlaten dan een maner. Na mislukte po gingen tot inbraak zou hij zich onder de omheining heb ben doorgegraven. Welk roofdier kan nu nog in aanmerking komen? De bun zing? Die jaagt vooral op kleine dieren, zoals muizen en kikkers, maar is wel degelijk in staat om ook een haas te grazen te nemen. Een kip is hij dus gemakkelijk de baas. I lij bijt haar de keel af en brengt haar naar zijn hol. Maar dat hij met een kip in de bek kan klimmen, lijkt mij een wel heel sterk staaltje. Wie dit wel kan is een kat. Een forse kat is heel wat mans en levert prestaties die we voor on mogelijk houden. Verwilderde katten kunnen flinke for maten aannemen en beschikken over een kracht en een behendigheid die het overmeesteren van een kip tot een peuleschilletje maken. In de vrije natuur komen twee soorten katten voor. De eerste is de zwerfkat. Die is ofwel weggelopen van huis of door het baasje in het bos gedumpt. Vaak worden deze katten slachtoffer van het verkeer of gaan ze aan een ziek te ten onder. Soms worden ze afgeschoten door jagers of jachtopzieners. Maar dikwijls ook weten ze het te redden Ze bakenen zich een territorium af en beschouwen dit als hun jachtterrein, waar ze leven van muizen, vogels, konij nen en soms van afval dat ze op parkeerplaatsen, in vuil nisbakken en rondom landelijke woningen of boerderijen vinden. Uiteraard zijn dergelijke katten ook in de steden te vinden. Hier voeden ze zich voornamelijk met de etens resten die ze aantreffen bij cafetaria's en restaurants of in parken en plantsoenen. Dit menu wordt aangevuld met vogels, ratten en muizen. Meestal zijn ze alleen, maar in sommige gevallen vormen ze grote groepen, die er een re delijk sociaal leven op nahouden. Op industrieterreinen en in havengebieden zijn ook in ons land zulke kolonies aan te treffen, terwijl verscheidene Zuid-Europese steden zelfs bekend staan om hun kattengemeenschappen. Op het platteland is een verwilderde kat vrijwel altijd «al leen. Omdat daar veel minder te vinden is aan menselijke etensresten, moeten ze zich toeleggen op de jacht. De sterkste van hen ontwikkelen zich dan ook tot geduchte jagers, die nauwelijks onderdoen voor de elders in Europa nog inheemse wilde katten. Paren dergelijke dieren met andere verwilderde katten, dan komen er jongen ter we reld die nooit een huiselijk leven bij de mens zullen ken nen en te beschouwen zijn als volstrekt wilde dieren. Op vallend is dat deze in het wild geboren katten vrijwel altijd Cypers zijn en bovendien een stuk groter en zwaarder dan hun ouders. Wanneer ze het konijnenhol verlaten, waarin ze werden geboren, zullen ze zich ontpoppen tot genade loze jagers, die in onze natuur weinig goeds aanrichten. Ze zijn ijzersterk en bikkelhard, voor niets of niemand bang en behept met een ongelooflijke overlevingsdrift. Mogelijk is het zo'n zware jongen die de overval op de kippenhokken van mijn buurman en mij op zijn geweten heeft. Dat belooft niet veel goeds voor de kippen, eenden en ganzen bij mij in de buurt. THEO SCHLDKAMP Door het bestuderen van de hersenen zijn er steeds meer nieuwe inzichten in het functioneren van de menselijke spraak. In het museum Meerenberg in Bloemendaal zijn fragmenten van hersenen en andere organen te zien. foto united photos de boer Waarom is het aanleren op late re leeftijd van een vreemde taal soms zo moeilijk? En waarom hebben kinderen die meertalig worden opgevoed daar geen moeite mee en leren zij later ook gemakkelijker vreemde ta len? Recente onderzoekingen met behulp van kernspintomografie hebben uitgewezen dat de her senen een soort discriminerend beleid voeren tussen de eerst aangeleerde moedertaal of moedertalen en later eigen ge maakte vreemde talen. Kern spintomografie - of kortweg NMR - is een techniek waarbij door middel van elektromagne tische straling afbeeldingen van lichaamsdoorsneden worden verkregen waarop de structuur van weefsels en organen zicht baar wordt. Het was reeds eerder aange toond dat de moedertaal en vreemde talen een verschillen de plaats in de hersenen krijgen en dat er niet een, maar ver scheidene opslagplaatsen zijn in het spraakcentrum van onze hersenen. Nieuw is echter de bevinding dat deze taaizones strikt van elkaar gescheiden zijn en als het ware onafhankelijk functioneren. Zo heeft men kunnen waarnemen dat bij mensen die een beroerte heb ben gehad, dikwijls slechts een van de twee of meer gesproken talen wordt getroffen en dan meestal niet de moedertaal, maar wel een later aangeleerde vreemde taal. De plaats en de mate van ver ankering die een taal in de her senen krijgt, hangt ook af van het tijdstip waarop een taal wordt aangeleerd. De moeder taal blijkt het best te worden opgeslagen en blijft dus het langst bij, terwijl vreemde talen kwetsbaarder zijn en gemakke lijker vervagen. Hoe ouder men is bij het aanleren van een nieu we taal, hoe moeilijker deze wordt opgenomen en vastge houden. Brocacentrum Neurologen, psychologen en natuurkundigen hebben de af gelopen jaren belangrijke, nieu we inzichten verworven in het functioneren van de menselijke spraak. Zo kon de natuurkundi ge loy Hirsch van het kanker onderzoekscentrum Sloan Ket tering in New York met de NMR duidelijk aantonen hoe het spraakproces in de hersenen verloopt. Zij onderzocht de hersenen van meertalig opgegroeide proef personen die afwisselend mo nologen hielden in de door hen beheerste talen. In het deel van de hersenen dat het spraakcen trum van Broca wordt ge noemd, konden daarbij tot op de millimeter de zenuwcellen worden herkend die verant woordelijk zijn voor woord schikking en zinsbouw. De tweetaligen bleken voor het formuleren van hun gedachten in beide talen, dezelfde onge veer 30.000 zenuwcellen in het Brocacentrum te gebruiken. Wanneer de hersenen echter van de moedertaal of -talen naar een later aangeleerde, vreemde taal over en weer moesten schakelen, werden ge heel andere zenuwcellen in het Brocacentrum aangesproken. De Parijse neuropsycholoog Stanislas Dehaene deed een soortgelijke ervaring bij zijn hersenonderzoek met kern spintomografie. Hij wilde meer weten over hoe de semantiek, dat is de betekenis van woor den, bij meertalige personen functioneerde. In een publica tie in het vaktijdschrift New Sci entist beschrijft hij de hersen- werking bij personen die luis terden naar verhalen die beur telings in de moedertaal en in een later aangeleerde taal wer den voorgedragen. Hij merkte op dat de semantische analyse van vreemde woorden zich vol trok op plaatsen in de hersenen die ver van die van de moeder taal verwijderd waren. Zijn verklaring voor dit ver schijnsel is dat de moedertaal bij kinderen steeds volgens het zelfde schema en in dezelfde hersencellen wordt opgenomen en dat het aanleren van een vreemde taal op latere leeftijd volgens een zéér individueel en van persoon tot persoon ver schillend proces gebeurt. De moedertaal ontwikkelt volgens Dehaene in de hersenen een soort akoestisch filter dat vreemde klanken uit een ande re taal dadelijk identificeert en als het ware afweert als niet passend bij de moedertaal. Je zou dan ook kunnen spreken van een discriminatie- of apart heidsreflex bij de moedertaal. Taalvermenging De experimenten van de Finse psychologe Marie Cheour in Helsinki lijken de theorie van Dehaene te ondersteunen. Zij onderzocht de hersenactiviteit van zeer jonge kinderen uit Fin land en Estland die met ver schillende klanken uit beide ta len werden geconfronteerd. In Estland bestaat een welbepaald foneem of taalklank dat het Ne derlandse 'eu' of het Duitse benadert en dat in Finland on bekend is. Het elektro- encefalogram her- senfilm) toonde aan dat Finse kinderen van zes maanden het Estse foneem reeds dadelijk herkenden als vreemd en niet- passend bij hun Finse moeder taal. Op de leeftijd van één jaar maakten zij dit onderscheid echter niet meer en reageerden zij door automatisch de vreem de klank op een andere plaats in de hersenen onder te bren gen. Daaruit concludeert de Finse psychologe op haar beurt dat, wanneer de moedertaal zich op haar vaste plaats in de herse nen heeft verankerd, zij haar territorium verdedigt door in menging van vreemde klanken buiten te houden. Dat hoeft niet per se een nadeel te zijn voor het later aanleren van andere talen. Integendeel. Het identificatie- en selectie mechanisme van de moeder taal-hersenzone kan op latere leeftijd taalvermenging of het door elkaar haspelen van ver schillende talen helpen vermij den. Dat is een fenomeen dat dan weer bij meertalig opge groeide kinderen soms wel wordt waargenomen. Die kun nen in de beginperiode hun twee moedertalen dikwijls door elkaar gebruiken. Dit blijkt ech ter een tijdelijk verschijnsel te zijn, want na enige tijd gaan zij de twee talen elk in hun apart vakje plaatsen. JOHAN LAMORAL De natuurlijke oplossingen voor menselijke ziekten als Alz heimer en kanker zou wel eens kunnen liggen in de genen van walvissen, vleermuizen en an dere zoogdieren. Door die ge nen in kaart te brengen kunnen nieuwe medicijnen en therapie- en worden ontwikkeld. Dat ver onderstelt Stephen O'Brien, ge neticus aan de Cornell Univer siteit in Ithaca, New York. O'Brien is gespecialiseerd in de evolutie van het erfelijk materi aal. Hij doet dat door uiteenlo pende genomen met elkaar te vergelijken. Studie van ver scheidene zoogdieren bracht hem tot de conclusie dat gene tische resistentie moet bestaan tegen infectieziekten als hepati tis, herpes en aids. Ziekenhuizen liggen vol met mensen die lijden aan ziekten waarvan we slechts de sympto men kunnen bestrijden. Allerlei diersoorten zijn tijdens de evo lutie blootgesteld aan dezelfde soort aftakelingsziekten, zoals spierdistrofie, multiple sclerose of Alzheimer, meent de Onder zoeker. „Daarom zitten er in de exemplaren die het hebben overleefd genen die een natuur lijke oplossing kunnen bieden voor vergelijkbare menselijke ziekten.'' Zijn idee is gebaseerd op de aanname dat alle zoogdieren uiteindelijk afstammen van een en dezelfde voorouder. Het is vrijwel zeker, zegt hij, dat 165 miljoen jaar geleden, ergens in Eurazië, een dier zo groot als een rat rondliep met afgeplatte voorpoten om zich voort te be- Bepaalde genen van vleermuizen zouden wel eens een handje kunnen helpen bij het oplossen van menselijke ziek- wegen en met wijd uitstaande achterpoten zoals bij hagedis sen en schildpadden. Een zeer sterk genoom van dit beest zet te een verscheidenheid in gang, die begon bij reptielen. Verdere ontwikkeling mondde uiteinde lijk uit in een scala aan zoogdie ren, inclusief de mens. Vele soorten kwamen en ver foto united photos de boer dwenen. Slechts een fractie overleefde. De circa 4800 soor ten zoogdieren die vandaag de dag de wereld bevolken, bevat ten genen die nieuw zijn, ver anderd of gereorganiseerd. Elk zoogdier telt tussen de zeventig en honderdduizend genen. „Vergelijkend onderzoek brengt waardevolle informatie aan het REDACTIE MAROOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOEIINGA 023-5f Oeverzwaluwen - dat zijn zwa luwen die op steile klippen en in rotsspleten langs de kust le ven - hebben de reputatie mo nogaam te zijn. Sommige au teurs doen zelfs sentimenteel over dit voorbeeld van partner trouw en wat dies meer zij. Ze zullen hun mening echter moe ten herzien, want recente on derzoekingen hebben aange toond dat oeverzwaluwen niet vies zijn van een slippertje en een potje partnerruil. Schokkender nog is dat wijfjes zwaluwen bovendien niet ge neigd blijken te zijn om de vrucht van hun overspelig ge drag in het eigen nest te gedo gen. Zij gaan hun door een vreemde vader bevruchte eitjes pardoes in het nest van de schuldige leggen. En daar ont staat dan weer een nieuw pro bleem. Want het wijfje van de overspelige partner merkt al vlug dat het legsel of de uitge broede,jongen niet dezelfde ge netische vingerafdruk hebben als die van haar partner. Eri hup, daar worden de bastaar den zonder medelijden uit het nest gegooid. Onvrede en fami liedrama's alom dus. Men zou kunnen spreken van het koe- koekssyndroom bij zwaluwen. De Britse ornithologen Maria Alice en David M. Bryant van de universiteit van Stirling heb ben het allemaal na lange en geduldige waarnemingen langs de Schotse rotskust ontdekt en zij doen hun verhaal in het vak tijdschrift 'Animal Behaviour'. Zij bestudeerden meer dan honderd paren oeverzwaluwen die dicht bij elkaar op de klip pen hokten. In de opeengepak te kolonie bleek geen sprake te zijn van enige intimiteit of hui selijkheid. En daar komen toe standen van, zo ondervonden de vorsers. Om de twee dagen inspecteer den zij de nesten en namen zij bloedproeven van meer dan tweehonderd zwaluwen. Dat le verde genetische vinderafdruk- ken op die hen meer inzicl verschaften in de onderlinj betrekkingen en het seksu< leven van de vogels. In de meeste nesten bleken de d tot vier jongen inderdaad c recte nakomelingen van ht aanwezige ouderpaar. Toe had zich ongeveer eendere van de wijfjes van de overij nesten aan een zijspronget gewaagd. De genetische ke merken van enkele van hui jongen bleken immers niet overeen te stemmen met d I van de vaste partner. In tw nesten zaten zelfs volkome vreemde jongen. Blijkbaar een buurvrouwtje haar eiei daar stiekem gedeponeerd ze door een pleegmoeder t ten uitbroeden. Dit soort broedparasitisme was ook reeds opgemerkt bij zebrav ken. Of oever2waluwen inderda hun jong systematisch bij biologische vader onderbri gen, konden de Schotse vo niet achterhalen. Zij vermo dat zwaluwwijfjes gewoon onbewaakt nest uitzoeken hun ongewenst ei kwijt te r ken, wanneer zij niet in het van de biologische vader te recht kunnen. De ornithologen merkten t slotte ook op dat zwaluwwi meestal geneigd zijn een vreemd ei uit het nest te go en, want een bijkomend hc rig jong brengt het voedseli bod voor het eigen broed ii vaar. Wanneer het vreemd» echter onopvallend tussen eigen eieren wordt gelegd, wordt het vaak samen met andere uitgebroed. Maar al vreemde jong uit het ei is g kropen, wordt het meestal der pardon uit het nest gevv wanneer het de overlevings sen van de eigen jongen in vaar brengt. Eigen broed ee is kennelijk het devies bij dl verzwaluwen. JOHAN LAMORAL' licht over het verdedigingsme chanisme van de soorten die zijn behoed voor uitsterven," aldus O'Brien. Wanneer een soort wordt be dreigd door een fatale infectie ziekte, kan de hele populatie er onderdoor gaan of overleven. En als de soort overleeft kan dat zijn, doordat het virus verzwakt of verandert in een onschuldig organisme. „Maar het kan ook zijn dat het virus even krachtig blijft en de gevoelige individuen uitroeit. Wat dan overblijft zijn de genetisch resistente exem plaren." Om het mechanisme achter de ze vorm van overleving beter te begrijpen en te kunnen toepas sen op de mens, heeft O'Brien gezocht naar zogenoemde re strictiegenen. Deze genen spe len een belangrijke rol bij af weer tegen ziekten. In nog geen twee jaar tijds heeft hij er al en kele gevonden. „Kennis van de genetische evolutie van zoog dieren geeft ons ook informatie over hoe de mens bepaalde problemen kan oplossen. De gevonden reacties van de genen op een veranderende leefomge ving geven namelijk inzicht in de werking van het afweerme chanisme. En aan de hand daarvan kunnen uiteindelijk nieuwe behandelmethoden voor menselijke ziekten worden ontwikkeld. Alleen zal dat nog wel even duren, want deze nieuwe tak van wetenschap staat nog in de kinderschoe nen." PETER DE JAEGER» I Langs de Ouderkerkerpias is een paar jaar geleden een muur aangé; voor het nestelen van oeverzwaluwen. De oeverzwaluw is een kolqc broeder die nestelt in steile wanden langs rivieren en plassen. In Nti derland zijn er echter weinig van die plekken waar de vogels kunn$ neerstrijken om te nestelen. Daarom worden er stenen en betonnen' broedwanden aangelegd. Het blijkt dat de vogels in het voorjaar bi(l aankomst uit het zuiden deze kunstwanden makkelijk accepteren. It cent onderzoek heeft aangetoond dat de in gedachten zo monogarf oeverzwaluw toch wel van een slippertje houdt. Of ze dat ook in df muur doen, is nog een vraag. foto martijn df Het is technisch en economisch niet haalbaar om aardwarmte uit de provincie Noord-Holland een nuttige bestemming te ge ven, zo blijkt uit onderzoek van Energie Noord West. Volgens de Technische Universiteit Delft bevindt zich in West- Friesland op twee kilometer van de oppervlakte een aard laag met water van 70 tot 80 graden Celsius. Op verzoek van D66-statenlid Gerard Le Belle heeft het provinciebestuur la ten onderzoeken of deze aard warmte bruikbaar is voor de verwarming van 2700 nieuw bouwwoningen in de wijk Ban- gert Oosterpolder en het kas sencomplex Grootslag. Volgens het energiebedrijf is de aardwarmte als woningverwar ming niet rendabel te exploite ren, omdat aardgas nog steeds betrekkelijk goedkoop is en goed geïsoleerde nieuwbouw woningen weinig gas verbrij ken. Aardwarmte benutten warmwatervoorziening geeft sico op de bacterie legionell! de leidingen, omdat de temt ratuur te laag blijft. Dat veref extra voorzieningen om het) ter heter te maken. Bovendien voelt de betrokki gemeente Hoorn niets voor project vanwege het technis risico. In Nederland is geen pertise aanwezig op het gebi van aardwarmtewinning. 0( voor de kassen zou het gebr van aardwarmte niet zinvol zijn, omdat de complexen te klein zijn. Of er in het zuidei van de provincie aardwarmt voorkomt is nog niet onder zocht. Het provinciebestuur zegt actief op zoek te blijven naar andere vormen van dui zame energie. HAARLEM THEO VAN DER KAAU HEINZ Cryptogram Horizontaal 1 Zo populair is het pilsje (6);4 Slimme kijkers kijken schuin (8) 6 Dat betoog getuigt van verstand (4); 8 Wordt opgevoerd als een mooie vrouw (4); 9 Pittig onderzoek (9). Verticaal 1 Royaal als een vis (3); 2 Deze ontwikkeling komt ook van doktoren (5); 3 Plant een hand' (4); 5 Met deze organen rondkijken (6); 6 Drank uit Irak (4), 7 Vervolgens de naam van een meisje (4). 8. De eerste plaaggeest van een vijftigjarige vrouw (4) Oplossing van dinsdag: kano-kanon-Kanton nero-groen-Oregon stil-stiel-Distel doel-loden-Doelen land-eland-Eiland mals-alsem-Balsem rein-diner-Einder mier-immer-lmmers oder-ronde-Eirond veer-vrees-Revers Gevraagd woord: KODDEBEIER (zez,tC£l&0tM&!! &jki//th/aa&. jéioopr/

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12