Je kind koesteren in een draagdoek wat je moet weten over spelen Trends Speelgoed wordt steeds meer entertainment 8 N5DAG 30 NOVEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 nc ieger was het een teken van noede, iets dat bedelaars en euners deden, tegenwoordig iet trendy: je baby dragen in doek. De lap om je heen iperen is even een kunst, lar eenmaal om ligt kindlief een warm, knus nestje, 't dragen kan op vele manie- i. Op z'n Aziatisch in een Ja- inse slendang. Of hoog op de in een manta, zoals vrou- n in de Andes. Of Afrikaans: doek geknoopt over de borst ;t het kind op de rug. „Het ipelste is een grote doek die )ver een schouder legt en tknoopt op heuphoogte", telt Carina van der Giessen. rina is alternatief therapeute, haar werk heeft zij ervaren e belangrijk het is voor ba- 's om een gevoel van gebor- 2' nheid te ervaren. Lichaams- ntact met ouders kan dat be- 0' rderen. Daarom propageert demonstreert Carina draag- eken van Beginnings, een be- jf dat babydraagdoeken le- 5; rt in alle soorten en maten, 12, comstig uit verschillende cul- 'en. Uitgangspunten zijn ori- ïaliteit, comfort, kwaliteit en gebruik van zo natuurlijk ogelijke materialen, zoals 0biologisch katoen. De prijzen rieren van 45 tot 135 gulden, zijn doeken die je zelf moet open, verstelbare doeken t ringen, en draagzakken. airina: „Sommige mensen vin- n het een eng idee, om hun id in een doek te dragen. Ze n bang dat de baby er uit valt. aar als je de doek goed om- et en stevig vastknoopt kan niets gebeuren." ziet grote voordelen in het jgelmatig je kind in een doek agen in plaats van in maxi co- of kinderwagen. „Het is heel aktisch. Je hebt je handen |ij. Je kunt in huis werken, de is in zonder te sjouwen met n buggy, of boodschappen ien. Het is een stuk gezelliger q in de supermarkt je kind te- n je aan te voelen dan het in 1 boodschappenkar te zet- )k is het dragen in een doek ;ied voor de emotionele en fy- u ;ke ontwikkeling van het kind, ïdt ze. „Baby's moeten ge- jiesterd worden en zich veilig 9sten. Het dragen in een doek ^lpt daarbij. Uit onderzoeken (ijkt hoe ontzettend belangrijk :t is dat kinderen voldoende iborgenheid, liefde en warmte ijgen. In deze tijd van haast, einig tijd en behoefte aan ge- ak is een draagdoek echt een tkomst. Je koestert je kind en blijft toch mobiel." ok de gezondheidszorg ziet middels het nut van de aagdoek. Thuiszorginstanties :bben sinds kort een troost - iffer' voor huilbaby's' met een aagdoek, en ziekenhuizen to rn belangstelling voor de net ïtwikkelde speciale draagdoek >or te vroeg geboren kinderen. h,en kleine doek van super- icht materiaal. Zeker voor >uveusebaby's is huidcontact iet hun ouders van groot be ng." e draagdoek ondersteunt vol- Carina van der Giessen: „Het fijne is dat ook vaders de doek kunnen gebruiken. Ik merk op voorlichtings avonden dat mannen heel enthousiast zijn." foto united photos de boer cynthia van dijke gens Carina de natuurlijke ron de houding van de baby. Door de wiegende beweging kan het kind zich volledig ontspannen en ontwikkelt het sterke nek spieren. Bovendien schijnt het dragen de ontwikkeling van de hersenen en de motoriek te be vorderen, blijkt uit onderzoe ken. „Draagdoeken zijn ideaal, omdat ze van alles combineren. Ze zijn goed èn handig tegelijk. Wanneer een kind aandacht vraagt of getropst wil worden, doe je hem in een draagdoek en krijgt je kind wat het nodig heeft: veiligheid en koestering. Zelf kun je gewoon doorgaan met wat je aan het doen was. En het fijne is dat ook vaders de doek kunnen gebruiken. Ik merk op voorlichtingsavonden dat mannen heel enthousiast zijn." De doek is volgens haar een uit komst bij alle ongemakken die een pril kinderleven kunnen teisteren. „Ideaal bij huilbaby's, weet ik uit eigen ervaring. Dat blijkt trouwens ook uit onder zoeken. Als baby's drie uur per dag worden gedragen vermin dert het huilen met bijna de helft." Niet alleen voor het kind, ook voor de ouders is het dragen een 'fantastische erva ring'. „Het is niet uit te leggen hoe heerlijk dat voelt." Er zijn verschillende soorten dragers op de markt. Goede voorlichting over de meest praktische doek is belangrijk. Carina adviseert baby's niet te snel in een drager te zetten waar het kind rechtop in zit. „Dat geeft een grote druk op de tussenwervelschijven, de stuit en heiligbeen. Net geboren ba by's kunnen beter liggen. Daar moet je op letten bij aanschaf van een drager. Ook moet de doek lekker zitten, anders krijg je last van je schouder of nek. Belangrijk is dat de doek over de schouder heen valt en niks afknelt." Met een goede doek kunnen ook mensen met een zwakke rug hun kind dragen, stelt Cari na. „Je staat er niet bij stil, maar in praktijk til je een kind heel vaak op een verkeerde manier. Je zet hem op je heup, waar door je scheef staat of naar ach teren hangt. Met het kind in een doek sta je veel beter in ba lans. Zelfs mensen met bekken instabiliteit kunnen een draag doek gebruiken. En ook voor mensen in een rolstoel is de doek handig, omdat je je han den vrij hebt en toch contact met het kind kan hebben." De draagdoek is bruikbaar voor kinderen tot en met vier jaar. Het makkelijkste is volgens Ca rina het dragen onder de jas. Het kind moet dan wel niet te dik worden aangekleed en de jas moet van boven openstaan. Goede ventilatie en niet te veel kleding voorkomen oververhit ting. 'Valt mijn kind er niet uit?', krijgt Carina vaak te horen. Vol gens haar kan er weinig mis gaan. „Door zijn gewicht drukt het kind zich vast in de doek. En je moet de doek natuurlijk goed omknopen. Er zijn ver schillende technieken, die je even onder de knie moet krij gen. Maar je kind zo durven dragen is vaak een kwestie van intuïtie en vertrouwen." Sommige mensen associëren het dragen van je kind in een doek met het stereotiepe beeld van ontwikkelingslanden. Iets dat 'beschaafde' mensen niet doen. „Jammer", vindt Carina, „want er zijn zoveel positieve argumenten te noemen om het wèl te doen." De Stichting Consument en Veiligheid staat positief tegen over een draagdoek, zolang hij verstandig wordt gebruikt. „Je hebt ook mensen die met de baby in de doek gaan staan ko ken of ermee op de fiets stap pen. Dat is vragen om moeilijk heden". vindt woordvoerster Carolien Petit. „Er zijn enkele ongelukken gebeurd met kinde ren in draagdoeken. Een paar jaar geleden is een baby overle den aan oververhitting, omdat de moeder met het kind onder de jas was gaan fietsen. Een an der kind is tijdens het fietsen uit de doek gevallen. In princi pe is er niks mis mee om je kind te dragen. Maar gebruik de doek niet in de auto, op de fiets of bijvoorbeeld tijdens het op hangen van de was. En wij ad viseren om het kind buitens huis het liefst boven de jas te dragen en niet eronder." (Meer informatie over draag doeken bij Beginnings, 020 - 685 1355: de stichting Consu ment en Veiligheid geeft in de brochure 'Veilig op pad' advie zen over de keuze en het ge bruik van draagdoeken, draag zakken en rugdragers. Meer in formatie: 020-511.45.67) MARGOT KLOMPMAKER Wat betekent de leeftijdsaanduiding op speel goed? Dat zijn commerciële aanduidingen. Voor de on dergrens valt meer te zeggen dan voor de boven grens, want waarom zou men boven een bepaal de leeftijd niet mogen spelen. De fabrikant kiest de grenzen zo dat hij zijn doelgroep, en daarmee de verkoopkansen, maximaal maata. Tel bij de laagste leeftijd een jaar op, en trek bij de hoogste een jaar af. Hoe zie je of speelgoed veilig is? Veilig is speelgoed als het goed is gemaakt, op het goede moment is gegeven en als er onder de juiste omstandigheden mee wordt gespeeld. Voor tweederde is de consument verantwoorde lijk voor de veiligheid. Een stoommachine, al is hij nog zo veilig gemaakt, is gevaarlijk in handen van een peuter. Een peuter met een scherpgesle pen potlood kan iemand een oog kosten. Fabri kanten en importeurs moeten zich binnen de Europese Unie houden aan richtlijnen, waaraan het CE-vignet is verbonden. Deze gelden echter uitsluitend de producten en niet het productie proces. Een onafhankelijke keuring is niet ver plicht. Sommige fabrikanten onderwerpen zich daaraan wel om hun goede en dure merknaam te beschermen, maar aan het vignet is dat niet te zien. Zit er op speelgoed garantie? Men verstrekt zelden een garantiebewijs bij speelgoed. De kassabon kan daarvoor dienen. De grotere merken bieden over het algemeen servi ce, wanneer daarom wordt gevraagd. Bij het CE- vignet op de verpakking staan naam en adres van de Nederlandse importeur of fabrikant vermeldt. Het kan nooit kwaad om naar de mogelijkheden te informeren. Mijn kind puzzelt nooit. Is dat slecht? Nee, als het maar weet wat puzzelen is. Kennis maken met speelgoed betekent altijd kennisma ken met eigen voorkeuren en interessen. Niet alle kinderen vinden hetzelfde leuk. Wat niet hetzelf de is als eens niet leuk vinden, nooit meer leuk vinden. Een achtjarige die geen puzzel krijgt, om dat hij als vierjarige een gloednieuw exemplaar genegeerd heeft, verdient een nieuwe kans. Ove rigens is voor dit uitproberen, speelgoed lenen uit een speel-o-theek een ideale oplossing. Hoort televisie kijken bij het spelen? Ja, televisie kijken hoort bij het spel. Dat wil zeg gen het spel van receptie, ontvangen. Het is te vergelijken met kijken naar een poppenkastvoor stelling of luisteren naar een verhaal. Te veel, te lang, te vaak televisie kijken is niet goed. Net zo min als te veel, te vaak of te lang met Lego spe len, computerspelletjes doen, buiten spelen of blokkentorens bouwen te eenzijdig en weinig in spirerend is. Maar wat is te lang. Kleuters hebben een concentratievermogen van gemiddeld een kwartier. Dat wil zeggen dat ze een kwartier lang zo geconcentreerd bezig kunnen zijn dat ze hun omgeving kunnen buitensluiten, zien waar ze naar kijken, luisteren naar wat ze horen en deze indrukken verstandelijk en emotioneel verwer ken. Bij dit kwartier is vijf minuten op te tellen om deze concentratie te bereiken en vijf tot tien minuten om het spel af te bouwen. Een goed kleuterprogramma duurt dus een kwartier, maxi maal 30 minuten. Hoe weet je of een kind goed speelt? Dat valt te zien aan de combinatie van de con centratie waarmee wordt gespeeld, de duur van het spel en hoeveel het kind er zelfbij verzint. Uit onderzoeken blijkt dat het ontwikkelen van speelvermogen in hoge mate samenhangt met de houding van ouders en begeleiders. Ouders met waardering voor spelen dragen dit uit door wel overwogen gekozen speelgoed, door de ruimte geven aan het spelen in letterlijke en figuurlijke zin. Letterlijk door kinderen de kans te geven om te spelen en niet te storen als kinderen daarmee bezig zijn. Figuurlijk door te waarderen wat kin deren doen. Producenten richten zich ook op volwassenen let harige monstertje Furby ezet dit jaar de eerste plaats p de verlanglijstjes. Zowel bij jfjarigen als bij carrièfevrou- 'en zonder kinderen. Oude, ertrouwde spellen herleven in 12*6 igitale gedaante, populair on- 3.53 er studenten en kinderen die 33 59 en 'gezelschapsspel' in hun 073 entje willen doen. Skaten en 28 ceeleren boeit zelfs grootva- ers. En de schooljeugd koopt 11.381 de speelgoedwinkel een ei- 21,2 en mobiele telefoon. Barbies o erzamelen is reuze trendy bij i Ó9 oed verdienende uitgaansty- pen. Starwars speelgoed lijkt niet geremd door leeftijdsgren zen. Speelgoed is niet langer alleen voor kinderen en heeft in mar ketingkringen ook een andere naam gekregen. Florence Kie- boom, verkoopleider van Has bro, 's lands grootste merk- speelgoedleverancier: „Onze producten zijn niet langer al leen bedoeld voor kinderen. Wij verkopen entertainment. Pro ducten om je mee te verma ken." Haar firma zet de toon. Met speelgoed dat is voorzien van-de laatste elektronische of computergestuurde snufjes. Zonder uitzondering leuk om naar te kijken en meer om te verzamelen dan om mee spe len. Blokken, poppen die niets kun nen, auto's zonder batterijen en kartonnen spellen en puzzels vallen daarbij in het niet. De verkoop van dit traditionele speelgoed daalt jaarlijks dras tisch. Naar video's, computer spellen voor kinderen vanaf 2 jaar, pratende knuffels in licht gevende kleuren en interactieve of e-mailgames is meer vraag dan ooit tevoren. Was de jaar lijkse omzetgroei al 8 procent, dit jaar rekent men zeker op 10 procent. Daarmee stijgt de om zet van de Nederlandse speel goedwinkels tot rond de ander half miljard. Speelgoed van honderd gulden of meer loopt als een trein, als er maar vol doende electronica in zit. Noor is een echte poppenmoe- der. Ze vertroetelt haar beer, 6 7 8 9 10 konijn, babypop en haar nieuwste aanwinst Furby zon der onderscheid. Ze is blij met het harige monstertje, maar Furby valt wel uit de toon in haar fantasiewereld. Hij kletst overal doorheen, hij stoort als Noor bezig is met een 'zoge naamd' telefoongesprek, hij eist aandacht, wil geknuffeld wor den, want anders gaat hij nie zen en dat is een slecht téken. Hij wenst te eten wanneer het hem uitkomt. Noor hoeft niet meer te verzinnen wat ze met Furby kan doen. Dat heeft de fabrikant al voor haar gedaan. Ze komt nauwelijks meer aan haar andere poppenkinderen toe. Furby is een druk, over heersend en lastig, hij lijkt wa rempel wel een hyperactief kind. Furby is een typische voorbeeld van het nieuwste, voorgepro grammeerde aandacht opeisen de speeltje, waarvan ook de Starwars producten, de Barbies, Actionmen, Winnie de Pooh Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Oud; 5. keu, 7. nopen; 8. kip; 9. ego; 11. eiser; 14. in; 16. ei; 17. oen; 18. fes; 19. en; 20. te; 22. uniek; 25. dor; 27. era; 29. store; 30. oma; 31. kus. Verticaal 2. Uni; 3. dope; 4. kers; 6. eng; 8. kei; 9. er; 10. ooi; 12. innen; 13. elfde; 15. non; 16. Est; 19. eed; 21Eta; 22. Ur; 23. iets; speelgoed en Kooshfiguren (een soort rubber zwabber met kop en handjes) exponenten zijn. Noor vindt haar eigen oplos sing. Ze haalt de batterijen uit haar Furby. „Dan kan hij zeg gen wat ik denk". Noor heeft geluk. Ze kan nog spelen. Lijken jongens massaal te val len voor speelgoed om te verza melen, voorzien van chip, of te spelen op de pc, bij meisjes ligt dat volgens Lego net wat an ders. Voor jongens zijn er Lego websites en dozen vol na te bouwen Starwarsmodellen, voor kleine meisjes en peuters dozen met het 'karakter' van dit jaar Winny de Pooh en een se HEINZ rie dozen met 'de Bosvriendjes', maar voor grote meisjes kiest Lego met Scala een afwijkende koers. Voor de girls is construeren minder belangrijk dan frutse len. Het huis inrichten is leuker dan het bouwen. De Scalado zen bevatten daarom veel knut- selattributen. Schaartje, potlo den, gekleurde papiertjes en lapjes om de muren te behan gen, de bedden te bekleden, schilderijen te schilderen en onderdelen in elkaar te knutse len. Een mini-Barbiefamilie zit verspreid in de grote dozen. Ui teraard met meegeleverde pa tronen om zelf kleding te ma ken. Ooit begon Barbie ook zo. Tegenwoordig moet je een nieuwe Barbiepop kopen om aan de nieuwste outfit te ko men. De nieuwste Babybom pop An- nabell brabbelt, giechelt, maakt zuiggeluiden, boert, ademt en reageert op het geluid van haar rammelaar. Het enige verschil met een Furby is dat ze minder harig is en wat afwachtender. Poppen met een bewegend ge zicht, die bellen kunnen blazen en uit een fles kunnen drinken zijn niets bijzonders meer. Nieuw en trendy zijn wel de Anne Geddes Poppen. Deze poppen zien er net zo uit als de foto's van baby's in bloemkolen of zonnebloemen, waarmee Geddes beroemd werd. MARIANNE DE VALCK Telfort Meeneem-minuten: Heeft u beltegoed over? Neem 't automatisch mee! ren gratis beltegoed ran 150 minuten per maand. +1^ Belminuten over, dan gaan deze Telfort

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9