Belastingmaatregelen EU hangen aan zijden draad Ook 'grote schuldenaar' Griekenland straks lid eurofamilie Personeel Corus doodziek van 'die lui aan de overkant' Sterke groei in- en uitvoer Economie Werkgevers en bonden praten met De Vries 'Breuk over tien jaar slechts rimpeling' Protest tegen vervoer afgewezen asielzoekers INSDAG 30 NOVEMBER 1999 riLBURGOliebollen met krenten en appel. De specialiteiten van Smarius Bakkerijen BV in Tilburg. Het bedrijf claimt de helft van alle in Nederland geproduceerde oliebollen te bakken. Al vanaf jseptember wordt er druk gewerkt aan de oudejaarsproductie. Vanaf morgen wordt 24 uur per dag doorgewerkt door plusmi nus zestig personen. Gemikt wordt op een totale productie van ruim tien miljoen oliebollen en 2,4 ambachtelijk gemaakte ap pelflappen. Ze zijn, zo beweert het bedrijf, verkrijgbaar, van het Friese Roodeschool tot het Limburgse Vaals. foto anp toussaint kluiters Avondklok voor PTT in Helderse wijk den helder PTT Post bezorgt 's avonds geen nabestellingen meer in de flatwijk naast de beruchte Falgabuurt in Den Helder. Volgens een PTT-woordvoerder is het stadsgedeelte te onveilig voor postbodes. De zegsman zegt dat het onverantwoord is PTT-medewerkers 's avonds hun werk te laten doen in de wijk, omdat ze geregeld worden bedreigd. Drie weken geleden is een bezorger beroofd. Postbodes lieten zich twee jaar geleden nog begeleiden door de politie. In de Falgabuurt wordt veel overlast veroorzaakt door Antilliaanse jongeren. Doe-het-zelver op terugtocht baarn De Nederlandse koophuisbezitters laten voor het uit voeren van omvangrijke klussen steeds vaker de aannemer ko men. De doe-het-zelver is bij Verbouwingen duidelijk op de te rugtocht. Op dit moment zegt 55 procent van de huiseigenaren bij een verbouwing een aannemer te zullen inschakelen. Twee jaar geleden lag dat nog op 48 procent. Het aantal woningbezit ters dat een verbouwing zelf ter hand wil nemen, daalde van negentien naar veertien procent. Deze gegevens blijken uit een onderzoek dat verricht is in opdracht van het NVOB (Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid). Handelsoverschot eurolanden gedaald brussel» Het handelsoverschot van de elf eurolanden met de rest van de wereld is in september flink gedaald vergeleken met een jaar ervoor: van 4,1 miljard naar 2,5 miljard euro. Dat meldt Eurostat, het statistisch bureau van de Europese Unie, op basis van eerste schattingen. Voor de hele EU liep in de betreffende periode het handelstekort op; van 1,9 tot 3,2 miljard euro. Vol gens Eurostat daalde de EU-export in de eerste acht maanden van dit jaar met 2 procent, terwijl de import met 3 procent steeg. Er zijn wel aanwijzingen dat de export in augustus begon aan te trekken. Miljoenste Noord-Amerikaanse toerist kaatsheuvel Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) ver wacht dat dit jaar meer dan een miljoen Noord-Amerikaanse toeristen Nederland bezoeken. Eind december hoopt het NBT de miljoenste op Schiphol te verwelkomen. Directeur Th. Schmitz van het bureau zei dit gisteren op een bijeenkomst in Kaatsheuvel. Volgens hem heeft ongeveer zeventig procent van de Amerikaanse toeristen via internet #1 virtueel een bezoek ge bracht aan Nederland, voordat ze daadwerkelijk aankomen. Schadeclaims havenbedrijven dreigen rotterdam De Rotterdamse stuwadoors ECT, Hanno en IKll 11 tonden vrezen voor ondergang Sruynzeel-dochter Multipanel aandam anp toe| tmot het r zal De Mo liddt leeft af£ zou rpletlgi ge arres miei inneal Uniport overwegen schadeclaims in te dienen bij het ministerie van verkeer en waterstaat over de bouw van de Tweede Bene- luxtunnel. Het werk aan deze verbinding onder de Nieuwe Wa terweg jaagt de havenbedrijven op verliezen, omdat vooral in de weekeinden stremmingen ontstaan. Nederlands kopje koffie tijdens Spelen sydney Bezoekers van de Olympische Spelen in Sydney kun nen volgend jaar genieten van een onvervalst bakje Hollandse leut. Verantwoordelijk daarvoor is Amsterdammer J. Eveleens, die onlangs een contract sloot met de organisatie van de Spe len, SOCOG, om de koffie buiten de stadions te verzorgen. De 36-jarige Eveleens is eigenaar van het bedrijfje Mokum Interna tional Trading dat onder de naam Cafexpress mobiele cafés ex ploiteert. Tijdens de Spelen zal Eveleens met twaalf koffiekarren vertegenwoordigd zijn. Hij verwacht dagelijks per kar ongeveer duizend koppen koffie te verkopen. )e vakbonden zijn bang dat teuken- en kastenfabrikant 'jlruynzeel van plan is om zijn lochterbedrijf Multipanel in .aandam ten onder te laten 'aan. Dat zou betekenen dat de achtig werknemers van Multi- )anel op straat komen te staan. )verleg tussen de vakbonden in de directie over Multipanel rerloopt moeizaam, zegt be- ituurder R. Baars van de Bouw- ;n Houtbond FNV. Multipanel vilde c >en haag gpd Britse regering geeft geen duimbreed toe aan rest van Europa amsterdam anp De Europese Unie waagt een allerlaatste poging om nog voor de jaarwisseling een akkoord te bereiken over een pakket maatregelen dat belastingontduiking en belas- tingmisbruik tegengaat. Minister Zalm acht de kans op succes echter 'bijzonder klein'. Dit omdat Groot-Brittan- nië volhardt in zijn verzet. procent te belasten. Beleggingen in internationale obligaties vallen ook onder de ze heffing, omdat de spaarders die de nationale fiscus willen ontduiken, anders hun geld hierin onderbrengen. De Lon- dense City, het centrum van de ze obligatiehandel, voorspelt dat de EU-belasting leidt tot een uittocht van miljarden gul dens. Brown: „Dit plan staat haaks op het Britse belang; het kost geld en banen". brussel marc peeperkorn correspondent Het Finse EU-voorzitterschap spreekt van 'een zeer netelige situatie'. Juist omdat de Britse minister van financiën Brown gisteren zijn EU-collega's giste ren duidelijk maakte dat hij geen duimbreed zal toegeven. De pijn voor de Britten zit in het EU-voorstel om buitenland se spaartegoeden van particu lieren met minstens twintig Minister Zalm is 'zeer geïrri teerd' over de onverzettelijke opstelling van Brown. „De En gelsen willen het woord com promis niet kennen. Ik heb nog voorgesteld er dan maar neder laag van te maken." Omdat over belastingmaatregelen unanimiteit vereist is, kan elk land een besluit blokkeren. Zalm: „Het hele pakket hangt aan een zijden draad". De Europese Commissie (da gelijks bestuur EU) en voorzit ter Finland proberen nu binnen twee weken alsnog een door braak te bereiken. De EU-rege- ringsleiders kunnen de zaak dan afkaarten tijdens hun half jaarlijkse topontmoedng medio december in Helsinki. Volgens verantwoordelijk Europees Commissaris Bolkestein (belas tingen) 'zal het niet de eerste keer zijn dat de EU-leiders schijnbaar onoverkomelijke problemen weten op te lossen'. De EU-landen praten al twee jaar over het fiscale pakket. Naast het tegengaan van belas tingontduiking door rijke spaar ders, bevat het pakket ook het voorstel om fiscale lokkertjes voor bedrijven aan banden te leggen. Nederland staat met tien maatregelen bovenaan de 'zwarte lijst' met concurrentie vervalsende belastingmaatrege len. Minister Zalm maakte dui delijk dat een deel van deze re gelingen zal sneuvelen. „Wij zijn bereid tot onderhandelen, dat kun je van de Britten niet zeggen." Werkgevers en werknemers zijn bereid met het kabinet te pra ten over de ontstane impasse rond de hervorming van de so ciale zekerheid. „We gaan niet praten over de inhoud. Daar heeft de minister ons ook niet voor uitgenodigd", zei FNV- voorzitter De Waal gisteren me de namens de werkgevers. De Waal wil tijdens het ge sprek 'onderzoeken of het juist is dat er geen ruimte zit in de kabinetsplannen'. „Als dat zo is, dan heeft verder praten in derdaad geen zin meer." Een datum voor het gesprek is nog niet bekend. Minister De Vries van sociale zaken deed de handreiking in een brief aan de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zijn vertegen woordigd. De sociale partners stapten vorige week uit een overleg met de bewindslieden. Deel productie naar lage-lonenland Bandenfabrikant Vredestein schrapt 125 arbeidsplaatsen DOETINCHEM ANP Vredestein gaat de productie van fietsbanden in zijn vesti ging in Doetinchem beëindi gen. Om de onderneming ren dabel te houden wil het bedrijf de productie verplaatsen naar een land met lage lonen. Daar door vervallen 125 arbeids plaatsen in Doetinchem. Voor de overplaatsing van de productie is een periode van twee jaar gepland. De meeste arbeidsplaatsen zullen verval len in 2001. De verkooporgani satie van Vredestein Fietsban den blijft wel in Nederland. De buitenlandse vestiging die voortaan de fietsbanden voor Vredestein gaat produceren, krijgt zowel de machines als de technologische kennis die nu gebruikt worden. Vorig jaar ver plaatste Vredestein al zijn pro ductie van goedekope fietsban den naar een lage-lonenland. De keus viel toen op India. Het is niet duidelijk of dit land nu ook in beeld is. Volgens een woordvoerster van FNV Bondgenoten komen de voorstellen 'volledig uit de lucht vallen'. Gedwongen ont slagen zijn voor de vakbond on bespreekbaar. De bond wil sa men met de OR een alternatief plan opstellen. De directie heeft de OR in middels om advies gevraagd. Ook heeft de directie de vak bonden en het personeel inge licht. Bij het bedrijf was gister middag niemand beschikbaar om een nadere toelichting te geven. terneuzen anp Amsterdam Actievoerders hebben gistermiddag handelaren op de Optiebeurs verrast met het gooien van pamfletten vanaf de bezoekersgalerij. Ook werd een fors spandoek ontvouwen. De activisten, die zich voordeden als vertegenwoordigers van het Autonoom Centrum, tekenden op de ze wijze protest aan tegen het vervoeren door KLM van afgewezen asielzoekers. De handelaren op de beursvloer ontvingen de pamfletten met luid gefluit en gejoel. Ze leken niet erg onder de indruk van het protest. De optiehandel werd niet onderbroken. „Het was gewoon even een ver zetje voor de handelaren", zei de woordvoerder van de AEX. De actievoerders zijn door de beveiligingsdienst naar buiten geleid. De zegsman van de beurs wist gistermiddag nog niet of de beurs nog verdere stappen tegen de activisten gaat ondernemen. foto anp hans steinmeier Werknemers Philips Terneuzen massaal naar top in Eindhoven provincie Zeeland en de ge meente Terneuzen hebben er gisteren schriftelijk bij Philips Lighting in Terneuzen en bij de Ondernemingsraad op aange drongen zo spoedig mogelijk rond de tafel te gaan zitten. Het reddingsplan moet alsnog in houdelijk ter sprake komen, vinden de bestuurders. Provin cie en gemeente schrijven be reid te zijn een bemiddelende rol te spelen. Philips kondigde begin okto ber aan de productie van spaar lampen van Terneuzen te ver plaatsen naar het Poolse Pila. Dat kost zou 280 van de 500 ba nen in Terneuzen. Nadat de Philips-directie een reddingsplan van de OR afgelo pen woensdag had afgewezen, ontstond een wilde staking. De vakbonden namen de staking later over. Sinds die tijd ligt de productie van Philips Terneu- Stakende werknemers van Phi lips Lighting Terneuzen zijn vanmorgen massaal naar Phi lips vertrokken in Eindhoven. Ze gaan daar bijgestaan door familieleden protesteren tegen de afwijzing door de Philips-di rectie van een plan om 280 ar beidsplaatsen in Terneuzen te redden. Volgens J. Cuperus van FNV Bondgenoten willen de stakers met hun actie vooral inhoude lijke bespreking van het red dingsplan afdwingen. Ruim tweehonderd personeelsleden deden vanmorgen mee met de protestactie. „We willen de directie van Philips Nederland aanspreken op de eerdere belofte dat ze in Terneuzen wil investeren wan neer het alternatieve plan vol doende rendement oplevert", aldus Cuperus. De dagelijkse besturen van de stil. brussel marc peeperkorn correspondent Na jaren van bezuinigen vol doet Griekenland aan alle fi nanciële voorwaarden om de euro in te voeren. Athene zal vrijwel zeker als twaalfde land aan de groep worden toege voegd die vanaf 1 januari 2002 de oude valuta inruilt voor de nieuwe eenheidsmunt. De ministers van financiën van de Europese Unie onthie ven gisteren Griekenland van zijn status als 'grote schulde naar'. Daarmee is de laatste for mele hindernis voor Athene verdwenen om de drachme door de euro te vervangen. De Griekse regering gaat in maart aanstaande officieel om toe stemming vragen mee te mo gen doen met de euro. De be slissing valt in juni. Met Griekenland erbij wordt de nieuwe munt in twaalf lan den vanaf 2002 het enige wetti ge betaalmiddel. Van de vijftien EU-lidstaten doen alleen Groot- Brittannië, Zweden en Dene marken voorlopig niet mee. De ze landen kwalificeren zich wel voor de euro, maar houden om politieke redenen nog even vast aan hun huidige valuta. Minister Zalm omschreef de Griekse prestaties gisteren als 'formidabel'. „Nog maar vijf jaar geleden bedroeg het finan cieringstekort van Athene der tien procent, nu is dit 1,9 pro cent en een verdere daling wordt voorzien. Daarmee ver geleken zijn mijn Nederlandse prestaties (van vier naar bijna nul procent-red.) amateuris tisch." De inflatie drie jaar te rug nog bijna acht procent per jaar heeft de Griekse regering teruggedrongen tot 2,1 procent, in het jaar 2000 dalend tot 1,9 procent. Nederland kent vrijwel dezelfde prijsstijgingen. Zalm: „Griekenland verdient voluit complimenten." De staatsschuld blijft wel hoog maar dat geldt ook voor eurolanden als België en Italië. Met deze economische presta ties voldoet Athene aan de eu ro-eisen. Praktische problemen om bij de eerste groep te horen die de munt invoeren, zijn er naar verwachting niet. Voor het slaan van de beno digde euromunten (met een nationale zijde) resteert nog voldoende tijd. De bankbriefjes kunnen indien nodig elders worden besteld. fabriceert aanrechtbladen voor B ruynzeelkeukens Bonden en OR hebben sterke aanwijzingen dat Bruynzeel van plan is Multipanel los te weken van dochteronderneming Mul- titop, die in hetzelfde pand zit. Ook Multitop maakt aanrecht bladen. Multipanel heeft vol gens de bonden als verzelfstan digd bedrijf geen kans. De bon den raadplegen deze week hun leden. Als de directie geen hel derheid biedt, zitten acties er in, aldus Baars. Voorspelling schrijver geschiedenis poldermodel wassenaar anp )e handel van Nederlandse ondernemingen met het buitenland is n het derde kwartaal van dit jaar flink gestegen, een belangrijke oppepper voor de economische groei in ons land. Vooral met Azië ilijkt, na het herstel van de crisis, de handel op een haar na weer et niveau te hebben bereikt van voor het herstel. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) groeide de Nederlandse export met zes procent tot 101 miljard gulden, verge- eken met hetzelfde kwartaal van vorig jaar. In de eerste helft van iet jaar zat er vrijwel geen groei in de Nederlandse in- en uitvoer, mporten namen in de afgelopen drie maanden zeven procent tot :en waarde van 96 miljard gulden. Voor het exporterend bedrijfsleven groeit het belang van Oost- ilj/ïzië als afzetmarkt het sterkst. Volgens het CBS zijn achtereenvol- ;ens Zuid-Korea, Japan, Taiwan en Indonesië de belangrijkste landelspartners. De invoer uit Ierland en de Verenigde Staten laat in het derde irlcwartaal de grootste stijging zien. Van de Ieren betrekken we voor computeronderdelen, muziekinstrumenten, krachtwerktuigen ijlals shovels, vorkheftrucks) en medische instrumenten. De VS zijn :en belangrijke leverancier van computeronderdelen en telecom- benodigdheden. De drie hoofdrolspelers, die in 1982 geschiedenis schreven met het Akkoord van Wassenaar. Uiterst links premier en oud-werknemersvoorman W. Kok, naast hem oud-werkgeversvoorzitter C. Van der Veen en op de voorgrond oud-premier prof.dr. R. Lubbers. Ruzie met de sociale partners, ruzie met de var- kensboeren en ruzie met milieuclubs over Schip hol. Het poldermodel lijkt schipbreuk te lijden juist nu journalist Marcel Metze zijn onderzoek heeft afgerond naar de typisch Nederlandse cul tuur van eindeloos overleg. Maar Metze, door zijn gisteren presenteerde boek 'Let's talk Dutch now' een poldermodeldeskundige geworden, denkt dat de huidige ruzies wel meevallen. „Als we over tien jaar terugkijken, blijkt het een rim peling te zijn geweest", voorspelde hij. Premier Kok is het daarmee eens. Hij vindt dat zaken die niets met elkaar te maken hebben, over één kam worden geschoren. De problemen rond de varkensboeren hebben volgens hem niets van doen met de sociale zekerheid, waar in beide ge vallen het kabinet het overleg met het maat schappelijk middenveld niet wil afwachten. „We moeten niet de vergissing maken snelle één- foto anp koen suyk twee-drietjes op een rij te zetten. Het zijn niet al lemaal evenzo vele voorbeelden van hetzelfde." Zijn toenmalige tegenspeler bij het Akkoord van Wassenaar, oud-voorzitter C. van Veen van het VNO, wees er op dat de sociale partners yvel ruimte moeten hebben. „Ik treed hiermee niet in de discussie over de uitvoering van een tweetal sociale wetten", verdedigde Van Veen zich. „Maar het zwakke van het poldermodel is dat een overeenkomst tussen sociale partners altijd binnen het politieke raamwerk moet vallen. Maar je moet in de politiek wel zo eerlijk zijn dat je de afgelopen jaren aan de problemen geen oplos sing hebt bijgedragen", aldus Van Veen tegen Kok. Oud-premier Lubbers, naast Kok en Van Veen de derde hoofdrolspeler in het Akkoord van Was senaar, treurt vooral om de in zijn ogen eenzijdi ge belangstelling voor betaald werk. „Ik proef nu iets alsof de maximalisatie van het aantal uren in de economie het allerbelangrijkste zou zijn. Ik sta nu buiten de politiek, einders zou ik er weer eens stevig tegenaan gaan." ijmuiden arnout heemskerk 'Doodziek' is CNV-bestuurder G. Mas tenbroek van de mededeling die hij zojuist te horen heeft gekregen van de Nederlandse bestuurders van Corus, de voormalige Hoogovens. In het zaal tje van de Vredevorstkerk in Beverwijk, een paar honderd meter van het Co- rus-hoofdkantoor, informeert hij een uurtje na het besluit zijn medebe stuurders. Buiten aan de kerkmuur hangen de woorden: 'Goed: een hart van suiker goed'. Maar vanavond worden er geen Sinterklaassurp rises uitgedeeld. In 2001 sluit Hoogovens Staal Lange Pro ducten (HSLP). „Een mokerslag voor de zeshonderd medewerkers", zegt Mastenbroek. Maandagavond, acht uur. Het mie zert in Beverwijk. Klimatologische om standigheden die prima passen bij de gemoedstoestand van de staalarbei- ders. „Iedereen is down na het be sluit", zegt OR-voorzitter L. van Leeu wen, die zojuist zijn collega's in de kantine heeft ingelicht. „We hadden er misschien wel op gerekend, maar nu het besluit is gevallen, komt de klap toch hard aan. Ik ben diep teleurge steld." Mastenbroek van de CNV is feller en geëmotioneerder. Vooral over de rol van Bristish Steel waarmee Hoogovens dit najaar is gefuseerd tot Corus. „Vóór de fusie waren zij een belangrijke part ner voor samenwerking. Nu draaien die lui aan de overkant van de Noord zee ons de nek om. Terwijl ons gezegd werd dat de fusie alleen maar kansen zou bieden." Bewijzen kan hij het niet, maar het is wel een 'sterk gevoel'. „Zonder British Steel waren we levensvatbaar geweest. Nu zijn we als citroenen uitgeknepen." Hoewel Hoogovens bij monde van personeelschef K. Blokland heeft ver zekerd dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen, is daarmee de pijn bij Mastenbroek niet minder. „Zes honderd mensen plaats je niet zomaar even ergens anders. Ze moeten wor den geschoold, in andere afdelingen worden ingepast enzovoort. Daar wal sen de heren bestuurders wel heel ge makkelijk overheen." Nog moeilijker heeft hij het met de emotionele kant van de zaak. Symbo lisch: „Hoogovens is als een octopus. Door het sluiten van Lange Producten is een van de tentakels afgehakt. Daar zijn de Britten verantwoordelijk voor. Ze beseffen niet wat ze daarmee hier veroorzaken. In IJmuiden betekent Lange Producten alles voor de men-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7