Noord-Ierland benoemt regering bomaanslag I Wat rijmt er nou op 'opa'? Buitenland Zuid-Afrika:H Politiek moti! Leiding CDU wil duidelijkheid Kohl Jeltsin opnieuw het ziekenhuis in Op de bres voor Sharif 'Palestijnse vluchtelinge niet terug naar Israël' Russen weerstaan drul Westen over TsjetsjeniE Peutermoord door Japanse 'examenhel' Coalitie premier Mahathir wint verkiezingen Maleisië DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 Gekozen bestuurders Bosnië weg banja luka De burgemeester van de Bosnische plaats Banja Lu- ka, Dordje Umicevic, en 21 andere gekozen bestuurders in het larid, zijn door Westerse gezaghebbers ontslagen. Ze mogen ook niet meedoen aan de gemeentelijke verkiezingen van 8 april. Umicevic heeft gisteren gezegd dat hij het ontslag niet aan vaardt. De Hoge Vertegenwoordiger van de internationale ge meenschap in Bosnië, Wolfgang Petritsch, en de chef van de missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), Robert Barry, vinden dat de bestuurders niet deugen. Ze streven niet naar verzoening in het etnisch verdeel de land en ze dwarsbomen de vredesakkoorden van Dayton. Iraanse zedenpolitie beëindigt feestje teheran De Iraanse zedenpolitie heeft vorige week bij een inval op een feestje meer dan honderd gasten gearresteerd, onder wie een aantal vrouwen uit Zuid-Amerika en Europa. „Zij waren bijeengekomen om wijn te drinken en zich te buiten te gaan aan vertier", zo meldde de krant Iran gisteren. Alcoholgebruik en omgang van mannen en vrouwen in het openbaar zijn krachtens de conservatieve islamitische wetten van Iran verbo den. Invallen op feestjes zijn echter na de verkiezing van presi dent Khatami in mei 1997 een zeldzaamheid geworden. Rovers maken 5,76 miljoen mark buit darmstadt Bij een overval op een geldtransportbedrijf in het Duitse Darmstadt hebben drie rovers gisteren 5,76 miljoen mark buitgemaakt. Het was de eerste keer in Duitsland dat een kantoor van een geldtransportfirma werd beroofd. De politie speurt in het hele land naar de daders, maar gisteravond ont brak van het drietal nog ieder spoor. De verzekeringsmaat schappij van de geldtransporteur heeft een beloning van 550.000 mark uitgeloofd. Denemarken: visumplicht Slowaken kopenhagen Om een plotselinge toestroom van zigeuners in te dammen stelt Denemarken een tijdelijke visumplicht in voor Slowaken. Dit jaar zijn meer dan duizend zigeuners uit Slowa kije in Denemarken aangekomen om een beroep te doen op de vluchtelingenstatus. Denemarken weigert zigeuners asiel te ver lenen omdat het de meesten van hen beschouwt als economi sche vluchtelingen. Noorwegen en Finland hebben eerder dit jaar soortgelijke stappen genomen om zigeuners uit Slowakije te weren. Zigeuners, of Roma, zeggen in Slowakije en Tsjechië te worden gediscrimineerd. Tumultueus begin ETA-proces parus Het proces in Parijs tegen dertien vermeende leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA is gisteren tumultueus begonnen. De rechter moest na ongeregeldheden de zaal laten ontruimen. Een van de zeven verdachten die werd voorgeleid, strooide met beledigingen gericht tegen de openbaar aanklager. Officier van Justitie Irene Stoller werd herhaaldelijk uitgemaakt voor 'terrorist' en 'fascist'. Vanaf de publieke tribune lieten Bas- ken luidkeels hun steun aan de verdachten horen. De rechter gaf de opdracht de zaal te ontruimen. De zitting werd uiteinde lijk geschorst nadat de verdachten een Baskische tolk eisten. Astronomen ontdekken zes planeten Washington Een internationaal astronomenteam heeft zes nieuwe planeten ontdekt. Daarmee komt het aantal gevonden planeten buiten ons zonnestelsel op 28. Dit deelde de NASA gis teren mee. Al deze planeten zijn de laatste vijfjaar ontdekt. De planeten bestaan waarschijnlijk net als Jupiter uit waterstof en helium, aldus astronoom Steven Vogt. De grootte van de zes planeten varieert van iets kleiner dan Jupiter tot het meervoudi ge van die planeet, de grootste van ons zonnestelsel. Vijf van de zes planeten staan op zo'n gunstige afstand van de zon, dat als er vloeibaar water aanwezig zou zijn leven mogelijk is. Bij de meeste al ontdekte planeten buiten ons zonnestelsel is dat niet het geval. Milosevic dwingt viering feestdag af Belgrado Servië heeft gisteren gedwongen de stichtingsdag van het niet meer bestaande 'oude' Joegoslavië gevierd. Bedrij ven die de 'Dag van de Republiek' niet in acht namen en wilden doorwerken, kregen te maken met represailles en werden pu bliekelijk aan de schandpaal genageld. De regering van Milose vic ziet de huidige Joegoslavische federatie van Servië en Mon tenegro als de rechtmatige opvolger van het vroegere Joegosla vië. Milosevic houdt de 'Dag van de Republiek' in ere, ondanks het sterk afgenomen enthousiasme onder de bevolking. Voor de democratische oppositie in Servië betekent de nationale feest dag niets. „Natuurlijk houden we geen viering", liet de vice- voorzitter van de de partij Sociaal-Democratie weten. „Het is net Halloween. Alleen spoken vieren de 29ste november feest." Winnie Mandela opnieuw beschuldigd Johannesburg Een voormalige lijfwacht van Winnie Madikize- la-Mandela heeft gisteren verklaard dat de ex-vrouw van oud president Nelson Mandela hem in 1988 tot meerdere moorden heeft aangezet. De verklaringen van Jerry Richardson, die we gens moord tot levenslang is veroordeeld, kunnen leiden tot ge rechtelijke vervolging van Madikizela-Mandela. Richardson had de leiding van de 'Mandela United Football Club' die ten tijde van de apartheid in Zuid-Afrika fungeerde als lijfwacht van Ma- dikizela-Mandela. Hij beschuldigde zijn vroegere werkgeefster voor de Waarheids- en Verzoeningscommissie ervan dat zij op dracht gaf tot de moord op een zwarte jongen, Stompie Seipei, en een rivale in de liefde, Koekie Zwane. Ook zou zij hem heb ben aangezet tot de mislukte moord op een ex-lijfwacht. Tijdens de Sinterklaasweek ,biedt VoiceMail Actueel u eerste hulp bij rijmen en dichten. U vindt er trouwens altijd handige tips? nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport nieuws en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Heel makkelijk en gratis bovendien. Bel 0842-333 Britten dragen donderdag aantal bevoegdheden over De in juni vorig jaar gekozen volksvertegenwoordiging in Noord-Ierland heeft gisteren een ministersploeg benoemd. Deze wordt formeel donderdag de eerste regionale regering in een kwart eeuw tijd in Belfast. Uitganspunt is dat de pro-Brit- se, protestantse Unionisten de macht delen met de pro-Ierse, rooms-katholieke republikeinen. BELFAST Rtr-ANP De wetgeving die in Londen en Dublin is gemaakt voor deze nieu we lokale Noord-Ierse regering en het ministeriële samenwerkingsor gaan tussen Belfast en Dublin (Noord-Zuidraad), is historisch. Het betekent de belangrijkste con stitutionele en politieke verande ring voor Ierland sinds het Engels- Ierse Verdrag van 1921. Dat leidde tot de afscheiding van 26 van de 32 Ierse graafschappen van het Ver enigd Koninkrijk. Het is vooral voor de zes Noord- Ierse graafschappen die Brits ble ven nu een wonderlijke ommekeer, dat de tegengestelde politieke krachten eindelijk vreedzaam sa men gaan regeren. Martin Mc- Guinness bijvoorbeeld, een voor man van de politieke vleugel van het terroristische Ierse Republi keinse Leger (IRA), Sinn Fein, is gisteren aangewezen als minister voor onderwijs. Aan de andere zijde is de radica le unionist Nigel Dodds benoemd. Het IRA heeft drie jaar geleden nog een moordaanslag op Dodds ge pleegd toen hij zijn zieke zoontje in het ziekenhuis bezocht. Dodds be hoort tot de Democratische Unio nistische Partij (DUP) van Ian Pais ley. De DUP vertolkt een diepge wortelde haat tegen de republikei nen en wil eigenlijk helemaal niets met hen te maken hebben. De par tij trachtte gisteren nog vergeefs een debat te beginnen om de deel name van Sinn Fein met twee mi nisters te betwisten. De komende dagen worden door de parlementen in Dublin en Lon den nog een aantal besluiten geno men die op donderdag hun hoog tepunt moeten krijgen. Dan draagt de Britse regering daadwerkelijk een aantal bevoegdheden over aan het Noord-Ierse parlement. Londen blijft verantwoordelijk voor onder andere buitenlands be leid, defensie en politie zowel als justitie. Ook blijven de Noord-Ie ren financieel afhankelijk van Lon den. Hoewel ze voor een belangrijk deel zelf mogen bepalen waaraan ze het geld besteden, mogen de Noord-Ieren geen eigen belasting gaan heffen. lan Pasley, de leider van radicale Democratie Unionist Party, praat tegen de pers. Paisley's partij is sterk gekant tegen het Noord-Ierse vredesakkoord en heeft alleen in de regering plaatsgenomen om via die weg het vredesproces te blokkeren. foto ap peter morrison kaapstad afp-anp De Zuid-Afrikaanse mii van openbare veiligheid, Tshwete, vermoedt poli motieven achter een bon? slag zondag in een pizz aan het strand bij Kaapstac politie heeft volgens Tsh 'een groep geïdentificeerd de aanslag op zijn geweteijgj hebben. De bewindsmarB dat het om 'een bekende giF gaat in de Westelijke Kaajfe vincie, die politieke doeleiËj heeft en terreurdaden pleejB De bom ontplofte zon middag in een pizzeria Mensen raakten gewond pijpbom was van dezelfde i als die wordt gebruikt doo minele bendes uit de 1 Flats, een verarmd districv de vlakte achter Kaapn Kaapstad wordt echter ooi111 plaagd door terreurdaden een extremistische islamiq 1 splintergroep. Tshwete sprak gisteren c plaats van de bomexplosi^ het toeristische Camps vlak ten zuidwesten van- centrum van Kaapstad. Hij" zekerde dat de daders wo[, gepakt. Vice-premier van de provincie heeft eeir loning van bijna 350.000 gi uitgeloofd. BERLUN DPA-Rtr-AFP De top van de Duitse christen democratische partij CDU komt vandaag in spoedzitting bijeen om van ex-kanselier Helmut Kohl te horen wat er waar is van gesjoemel met partijreke ningen. De partij wil volgens vi- ce-voorzitter Volker Rühe de waarheid zo snel mogelijk bo ven water, want slepende raad sels en verdachtmakingen be rokkenen op den duur meer schade dan de waarheid, ook al is die pijnlijk. De brandende vragen die de CDU-top en de Duitse media bezighouden zijn of er werke lijk, en zo ja, waarom en voor wie, aparte rekeningen waren, waarmee CDU-partijbonzen, met name Kohl zelf, geheime transacties konden sluiten. Het bestaan van dergelijke geheime rekeningen is vrijdag gemeld door een voormalige secretaris-generaal van de CDU, Heiner Geissler. Dit volg de op een onderzoek naar be lastingontduiking in relatie tot een gift van een miljoen mark. Kohl, tot vorig jaar een kwart eeuw de baas bij de CDU en zestien jaar lang de bondskan selier, bezweert zijn naam te zuiveren. Maar hij heeft tot dusverre geen enkel licht ge worpen op de zaak. De CDU- leiders dringen er daarom met steeds grotere klem op aan dat hij dit vandaag wel doet. Een hoofdrolspeler in de af faire rond de vermeende scha duwboekhouding van de CDU- top is de Canadees-Duitse za kenman Karlheinz Schreiber. Die schonk in 1991 twee top- boekhouders van de partij een koffer met een miljoen mark. Schreiber wilde de politiek gun stig stemmen voor zijp wapen verkopen aan, in dit geval, Saoedi-Arabië. Het geld is niet terug te vinden in de boeken van de partij en het zou op ge heime rekeningen zijn gestort. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De 68-jarige Russische pre sident Boris Jeltsin is gister avond opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dit keer wegens een dreigende long ontsteking, zo deelde het Kremlin mee. Waarschijnlijk zal hij minimaal een week in het Centrale Klinische Hos pitaal, het ziekenhuis voor de Russische elite, moeten blijven. Gisteren was Jeltsin naar het ziekenhuis gegaan voor een medische controle. De artsen kwamen daar tot de conclusie dat het gevaar van longontsteking allesbe halve denkbeeldig was en besloten dat het staatshoofd moest blijven. Na zijn indrukwekkende optreden op de top van de OVSE, Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa, anderhalve week geleden, was snel duidelijk geworden dat Jeltsin op nieuw fysieke problemen had. De ondertekening van het akkoord over de toe komstige eenwording van Wit-Rusland en Ruslani werd eind vorige week afge zegd. Het Russische staats tc hoofd had een ontstekin aan de luchtwegen en bron chitis. De 68-jarige Jeltsin tobt heel lang met zijn gezond T heid. In 1996 onderging hi een vijfvoudige by-pass ope ratie. Daarna ging het alleei maar bergafwaarts. Long ontstekingen, bloedend maagzweren, griep en bron chitis wisselden elkaar i] snel tempo af. jeruzalem dpa-afp De Israëlische premier Barak heeft gisteren verklaard dat Pa lestijnse vluchtelingen niet kunnen terugkeren naar Israëli sche gebieden. Bij de vredeson derhandelingen met de Palestij- nen gaat het volgens hem al leen om de vraag hoeveel vluchtelingen naar de autono me Palestijnse gebieden terug mogen. Tijdens de oorlogen in het, Midden-Oosten van 1948-1949 en 1967 vluchtten honderddui zenden Palestijnen uit het hui dige Israël en de Westelijke Jor- daanoever. De ontheemden en hun kinderen, in totaal zo'n drie miljoen mensen, willen graag terug of schadeloos ge steld worden voor de in b genomen bezittingen. Het was de eerste keer Barak opperde dat de vlu< lingen zich in de autonom bieden zouden mogen vest aldus de Israëlische radio de discussies over het ein koord moet er gesproken den over het, aantal vlucht li gen dat zich kan vestigen i autonome gebieden en ov< manier waarop en langs v weg dat moet gebeuren." De terugkeer van de ve ven mensen is een belan gespreksonderwerp bij de desonderhandelingen tu Israël en de Palestijnse Ai teit. De gesprekken moete september 2000 leiden tot definitief vredesakkoord. Karachi Een aanhangster van de afgezette Pakistaanse premier Nawaz Sharif wordt gearresteerd. Ze protesteerde buiten het gerechtsgebouw in Karachi tegen het proces tegen Sharif. Sharif is door het leger aangeklaagd wegens pogingen legercommandant Pervez Musharraf te doden. Hier voor kan hij de doodstraf krijgen. foto »ap» zia mazhar TOKYO HESTER VAN NUNEN CORRESPONDENT De meedogenloze concurrentie op de Ja panse scholen heeft nu zelfs het leven van een 2-jarig meisje gekost. Het lijkje van de peuter, Haruna Wakayama, werd donder- dag door de politie ontdekt. Een 35-jarige vrouw heeft bekend de moord te hebben gepleegd. De politie verdenkt haar ervan het meisje om het leven te hebben ge bracht omdat het jonge slachtoffertje wél naar een 'goede' school mocht gaan en haar kinderen niet. In Japan moet iedere scholier toelatings examen doen. Elk jaar storten tienduizen den middelbare scholieren zich na een in tensieve voorbereiding op de toelatingsexa mens van de meest gerenommeerde uni versiteiten van het land. Slagen betekent namelijk toegang tot een carrière bij een groot bedrijf of de overheid. Nu een peuter slachtoffer is geworden van deze hevige concurrentiestrijd, heeft Japan geschokt De 2-jarige Haruna Wakayama werd ge wurgd op een openbaar toilet vlakbij de kleuterschool van het zoontje van de dade- res. Het slachtoffer was daar met haar moe der om haar broertje op te halen. Toen Haruna's moeder met andere ouders op het speelplein stond te praten, nam de ver dachte het meisje mee. Het lichaam stopte ze na de moord in een tas. Zij nam de trein naar het huis van haar ouders, zo'n 200 ki lometer van Tokyo, en begroef de peuter in de achtertuin. Uit het politieonderzoek blijkt nu dat de verdachte 'problemen' had met Haruna's moeder. Hoewel de vrouw niet zei om wel ke problemen het ging, denkt de politie dat haar 'bezorgdheid' om haar eigen dochter van twee jaar op een prestigieuze kleuter school te krijgen een rol heeft gespeeld. Buurtbewoners bevestigden dat vermoe den tegenover diverse Japanse media. Zowel Haruna als de peuter van de ver dachte hadden toelatingsexamen gedaan voor een kleuterschool die verbonden is met een bekende universiteit. Wanneer een kind eenmaal op een dergelijke kleuter school zit, zijn de examens voor de aange sloten lagere en middelbare scholen hoofd zakelijk een formaliteit. De kans is groot dat de scholier uiteindelijk doorstroomt naar de universiteit. Drie dagen voor de moord werd echter be kend dat alleen Haruna was geslaagd. Het dochtertje van de verdachte was afgewe zen. In oktober was haar zoon niet door de selectieronde van een goed aangeschreven basisschool gekomen. Haruna's broer was dat wel. Tijdens de toelatingsexamens worden kleu ters onder meer getoetst op goede manie ren en uitdrukkingsvaardigheden. Ook het kunnen bespelen van een muziekinstru ment weegt mee. Om de slagingskansen te bevorderen, spenderen ouders vaak hon derden guldens per maand aan privé-les- sen op speciale scholen waar de peuters worden voorbereid op vragen tijdens het examen. De minister van onderwijs, Hi- rofumi Nakasone, heeft inmiddels ver klaard maatregelen te overwegen 'als blijkt dat deze tragedie te maken heeft met de verhitte concurrentiestrijd rond de toela tingsexamens in zo'n vroeg stadium'. MOSKOU Rtr-ANP-DPA Rusland lijkt vastbesloten zich niet door het Westen te laten afhouden van de voortgaande militaire campagne in Tsjetsje nië. Dreigementen van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) dat de financiële steun in het gedrang komt hebben de Russische autoriteiten voorals nog niet op andere gedachten gebracht en ook de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) wordt buiten de deur gehouden. De Russische minister van buitenlandse zaken Ivanov en OVSE-voorzitter Vollebaek, wis ten geen overeenstemming te bereiken over het bezoek de OV^E-voorzitter aan tsjenië. De zaak zal vol Ivanov nader worden beke Ruim twee weken geleden een OVSE-delegatie de toe tot de door Rusland geco leerde gebieden geweigerd. Ivanov zei na zijn ontmoi met Vollebaek dat hij het zoek van de OVSE door zal len aan het kabinet. De windsman zei later dat Mo geen buitenlandse bemidd» in deze zaak nodig heeft] Vollebaek verklaarde na af| van zijn gesprek: „Ik zou eerlijk zijn als ik zou zt ik bereikt heb wat ik wild< reiken". KUALA LUMPUR Rtf-AFP-DPA De regerende coalitie van veer tien partijen onder leiding van de huidige Maleisische premier Mahathir Mohamad heeft de parlementsverkiezingen van gisteren gewonnen. De coalitie kan daardoor nog een periode van vijf jaar regeren. De op komst was hoog. De oppositie klaagde over onregelmatighe den bij de verkiezingen. Volgens de officiële uitslag krijgt de coalitie 148 van de 193 zetels in het parlement. Ma hathir is er dus weer in geslaagd met zijn coalitie 'Barisan Ni i nal' (nationaal front) een t derde meerderheid in het lement te krijgen, zodat h grondwet kan wijzigen. Maar de overwinning is zo groot als vijf jaar gele? Toen behaalde het front vijfde van het aantal zetel werd de oppositie verplet De oppositie, tot leven ge' door het ontslag en arres van voormalig vice-premier war, heeft 45 zetels binne sleept, meer dan twintig dan in het vorige parlement

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6