Agenten Randstad krijgen meer loon 'Minister Peper schendt Grondwet met politieactie' Voor het eerst sterven er in Nederland amfibieën uit Binnenland Muziekfestival voor gehandicapten Bescherming voor karakteristieke gebieden voor eigen personeelsbeleid -4! DAG 30 NOVEMBER 1999 ■Et e larage dicht wegens criminaliteit [STERDAMHet garagebedrijf Kwik-Fit heeft gisteren besloten [i filiaal aan de Karspeldreef in de Bijlmermeer per direct te liten. Aanleiding is de toenemende criminaliteit in de buurt derri rondhangende drugsdealers en verslaafden die het personeel klanten lastig vallen en bedreigen. Het bedrijf gaat pas weer jen als een nieuwe locatie is gevonden of als de gemeente per- ""Hinent agenten voor de deur zet, aldus directeur C. Bikkers. De ^ïgsdealers kwamen geregeld binnen om koffie te drinken in et Ie wachtruimte voor de klanten of om naar het toilet te gaan. hett merkte dat we er niet meer de baas waren", aldus Bikkers, e gelrige week werd het bedrijf nog overvallen. Als gevolg van de 3ms pünaliteit bleven de klanten weg en had het bedrijf te kam- vercp met een stijgend omzetverlies. lelstraf voor behulpzame cipier haag Een 42-jarige cipier uit Den Haag moet zelf negen .aanden de cel in. De Haagse rechtbank veroordeelde hem tot J £Z/J straf omdat hij in september een gedetineerde uit de gevan- p nis in Schevingen hielp ontsnappen. Aan de straf is nog een torwaardelijke straf van drie maanden gekoppeld voor het ge- 1 hij nog een keer in de fout mocht gaan. De inmiddels ge- borste bewaker moet zich bovendien aan zijn gokverslaving ien behandelen. De cipier gaf toe dat hij de gedetineerde on- Igeleid toegang had verschaft tot de bezoekersruimte van het jmplex. Waarschijnlijk is de van drugshandel verdachte man v arna met bezoek de gevangenis uitgelopen. De bewaker kreeg or zijn medewerking tienduizend gulden. [oger beroep in zaak-Whitley lied |tterdam De officier van justitie gaat in hoger beroep in de tak-Whitley. Een man uit Irak werd onlangs veroordeeld tot ;n ^aalf jaar cel voor doodslag, verkrachting en ontvoering van !t vierjarige Capelse meisje. De officier had twintig jaar geëist, tidat moord bewijsbaar werd geacht. De rechtbank dacht daar iders over en hield het op doodslag, omdat niet bewezen zou |n dat de man het misdrijf van tevoren had beraamd. R lond tegen zelfstandiger GVB jt' (isterdamAbvaKabo FNY is tegen de voorstellen van het Am- erdamse college van burgmeester en wethouders over verzelf- andiging van het gemeentevervoerbedrijf (GVB). Donderdag prden de plannen in de raadscommissie besproken. In het lllege-akkoord is het streven naar verzelfstandiging van het R N[/b opgenomen. Burgemeester en wethouders willen een meer Ikelijke relatie met de onderneming. AbvaKabo FNV vindt dat gemeentepolitiek verantwoordelijk moet blijven voor het jienbaar vervoer in Amsterdam. De bond is bang dat onrenda- jle lijnen komen te vervallen als het GVB bedrijfsmatiger gaat erken. Dat verzelfstandiging leidt tot prijsvoordeel voor de jtnt, betwist AbvaKabo FNV eveneens. nI Inderdak in gemeentehuis rgen op zoom Het dakloze echtpaar Mentzij, dat al lange tijd kor West-Brabant zwerft, heeft de afgelopen nacht opnieuw |n tent opgeslagen in het oude gemeentehuis-van Bergen op )om. Daar was het paar eerder in de nacht door vijf politie- ochiensen uitgezet. De actie begon in de nacht van zondag op .s ^aandag toen fractievoorzitter T. Linssen van de gelijknamige st zijn fractiekamer aanbood als onderkomen. Hij stelde de al- matieve slaapplaats beschikbaar uit protest tegen de manier <E[s£arop daklozen in Bergen op Zoom worden bejegend. Op ver lek van burgemeester Van den Berg verijdelde de politie die jjtie. Korte tijd later keerde het echtpaar, samen met Linssen, in per terug. Stol Afghanen bij marteling onderzocht v Vu haag Het ministerie van buitenlandse zaken verwacht bin- "^n enkele weken een rapport over Afghanistan klaar te heb- n, dat gevolgen kan hebben voor de verblijfsvergunning van Afghanen in Nederland. In het zogeheten ambtsbe- ntrLpht wordt ingegaan op de rol van ex-leden van de geheime tijdens het communistische bewind (1978-1992). Het mi- Isterie zou ervan uitgaan dat alle leden van de geheime dienst die periode zich schuldig hebben gemaakt aan schendingen in mensenrechten. Nederland kan op basis van het vluchtelin deze schenders van mensenrechten uitsluiten van (n verblijfsvergunning. Overigens wordt elk geval apart beoor- fcld. jr-pïen jaar geëist voor fatale steekpartij in haag De officier van justitie in Den Haag heeft gisteren we- iD ?ns doodslag tien jaar cel geëist tegen een 27-jarige Hagenaar, e man stond terecht omdat hij vorig jaar op oudjaarsavond de l-jarige Mehmet Yilmaz had neergestoken in de Joris van der. laagenstraat in Den Haag. Officier mr. H. den Os noemde de feekpartij „een asociale en zinloze geweldsdaad". Het incident riaakte heel wat los in de Van der Haagenstraat in de Schilders- ftjk. Begin januari hielden ongeveer driehonderd mensen een pile tocht ter nagedachtenis aan Yilmaz. De rechtbank doet 13 pcember uitspraak. ES BELANGRIJKE INFORMATIE VOOR BEZITTERS VAN MIELE-DROOGAUTOMATEN MET LUCHTAFVOER Cofitrole op temperatuurregeling Miele-apparaten worden tijdens de productie uitgebreid gecontroleerd op kwaliteit, duurzaamheid en veiligheid Ondanks deze strenge [kwaliteitscontroles is onlangs geconstateerd dat bij een aantal Miele- droogautomaten met luchtafvoer. die tussen 1 1 november 1998 en 15 juni 1999 zijn geproduceerd, onder bepaalde opstellings- en aan- sluitomstandigheden de beveiliging tegen oververhitting mogelijk niet goed functioneert. Het wasgoed zou daardoor kunnen beschadigen ;n - in uitzonderlijke gevallen - is er een kleine kans op brand Miele roept dan ook alle bezitters van droogautomaten met luchtafvoer met een serienummer tussen 00 30 58 53 01 en 00 30 86 75 63 op deze apparaten niet te gebruiken en contact op te nemen met Miele Nederland B.V. U kunt van maandag tot en met vrijdag tussen 17.00 uur en 22.00 uur bellen via het gratis telefoonnummer 0800 - 023 23 40. Wij verzoeken u vriendelijk het 10-cijferige serienummer van jw droogautomaat bij de hand te houden. Dit serienummer vindt u op het typeplaatje achter de deur rechts onder de vulopening. Hel eerdergenoemde probleem is overigens bij een zeer groot aantal Miele-droogautomaten met bovengenoemde serienummers niet aanwe zig. Via het telefoonnummer 0800 - 023 23 40 kunt u controleren of dit uw droogautomaat het geval is. U kunt ons ook - met vermel- het serienummer - e-mailen droger@miele nl. U kunt er in ieder geval op rekenen dat onze technici het probleem op eenvoudige "wijze en vanzelfsprekend zonder kosten zullen verhelpen. Voor het ongemak bieden wij onze excuses aan Miele Nederland B V wijst er met grote nadruk op dat het bovenge noemde probleem géén betrekking heeft op andere Miele-droogauto maten en andere producten van Miele Miele Nederland B.V., De Limiet 2, 4131 NR Vianen tw frn n GPD Geassocieerde Pers Diensten STEVENHAGEN rotterdam anp Minister Peper (Binnenlandse Zaken) heeft met de opdracht voor de grootscheepse politieactie in een Rotterdamse woonwijk de Grondwet ge schonden. Dat stelt advocaat F. van Ardenne. De politie sloot vrijdagavond de Rotterdamse Mil- linxbuurt af en onderzocht iedereen die de wijk in wilde op vuurwapens. Volgens de advocaat biedt de Wet wapens en munitie geen mogelijk heden voor zo'n grootscheepse collectieve fouil lering. De wetgever ziet het aan het lichaam on derzoeken als een inbreuk op iemands persoon lijke levenssfeer. In de Grondwet staat dat zo'n inbreuk bij wet moet zijn geregeld. In de Wet wapens en munitie is alleen aangegeven dat de politie iemand mag fouilleren als er tegen hem 'ernstige bezwaren bestaan' en er een redelijk vermoeden is dat hij een vuurwapen op zak heeft. Vrijdagavond sloot de politie de wijk herme tisch af en onderzocht zij iedereen die zich in het gebied bevond op wapens, zonder dat de agen ten een vermoeden hadden dat al die wijkbezoe- kers wapens droegen. „Juridisch volkomen on aanvaardbaar", stelt Van Ardenne: „een grove in breuk op iemands grondrecht. Ik vind het onbe grijpelijk dat een minister de politie opdracht geeft tot een dergelijke actie." De actie in de door vuurwapengeweld geteis terde Millinxbuurt was een proef van minister Peper en Korthals (Justitie). Doel van het proef project is het toenemende vuurwapengeweld een halt toe te roepen. Een politiewoordvoerder liet vrijdagavond weten dat zij aan het testen was tot hoever ze kon gaan. Justitie in Rotterdam wilde proefondervindelijk nagaan of het mogelijk is de opsporingsbevoegdheden van de politie op te rekken binnen de huidige wetgeving. De politie verrichtte die avond 31 aanhoudingen en nam tijdens de ruim twee en half uur durende actie vijf vuurwapens in beslag. Minister Peper: Werk in grote steden zwaarder dan op platteland utrecht anp In de Jaarbeurs in Utrecht wordt morgen een muziekfestival gehouden voor 14.000 verstande lijk en meervoudig gehandicapten en hun bege leiders. Het festival 'Maak de droom waar' is vol gens de Stichting Welzijn Gehandicapten Neder land de grootste bijeenkomst van gehandicapten die ooit in Nederland heeft plaatsgevonden. De bezoekers, afkomstig uit 150 instellingen, hebben gratis toegang. De welzijnsstichting betaalt ook het vervoer met 500 touringcars. Tijdens het festival wordt ook de 'Frekie-Tro- fee' uitgereikt. Dit jaar gaat die naar het televisie programma voor verstandelijk gehandicapten 'Knoop in je zakdoek'. De presentatoren Marnix Kappers en Sylvia Millecam nemen de prijs in ontvangst. De Frekie-Trofee is bestemd voor per sonen of organisaties die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor mensen met een verstandelij ke handicap. De prijs is één van de activiteiten van de stich ting. De organisatie haalt geld binnen bij het be drijfsleven, om daar leuke dingen voor verstan delijk gehandicapten mee te doen, zoals reisjes naar Disneyland. Artiesten die tijdens het festival optreden, zijn: Jantje Smit, Koos Alberts, Willeke Alberti, Guus Meeuwis, Gerard Joling, 2 Brothers on the 4th Floor en de Koninklijke Mariniers Ka pel. den haag anp Politiemensen in de Randstad zouden meer moeten kunnen verdienen dan collega's op het platteland. Dat vindt minister Peper van binnenlandse zaken. Korpsbe heerders zouden hun mensen meer loon moeten kun nen bieden en andere arbeidsvoorwaarden. D66 deed dit voorstel eind vorige maand. heid om extra toeslagen te ge ven. De landelijke politiebond NPB voelt er niets voor om Randstadagenten beter te belo nen. Zoiets is niet te verkopen aan agenten in probleemwijken als het Arnhemse Spijkerkwar tier of de Groningse Ooster parkwijk. Volgens de NPB zet verbetering van de arbeidsom standigheden meer zoden aan de dijk. De bond denkt daarbij aan hulp bij het vinden van een huis, het verbeteren van de kwaliteit van de kantine en zelfs De gedachte achter de verschil len in beloning is dat het poli tiewerk in de grote steden vaak zwaarder is dan op het platte land. Daardoor vertrekken veel agenten uit de Randstad. Een meerderheid in de Twee de Kamer voelt wel voor het plan van Peper. De minister waarschuwt ervoor dat de idee- en pas over vijf tot tien jaar praktijk kunnen zijn. Overigens hebben korpsbeheerders vol gens Peper nu al de mogelijk- het oplossen van parkeerpro blemen. De regionale Amsterdamse Politie Vakorganisatie (APV) is juist wel voor gedifferentieerde beloning en is blij met de idee- en van D66 en Peper. In een persverklaring haalt de APV vooral uit naar de NPB. Die zou de problemen van de stadse agenten niet serieus nemen. „Wij vegen de vloer aan met politiebonden die de proble men voor de collega's in deze gebieden niet erkennen. Het zal een warme winter worden." Minister Peper gaf tijdens een Kamerdebat gisteren ook aan een eind te willen maken aan de grote kasoverschotten die politiekorpsen hebben. Het korps in Amsterdam heeft het overschot belegd. Peper wil daarvan af. numegen marcel van silfhout Het waarschuwen zat, dient de Vereniging Das en Boom bij de Europese Commissie een klacht in tegen Nederland. Na de otter, de ortolaan en de ko renwolf worden nu ook de geelbuikvuurpad, knoflook- pad, boomkikker, vroedmees- terpad, zandhagedis, kamsala- mander en gladde slang met uitsterven bedreigd. „Ik be grijp de jubelstemming in dit land niet Het gaat helemaal niet goed. We worden steeds eenzamer." „Indrukwekkend hè", zegt veld- bioloog Peter Frigge. „Wat je nu hoort, zijn boomkikkers. Die zijn zeker drie kilometer verder op nog te horen. Samen met de ruggestreeppad, met zijn meer krekelachtig-gekwaak, zijn ze het luidruchtigst." Daarna klinkt de geelbuikvuurpad: een wat jammerend, zeehond-ach- tig gejank. Maar de vroedmees- terpadden blazen toch het mooist. „Die hebben ieder hun eigen fluitend toontje waarmee ze de vrouwtjes lokken." Vroeger zaten ze nog overal in Nederland. „Toen we nog dorpspompen en drassige kar rensporen hadden", zegt Frigge somber. In zijn hand heeft hij de Duitse cd-rom 'Heimische Froschlurche, Rufe zur Paar- ungszeit'. Op schoot de laptop computer waaruit de geluiden vanaf cd-rom te beluisteren zijn. „Probeer nummer drie eens", zegt hij tegen Hindrik- Jan Knot van Das en Boom, „dan hoor je de knoflookpad". Plots dringt het idiote van de si tuatie door: een computer ge bruiken om een indruk te krij gen van het geluid van deze met uitsterven bedreigde beest jes. Misschien wordt het spoe dig werkelijkheid: per auto langs vroegere vennetjes rijden en dan luisteren naar digitaal bewaarde diersoorten. Het idee alleen al grijpt Knot naar de keel. In het overgrote deel van Ne derland zijn nu al de 'concer ten' van bijzondere padden- soorten verleden tijd. De geel buikvuurpad bijvoorbeeld, be kend om de prachtige donker blauwe en gele vlekken op zijn buik, is nagenoeg verdwenen. Frigge: „In België is-ie al uitge storven. En in Frankrijk en Duitsland moet je heel goed zoeken." Alleen in Zuid-Lim burg zitten er nog zo'n veertig. „Dat weten we omdat we ze hebben gefotografeerd en elk exemplaar kunnen herkennen aan z'n eigen unieke tekening." Maar het is niet de enige be dreigde soort. „In Neede", zegt Knot, dreigt een compleet leef gebied van boomkikkers te worden vernietigd door de bouw van recreatiebungalows." En in Zeeuws-Vlaanderen strijdt hij tevergeefs tegen de aanleg van een gemeentelijke weg door de boomkikker-habi tat. Ook onder de rook van Nij megen, gaat het mis. Knot en Frigge wijzen op de gevolgen van het laatste rondje dijkver zwaring tussen Nijmegen en Beek-Ubbergen. „Die poel daar is meer dan gehalveerd." Frigge vreest nu voor de kamsalaman- ders die hij hier afgelopen zo mer nog zag. De knoflookpad. Het dier wordt zo genoemd omdat hij bij gevaar een knoflookgeur verspreidt. Een bezoek aan de Overasseltse vennen, grenzend aan het ri vierlandschap van de Maas, le vert hetzelfde beeld op. Ook hier zijn oude paddenpoelen verdwenen. Evenals de mei doornhagen waarin de beestjes ooit rondscharrelden. Alles is verdrongen door nieuwe dijken in een bijna steriel landschap. Frigge: „Als padden hun oude poel niet terugvinden, gaan ze zoeken. Maar soms ook niet. Dan blijven ze gewoon zitten. Tot ze worden opgegeten." De oorzaak van alle ellende, zegt Knot, is het verdwijnen van oude, kleinschalige landschap pen met heggen, houtwallen en kleine akkers. Daarvoor in de plaats komen moderne land bouw, woningen, bedrijventer reinen en wegen. De mens ver dringt de amfibieën. De vraag of het zo erg is dat de ze beestjes verdwijnen, maakt Knot kwaad. „Als het gaat om een tijger, leeuw of panda zeg je dat toch ook niet? Ais een dier soort weg is, is-ie weg." De vraag is volgens Knot dan ook: „Hoe eenzaam wil je zijn als mensensoort?" Bescherming van de amfibieën is zijns inziens vrij eenvoudig. „Met slechts 88 miljoen gulden per jaar kan Nederland zijn ecologische verbindingszones veilig stellen. Dat is net zoveel FOTO GPD geld als je nodig hebt om twee kilometer van de A73 aan re leg gen! Maar dat geld hebben we er niet eens voor over." De maat is vol, vindt Knot. Voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis sterven er amfibieën uit. Voor Das en Boom is dat aanleiding een klacht tegen Ne derland in te dienen bij de Eu ropese Commissie. Foiten in IJ mond, Spaarndam en Haarlemmermeer Scholéü krijgen meer ruimte den haag anp Een flink aantal karakteristieke gebieden in Nederland, waaronder de Stelling van Am sterdam met alle bijbehorende forten in de IJmond, bij Spaarndam en in Haarlemmer meer, krijgt wettelijke bescherming. Enkele worden zelfs voorgedragen voor de Unes- co-lijst van werelderfgoederen. Minister Pronk (Ruimtelijke Ordening) zal deze ge bieden kiezen uit een lijst van 74 gebieden die door staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur) is opgesteld. De Stelling van Am sterdam is overigens al een Unesco-monu- ment. De beschermingsmaatregelen werden gisteren besproken in de Tweede Kamer. Pronk zei voor de keuze te gaan overleggen met regionale en plaatselijke bestuurders. Er komt ook een landelijk loket waar ge meenten en vrijwilligers hun gebied kun nen voordragen. De gebieden worden uit eindelijk vastgesteld in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die begin volgend jaar verschijnt. Door de bescherming worden de eigen kenmerken van de streek behouden en mo gelijk versterkt. De status gaat lijken op de Planologische Kern Beslissing (PKB) die nu voor bijvoorbeeld de Waddenzee geldt. Pronk benadrukte echter dat niet alle ge bieden even sterk worden beperkt. CDA, WD en SGP vrezen dat de bescher ming ondernemers te veel hindert. Zelfs praten over een beschermstatus hindert bedrijven bij uitbreiding, stelde SGP-frac- tievoorzitter Van der Vlies. Staatssecretaris Faber (Landbouw) ont kende dat echter. Volgens haar hebben de plannen vooral gevolgen voor de inrichting van het landschap, niet voor de bedrijfs voering. Als voorbeeld noemde ze de Hol landse Waterlinie. Die 85 kilometer lange strook van forten en wallen, die vroeger werd gebruikt om vijanden op afstand te houden, wordt nu in oude glorie hersteld. Faber, Pronk en Van der Ploeg ontken den ook dat meer geld nodig is dan 11 tot 18 miljoen gulden. Meerdere fracties had den om extra miljoenen en zelfs miljarden gevraagd. Volgens de regering is het geld slechts bedoeld als 'aanjaagsubsidie'. De ontwikkelaars moeten zelf zorgdragen voor bijvoorbeeld passende houtwallen of geu len. Een PKB-bescherming kan volgens Van der Ploeg onder meer gelden voor het Fries-Gronings terpengebied, Zuid-Twente, De Beemster, de Stelling van Amsterdam, de Nieuwe Hollandse Waterlinie, Tieler- en Culemborgerwaard en het Dommeldal. Voordracht voor de werelderfgoedlijst is volgens hem nodig voor Waddenzee-west, Noordoostpolder, Swifterband, de Groet polder, De Beemster, de Nieuwe Hollandse Waterlinie en Midden-Delfland. den haag anp Scholen moeten meer mogelijk heden krijgen voor een eigen personeelsbeleid. Minister Her mans (Onderwijs) vindt dat scholen hun goed presterende leraren toeslagen moeten kun nen geven en is een voorstan der van 'competentiebeloning'. De minister zei dit gisteren tij dens een bijeenkomst van de WD over het terugdringen van het aantal voorschriften en re gels in het onderwijs. In de onderwijs-CAO is het afgelopen jaar voorzichtig een begin gemaakt met een vorm van prestatiebeloning (compe tentiebeloning). Volgens Her mans wordt het onderwijs als werkgever aantrekkelijker met competentiebeloning. Bij de komende CAO-onder- handelingen wil Hermans het onderwerp, dat bij de onder wijsbonden gevoelig ligt, weer aan de orde stellen. De bonden zijn huiverig voor het verschil lend belonen van hetzelfde werk en willen de competentie beloning beperken tot school directies om haat en nijd op de werkvloer te vermijden. De WD-minister is voor een terughoudende overheid. De minister draagt zorg voor toe gankelijkheid van het onderwijs en zorgt dat er geen financiële barrières zijn. Ook garandeert hij de kwaliteit. Hoe dat vereiste niveau wordt gehaald, bepalen de scholen zelf. Minder regels en meer auto nomie voor scholen, betekent ook dat je moet aanvaarden dat er verschillen tussen scholen kunnen zijn, aldus Hermans.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5