2 HALEN=1 BETALEN Kosten medicijnen kunnen fors lager 49.- geen transporten van kernafval Voorlopig Kroonprins waarschuwt voor watercrisis Kamer teleurgesteld over schrappen squadron F16's Binnenland OP EEN GROOT DEEL VAN DE KLEDINGCOLLECTIE Laatste snoeibeurt JSDAC 30 NOVEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Let op het speciale aktiekaartje. Laagst geprijsde artikel is gratis. Folder niet ontvangen? Bel 0592 340042 www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids Geldig t/m 5-12-'99 door de rekening van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. De transportvergun ningen zijn volgens het hoogste rechts college juridisch niet houdbaar. Het ministerie heeft voor het afval in Petten, afkomstig van een onderzoeksre actor waar medicamenten worden ge maakt, geen transportvergunning maar een opslagvergunning gegeven. Directeur H. Codée van de Covra in Borssele is diep teleurgesteld. „Wij krij gen op deze manier in Nederland nooit meer iets fatsoenlijks voor elkaar. Dit is een papieren tranendal waarmee de sa menleving absoluut niet is gebaat. Met de veiligheid van de kernafvaltranspor- ten heeft dit niets te maken." Door de uitspraken van de Raad van State blijft de onderzoeksreactor in Petten met het voorlopig in containers opgeslagen afval zitten, tot ongenoegen van de gemeente Zijpe, waaronder Petten valt. Ook het tijdschema voor een veilige insluiting van de kerncentrale Dodewaard raakt in de war. Covra-directeur Codée legt de schuld bij minister Pronk van milieubeheer. Greenpeace is zeer tevreden. De milieu organisatie is tegen het opwerken van het kernafval uit Dodewaard, omdat dit gevaarlijk is voor de omgeving van de opwerkingsfabriek in Engeland. Opwer ken kan door de uitspraak van de Raad van State voorlopig niet. Greenpeace is ook blij dat het afval in Petten moet blij ven, omdat er nog geen opslagruimte bij Covra is voor hoogradioactief afval. De milieuorganisatie wil dat het afval naar de leverancier van de grondstof, de Ver enigde Staten, gaat. Pronk zelf had nog geen commentaar omdat hij de overwegingen van de Raad van State nog moet lezen. De verwach ting is dat de kemafvaltransporten nu op z'n vroegst in het voorjaar van 2000 kunnen plaatsvinden. Zorgverzekeraars achter plan Wijers De uitgaven aan medicijnen kunnen met twintig procent omlaag. Dat blijkt uit een ad vies dat oud minister Wijers -tegenwoordig werkzaam voor de Boston Consulting Group- heeft opgesteld. Wijers deed zijn onderzoek in opdracht van Zorgverzekeraars Nederland (ZN). De 55 daarbij aangesloten ziekenfondsen en verzekeraars hebben zich bereid verklaard de aanbevelingen van Wijers uit te voeren. Dat maakte voorzitter H. Wiegel van ZN gisteren bekend. De verzekeraars stellen wel als voorwaarde dat ook de andere partijen, zoals de overheid en de zorgaanbieders, meedoen. Volgens Wijers kan tot 2005 in totaal 1,2 miljard gulden wor den bespaard op de uitgaven voor medicijnen. Het gaat om een bezuiniging van bijna twin tig procent op de uitgaven van 6,7 miljard gulden vöor genees middelen die buiten het zieken huis worden voorgeschreven. Om het plan uit te voeren zijn ook investeringen nodig, van in totaal naar schatting 300 mil joen gulden. Pas in 2002 wor den de eerste besparingen zichtbaar. Wiegel vindt dat dit niet te lang duurt. „Je moet al tijd eerst investeren om winst te kunnen maken." Hij sloot niet uit dat het voor de politiek wel te lang kan kan duren. „Maar het gaat ons er nu om dat zij 'ja' tegen dit plan zeggen zodat we het kunnen uitvoeren." Ook de huisartsen zien veel positieve punten in het plan. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) speelt het elek tronisch voorschrijfsysteem een belangrijke rol. „De arts kan dan nog doelmatiger voor schrijven doordat ze de proto collen beter binnen bereik heb ben", zegt P. Wouters. Ver wacht wordt dat nog dit jaar 3.600 van de 5.000 huisartsen het computersysteem in huis hebben. Een besparing van 300 miljoen hierdoor is volgens Wouters realistisch. Of het dub bele mogelijk is, zoals Wijers zegt, kan hij niet beoordelen. Nefarma, de organisatie van geneesmiddelenfabrikanten, is kritisch over het plan. Volgens Nefarma streeft Wijers naar 'uitdunning' van het medicij nen-arsenaal. Dat gaat ten kos te van de kwaliteit, denkt de brancheorganisatie. De apothekerskoepel KNMP noemt het plan ongelukkig. Volgens de apothekers is de pa- tiënt niet gediend bij het voor nemen minder medicijnen te vergoeden. Ook het idee voor een 'voorkeursapotheek' bevalt de KNMP niet. Zorgverzeke raars zouden hun patiënten naar apotheken moeten sturen die zij zelf hebben uitgezocht. Dat kan betekenen dat de pati ent een 'persoonlijk, deskundig advies van de apotheker in de buurt' misloopt. De organisatie ziet wel mogelijkheden in het idee om de kosten te drukken door nauwer met artsen samen te werken. Rosenmöller: Adviesbureaus aanpakken den haag anp den haag gpd De Raad van State heeft gisteren de ver gunningen voor kemafvaltransporten opgeschort. Hoogradioactief kernafval uit het Noord-Hollandse Petten mag voorlopig niet voor opslag naar de Cen trale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Ook het transport van nucleair afval uit de kerncentrale Dodewaard naar een Britse opwerkings fabriek, via de haven van Vlissingen, mag vooralsnog niet plaatsvinden. De uitspraken van de Raad van State, gedaan op verzoek van milieuorganisa tie Greenpeace, zijn een stevige streep "Sus op 'waterige' diesel kc^RLEN Busbedrijf Hermes uit Weert laat het komende jaar Mee bussen rijden op aquazole, een brandstofmengsel van die- en water. Als het experiment slaagt, schakelen volgend jaar detbgelijk meer bussen overwip het nieuwe mengsel. Hermes Tboiat met de twee proefbussen rijden van Helmond naar Eind- iven. In Frankrijk, Duitsland en Engeland zijn al busbedrijven aquazole gebruiken. De brandstof is een stuk milieuvriende- :er dan traditionele dieselolie. De uitstoot van C02 vermin- jrt. Bovendien ruikt aquazole nauwelijks omdat de brandstof ider roet en uitlaatgassen produceert. Aquazole is wel duur- ir dan diesel, maar er wordt ook minder van verbruikt. Will' treinenloop Dordrecht normaal jordvoerster van NS gisteravond. Opstarten van de trein- B Plenst bleek gisteravond om logistieke reden niet meer moge Treinen en personeel bevonden zich niet op de plaatsen J Tiar ze zouden moeten zijn, aldus de woordvoerster. Bij Dor- :cht botsten zondag twee treinen met geringe snelheid tegen r aar. Vier mensen raakten daardoor lichtgewond. Een wagon [°°Mn een van de treinen kantelde, de andere trein ontspoorde, rien werc* *40 meter spoor vernield. a Gij arp 'li an dood aangetroffen in Heerlen De politie heeft gisteravond in een woning aan de sdagstraat in Heerlen het^toffelijk overschot van een man ïgetroffen. De man, van wie de identiteit nog niet vaststaat, is ilgens de politie vermoedelijk door een misdrijf om het leven ^"Jkomen. Vlakbij de woning hield de politie een 22-jarige inwo- ">r van Heerlen aan, die ervan wordt verdacht bij de dood van ouw man betrokken te zijn geweest. De politie was in de woning n kijkje gaan nemen na telefoontjes van omwonenden die j. 'jeldden dat er in het huis vuurwerk werd afgestoken. Toen de *re tenten naar binnen gingeri, vonden ze het ontzielde lichaam ^jWin de man. hulst* Op een dijk bij het Zeeuws-Vlaamse Hulst krijgen de bomen een laatste verzorging voordat de winter invalt. De snoeiers verrichtten nog wat werkzaamheden om een rij leilin des winterklaar te maken. foto anp albert secehers "Kranten niet nlerslechterd' Naast de klassieke uitvoerende, controlerende en rechterlijke macht, kennen we al de vierde macht van de bureaucratie en de vijfde macht van de media. Volgens de politiek leider van Groenlinks, Rosenmöller, is in toenemende mate ook sprake van een zesde macht, de exter ne adviesbureaus. Hij zei tijdens de Machiavelli- lezing in Den Haag dat de de partementen, hun kerntaak, be leidsontwikkeling, steeds meer uitbesteden. In plaats van de beleidsdebatten intern uit te vechten en de uitkomst met verve richting Kamer en samen leving te verdedigen, wordt te vaak de hete aardappel op het bord van de externe adviseurs geschoven. Dit gaat ten koste van de samenhang van nieuw beleid, meent Rosenmöller. De totale uitgaven van het rijk voor externe advisering ste gen vorig jaar met 20 procent naar zo n 600 miljoen gulden. Rosenmöller heeft geen ver trouwen in het regeerakkoord, waarin staat dat die kosten zul len worden beperkt met vijf procent per jaar. Rosenmöller ging in zijn le zing vooral in op het essay 'Op zoek naar samenhang en rich ting' van de minister van bin nenlandse zaken. „De roep van Peper om richtinggevend lei derschap lijkt jngegeven door de angst dat de politiek leider zijn greep heeft verloren op de eigen daden en woorden." ■"ij ge 1 is \jVe maken allemaal wel aal pns een fout. Maar de kran- nenln zijn volgens mij de afge- - is pen tien, twintig jaar niet heramatisch verslechterd." jdus reageert de voorzitter het Genootschap van oofdredacteuren, P. Broer- :s, op uitlatingen van ko- ngin Beatrix dat de Neder- nds pers in kwaliteit ach- ruit gaat. De koningin deed haar uit- iraken zaterdag tijdens een formele bijeenkomst van :t genootschap. NRC Han- tlsblad en Trouw publi- :erden gisteren de uitspra- ;n van de vorstin, in weer- il van afspraken met de ïjksvoorlichtingsdienst. Voorzitter R. Abram van de urnalistenvakbond NVJ ndt dat de koningin man i paard moet noemen. „Ie- ;reen, ook de koningin, left recht op een eigen me- ing, al is het in dit gt aatsrechtelijk misschien iet helemaal juist. Maar in et spoor van illustere voor- mgers als de minister-pre- dent, heeft ze het gehad ver Dé Pers en Dé Media, n daar kun je je niet tegen rdedigen. Ik heb hier niks in", aldus de NVJ-voorzit- „De volgende eeuw brengt een watercrisis met zich mee. Iedereen moet zich realiseren dat het tijd is om actie te ondernemen nu het nog kan." Dit zei kroon prins Willem-Alexander, erelid van de Wereld Water Commissie, tijdens een voorbeschouwing op het We reld Water Forum dat in maart 2000 in Den Haag wordt gehouden. De prins treedt daar op als voorzitter. Waterdeskundigen, beleidsmakers, politici en ver schillende maatschappelijke organisaties zijn op dit moment bezig een actieplan op te stellen. Dat wordt samen met een algemene Watervisie in Den Haag ge presenteerd. De prins houdt zich al langere tijd bezig met water management en wil vooral jongeren stimuleren ver standig met water om te gaan. De Wereld Water Com missie wil door het forum mensen bewust maken van problemen op het gebied van water. Om het onder werp 'water' op de politieke agenda te krijgen is aan het Wereld Water Forum een conferentie gekoppeld. Ministers die het onderwerp in hun portefeuille heb ben en directeuren van verschillende VN-organisaties zijn uitgenodigd om het forum een politiek vervolg te geven. Willem-Alexander zal tijdens de ministersconferentie de resultaten van het Wereld Water Forum presente ren. „De Watervisie zou een papieren tijger kunnen worden. Het thema 'water' moet op de politieke agen da en daarom komen tijdens de ministeriële conferen tie de hoofdlijnen van het forum nog eens ter sprake", aldus prins Willem-Alexander. I VD sluit deel website i ii haag» De WD sluit vandaag het interactieve deel van zijn I jbsite, omdat sommige bezoekers van de site dagelijks racisti- lie of discriminerende teksten op de site achterlaten. De WD ^~|rkt inmiddels aan een nieuwe site waarbij dit niet meer mo- U M jijk is. De liberalen besloten hiertoe in overleg met het Meld- int Discriminatie Internet (MDI). Partij woordvoerder Ginjaar kt niet te weten of de verspreiders van de teksten WD'ers zijn t hun mening geven of WD-haters die de liberalen in diskre et willen brengen. olitie: Leider drugsbende opgepakt sterdam De politie van Amsterdam en Gooi- en Vechtstreek eft zaterdag een 51-jarige man aangehouden die ervan wordt rdacht de baas te zijn van een grote drugsbende. De bende is april al opgerold. De laatste arrestatie is vanochtend bekend maakt. De man hield zich sinds het oprollen van zijn organi se schuil, maar kon dit weekeinde in Rotterdam worden aan houden. Eerder zijn al vier andere verdachten aangehouden, -t n*|der wie de 32-jarige zoon van de nu opgepakte man. De ben- ekt hield zich bezig met handel op grote schaal in soft- en hard- antMgs angioetes voor belediging plajsTERPAMTwee mannen uit Amstelveen zijn door de recht- incUjnk in Amsterdam, conform de eis, veroordeeld tot geldboetes jelof1 3-000 en 1-500 gulden wegens belediging en smaad van de V pprmalig adviseur van het koninklijk huis mr. F. Salomonson. j twee betichtten hun vroegere buurman van onder meer seks ag &t minderjarige jongens. Ze beweerden ook dat hij er een ion krtelkamer op na hield. Volgens de rechtbank heeft het duo 18l|elbewust de eer en goede naam van Salomonson die zich niet 'reilf1 verweren tegen de niet bewezen aantijgingen willen aantas- cl?' BROQUE VETERSCHOEN diverse uitvoeringen. Maten 40-46. De Tweede Kamer is teleurge steld dat minister De Grave (Defensie) bij zijn plan blijft om een squadron F16's van de luchtmacht in Volkel op te heften. Zowel de regeringspar tijen PvdA, WD en D66 als de oppositiepartijen CDA en de kleine christelijke partijen zijn tegen het schrappen van de achttien straaljagers. De minister is bereid hierover met de Kamer te praten, zei hij gisteren bij de presentatie van de Defensienota, maar de frac ties moeten dan wel aangeven waarop zij willen bezuinigen. Het gaat om een bedrag van 55 tot 60 miljoen gulden per jaar. Volgens De Grave is het niet langer nodig om zes squadrons met F16-jachtvliegtuigen be schikbaar te hebben. „In Koso vo hebben we twintig vliegtui gen ingezet." Het schrappen van de F16's is één van de gevoeligste onder delen van de Defensienota, die verder redelijk positief in de Ka mer is ontvangen. De nota schetst de Nederlandse krijgs macht tot 2010. „Een duidelijke marsroute voor de komende tien jaar. Ambitieus, maar haal baar", aldus De Grave. De nota is een vervolg op de eerder ver schenen Hoofdlijnennotitie. De extra parate troepen vormen de belangrijkste wijziging, mede ingegeven door het conflict in Kosovo. Volgens de Defensienota moet het leger jonger en flexibeler worden. Er komen 2.100 parate troepen bij, voor het grootste deel bij de landmacht. „Een stap in de goede richting", noemt PvdA-Kamerlid Zijlstra die plannen. De oppositiepar tijen CDA, Groenlinks en SP vinden maatregelen echter nog te mager. Door uitbreiding van het aantal parate bataljons (24) zullen mi litairen volgens de minister minder snel worden uitgezon den. De norm blijft dat ze eens in de anderhalf jaar een half jaar naar het buitenland ge stuurd kunnen worden. Maar wellicht wordt dat in de praktijk eens per twee of zelfs tweeën- halfjaar, aldus De Grave. De vakbond voor defensieper soneel VBM/NOV gelooft daar niet in. „De uitzendfrequentie blijft gehandhaafd. De werk druk blijft dus even hoog", al dus voorzitter Golsteijn. Hij ziet voor het huidige militaire per soneel weinig goeds in de nota. Mede door eerdere reorganisa ties gaan er veel banen verlo ren. De Algemene Federatie van Mi- Nederlandse F16's op de basis Amendola van Zuid-ltalië. foto anp litair Personeel is positiever. De plannen pakken pijnlijk uit voor een deel van het perso neel, maar op de langere ter mijn verwacht voorzitter Snoep positieve effecten. Defensie wil de komende jaren meer jongeren werven en oude re militairen langer in dienst houden. Binnen tien jaar moet de gemiddelde pensioenleeftijd zijn gestegen van 55 tot 58. Voor nieuw personeelsbeleid trekt Van Hoof 150 miljoen gul den per jaar uit. „Dat is 2000 gulden per militair per jaar." De nota meldt verder het schrappen van twee fregatten, drie mijnenjagers, drie Orion patrouillevliegtuigen, 136 Leo- pard-II-tanks en 125 YPR-pant- servoertuigen. PvdA en D66 willen meer fregatten uit de vaart nemen en die vervangen door kustwachtschepen. Voor De Grave is dat echter pas op termijn bespreekbaar. Groen links-Kamerlid Harrewijn ver moedt dat dit het wisselgeld wordt voor de F16's, maar De Grave ziet niets in zo'n ruil. LEREN DAMESBOOTIE In zwart of bruin.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3