Nieuwste trend: een litteken TV WEER De schande van Srebrenica Via naaimachine naar wereldrecord handen schudden 32 c DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 COMMENTAAR Terwijl de Nederlandse krijgsmacht en de verantwoordelijke politi ci het ene na het andere weinigzeggende rapport over de val van Srebrenica blijven uitspuwen, kwam er afgelopen weekeinde uit een heel andere hoek wat meer duidelijkheid over deze schandvlek in de recente geschiedenis. In Amsterdam werd de Britse documentaire 'A cry from the grave' vertoond, een reconstructie van het drama aan de hand van de nog nooit eerder vertoonde bandjes uit de tientallen camcorders van betrokkenen die tijdens de val van de Bosnische enclave heb ben meegedraaid. Materiaal uit de documentaire was zaterdag ook op de tv te zien. De film, waaraan een jaar is gewerkt, toont schokkende beelden van een inktzwarte bladzijde uit de historie van Europa en de Ne derlandse krijgsmacht. Het beschamende gekruip van overste Kar- remans voor oorlogsmisdadiger Mladic is eigenlijk nog niet eens zo verrassend. Van dat vernederende materiaal kende de wereld immers al flinke delen. Veel harder komen de nog niet bekende beelden aan: de filmpjes waarop is te zien hoe de moslimmannen uit de door onze blauw helmen beschermde stad worden samengedreven, opgejaagd, ver nederd en afgevoerd. Materiaal waarop is vastgelegd hoe de Dutchbatters - gedwongen - toekeken terwijl zich om hen heen de contouren van een ongekend drama aftekenden. Hoe de Neder landers hun 'bevrijding' uit Srebrenica vierden, terwijl op dat mo ment nog volop werd gedood en gemoord. Dit materiaal moet verplichte kost worden voor leger en politiek. Het is immers vooral ook schokkend dat een team toegewijde jour nalistieke onderzoekers blijkbaar wel in staat is om binnen een jaar op de proppen te komen met beelden die aan duidelijkheid over het gebeurde niets te wensen overlaten, terwijl het hele Ne derlandse defensie- en overheidsapparaat al ruim vier jaar blijft steken op het niveau van mislukte fotorolletjes en onvolledige ver horen en getuigenissen. In Srebrenica is veel gebeurd, misschien wel meer dan we willen weten. Het lijkt er echter op dat deze wond pas ophoudt met ette ren als alle vuiligheid eruit is. Dat lukt niet met langdurige onder zoeken op afstand, door mensen met weinig bevoegdheden. Het wordt daarom tijd dat Den Haag naar het middel van de parle mentaire enquête grijpt. Niet alleen kan er dan misschien eens een punt achter het Dutchbat-trauma worden gezet, maar kan moge lijk ook worden voorkomen dat zich ooit nog eens een Srebrenica voordoet. Tattoos en piercings zijn 'ouwe koek' Trots je truitje omhoog trekken om je gloednieuwe navelpiercing te showen, zal je omstanders al leen maar een vermoeide gaap ontlokken: 'been there, done that'. Eigentijds jargon voor: niks bij zonders, ouwe koek. Een tongpiercing of een ringetje door je wenkbrauw of tepel - afgelopen zo mer een ware hype - is ook allang geen nouveauté meer. Een tatoeage? Mijn moeder heeft er net een laten zetten! Nee, om op te vallen moet je je heden ten dage toch minstens laten onderwerpen aan een 'genitaal-piercing', een 'scarification' in je huid laten krassen of een zogenoemde 'implant' laten inbrengen. Klinkt eng en dat is het ook, maar om op te vallen, gaan we ver. Familieprogramma Willem Wever, van de NCRV, heet een familieprogramma te zijn. Dus een programma zonder seks en zonder geweld. Een programma voor het kind in de mens, zou je het ook kunnen noemen. Want Willem Wever gaat op zoek naar antivoorden op fu tiele vragen, waar ook volwassenen nog dagelijks mee worstelen. U kent dat soort triviale probleempjes wel. Van die knagende vraagjes waarvan je zo nu en dan de halve nacht wakker kunt liggen. Ook al is het eigenlijk te zot voor woorden (lioe komt de lucht in een ten nisbal?). Vraag het Willem Wever (presentator Jochem van Gelder) en je kunt er vergif om innemen dat hij met het antwoord op de proppen komt. Al moet hij daarvoor de halve wereld over, met de nieuwsgie rige vragensteller in zijn kielzog. Leuke kerel ook, die Jochem. Net zo enthousiast en nieuwsgierig als al dat grut wat hij over de vloer krijgt (want alle vragenstellers in het programma zijn kinderen). En daarom geknipt voor dit programma. Gisteren kreeg Jochem weereen paar lastige vragen voorgeschoteld. Van die echte breinbrekers, waarop geen zinnig mens zo maar uit zijn blote hoofd het antivoord weet. Zoals: hoe kun je foto's uit een straaljager nemen, zonder dat je 'be wogen' foto's krijgt? Voor het antwoord ging Jochem met de jonge vragensteller, een ge zellig kletsend kereltje, naar de militaire vliegbasis in Volkel, waar een keurige man in een camouflagepak ze welkom heette. Rustig legde deze militair het jongetje uit hoe het fotograferen vanuit een straaljager in zijn werk gaat. Eerst tekent men op en landkaart het punt dat men wil fotograferen en vervolgens trekt men een lijn naar een ander punt op de kaart, dat vanuit de lucht gemakkelijk is te herkennen. Een toren of zo. De piloot zet zijn camera aan zodra hij het herkenningspunt ziet en vliegt precies over de lijn. Dan is het klikkerdeklik. En omdat de film in het fotoapparaat met hoge snel heid tegen de vliegrichting in wordt getransporteerd krijg je geen be wogen foto's. Tenminste, niet in die betekenis van het woord. Want de militair legde fijntjes uit dat het fotograferen toch vooral was bedoeld om vijandelijke stellingen in beeld te brengen. Dat de vijand zo gemak kelijker plat kon worden gebombardeerd, zei hij er niet bij. Of misschien hadden de makers van Willem Wever het er wel uitge knipt. Want Willem Wever moet natuurlijk wel een familiepro gramma blijven. Zonder seks en zonder geweld. Scarification, oftewel het aan brengen van blijvende littekens, is de nieuwste trend op het ge bied van lichaamsversiering. In Groot-Brittannië, het land waar tachtig procent van de bevol king al rondloopt met een tat too of piercing, is het nu bon ton om hetzelfde litteken als je idool te hebben. Dus een kras op de kin la acteur Harrison Ford of een sneetje in je nek zo als actrice Sharon Stone schijnt te hebben. Maar ook littekens in de vorm van etnische figuren zijn het helemaal. Popartiesten en andere trendsetters laten hun gezicht of andere li chaamsdelen bekrassen naar Afrikaans voorbeeld. In sommige Afrikaanse stam men zijn zelfaangebrachte litte kens in het gezicht en op het li chaam al eeuwenlang een teken van vruchtbaarheid en helden moed. Nog niet eens zo heel lang geleden moest je als Duitse student een litteken van een sa belhouw in je gezicht hebben. Sabelgevechten waren in de vo rige eeuw en begin deze eeuw een onderdeel van het ontgroe ningsritueel en de overblijfselen van een tik in je gezicht gaf aan zien en een garantie voor suc ces in de maatschappij. Littekens gelden dus als stoer, sexy en interessant. Maar vol gens sociobioloog Marcel Roele (nul tattoos, nul piercings en nul scarifications) is die fasci natie voor littekens slechts be trekkelijk. „Littekens op zich zijn niet sexy. Kijk maar eens naar de mensen in Amsterdam die de vuilnisbakken leegeten. Die zitten onder de littekens, maar die vindt niemand sexy. Je vindt het alleen maar sexy bij iemand die de top heeft bereikt. Dus als iemand ondanks een klein handicapje de top bereikt dan is dat een extra interessant iemand." In Nederland wil het - gelukkig - nog niet zo vlotten met deze scarification-trend. Slechts een handjevol mensen laat zich vrij willig en tegen betaling een lit teken aanmeten. Tattoo Bob in Rotterdam (de 'enige echte' aan de Pleinweg) praktiseert deze vorm van lichaamsversiering met lasers. Tattoo Bob (nul tat toos, nul piercings, nul scarifi cations en 1 - inmiddels verwij derde - implant): „Laatst heb ik nog een scarification in de vorm van een schorpioen bij ie mand gemaakt. In plaats van te tatoeëren, brandt je de huid met een laserstraal in. Met die laser kun je hele fijne tekenin gen maken. In eerste instantie wordt dat roodbruin en later wordt de huid dan wit als een litteken. Het is de nieuwste trend, maar het is absoluut niet zo dat dit de tattoo of de pier cing aan het verdringen is. Het zal niet echt nagevolgd worden, omdat een litteken toch een ne gatieve klank heeft, terwijl een tattoo meer als versiering en zelfs als kunstuiting gezien wordt." Seks, status, bijgeloof, helden dom en lidmaatschap van een groep liggen al eeuwenlang ten grondslag aan de onweerstaan bare drang om het lichaam te versieren en te verminken. Daarbij geldt altijd: hoe pijnlij ker de handeling, hoe meer sta tus iemand krijgt. Sociobioloog Roele voegt daar nog het 'han dicap-principe' aan toe, een theorie van zijn Israëlische col lega Amotz Zahavi. Simpel uit gelegd gaat het er in deze theo rie om dat iemand die ondanks een zelf opgelegde handicap toch volwaardig of zelfs beter kan functioneren dan iemand zonder een handicap, toch wel helemaal fantastisch moet zijn en voor uitstekend nageslacht kan zorgen. Zahavi trok de pa rallel met pauwen. Mannetjes pauwen met de grootste en mooiste staart, hebben het meeste succes bij de vrouwtjes, ondanks dat die enorme, on handige staart eigenlijk een handicap vormt om te overle ven. Dat 'handicap principe' ligt dan weer ten grondslag aan navol gingsgedrag. Roele: „Het is al miljoenen jaren oud. Bij chim pansees zie je dat ook. De jonge mannetjes kijken de stijl af van de mannetjes die de baas zijn en dus in het middelpunt van de belangstelling van de vrouw tjes staan. Als zo'n ouder man netje een klein handicapje heeft: hij sleept bijvoorbeeld een beetje met zijn voet, omdat hij een keer zijn enkel gebroken heeft, dan zie je dat de pubers en adolescenten dat na gaan doen. Alleen maar omdat het op dat ogenblik cool staat om een beetje met je voet te slepen. Dat is dan de mode, een trend. Hetzelfde met die littekens. Het sneetje in de kin van Harrison Ford heeft er echt niet voor ge zorgd dat hij zo fantastisch kan acteren. Het is een toevallig handicapje, dat sommige suk kels dan gaan imiteren, omdat ze denken dat ze zo ook de blits kunnen maken." Ook Tattoo Bob trekt de verge lijking met onze evolutionaire voorouders als hij de drang om onszelf te versieren probeert te verklaren. „We zijn allemaal apen die alles van een ander na-apen. Als een popartiest in een videoclip twee keer zijn tong uitsteekt en er zit zo'n ding in dan wil iedereen ineens een tongpiercing. Dat zijn de role models (rolmodellen) voor de jeugd. Ook de reclame maakt daar grif gebruik van. Bijvoorbeeld die Bountyrecla- me met die tribal tattoos. Men ziet het, vindt het leuk en wil het ook. Tribal Art is het op dit moment helemaal. Zo gaat het gewoon. In de tijd van Calimero tatoeëerde je Calimero op je arm, nu is het Tweety en vol gend jaar is het weer een ander figuurtje. Popeye the Sailorman en Olijfje waren het twintig jaar geleden helemaal. Daar hoef je nu niet mee aan te komen. Het is natuurlijk ook een vorm van exhibitionisme. Als je alleen op een onbewoond eiland zou zit ten, zou je het hoogstwaar schijnlijk niet doen." Plastic balletjes en staafjes van chirurgisch staal: de implant is de nieuwe trend voor de echte 'durvers'. FOTO GPD PHIL NIJHUIS Bezem gaat door de atmosfeer Geen vakantieweer in Tunesië de laatste dagen. Onder invloed van een depressie in de boven lucht is het er buitengewoon slecht toeven. Op de luchtha ven van Tunis viel tussen zater dagochtend en gisterochtend 125 mm. Normaal valt daar in november nog geen 60 mm. Nog meer hemelwater in de kustplaats Nabeul. Over een pe riode van 54 uur (zaterdagoch tend tot maandagmiddag) werd zelfs 183 mm opgevangen. Het meest curieuze bericht komt echter uit In-Salah, Alge rije. Daar schijnt zaterdagoch tend, volgens een Duitse mete- obron, in 6 uur tijd 191 mm ge vallen te zijn. Op grond van sa- tellietgegevens, luchtdruk en neerslagmodellen wordt deze enorme plens water niet onmo gelijk geacht. In-Salah ligt in het steppengebied van Noord Afrika aan de rand van de Saha ra. Doorgaans valt er, volgens de Wereld Klimaat Index van het KNMI, 31 mm in een heel jaar. Andere bronnen houden een gemiddelde jaarneerslag van slechts 20 mm aan. Bij ons gaat de bezem door de atmosfeer. Een uitdiepende de pressie op weg van de Faeröer naar de Noorse kust jaagt de zuidwestenwind op. Vanavond staat er aan zee een stormachti ge wind. Verder neemt de be wolking toe en vooral later op de avond en in de nacht gaat het regenen. Er wordt echter wel zachte lucht aangevoerd. Het kwik gaat in de nacht om hoog naar 10-12 graden. Mor gen valt er eerst nog regen, later klaart het op maar in de loop van de middag komen er ook weer enkele buien opdraven. De temperatuur schommelt morgenmiddag rond de 10 gra den en de ruimende wind neemt even wat gas terug. Op de lange duur blijft het aan houdend wisselvallig. Wel gaat de temperatuur in het weekeinde tijdelijk omlaag. Gisteren heeft het vooral tijdens de avond wat licht geregend en gemot regend. Van ochtend was het weer droog. Veel zon hebben we maandag niet gezien maar het werd wel weer zacht. Op Valkenburg werd een maximum temperatuur van 10,3 en op Schiphol 10,4 graden geregistreerd. jan visser 1 Zo'n 68 handen per minuut schudt hij inmiddels. Acht maanden training waren ervoor nodig op een aangepaste Sin- ger-naaimachine. Een trap op een pedaal, kunsthand om hoog, drukken. Hans van Rijssel heeft uitgerekend dat zijn moy enne ruim voldoende is om op 19 december in Deventer het bestaande wereldrecord van een Indiër uit het Guiness Book of Records te verdrijven. Die gaf drie jaar geleden binnen acht uur 31.118 'pootjes'. Sinterklaas Van Rijssel, in het dagelijks le ven conciërge aan het Alexan der Hegius Lyceum in Deven ter, begint niet zomaar aan de ludieke recordpoging. „Ik doe al 24 jaar werk voor goede doe len. Dit keer sluit ik een inza melingsperiode voor projecten in Estland af met 'kinderen bin nen de psychiatrie' als hoofd thema. De afgelopen jaren speelde ik Kerstman bij gezin nen thuis. Nu doe ik iets speci aals ter afronding", legt de in woner van Deventer uit. Tien jaar geleden zat hij al eens 34 uur op een paal, nu schudt hij handen. „Sinterklaas en de Kerstman geven veel handen in deze tijd. Zodoende ben ik op het idee gekomen. En ik wil in een korte tijd - acht uur - veel geld ophalen. Dan moet je iets doen, waarbij veel handelingen verricht kunnen worden", al dus Van Rijssel, die heeft bere kend dat hij acht uur lang 67 handen per minuut moet druk ken om het record te verbete ren. „Ik zit boven dat aantal." Hoe wordt er geteld? Mag hij met de linker- en rechterhand schudden? Mag hij de linker en rechterhand van een bezoe ker vastgrijpen? „Nee", luidt zijn antwoord. „Ik mag één hand van mezelf en één van de andere persoon gebruiken. Niet met beide handen tegelijk en ook niet beide handen van de persoon voor me." Van Rijssel hoopt dat 32.000 mensen de moeite nemen langs te komen voor een 'poot'. „Als iedereen geld geeft of een Vorig jaar besloot, ergens, een kleuterjuf de Sinter klaasviering anders te gaan aanpakken. Bij vorige gelegenheden waren kinderen krijsend van de schoot van de Sint gevlucht, of juist ver vallen in loodzwaar zwijgen. Dat kon de bedoeling niet zijn, overwoog de juf, en sloeg er de pedagogieboeken op na. Wat zij vervolgens besloot, leest u verderop. Even opmerkelijk is dat die kleuter juf in doodnormale kinderangsten voor Sinterklaas opeens een pro bleem zag. Vroeger hoorde het aan het schrikken maken van kinderen tot de grote at tracties van het Sinterklaas feest. Ook in het algemeen vond men trouwens dat de te re kinderziel niet snel genoeg van eelt kon worden voorzien. In kinderslaapkamers werden het hele jaar door verhalen voor gelezen over stoute kindertjes wier handen voor straf boven het graf uitgroeiden, of over peuters die tot de grond toe afbrandden wegens ondes kundig gebruik van lucifers. Als je op maandagmorgen je psalmvers niet kende, kwam de bovenmeester persoonlijk langs om je te verzekeren JUSTUS VAN OEL datjezus nu zeker een week je vriend niet meer was. De oude Sinterklaas maakte onverbrekelijk deel uit van een gangbare pedagogie, waarin door beloning en straf het verschil tussen goed en kwaad inzichte lijk werd gemaakt. De lichte angst die Sinten Piet onvermijdelijk opwekten bij kleuters werd altijd be schouwd als iets positiefs. Het dreigen met straf werd gezien als opvoedend, kinderverdriet als amu sant voor de volwassenen, en, ten derde, wat is voor een ouder nu fijner dan een kind troosten? Zelden zijn ze zo aaibaar en hulpeloos als na een slecht ge vallen behandeling door de Sint. Toch is, langzaam, jaar na jaar, het Sinterklaasfeest ontdaan van zijn schrikaanjagende aspecten. De landelijke televisie-hoofdpieten blinken uit in ka rakterloosheid en laten zich op geen enkele manier nog uit over goed en kwaad. De Sint zelf is van zijn semi-goddelijke status ontdaan, en zijn belevenis sen ontstijgen zelden het niveau van de ingezonden brieven in de ANWB-Kampioen. Op een bijna ver ontschuldigende manier proberen een voormalige kindergod en zijn zwarte kinderduivels zich in te likken bij dedoelgroep. Jammer. Ik kan niet laten daarin een parallel te zien met de val van de echte God, verdelger der Egyptenaren, die in de afgelopen decennia door mensen als dominee Nico Ter Linden gedegradeerd is tot een gemoedelij ke huisvriend die het nooit zo stellig bedoeld heeft. En helaas, op het moment dat de echte God niet langer een blanke man meteen baard mocht zijn, is ook alle grond onder Sinterklaas weggeslagen. Zo dra de duivel werd afgeschaft, was de Moorse chris- tenschrik Zwarte Piet inderdaad opeens een na- maak-Surinamer. Dat ben ik altijd met de politiek correcte gemeent eens geweest, al zocht zij de oplos sing eerder in afschminken van Piet, of juist in het zwart maken van Sint. Inderdaad, nog altijd zijn kinderen bang voor Sin terklaas, maar de ooizaak is inmiddels een heel an dere geworden: vroeger huilden zij omdat ze Sinter klaas uitstekend begrepen, nu omdat zij er volstrekt niets meer van snappen. En zo geschiedde het dar een kindvriendelijk kleuterjuf zichzelf openlijk voor de klas, langzaam verkleedde tot Sinterklaas. Alsof het gewoon een gezellig toneelstukje was. Een maal omgekleed, voltrok juffrouw Sint het ceremo niëlegedeelte en kleedde zich stap voor stap weer uit, tot Juf. Een van de kinderen stak haar vinger op en moest dringend iets vertellen. 'Juf juf, u was er niet, maar weet u wie er is langsgeweest? Sinter klaas, echt waar!' Een van de aardigste cadeaus die wij ons nageslacht kunnen geven zijn mythes. Wij lijken dat niet meer te durven, maar de behoefte blijft enorm. Ik wens u een barse, angstwekkende Sinterklaas, en een enor me opluchting achteraf. Omdat een navelpiercing of een getatoeëerd vlindertje op de schouder al lang geen opzien meer baart, nemen de echte durvers hun toevlucht tot hefti ger dingen zoals de scarifica tion ofde implant. De implant is voor ons nogal nieuw en shocking, maar bijvoorbeeld op de Filippijnen laten veel man nen al sinds jaar en dag kleine plastic balletjes implanteren in hun penis omdat dit voor meer seksueel genot zou zorgen. Hier geldt het - nog - slechts als ver siering. Met een dikke spuit worden staafjes van chirurgisch staal onder de huid gespoten in een vorm naar keuze (bijvoor beeld een letter). Ook Tattoo Bob doet dit. Voor circa 750 gulden en een hoop pijn, heb je iets wat nog niet veel mensen hebben. „Ik heb daar wel klan ten voor maar het gebeurt niet elke dag. Dit is ook weer iets om anders te zijn dan anderen. Er zijn mensen die hele extreme dingen te doen om op te vallen of omdat ze gewoon een kron kel in hun hoofd hebben. Ik doe alleen maai" dingen die ik esthetisch verantwoord vind. Maar, de grenzen verschuiven steeds en taboes zijn er bijna niet meer. Dat zie je ook aan de toenemende vraag naar 'geni- taal-piercings'. Mensen van wie je het totaal niet verwacht, ko men zo'n ding halen. Waren het vroeger voornamelijk meis jes die een beetje in de eroti sche sfeer werkten, nu zijn het gewoon huismoedertjes met gebreide sokjes en een vestje aan die dat doodleuk komen doen. Ik draai er mijn hand niet voor om. Of iemand nou zijn oor pierct of een schaamlip dat maakt mij niets uit. Het is ge woon een technische hande- ling." Volgens Marcel Roele zit er wel degelijk een grens aan de extre miteiten. „Ik denk dat de wal het schip keert. Men doet een tijdje extreem en dan wordt men weer wat behoudender. Na de pruikentijd waarin iedere man er superverwijfd bijliep, kreeg je een periode waarin mannen alleen nog maar in zwarte pakken rondliepen. Die golfbewegingen zie je in de hele geschiedenis. Zodra het con cept om met ringetjes en tatoe ages rond te lopen kleinburger lijk en achterlijk wordt, omdat je dan net een hippie lijkt van dertig jaar geleden, verzint men weer iets geheel anders." machteld leistra machtigingskaart van Eurocops Deventer invult, kan er een mooi bedrag ontstaan. De Stichting Wilde Ganzen heeft al toegezegd die opbrengst te ver dubbelen." Na de poging werkt Van Rijssel nog een week op school. Leuk als de poging slaagt. Staat hij weer handen te schudden. „Dan schroef ik wel een kunsthand aan mijn arm. Ik ben er klaar voor." MILLENNIUM nog dagen Nog 32 dagen en het nij we millennium breekt i\ Reden voor deze krant M in een dagelijkse serie t rug te kijken op belangd gebeurtenissen die pla^ grepen op corresponded rende data in de afgeloP 1000 jaar. Deze week: 2 nov 1922: ontdekking tombe Toetanchamon u reldkundig; 30 nov 1811® Prins van Oranje bereilj" Scheveningen; 1 dec 19^ Bep van Klaveren terug» Nederland: 2 dec 1975:1 treinkaping Wijster be# 3 dec 1967: eerste men}6, lijke hartoperatie; 4 detbj 1663: Sinterklaas verboai den. ,v f' f 30 NOVEMBER 1813 Z'n vader, stadhouder Willd V, heeft in januari 1795 nog dapper geroepen 'Ik ga, ma^ kom weder'. Maar nadat hil men met z'n zonen vanaf h_ Scheveningse strand naar IT, geland is vertrokken, de pat ten juichen en de oude Rem bliek tenonder gaat, blijkt aa dapperheid vergeefs. En to|g( gebeurt er op datzelfde stnL op 30 november 1813 voorL lem V iets moois en evenzeL historisch. Nadat het Drienj schap onder leiding van Gij* bert Karei van Hogendorp fli initiatief heeft genomen toLR bevrijding van de Franse o^ heersing, is daar het momeL waarop ze juichend Willenn derik, de zoon van Willem vanuit Engeland verwelkor(r Vele honderden toeschouW zien hoe de Prins van OranL van een Engels oorlogsschip overstapt in een sloep, die (ei het Scheveningse strand w^ geroeid en door vissers doo branding wordt getrokken. een rijtuig gaat het vervolge— in een ware triomftocht, nativ Den Haag, waar de menseijP bomen klimmen om de soil rein vorst te verwelkomen. roepen zelfs: 'Leve de Koni al zal Willem Frederik die tiwsi pas twee jaar later verkrijgel 'Oranje Boven! Holland is mVe klinkt er. In het 'nationaal ttn; nopticum' - het monumenln Plein 1813 in Den Haag - isipe glorieuze intocht nog te herai kennen. Idi menselijk!'. et Vis Een 37-jarige Canadese toer heeft een schadeclaim van miljoen dollar (bijna 3,3 mill gulden) ingediend omdat zijL penis verwondingen heeft oap lopen door een los zittende A rikaanse wc-bril. Dit heeft zij advocaat, RICHARD ROBBII gisteren in New York laten ten. ,,Onze cliënt, Edward rek, was in een zittende houf op het toilet gegaan, toen hir" zich omdraaide om achter zit, wc-papier te pakken, toen di bril bewoog, met als gevolg i hij klem kwam te zitten tussj^ wc-bril en wc-pot." Volgens' aanklacht heeft de uitbater het café nalatig gehandeld ,,toe te staan dat een defect) wc-bril voor het publiek toej kelijk bleef, aldus een gevai ke en onveilige situatie creëi in een openbare gelegenhei^ Skwarek zegt dat hij door he[ - cident in augustus ernstige bloeduitstortingen heeft opj pen in zijn geslachtsorgaan blijvende hinder ondervindt zijn seksleven. Hij eist 1 milj dollar voor zich zelf en 500 dollar voor zijn echtgenote, dat deze .zijn diensten moe missen", aldus de advocaat, Een Australische bejaarde i: teren aangevallen door een i wonde koala, nadat hij het t per ongeluk met zijn auto ha aangereden. De 78-jarige m genaamd Higgs, liep verwon) gen op aan zijn benen terwij het gewonde buideldier prol de te helpen. De koala was gediend van de hulp van de die hem had aangereden. ,,l toen ik dichterbij kwam en achterpoten pakte om hem de weg te halen, draaide hij om en greep me", zei HIGG!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2