Verkoop museale objecten bespreekbaar 'Dit wordt een van de grote jongens' 'Ik ben nog zo'n puppy die overal snuffelt' Cultuur Kunst Palingsound is millenniumproof INSDAG 30 NOVEMBER 1999 ïenefietconcert Antillen in Ahoy' Rotterdam Het Rotterdams benefietconcert voor de Antillen landt op woensdag 8 december plaats in Ahoy'. De opbrengst aan het concert, dat wordt bijgewoond door burgemeester Op- ■jtelten en - waarschijnlijk - de premier van de Nederlandse An- Ijillen, gaat naar de slachtoffers van orkaan Lenny. Kaartjes zijn ['anaf morgen verkrijgbaar bij de verschillende VW-kantoren. Een gewone kaart gaat 50 gulden kosten. Bedrijven wordt ge- /raagd minimaal 250 gulden neer te tellen voor een stoel. Het Vntilliaans jazz-orkest Dendare, de Caribische band Quick Sil ver en de zanger Lou Prince hebben al toegezegd mee te werken aan het concert. Vlusical 'Rent' naar Nederland ■en haag De musical 'Rent' komt volgend theaterseizoen in •en Nederlandstalige versie op de planken. Producent Joop van len Ende houdt in januari de audities. Daarmee is de kogel ein delijk door de kerk: Van den Ende had al geruime tijd een optie 1 ap de rechten. Toch waren er twijfels bij de haalbaarheid van ten Nederlandse versie van 'Rent'. De musical van Jonathan .arson werd met name in New York een doorslaand succes. De /oorstelling is een eigentijdse versie van de Puccini-opera 'La lohème'. Vooral het feit dat Larson kort voor de Broadway-pre- nière kwam te overlijden zorgde voor een enorme hype rond Rent'. Die hype ontbrak bij recente versies in Engeland en Duitsland. In beide landen moest de show al in een vroeg stadi um de deuren sluiten. Theaterproductie rond Valentino den haag Rudolf Valentino staat centraal in de muziektheater productie 'Tango de Valentino' die volgend jaar zomer twee ill maanden de tijd krijgt om tot ontwikkeling te komen. Musical ster Stanley Burleson, momenteel te zien in 'Elisabeth' in het I Scheveningse Circustheater, tekent voor de regie. 'Tango de Va- sslo lentino' komt uit de koker van Maurice Wijnen en Petra van der Eerden. Zij werken momenteel aan de musical 'Diana'. Die Als moet volgend theaterseizoen door het land toeren. Volgens Wij- nen wordt de voorstelling over Rudolf Valentino een zogenoem- vqde 'dance-play1, waarin veel nadruk op het dansen komt te lig- De voorstelling wordt letterlijk in twee maanden uit de grond gestampt. Blijkt het idee levensvatbaar te zijn, dan over weegt producent Joop van den Ende een tournee-voorstelling. Disco uit de jaren zeventig in Q-bus iidenLiefhebbers van disco uit de jaren zeventig kunnen van af aanstaande, vrijdag in Q-bus terecht. Boogie Wonderland, Q- bus' eigen Glitterclub, houdt dan zijn eerste dance-night. DJ's Bazz en Dazzler draaien de favorieten van toen in een aange paste ambiance. Aanvang: 23.00 uur. Uiterstegracht 142, Lei den. Micha Hamel nieuwe dirigent NPO haarlem De 29-jarige Micha Hamel is met ingang van het sei zoen 2000 - 2001 de nieuwe chef-dirigent van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest (NPO). Op dezelfde datum wordt Max Pommer aangesteld als eerste vaste gastdirigent van het Haarlemse orkest. Het contract met Hamel duurt vier jaar. In september volgend jaar opent hij als chef-dirigent het nieuwe seizoen met een feestelijk programma rond de Amerikaanse componisten Bernstein en Gershwin. Simons maakt internationaal furore den haag De jeugdige componist Marijn Simons (16) maakt in ternationaal furore met zijn 'Noises in the Night'Dit stuk, dat vrijdag zijn wereldpremière beleeft in Den Haag, wordt in het seizoen 2000/2001 ook uitgevoerd door het Los Angeles Phil harmonic Orchestra. Dirigent Jan Steen van het Residentie Or kest neemt het muziekstuk verder mee naar Engeland om het onder de aandacht te brengen van het BBC Symphonie Orches tra (Londen) en het Halle Orchestra (Manchester) waar hij als gastdirigent zal optreden. „Het is een typisch Anglo-Ameri- kaans stuk, goed speelbaar en het klinkt als een klok", aldus de enthousiaste Steen. „Het is bij vlagen tonaal, heel beeldend ge schreven, en dat voor een jongen van 16 jaar. Het is echt won derbaarlijk." Vrijdag wordt Noises in the Night, gebaseerd op mythen en legenden van Noord-Amerikaanse indianen, voor het eerst gespeeld door het Residentie Orkest in de Dr. Anton Philipszaal. Simons speelt tijdens de uitvoering viool. Van der Ploeg opent congres 'Grenzen aan de groei Mogen beheerders van cultureel erfgoed museale objec ten afstoten? Volgens staatssecretaris Rick van der Ploeg van cultuur (OCW) zijn de tijden veranderd en is dit on derwerp niet langer taboe, maar 'goed bespreekbaar' en 'tenminste onderhandelbaar geworden'. Bij de opening van het congres 'Grenzen aan de groei' zei Van der Ploeg gisteren in Amsterdam te hopen dat de museumwereld 'op het doornige pad van selecteren en afstoten' voort aan gebruik zal maken van de recent vastgestelde 'con cept-leidraad voor het afstoten van museale objecten'. amsterdam Het tweedaagse congres is ge organiseerd door het Instituut Collectie Nederland (ICN), de Nederlandse Museumvereni ging (NMV), en de musea Natu- ralis en Boerhaave in Leiden, Kröller-Müller in Otterlo, het Catharijneconvent in Utrecht en het Gemeentemuseum in Den Haag. Thema van de eerste plenaire bijeenkomst van de Nederlandse museumwereld over dit onderwerp was een concept-leidraad die het ICN ontwikkelde in samenspraak met onder meer deze musea, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en platformen uit het veld. De staatssecretaris gaf het ICN opdracht de leidraad te ontwikkelen naar aanleiding van jarenlange felle discussies. De controverse over ruil met of schenking van voorwerpen aan andere musea, verkoop of zelfs vernietiging van collecties laai de op in de jaren tachtig. De ge meente Hilversum maakte in 1987 bekend Mondriaans 'Compositie met twee lijnen' op de vrije markt te willen verko pen om van de opbrengst de restauratie van het vervallen ar chitectonische monument 'Gooiland' te bekostigen. Het schilderij bleef na een financië le reddingsoperatie behouden voor het Stedelijk Museum in Amsterdam, waar het al vele ja ren in bruikleen was gegeven. Ook de voorgenomen ver koop van twee schilderijen van Picasso en een werk van Monet in 1989 door de toenmalige di recteur van het Haags Gemeen temuseum Rudi Fuchs, die van de opbrengst een aankoop fonds voor het museum wilde stichten, ging niet door. Fuchs motiveerde zijn controversiële plan door te stellen dat deze drie topwerken niet onmisbaar waren voor zijn museum en het Nederlandse culturele erfgoed. Nog dit voorjaar werd directeur Chris Dercon van Museum Boymans Van Beuningen terug gefloten toen hij een werk van Rothko wilde verkopen ten be hoeve van de uitbreiding van het museum. Van der Ploeg wees er de deelnemers van het volgeboek te congres op dat het culturele erfgoed 'soms tegen de ver drukking in' groeit als kool. De kosten voor behoud en beheer van museale collecties zijn ech ter onbeheersbaar geworden. „Het is op deze plek misschien goed nog eens te herinneren aan de verzameling werk van de Beeldende Kunstenaars Rege ling. Op een zeker moment wa ren er vele honderdduizenden werken, ongewenst, ongewild, onverzorgd. Weeskinderen van de groei van het culturele erf goed." Hij nam overigens de vrees weg dat de overheid de musea aan de hand van de nieuwe lei draad tot een forse grote schoonmaak wil dwingen: „De samenleving vraagt alleen maar van u dat u het cultureel erf goed volgens de hoogste stan daarden verzorgt en dat u het zoveel mogelijk presenteert." Volgens de bewindsman zit een aanzienlijk hoger budget voor de musea er bovendien niet in. De concept-leidraad waar de congresgangers een uitspraak over moeten doen, bevat onder meer richtlijnen over ethiek, collectiebeleid en de juridische problemen die bij afstoting een rol spelen. Van der Ploeg zal de resultaten van het congres ver werken in de brief over collectie mobiliteit die hij begin volgend jaar aan de Tweede Kamer zal zenden: „Ik zie bij voorbeeld de discussie over de besteding van de opbrengsten uit verkoop van museumvoorwerpen met grote belangstelling tegemoet." Daar bij gaat het onder meer om het ethische probleem of de op brengsten van afstoting mogen worden gebruikt voor de repa ratie van bijvoorbeeld een lek kend museumdak. Leids jazzfestival gewijd aan Yuri Honing maarten baanders Het Yuri Honing Festival in Leiden is een opvallend initiatief. Jazzfestivals waarin één musicus centraal staat, ko men in Nederland maar weinig voor. Saxofonist, componist en bandleider Yuri Honing is het middelpunt van het festival, omdat hij in korte tijd een plaats heeft veroverd onder de topmusici van de Nederlandse jazz. Behalve Honing zelf zullen op 10, 11 en 12 december in De Burcht nog enkele grootheden uit de jazzwereld te horen zijn: Ab Baars, Sylvie Courvoisier en Misha Mengelberg. Stampod „Bij Hot House, De Burcht en De X, ver enigd in de stichting Stampod, leefde al een tijdje het idee een festival te organi seren waarin één persoon uit de gecom poneerde en geïmproviseerde muziek alle ruimte krijgt om zich te presente ren", zegt Martin Rohde, als organisator bij het festival betrokken. „Yuri Honing is het absoluut waard dat er een festival aan hem gewijd wordt. Jazzmusicus Michiel de Ruyter voorspelde het al een paar jaar geleden: 'Dit wordt één van de grote jongens van de jazz.' Dat is uitgekomen. Daar zijn al le kenners het over eens. In drie dagen laten we verschillende kanten van hem zien." Het Yuri Honing Trio treedt de eerste avond op. Klarinettist Ab Baars voegt zich erbij en ook de wereldberoemde Zwitserse klavierleeuwin Sylvie Cour voisier. Rohde: „Eigenlijk had Michiel Borstlap niet mogen ontbreken, maar die kan rfiet komen. Yuri heeft schitte rende optredens met hem gehad, toen zij samen speelden in de band White House. Maar sinds Borstlap de Theloni- en daar heeft hij het heel druk mee. Te jazzfestival stukken van de nieuwe cd. ous Monk Competitie won, staat hij on- druk om hieraan mee te doen." Dat zijn vooral bewerkingen van pop der contract bij cd-maatschappij Verve Het Yuri Honing Trio speelt op het songs. Bijzonder Op de tweede dag is het festival getuige van iets bijzonders: de geboorte van de New Yuri Honing Band. „Deze gloed nieuwe groep baseert zich op de muziek van Miles Davis uit de jaren zeventig. In die periode experimenteerde Davis met zijn sound en met electrische verster king. De New Yuri Honing Band imiteert deze stijl natuurlijk niet, maar gaat met een eigen interpretatie voort op de weg die Miles Davis destijds is ingeslagen." De New Yuri Honing Band kan het best omschreven worden als een labora torium waar improvisaties belangrijker zijn dan vastgelegde stukken. De stijl die de band uitwerkt, heeft zijn wortels niet alleen in de jazz maar ook in rock, vrije en etnische muziek. De mengvorm van akoestische en electrische instrumenten is kenmerkend. De band bestaat uit er varen musici. Behalve Yuri Honing zijn dat Frank Wingold (gitaar), Frans van der Hoeven (bas), Joost Lijbaart (drums) en Bart Fermie (percussie). Op de laatste dag speelt Yuri Honing samen met Misha Mengelberg; iemand van de jongere en iemand uit de oudere generatie improviseren op sax en piano. Rohde verwacht dat dit een heel bijzon der optreden wordt. „Bij Mengelberg weet je nooit van tevoren in welke rich ting een sessie gaat. Zijn improvisaties kunnen alle kanten opgaan. Je kunt van hem dromerige melodieën verwachten, maar ook wilde passages. Zelfs invloe den van Beethoven of Schubert zijn hem niet vreemd." Yuri Honing Festival: De Burcht, Burg- steeg 14 in Leiden, op vrijdag 10, zater dag 11 (21.30 uur) en zondag 12 de cember (15.00 uur). Reserveren: De X, 071-512.35.68 (ma t/m vr 13.30-17.30 uur). Voorverkoop: Velvet Music, Nieu we Rijn 27, Leiden. Elgin marbles aangetast door 'barbaarse schoonmaak' athene ap Griekse deskundigen hebben vastgesteld dat de Elgin mar bles - marmeren beelden en een deel van het fries van hel Parthenon die in de 19de eeuw door Lord Elgin naar Londen werden gebracht - door 'barbaarse schoon maakpraktijken' van het Bri tish Museum zijn aangetast. De Griekse minister van cul tuur Elisavet Papazoi zei dat gisteren in een samenvatting van het rapport, dat de Griekse onderzoekers van daag tijdens een symposium in Londen zullen presente ren. Griekenland probeert al ja ren de beelden terug te krij gen. De Britse regering zegt dat de beelden langs legale weg zijn verkregen van het toenmalige Osmaanse rijk Een woordvoerster van het British Museum, Francis Dunkels, wilde niet op het ongeziene Griekse rapport reageren, „maar wij zien uit naar hun bevindingen en die van andere gezaghebbende archeologen en conservato ren op de conferentie van morgen." Papazoi verklaarde dat bij scho onmaakwe rkzaamh e - den in de jaren dertig veel details van het beeldhouw werk verloren zijn gegaan. Zij benadrukte dat het sym posium in Londen een dui delijk wetenschappelijk ka rakter heeft en niet bedoeld is om de teruggave van de beelden af te dwingen. Cabaretière Nilgün Yerli trekt solo het land rond haarlem evelien baks Nilgün Yerli reist voor het eerst in haar carrière solo de Nederlandse theaters af. De vooroordelen die ze met partner Mark Koudijs in het programma 'Turkse Troel Integreert' aan de kaak stelt, ma ken in haar solo-programma 'Wat zeg ik' plaats voor misverstanden, gekte en de onvolprezen wijsheden van haar moe der, die overleed in Turkije kort nadat Yerli op 15-jarige leeftijd in Nederland alleen was achtergebleven. Het gaat nog maar een heel klein beet je over vooroordelen. De eerste keer dat ze daar zelf mee te maken kreeg, was toen Nilgün als 10-jarige in Friesland naar school ging. „Ik was het enige Turkse meisje in de klas", legt ze uit. ,,'Turkie Turkie broeken jurkie' was een zeer geliefde kreet bij mijn klasgenoten. Ik werd heel erg gepest, waardoor ik op school een erg stil en verlegen kind was, maar dat thuis helemaal inhaalde. Ik was dus een erg stout kind." Toch bleek Nilgün de enige binnen het gezin die in Nederland kon aarden. Toen het gezin na vijf jaar Friesland naar Turkije terugkeerde, besloot de jongste dochter te blijven. Zij nam haar intrek in een kostschool in Overijssel. „Ik had heel liberale ouders, die mij veel vrijheid gaven", vertelt ze. „Bovendien beseften ze dat het Nederlandse studiesysteem veel beter was dan het Turkse. Mijn ou ders wilden zo graag dat ik iets werd. Arts bijvoorbeeld, iets met een titel. Daarom mocht ik in Nederland achter blijven en studeren. Achteraf denk ik: goh, dat ik dat allemaal heb doorstaan zonder ouders. Ik had makkelijk aan de coke kunnen raken." Ze houdt van Nederland. Van de men sen en van de regen, die haar energie geeft. Zo vaak als ze kan bezoekt ze haar familie in Turkije, maar Nederland is het land waar ze zich thuisvoelt. Al is de buurt waar ze woont met partner Mark Koudijs niet ideaal. De bus werd voor de deur gestolen. En nu is er weer ingebro ken. Hebben ze haar laptop meegeno men met daarin achtduizend woorden voor haar boek dat volgend jaar moet verschijnen. Yerli heeft 't druk. Heel druk. De caba retière werkt het etmaal bijna rond. Een voor Het Parool, het Utrechts Nieuws- paar keer per week treedt ze op met blad en de VPRO-radio. Een dagje vrij 'Wat zeg ik'. Daarnaast presenteert ze noemt ze een dagje zonder optredens, met Koudijs het programma 'Turkse Maar een dagje vrij gaat niet voorbij Troel Integreert', schrijft ze columns zonder drie vier afspraken. „Ik ben nog zo'n puppy, die overal snuffelt en zijn sporen achterlaat. Ik vind heel veel dingen leuk, maar mijn grote zwakte punt is dat ik geen nee kan zeggen." In maart komt haar eerste boek uit: een bundeling van de columns die ze in de afgelopen jaren heeft geschreven. Herfst 2000 volgt een autobiografisch boek. „Ik wil bepaalde dingen uitleg gen", zegt ze. „Dat mijn moeder gesla gen werd bijvoorbeeld, heb ik nooit dur ven vertellen. Pas vorig jaar heb ik 't mijn vriend verteld. Dan voel je, als je iets onthult, hoe goed dat kan uitpak ken." In de afgelopen vijf jaar was Nilgün Yerli de helft van het inmiddels opgehe ven duo Turkish Delight, dat de strijd aanbond met vooroordelen over natio naliteit. „Iedereen heeft vooroordelen", zegt de cabaretière. „Maar het wordt pas een ramp als je handelt uit vooroorde len. Wat me ook stoort is dat er altijd zo gevoelig wordt gepraat over allochto nen. Je hoeft niet altijd zo voorzichtig te zijn." Turkish Delight was een hype omdat het Turks was. „Maar die tijd van 'oh ik ben een Turks meisje en ik wil zo graag' heb ik nu wel gehad", zegt Nilgün. „Bij de start was het een grote hulp, nu hoeft dat niet meer. Ik wil erkend worden als cabaretière, niet als allochtone cabare tière. 'Wat zeg ik' is een universele show. Ik heb altijd typetjes gespeeld, nu ben ik voor het eerst mezelf op het podium." Haar oom en tante uit Turkije, die hun nichtje op de Nederlandse planken za gen staan, konden de ogen niet droog houden bij het horen van een Turks liedje. „Ze zijn zo trots op me", zegt ze. Contact met haar vader, hertrouwd met een vrouw slechts een paar jaartjes ou der dan Nilgün, is er niet meer. „Ik vraag me af wat mijn moeder ervan gevonden zou hebben dat ik cabaretière ben ge worden. Mijn tante denkt dat ze wel trots op me zou zijn. Arts zou niets voor mij geweest zijn." Nilgün Yerli met Wat zeg ik'. Regisseur Leoni Jansen. Theater Zuidplein, Rot terdam, 26 november (uitverkocht) en 15 februari 2000; Stadsgehoorzaal Vlaardingen, 3 maart 2000. Theater Bellevue Amsterdam, 14 t/m 18 maart. Arnold Mühren (The Cats) kijkt samen met Marco Borsato in het boek 'One way Wind' over de palingsound. Op de achtergrond Carola Smit (BZN) met Johan Tol, een van de auteurs van het boek. foto gpd/joop boek Ze waren er allemaal, gisteravond in dat bekende hotel op de Volendamse Dijk: De BZN'ers, Piet, Jantje, Maribelle, de aanstormende talenten en de vergeten sterren. Alleen Annie Schilder was onvindbaar. De Palingpopscene had gisteravond massaal gehoor gegeven aan de uitnodiging van de uitgever van het eerste grote naslagwerk over de 'palingsound': One Way Wind. Het is een boek van twee Volendamse Cats-fans met het 'Piet-vi rus', zoals ze het zelf noemen. Marco Borsato reikte de eerste exemplaren uit. Johan Tol en Michel Veerman, de samenstel lers van het boek, zijn geboren Volendammers en fans van Piet Veerman. De indrukwekkende col lectie, artikelen, platen en foto's op hun zolders groeide en groeide. Het 'dossier-Piet' kreeg ha de loop der jaren gezelschap van dikke mappen over BZN, Jantje Smit, Maribelle en noem ze maar op. Langzaam werd zo de hele scene in kaart ge bracht. Het woord 'boek' werd steeds vaker ge noemd op familiefeestjes. Even polsen op de dijk was voldoende om goedkeuring te krijgen van de sterren. „Er is niemand die niet wilde meewer ken." Een uitgever vinden in eigen dorp bleek moeilijk, maar in Zaltbommel zag men wel mu ziek in het idee. En zo werd gisteren een kleurige pil van 176 pagina's gepresenteerd. Vol historische foto's, nieuwe interviews en geschiedkundig verani- woorde palingpop verhalen. Marco Borsato, die al tien jaar zijn platen opneemt in de studio van ex- Cat Arnold Mühren, was gevraagd het eerste exemplaar uit te reiken aan zijn studiobaas en aan zangeres Carola van BZN. Dat ging gepaard met veel mooie woorden en nog meer geflits. Want de opkomst van de pers gaf ook aan dat de palingsound nog springlevend is. Sterker nog: „De palingsound is millenniumproof', onthulde auteur Michel Veerman zelfverzekerd. Een ver klaring had hij ook. „De kern zit 'm in de drama tiek en de melodieuze muziek." Jantje Smit: „Het is een Volendams geheim, waar niemand ooit achter zal komen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19