Grillige toekomst voor scholen Oegstgeest Leiderdorpers genomineerd voor 'uitvinder van het jaar' c7rT^\ ?U wordt belazerd -waar u bij staat' Zoeterwoude bestrijdt overlast met picknicktafel 7Jf Regio 'isie op Voorschoten loor Arnhems bureau Zoeterwoude maakt meer reclame voor sociaal fonds ^PAG 30 NOVEMBER 1999 zzabezorger beroofd i jstgeestEen 18-jarige pizzabezorger uit Oegstgeest heeft I (eren aangifte gedaan van beroving. Zaterdagavond rond uur was hij met een bestelling op weg naar een klant aan Öude Rijnsburgerweg. De jongen reed over de Endegeester- iatweg en nam daarna het fietspad richting de barakken. f lenar werd hij door drie mannen van zijn bromfiets geduwd en e ^tolen van zijn geld en mobiele telefoon. Het drietal liep weg he richting van de Endegeesterstraatweg. ^onönciërge voor Zoeterwoudse school "cdnrERWOUPE °Penbare basisschool Corbulo aan de West- Jdseweg in Zoeterwoude krijgt weer een conciërge. De ge- lente benadert daarvoor de Zijlbedrijven in Leiden. „De afge- en tijd heeft de school het zonder een conciërge moeten bilen. Dat is geen doen. De directeur kreeg veel te veel op het wes|d. Het is niet goed dat een directeur zelf lampen moet ver- NJselen en allerlei andere klusjes moet opknappen", zo merkte Deeiifgemeester Koopmanschap gisteravond tijdens een com- fusievergadering op. ete voor foutparkeren Grote Polder Chauffeurs van vrachtwagens die op het indu- ïeterrein Grote Polder in Zoeterwoude langs de openbare g staan, krijgen met ingang van 1 januari een boete. De ge- lente wil dat .de auto's op speciale parkeerplekken komen te n, waardoor de wegen veel overzichtelijker worden. „En dat nt de veiligheid in het gebied ten goede", aldus burgemees- A. Koopmanschap. barmond kiest vrijwilliger van 1999 |rmond Inwoners van Warmond kunnen tot 13 december bij I gemeente een vrijwilliger of een groep vrijwilligers voordra- h voor de Vrijwilligersprijs 1999. De onderscheiding is in 1996 Hhet leven geroepen om Warmonders die zich op bijzondere jjze hebben ingezet in het dorp in het zonnetje te zetten. Tij- 'Ins de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur wordt de ijs, een bedrag van duizend gulden, uitgereikt. Dit bedrag oet ten goede komen aarkhet vrijwilligerswerk. ymeente trekt 65.000 gulden uit (schoten jan preenen 3 aaladis Heidemij Advies in Arn- 1 zlJfa maakt voor 65.000 gulden j plan van aanpak voor de op Voorschoten. Wat de zou|e zelf gaat kosten, is nog niet tend. In elk geval wil de ge- arei1ente de werkzaamheden in mejioop van volgend jaar afron- In het stuk, waarin wordt öörtjregaan van het besturen op ,et Pbfdlijnen, wordt de koers van 1S'tyrschoten voor de komende %n uitgezet. "Volgens B en W kan een der- ijk project niet door de eigen 5enjbtenaren worden uitge- k%d. „Het ontwikkelen van 'ji integrale visie vereist een meeindige en professionele aan- aat,k. We zijn daarom 'tot de en fcclusie gekomen dat hier- x- M>r een extern deskundig bu- cenHu nodig is", schrijft het col- je in een voorstel aan de (nmissie Middelen die van- rsocbnd vergadert. Voorschoten aar%t voor het Arnhemse bu- dat reau, omdat de eigen ideeën 'goed aansluiten' bij de werk wijze van Arcadis Heidemij: „Het heeft eep goede en profes sionele indruk achtergelaten, waarbij-het aspect communica tie een sleutelwoord is gebleken om tot een gedegen en breed gedragen visie te komen." De Visie op Voorschoten moet de basis vormen voor nieuw beleid. Bijvoorbeeld bij het ontwikkelen van de Zuid- Hoflandse polder, bedrijventer reinen en de sociale infrastruc tuur, het opstellen van de ver- keersnota, financiële plannen en bij het huisvesten van de ei gen organisatie. „Dat betekent niet dat alles stilstaat zolang die nota er niet is. Het is de bedoe ling dat alle nieuwe plannen ge- lijkop lopen met het ontwikke len van de Visie op Voorscho ten. Daarom heeft het college zoveel haast bij het formuleren van die visie", aldus een woordvoerder van de gemeen- leiderdorp suzanne barbier „We vullen elkaar aan", zeggen ze bijna tegelijkertijd en dat klopt als een bus. Vijfjaar nadat Leen Aandewiel zijn theorie om water te zuiveren uit de doeken deed aan machinebouwer Al- bert van Duijn, ligt de erken ning voor hun vernieuwings drang binnen handbereik. Met hun geesteskind, een verwar mingstoestel dat water en an dere vloeistoffen efficiënter en energiezuiniger zuivert, zijn ze samen genomineerd om op 9 december Nederlands uitvinder van het jaar te worden op mi lieugebied. „Ik geloofde er hei lig in dat Leens gas-watertheo- rie, het Galicossysteem, werkte. We moesten alleen nog een ap paraat bouwen dat daarvoor het bewijs leverde. Edison zei al dat het idee maar twee procent uitmaakt van de uitvinding en de uitvoering achtennegentig procent. Nou, dat kunnen we beamen", luidt Van Duijns nuchtere conlusie. Katwijker Aandewiel, deskun dige in de warmteleer, begon zo'n vijfentwintig jaar geleden te broeden op een alternatieve zuiveringsmethode, toen hij als machinist op de grote vaart zat naar Afrika. „Alles is begonnen met de vraag 'hoe kun je schoon drinkwater maken in ontwikkelingslanden'. Die zui veringstechniek mocht dus niet duur zijn, want ik wilde dat de mensen daar hem eenvoudig zelf konden toepassen. Op het achterdek zat ik dan in mijn vrije tijd experimentjes te doen met zonne-energie. Eigenlijk heb ik toen al het oorspronke lijke idee gekregen." De uitvinders raken helemaal enthousiast als ze het bijzonde re van hun zuiveringstechniek Albert van Duijn (I) en Leen Aandewiel bij hun uitvinding: een waterzuiveringsinstallatie. uitleggen. Van Duijn, werkzaam een fluitketel of een wasmachi- damp aan de vuile vloeistof bij het Leiderdorpse bedrijf Na- ne: elke keer blijft er een laagje wordt onttrokken en er dus een jade: .Anders dan bij bestaande kalk achter. In onze methode concentratie van de vervuilde technieken, zuiveren wij het verwarmen we het water tot stoffen ontstaat, komt door de water niet door het te koken, een temperatuur die stukken bijzondere vormgeving", neemt Als je water kookt, dik je de ver- lager is, tot vijftig graden bij- Aandewiel het gesprek over. vuilde stoffen weliswaar in, voorbeeld. Dat kost dus veel „Het verwarmde afvalwater maar de apparatuur zelf ver- minder energie." stroomt als een dunne film over vuilt ook snel. Vergelijk het met „Dat er toch schone water- een plaat met een groot kleine foto mark lamers openingen die stroomafwaarts gericht zijn. De lucht wordt door deze openingen in het stromende water meegezogen. Zo onstaat er een intensieve lucht/watermenging. De met waterdamp verzadigde gas- stroom die daardoor ontstaat wordt vervolgens via een venti lator naar een tweede, gekoeld, vloeistofcircuit gevoerd, waarin de waterdamp condenseert. De lucht wordt daarna terugge voerd en het proces begint op nieuw. Daarom heet het sys teem Galicos: Gas Liquid Con tact System." Katwijker Aandewiel kreeg anderhalf jaar geleden het oc trooi voor zijn vinding op de circulatietechniek, terwijl Van Duijn recent een octrooi ver kreeg op de wijze van vloeistof menging, waarna het bouwen kon beginnen. Voordat uitein delijk een geslaagd prototype gereed was, belandden vijf ver schillende modellen op de schroothoop. Het eerste zuive ringstoestel hebben de twee verkocht aan een Nederlands bedrijf in Bangkok, waar het wordt gebruikt in de vliegtuig industrie. „Ik wil nog steeds in stallaties voor schoon water le veren, maar je moet wel kun nen leven van je uitvinding", verklaart Aandewiel de com merciële toepassing van zijn idee. De uitvinders zoeken hun bestemming voorlopig iets dichter bij huis, waar de pro blemen met vervuiling ook gi gantisch zijn: in de varkenshou derij. Op dit moment onderzoe ken ze of hun apparaat ook am moniak uit gier kan scheiden. Van de nominatie voor uit vinder van het jaar worden de vrienden niet warm of koud. Oké, het is een aardige metho de om aan de weg te timmeren en alle publiciteit voor hun vin ding is meegenomen, maar daar houdt het op. Die prijs van 15.000 gulden gaat linea recta naar riieuw onderzoek. Want dat is wat ze echt leuk vinden: nieuwe dingen bedenken. En blijkbaar zijn ze er nog goed in ook. Nieuw huisvestingplan onderwijs Het nieuwe huisvestingsplan van de gemeente Oegst geest schetst een zeer grillige toekomst. De komende ja ren is er behoefte aan bijna vijftig nieuwe schoollokalen, maar na 2008 daalt het aantal leerlingen drastisch en zijn vrijwel al die extra lokalen weer overbodig. oegstgeest veranderen in bijvoorbeeld woonruimte, een peuterspeel zaal of een politiepost. Het huisvestingsplan stoelt op twee belangrijke toekomst verwachtingen: het aantal leer lingen en de voorgenomen groepsgrootteverkleining. Voor de eerstkomende jaren ver- erna straatsma Om leegstand te voorkomen zou een deel van de nu noodza kelijke uitbreiding een multi functioneel en/of tijdelijk ka rakter moeten hebben. Nieuwe lokalen kunnen later eventueel wacht Oegstgeest een behoefte aan 26 extra lokalen in het ba sisonderwijs en 20 in het voor gezet onderwijs. Het aantal basisschoolleerlin gen bedraagt nu ruim 2.600 en stijgt naar verwachting tot bijna 3.000 in 2003. Vijf jaar later is het aantal basisschoolleerlin gen waarschijnlijk weer even hoog als nu het geval is. De prognoses zijn voor een deel gebaseerd op de nog te ver wachten nieuwbouwwoningen in Oegstgeest. De in aanbouw zijnde nieuwbouwwijk Poel geest levert naar verwachting veel nieuwe kinderen op. Daar na ziet het er vooralsnog niet naar uit dat Oegstgeest nog veel zal kunnen uitbreiden. Een deel van de noodzakelij ke uitbreiding op korte termijn is al besloten. In Poelgeest komt een openbare school, die ruimte biedt aan acht groepen en zo'n 250 leerlingen. Daar naast zijn er reeds uitgewerkte plannen voor verhuizing van de Montessorischool en uitbrei ding van het Rijnlands Lyceum. Voor wat betreft de gevolgen van de, door het rijk nagestreef de, groepsgrootteverkleining tast de gemeente nog in het duister. De wens van de minis ter van onderwijs, L. Hermans, is om groepen te verkleinen tot maximaal twintig leerlingen per klas. Als de schoolbesturen die wens volledig nakomen bete kent dit dat er twaalf extra loka len bij moeten komen. Vanwe ge de uiteindelijke verwachte daling van het aantal leerlingen zit het er echter niet in dat al deze twaalf lokalen er ook daadwerkelijk komen. Gezien de complexe toe komstverwachting stellen B en W voor elke aanvraag tot uit breiding van schoolokalen indi vidueel te behandelen. De tota le kosten van extra huisvesting voor het Oegstgeeste onderwijs in de komende jaren blijven daardoor vooralsnog onduide lijk. De raadscommissie onder wijs buigt zich donderdag avond 2 december over het huisvestingsplan. De diverse schoolbesturen hebben reeds ingestemd met het plan. rchitect doet boekje open over restaureren 1 di plaRMOND JUDY NIHOF ie gisteravond de bijeen- ;rams gerdmst van historisch genoot- hap Warmelda in Warmond i hijeft bijgewoond, kijkt voort- bin met andere ogen naar ge- te tktaureerde panden. Die weet gent bijvoorbeeld dat de deur en vidden in de gevel van de ge- zei ktaureerde 'boerderij van Van 'dac hie' aan de Jan Steenlaan in an tjarmond er oorspronkelijk he- insknaal niet inzat. In de afgela- zen zaal in restaurant Meerrust klielp architect .- en oud-War- onder - Bob van Beek menig- n uit de droom. Restaureren niet letterlijk 'het in de oor- inkr ironkelijkè staat terugbrengen :s on een pand'. Het is een ruim igrip. Soms heel ruim. „U ordt belazerd waar u bij it", zei Van Beek telkens, als met dia's weer eens aan- nec onde hoe groot het verschil in zijn tussen een pand voor una de restauratie. Zo gaf Van sta ïek zelf een pandje in de ?r dnorstraat in Voorschoten ooit of un historisch aanzien dat het norheen nooit had gehad. „Is ler sprake van reconstrueren hij of oppoetsen? Ik denk het laat ste." De aanpak van Van Beek is heilig bij wat architecten in de vorige eeuw soms deden, zo maakten de dia's duidelijk. Zij leefden zich lekker uit op kaste len of kerken door extra torens te maken en versieringen aan te brengen in een volslagen afwij kende stijl. „Tegenwoordig res taureren we veel terughouden der", aldus Van Beek. Zelf zit Van Beek er niet mee dat hij de boel af en toe een tik je belazert. Het gaat er volgens hem om dat een pand geen ge weld wordt aangedaan. Dat is volgens hem zeker het geval met de deur in de boerderij van Van Schie. Het valt niemand op dat die deur er eigenlijk niet in thuishoort. - Volgens de uitnodiging zou Van Beek gisteravond met na me vertellen over de restaura ties van zijn hand in Warmond, zoals die van het voormalige postkantoor en de buitenplaats Groot Leerust, waar hij zelf ja renlang heeft gewoond. Maar Van Beek had voor zijn War- mondse activiteiten slechts een Het voormalige postkantoor in de Dorpsstraat in Warmond is onlangs gerestaureerd onder leiding van Bob van Beek. foto dick hocewoning klein plekje ingeruimd. Toch viel er voor de bezoekers ge noeg te genieten, want de ar chitect heeft in de hele regio bekende historische panden opgeknapt. Zo gaf hij Kasteel Endegeest in Oegstgeest ongeveer zes jaar geleden achttiende-eeuwse trekken mee. En dat terwijl het gebouw dateert van veel langer geleden. Wel is het zo dat de toenmalige bewoners het pand in de achttiende eeuw hadden aangepast aan de toen heersen de mode. Van Beek besloot daarop voort te borduren. Bij Kasteel Endegeest kon dat vol gens hem ook gemakkelijk, om dat het gaat om een vrijstaand gebouw. Het is een ander verhaal als een gebouw moet aansluiten op de panden in zijn omgeving, zoals bij Hèt Gulden Vlies in de Leidse Breestraat. Hier besloot Van Beek om niet de oorspron kelijke achttiende-eeuwse ra men te herstellen, maar hield hij vast aan de latere variant. Anders zou Het Gulden Vlies uit de toon vallen in de Bree straat." Mensen zijn bang om te worden nagewezen' °Plj»e minima in Zoeterwoude maken nog weinig gebruik van het sociaal fonds. «n dat te veranderen, gaat de gemeente i iwoners met een inkomen tot 110 pro- 1 ent van het sociaal minimum nadruk- elijker wijzen op deze regeling. Op dit !n loment doet elf procent van deze groep en beroep op het fonds. Weliswaar is luld at beduidend meer dan enkele jaren eleden, maar volgens het gemeentebe- P* tuur nog lang niet genoeg. Uit CBS-statistieken blijkt dat er in Zoeterwoude ongeveer vijfhonderd huishoudens zijn met een minimum-in komen. Slechts elf procent maakt ge bruik van het sociaal fonds. Deze men sen krijgen een bijdrage in de kosten voor onderwijs en volwasseneneducatie, sport en recreatie, cultuur, zorg en sa menlevingsopbouw. De kerken storten 3500 gulden per jaar in het fonds. Zij hebben aangegeven dat zij dat bedrag zonodig zullen verho gen. De gemeente geeft 10.000 gulden. „We realiseren ons dat dat bedrag aan zienlijk hoger kan worden, maar dat is altijd de consequentie van een open eindfinanciering. Vooralsnog is het geld dat binnenkomt voldoende", aldus wet houder J. Stuijt van sociale zaken. Voor veel mensen is de drempel om 'de hand op te houden' in Zoeterwoude nog erg hoog. L. van der Ham: „Hoger dan in veel andere gemeenten. In een kleine gemeenschap kent iedereen ie dereen. Men is bang om te worden na gewezen. Zo van: die kan zichzelf niet redden. Die schroom hebben veel men sen nog, terwijl ze gewoon recht hebben op dat geld. Het is helemaal geen kwes tie van dankjewel zeggen." Van der Ham wijst op een voorbeeld vorige week: „Iemand klopte met lood in de schoenen bij ons aan. Hij had de beslissing om naar sociale zaken te stap pen steeds uitgesteld, maar het ging niet langer. Hij was ten einde raad." Kerken en kinderen spelen een grote rol bij het aanvragen van bijdragen uit het hulpfonds. Van der Ham: „In het verleden werd sporadisch een beroep gedaan op deze hulp. Nu de kerken mensen wijzen op het bestaan van dit fonds en kinderen steeds meer voor hun ouders opkomen, zie je de aanvragen stijgen. Maar nog altijd is de stap voor velen groot. Te groot.' zoeterwoude jan preenen Met een picknicktafel wil Zoe terwoude de overlast op het In- dianenveld aan de Johan Friso- straat terugdringen. Jongeren van 15 tot en met 18 jaar krijgen een eigen plek op het terrein, waardoor ze omwonenden in de wijk Rijnegom niet zo snel meer zullen lastigvallen, zo ver wachten B en W. Bovendien hoopt het college zij zich niet langer zullen ophouden in de wigwam van de kinderen. Gisteravond werd tijdens een commissievergadering door I. Sanders (WD) ook gevraagd om een overkapping als schuil plaats. De gemeente voelt daar evenwel niets voor. „Het is niet de bedoeling dat het een vaste hangplek wordt", aldus wet houder J. Stuijt. Met het neerzetten van een picknicktafel met prullenbak ken (kosten drieduizend gul den) komt Zoeterwoude tege moet aan de wensen van een van de bewoonsters, H. Bernd- sen. Zij stoort zich eraan dat jongeren 'constant' bij haar naar binnen staan te gluren. Het liefst zou zij een hoger hek rond het veld willen en een ex tra in- en uitgang, maar daar voelt Stuijt niets voor: „Het veld is een paar jaar geleden opge knapt in overleg met de buurt. We gaan nu niet alles verande ren. Daarvoor moeten er meer signalen komen." De gemeente verwacht bo vendien dat een deel van de 'hangjongeren' zal wegtrekken naar het jeugdhonk van de voetbalvereniging Meerburg aan de Laan de Goede Herder. De club gaat een sleutelrol spe len bij het opvangen van 10 tot en met 14-jarigen in Zoeter- woude-Rijndijk en overlegt de komende weken met de stich ting BOVOS Welzijnsprojecten in Zoetermeer over het opzet ten van een activiteitenpro gramma. BOVOS heeft de afge lopen maanden de problemen in Zoeterwoude geïnventari seerd. Daarbij is de opvang bij Meerburg als een van de oplos singen aangedragen. Het is de bedoeling dat de oudere jongeren helpen bij het opvangen van de 10 tot en met 14-jarigen. „Bij het schilderen van het betonnen onderkomen aan de Oranjelaan hebben we al te horen gekregen dat een aantal best de ervaringen wil overbrengen aan jongeren. Vooral meisjes reageerden erg positief', aldus jongerenwerker R, Verbunt. Dat met name meisjes willen meewerken, is volgens secreta ris E. Kluiters van Meerburg niet zo opvallend: „Wij hebben een jeugdhonkcommissie, die voornamelijk bestaat uit meis jes. Onze ervaring is dat zij an deren, ook jongens die nog wel eens moeilijk zijn, meetrekken. Dat zal waarschijnlijk ook ge beuren met het project dat we nu gaan opzetten." Meerburg stelt als voorwaar de dat de kinderen die zich aanmelden, voor vijftig gulden per jaar niet-spelend lid wor den. N. Verboon (CDA) is bang dat daarmee een drempel ont staat, maar die angst is in de ogen van projectleider J. Schel - lekens van BOVOS ongegrond: ,Als je het omrekent per activi teit dan'praat je over één gul den per keer. Dan houd je toch geen drempel meer over. Kun nen ouders dat toch niet beta len, dan moet je een creatieve oplossing bedenken. Die laat ik aan de gemeente over. Zoeterwoude is tevreden over het werk van BOVOS en trekt volgend jaar 25.000 gulden uit om het jeugdbeleid verder ge stalte te geven. De raad neemt daarover in januari een beslis sing. Wethouder J. Stuijt: „Uit het onderzoek van BOVOS blijkt dat de Zoeterwoudse jeugd niet verdorven is. Er hoeft geen jeugdgevangenis te komen en een peloton ME is niet no dig. We moeten wel de vinger aan de pols houden en daarom willen we met BOVOS verder." 4TOA\JuC<jCAjj,. SiSi Shaky Zonder prik, op basis van sinaasappelsap n een tikkeltje zuivel en extra vitamine C. Pak k 1 liter/ 3 pakjes k 200 ml A van 2.19 voor cU, clci/J,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17