Grofvuil vai Rijnwoude naar Alphei Rijn Veenstreek Versmallen Ringdijk en Noordpolder uitgesteli 'Hele dorpen stroomden uit om naar ons te kijken' Voordeel van de twijfel verdachte scooterrover Politie zoekt getuige van mishandeling Bodegraven Slippertje van bordenmaker \ë¥l. ■H# Aanslag waterschap maanden later in huis Helpers bankoverva, moeten gevangenis ii DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 Vergunning grafbeplanting afgeschaft runwoude* Politiek Rijnwoude heeft gisteravond besloten de vergunning voor het planten van groen op een graf af te schaf fen. In veel gevallen vroegen nabestaanden die vergunning van 437 gulden toch al niet aan. Om toch de kosten voor het onder houd te kunnen betalen, verhoogt de gemeente de begrafenis rechten met een bedrag van tussen de 200 en 250 gulden extra. Kerst- en cadeaumarkt Westerhaven alphen aan den run December is een drukke maand voor het Al- phense buurthuis Westerhaven. Op maandag 6 december is er vanaf 19 uur de maandelijkse rommelmarkt. Nog in dezelfde week, op zaterdag 11 december, organiseert het buurthuis voor de zesde keer zijn kerst- en cadeaumarkt. Deze markt biedt maatschappelijke organisaties en particulieren voor tien gulden per kraam de gelegenheid om zelfgemaakte artikelen te verko pen. De kerstmarkt duurt van 11-16 uur. Het publiek heeft gra tis toegang. Het adres van buurthuis Westerhaven is Emmalaan 45 (telefoon 0172-475744). Forse kritiek op verkeersremmende maatregelen in buitengebied runwoude marieta kroft De versmalling van de Ringdijk en de Noordpol der in Hazerswoude-Dorp en Benthuizen gaat voorlopig niet door. Onder druk van de politiek en de massaal toegestroomde bewoners zegde wethouder G. Geenjaar gisteravond toe eerst te onderzoeken of de aanleg van een fietspad mo gelijk is. Veel hoop wilde ze de aanwezigen ech ter niet geven. Voorzichtig schatte ze de aanleg van een pad op 450.000 gulden. Een ander na deel is dat er bomen voor moeten wijken. Rijnwoude treft al drie jaar verkeersremmende maatregelen die de veiligheid moeten vergroten en het sluipverkeer moeten ontmoedigen. De aanleg van in totaal negen drempels (waarvan zes in de Westzijdeweg), het aanbrengen van fietssuggestiestroken in de Slootweg en de Geer- weg moeten ertoe bijdragen dat het verkeer zich houdt aan de maximumsnelheid van zestig kilo meter. Net als op de twee onlangs gehouden informa tieavonden uitten bewoners hun ongenoegen over de plannen. Noordpolderbewoner Gordijn vreesde dat de voorgenomen versmalling van de weg voor zijn huis alleen maar tot levensgevaar lijke situaties voor fietsende kinderen leidt. „Op zich is het goed om een plan te maken om het sluipverkeer tegen te gaan, maar dat mag niet ten koste gaan van onze kinderen en kleinkinderen", zei hij. „Bezint eer u aan deze gekkigheid be gint." G. de Boer had soortgelijke kritiek op de plan nen, die ruim zes ton kosten. Hij vond dat de grote groep die zich wel aan de regels houdt, nu wordt gestraft voor een klein aantal automobilis ten dat door het gebied scheurt. „De buurt heeft het meeste last van de obstakels, waardoor nor maal verkeer van en naar het dorp niet meer mo gelijk wordt." Hij pleitte voor plaatsing van snel heidscamera's in het gebied. „Dit systeem be boet de overtreders en laat verder iedereen onge stoord en comfortabel gebruikmaken van de we gen." Ton Wethouder Geenjaar toonde weinig enthousias me voor het aanbrengen van camera's. Eenvou dige flitspalen kosten al een ton. Bovendien gen ze veel onderhoud. Niettemin beloofde 2 juiste kosten nog eens na te gaan. De politici vonden ook een protestbrief va!1 agrarische belangenorganisatie WLTO op bureau. Namens de boeren pleitte N. NooijC ervoor om geen obstakels op de wegen aa brengen. De bereikbaarheid van de bedm neemt daardoor af. Noordam kreeg alleen sr van de SGP/RPF en de PvdA. !C De raad neemt op 16 december een be1 over de voorgestelde maatregelen in het wesf' buitengebied, met uitzondering van de Ntf{ polder en de Ringdijk. De uitvoering begiifj april. P1 den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De aanklager bij het gerechts hof heeft gisteren vrijspraak ge waagd voor een 24-jarige Hage naar, die op het schoolplein van het Groene Hart Lyceum in Alphen met geweld een scooter zou hebben geroofd. De recht bank sprak hem eerder ook al vrij, maar de officier van justitie ging in hoger beroep. De hofaanklager vond de video opnamen, die op het school plein waren gemaakt, te ondui delijk om straf te eisen. De Ha genaar werd aagehouden, na dat die beelden in een televisie programma waren uitgezon den. Op de school hingen beveili gingscamera's. Die registreer den hoe een lerares van de school probeerde twee mannen tegen te houden die een scooter stalen. De vrouw was geen par tij voor de mannen van wie er minstens eentje twee meter lang was en ruim honderd kilo woog. De mannen sloegen de vrouw weg en namen de brom mer mee. De uitzending van het televi sieprogramma Opsporing Ver zocht leidde tot telefoontjes die verwezen naar de Hagenaar. Ook Haagse agenten herkenden de man daarna op de video beelden als de 24-jarige reus uit de Schilderswijk. Ook vertelde een getuige dat de Hagenaar na de bewuste tv-uitzending zijn haar had gemillimeterd en zijn snor had afgeschoren. De rechtbank sprak hem niettemin vrij. De hofaanklager refereerde in dat verband aan een zaak die hij vroeger had toen hij nog of ficier van justitie was. Hij had toen drie jaar cel geëist tegen iemand die hij alleen op basis van videobeelden verdacht van een bankoverval. Later kwam vast te staan dat die man die roof nooit kon hebben ge pleegd. Daarom gaf hij de ver dachte het voordeel van de twijfel. De Hagenaar ontkent dus de man op de videobeelden te zijn. Hij lijkt wel op mij, maar het zou net zo goed Jaap Stam kun nen zijn", zei de verdachte. Maar hofrechter mr. A. Horstink wist dat Jaap Stam voetbalt bij Manchester United: „Jaap Stam heeft dus een alibi in Engeland." Het hof doet 13 december uitspraak. bodegraven Twee van de vier mannen die vorige week woensdag zijn aangehouden omdat ze ervan worden ver dacht een 62-jarige plaatsge noot zwaar te hebben mis handeld, zijn vrijdag weer vrij gelaten. Dit vanwege het ge brek aan bewijs. De twee oud ste mannen van 20 en 21 jaar zitten nog vast. De mishandeling had vorige week maandagavond laat plaats langs de Reeuwijk- sehoutwal in Reeuwijk De da ders wilden de man beroven. Het slachtoffer had echter geen geld bij zich. waarna ze hem aftuigden en zijn auto zwaar beschadigden. De hevig bebloede man wist nog in zijn auto te stappen. Voor hij ech ter bij het nabij gelegen res taurant van McDonald's arri veerde heeft hij bij een par keerplaats langs de Reeuwijk- sehoutwal nog hulp gezocht bij een man die daar bij een donkerkleurige auto stond. Deze man probeerde met zijn GSM hulp te vragen, maar zijn mobiele telefoon bleek niet te werken. Het onderzoeksteam van de politie verzoekt deze getuige zich te melden op telefoon nummer 0172-637050. Het slachtoffer dat na de mishan deling in kritieke toestand in het ziekenhuis terecht kwam, maakt het nu naar omstandig heden goed. ■ll4umè¥'4 Wh i. >*- m i mm m m m woubrugge Op één van de smalste fietspaden uit de omge ving dreigt slipgevaar voor auto mobilisten. Dat moet de wegge bruiker afleiden uit de verzame ling verkeersborden die de ge meente Jacobswoude heeft aan gebracht op de Plasdijk. De waarschuwing voor slipgevaar langs de Wijde Aa is terecht, maar de suggestie dat auto's van de dijk gebruik kunnen maken niet. „We hadden geen borden met slippepde fietsers", zegt ge meentesecretaris Ton Meester la chend. „Mochten die er ooit ko men, dan halen we het autobord onmiddellijk weg." FOTO WIM DIJKMAN leiderdorp saskia buitelaar De fors hogere aanslag van het waterschap De Oude Rijnstromen voor ruim 100.000 huishoudens en bedrijven in deze regio valt maanden later dan gepland op de mat. De verenigde vergadering heeft gisteravond de begroting voor het jaar 2000 afgekeurd. De leden, die agrariërs, huiseigenaren en huurders vertegenwoordigen, zijn het niet eens met de stijging van de polderlasten. Ze vinden dat het dagelijks bestuur van het waterschap 500.000 gulden moet bezuini gen. Een motie daartoe, ingediend door T. v- an Wieringen (CDA-raadslid in Jacobswou de), nam de vergadering met zeventien te gen dertien stemmen aan. Volgens Van Wieringen moeten voor de berekening van de tarieven eerst de kosten van het water schap met vijf ton omlaag. Het college van dijkgraaf en heemraden wil de begroting aannemen en in de loop van het jaar bekij ken of het ergens geld op kan terugverdie nen. Het gebied van De Oude Rijnstromen strekt van Nieuwkoop tot aan de kust en van Hillegom tot Leidschendam. In de be groting staat dat de boeren in het gebied negentien procent meer polderlasten gaan betalen, huiseigenaren dertien procent en huurders van woningen twaalf procent meer. Het extra geld is nodig vanwege de hertaxatie van woningen, de hevige regen val van vorig jaar en de afvoer van sloot- en drijfvuil. „Nu zitten we met een probleem", zo verwoordt secretaris D. de Blaeij het onge noegen van het college. „We kunnen wel eigendom, zoals oude dienstwoningen gaan verkopen om de kosten te drukken, maar dat is eenmalig en dus een oplossing voor de korte termijn. Als we voor vijf ton minder gaan baggeren, verzaken we onze taak. Het is gemakkelijk om te zeggen: 'zoek dat geld maar', zonder met een op lossing te komen." Volgens De Blaeij had de Verenigde Ver gadering de lastenstijging kunnen zien aan komen. „Jarenlang hebben we geput uit onze reserves en door verkoop de tarieven laag kunnen houden. Dat die omhoog moeten, hebben we jaren geleden afge sproken." De aanslag die in februari of maart de deur uit had moeten gaan, blijft nu langer liggen. Ook dat kost geld, zegt De Blaeij. „Ongeveer 50.000 gulden per maand aan rente-verlies. Dat moeten we straks ook verrekenen. Als het college halverwege ja nuari met een voorstel komt, ben je zo twee maanden verder." Alpheus kermispaar herenigd na acht maanden in Litouwen alphen aan den run saskia buitelaar De kermisattracties zijn amper ondergebracht in de winterstal ling of de volgende handel staat voor de deur: kerstbomen en vuurwerk. Alphenaar Ab Kabalt en zijn vrouw Ada Zwanenburg hebben nauwelijks tijd voor een gesprek over hun kermissei- zoen in Litouwen. Door het buitenlandse avontuur hebben zij het begin december extra druk. Tot overmaat van ramp zijn er problemen bij het lossen van de eerste kerstbomen. Maar hoewel hem dat een vieze jas en blubberige schoenen op levert, is Kabalt in zijn element met het geregel rond zijn woonwagen op de Kalkoven - weg. Want hij mag dan het be roep van een vrije vogel heb ben, Kabalt is een huismus in hart en nieren. Het heen en weer gereis naar Litouwen is het kermisstel slecht bevallen. Terwijl Kabalt in eigen land kermissen afliep, trok Zwanenburg acht maan den lang met een groep exploi tanten door de voormalige Sov jet-republiek. Geregeld bezocht hij haar daar. Maar de weken die ze zonder elkaar doorbrach ten vielen beiden zwaar. „Acht maanden is dan lang", zegt Zwanenburg. Drie jaar geleden trok het tweetal voor het eerst die kant op, omdat het eens wat anders wilde zien dan de Nederlandse kermissen. Tweemaal verbleven ze met hun attractie voor enke le weken in Riga, de hoofdstad van Letland. In maart van dit jaar sloten ze zich aan bij een groep van 24 Nederlandse ge zinnen om voor langere tijd De kermisattracties staan al in de stalling. Nu slokt de kerstbomenverkoop de tijd op van Ab Kabalt en Ada Zwanenburg. foto henkbouwman naar Litouwen te gaan. De mensen waren er vriendelijk en de omzet was prima, vertelt Zwanenburg. „Maar het was alsof ik constant iets miste. We runnen samen een bedrijf, maar ook daarnaast zijn we in tens met elkaar bezig: duiken, skeeleren, tai bo." Als hij persoonlijk de eerste lading kerstbomen uit de laad bak van de vrachtwagen heeft getrokken, voegt Kabalt zich bij het gesprek. Hij heeft net tijd om twee koppen koffie naar binnen te werken en te poseren tussen de kerstbomen, vóór hij weer verder moet. Zelfs in die korte tijd is zijn deelname aan het gesprek even levendig als zijn verschijning. Grijnzend en beweeglijk vertelt de voormalige prins carnaval van de Cascarvieten over zijn belevenissen in de oud-com munistische staten. „Je gaat er heen met het idee dat die Oost bloklanden allemaal maffiasta- ten zijn, want die verhalen hoor je." Voor een deel zijn die bewe ringen waar, ondervonden ze. In Letland keken ze na hun eer ste bezoek al niet meer vreemd op van de stadsbestuurders die ter plekke nieuwe wetten be dachten. „Moesten we ineens een vergunning hebben omdat het lunapark onder een elektri citeitskabel stond. Of we moch ten niet openen voordat er was betaald. In Riga liepen veel be wakers in militaire pakken, zwaaiend met revolvers en mi trailleurs alsof ze cowboys wa ren." In Litouwen merkten ze daar minder van. Daar viel vooral de enorme belangstelling voor de kermisattracties op, zegt Zwa nenburg. „Als we van de ene naar de andere stad gingen, re den we in een lint van drie of vier kilometer vrachtwagens en woonwagens. Hele dorpen stroomden uit om dat te zien." Ook bij de opbouw liepen nieuwsgierige bezoekers de Hollanders en hun Litse perso neel voor de voeten. „De lamp jes, de muziek, ze vinden het schitterend. Zoiets zien ze an ders nooit", vertelt Zwanen burg. Dat de ex-communisten hun spaarzame geld verkwisten op de kermis, komt volgens haar dan ook doordat er verder weinig voor hen te beleven valt. „En we passen de prijzen na tuurlijk aan hun geldstelsel aan. Anders werkt het niet." Het leukste moment vond Kabalt toen hij na een week in China ineens onverwacht naar Litouwen kwam en voor de neus van zijn vrouw uit een taxi stapte. De verrassing was hem veertig uur reizen waard, maar hij is blij dat ze sinds twee we ken weer allebei thuis zijn. Hij mag dan uit een familie van kermisklanten komen, een zwervend bestaan is niet voor hem weggelegd. „Ik ben een huismus, veel erger dan Ada. Als we ergens in Nederland op een kermis staan, ga ik het liefst 's avonds terug naar Alphen om te slapen in mijn eigen bed." Gemeente gaat minder vaak inzamel V JE Inwoners van Rijnwoude kunnen hun grof huishoudt afval met ingang van 1 januari naar een afvalbedrijf Alphen aan den Rijn brengen. Daar kunnen ze er in^ geval tot en met 2001 elke dag (behalve zondag) tere Politiek Rijnwoude stemde gisteravond in met deze breiding voor het afvoeren van grofvuil. Tot nu toe h de gemeente grof huishoudelijk afval eens in de t weken op. runwoude marieta kroft De politici drongen wel aan op een regeling voor de inwoners van Benthuizen met de aan grenzende gemeente Zoeter- meer. Ze vrezen dat de afstand van dertien kilometer voor de Benthuizenaren naar Alphen te groot is. Wethouder G. Geen jaar beloofde hierover contact op te nemen met Zoetermeer, al venvacht ze dat de kans op die samenwerking klein is. De kosten zouden in dat geval flink omhoog gaan. Daartegenover staat dat het 'brengstation' op industrieterrein De Schans in Alphen vlakbij rijksweg 11 ligt en dus een gemakkelijke ver binding vormt met Benthuizen. Gemeenten zijn sinds kort verplicht om hun inwoners in de gelegenheid te stellen hun grofvuil te brengen. Het afval kan zo beter worden geschei den dan wanneer een vracht wagen langskomt om het op te halen. In dat laatste geval wordt het meeste grofvuil bij elkaar op een hoop gegooid. B en W van Rijnwoude bestudeerden diver- 1 se mogelijkheden om aan plicht te voldoen. Voor een L biel of een permanent sta- waren geen geschikte plaaai voor handen. Bovendien zijl n openingstijden in Alphen mer dan die in Rijnwoude e vergelijkbare kosten kunnen zijn. Om de Rijnwoudenareru stimuleren hun grofvuil me|0 gang van 2000 weg te brenjj komt de gemeente voortL minder vaak langs om het ojjf, halen. In plaats van eens iiL twee weken rijdt de vrachtL gen voortaan maar eens irL vier weken voor. L Het ophalen en brengen L, de burgers niets. De afvalsL fenheffing gaat wel flink (f, hoog. Als de raad daarmee^ 16 december akkoord gaat.j. talen de huishoudens tien jTc cent meer dan dit jaar. \L een klein deel (1,7 procentf de stijging toe te schrijven |e het nieuwe brengsysteem. tarieven voor meerpersoq^ huishoudens komen daarijst op 419,40. Dit jaar was dat I 381,36. L den haag/langeraar persbureau cerberus de nacht voor de overval hr hij bij de insluiping via het van de bank. Hij zette de De officier van justitie bij de bedekking terug op de plaR/> rechtbank in Den Haag heeft waar de twee overvallers gisteren tegen twee helpers bij gat maakten. Je een bankoverval in Langeraar onvoorwaardelijke celstraffen van twinting maanden en twee jaar geëist. Een Vinkevener, die de vluchtauto bestuurde, moet, als het aan de officier ligt, twin tig maanden het gevang in; een achttienjarige Amstelvener twee jaar. De strafzaak tegen een derde helper moet nog voorkomen. Bovendien is de identiteit van de tweede over valler nog niet bekend. Ontkenning De derde verdachte ontkent el ke betrokkenheid bij de overval. Deze 21-jarige Mijdrechtenaar geldt als hoofdverdachte van de bankroof, die mislukte omdat bankmedewerkers de overval lers voortijdig ontdekten. Te genover de politie heeft hij zich beroepen op zijn zwijgrecht en aangekondigd pas op de recht bank een verklaring af te leg gen. De strafzaak tegen hem dient pas volgend jaar. Ondanks een verzoek van ad vocaat mr. R. Ronday om het openbaar ministerie niet ont vankelijk te verklaren vanwege de late bezorging van het dikke dossier, boog de rechter zich over deze zaak. Van een tweede ten laste gelegd feit, de overval op de Cl000 aan het Voshol- plein in Ter Aar, beschikt de ad vocaat nog steeds niet over de stukken. Bij deze overval werd een bedrag van 20.599 gulden buitgemaakt. Het bewijs tegen de hoofd verdachte bestaat uit de verkla ringen van de verdachten uit Vinkeveen en Amstelveen. Zij zeggen dat de Mijdrechtenaar hun forse bedragen in het voor uitzicht stelde voor hand- en spandiensten bij een insluiping. De Amstelvener zette een bromscooter bij de voordeur van de bank waarmee de twee de overvaller kon vluchten. In De man zegt zich pas gerelm seerd te hebben dat hij aan taa overval meewerkte toen hijef nachts op het dak van de bfn zat. „Het was mijn eerste tfetc voor een scooter te zorgen 1 die nacht ben ik voor een ^d< dongen feit geplaatst", zeistE Amstelvener. Ook de verdacjhi uit Vinkeveen zei dat hem \jan teld was dat het om een insm< ping ging. De twee daders zin den via de vliering de klijelj ruimte binnendringen, de or reedstaande geldlade meeln men en vertrekken. Het Uni echter anders toen de bankriro dewerkers de overvallers om dekten. pgi Pistool F!,1 De twee overvallers kwamj van de vliering naar beneaor en dwongen een bankmeen werker onder dreiging van ai n pistool de geldlade af te stacel Daarbij uitte de overvaller dipo gende taal. „Opschieten of in ders knal ik je kop eraf', rpoi hij. Op dat moment kwam eaer ter de chauffeur van het ga transport de bank binnen. man rook onraad en ging tei naar zijn auto. Buiten zag hij overvallers, die de bank via dak verlieten. Achtervolgd d< de geldwagen gooiden zij buit in de struiken. Te voet reikten de twee de bestell van de Vinkevener, die hen rugbracht naar huis. Aan hand van het kenteken en r type bus werd hij echter opj spoord. De Vinkevener zei niets hebben geweten van een b; overval. In ruil voor de hulp hem een riante beloning vijftienduizend gulden in vooruitzicht zijn gesteld, het geld wilde hij zijn schuli aflossen. De rechtbank doet over weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16