Zeehospitium komt eindelijk naar Leiden Leiden R. Sneep nieuwe voorzitter van corporatie De Sleutels Leiden Regio Het is nog even wachten met de 1 BTW verlaging. Verhalen over sterven en afscheid nemen 'Fusie WBL biedt vele voordelen' JSDAG 30 NOVEMBER 1999 JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, t de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt lar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden varpstuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ITUINWUK In de Van der Willigenhof kunnen 55-plussers bingo spelen. De entree is zes gulden, inclusief de bingokaar- ïe b^en een k0pje koffie of thee. De zaal is om 14 uur open, van 10 tot 16.30 wordt er aan de Apollolaan 264 gespeeld. iGWEG 'De Vogelvrienden Leiden en omstreken' houdt in het keinde haar 49ste onderlinge tentoonstelling met een grote icheidenheid aan vogels, zoals zangvogels, parkieten, kanaries ;en bonte verzameling tropische vogels. De tentoonstelling is lag van 20 tot 22 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur in Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. De toegang is gratis. r aan. op Fr rijk) >er c jlirq insc atie ma kri doo<OOI Voor 55-plussers is morgen van 14 tot 16.30 uur de gele- Iheid aan een spelletje bingo mee te dóen in Buurtcentrum de dooDi. Br worden vier rondes gespeeld en er is een loterij. Het cen- cn staat aan de Driftstraat 49. hoo Goi *ENWUK Kinderen in de leeftijd van 7 t/m 9 jaar kunnen speels e c n bewegen op muziek op vrijdagmiddag van 15.45 tot 16.45 in de sportzaal aan het Broekplein. Voor kinderen in de leeftijd 10 t/m 12 jaar is het een uurtje later. Voor drie maanden be is iagen de kosten 36 gulden. Informatie telefoon 5215308 of Ve|3281. akrd e eaORDERKWARTIER Voor verzamelaars van munten, postzegels, oorintbriefkaarten, telefoonkaarten en dergelijke die hun verzame- Is Ze willen uitbreiden, verzorgt de Leidse Ruilvereniging Konings- k vrijdag een ruilavond in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 'Verzamelaars zijn tussen 19 en 21.45 uur welkom. Voor niet-le- is de entree 1,50 gulden, jeugd t/m 15 jaar betaalt één gulden. jijeenkomsten tijdens ramadan dag en donderdag van 9 tot 11.30 uur kunnen mensen te recht voor hulpverlening. Zon dag van 1 L.tot 13.30 uur zijn er activiteiten voor kinderen. Huiswerkbegeleiding is er op dinsdagavond van 17 tot 19 uur. Sporten kan daarna van 20.30 tot 21.30 uur. En op zon dagavond van 19 tot 20 uur is er een radioprogramma. De ramadan begint op 9 de cember. Stichting Marokkaanse Linie iultaka (SMU) houdt tijdens jaarlijkse vastenmaand ra- dan 's avonds diverse voor- ïtingsbijeenkomsten en le gen aan de Langegracht 61. :rbij staan onder meer op- eding, jongeren en leefomge- g centraal. De openingstij- zijn gedurende de ramadan vijzigd. Op maandag, dins- igenaar timmerbedrijf gestraft egens oplichting twee banken sbureau cerberus i 21-jarige Leiderdorper is iteren door de Haagse politie- ïhter B. Punt veroordeeld tot n werkstraf van zestig uur. De an kreeg bovendien een voor- jardelijke celstraf van* drie aanden en hij moet de scha- vergoeden aan twee banken t door hem zijn opgelicht, it betekent dat hij aan de Ra- ibank in Leiden bijna 14.000 Iden verschuldigd is. De IN- -Postbank heeft van hem i.420 gulden tegoed. Daar- last moet de man, die de ban- In oplichtte terwijl hij nog in een proeftijd zat, psychothera pie volgen. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier van justitie, mevrouw mr. E. Vos. De man deed zich in augus tus van dit jaar twee keer voor als directeur van een aanne mingsbedrijf en liet forse be dragen overmaken aan zijn ei gen timmerbedrijf. Met deze oplichting probeerde de finan ciële problemen op te lossen. Niet alle geld werd gebruikt om uit de rode cijfers te komen. De man spendeerde met zijn vrien din bijvoorbeeld ook zo'n 4000 gulden aan een wéekeinde in Londen. Maar niet met onze korting. Nu 6% extra korting bovenop de gebruikelijke winterschilderkorting op alle woonhuizen vanaf bouwjaar 1985! Geldig t/m 17 maart 2000 Tel. 589 88 87 Schrijfwedstrijd Issoria voor ouderen Sportveld Pomona is de plek waar midden 2002 het revalidatiecentrum van het Zeehos moet staan. leiden onno havermans We stoppen de dood niet langer weg. Het jarenlange taboe wordt langzamerhand doorbro ken. Sterven hoort nu eenmaal bij het leven. Waarom zouden we dan geen aandacht beste den aan het definitieve af scheid? Stichting Issoria daagt zestigplussers uit de Leidse re gio uit om een verhaal te schrij ven over sterven en afscheid nemen. De schrijfwedstrijd is bedoeld om het thema wat makkelijker bespreekbaar te maken. Oude ren wordt gevraagd hun ge dachten over een mooi ritueel, een eigen wens, een bijzondere ervaring of een persoonlijke herinnering in ongeveer dui zend woorden te beschrijven. „We hebben gekozen voor ouderen, omdat dit het jaar van de ouderen is", zegt Annet Gijs man die de wedstrijd voor Isso ria organiseert. „Ze mogen wel even in de aandacht staan. En misschien hebben juist zij nog de tijd om een verhaal te vertel len, waarbij het helemaal niet erg is als iemand helpt bij het opschrijven. Trouwens, een volgende keer doen we mis schien wat met kinderen." Stichting Issoria is twee jaar geleden opgericht met als doel in de Leidse regio een hospice te beginnen. Een hospice is een huis waar mensen hun laatste levensfase kunnen doorbren gen, als dat omwille van verzor ging en verpleging thuis niet kan. Ook kunnen ernstig zieken er tijdelijk verblijven als familie en vrienden (de mantelzorg) even niet in staat zijn voldoen de steun te bieden. Om deelnemers aan de schrijfwedstrijd te werven en zo tevens de aandacht op de stich ting te vestigen, verspreidt Isso ria de komende week een folder in bibliotheken, buurthuizen en verzorgingshuizen. De stichting zal de verhalen afdrukken in haar halfjaarlijkse nieuwsbrief en mogelijk ook gebruiken voor andere publicaties. Ingezonden verhalen worden beoordeeld door een jury die bestaat uit de Leidse wethouder van onderwijs, welzijn en zorg Hans Baaijens, de Rotterdamse verpleeghuispastor Marinus van den Berg (schrijver van on der meer de boeken Afscheid se rieus nemen en Als verdriet en rouw je weg kruisen), hoogle raar en schrijver Ivan Wolffers (Van Een eindje meelopen, ster vensbegeleiding voor iedereen) en freelance journaliste Annet Gijsman. Deze krant maakt de schrijfwedstrijd mede mogelijk. Deelnemers kunnen tot 31 december hun verhaal inleve ren bij een van de filialen van boekhandel De Kier. Die levert ook de prijzen: boeken natuur lijk. Opsturen kan ook: Verha- lenwedstrijd Issoria, 4de Bin nenvestgracht 32, 231 NV Lei den, of per e-mail: a.gijsman@ hetnet.nl Over 2,5 jaar moet het Leidse revalidatiecentrum van het Rijnlands Zeehospitium open zijn. Het 'Zeehos' dient op maandag 13 december de bouwaanvraag bij de gemeen te Leiden in en dat is reden voor een bescheiden feestje. Na jaren onderhandelen, puzzelen en rekenen gaat een droom in vervulling. Onderwijs en revalidatie van meer voudig gehandicapte kinderen zitten straks onder het zelfde dak, op korte afstand van twee ziekenhuizen: LUMC en Diaconessenhuis. Vogelweg (nabij de Wassenaar - seweg) uitgebreid, zodat ook de pakweg 120 leerlingen van my- tyl/tyltylschool De Vierbot in Katwijk (onderdeel van het Zee hos) er terecht kunnen. De re- validatievoorzieningen van de school, zoals de sportzaal en het zwembad, worden ver plaatst naar het nieuwe cen trum, dat met de school wordt verbonden. Met het nabij gele gen LUMC is enkele jaren gele den al een intentieverklaring voor intensieve samenwerking afgesloten. leiden onno havermans Het nieuwe revalidatiecentrum komt op het sportveld van Po mona. Het centrum, met hart en longrevalidatie als specialis me, vervult een rol voor alle be woners van de regio Zuid-Hol land-Noord. Een bijzonder ac cent blijft liggen op de relatie met kinderen die door aange boren afwijkingen, spierziekten of ongelukken meervoudig ge handicapt zijn. Tegelijk met de bouw wordt de Mytylschool aan de Blauwe Bijna zeven jaar geleden lonkte het Zeehospitium al naar Leiden. Toen het ministerie van onderwijs geen toestemming gaf om het oude gebouw van De Vierbot in de duinen van Katwijk te vervangen, zocht het Zeehos toenadering tot de Leid se mytylschool. De scholen be sloten samen te gaan in Leiden, op voorwaarde dat het revalida tiecentrum zou mee verhuizen. De fusie tussen de scholen was nogal bewerkelijk, omdat ze niet dezelfde richting had den. De Leidse mytylschool was openbaar, De Vierbot (meer dan twee keer zo groot) was al gemeen bijzonder. Uiteindelijk werd drie jaar geleden afge sproken dat de fusie onder al gemeen bijzondere vlag zal plaats hebben. Het kostte vervolgens nog ja ren om de wens voor een eigen revalidatiecentrum te vervullen. Over de financiering moest met twee ministeries (die van on derwijs en volksgezondheid) worden onderhandeld en de ge meente Leiden moest op zoek naar een geschikte plek. Die plek is uiteindelijk op sportpark Pomona gevonden. Als tegen prestatie kan de gemeente straks gebruik maken van de sporthal in het nieuwe centrum op momenten dat het Zeehos- De Stichting Slachtofferhulp Hollands Midden houdt bin nenkort een informatieochtend Slachtofferhulp zoekt vrijwilligers twaalf uur per week (overdag) beschikbaar zijn. Voordat zij aan het werk gaan krijgen zij een training waarin aandacht wordt besteed aan gespreks vaardigheid, traumaverwerking, rechtskennis en schadevergoe ding. De nieuwe basistraining begint in januari. Voor meer informatie of aan melding kan op werkdagen tus sen 9 en 12 uur contact worden opgenomen met Agnes Gielen van het regiokantoor, telefoon 071-5234719. voor mensen die geïnteresseerd zijn om als vrijwilliger een eer ste opvang en kortdurende on dersteuning te bieden aan slachtoffers van misdrijven en pitium hem niet nodig heeft. De verkeersongevallen. De vrijwilli- bouwvergunning wordt waar- gers worden ondersteund en schijnlijk begin volgend jaar begeleid door een beroeps- verleend. Ruim twee jaar later kracht. Van vrijwilligers wordt moet de nieuwbouw klaar zijn. verwacht dat zij gemiddeld Opvolger van P. van der Zelm leiden gisteravond goedgekeurd door de ledenvergade ring. Daarop maakte het bestuur kenbaar Van Zelm te willen benoemen tot vice-voorzitter. Dat is conform de statuten omdat de ledenvergadering de voorzitter, secretaris en penningmeester kiest en het dagelijks bestuur de andere bestuurspos ten invult. Dat was uiteraard tegen het zere been van de HBS. De huurdersorganisatie is niet tegen een nieuwe bestuursfunctie voor Van Zelm maar vindt dat een vice-voorzittersschap geen recht doet aan de argumenten die aan de motie van wantrouwen ten grondslag liggen. Na een schor sing diende een aantal HBS'ers dan ook een voorstel in tot ontslag voor Van Zelm als be stuurslid. Omdat dit punt niet op de agenda stond, moest er worden gestemd of het er alsnog op kon worden gezet. Hiervoor is een driekwart meer derheid van de aanwezige stemgerechtige leden nodig. Na stemming sneuvelde het voorstel met 22 stemmen voor en 36 tegen. De HBS beraadde zich gisteravond nog over eventueel te nemen verdere stappen. eric-jan berendsen Ron Sneep is gisteravond door de algemene le denvergadering van woningbouwvereniging De Sleutels gekozen tot voorzitter. Hij was tweede penningmeester. Sneep volgt Patricia van Zelm op die vrijwillig terugtrad. Tegen Van Zelm was tijdens een eerdere leden vergadering op 14 juni door een aantal leden van De Sleutels verenigd in de Huurders Belangen vereniging Sleutels (HBS) een motie van wan trouwen ingediend. Haar werd toen onder meer verweten dat zij op verschillende ledenvergade ringen de leden onbehoorlijk heeft benaderd en geweigerd zou hebben door leden ingediende punten op de agenda te zetten en ordepunten te honoreren. Die motie werd aangenomen. Gisteravond bleek echter dat die motie geen enkele rechtskracht had. Het bestuur zag het wel als een signaal en dót was de reden voor Van Zelm om na beraad met het bestuur haar functie beschikbaar te stellen. Zowel het terugtreden van Van Zelm als de aanstelling van Sneep werden Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1899 Donderdag 30 November GEMENGD NIEUWS - Het Haagsche Dagblad pro testeert tegen de in de laatste weken hier te lande uitgekomen gevoel- en hartelooze spotprenten, voor al wat aangaat Engeland's Koningin. Engeland's Koningin is - zegt het blad - een be jaarde Vorstin, en het gebeurt nu eenmaal volgens de wetten der natupr, dat wij allen in jeugdige glorie er anders uitzien dan in onze laatste levensdagen. Is deze omstandigheid echter een gepast middel om zich ten koste van anderen te vermaken? Bijna al onze geïllustreerde organen maken zich nu hieraan schuldig in de laatste dagen. Het voor- 2 middel om zijn publiek te laten lachen, schijnt thans te zijn, de bejaarde Vorstin van het oor logvoerende Britsche Rijk in allerlei caricaturen weer te geven. Koningin Victoria, die bloedbaden neemt, Konin gin Victoria, die voor den Duitschen Keizer defileert; kortom, steeds die akelige, ruwe scherts, die zich vermaakt ten koste niet van den meest schuldige, doch van een vrouw, van een bejaarde Vorstin, die eenmaal ook jong en schoon was en haar laatste le vensdagen verduisterd ziet door een onmenschelij- ken oorlog, waarin haar Rijk - niet voor haar pleizier - gewikkeld is, en die haar, wie weet, hoeveel tranen kost. ANNO 1974 Folo's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 ln zwart wit) op te sturen naar het l>eldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. f SCHRIJVENDE LEZERS vlaar aanleiding van diverse publicaties in de itnedia, breng ik het volgende onder de aan- °5pachL Uit genoemde publicaties heb ik begrepen lat zowel VROM, Portaal Arnhem/Nijmegen, de vWoningbouwvereniging Leiden (WBL), de ge- neente Leiden en de Huurders Belangen Ver- iniging (HBV), vóór de fusie van de WBL met Portaal zijn om zo de financiële problemen op te lossen. Ik kan mij daarom moeilijk voorstel en dat de Algemene Vergadering (AV), die ten slotte via de bewoners gekozen en voorgedra- Jgen is, roet in het eten kan gooien en de fusie lü tegen zou kunnen houden en de huurders op te zadelen met exorbitante huurverhogingen die dan nodig zullen zijn. Mensen die nu al een hoge huur betalen, zul len al gauw boven de 1085-grens komen en geen huursubsidie meer krijgen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Ik kan mij niet voorstellen dat de AV-leden te gen de fusie _die vele voordelen biedt_ zullen stemmen omdat ze een stukje van hun macht en de vergoeding per vergadering niet kwijt wil len. Tenslotte zitten ze in de AV voor de huur ders en niet voor zichzelf? Punt uit! Als de fusie doorgaat zullen de belangen van de huurders door de HBV behartigd worden en hebben wij geen AV meer nodig. Wat moeten we nou nog meer? Voor de AV haar stem met betrekking tot de voorgenomen fusie uitbrengt, zou ik haar in het belang van de WBL en haar huurders het vol gende in overweging willen geven: Indien er geen harmonie bestaat tusen li chaam en geest, en men profileert zich deson danks als een gepolijste steen, dan is de reali teitszin totaal verwrongen en rationeel denken en doen onmogelijk. Indien de AV doordrongen is van de reafiteit en het rationele van de fusie in het belang van de WBL en haar huurders, dan moeten zij vóór stemmen en niet het eigenbelang laten gelden. De schakels van de volkshuisvesting Een oud gezegde leert ons dat de zwakste schakel in een keten de kracht van die keten bepaalt. Daarom is het met de schrik om het hart dat de onderstaan de huurdersorganisaties in Lei den, de situatie bij de Woning bouwvereniging Leiden (WBL) volgen. De grootste corporatie in Lei den balanceert op het randje van de afgrond en dreigt een zetje te krijgen van haar eigen leden. De volkshuisvesting in Leiden staat op knappen als de corporatie blijft wat het nu is. Zal het zover komen? Wij zijn in de volle overtui ging dat dit niet mag en zal ge beuren als het gezonde ver stand boven zal komen. De garanties die de huurders krijgen aangeboden als de WBL fuseert met Woonstichting Por taal Arphem/Nijmegen liegen er niet om. De zekerheden, als het gaat om de huurverhoging in de komende jaren, de in spraak en het medebeslissings recht met betrekking tot het te voeren beleid van de corporatie is uniek in de volkshuisvesting. Een daadkrachtige huurdersor ganisatie zal daar borg voor staan. Ondersteund door de zusterorganisatie is die zeker heid gewaarborgd voor de toe komst. Daarom willen ondergete kende huurdersorganisaties hun steun uitspreken aan de positieve uitgangspunten voor een nieuwe toekomst voor de corporatie Leiden. Een onmis kenbare gezonde schakel in de volkshuisvesting in Leiden. Ton Dupuis Namens HZVE, HOOD, HBS. Bres. HBV Alkemade. Verenigd in de Federatie Leidse Huurders Organisaties (FLHO) LEIDEN - Vanochtend heeft de openbare kleuterschool in de Merenwijk haar nieuwe gebouw aan het Ek- steipad in gebruik genomen. In optocht kwamen de kleuters vanaf de oude behuizing aan het Valkenpad naar de nieuwe school. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 30 november LEIDEN - Wethouder Oosterman heeft gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur meegedeeld dat om streeks april/mei van het volgend jaar zich waar schijnlijk een nieuwe tandarts in Leiden zal vesti gen. De wethouder verklaarde dat hij gistermiddag een gesprek met deze tandarts heeft gehad, waaruit hij de conclusie heeft getrokken dat enig optimisme alleszins gerechtvaardigd is. De 'nieuwe' tandarts heeft zich al bereid verklaard om ook ziekenfondspa tiënten te laten behandelen. Overigens is er al eer der contact geweest met drie pas afgestudeerde tandartsen, die geneigd zijn in Leiden een groeps- praktijk op te zetten. Een mogelijkheid daartoe zou tandartsen is evenwel voorlopig oriënterend. Als al les naar wens verloopt, zouden zij in september of oktober van het volgend jaar in Leiden kunnen be ginnen, zo deelde de wethouder mee. LISSE - Met een van warme belangstelling getuigen de speech heeft mevrouw drs. Meulemans-Seelen haar eerste tentoonstelling in haar functie als wet houder geopend. Zij prees het doel van de vereni ging, niet alleen om het fokken van dieren, doch ook voor het aankweken van liefde voor de dieren bij de jeugd. Het was haar een eer om ook een andere taak te vervullen: namens het bestuur deelde zij mede, dat de heer N. J. Dol, die 25 jaar voorzitter is ge weest en nu als zodanig afscheid gaat nemen, tot ere-voorzitter werd benoemd en de heer D. van 't Wout, die jarenlang vele rassen heeft gefokt wegens zijn 'staat van dienst', tot ere-lid benoemd werd, mede om het feit, dat hij zóvele jaren penningmees ter is geweest.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15