God op het Web Geloof Samenleving Decor voor kerstmarkt Straatsburg IchthusCamp verenig kamperende christenc DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 VANDAAG on In het Westen geniet Sint Andreas, de heilige OU van 30 november, minder bekendheid dan NOV bijvoorbeeld zijn broer Petrus. Voor de Oosterse kerk ligt dat anders. Andreas was 'de eerst-geroepene', onder de apostelen. Voordat hij zich aansloot bij Jezus was hij een volgeling van Johannes de Doper en verdiende zijn brood met vissen in het meer van Galilea. Jezus maakte van hem een 'mensenvisser'. Naar verluidt ging hij na de uitstorting van de Heilige Geest met Pinksteren naar het gebied rond de Zwarte Zee om het evangelie te prediken. Hij zou zelfs tot in de Oekraïne en Estland zijn gekomen. Uiteindelijk werd Andreas in de vorm van een x aan het kruis genageld, en stierf rond het jaar 62. Die x-vorm, of 'het Andreaskruis', komen we daarom tegen in de kruisen van de orthodoxe kerk, want meestal is onder de dwarsbalk een kleinere schuine dwarsbalk te zien, als eerbetoon aan de eerste apostel. Zijn kruis is ook verwerkt in de Britse vlag, want Andreas is ook de schutspatroon van Schotland. Kaarsen voor vreedzaam millennium Jeruzalem Gelovigen over de hele wereld zullen het jaar 1999 uitluiden met het branden van een kaars voor de vrede. Een mondiale campagne moet volkeren en landen dichter bij elkaar brengen en een harmonisch samenleven op aarde bevorderen. Gelijktijdig tonen de naar verwachting tienduizenden kaarsen branders hun eigen wens voor vrede en een einde aan alle ge weld in het volgende millennium. De actie van het internatio nale initiatief Jubillenium - A Minute of Peace (Jamop) begint op 31 december om precies 1 minuut voor middernacht met het ontsteken van vredeskaarsen op Times Square in New York en het Rode Plein in Moskou, in Vaticaanstad en in duizenden andere steden. Burgemeesters, religieuze leiders, notabelen en kinderen zullen de ceremonies leiden. Initiatiefnemer Jamop hoopt dat het branden van kaarsen voor de wereldvrede een jaarlijks terugkerend fenomeen wordt. Jeruzalem pakt illegale kerkbouw aan Jeruzalem De gemeente Jeruzalem gaat maatregelen nemen te gen de illegale bouwpraktijken van enkele kerken in de stad. De kerken in kwestie begonnen vorig jaar zonder vergunning met de bouw van gastenverblijven voor de opvang van de miljoenen pelgrims die in het jaar 2000 worden verwacht. De stad heeft de overtreders gemaand het werk stil te leggen. Ook overweegt het bestuur juridische stappen tegen de kerken. Volgens de ge meente vormen de kerkelijke bouwpraktijken een groot pro bleem, waarmee Jeruzalem ook los van het millennium al jaren kampt. „De gemeente treedt op tegen eenieder die zonder ver gunning bouwt, ongeacht of het een kerk, een synagoge, of iets anders betreft", aldus een woordvoerster. De belangrijkste twee overtreders zijn de Grieks-Orthodoxe kerk en de Maronieten. Leesgroep 'Waarom zou je geloven?' oegstgeest Het boekje 'Waarom zou je geloven?' van de Ameri kaanse rabbijn Harold Kushner wordt deze maand besproken in een leesgroep van de Willibrordparochie in Oegstgeest. De groep onder leiding van pastoraal werker André van Aarle wijdt vier bijeenkomsten op woensdagochtend aan het werk. De eer ste bijeenkomst is komende woensdag van half tien tot elf uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Van Aarle (5175304). Laatste ontmoetingsdienst alphen aan den rijn Het gospelkoor Dee Vee treedt zondag op tijdens de laatste ontmoetingsdienst van dit jaar van de Baptis tengemeente Ichthus in Alphen. De ontmoetingsdiensten zijn vooral bedoeld voor mensen die kennis willen maken met de gemeente. Spreker is zondag G. Smits. De dienst wordt gehou den in de aula van het Groene Hart Lyceum aan de Henri Dunantweg 1 en begint 's avonds om halfzeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gorinchem (wijk- gem.3, Herv/Geref.pastoraat), J.H. Gijsbertsen te Elburg. Aangenomen: naar Zaamslag, F. van Vliet te Kamperland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te IJmuiden, R.J. Vreugdenhil te Langeslag; te Zee- wolde, J. Holtland te Vlaardin- gen. Aangenomen: naar Brouwersha ven, K. van Hoek, kandidaat uit Kampen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bunschoten, A. van Ek te Zaamslag. Aangenomen: naar Aalsmeer, A. Jansen te Pretoria (Zuid-Afrika). Bedankt: voor Dedemsvaart, S. Otten te Rotterdam-Zuid; voor Emmeloord en Lisse, D. Quant te 's-Gravenhage-Rijswijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hoofddorp, M. Ka rens te Werkendam; te Randburg (Zuid-Afrika), te Amsterdam- Noord en te Wolphaartsdijk, J.J. Taniste Middelburg-Centrum. ,!«L 5Sl straatsburg Een non stapt in Straatsburg door een replica van de poort van de Geboortekerk. Een ambtenaar hangt ondertussen een gi gantische poster op van de stad Bethlehem. De poster en de replica van de kerk maken onderdeel uit van het decor voor een kerstmarkt, die binnenkort in de stad in Noord-Frankrijk wordt gehouden. FOTO AFP maarssen anp Een nieuwe organisatie, Ich thusCamp, wil christelijke kam peerders met elkaar in verbin ding brengen. Daartoe worden op algemene campings plaat sen voor christenen 'ingekocht'. De kamperende christenen kunnen elkaar herkennen aan de IchthusCamp-sticker met de afbeelding van het bekende vis je en een tent. Veel christenen hebben ook op vakantie behoefte aan een zondagse samenkomst, zegt initiatiefnemer P. Gort uit Maarssen. In het buitenland hebben ze vaak moeite met de taal om een kerkdienst te kun nen volgen. Bovendien willen ze ook andere christenen ont moeten. IchthusCamp wil zich niet al leen tot Nederlandse kampeer ders beperken, maar ook bui tenlandse christenen erbij be trekken. De bedoeling is dat die ook samenkomsten in hun ei gen taal kunnen hebben. Eerste doel van IchthusCamp is christelijke kampeerders een fijne vakantieplek te bezorgen. Verder wil de organisatie het in ternationale kerkelijke gesprek van gewone gemeenteleden be vorderen. Ook voor belangstellende niet-christenen wil Ichthus Camp iets betekenen. Op va kantie hebben mensen vaak tijd om over het leven na te denken, zegt Gort. Soms is er een leiding, zoals ziekte of ov den in de familie- of vrien kring. Anderen zouden onr' dere redenen wel meer var christelijk geloof willen wi IchthusCamp komt aan behoefte tegemoet door fc teiten aan te bieden voor n re kennismaking met het c telijk geloof. De organisatie zal zich met actieve evangelisatie b< houden. Mensen die dit nic prijs stellen, worden niet b derd. De belangstelling i>( van de mensen zelf uitgaan. IchthusCamp koopt op campings (in Duitsland, Fr rijk, Italië en Oostenrijk) maximaal 50 plaatsen per c£ ping in. Het is de bedoeling geïnteresseerden via insc ving bij de organisatie Maarssen zich kenbaar mi De kosten (85 gulden) kri ze grotendeels terug, doo<< IchthusCamp korting van campings krijgt en die dooii rekent in de prijs. De vier c pings zitten in de hoo ANWB-klasse, verzekert Gor De eigenaars van de e i pings zijn op de hoogte vai samenstelling van de Ichtl Camp-doelgroep. Ichthus is Griekse woord voor vis. Ve is het een oudchristelijk akr< chon, gevormd door de eeC letters van de Griekse woori die Jezus Christus Gods Z; Verlosser betekenen. wé dat nodig in de machine moet,, of in de lappenmand. Het is versteld en gerepareerd, en geel uitgeslagen met bruine vlekken. Maar als dat Taken in een zilveren kist ligt achter drie lagen kogelvrij glas, en als alleen pausen en aartsbisschoppen beslissen of die kist opengaat of niet dan heb je blijkbaar te maken met iets van enige waarde. En vormen de vlekken bij nadere beschou wing de afdruk van een menselijk lichaam met bloedsporen aan polsen, voorhoofd en linkerzij, dan kan je spreken van een relikwie van onschatbare waarde; het meest kostbare bezit van de Rooms-katholieke Kerk. En het meest omstreden. Want de Lijkwade van Tu rijn, waarvan miljoenen geloven dat het de doek is waarin Jezus' lichaam na de kruisaf name is gewikkeld, is al sinds de Middeleeu wen controversieel. De vraag die iedereen bezighoudt: zie ik hier een momentopname van de historische Jezus? Of gaat het om een knappe vervalsing? De controverse rond de echtheid van de lijkwade leek in 1988 defini tief tot een eind gekomen toen onderzoekers na koolstofdatering vaststelden dat het doek middeleeuws was. Maar vanaf het begin hebben twijfelaars die conclusie aangevoch ten. Onlangs nog toonden experts op het ge bied van koolstof-14 aan dat vervuiling, rookschade en bacteriën de datering van weefsel tot duizend jaar jonger kunnen doen uitvallen. De doek laat een vage, maar anatomisch correcte afdruk zien van een liggende man. De plaatsen waar het doek op het lichaam gerust heeft zijn donker verkleurd, en wat je ziet is dus een afbeelding in negatief. Dat geeft te denken. Negatieve afbeeldingen wa ren in de middeleeuwse kunst nog onbe kend. Bovendien vertonen de vezels van de wade geen sporen van verf. Onderzoekers troffen stuifmeelkorrels aan van planten die in het Midden-Oosten voorkwamen voor het jaar 800. Dus toch geen vervalsing? 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het iXI internet Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een 1 half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisa ties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Tali ban, van voodoo tot valicaan. Deze aflevering: de Lijkwade Van Turijn. http://www.shroud.com Shroud of Turin (Ventral Image) Master Photograph De studie naar de lijkwade van Turijn is doek blijft onbesproken op deze website. Er uitgegroeid tot een aparte tak van weten- zijn tientallen wetenschappelijke rapporten schap. Een wetenschap die veel smeders van en dialezingen. Je kan klikken op een grote bizarre complottheorieën aantrekt. Www.sh- schermfoto van de lijkwade om details uit te roud.com is een meer serieuze en zeer uitge- vergroten. De wondjes op het voorhoofd, breide site voor iedereen die alles wil weten zwellingen van zweepslagen, het gat in de van de lijkwade. Geen centimeter van de zij, de spijkergaten in polsen en voeten, een ontvelde knie. Het komt allemaal akelig precies overeen met de details uit het lij densverhaal. Aan de hand van een tijdlijn wordt de ge schiedenis van het geheimzinnige relikwie jaar voor jaar uiteengerafeld en dan blijkt dat de lijkwade een historie achter zich heeft die een verfilming meer dan waard is. De eerste officiële vermelding van de lijk- wade stamt uit 1349, toevallig net in de pe riode waarin het doek volgens het onder zoek uit 1988 vervaardigd zou zijn. Oudere kronieken maken wel gewag van een ande re doek met de beeldtenis van Christus, de zogenaamde Mandylion. De geschiedenis van de Mandylion gaat terug naar de eerste eeuw na Christus maar is in mistige legen den gehuld. Is de Mandylion dezelfde als de lijkwade die in de twaalfde eeuw op duikt? De auteurs van shroud.com wagen zich liever niet aan speculaties. Zeker is dat de wade door de handen van tempeliers en kruisvaarders is en dat talloze koningen en pausen zich fronsend over de doek gebo gen hebben. Tegenwoordig is de wade al leen bij bijzondere gelegenheden te zien, maar in de Middeleeuwen waren vertonin gen aan het volk aan de orde van de dag. Volgens legendes waren spectaculaire ge nezingen daarbij niet ongewoon. En de geschiedenis gaat door. Twee jaar geleden brak een verwoestende brand uit in de Sacre Sindone, de kathedraal in Tu rijn waar de wade sinds driehonderd jaar in een zilveren kist rust. De hele beeldenre portage van de brandweerman die de kist uit de puinhopen sleepte staan op shroud- .com. Óm de lijkwade te bereiken moest hij zich met een voorhamer een weg banen door kogelvrij glas terwijl het om hem heen brandend puin regende. Hij verklaarde: „Het glas houdt misschien kogels tegen, maar niet de waarden van het symbool er achter." silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Langs de westkust kans op zware storm, 11 bft. Verder wisselend bewolkt en perioden met regen, steeds vaker overgaand in sneeuw. Maxima dalend tot rond het vriespunt. Zweden: Zeer onstuimig met regen, die woensdag overgaat in sneeuw. Maxima dalend naar -6 in het noorden en +3 in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral woensdag kans op westerstorm. Van tijd tot tijd regen. Maxima dalend naar 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Dinsdag in het noorden en wes ten kans op storm, met in Schot land zeer zware windstoten. Ver der wolkenvelden en af en toe re gen. Maxima rond 10 graden, in het noorden dalend naar 5. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen. Langs de kust een stormachtige wind. Maxima ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden afgewisseld door zon. In het westen én noorden meer wolken en kans op wat re gen- of motregen. Dinsdagnacht en -ochtend kans op mist of laag hangende bewolking. Middag- temperatuur van 9 graden in het oosten tot 13 in Bretagne. Portugal: Dinsdag bewolkt en af en toe re gen, woensdag droger en meer zon. Maxima tussen 15 en 18 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Maxima ongeveer 18 graden. Spanje: In het westen en noorden af en toe regen, elders meest droog en wat zon. Maxima uiteenlopend van 12 graden in het binnenland tot 17 langs de kust. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en soms een bui. Maxima rond 20 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en mo gelijk wat lichte regen. Maxima tussen de 16 en 20 graden. Tunesië: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur van 10 tot 15 graden. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon, maar ook kans op een bui. Maxima omstreeks 17 graden. Italië: In het noorden zonnige perioden en droog, in de Po-vlakte kans op mist. In het zuiden wolkenvelden en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxima uiteenlo pend van 18 graden op Sicilië tot 9 graden in het noorden, bij mist in de Po-vlakte iets kouder. Corsica en Sardinië: Op Sardinië enkele buien. Op Corsica meest droog en soms zon. Maxima ongeveer 18 graden. Malta: Veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxima rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon, maar ook een enke le bui. Maxima van 11 graden in het noorden tot circa 17 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Maxima van 10 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus en in Zuidoost-Turkije. Duitsland: Wolkenvelden afgewisseld door zon, soms wat regen. Vooral in het zuiden kans op mist. In het noorden stevige westenwind. Maxima ongeveer 8 graden. Zwitserland: Droog en flink wat zon. Aan de zuidzijde mogelijk ook enkele wolkenvelden. In de dalen kans op mist of laaghangende, bewol king. Maxima tussen 6 en 10 gra den. Oostenrijk: Zonnig of mist en laaghangende bewolking. Maxima iets oplopend naar waarden tussen 4 en 8 gra den. Polen: Wolkenvelden, eerst nog afgewis seld door zon. In het zuiden in de nacht en ochtend kans op mist. Woensdag toenemende kans op regen. Maximumtemperatuur uit eenlopend van 4 graden in het oosten tot 7 in het westen. Tsjechië en Slowakije: In de nacht en ochtend eerst nog kans op mist of laaghangende wolken. Verder ook hier en daar zon en droog. Maxima tussen 0 en 5 graden. Hongarije: Rustig en droog weer met hier en daar zon. Maxima van rond het vriespunt tot 4 graden. WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.26 Zon onder 16.31 Maan op 00.59 Maan onderl4.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.16 22.44 09.49 22.17 Laag 06.04 18.16 05.45 17.57 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G, Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekker het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- korting betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND JJI i die moeilijk lezen, slechte og hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. V W informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. O

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14