Leiden Regio Leiden blijft hopen op bouw Valkerhout Gehandicapte is weer terug bij af -LEZEBSSERM JjggJ Huurders massaal voor fusie r ^Bestuurslid: déze fusie geen goede zaak voor de WBL g£| Ons Doel biedt personeel WBL rookbommen aan >INSDAG 30 NOVEMBER 1999 eiden robbert minkhorst (mper vier procent van de huurders van de Wo- thee ïingbouwvereniging Leiden (WBL) is tegen een üsie met Woonstichting Portaal uit Arnhem/Nij- negen. Een overweldigende meerderheid (86,1 jrocent) is voor. Dat blijkt uit een enquête van ie Huurdersbelangenvereniging (HBV) van de voningcorporatie. Het bestuur van de HBV ondervroeg de huur- le lapers om erachter te komen hoeveel steun de fu- >ieplannen krijgen. Zelf is de HBV net als de di- ectie, het personeel en een meerderheid van het jestuur een groot voorstander van samengaan met Portaal. De steekproef had een respons van U luim 26 procent. Volgens CBS-normen is dat lOOg. Meer dan 2.000 huurders bij de WBL spraken sich uit voor de fusie. Tegen zijn 89 huurders. De overige respondenten (237) hebben geen mening of vulden niets in op het vragenformulier. „Dit is :en hele duidelijke stem van de huurders", zegt voorzitter Jan Schipper van de HBV in een reactie HÉop de uitkomst. „Dit is overweldigend", vindt directeur Johan ders van ons verlangen. Dat is opbeurend." Zou de stemming bij de ledenvergadering van van avond dezelfde verhouding krijgen, dan gaat de fusie door. Negentig procent van de uitgebrachte stemmen moet voor zijn. In de enquête onder de huurders is dat ruim 95 procent. Want de blanco stemmen tellen niet mee. „De fusie is een gouden kans. Zo simpel is het", aldus Schipper. „Er valt in de plannen geen gat te schieten. De overeenkomst ziet er goed uit. De belangen van de huurders zijn beschermd. Alle garanties zijn zwart op wit vastgelegd." De HBV heeft daarom niet lang hoeven nadenken of ze de fusieplannen wilde steunen, zegt Schipper. De afgelopen maanden heeft de belangenvereni ging getracht zieltjes te winnen. „We hebben ge daan wat in onze macht lag. We zijn nu aan de Goden overgeleverd." De angst dat een kleine groep toch de fusie te genhoudt, is bij Schipper groot. Want het is hem niet gelukt iedereen te overtuigen van de nood zaak van de fusie met Woonstichting Portaal. „De dissidenten zijn veel te argwanend. Ik heb advocaat van de duivel gespeeld, maar kon geen enkel tegenargument verzinnen. Ik weet het ook niet meer." leiden robbert minkhorst !Het standpunt van bestuurslid A. Flippo van de WBL staat vast. ^■Hij stemt vanavond tijdens de ^^ledenvergadering van de arm- ,^Yjlastige woningcorporatie tégen ■^de fusie. „Als bestuurslid valt het me zwaar, maar déze fusie Jis geen goede zaak voor de 'e ÖWBL." Hij vindt dat het red- /r|e(dingsplan Voor de woning- T I bouwvereniging voldoende soelaas biedt. Dankzij de ver- 1 koop van 1.100 woningen komt Ide corporatie uit de zorgen en het bestuurslid heeft Portaal is daarna sterk genoeg om op eigen benen te staan. „Iedereen heeft het saneringsplan vol en thousiasme ontvangen. Als het plan niet uitgevoerd kan wor den, had iedereen direct moe ten zeggen: we zijn te optimis tisch. Het zal een zware tijd worden. Maar met de inspan ning en goede wil van iedereen komen we er wel uit." Mocht in de tussentijd toch een volgende huwelijkskandi daat, zich melden, dan staat Flippo daar voor open. Volgens niet het beste voor met de WBL. Flippo noemt het bedrag dat in het reddingsplan opzij wordt gelegd voor achterstallig onder houd aan alle woningen en flats: 39 miljoen gulden. In het fusieplan gaat het nog maar om 'tien complexen'. „Ik kan daar door de bewoners niet meer recht in de ogen kijken en zeg gen: Uw complex wordt wel op- leiden De herinrichting van het Stationsplein is wachten op hun bus en eventueel informatie oproe- eind januari weer een stukje verder. Dan richt Con- pen bij de 'informatie-display' die nu nog een eind- nexxion een gedeelte van het stationsrestaurant in je voor het restaurant staat. Als alles meezit kunnen als kaartverkoopruimte. In ruil daarvoor krijgt het zij in dit nieuwe gedeelte van het restaurant rond de restaurant een uitbouw op het Stationsplein. Reizi- kerst een hapje eten en wat drinken, gers kunnen onder de luifels van deze uitbouw foto wim dijkman COMMENTAAR Fusie WBL bittere noodzaak De Woningbouwvereniging Leiden staat vanavond voor een van de belangrijkste besluiten in haar toch al roerige historie. De Al gemene Vergadering moet ja of nee zeggen tegen de fusie met de rijke Arnhemse/Nijmeegse woningcorporatie Portaal. Voor- en tegenstanders bestoken de AV-leden al tijdenlang met hun eigen spook- en sprookjesbeelden. Zo is Portaal door de voorstanders afgeschilderd als een prins op het witte paard, die de verzwakte Assepoester WBL weer op weg kan helpen. Te genstanders vrezen dat de corporatie uit het oosten van het land een kille sanering zal loslaten op de WBL, waarbij nauwelijks aandacht zal zijn voor het behoud van goedkope sociale wonin gen. En waarbij Portaal vrij ongehinderd zijn gang kan gaan, om dat de machtige Algemene Vergadering niet meer kan meespe len. Inmiddels hebben de huurders allerlei waarborgen gekregen. Ook het sociale gezicht van de nieuwe corporatie lijkt nu in orde te zijn. En dat hebben de meeste huurders begrepen. De over grote meerderheid van hen heeft zich achter de fusie geschaard. Maar het is afwachten of het genoeg is om ook de AV - waarvan 90 procent met de fusie moet instemmen - over de streep te trekken. Het sociale beleid van en de inspraak bij Portaal zijn echter al lang niet meer de enige kwesties die spelen. Als de fusie wordt afgeblazen, werpt de AV de WBL niet alleen terug in armoede. Ze veroorzaakt dan hoogstwaarschijnlijk ook een bestuurscrisis bij de WBL, die de corporatie tot in lengte van jaren zal verlam men. Als de woningbouwvereniging er al niet volledig aan ten onder zal gaan. Kortom, eigenlijk hebben de AV-leden - ook de enkeling die be zwaren blijft houden - geen keuze meer. Extra koopavonden betaald parkeren Op woensdag 1 december, vrijdag 3 december, dinsdag 21 december en woensdag 22 december is er in verband met extra koopavonden betaald parkeren tot 21.00 uur. Dienst Milieu en Beheer Sector Stadstoezicht Leiden Flippo weet al wel wat er beurt met de andere flatgebou wen. „De grote complexen wor den water- en winddicht houden. Het is het sterfhuis-be leid van Portaal, om ze op ter mijn te kunnen slopen en e nog aan verdienen ook. Ze bou wen minder woningen terug en verkopen er daar veel van. Ben je dan nog een sociale woning bouwvereniging?' Volgens Flippo zijn er name lijk ook onvoldoende garanties dat de huurders duidelijke in spraak krijgen in het beleid van Portaal Leiden. Met de statu tenwijziging van de WBL, die het mogelijk maakt dat de ver eniging een stichting wordt, heeft Flippo juist geen enkel probleem. Ook een stichting kan in principe huurders vol doende zeggenschap geven. Enkele andere leden van de WBL maken daar overigens wel bezwaar tegen. robbert minkhorst Sinds maandagmorgen zeven uur houdt het personeel van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) het kantoor aan het Schuttersveld bezet. De werknemers staken tot van avond acht uur, als de leden bijeenkomen om te stemmen over de fusie met Woonstich ting Portaal. „De fusie is het enige wat de WBL nog kan redden", had een medewerker op een drukke en chaotische maandagmorgen te gen de opgetrommelde journa listen gezegd. „Er zijn nog steeds leden die denken dat een stem tegen de fusie een stem voor de WBL is." De boodschap klinkt dramatisch en dat is ook zo bedoeld. Het personeel ge looft niet meer dat de WBL op eigen benen kan blijven staan. De wethouder van volkshuis vesting, Tjeerd van Rij, was die ochtend ook gekomen om een pamflet en een T-shirt in ont vangst te nemen. Onder een luid applaus had hij het shirt met de opdruk Geen fusie? Ru zie! aangetrokken. 's Middags lijkt het rustiger in het bezette kantoor, maar dat is slechts schijn, zegt Annneke van der Zwan van het actieco mité. „De meesten zijn de wij ken in om pamfletten uit te de len en handtekeningen te ver zamelen." De uitgebreide lobby om steunbetuigingen te krijgen heeft na een halve dag al groot succes. Vanuit het hele land krijgt het personeel een hart onder de riem gestoken. Zus- tercorporaties uit Almere, Al melo, Alphen aan den Rijn, Cuijk, Den Haag, Roermond en Leiden zelf sturen een fax. Stichting Vluchtelingenwerk, Stichting Binnenvest (van de dak- en thuislozen), de Leidse WD-fractie en de Sociale Ver zekeringsbank uit Leiden stu ren ook steunbetuigingen. En het personeel van woningcor poratie Ons Doel uit Leiden: ,Als jullie nog bijvoorbeeld slaapzakken, rookbommen, geitenwollen sokken, straatste nen en meer van dat soort voorwerpen nodig hebben, ho ren we het wel." In de ochtend uren had het personeel een taart laten bezorgen. De warme hapjes die 's middags worden afgeleverd, zijn van woning bouwvereniging Zijl Vliet. Het actiecomité heeft T-shirts met opdrukken moeten bijbe stellen, zo grif gaan ze van de hand. „Huurders komen langs en vragen of ze er ook een mo gen", zegt Rita Schoen. „Overi gens hebben we nog steeds geen negatieve reacties gehad op de actie." Ze meldt dat het vandaag wel rustig voor een maandag. Kennelijk zijn toch al veel mensen op de hoogte. Wethouder Van Rij: onderhandelingspositie marine verzwakt Vervolg van voorpagina De Leidse wethouder T. van Rij blijft ervan overtuigd dat het Marinevliegkamp Valkenburg op termijn beschik baar komt als woningbouwlocatie. Door nu aan het vliegveld vast te houden, maakt de marine haar onder handelingspositie alleen maar zwakker. „Ze laten zo overduidelijk zien aan de regio dat ze dik in het geld zit ten. Dat werkt straks als een boemerang als de onvermij delijke discussie over de verplaatsingskosten begint", meent de Leidse wethouder. Min of meer gedwongen ver huizen, wachten op aanpassin gen van de nieuwe woning en vervolgens te horen krijgen dat die aanpassingen niet kunnen plaatsvinden en dat een nieu we verhuizing noodzakelijk is. Dat zijn de lotgevallen van de 40-jarige gehandicapte Dago Olde Scheper die ruim dr ie maanden geleden zijn woon plaats Voorschoten voor Lei den verwisselde. Hij voelt zich als een opgejaagd dier. In augustus moest Olde Scheper zijn woning in Voor schoten verlaten omdat hij ge zien zijn handicap de flat nau welijks nog in of uit kon. Tegen zijn zin moest hij samen met zijn vrouw en tweeling van 13 een huis in de Stevenshof ac cepteren. Hij wilde namelijk liever in Voorschoten blijven, maar zijn urgentieverklaring wilde hij ook niet kwijt. Het huis van Woningbouwver eniging Leiden (WBL) aan de Ronner Knipstraat bleek echter een redelijk alternatief. Olde Scheper kon in ieder geval met zijn rolstoel in en uit rijden. En een aantal aanpassingen aan de woning zoals traplift, drem pels eruit en een andere keu ken konden ook worden gerea liseerd. Dat werd half augustus nog eens bevestigd door een gemeenteambtenaar die samen met een GGD-arts het nieuwe onderkomen aan een inspectie onderwierp. Nu, eind november wacht Olde Scheper nog steeds op de aan passingen. Aanpassingen die echter nooit zullen plaatsvin den omdat hij afgelopen week einde een brief kreeg van de gemeente. Daarin staat dat hij in een niet voor rolstoelgebruik aan te passen woning woont en dat tijdens dat bezoek van ambtenaar en arts al is aange geven dat opnieuw verhuizen de enig goede oplossing biedt. Een grove leugen, volgens Olde Scheper. „De ambtenaar van Bouwen en Wonen heeft die dag toegezegd dat het huis wel degelijk kon worden aangepast. De dokter van de GGD was ge tuige." Olde Scheper voelt zich in zijn mening gesterkt omdat zijn aanvraag voor een traplift bij de gemeentelijke afdeling Wet Voorzieningen Gehandi- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. capten op 28 september is be vestigd en doorgezonden aan Bouwen en Wonen. De gemeente gaat er echter al van uit dat verhuizing onont koombaar is. Toen Olde Sche per begin augustus de woning in de Stevenshof betrok, is er volgens de gemeente geen overleg geweest tussen WBL en Leiden over aanpasbaarheid voor rolstoelgebruik. Als pleister op de wonde stelt de gemeente Olde Scheper vierduizend gulden verhuiskos ten in het vooruitzicht. Hij moet zich dan wel bij de wo- ningbouwverenigingen in Lei den aanmelden als (urgent) woningzoekende. Olde Scheper voelt zich mo menteel platgedrukt tussen WBL en gemeente. „Vierdui zend gulden als verhuis- en in richtingskosten. Dat accepteer ik nooit." P. Prudhomme laat namens de gemeente weten niet verder op de zaak te willen ingaan. „Maar ik ga donderdag wél een kijkje nemen in het huis van de heer Olde Scheper en ik wil een ge sprek met hem." Parkeerbonnen Wjj meldden op donderdag 11 november dat er werd gejaagd op foutparkeerders op de Bo- termarla. Een week later maak ten wij melding van een auto mobiliste die op de Lammer markt bekeurd en schriftelijk werd beledigd. Gisteren vertel de een mevrouw van de Boisot- kade haar verhaal over haar zoon die zijn auto neerzette op een invalidenparkeerplaats. Drie verhalen, drie bekeurin gen en drie verschillende be dragen. Op de Botermarkt kost een bon voor verkeerd parke ren 90 gulden, op de Lammer markt 67,50 piek en het aan de Boisotl^ade neerzetten van uw auto op een invalidenparkeer plaats is goed voor een prent van 140 gulden. Een opmerke lijk verschil in tarieven dat om uitleg schreeuwt. Het neerzetten van een auto zonder kaartje op een plaats bij een betaalautomaat of parkeei - meter, zo'n plaats heet een fis cale plek, kan u 65 gulden gaan kosten. Daar wordt dan nog eens het uurtarief bij opgeteld. Die tarieven lopen uiteen want op de Garenmarkt kost parke ren vier gulden per uur en op Dago Olde Scheper vraagt zich vertwijfeld af wanneer de J traplift in zijn woning wordt geïnstalleerd. foto •marklamers de Lammermarkt een rijksdaal der. Fout-parkeren aan de Ga renmarkt maakt u dus 69 gul den lichter. Er wordt nooit meer dan één uur bij de bon geteld. Een andere fiscale plek is de parkeervergunninghoudersplek waar niet-vergunninghouders alleen met een dagkaart mogen parkeren. Een overtreding komt u op 81 gulden te staan: 65 piek plus de prijs van een dagkaart die 16 gulden be draagt. Leiden kent uiteraard ook niet- fiscale plekken. Dat zijn plaat sen in de parkeerverbodszone. De auto neerzetten op de Bo termarkt waar geen parkeer vakken zijn, is daarom goed voor een bon van 90 gulden. Dat wordt ook wel de zogehe ten Mulder-bon genoemd. Eenzelfde bedrag levert het dumpen van een auto op een stoep of bijvoorbeeld voor een uitrit op. Tenslotte bent u 140 gulden kwijt als u uw auto op een invalidenparkeerplaats stalt. De wetgever vindt dit een ernstige overtreding en straft u navenant. eric-jan berendsen» leiden/regio wim wegman peter groenenduk Van Rij is allerminst uit het veld geslagen door de bevestiging van staatssecretaris Van Hoof dat Defensie tot in elk geval 2005 vasthoudt aan Marine vliegkamp Valkenburg. „Dat is hun standpunt voortdurend ge weest. Het feit dat er nu een da tum is genoemd, is volgens mij een teken dat ook dat openstaat voor onderhandelingen. En die onderhandelingen komen er, vroeg of laat." Van Rij meent dat de marine nu al een beetje haar eigen rui ten heeft ingegooid bij die dis cussie. „Iedereen moet inleve ren bij Defensie. Ook de mari ne. Maar hoewel er straks nog maar zes tot zeven Orions over blijven, vindt de marine het noodzakelijk om Valkenburg open te houden. Dat is een te ken dat ze nog dik in het geld zitten. Want er zijn tenminste vierhonderd mensen nodig om zo'n basis te runnen - en dan heb ik het alleen nog maar over de weerstations, beveiliging, brandweer enzovoorts. Dan is er nog geen meter gevlogen. Dat alles moet hun onderhan delingspositie straks ondermij nen." Uit de uitspraken van Van Hoof begrijpt Van Rij dat minis ter Pronk - die zich voluit voor bebouwing van het marine vliegkamp uitsprak - de discus sie in het kabinet heeft verlo ren. „Want de Defensienota wordt door het hele kabinet ge steund. En ik heb erin geen voorbehoud van Pronk gezien." Loco-burgemeester H. van der Nagel van gemeente Val kenburg noemt de beslissing van het ministerie 'mooi werk'. „Minister Pronk heeft gezegd, dat hij niet aan Valkenburg zal trekken wanneer Defensie de locatie nodig heeft. Het is dus wel duidelijk dat het vliegkamp open blijft", aldus Van der Na gel. „Ik ben erg benieuwd hoe hierop gereageerd gaat worden. Ik wens de provincie en het rijk veel sterkte toe bij hun keuze voor Grote Polder als woonlo catie." Burgemeester Van Wouwe van Katwijk wil nog steeds dat vliegkamp Valkenburg open blijft, maar zegt niet blij te zijn met de uitspraken van Defen sie. „Wij wachten de kabinets beslissing af. Deze uitlatingen veranderen onze houding niet. Wij willen Valkenburg open houden, maar we houden er re kening mee dat dat niet ge beurt. In dat geval pleiten wij voor woningbouw." LeidschX*' Dagblad^ Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 2 december van 17.00-21.00 uur zaterdag 4 december van 11.00-17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13