Mega-ontslag bij NUON Ingetogen protestbijeenkomst tegen hakenkruizen staat gaat in ^T-informant wil auto p kosten van overheid Binnenland Varkensvoorman dreigt minister met kort geding 1 J hoger beroep om mestplan es jaar celstraf voor toning' van partydrugs Rotterdamse Millinxbuurt afgesloten Zaterdag 'niet-winkeldag' in ruim twintig gemeenten NS schatten eigen kans op HSL-Zuid 'hoog' in EIGEN COLLECTIE NEPAL-KLEDEN BIJ VAN TIL wan tiPMJ.UII, 'Polderstormpjes luwen wel weer' fERDAG 27 NOVEMBER 1999 I horsing agente wegens vuurwerk fchede Een 33-jarige hoofdagente van de Twentse politie is iteren met onmiddellijke ingang geschorst op verdenking van trokkenheid bij de handel in illegaal vuurwerk. Eergister- ond is zij met vijf inwoners uit Enschede aangehouden. Ook 38-jarige echtgenoot werd gearresteerd. Die wordt aange- 11 erkt als hoofdverdachte. Daarnaast worden nog twee mannen en 28) en een vrouw (37) verdacht. De politie heeft 150 kilo iurwerk in beslag genomen. leer aandacht voor holocaust n haag Nederland gaat meer aandacht besteden aan de ho- caust. Naast de herdenking van de Tweede Wereldoorlog en orlichting aan de jeugd gaat het om het Nederlandse beleid het terrein van hulpverlening aan oorlogsgetroffenen, heeft ;t kabinet gisteren besloten. De verruimde aandacht valt sa- jgn met het Nederlandse voorzitterschap in 2001 van een in- mationale commissie, die tot doel heeft de herdenking van de ilocaust actueel te houden, met name richting jeugd. i laiientiteit vermiste vrouw bekend p burg De Tilburgse politie heeft de identiteit van een stoffe- Pnoverschot achterhaald, dat sinds 23 juni was vermist. Het li- lam was al op 27 juni gevonden in de Waal bij Dodewaard. is echter pas bekend geworden dat het om een vrouw uit rkel-Enschot gaat. De politie stelt een onderzoek in waarom 51-jarige psychiatrische patiënt niet eerder werd geïdentifi- erd. hokafspraak voetballers in Almere mere Supporters van Feyenoord en ADO Den Haag hebben n afspraak gemaakt om op 12 december bij het terrein van t Big Brother-huis in Almere met elkaar op de vuist te gaan. tz >k gaan de fans proberen het televisiehuis te bestormen. Dat bben enkele voetbalsupporters tegenover De Gooi- en Eem- ïder bevestigd. Het gaat om de harde kern van beide clubs. In t verleden is een dergelijke vechtontmoeting tussen fans van m ix en Feyenoord uitgelopen op een veldslag met een dode. De man werkte sinds eind ja ren tachtig voor de CID Kenne- merland. Later werd hij ook in formant en infiltrant voor de CID's Rotterdam-Rijnmond en Gooi- en Vechtstreek. In een Rotterdamse onderzoek voerde de informant containers soft drugs in. Dat geSeurde met toe stemming* van de toenmalige Rotterdamse CID-officier van justitie mr. R. de Groot. Dit onderzoek mislukte door dat het door het onderzoek van de commissie-Van Traa in de openbaarheid kwam. Hierna werd besloten dat de informant zich uit het criminele milieu moest terugtrekken, ook al om dat de identiteit van de man be kend was geworden. Sindsdien vreest de man voor zijn leven. Hij zegt te zijn be schoten, waarvoor hij de politie verantwoordelijk houdt. Die zou de afspraak om zijn identi teit geheim te houden niet zijn nagekomen. De man wil dat de staat opdraait voor onder meer de extra beveiligingskosten die hij heeft gemaakt. IRT-informant die in op- :ht van de politie infiltreer- n verschillende grote drugs- lindes, eist ruim een miljoen len van de Nederlandse t. De man, met de schuil- ijm Coureur, wil hiervan on- meer een gepantserde _eN van ruim een kwart mil- rari' kopen, ke voormalig informant van r Criminele Inlichtingendien- vei (CID) van Kennemerland, .erdam-Rijnmond en de ,.,c i- en Vechtstreek wil een nnjrschot van enkele tonnen, rie groot deel van de geëiste intpe miljoen is voor extra be ne ging en juridische bijstand, tvfest is immateriële schade- 3 e^oeding. to^e staat heeft de man al eer- 3ag laten weten hiervoor niets in pelen. De Coureur heeft vol- c© justitie met zijn activitei- litjals informant een behoor- aaivermogen opgebouwd. Hij joift hiervan zijn extra kosten ikt Men, meent de staat, geli scli 31 42 jarige Amsterdammer is de rechtbank in de hoofd- tQ veroordeeld tot zes jaar traf wegens handel in XTC. nan geldt als een uiterst ac- e 'wizard' op het gebied van thetische drugs, die volop erimenteerde met de pro- tie van partypillen en aan- vante genotmiddelen. Te- de verdachte was negen 1* li gevangenisstraf geëist. folgens de rechtbank heeft 3 nan bewust gevaarlijke pro ten op de markt gebracht, der gebruikers te waarschu- IIIIIMIH H'BHIIM ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten Fusie kost energie- en waterbedrijf2.400 banen den haag anp Bij energie- en waterbedrijf NUON verdwijnen binnen twee jaar 2.400 banen. Voor deze gigantische sanerings operatie heeft de onderneming voorlopig ruim 700 mil joen gulden uitgetrokken. Als dat te weinig is dan zijn er volgens de Raad van Commissarissen nog voldoende an dere financiële middelen. worden de dupe van de ont slaggolf, al zijn geen bijzonder heden bekendgemaakt over al dan niet gedwongen ontslagen. Wel is duidelijk dat honderden medewerkers een zogenoemd 'nul-uren-contract' aangebo den krijgen. Dat betekent dat ze boventallig zijn, maar in nood gevallen nog kunnen worden opgeroepen. Het bericht over de massa- apeldoorn jaap nuuten Het banenverlies is het gevolg van de megafusie tussen NUON en de energieleveranciers Ga- mog, ENW en EWR in mei van dit jaar. In afgeslankte vorm blijven er 5.500 medewerkers in dienst, aldus commissaris Sijmon Jansen. Vooral oudere werknemers sanering komt niet geheel uit de lucht vallen. Bij de afzonder lijke bedrijven werd vooraf gaande aan de fusie al gewerkt aan afslankoperaties. „Nu de fusie eenmaal een feit is, wor den de consequenties voor het personeel zichtbaar," aldus Jansen. De commissaris zegt zich te realiseren dat er een spannende periode voor het personeel aan breekt. Jansen: „Om aan die onzekerheid op zo kort mogelij ke termijn een einde te maken gaan we de maatregelen zo snel mogelijk uitvoeren." De ruim 700 miljoen gulden die volgens voorlopige bereke ningen met de afslankoperatie gemoeid is, komt voor een deel uit bestaande reserveringen van de 'oude' NUON. Het resteren de bedrag nemen de andere fu siepartners voor hun rekening. De energieproducent maakt zich geen zorgen of deze finan ciële reservering wel voldoende is. Mocht namelijk blijken dat dit bedrag niet toereikend is dan kan geput worden uit de 2,1 miljard gulden die de ver koop van de Energieproducent Oost Nederland (Epon) op brengt. De helft van de aande len van de Epon, die verkocht wordt aan het Belgische ener giebedrijf Electrobel, is nu nog in handen van de NUON. Boerenleider W. van den Brink dreigt minister Brinkhorst van landbouw voor de rechter te dagen. Van den Brink en de Ne derlandse Vakbond voor Var kenshouders menen dat zij zijn aangetast in hun goede naam door de uitlatingen van de landbouwminister. De NW laat advocaten uit zoeken of Brinkhorst kan wor den aangeklaagd. Daarmee rea geert de boerenleider op de brief van Brinkhorst dat deze het overleg nog niet wil hervat ten. Brinkhorst wil eerst dat varkensboeren de borden met de tekst 'Brinkhorst killer van 10.000 varkensboeren', of ver gelijkbare teksten, weghalen. Brinkhorst aanvaardt de open brief die Van den Brink hem deze week over de ruzie stuur de als een excuus voor de be wering van de boerenleider dat sprake is van etnische zuiverin gen onder varkenshouders. Aanleiding zijn de maatregelen die Brinkhorst wil nemen om de mestproductie te beteuge len. Om het overleg met Van den Brink te hervatten had Brink horst twee voorwaarden ge steld. De boerenleider moest zijn excuses aanbieden en ver der moesten protestborden, af fiches en andere publicaties met de gewraakte tekst worden weggehaald. Boze NW'ers heb ben begin oktober 120 borden langs de weg gezet. terdam anp wen voor de risico's. Hij heeft zich daarmee niets gelegen la ten liggen aan de gezondheid van het individu. De volksge zondheid en het milieu werden ondergeschikt gemaakt aan zijn ■eigen financieel gewin. Vier handlangers werden veroor deeld tot celstraffen van acht maanden tot vijfjaar. De verdachte verklaarde met zijn handel een gat in de markt te willen vullen. De rechtbank noemt dit een verwerpelijke mentaliteit, juist vanwege zijn kennis van chemicaliën en de gevolgen van het gebruik hier van. Rabbijn S. Katsman loopt langs de bekladde aula op de Haagse joods begraafplaats. den haag anp In Den Haag hebben gisteren circa zestig mensen een stil protest bijgewoond tegen de bekladdingen op joodse monumenten in de stad. Tijdens de ingetogen bijeenkomst uitten de aanwezigen hun afschuw en on geloof, onder wie ook sprekers als burgemeester W. Deetman en de ambassadeur van Israël, Y. Gal. Op de Portugees-Israëlietische begraafplaats aan de Scheveningseweg riep Gal op om de extremistische ui tingen niet te tolereren in deze maatschappij. Hij sprak de hoop uit dat de autoriteiten snel een einde maken aan de bekladdingen op joodse monumenten. Op de begraafplaats in Den Haag werden deze week leuzen en hakenkruizen ontdekt op de aula en twee graven. Onbekenden brachten die aan met rode verf. Vorige week bleken eveneens drie monumenten in de stad besmeurd. De joodse gemeenschap toonde zich geschokt na de ontdekking op de begraafplaats en be sloot gisteren een stille demonstratie te organiseren. Tijdens de bijeenkomst veroordeelde burgemeester Deetman van Den Haag de aangebrachte hakenkrui- FOTO GPD PHIL NIJHUIS zen en antisemitische bekladdingen. Hij toonde zich geschokt en diep teleurgesteld. „Omdat aan het eind van deze eeuw de grenzen worden overschreden. Dit is ongepast en verwerpelijk en roept afschuw op." Ook directeur R. Naftaniel van het Centrum Infor matie en Documentatie Israël (CIDI) sprak zijn af schuw uit. Hij pleitte ervoor om te vechten tegen de onverschilligheid over racistische uitlatingen in de maatschappij. „Erger dan racisme is de onverschillig heid daarover." den haag anp De ministers Brinkhorst (land bouw) en Pronk (milieu) gaan in hoger beroep tegen de recen te rechterlijke uitspraak over hun mestplan. De rechter be paalde woensdag dat Neder land in 2002 moet voldoen aan de Europese Nitraatrichtlijn. Volgens de ministers zijn de eisen die de richtlijn stelt zo streng, dat Nederland daar niet op zo'n korte termijn aan kan "voldoen. Premier Kok zei dat gistermiddag na afloop van de ministerraad. Brinkhorst en Pronk vinden dat Nederland meer tijd moet krijgen om het mestoverschot terug te dringen. Bovendien willen zij dat er voor Nederland minder strenge regels komen. Binnenkort sturen zij daarover een stuk naar de Europese Commissie in Brussel. rotterdam anp Bij een grootscheepse politieac tie is gisteravond de Rotterdam se Millinxbuurt hermetisch af gesloten. Iedereen die de wijk in wil, wordt gefouilleerd. Ruim 150 politiemensen nemen aan de actie deel. Volgens een politiewoord voerder vindt de actie plaats op verzoek van minister van bin nenlandse zaken Peper. Het zou gaan om een proefproject in het kader van de wet wapens en munitie. De Millinxbuurt is een beruchte probleemwijk. „Een drugseldorado, en een wijk waar veel problemen met wapens zijn", aldus politie woordvoerder Geelof. Op initiatief van De Konsuminderkrant utrecht anp Van Til laat in Nepal hand geknoopte kleden ver vaardigen van zuiver scheerwol. Ontwerp en kleurstelling zijn exclusief en worden jaarlijks af gestemd op de nieuwste- Europese woontrends. Door productie en import in eigen hand te houden bent u bij van Til voor delig uit. De selectie van de wol, het verven van de garens en het knopen (128000/m2) gebeuren onder goede arbeidsomstandigheden. Van ieder verkocht kleed schenkt van Til fl. 100,- aan de lepra-bestrijding in Kathmandu. sint-michielsgestel anp In 25 Nederlandse plaatsen is het vandaag niet-winkeldag. Daarmee wifien verschillende groepen waaronder De Konsu minderkrant protesteren tegen de Westerse overconsumptie, ongelijke verdeling van welzijn en invloed van reclame op het dagelijks leven. In onder meer Amersfoort, Arnhem, Den Haag, Nijmegen en Rotterdam worden vandaag verschillende acties gehouden met straattheater en muziek. Ook worden zogenoemde rust plaatsen ingedeeld voor ge stresste consumenten en krij gen passanten bonnen voor niet-materiële geschenken. Verder krijgen winkeliers het verzoek mee te doen. „Maar dat kunnen ze vaak niet omdat ze hun rekeningen moeten beta len", zegt één van de organisa toren. „Er is veel begrip voor onze actie." Het is de vijfde keer dat de niet-winkeldag wordt gehou den. Behalve Nederland doen nog achttien landen mee. Vol gens de woordvoerder is de ac tie niet gericht tegen winkeliers. „Het gaat erom de Westerse consumptiepatronen aan de or de te stellen." De Nederlandse Spoorwegen denken meer dan vijftig pro cent kans te hebben dat ze de openbare aanbesteding voor het vervoer over het flitstraject HSL Zuid zullen winnen. Dat zegt directeur H. Huisinga van NS Reizigers. De NS blijven on verkort staan achter de kwaliteit van hun bod voor het binnen lands en buitenlands vervoer over de hogesnelheidslijn Am sterdam-Parijs, zegt Huisinga in het NS-weekblad De Koppeling. Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat vond het NS- bod zowel kwalitatief als finan cieel onder de maat. Zij ver wacht dat zowel de reiziger als de belastingbetaler straks beter DESIGNCENTRUM den haag gpd Nederland en premier Kok zijn er groot mee geworden. De Britse premier Blair en de Duit se bondskanselier Schroder zijn er jaloers op. Het typisch Nederlandse poldermodel, waar bij belanghebbenden en overheid eindeloos doorpraten tot er een oplossing is. Wat betekent het dan als in één week liefst drie van zulke praatclubs spectaculair uit el kaar knallen? Staat het poldermodel op de tocht? Welnee, zei premier Kok gisteren schouderophalend. ,,Er zit een grote mate van toeval in dat dit nu in één week gebeurt. We moeten nu niet dramatisch doen over het pol dermodel." Volgens de premier is het een beetje 'en vo gue' oftewel in de mode om bij elke gebeurte nis en overleg dat moeilijk verloopt over een ondergelopen polder te spreken. „En te doen of de polderbewoners elkaar naar de keel vlie gen", betoogde Kok na het kabinetsberaad. „Er spelen dingen die op elkaar lijken, maar die op hun eigen merites beoordeeld moeten worden." Dinsdag stapten de werkgevers- en werkne mersorganisaties woedend uit het overleg over de sociale zekerheid en woensdag staakte de milieubeweging het overleg over de uitbrei ding van Schiphol. Een dag later weigerde LTO, tot verbijstering van minister Brinkhorst (landbouw), nog langer mee te praten over de mestplannen. „Stormpjes luwen", oordeelde Kok laconiek. „Een poldermodel betekent niet dat je het al tijd met elkaar eens bent. Het betekent dat je overleg voert waar dat kan bijdragen tot een oplossing. Het betekent ook schuiven en du wen. Soms wordt de soep wat heet opgediend, maar daarna komt-ie weer op eetbare tempe ratuur." Regering en uiteindelijk het parlement heb ben het laatste woord. „Ik vind gepraat prima, ik zie dat niet als bezigheidstherapie. Maar het moet wel duidelijk zijn wie de verantwoorde lijkheid heeft", benadrukte Kok. af is door de HSL Zuid open baar aan te besteden. Volgens de NS-topman doet Netelenbos het voorkomen dat de door het spoorbedrijf voor gestelde integratie van de HSL- Zuid met het kernnet nauwe lijks voordelen oplevert. „Die voordelen zijn overduidelijk. Je moet zelfs je best doen ze niet te zien", aldus Huisinga. Het NS-voorstel leidt zowel tot extra diensten op de HSL-Zuid als tot verbetering van het hele interci- tynet in Nederland. Er komen meer doorgaande treinen die sneller en vaker rijden en er hoeft minder te worden overge stapt, aldus Huisinga. Poging tot maken van langste sinterklaasgedicht eindhoven anp Via de internetsite www.wereld.nl wordt internet gebruikers gevraagd mee te hel pen het langste sinterklaasge dicht ooit te maken. Wie wil meedoen, surft naar http://sin- terklaas.wereld.nl en voegt zijn stuk(je) aan het gedicht toe. De recordpoging is op 23 no vember begonnen en inmiddels teff het gedicht al meer dan honderd regels. Initiatiefnemer is OLM Community Marketing, dat eerder de internetsites we reld, smulweb, sportweb en reisweb in leven riep. Het gedicht moet op 5 de cember klaar zijn. Tot hoe laat internetgebruikers hun vond sten kunnen toevoegen, is nog niet besloten. „Dat melden we zo snel mogelijk op de site", be looft Oostveen. 2 Maanden gratis bellen én gratis Fossil Big Tic horloge! bij Dutchtone Allin en Business abonnement - tik -* tik - Neem gerust de tijd! Nu bij Dutchtone Shops: Nokia 3210 vanaf 99,- Korting tot ƒ140,- Gratis horloge Op=Op Deze aanbieding is geldig t/m 31 december '99 Bel gratis voor meer informatie: 0800-0550 in combinatie met Dutchtone Allin 180 of 360 Belminuten 30 60 90 180 360 i." I i1 f I' IB Straks belt iedereen met Dutchtone dutchtone Dutchtone Shops: Langestraat 8. Amersfoort Rokm 64a, t Pensmarkt 13 15. Den Bosch* Spuistraat 30. Den Haag Grote Houtstraat 125 -127, Haarlem Haarlemmerstraat 137a. Leiden Lijnbaan 73, Rotterdam L. Elisabethstraat 32. Utrecht

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3