-Thuis in skybox voetbal kijken lydney komt voor mij nog wat te vroeg' Sport De beste? rERDAC 27 NOVEMBER 1999 23 irecteur sportmarketingbureau voorspelt veel veranderingen i in de race met de Europese top niet verder achterop aken, streven Feyenoord, Ajax en PSV naar expansie binnen de KNVB naar autonomie op economisch ter- 1. Vandaag en maandag wordt er vergaderd, vooral T de tv-rechten, het manna van het moderne voetbal, s integratie van tv en Internet is nabij." 3E nse <sfeei aren worde ïijden ^mste|s e-ma Hen tv-kijker is vandaag de dag overgeleverd aan de vin- van de regisseur. Maar dat '|irt niet lang meer. Straks kan via de afstandsbediening, een complete computer dt, zelf bepalen of hij tij- s een voetbalwedstrijd ach- het doel zit of in een skybox nedd 'at hij via een camera alleen ipeler-Bergkamp op de voet rank van den Wall Bake is profeet. Hij is directeur een sportmarketing-bureau lilversum, en niet zonder vi- „De techniek maakt op dit 12fnent al veel mogelijk. Wie de Formule 1 houdt, kan in island via een decoder de GP van Hockenheim in de i van Michael Schumacher ;n. Via het indrukken van simpele code kan men de race thuis in de huiskarher irijden." :ience-fiction zal werkelijk- 1 worden, volgens Van den Wall Bake veel eerder dan thans voor mogelijk wordt gehouden „De technische ontw^ckelingen die gaande zijn zullen ertoe bij dragen dat we binnenkort niet meer naar dat televisie-scherm pje kijken met de 'ouderwetse instelling' om via de keuze voor een bepaald kanaal een voet balwedstrijd, een speelfilm of een documentaire te zien. Nee, de tv wordt een onderdeel van het leven waarmee we bood schappen doen, waarmee we reizen boeken en waarmee we dus ook naar een voetbalwed strijd kijken op een door ons zelf nauwkeurig te bepalen plaats op de tribune." De integratie van televisie en Internet is nabij, zegt de sport- marketeer. „Het is een kwestie nog van hooguit vijf jaar. In de komende twee jaar zullen we er al voorzichtig mee worden ge confronteerd. Op dit moment kunnen we al bijna een live voetbalwedstrijd op Internet volgen. De vertraging van de beelden is nog net iets te groot maar dat probleem zal, gelooft u me, snel zijn verholpen." De televisie is manna voor het moderne voetbal. De tv- rechten van de voetbalwedstrij den zijn miljoenen guldens waard. In Engeland, in Spanje en in Italië, maar dankzij FOX 8 nu ook in Nederland. „Het bod dat FOX 8 deze week op Ajax heeft uitgebracht - veertig miljoen gulden - is ge projecteerd op de huidige situ atie een ridicuul bedrag. Niet terug te verdienen met tv-uit- zendingen van voetbalwedstrij den en de verkoop van com mercials. Maar wel haalbaar in relatie tot de voorziene techni sche ontwikkelingen en het to taal-pakket dat FOX met Ajax voor ogen heeft. Dan zijn dat soort bedragen plotseling wel reëel." „De veertig miljoen van FOX moet niet worden gerelateerd aan wat Ajax nu krijgt uit de pot van de televisie, een kleine vijf miljoen. Van vijf naar veertig miljoen gulden is een krankzin nig verschil gelet op de situatie van gisteren en eergisteren, maar niet gezien de dag van morgen en overmorgen." „FOX ziet het product-Ajax niet zuiver en alleen in de vorm van de live-wedstrijden in de KPN Telecompetitie, in de Am- stel Cup en Europees. Ajax be tekent voor FOX veel meer. Ajax betekent voor FOX ook de live trainingen, het archief, de inter views, de spelers thuis, de live wedstrijden van het tweede team, de spelletjes, de mer chandising." Van den Wall Bake kent de Australische media-tycoon Murdoch niet als een grappen maker. „Rupert Murdoch is een man met visie. Iemand die pre cies weet of denkt te weten en meestal gelijk heeft hoe de ont wikkelingen internationaal ver lopen en wat de echte waarde is van een product als voetbal. Hij biedt nu ook drie miljard gul den voor de uitzendrechten van de voetbalwedstrijden van de Engelse Premier League. Drie miljard. Iedereen denkt dat hij gek is. Maar ik weet zeker dat over een jaar zal blijken dat hij weer een slimme koopman is geweest met dat bedrag." „Murdoch is geïnteresseerd in de faam van het Nederlandse voetbal, omdat het internatio naal goed staat aangeschreven. En hij is met name geïnteres seerd in Ajax omdat Ajax in Ne derland de nummer 1 is in po pulariteit en perceptie bij de consument, zeker internatio naal bezien. Ajax is internatio naal een product. In een sport- winkel in Hongkong hangen shirtjes van Manchester United, FC Barcelona, Real Madrid, Ju- ventus en Ajax. Maar Feyen oord en PSV hangen daar niet - met alle respect." „Directeur Frank Kales van Ajax heeft maanden geleden heel slim een ballonnetje opge laten. Hij heeft geroepen: Ajax is vijftig miljoen waard, onge twijfeld in de wetenschap dat het te hoog zou zijn. Toen ik hem hoorde, dacht ik: hij is gek geworden. In het kader van z'n onderzoek naar de prijs die de markt voor hem te bieden had, blijkt het gewoon een verstan dige zet geweest." „Iedereen doet het op z'n ei gen manier. Ook Feyenoord en PSV zullen hun marktwaarde onderzoeken. Van den Herik gooit af en toe een knuppel in het hoenderhok inzake het be leidsplan van de KNVB en Van Raaij van PSV doet het per defi nitie wat bescheidener. Mis schien is die achter de scher men allang in gesprek met me neer Berlusconi - wie zal het zeggen?" Het grote geld is natuurlijk niet voor alle Nederlandse clubs weggelegd. De zwakke broeders zullen vandaag (tij dens de aandeelhoudersverga dering van de Eredivisie NV) en maandag (in de algemene ver gadering betaald voetbal) lo gisch blijven hameren op de so- lidariteitsgedachte. Van den Wall Bake kan die houding bil lijken. „Ik hoop dat er bij de verde ling van de binnenkomende gelden voor de kleinere clubs een goede verdeelsleutel wordt gevonden. Er zijn tienduizen den varianten op mogelijk. In Engeland en Frankrijk is van overheidswege al gedicteerd dat van de opbrengst van alle con tracten die in het betaalde voet bal worden afgesloten inzake tv-rechten, sponsoring en mer chandising vijf procent in een pot komt voor subsidie aan de zwakkere clubs. De competitie moet natuurlijk wel in stand worden gehouden. Zonder Cambuur, MW en RKC kunnen Feyenoord, Ajax en PSV niet voetballen." „Als zakenman ben ik er een voorstander van dat iedereen z'n eigen broek moet kunnen ophouden. Ik ga natuurlijk ook geen concurrent van me subsi diëren. Maar in het bedrijfsle ven heb je concurrentie en in de sport heb je competitie - en dat is een essentieel verschil. Een competitie moet blijven bestaan met zwakke schakels in de ketting en als die zwakken niet kunnen overleven, moeten ze worden geholpen. Anders bestaat er geen competitie meer. Ik mag dus hopen dat het gezonde verstand bij de heren clubbestuurders zal zegevie- ieke Taekema, cornerkanon van HCKZ Joop Zoetemelk rijdt achter Eddy Merckx in een bergetappe van de Tour de France van 1975. Wie is de beste sporter van de eeuw uit het verspreidingsgebied van het Leidsch Dagblad? Zes kenners stelden een top drie samen. Zeilster van het Jaar Carolijn Brouwer, wereldkampioenen schaatsen Bob de Jong en Jeroen Straathof, veelvoudig nationaal titelhouder tafeltennis Bert van der Helm, atleet Han Kulker en tennisser Jan Siemerink komen niet op hun lijstjes voor. Maar wie dan wel? De Oegstgeestse sportjournalist Theo Bakken „Joop Zoetemelk staat bij mij op één. Hij heeft niet toevallig eenmaal iets goeds gepresteerd, maar stond buitengewoon langdurig aan de top. En dat gebeurde niet in een kleine rotsport. Bo vendien is het een aardige leuke kerel gebleven. Edwin van der Sar vind ik een van de beste kee pers ter wereld worden. Hij is tweede, maar ik had hem waarschijnlijk hoger gezet als hij tij dens het WK ook goed zou hebben gepresteerd. In die weken was hij juist minder. Wat niet zal verbazen is de keuze voor Bettine Vriesekoop. Zij heeft heel veel bereikt in een sport waarvan ik weet hoe moeilijk dat is. De wijze waarop zij topsport bedreef benadert erg dicht de manier over hoe ik denk dat het moet zijn. Ik neem daar mijn petje vooraf." Technisch directeur van de KNAU en voorma lig inwoner en raadslid van Leiden Bert Paauw: „Als je alle prestaties en sporters op een rijtje zet, dan heeft Joop Zoetemelk de meeste indruk ge maakt. Hij heeft ongelooflijk veel respect met het wielrennen afgedwongen. Hij kon niet alleen enorme fysieke inspanningen leveren, maar had ook een groot doorzettingsvermogen en was zeer professioneel. Na hem kies ik voor Ronald Flo rijn, toch een jongen met twee olympische roei- medailles op zak. Toen ik in Leiden zelf aan at letiek deed, kwam ik hem geregeld tegen in het krachthonk van LKVde Spartaan. Het viel me op dat het een sterke knul was, een doordouwer. En, gezien mijn achtergrond, zet ik Gerda Kraan op drie. Zij liep in '68 tijdens het EK in Belgrado op de 800 meter 2.02.8. Als die tijd nu wordt ge lopen, zeggen we nog steeds: 'Die loopt soepel door'. Helen van Goozen (Hoogmade), Nederlands eerste wereldkampioene schaatsen bij de ju nioren: „Ik heb gekozen voor Joop Zoetemelk. Het is een grote prestatie om in de Tour de France zoveel dagen achtereen een goede wedstrijd te rijden. Dat is gewoon top. Op twee staat bij mij Ronald Florijn. Hij haalde tweemaal olympisch goud in acht jaar tijd. Hij heeft dus over een lange perio de aan topsport gedaan. Op drie zet ik Bettine Vriesekoop. Zij heeft lang aan de top gestaan, is gestopt en daarna toch weer teruggekomen. Leidenaar Ruud Paauw, voormalig adjunct hoofdredacteur en sportcolumnist van het Leidsch Dagblad: „Op één staat Joop. Hij is een groot wielrenner geweest, al was hij in mijn ogen nou weer niet een groot kampioen. Joop was een fysiek won- dermem en een toonaangevende man. De atleet Wim Slijkhuis haalde in Londen tijdem de Olympische Spelen van '48 twee bronzen me dailles op de 1500 en 5000 meter, een vrij unieke combinatie. Het Itad zelfs tweemaal goud kun nen zijn als hij beter zijn eigen krachten had ge kend. Op magistrale wijze won hij in '50 de Eu ropese titel en je moet weten dat de beste 'milers' toen ook uit Europa kwamen. Een atleet die iets te veel over het hoofd is gezien, daarom staat hij op tiuee. Bettine Vriesekoop heeft een lange car rière achter de rug, waarin ze alles zelf heeft moeten bevechten. Vanwege de duurzaamheid van haar loopbaan en de hoogtepunten - Euro pese titels en tweemaal eerste tijdem de top tiuaalf - staat ze op drie. Chan tal van Duijn, korfbalster bij hoofdklas ser Sporting Trigon en vorig seizoen uitverko zen tot debutante van het jaar: „Ik heb gekozen voor mensen uit mijn tijd en voor sporten waarbij de beleving groot is. Het was moeilijk, want Joop en Bettine zijn natuur lijk goede sporters, maar ik heb gekozen voor Edwin van der Sar. Hij heeft de Champions Lea gue gewonnen en is vele malen Nederlands kampioen geweest en doet het goed in Oranje. Als persoon is hij zichzelf gebleven. Als tweede kies ik voor Ronald Florijn, een sportman in hart en nieren. Drie is bij mij Henk Angenent. Ik weet nog heel goed dat de Elfstedentocht plaats vond. Hij was met Huizebosch en Kleine weg, maar zijn naam werd bijna niet genoemd. Hij won wel Leiderdorper Alphons Groenendijk, voetbal ler van FC Utrecht: „Ik heb gekozen voor individuele sporters. Als voetballer ben je toch vaak afhankelijk van het team waarin je speelt en ik vind het bijzonder als iemand als individu iets bereikt. Als eerste kies ik voor Joop. Wat heeft hij eigenlijk niet ge wonnen. Hij is een ambassadeur van de wieler sport. Dat hij doorgaat als eeuwige tweede is niet terecht. Daarna kies ik voor Jan van der Hoorn. In de tijd waarin hij Elfstedenwinnaar werd wa ren het toch barre winters. Dat heeft iets hero- isch. Niets ten nadele van Henk Angenent, maar het materiaal van tegenwoordig is toch beter. Drie is bij mij Bettine Vriesekoop. Ze heeft als ta feltennisster de top gehaald. Ze trainde zo'n acht uur per dag. 32 %chts éénmaal verdwijnt de glimlach van zijn gelaat. 4 - Js het plan om de invloed van de strafcorner in te t Bini r (sa'lmmen aan de orde komt, spuwen de ogen van Taeke lochtjf rgen tekema vuur. „Dat vind ik de grootst mogelijke onzin. 125-4 De strafcorner is een vast element van het spel. lovendien is een wedstrijd die door tien corners 5-5 ^hedPrdt leuker dan één zonder corners die in 0-0 eindigt, gj* 5 Ach, zo af en toe moet iemand van de FIH (de riana^, ^oerd' 5-32 Internationale hockey federatie, red.) zoiets blijkbaar roepen." cten^aam Taeke Taekema klinkt n heAalgisch, roept het beeld op een boer op klompen in iwe overall. Maar de 19-jari- ternational van HCKZ is in atie bi opzichten een product van i-mailP tijd. Klompen associeert met het schoeisel van een key doelman, zijn kleding is dam tzien van eigentijdse logo's. 879 peke ('Ik ben vernoemd mijn Friese opa') kwam in erdorp ter wereld, werd als ceyer gevormd in Leiden en leelt nu zijn tijd tussen en het VWO. De aan- ït voor school verschuift er naar het tweede plan, t het hockey eist Taekema dig op. „Ik heb op school jaar vertraging opgelopen, rain vier keer per week, ga keer per week naar de rtschool, speel op zondag wedstrijden en zit ook bij Oranje." del n Zwitserland is na jaren ellende bezig aan een we- ipstanding. Taeke staat op veld model voor het nieuwe Op de eerste speeldag gtjg. >rde hij als verdediger drie- 'd uit een strafcorner. Die trick' herhaalde hij enkele en geleden tegen HGC. et talent Taekema promo- :de tot een begrip. De pers lekte een nieuw fenomeen iag(le telefoon in huize Taeke- stond niet stil. „Ik vond die dacht vreemd maar wel Pas achteraf zag ik op de io hoeveel mensen ér op de unes zaten. Tijdens de wed strijd ben ik niet met mijn om geving bezig. Dan is er alleen maar hockey, de rest blok ik on bewust weg." Coach Joost Bellaart schudt de superlatieven voor Taekema zo uit de mouw: 'onstuimig', 'supertalent', 'grote toekomst', 'heerlijk ventje'. Taekema zelf durft te genieten van de com plimenten. Tegelijkertijd is er het besef dat de weg naar de top nog lang niet voltooid is. Verdedigend is hij nog niet rijp, meer rust in zijn spel moet de druistigheid terugdringen. Zijn voornaamsté wapen op het veld is echter nu al dodelijk precies. Honderden uren schaafde hij aan zijn strafcor ner, vervolmaakte hij zijn sleep- push. „Trainen vormt de basis voor mijn comer. Ik ben daar mee in de BI al begonnen. Ook nu train ik er nog dagelijks op, soms maar een kwartiertje maar als ik me goed voel drie kwartier. Corners nemen is fy siek zwaar, het is een heel be lastende beweging. Vergeleken met vorig seizoen ben ik beter geworden, heb meer zelfver trouwen." „Met alleen keihard knallen red je het niet. Je moet tegen de druk opgewassen zijn en je moet weten wat de sterke en zwakke punten van een keeper zijn. Daarover praat ik veel met Bellaart. Als ik merk dat het niet lekker loopt, als ik niet zeker ben, dan leg ik de bal af. We be schikken over genoeg varian ten. Maar als ik een corner echt goed neem, dan kan geen doel man hem tegenhouden." De prestaties van Taeke drongen ook door tot de bure- „Hockey is heel belangrijk voor mij, maar het is niet alles", zegt Leidenaar Taeke Taekema. Voor iedereen met twee rechterhanden is er nu het ISDN Doe-Het-Zelf-pakket. Dit pakket, inclusief handleiding en aansluitmaterialen, koopt u al vanaf f 75,-*. U bespaart dan f 150,- op de gebruikelijke aansluitkosten van f 225,- en u profi teert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Nu verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, www.kpn-telecom.nl/isdn en de officieel KPN Telecom dealer, o.a. Dynabyte, BelCompany, Megapool, Dixons, Dixtone, ITS, Electronic Partner en het postkantoor. teerde Taekema voor een vriendschappelijke wedstrijd in Egypte tegen een wereldelftal. Taekema verwacht echter niet dat Hendriks ook voor de Olympische Spelen een beroep op hem zal doen. „Sydney komt voor mij te vroeg, denk ik. Er mogen maar zestien spelers mee naar Australië, er is dus geen ruimte voor experimen ten. Hendriks zal puur voor ze kerheid kiezen en dat begrijp ik. Na de Spelen zal er een aantal spelers stoppen. Dat kan een mooi moment zijn om erin te stappen." Het lijkt op een goud gepla veide toekomst voor Taeke, ze ker nu het traditierijke hockey langzamerhand z'n onschuld verliest. Betalingen aan spelers zijn geen taboe meer, profes sionalisering wordt steeds min der als verwerpelijk be schouwd. Taekema houdt de boot af: „Het schijnt dat de in ternationals betaald krijgen. En zij ontvangen een aardige toela ge van het NOC'NSF. Ik weet zeker dat we niet in twee jaar van nul naar het niveau van de voetbalsalarissen gaan. Daar voor hebben de clubs het geld gewoon niet." Stappen Terug naar de strafcorner. Ne derland kent een lange traditie van 'kanonnen': Ties Kruize, Paul Litjens, Floris Jan Bovelan- der, Bram Lomans. Of Taeke Taekema zich een plaats in de ze galerij der groten kan ver werven, is voor hem nu geen relevante vraag. „Misschien blijf ik stilstaan in mijn ontwik keling, misschien raak ik wel ernstig geblesseerd. Hockey is heel belangrijk voor mij, maar het is niet alles. Weet je wie echt leven voor hun sport? Tur ners. Op Papendal zag ik meis jes van 12 jaar 25 uur per week trainen. Die staan om zes uur op om voordat ze naar school gaan nog even te trainen. Die bezetenheid is prachtig. Maar ik wil op vrijdagavond wel graag een keertje op stap kun nen gaan." Frank van den Wall Bake: „Murdoch is geïnteresseerd in het Nederlandse voetbal, omdat het internationaal goed staat aangeschreven." foto opd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23