Sassenheim veiliger dan inwoners denken ÊmÊBBÊ Jonge managers krijgen geen studiepunten springtij Duin Bollenstreek IBL* Pluizig Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/39,95 iTERDAG 27 NOVEMBER 1999 verdracht brandweerauto or 01) oorhout De oude brandweerauto van Voorhout wordt op v onderdag 2 december om 18.00 uur overgedragen aan de pi lichting Daf 677. De overhandiging heeft plaats in het gemeen- ;huis van Voorhout. Voorhout heeft sinds eind 1998 een nieu- brandweerwagen. De Daf 677 werd daarmee overbodig. Vier rijwilligers van de brandweer onderhouden sinds die tijd de uto. Zij willen dat ook in de toekomst blijven doen en hebben aarom de stichting opgericht. (interklaas bezoekt Zeehospitium tTWUKSinterklaas bezoekt vrijdag 3 december het Rijnlands ;ehospitium in Katwijk. De goedheiligman komt aan in een elikopter van de Koninklijke Marine. Sint bezoekt samen met jn Pieten de leerlingen, ouders en leerkrachten van de mytyl- iyltylschool De Vierbot. kerstmarkt Willem van den Bergh iordwuk» In het sociaal centrum Het Kruispunt van de Wil- m van den Bergh in Noordwijk wordt op dinsdag 7 december :n kerstmarkt gehouden. Bewoners bieden er onder meer hun lfgemaakte kerststukjes, -kaarten en -decoraties aan. De ïarkt is tussen 14.00 en 20.00 uur. De Willem van den Bergh is vinden aan de Zwarteweg 20. 'akantiemarkt bibliotheek Voorhout 5 )orhout Op vrijdag 14 en zaterdag 15 januari 2000 houdt de ibliotheek Voorhout een vakantiemarkt. Mensen kunnen er /er hun eigen reiservaringen vertellen, of luisteren naar vakan- everhalen van anderen. De organisatie hoopt dat ook minder ;kende reisdoelen onder de aandacht worden gebracht. Men- in die tijdens de twee dagen willen vertellen over hun ervarin- ;n kunnen zich. liefst voor 1 december, aanmelden in de bi- E iotheek aan het Kerkzicht 8, tel. 0252-221931. 3deeën gevraagd voor jongerenwerk ssenheim Sassenheim gaat brainstormen over de toekomst in het jongerenwerk in het dorp. Woensdag 8 december kun- en de alle belangstellende Sassenheimers - niet alleen jonge- n - terecht bij Fascinus met hun ideeën voor activiteiten, cur- ïssen, evenementen en andere aangelegenheden die het jon- ■renwerk aangaan. Stichting Jong heeft huis aan huis uitnodi- ngen bezorgd voor de brainstormavond, die plaatsvindt in het delijke jeugdhonk Fascinus aan de Oosthaven. Op grond van ideeën stelt Stichting Jong een meerjarenplan samen dat de isis gaat vormen van het jongerenwerk in de komende jaren, omenteel wordt gebouwd aan een nieuw jongerencentrum, abij sportcomplex Wasbeek, zodat de stichting in de toekomst eer mogelijkheden heeft. Miloophuis Sassenheim op zondag open ssenheim Vanaf 5 december is het inloophuis in Sassenheim >k 's zondags geopend en wel van 15.00 tot 17.00 uur. De ont- oetingsplek voor dertig-plussers, gevestigd in gebouw 't On- :rdak aan de Hoofdstraat, was tot nu toe alleen open op don- prdag tussen 14.00 en 17.00 uur. Viktor Wubbe (19) en Guido van der Zwet (17) leiden Fantasy Decorations met verve lisse peter groenendijk Stropdassen dragen ze niet en de visitekaartjes moeten nog worden gedrukt. Maar voor het overige spelen zij hun rol al goed. „Viktor Wubbe, algemeen directeur. Aangenaam. En dit is onze pr-manager, Guido van der Zwet." De twee Lissenaren, respec tievelijk 19 en 17 jaar oud, ver tegenwoordigen het jonge be drijf Fantasy Decorations. Deze onderneming is opgezet door veertien leerlingen van het No va College in Lisse. De leerlin gen volgen er een beroepsoplei ding in de sector economie en in dat kader proberen zij met het bedrijf een zo hoog mogelij ke omzet te behalen. Studie punten krijgen de veertien er niet voor; hun deelname is vrij willig en de enige beloning is de opgedane ervaring. Het initiatief kwam van het Nova College. Dat zag in de lan delijke actie Mini-ondernemin gen, een initiatief van enkele grote Nederlandse bedrijven, een goede gelegenheid om leer lingen ervaring bij te brengen. „Onze economie-leraar, me neer Otto, heeft het idee naar onze school gehaald", vertelt Wubbe. „Zo'n veertig leerlingen wilden meedoen. Na een solli citatieprocedure heeft de school veertien mensen geko zen, die nu Fantasy Decora tions runnen. Iedere deelnemer heeft een eigen functie binnen het bedrijf, met eigen taken en verantwoordelijkheden." De mini-onderneming - die bestaat van september 1999 tot april 2000 - begint binnenkort met het verkopen van place- mats met kunst van verstande lijk gehandicapten. Een groei markt, meent Wubbe. „Kunst van verstandelijk gehandicap ten krijgt steeds meer aandacht. Er zijn zelfs al speciale exposi ties van. Wij dachten: die kunst Algemeen directeur Viktor Wubbe (rechts) en pr-manager Guido van der Zwet in de hal van het Nova College. „Als we geen winst maken hebben de aandeelhouders gewoon pech." foto dick hogewoning moeten mensen in huis kunnen halen." Het startkapitaal, zo'n drie duizend gulden, hebben de on dernemers binnengehaald door de verkoop van aandelen. Zo'n honderdtwintig mensen, voor namelijk familie en kennissen, kochten een aandeel van 25 gulden. „Dat aandeel zal niet in waarde stijgen", legt Van der Zwet uit. „Wij keren de netto winst uit aan de aandeelhou ders. Als we geen winst maken hebben die mensen dus pech. Maar dat is nu eenmaal het risi co van beleggen." Van der Zwet, als pr-manager onder meer verantwoordelijk voor de relaties met de pers, heeft er duidelijk schik in. „De belangstelling heeft me wel een beetje verbaasd", zegt hij. „Blijkbaar vinden mensen het een opmerkelijk verschijnsel. Er zijn al diverse media die inte resse hebben getoond. Daar zijn de aandeelhouders natuur lijk ook blij mee." De ontwikkeling van het pro duct is inmiddels in volle gang. Bewoners van Rutsbo, tehuis voor verstandelijk gehandicap ten in Lisse, maken ontwerpen voor de placemats. Wubbe hoopt ze binnen enkele weken op de markt te kunnen bren gen. „De placemats gaan iets minder dan tien gulden kos ten", aldus de algemeen direc teur. „De eerste levering probe ren we onder bekenden te slij ten, maar daarna willen we ze ook in winkels laten verkopen. Wellicht mogen we ze in Lisse- se winkels promoten via specia le displays. Het goede doel van onze organisatie zorgt vast wel voor een beetje goodwill bij winkeliers." Als de placemats een succes worden, wil het be drijf ook mousepads gaan ver kopen. Met dat goede doel bedoelt Wubbe niet de ervaring van de scholieren, maar de opbrengst voor de verstandelijk gehandi capten van Rutsbo. „De kunste naars ontvangen ongeveer vijf tien procent van de verkoop prijs per verkochte placemat. Dat lijkt ons een redelijke ver goeding." Naast het behalen van een zo hoog mogelijke omzet hopen de twee via hun onderneming veel te leren. „We krijgen er geen studiepunten voor, maar ik vind het toch heel belang rijk", vertelt Wubbe. „We heb ben nu al veel geleerd. Zo moet je opeens samenwerken met mensen die je amper kent, of die je eerst helemaal niet aardig vond. Bovendien merken we dat teamwork en communicatie onmisbaar zijn. Dat klinkt lo gisch, maar als je het aan den lijve ondervindt, onthoud je het beter." Van der Zwet hoopt bo vendien meer duidelijkheid over zijn studiekeuze te krijgen. „Ik wil na deze mbo-opleiding naar het hbo doorstromen. Dat stimuleert het Nova College ook. Bij het kiezen van een stu dierichting kan ik veel hebben aan de ervaringen met Fantasy Decorations." Toch blijven voor Wubbe en Van der Zwet de schoolpresta ties het belangrijkst. „Gisteren hadden we een aandeelhou dersvergadering", zegt Wubbe. „Die zou eigenlijk twee weken eerder hebben plaatsgevonden, maar toen hadden we tenta menweek. Dat ging dus mooi niet door. School gaat nog altijd voor." Voor informatie over de pro ducten kan contact worden opgenomen met Fantasy De corations: 06- 512 92 895. ,'Xintal inbraken en berovingen daalt, maar dorpelingen voelen zich steeds onveiliger (senheim is veiliger dan de Sassenheimers zelf den- Uit een onderzoek van de politie blijkt dat cijfers op gebied van inbraak en beroving met geweld dalen. Ik ten opzichte van omliggende gemeenten kan Sas- urjiheim bogen op gunstige cijfers. Maar uit diezelfde litiegegevens blijkt dat veel van de dorpsbewoners h nog steeds niet veilig voelen. r van ecmond zichte van de regio, en boven dien daalt. Ook bij 'geweld te gen personen' is een daling te zien ten opzichte van soortgelij ke onderzoeken uit 1995 en tweestrijdige beeld geldt Jr zowel voor inbraken als jir geweldsdelicten. Positief is 1997. Van beroving met geweld het aantal woninginbraken is geen van de ondervraagde Sassenheim laag is ten op- bewoners slachtoffer geworden, van beroving zonder geweld drie procent. En ook hier scoort Sassenheim beter dan omlig gende gemeenten. Van de deel nemers aan het onderzoek die zeggen beroofd te zijn, woont het merendeel in en rond het winkelgebied van de Hoofd straat. De politie heeft behalve aan deze cijfers van de zogeheten 'objectieve veiligheid' ook aan dacht besteed aan de 'subjec tieve veiligheid'. Hoe veilig voelt een Sassenheimer Zich, is bij wijze van steekproef ge vraagd aan de dorpelingen. Een ruime tweederde meerderheid van de Sassenheimers voelt zich niet veilig als het gaat om inbraken. Dat getal is nagenoeg constant. Verder zegt 16 tot 18 procent van de geënquêteerden dat in de buurt problemen voorkomen zoals bedreiging, lastig gevallen worden op straat, geweldsdelicten en drugsoverlast. Met name inwo ners tot 25 jaar ervaren dit als een probleem. Vermijdingsgedrag Ook de algemene cijfers beves tigen dit beeld. Ruim een kwart (26 procent) van de Sassenhei mers voelt zich 'wel eens onvei lig', voor het merendeel vrou wen. In 1997 lag dit getal nog op 19 procent. „Deze gevoelens uiten zich in onder meer ver mijdingsgedrag. Men loopt een eindje om, laat waardevolle spullen thuis of doet 's avonds de deur niet meer open", signa leert de gemeente in het Ge meentelijk Veiligheidsplan 2000, dat is gebaseerd op de politiecijfers. De groep tussen 25 en 34 jaar ervaart deze gevoelens het meest. „Dat is opmerkelijk, om dat deze groep het meest weer baar is", zegt A. Hattink, mede werkster openbare veiligheid van de gemeente hierover. „Bij kinderen of ouderen zou het meer voor de hand liggen." Waar het verschil tussen de cijfers en de 'gevoelswaarde' vandaan komt, is niet duidelijk. De gemeente verwacht dat op sommige punten betere voor lichting het gevoel van veilig heid kan bevorderen. Ook kan het helpen de pleinen en stra ten onder handen te nemen. Zo kan de verlichting op sommige plekken beter, en hoog groei end groen moet her en der ge snoeid. Dit om 'enge plekken' een wat opener en veiliger aan blik te geven. Waterschap overweegt hoger beroep in zaak Van den Berg lisse peter groenendijk Het waterschap De Oude Rijn stromen overweegt in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak van de rechter, die af gelopen woensdag bepaalde dat het waterschap een scha devergoeding moet uitkeren aan kweker P. van den Berg. De kweker uit Lisse heeft 52.000 tegoed van het water schap. Het waterschap krijgt ook een eerder uitgekeerde schadevergoeding van 62.000 gulden niet terug van de kwe ker en draait op voor de kos ten van het kort geding. Die bedragen zo'n 2.600 gulden. De advocaat van Van den Berg. mr. K. Jurriëns, is inge nomen met het vonnis. „Ik vind de uitspraak terecht", al dus de advocaat. „Dat vind ik altijd als ik gelijk krijg, maar hier zeker. Het waterschap heeft geen poot om op te staan. Wij hopen dat het wa terschap nu niet allerlei kunst grepen uit gaat héden om de uitbetaling van de 52.000 gul den te frustreren." De kweker zegt tonnen te hebben verloren door nalatig heid van het waterschap, om dat de waterstanden niet goed geregeld werden. Slepende procedures over schadever goeding waren het gevolg. Van den Berg heeft zijn bedrijf in middels beëindigd. Spotters van de SP hebben een vliegtuig gesignaleerd in sédkenburg. Minister De ko ave is om opheldering t.l| verzocht. /•C is geen toeval, vindt SP-Ka- grlid Van Bommel, dat de rv ïtmacht plotseling een id< gtuig ter beschikking heeft reld om leden van de Vaste nercommissie van Defensie r Duitsland te vliegen. Een noemt-ie het, die bedoeld zijn om de Kamerleden r te halen het vliegkamp niet luiten. unt tegenwoordig niet ng genoeg op snoepreisjes en. Je zou je ook kunnen af: gen of die Kamerleden niets ers te doen hebben, en of de htmacht niks beters te-doen :ft. Je zou het over geld en Dsine kunnen hebben. Maar Van Bommel gaat het puur de zuiverheid van het be ur. Dat is op zich nobel, zijn ongerustheid is mis- ien ook een beetje overdre- het erom gaat Kamerleden ir het vliegkampkarretje te nnen, zou een ontvangst op is ten Bosch meer voor de id liggen. Die ene familie is er gehecht aan het marine- ip dan alle mariniersfa- ies samen. En ook de gou- kranen en de rode loper daar iets indrukwekkender die in Valkenburg, die Van Bommel zijn colle- Kamerleden ook niet een tje onderschatten? Dat is uurlijk het gevaar van zo'n vone-jongens-partij als de dat ze menen dat Kamerle- ïin dit land omkoopbaar imet een retourtje Duitsland ■mm iBBSfli l groeten van de i I NOORPZLE Mocht er nog twijfel over bestaan, die luchthaven in zee is een ramp voor het milieu. Het was al gebleken uit tientallen rapporten en honderden brieven: mensen, zeehonden en vogels willen geen vliegveld voor de kust. Sinds deze week staat het ook op duizenden ansichtkaarten van Stichting De Noordzee. Het schijnt dat alleen de bomen zo langzamerhand twijfelen over het nut van zulke acties. foto anp en een ontvangst in de VIP- ruimte van het vliegkamp. Het zou kunnen dat hij gelijk heeft, hoor. Dat je met hon derdvijftig potten jam van de Betuwelijn af bent en dat je met elk jaar voor ieder Kamerlid een hyacint naar keuze het bouwen van een Bollenstad voorkomt. Dan hadden ze daar in Valken burg veel eerder gebruik van moeten maken. Misschien kan de gemeente Rijnsburg nog snel 150 Flora-kalenders extra in slaan, en zo bij de veiling een eigen afrit van de A44 cadeau krijgen. Trouwens, 149 is genoeg. Van Bommel hoeft er geen. Beste Voorhouters, al enige tijd met het idee om een centrumplan te maken. Wie er allemaal achter zitten en wat zij precies in hun schild voeren kan ik nog niet zeggen, maar neemt u van mij aan: ach ter de schermen is een aantal mensen al een paar jaar keihard aan het werk. Het betreft hier een groep die vol ideeën zit over wat we met het centrum van het dorp gaan doen. Het centrum van het dorp, voor alle duidelijkheid, dat moet u lezen als: Huize Agnes, het postkantoor, de buurt daarach ter en de hele Herenstraat, in clusief de beide stoepen. En over de term plan: u kunt van alles verwachten. We zijn dat nog aan het onderzoeken en u krijgt nog volop gelegen heid om uw mening te geven. De zaal van de Agnes moet gro ter, hoor ik u zeggen. Dat is in derdaad een optie. Maar er zijn ook mensen die de prioriteit leggen bij bredere zebrapaden. En wat betreft de breedte van zebrapaden heb je weer twee stromingen. Je kunt de paden breder maken door de strepen langer te maken, maar je kunt ook de strepen breder maken. Zo'n keuze heeft gevolgen voor de verkeersstromen in de wijde omtrek. We gaan in dat opzicht zeker niet over één nacht ijs. Ik heb nu eigenlijk al te veel ge zegd. O ja, nog één ding. Het hangt er nog een beetje van af, onze bezetting is krap, maar het zou kunnen dat er binnenkort meer over te vertellen valt. Rond Sinterklaas hoort u defi nitief of we u nog voor Kerstmis meer kunnen melden. Maar dat heeft u niet van mij. Een raadslid (naam en adres bij de redactie bekend) Zoals u wellicht weet spelen wij job de kruiff» lisse Aanraken mag, op de Bollenstreekshow. Als je durft tenminste, en als de dieren het willen. Sinds donderdag zijn in de Hobahohallen in Lisse zo'n 1500 stuks pluimvee en kleine dieren te zien. De jaarlijk se show is vandaag nog toegankelijk van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19