iÜlNGEN '"VOORBIJGAAN Koken met de jas aan en douchen in het badhuis Leiden Regio STADSGEZICHT TERDAG 27 NOVEMBER 1999 972 iclop Gijsman werd op 21 december 1928 he boren op de Hogewoerd. Dat was toen n g veel meer dan nu een winkelstraat. zaten er alleen al zeven slagers. Vader 'Jsman dreef er een verffabriek, die Joop naderhand overnam. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt Gijsman over zijn strak geregelde jeugd, de verffabriek, de winkels van vroeger en de Duitsers. Leidenaars blikken terug op hun verleden ANNO 1974 roepen: 'Kom meid, gaat mee tiaar de fabriek, de fluit heeft al geflooien, de klok heeft al ge looien, kom meid, gaat mee naar de fabriek Dat was een versje uit die tijd. Een ander geluid dat ik me nog goed herinner van de Hoge woerd, is het geluid van de klei ne stadstrammetjes. De machi nist had naast zich in de vloer een staaf met een bolletje. Als hij daar op trapte hoorde je 'ping-ping-ping', een heel her kenbaar geluid. De Hogewoerd was in die tijd ook een drukke straat, niet alleen vanwege de tram. De politie had een ver keerspost op de kruising met de Korevaarstraat. Daar stond een agent het verkeer te regelen. Op de Hogewoerd is mijn vader in 1918 verf gaan verkopen, toen hij uit dienst kwam. Met een vergoeding voor bewezen diensten, kon hij die zaak op zetten. Thuis, hij begon vanuit de voorkamer. Met een motor ging hij dan langs de schilders. De zaken gingen goed, want hij breidde al na een paar jaar uit. Op de eerste etage kwamen walsen en mengers te staan. De hele ruimte werd verwarmd met een Salamander, een ka chel waarin je cokes en antra ciet stookte. Midden in de fa briek! Tegenwoordig zou dat toch ondenkbaar zijn. De oude smid van de gasfabriek kwam 's ochtends om de kachel aan te steken. Om zeven uur. De fa briek begon om half acht 's ochtends. Moeder deed de deur open, zodat het personeel naar binnen kon. In 1929 is de fabriek naar de overkant verhuisd. Daar kwam een soort centrale verwarming. Er stond een grote cokeskachel met een afscheiding er omheen in het midden van de zaak. Hij heeft er nog tot in de vijftiger jaren gestaan. Dezelfde smid kwam de kachel nog jarenlang 's ochtends opstoken. Ook in de weekeinden. Want de plamuur liep anders kans te bevriezen. Alleen met Kerstmis kwam de smid niet. Dan stookte ik de boel op. In ons eigen huis was ook maar één kachel. Midden in het huis. Mijn moeder stond soms met een jas aan te koken, 's Winters sloten mijn ouders geregeld de waterleiding af. Voor de zeker heid, om bevriezing te voorko men. We douchten wel eens in het badhuis in de Van der Werf- Het allereerste begin van de verffabriek van Gijsman aan de Hogewoerd. straat. Dat was lekker warm. En zelf heb ik met een jas aan voor mijn eindexamen zitten stude ren. Ik zat op de HBS in de Ka- gerstraat, tijdens de oorlog. Ik deed eindexamen in 1946. Ik heb niet zulke nare herinnerin gen aan de oorlog. Ie had een zeker ritme, je wist waar je aan toe was. Bovendien hadden we een groot huis, waar we konden spelen. Buiten spelen deden we dan ook nooit. Maar we trokken er wel eens met de fiets op uit. Eigenlijk vonden wij jongeren de oorlog wel spannend. Eerst waren er Duitsers bij ons inge kwartierd, naderhand kwam een familie die was weggebom bardeerd in Rotterdam. De fa milie Ponse. Tot overmaat van ramp waren ze ook nog eens hun nieuwe huis in Katwijk kwijtgeraakt. Dat moest worden afgebroken voor de aanleg van de Atlantikwall. Meneer Ponse was pianoleraar. Als vergoeding voor hun onderdak gaf hij mij pianoles. We hebben geloof ik een keer of vier huiszoeking had. Eén van die keren zette een Duitser zijn geweer neer, voordat hij de smalle trap naar de zolder op klom. Het was anders zo'n ge sjouw. Een vertegenwoordiger die toen bij ons was, heeft de kogels er toen uitgehaald. En voordat de Duitser weer ver trok, heeft hij ze er weer stie kem ingedaan. Achteraf zie ik pas hoe gevaarlijk dat was. De Duitsers namen op een ge ven moment ook onze fietsen mee. Van mij een mooie Fon- gers; ik kreeg er nog zeventig gulden voor. En ze pakten ook de Gazelle van mijn vader. Maar hij is hem toch mooi gaan terughalen. 'Ik heb hem nodig voor de zaak', zei hij. Blijkbaar beschikte hij over veel overre dingskracht, want hij kreeg zijn fiets weer terug. Ze hebben hem ook een keer gevraagd of hij verf wilde leveren aan de Wehrmacht. Er moest van alles worden geschilderd in schut kleuren. Dat heeft hij gewei gerd. Uit principe. Toch wel mooi dat hij zo rechtlijnig was. Mijn jeugd was in elk geval strak geregeld. Van allerlei din gen hield mijn vader een sche maatje bij. Zo hing er boven aan de buitengevel een thermo meter. Elke dag keek hij dan wat de temperatuur was. Als het 50 graden Fahrenheit was, moest je een jas aan. Was het 60 graden Fahrenheit dan hoef de je alleen nog een sjaal om. In die tijd werd de temperatuur nog niet in Celsius aangeduid. Was het boven de 80 dan had den we vrij van school. In die tijd was nog veel meer strak geregeld. Strenger. Dat er iemand over de stoep fietste, was ondenkbaar. En de politie controleerde nog met regel maat of de verlichting van de fiets wel deugde. Deed je licht het niet, dan moest je afstap pen. In een restaurant roken, dat deed niemand. En ik herin ner me nog een voorval op de HBS, tijdens de oorlog. Schoe nen waren schaars. Toch werd een jongen die met klompen op school kwam, weggestuurd. Dat vonden wij ten ook wel raar hoor, het was per slot van reke ning oorlog, maar zo streng was de school nu eenmaal. Klasse feestjes waren bijvoorbeeld ook voor de oorlog al uit den boze. En een schoolkrant mocht toen ook niet. Thuis mochten we niet uitgaan op zondag. Niet naar de bioscoop of het theater. Fietsen mocht wel. En we mochten naar het strand. Als ik zo terugkijk, was het vroeger wel een beetje een angstige sa menleving." HERMAN JOUSTRA Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1899 Maandag 27 November LEIDEN - De vijfde jaarlijksche algemeene le denvergadering der afdeeling Leiden van de 'Zuid-Hollandsche IJsvereeniging' werd gister avond in 'Hotel Central' gehouden. Uit het ver slag bleek, dat het ledental sterk was afgeno men, waarvan de reden is, dat het ijs in de laatste winters tevergeefs op zich heeft laten wachten. De financiëele toestand is daarente gen zeer gunstig. De twee aftredende bestuurs leden, de heeren G. Henri Sijthoff en J.P. Rie del werden herkozen. Bepaald werd, dat, als er ijs komt, de baan zal worden getrokken van af de overhaal in het Galgewater tot aan De Vink, waarvoor de noodi- ge vergunningen zullen worden aangevraagd. NOORDWIJKERHOUT - Na de laatste raads vergadering kunnen wij mededelen dat de rio lering in het dorp, waarvan de kosten zijn ge raamd op 2761, is aangenomen en dat de kosten zullen gedragen worden door de eige naars der woningen, waarlangs de rioleering loopt. In de goedgekeurde gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1900 zijn de kosten van het lager onderwijs begroot op 4280. Gijsman: „Mijn jeugd was strak nu ld mijn vader een schemaatje bij." Kruidenier Sierat was ook een geloofsgenoot. Hem kwamen we ook elke zondag in de kerk tegen. Hij kwam elke week met een mand boodschappen bren gen. Met zo'n fiets die door trapte. En dan had je de brood bakkers Bots, Van Noort, Mas tenbroek en Nicola, de timmer- winkel van Stigter en loodgieter Van Wezel. Naast ons zat de klokkenwinkel van Wassenaar. Dan was er nog Van Leeuwen met z'n fietsen, schoenmaker Groot, Matze de kruidenier, Tossel herenmode, Hees met z'n schrijfmachines, Bender piano's, de drogisterij van de dames Maas, een bloemenwin kel waarvan ik de naam ben vergeten, de rfielkwinkel van De Landbouw, kapper Leemans - hij knipte mijn vader in de oor log voor een paar aardappelen - het Kaashuis, de garage van Kwestro, de kantoorwinkels van Weerlee en Servaas, de verffa briek van Herfst en Helder, de limonadefabriek van Kuperus, een violenwinkel, Jamin, Wört- zer met allerhande huishoude lijke artikelen, de drogisterij van Christiaansen - daarvan is de inventaris nog naar het open luchtmuseum in Arnhem ge gaan, er zat onder meer zo'n prachtige kast bij met allemaal laadjes - De Gruyter en de vis winkel van Pieterman. En je had natuurlijk de wollen- dekenfabriek van Van Wijk. 's Ochtends om zeven minuten voor half acht ging de eerste fluit, om half acht de tweede. Keihard,. Wij werden er wakker van. Dan hoorden we soms orj ben geboren op de Hoge- weierd en ik ben er nooit weg- lijl ;aan. Ze zeggen dat de Gijs- •ste nnen over het algemeen ;r 2 ikvaste mensen zijn. De eva im Gijsman hoorde een tijd- ten erug in elk geval nog tot de iteijjeheten kernnamen, las ik in krant. Dat houdt in dat ne- ïtig procent van de dragers die naam in één stad stjont. Onze familie woonde in geval dicht bij elkaar. Mijn at otvader woonde vier huizen rsiider op de Hogewoerd - hij len i daar een schildersbedrijf - mijn overgrootvader woon- chtop de Oude Rijn. Hogewoerd was vroeger een iet ite winkelstraat. Je ziet ziet ijook wel weer de nodige win- ;le j tjes, maar toen had je er nog deifl meer. Er zaten alleen al ze- slagers: Stigter, Rooijakkers, n dheveld, Borghart, Koeken- dij r, Teekens en Bolle. Wij ing hten bij Stigter. Die was dia van onze kerk, hij collec- rde daar. Men kocht in die alleen bij zijn geloofsgeno- gingen meestal naar de öglandse kerk, waar mijn va- een vaste plek had. Maar we Igen niet als dominee isevain daar preekte. Dat was 1 hele strenge, van de gere- In meerde bond. Mijn vader heb lid van de jongelingenver- :gdging, de Christelijke Jonge- diannen Vereniging. Dat was de ïietkrloper van K&G, al werd er :htÜie tijd nog geen muziek ge- erkakt. Ze hielden zich bezig wa spelletjes, bijbellezingen en eksechesatie. ni| iphiastraat. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN-Be- langstellenden konden in de aula van de Dr. Van Voorthuy- senschool een kijkje nemen bij de manifes tatie 'Spelend Leren'. Woensdag 27 november LEIDEN - Onder grote belangstelling heeft wethouder Dick Tesselaar de opening verricht van de manifestatie 'Spelend leren' in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat. De wethouder deed dit door het af leggen van een soort proeve van bekwaamheid waarbij hij moest proberen een aantal op een dienblad gepresenteerde artikelen daar neer te leggen waar ze thuishoorde. Naar verluidt is de wethouder daar uiteindelijk wel in geslaagd. De manifestatie 'Spelend leren' die tot doel heeft de ouders meer bij het schoolgebeuren te betrekken, werd door velen bezocht. En naar gehoopt wordt zal de manifestatie ook deze week (tot en met vrijdag) nog vele belangstel lenden naar de Dr. Van Voorthuysenschool voe ren. De door een aantal (kleuter- en lagere) scholen in Noord en de Kooi samengestelde manifestatie is overigens de moeite van een bezoekje waard. Er zijn allerlei werkstukjes te zien, verantwoord (en goedkoop) speelgoed, en een grote variatie aan kinderboeken. Daarnaast kan de bezoeker zich uitgebreid op de hoogte laten stellen van wat er hedentendage op de scholen wordt gedaan. LONDEN - Voortaan zullen ongehuwde moe ders niet meer worden toegelaten tot de deel nemers aan de Miss World-verkiezing, zo heeft de organisator, Eric Morley, meegedeeld. Ge trouwdevrouwen mochten al niet meedoen omdat van hen niet kan worden verlangd dat ze langdurig weg zijn uit het gezin, als gevolg van de vele sociale verplichtingen van een Miss World, aldus Morley. Eenzelfde bezwaar geldt voor ongehuwde moeders, zo meende hij, maar die bepaling was niet opgenomen in het regle ment omdat het probleem zich nooit had voor gedaan. Maar vorige week werd de niet ge trouwde 22-jarige Britse Helen Morgan, moe der van een anderhalf jaar oude zoon, tot Miss World gekozen. Ze zal haar titel van Miss World overigens wel behouden omdat er geen be staande regels zijn overtreden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Ix-idscli Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH Leiden of door contante Ik-taling aan de balie van het Leidseli Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15