Leidsch Dagblad Ziekenhuizen kampen met ondermaatse specialisten adeau idee! Onvrede bij personeel Hoogovens iri Leiden vindt partners bij aantrekken grote bedrijven u'bhÏo s Voorlichting Wegenwacht wil blikschade afwikkelen in strijd tegen files Internist claimt boete voor seks met patiënte bij verzekering LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS IDAG 26 NOVEMBER 1999 EK OPGERICHT 1 MAART 1860 nkhorst juicht -voedsel toe of en Samenleving16 irek van de Dag2 15,17,18,19,21 15 In Leiden zit het nog altijd niet 'Lekker' 17 Wedstrijd Leidse Start ideale stok achter de deur 19 Jongeren Zoeterwoude opgevangen in honk Meerburg 18 Rodger Struyk is niet de nieuwe Emiel Ratelband 21 Ouderenwijzer: kalender voor 55-plussers in Bollenstreek Onervarenheid breekt Ajax op tegen Mallorca lorzitters van litiebond vast oud-voorzitters Kruizinga llijleven van de christelijke liebond ACP zijn opgepakt verduistering van subsi- elden en belastingfraude, lond begon in 1997 al een m onderzoek en deed een geleden officieel aangifte Ie politie. Woensdag wer- de voorzitters aangehou- irokkaanse :est vakantie Keenden Marokkaanse ^jwen die in Nederland wo- durven niet met hun Rin- r op vakantie naar Ma- Ao. Zij zijn bang dat ze len ontvoerd of dat ze hun eren kwijtraken. Oorzaak de problemen is het Ma- aanse familierecht dat de ten van vrouwen op veel ten schendt. tr,iia5 ette, litsland lonkt 1 ir arme VN iew York pogen Duitse tionarissen leegstaande ringsgebouwen in Bonn de man te brengen bij de 'ie kampen met een lek- sterk verouderd antoor. Het lijkt niet ichijnlijk dat de VN naar land verhuizen, maar het wel vast dat er snel iets gebeuren. Daar is echter geld voor nodig, en dat is let. 13 7 legger negeert se Fortis-winst is maakte vanochtend op \msterdamse beurs een e duikeling. Beleggers len de winststijging van. 25 Ient tot 3,5 miljard over de e negen maanden tegen- n. De bank-verzekeraar ook de concurrentie mee I beneden. Alleen branche- Niet goedfunctionerende arts dikwijls niet weg te krijgen Veel ziekenhuizen hebben té maken met specialisten die niet goed functioneren. Meestal zien de ziekenhuizen wel kans om van ze af te komen, maar in één op de vijf gevallen lukt dat niet. De problemen liggen vaak op het communicatieve vlak, maar niet zelden gaat het ook fout bij het medische handwerk. den haag anpcialisten. Van de gespecialiseer de (categorale) ziekenhuizen Het probleem speelt vooral in heeft ruim de helft slechte me de algemene ziekenhuizen. In dici in huis. Het gaat dan om een onderzoek van het tijd- langdurig niet goed functione- schrift Medisch Contact geeft 97 ren, waarbij geen verbetering procent van die groep aan te optreedt. Incidentele voorval- kampen te hebben met onver- len of fouten vallen er niet on- beterlijk slecht presterende spe- der. Academische ziekenhui zen, zoals het LUMC, blijven in het onderzoek buiten schot omdat er te weinig meededen aan het onderzoek. In totaal werden 166 gevallen van disfunctioneren gemeld. De specialisten falen veel vaker op communicatief vlak dan op medisch-technisch gebied. Bij de gespecialiseerde ziekenhui zen gaat het in 83 procent om miscommunicatie en in 13 pro cent om vaktechnisch falen. Bij algemene ziekenhuizen liggen de problemen meer op het puur medische vlak: 32 pro cent, tegenover 58 procent slechte communicatie. Verre weg de meeste probleemgeval len worden binnen het zieken huis zelf aangekaart. De specialist neemt maar in 1,8 procent van de gevallen zelf het initiatief. In slechts negen van de 166 gevallen kwam de bal aan het rollen van buiten het ziekenhuis. In 55 procent van de gevallen moest de speci alist het veld ruimen en in 28 procent verbeterde de arts als nog zijn werkzaamheden. In één op de vijf gevallen blijft de arts zitten waar hij zit zonder dat er iets verandert. Contract met Delft en Den Haag connie van uffelen Leiden wil met Delft, Zoeter- meer en Den Haag samenwer ken bij het aantrekken van in ternationale bedrijven. Vol gens wethouder economische zaken M. Schultz van Haegen is het daarbij de bedoeling te voorkomen dat de steden ach ter dezelfde bedrijven aan gaan. De gemeenten zijn momen teel met elkaar en de Leidse en Haagse Kamer van Koop handel in gesprek over de op richting van een regionale ac quisitie-maatschappij. Zij ho pen half december een con tract te ondertekenen. SP-raadslid C. Vergeer had gisteravond tijdens de raads commissie economische za ken zijn twijfels over het effect van een dergelijke samenwer king. Volgens hem had Den Haag al eerder miljoenen uit gegeven om een bedrijf 'voor onze neus weg te kapen'. Maar Schultz wees juist op een preventief effect van sa menwerking. ,,We willen af spreken elkaar niet te becon curreren. Door deze acquisitie gezamenlijk te gaan doen, kun je eensgezind naar voren ko- jnen en de kwaliteit van de re gio laten zien." De steden willen in eerste instantie drie jaar samenwer ken en daarna bekijken of het is gelukt om bedrijven gericht naar deze regio te lokken. ster Brinkhorst (land- v) is voorstander van het uik van genetisch veran- e grondstoffen in voedsel. [LU! indt het hoog tijd dat er J tgas wordt gegeven na ai des van Greenpeace tegen de milieuorganisatie ikensteinvoedsel' noemt, technologie van de 21ste is belangrijk voor hogere lelproductie", aldus de be- Isman. INDAAG 28PAGINA'S enland inland juren Kunst lomie Belgrado onthult moordcomplot tegen Milosevic BELGRADO AFP-DPA-Rtf De Joegoslavische veiligheids diensten hebben ruim een week geleden vijf Servische en Bosnisch-Servische agenten ge arresteerd. Zij zouden onder leiding van de Franse geheime diensten een moord op presi dent Milosevic hebben be raamd. Dat zei de Joegoslavi sche minister Matic van inlich tingen gisteren. De verdachten hadden volgens Matic verschil lende moordscenarios klaarlig gen. Er waren plannen om scherpschutters in te zetten, een inval in Milosevic' presi dentiële woning uit te voeren of explosieven te plaatsen. Opleiding leraar basisonderwijs VUUI 111,11111 6 december 20.00-21.30 uur voltijdvoorlichting in Amsterdam en Alkmaar deeltijd en 2 jarige (+hbo/wo diploma) alleen A'dam 'Wij zijn sneller dan de politie utrecht anp *r ¥L Het speciale bewaarblik voor de laatste krant van dit millennium. Ferderop in deze krant lies over deze aanbieding. advocaten heeft uitgegeven. Volgens zijn advo caat is er sprake van een medische fout en heeft zijn cliënt daarvoor een aansprakelijkheidsverze kering afgesloten. Verzekeraar WAA weigert te betalen. Seks met een patiënte valt toch echt niet in de categorie fouten bij de uitoefening van het beroep, vindt de verzekeraar. Bovendien meent de WAA dat de internist had moeten onderkennen dat hij scha de aanrichtte bij de vrouw, die psychische pro blemen had. Möet een verzekeringsmaatschappij de schade vergoeding betalen die de rechtbank een arts heeft opgelegd wegens seks met een patiënte? Die vraag kreeg de Utrechtse rechter gisteren voorgelegd. De rechtbank in Leeuwarden oor deelde in maart dat de Sneker internist in de fout was gegaan en zijn patiënte een ton moest beta len. De internist eist dat zijn verzekeraar hem die ton vergoedt plus de 50.000 gulden die hij aan heemstede richard mooyman De ANWB wil in de strijd tegen de files lichte aanrijdingen op snelwegen afwikkelen. Volgens directeur Van Woerkom is de Wegenwacht vaak sneller ter plaatse dan de politie. Wegen wachters kunnen volgens hem foto's van de situatie maken en de weg vrijmaken. Van Woerkom bepleitte dit gistermiddag op een bijeen komst in Heemstede van de af deling Haarlem van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Volgens de ANWB-directeur moet er snel een einde komen aan de huidige praktijk die veel op stoppingen veroorzaakt. „Het gebeurt vaak dat auto's met alleen blikschade op de weg moeten blijven staan in af wachting van de politie", aldus Van Woerkom. „Dat kan in de ochtendspits een file opleveren van 14 a 15 kilometer. Tegen de tijd dat die file is opgelost, moe ten de mensen alweer bijna naar huis. Wij zeggen: laat ons dat nou doen. Wij zijn sneller ter plaatse." Van Woerkom riep de verze keraars op om mee te werken aan deze 'praktische oplossing' in de strijd tegen de files. De verzekeraars moeten bereid zijn om de door de Wegenwacht verzamelde gegevens te accep teren bij de afwikkeling van de schade. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 HET WOORD IS AAN H. Helmoldi Overtollig is slechts hij die zich daarvoor houdt. 8715° 8714° «714° 20% 30% 20% ™i£c%in 20% 20% 30% Leraar en leerling mishandeld op schoolplein Alphen alphen aan den run Een scholier en een leraar van het Ashram College in Alphen aan den Rijn zijn gisteren mis handeld bij een vechtpartij op het schoolplein. Zij kregen klappen van een groep jongens die een ruzie uitvocht met de vijftienjarige scholier. Hij had een dag eerder al woorden ge had met één van hen, die be vriend is met zijn ex-vriendin. De nieuwe geliefde van het meisje verzamelde gisteren drie vrienden met wie hij de scholier aftuigde. Daarbij liep ook een veertigjarige docent, die tussen beide wilde komen, klappen op. Beide slachtoffers deden bij de politie aangifte van mishan deling en bedreiging. Omdat de school een systeem van video registratie heeft, kwam de poli tie de vier verdachten snel op het spoor. Bij winkelcentrum De Herenhof hielden agenten vier Alphenaren in de leeftijd van 14 tot en met 18 jaar aan. 'Sterke nederwiet is als harddrug' hilversum anp Nederwiet met een hoog gehal te aan de werkzame stof THC moet worden beschouwd als harddrug. Dat vinden drugsex pert J. de Vlieger van de politie Rotterdam-Rijnmond en ge rechtelijk toxicoloog prof. D. Huges van het Academisch Zie kenhuis Groningen. In het ac tualiteitenprogramma Nova be pleitten de twee gisteren om nederwiet met een hoog THC- gehalte op de harddrugslijst van de Opiumwet te plaatsen. Het gehalte van deze werkza me stof is in enkele nieuwe in Nederland gekweekte wietras- sen gestegen van enkele pro centen naar bijna 9 procent. In sommige wietplanten werd zelfs een nog veel hoger gehalte THC vastgesteld, in een enkel geval zelfs 45 procent. Gebruikers van de sterke wiet kunnen gaan hallucineren. Vol gens Huges is een Canadese toerist uit het raam van zijn Amsterdamse hotelkamer ge sprongen en overleden na het eten van cake met nederwiet. Gebruik van zware nederwiet kan leiden tot hartkloppingen en een verhoogde bloeddruk. Bij geregeld gebruik kunnen het geheugen en de coördinatie worden aangetast. British Steel geeft ondernemingsraad geen inspraak bij vorming Corus umuiden theo van der kaau De directie van British Steel maakt een eind aan de inspraak van het personeel van Hoogovens op het beleid van het nieuwe bedrijf Corus. Zowel de Centrale Onderne mingsraad (COR) als de overige onderne mingsraden van Hoogovens werken daar om met ingang van vandaag niet meer mee aan de reorganisatie van het staal- en alu- miniumbedrijf. De ondernemingsraden hebben aan personeel en Raad van Bestuur laten weten buiten spel te staan door de grote invloed die de directie van British Steel op Hoogovens heeft gekregen. „Van beïnvloeding van de directiebeslui ten door de ondernemingsraden is geen sprake meer. De Corus-trein dendert op volle cnelheid door", zegt voorzitter G. Backer van de COR. „Dit zijn de directe ge volgen van het cultuurverschil tussen Hoogovens en British Steel. In Engeland praat de directie alleen met vakbonden, niet met ondernemingsraden. Hier overlegt de directie met de ondernemingsraden over alle belangrijke besluiten. Wij werden altijd vroegtijdig bij de besluitvorming be trokken en dat is nu afgelopen." De Britten hebben een einde gemaakt aan het overleg volgens het informele 'pol dermodel' tussen directie en onderne mingsraden van Hoogovens. Om toch in vloed uit te kunnen oefenen op de ingezet te reorganisatie hebben de ondernemings raden aangekondigd in het vervolg de for mele weg te bewandelen door volgens de Wet op de Ondernemingsraden pas te rea geren nadat een deugdelijke adviesaan vraag is ontvangen. De recente adviesaanvraag over reorga nisatie binnen de Nederlandse vestigingen van Corus voldoet volgens de COR niet aan de wettelijke eisen. Volgens de onderne mingsraden worden geen argumenten ge noemd voor de gekozen organisatiestruc tuur, de organisatie van Business Units blijft onduidelijk en delen van Hoogovens die verdwijnen worden zelfs niet genoemd. Na lange onzekerheid wordt wellicht maandag duidelijk wat er gebeurt met de zeshonderd personeelsleden bij Lange Pro ducten. Backer: „Wij zouden het betreuren als de vorming van Corus betekent dat wij met het overleg terug gaan naar de jaren zestig. Toen riep de baas het personeel bij elkaar, hij deed een mededeling en iedereen kon weer gaan. We rekenen erop dat dit niet ge beurt en dat er een Nederlands-Brits com promis over de inspraak wordt gesloten." I Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) odim/giru nr. nanaiexemng I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, j 1 Leidsch Dagblad DE WERFLD OM JE HEEN. lummef 10050. 2300 VB L. ook: 071-5128 030 of

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1