Topman Shell voorziet daling olieprijs La Trappe geen 'echte' trappist meer Mannesmann versnelt reorganisatie Economie fdA: Sloopregeling ito's voorbeeld EU Air Holland toch de lucht in WTO-landen oneens over ontwerptekst Schroder wil Holzmann redden <T tinenkort besluit Maasvlaktecentrale haag» De kans dat op de Maasvlakte een nieuwe gasge- ikte elektriciteitscentrale wordt gebouwd is vrij groot. H. graaf, president-directeur van Shell Nederland, verwacht dit jaar een beslissing te kunnen nemen. De nieuwe centra- il stroom en warmte leveren aan bedrijven in het Rijnmond- ied. Shell is, via een belang in het bedrijf Intergen, al op irdere plaatsen betrokken bij de stroomproductie. „We heb- drie centrales draaien en we zijn er zeventien aan het bou- aldus Dijkgraaf. Nederland heeft al een overcapaciteit stroom, maar dat is geen probleem denkt hij. „De nieuwe 1 irale is zeer efficiënt en kan tegen lagere kosten produceren een groot deel van de bestaande centrales. We kunnen dus currerend zijn." ea: geen hout meer uit oerbossen sel» Ikea zal geen spullen meer verkopen die zijn gemaakt hout uit oerbossen. Het Zweedse woonwarenhuis maakte daag in Brussel bekend dat het met ingang van september alleen nog maar hout wil gebruiken uit bossen die fatsoen- morden beheerd. Er blijven steeds minder oerbossen over. 3 irorden gekapt voor de houtproductie. Greenpeace, dat zich 5 I maakt voor de duizenden jaren oude bossen, verwelkom- le stap van Ikea. Volgens Greenpeace zijn er goede altema- in voor het hout. rtis en fiscus leggen conflict bij :ht» Bank-verzekeraar Fortis en de Belastingdienst hebben conflict bijgelegd. De ruzie liep zo hoog op dat de fiscus is zelfs voor de rechter sleepte. De Staat eiste in augustus informatie over de overname van de zakenbank MeesPier- in 1997 omdat Fortis te weinig vennootschapsbelasting zou len. De rechtbank oordeelde dat Fortis binnen vijf dagen due-diligence-rapport over de aankoop moest overleggen. iank tekende direct hoger beroep aan. Uiteindelijk zijn bei- artijen er in geslaagd een oplossing te vinden. Welke infor- e Fortis zal afstaan wilde een woordvoerder niet zeggen: 5 b hebben afgesproken over de details van de overeenkomst naar buiten te brengen." Itiiek bij overbelaste telefoonlijnen iaag Alleen overbelaste telefoonlijnen kunnen de pret nog >rven rond de millenniumwisseling. Dat zegt topman M. Pemis van Siemens Nederland. „Als de telefoonlijnen met en nieuw plat gaan, raakt iedereen in paniek", waarschuwt .Vorig jaar, toen je met oud en nieuw gratis mobiel kon bel- was er ook geen doorkomen aan. Maar toen wist je dat alles uur later weer normaal zou zijn. Nu blijft dat toch onze- Siemens, dat voor de helft van de telecominfrastructuur energiesector in Nederland de automatisering verzorgt, de situatie zelf onder controle te hebben. „We hebben alles it wat van tevoren getest kon worden", verzekert de top- ndeel scharreleieren neemt toe uk» De belangstelling voor scharreleieren blijft groeien, de eieren die in de eerste drie kwartalen aan Nederlandse ïoudens zijn verkocht, komt 44 procent van scharrelkip- Dat is 1,5 procent meer dan twee jaar geleden, zo meldt 'roductschap Vee, Vlees en Eieren. Het aandeel gewone eie- laaide van 54,4 naar 53 procent. Andere eieren zijn volière- n. De totale eierverkopen in Nederland daalden overigens twee procent ten opzichte van de eerste drie kwartalen van De aankoop van kippenvlees daarentegen steeg met twee ent. Dat betekent een herstel van de eerdere daling door de neaffaire. Vooral gemaksproducten zoals kipfilet zijn po- irder geworden bij de Nederlandse huishoudens. IV op de bres voor lagere inkomens orden De CNV Bedrijvenbond vindt dat mensen met lage mens belastingaftrek moeten krijgen bij de aanschaf van zame artikelen. De bond stelt voor om het BTW-tarief voor ucten die het milieu duidelijk zwaarder belasten, niet tot ntien maar tot 22,5 procent te verhogen. De meerop- gst zou vervolgens ten goede moeten komen aan mensen ;en inkomen tot 54.000 gulden bruto per jaar. Dat kan door groep mensen via belastingaftrek in staat te stellen om de wat duurdere milieuvriendelijke producten te kopen, zitter Bruggeman zegt tot dit idee te zijn gekomen omdat IW-verhoging van 17,5 naar negentien procent in het nieu- elastingplan er toe leidt dat mensen met lagere inkomens rhouding meer geld kwijt zijn aan dagelijkse uitgaven. zo moet deel dierfarma afstoten iEL» Chemieconcern Akzo Nobel gaat op verzoek van de ipese Commissie diverse activiteiten van het Duitse :hst Roussel in de sector diermedicijnen afstoten. Alleen ;r deze voorwaarde gaat de Europese Commissie akkoord de overname van de dierfarma-activiteiten van Hoechst Akzo Nobel. Zonder deze voorwaarde zou Akzo Nobel een iminante positie verkrijgen op onder meer de Nederlandse, se, Franse, Britse, Spaanse en Portugese markten voor spe- ke diergeneesmiddelen. Daarbij gaat het onder meer om ins voor paarden en varkens. TO: Opleving in wereldhandel Volgend jaar zal de groei van de wereldhandel op zes even procent uitkomen, nu de gevolgen van de financiële sin Zuidoost-Azië nagenoeg zijn uitgewerkt. Dat voorspelt fereldhandelsorganisatie (WTO) in haar jaarrapport over nternationale handelsverkeer. Dit jaar groeit de handel on er vier procent, een half procent meer dan in 1998. Daar- komt de uitbreiding van de wereldhandel in 1999 onder jemiddelde van de laatste tien jaar uit omdat de economie- i Europa, de voormalige Oostblok-landen en Latijns-Ameri- iagneerden. Het hoogtepunt van de expansie in de jaren ne ig lag in de drie jaren tot 1997. Dat jaar beleefde de wereld del een onstuimige groei van elf procent. De crisis in tal van loost-Aziatische landen maakte daar abrupt een einde aan. idement Nederlands systeem 85 procent De EU-lidstaten willen echter Europese autoproducenten vanaf 2006 alle autowrakken la ten terugnemen. Ook Japanse of Koreaanse merken en auto's die voor 2006 zijn verkocht. Eu ropese producenten zijn hier fel op tegen. Zij willen alleen een verplichting nieuwe auto's van hun eigen merk te slopen. Bovendien vrezen zij zulke prijsverhogingen te moeten doorvoeren om de slooprege ling te financieren, dat deze au tomobilisten ervan zal doen af zien een Europese auto te ko pen. De Duitse christen-demo craat Florenz stelde gisteren in de milieucommissie voor om consumenten te laten meebeta len. Daarvoor wil hij een inge wikkeld systeem uitwerken, dat ook kopers van een gebruikte auto een deel van de sloop laat financieren. Corbey noemt dit 'onwerkbaar en onnodig'. Rabobank: Dure olie stuwt inflatie omhoog Shell-topman M. van den Bergh voorziet een daling van de olieprijs voor maart van het volgend jaar. Hij denkt dat de Amerikanen hun invloed zullen doen gelden als de prijzen nog hoger worden dan de 27 dollar per vat die gisteren werd betaald. Bovendien is een hoge olieprijs ook ongunstig voor de producenten, want de afnemers gaan op zoek naar alternatieven als de prijs te hoog wordt. den haag gpd De olieprijs is inmiddels de speelbal geworden van emoties en speculanten. De snelle stij ging, begin dit het jaar kostte een vat van 159 liter nog negen dollar, heeft de laatste tijd nog maar weinig met de marktwer king te maken denkt Van den Bergh. „Nu zijn het de emoties. Berichten over dalende voorra- dusseldorf dpa/krf/anp Het Duitse concern Mannes- mann versnelt de reorganisatie van de onderneming. De be drijfsonderdelen installatie- bouw en automobieltechniek worden medio 2000 al losge maakt en naar de beurs ge bracht. Het concern kan dan via zijn telecomdivisie harder groeien. Zo wil Mannesmann het Britse mobiele-telecomcon- cem Vodafone van het lijf hou den zorgen meteen voor een oplopende olieprijs. Het is ech ter heel normaal dat in het vier de kwartaal de voorraden da len. Dat is altijd zo. Bovendien zijn de voorraden dit jaar enorm hoog, omdat alle over productie van het afgelopen jaar nog in de opslag zit. Daar wordt nu op ingeteerd", aldus Van den Bergh. Het zijn echter niet alleen de speculanten die de olieprijs op jagen, ook het simpele markt mechanisme van vraag en aan bod speelt mee. „Vorig jaar den. De vrij jonge telecomdivisie is een forse winstmaker en vooral actief in de grootste markten van het Europese vasteland. Juist daar is Vodafone relatief minder sterk present. Door be drijfsonderdelen eerder te ver zelfstandigen hoopt het Duitse concern zijn aandeelhouders binnenboord te houden. Het bod van omgerekend 273 mil jard gulden in aandelen lijkt voor velen erg verleidelijk. werden er dagelijks 77 miljoen vaten olie geproduceerd, twee miljoen meer dan de vraag. Nu zijn het er 72 miljoen, dus min der dan de vraag. Bovendien is de organisatie van olieproduce rende landen OPEC er tot nu toe goed in geslaagd de produc tie te beperken en zijn andere producenten niet meer gaan produceren", aldus Van den Bergh.„Elke dollar extra voor een vat olie betekent 450 mil joen dollar extra winst voor Shell", aldus Van den Bergh. De snelle stijging van de prijs zorgt Een snel groeiende telecom divisie die fraaie winstcijfers projecteert, kan voor de Man- nesmannbezitters een even aanlokkelijk of een beter alter natief zijn, zo verwacht Manne smann. Volgens vakbondsvoor zitter Klaus Zwickel van IG Me- tall willen de Britten alleen maar een concurrent uit de markt nemen. Mannesmann meldde giste ren dat de aankoop van de Brit se mobiele telecomaanbieder Tilburgse brouwerij niet bang voor problemen met export naar VS tilburg jan peter versteege Op het etiket van trappistenbier La Trap pe ontbreekt vanaf 1 december het logo 'authentic trappist product'. Brouwerij Koningshoeven neeft dit besloten om van de discussies met de Vereniging Trappist af te zijn. Directeur P. Peeters: „Sinds de overname vorig jaar door Bavaria voldoen we niet meer aan de spelregels van de broeders. Dus stoppen we met het logo." De aanduiding 'trappist' is na juridi sche procedures in de Benelux een be schermd begrip. Een product moet aan een aantal spelregels voldoen om het logo te mogen dragen. De regels zijn opgesteld door de Belgisch-Nederlandse Vereniging Trappist. Deze bestaat uit broeders van zes Belgische trappisterüdoosters en een Nederlandse. Bierbrouwerij Koningshoeven, waarvan de historie teruggaat naar de jaren tachtig van de vorige eeuw, was tot voor kort vol ledig in handen van trappistenabdij Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven in Ber- kel-Enschot bij Tilburg. Vorig jaar werd Bavaria mede-eigenaar. De eigen Bavaria- merken Oirschots Wit en Moreeke wor den al enige tijd binnen de kloostermuren gebrouwen. De bemoeienis van Bavaria bleek te wringen bij de andere zes brouwerijen binnen de Vereniging Trappist. Kneep men eerder een oogje dicht dat door de vergrijzing in Berkel-Enschot geen mon nik meer in de brouwerij werkte of toe zicht hield op het brouwproces, nu ook de productiemiddelen niet meer honderd procent eigendom van het klooster wa ren, gsoeide de kritiek. Volgens de letter van de wet zijn de ge bouwen waarin de brouwerij is gehuisvest nog steeds eigendom van het klooster. Ook hebben de broeders trappisten vanaf de zijlijn invloed op de wijze waarop de brouwerij zich in reclame en anderzins profileert. Bavaria is echter sinds vorig jaar eigenaar van de moderne brouwinst- allatie en heeft ook geïnvesteerd in de nieuwe bottelinstallatie, die begin decem ber in gebruik wordt genomen. De begin jaren negentig aangescherpte regels van de Vereniging Trappist zijn echter helder. Aan een deel van de regels voldoet La Trappe of liever brouwerij Ko ningshoeven niet meer. Het klooster is door de investeringen van Bavaria niet meer voor honderd procent eigenaar. Daarnaast gaat de winst niet alleen naar goede doelen, zoals de regels willen, maar krijgt Bavaria een deel. Het logo is in het verleden mede in het leven geroepen voor de export. In sommi ge landen zoals de VS zijn trappistenbie ren als Westmalle, Chimay en La Trappe ongekend populair. Is directeur Peeters niet bang dat het schrappen van het trap pistenbeeldmerk in de VS klanten gaat kosten? „We denken dat het mee zal val len. De importeur is niet bang voor pro blemen. Al hadden we het logo liever stil zwijgend afgeschaft. Op publiciteit rond om dat logo zitten we uiteraard niet te wachten." Ook al voldoen de Blond, de Dubbel (beide 6,5 procent alcohol), de Tripel (8%) en de Quadrupel (10%) van La Trappe niet meer aan de regels, de type-aandui ding trappistenbier blijft. Dat bepaalt het hoofd van de kloosterorde in Rome. „Zo is dat in het verleden besloten", zegt Pee ters. „Zolang er trappisten in het klooster leven, mogen wij ons bier trappistenbier noemen. Dus daar houden we ons aan. echter wel voor problemen bij de raffinage van de olie.„Het duurt altijd even voor je de prijsverhoging helemaal kunt doorgeven. In die tussentijd zakken de marges van de raffi naderijen dus in." Volgens Rabobank-onderzoe- kers zorgt de gestegen olieprijs ervoor dat de inflatie in Neder land volgend jaar oploopt van geraamde twee naar 2,25 pro cent. Niet alleen de benzine wordt duurder, ook de aardgas- prijzen gaan in januari en juli omhoog, aldus onderzoeker W. Orange bijna rond is. Bijna driekwart van de aandeelhou ders hebben hun stukken aan gemeld. Alleen de mededin gingsautoriteiten in Brussel moeten zich nog over de trans actie buigen. Over de eerste negen maan den van dit jaar pronkten de Duitsers met een 46 procent hogere winst van 2,33 miljard gulden bij alle telecomactivitei- ten. De totale omzet steeg zes tien procent naar 35,4 miljard. den haag alex bogers Discjockey Ferry Maat is al een dikke tien jaar golfer. Gestaag werkt hij daarbij aan de verbe tering van zijn slagen. Het echte profniveau zal hij naar ver wachting nooit bereiken, maar hij mag wel meedoen aan de opwarmronde van de Dutch Open waarbij de profs sparren met de betere en vaak bekende amateurs. Vanwege zijn niveau heeft hij zichzelf onlangs ook een cadeautje gedaan: twee nieuwe afslaghouten van zo'n zeshonderd gulden het stuk. Dat bedrag kan M^at wel op hoesten. Hij bespaart een hoop geld tijdens zijn hobby. Maat is namelijk geen lid van de naar zijn mening ietwat kakkerige maar vooral dure golfclub van Hilversum. Maat speelt op de Almeerderhout. En dat ook al vanaf het begin toen het lid maatschap nog maar 25 gulden kostte. Nu betalen de nieuwe leden voor deze club ook al zo'n vijfduizend gulden. De beste aankoop die Maat ooit deed was een geluidsstu dio. Niet een heel erg grote want hij past in één van de ka mers van zijn huis, maar wel eentje waar hij zijn tweede be roep mee uit kan oefenen: het maken van jingles. Maat ver koopt aan radiostations pakket ten van vijftien tot twintig jingles die hij zelf componeert en opneemt. Daarbij verzint hij ook de slogans. Bekend zijn vooral zijn jingles voor Radio 2 ('Je voelt je thuis bij Radio 2' en 'Je hoort nog eens wat') met de labrador. Maar de oud-presen tator van de Soulshow werkt bijvoorbeeld ook voor een ne- van Assenbergh. Geluk bij een ongeluk is dat de duurdere olie niet volledig wordt verwerkt in de aardgasprijzen. Die mogen maar met maxiaal zes procent verhoogd worden. Bij de hogere schatting voor 2000 gaat de bank er wel van uit dat de olieprijs in de loop van volgend jaar daalt van 25 dollar in januari naar zestien dollar in december. Daaardoor komt de gemiddelde olieprijs voor het hele jaar op twintig dollar. In 1998 bedroeg de gemiddelde prijs 13,1 dollar per vat. foto kippa gental commerciële Duitse ra diostations en de Utrechtse re gionale zender Radio M. Maat is zeer gelukkig met zijn studiowerk. „Van huis uit ben ik klassiek muzikaal ge schoold", zegt de discjockey. „Ik heb piano gestudeerd aan het conservatoriupi. De muziek in de jingles maak ik zelf. Af en toe huur ik een gitarist of wat blazers in." De slechtste aankoop die Maat ooit deed is al weer van heel wat jaartjes geleden. Hij stamt uit de tijd van de wilde radiojaren rond 1970. Maat kocht toen een stoere sportauto met een open dak, een MG-B. „Een mooie ouderwetse", aldus Maat. „Het hoorde er een beet je bij om als jonge platendraai- er in zo'n auto rond te toeren. Ik had er ook nog een lange witte pluisjesjas bij. Heel stoer maar ook erg noodzakelijk. Ik had namelijk geen winterdak en dan is het heel koud in zo'n auto." Erg gelukkig is de disc jockey niet geworden met zijn wagen tje. „Hij kostte een vermogen, zo'n zevenduizend gulden en was binnen de kortste keren onherstelbaar stuk", zegt Maat. „Ik heb er eigenlijk maar een paar maanden in rond gereden. Een opkoper heeft er nog vier honderd gulden voor gegeven." Als tip raadt Maat aan om in ternet in huis te halen. „Je vindt er antwoorden op al je vragen. Maar het is ook heel handig bij het bepalen van de vakantie. Ik surf naar de plaatsen waar ik wel naar toe wil. Dan vind ik al tijd meer informatie dan in de boekjes van de touroperators staat. Veel meer foto's ook." schiphol Het personeel van Air Holland geeft de moed niet op. Alle vliegtuigen van de noodlijdende chartermaatschappij staan aan de grond, maar stewards en stewardessen staan te popelen om weer de lucht in te gaan. Om dat te symboliseren lieten zij gistermiddag honder den ballonnen met naamkaartjes op. foto united photos de boer robin van lonkhuijsen FERRY MAAT Leeftijd: 52 Beroep: radiopresentator, com ponist Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: één jongen Auto: Mercedes C-klasse Hobby's: golf (handicap 18,9) De 135 lidstaten van de Wereld handelsorganisatie (WTO) zijn het niet eens geworden over een ontwerptekst die de basis moet vormen voor een nieuw wereldhandelsoverleg. In Seatt le begint dinsdag de grote vier daagse WTO-conferentie. Daar moet het startsein klinken voor een nieuw overleg over verdere vrijmaking van de wereldhan del. Diplomaten vrezen dat er een hevige strijd tussen de lid staten zal ontbranden. De Caïrns-groep, een over leggroep van Latijns-Ameri kaanse en zuidelijke landen on der aanvoering van Australië, wil het mes zetten in overheids subsidies aan de landbouwsec tor. Zij zien zich daarin ge steund door de VS. De Europe se Unie, Noorwegen, Japan. Zuid-Korea en Zwitserland zijn echter fel tegen. Vooral de EU is er erg op ge spitst dat in Seattle niet alleen landbouw het gespreksonder werp is. Brussel zet dan ook in op een bredere agenda. Dieren welzijn, milieu en voedselveilig heid zijn enkele van de andere onderwerpen die de unie koes tert. Europees handelscommis saris Lamy noemde ze gisteren producten van de globalisering. Afvalzorg steekt miljoenen in reorganisatie NV Afvalzorg heeft vier miljoen gulden uitgetrokken voor een reorganisatie. Volgens adjunct directeur B. Krom is het 'niet uitgesloten' dat functies komen te vervallen. Afvalzorg is eigen dom van de provincie Noord- Holland en telt circa 120 mede werkers. De reorganisatie is vooral in gegeven door de mislukte fusie met de Zuid-Hollandse provin ciale afvalverwerker Proav en de overname van het recycling bedrijf Rutte in Haarlemmerlie- de, aldus Krom. „Daarbij zijn ook een aantal stafmedewer kers van Rutte naar de holding organisatie overgekomen. We hebben behoefte om de zaak te stroomlijnen." Proav heeft na het afketsen van de fusie in januari een schadeclaim neergelegd van ze ker 52 miljoen gulden. Afval zorg wijst die claim van de hand maar Krom verwacht dat juridische procedures daarover nog wel enkele jaren gaan du ren. Afvalzorg besloot af te zien van de fusie omdat de Noord- Hollandse politiek vreesde de grip op de afvalmarkt te verlie zen. De winst van Afvalzorg is fors teruggevallen naar 4,4 miljoen gulden, zo blijkt uit het pas ge publiceerde jaarverslag 1998. In 1997 behaalde de afvalverwer ker nog een winst van 12,2 mil joen gulden. De omzet bleef met 106 miljoen gulden vrijwel gelijk. De lagere winst wordt mede veroorzaakt door de re servering van geld voor de reor ganisatie. Ook staat het rende ment op beleggingen onder druk vanwege üe lage rente. De divisie deponie verwerkte 776.000 ton afval op de vijf stortplaatsen, een lichte stijging ten opzichte van 1997. Door een tegenvallend aanbod leed de divisie grondstromen verlies op het wassen van verontrei nigd dakgrind. In het verslag jaar werd 34.000 ton vuile grond met behulp van bacteri ën biologisch gereinigd bij de vestigingen in Haarlemmerlie- de en Nauerna. De afzet van ge- composteerd groenafval viel te gen. berlun peter van nuusenburg correspondent Bondskanselier Schroder, zit vanavond in Frankfurt met de banken rond de tafel om de door faillissement bedreigde Duitse bouwgigant Holzmann te redden. Schroder zei gisteren dat de regering 'veel fantasie zal ontwikkelen' om het bedrijf van de ondergang te redden. De be drijfsleiding vroeg gisteren sur seance van betaling aan. Schröders initiatief is de laat ste strohalm voor de 28.000 werknemers van Holzmann dat in ons land eigenaar is van het bouwbedrijf Hillen en Roosen. Daarnaast zijn rond de 40.000 werknemers van toeleverings bedrijven grotendeels afhanke lijk van Holzmann. Ontmanteling van Holzmann waarbij de winstgevende delen uit het concern worden gelicht en zelfstandig worden gemaakt staat niet op de agenda, zei Schroder. Hij ging er van uit dat de banken bereid zijn om hun bijdrage te leveren. 'Gezien het grote aantal bedrijven en werk nemers dat bij de zaak betrok ken is, kan bij de banken ook een beroep op hun maatschap pelijke verantwoordelijkheid worden gedaan'. De werkne mers hebben al gezegd loon te willen inleveren en langer te willen werken om hun banen te redden. Ook de stad Frankfurt, thuisbasis van Holzmann, heeft steun toegezegd. De kanselier zei dat tussen het laatste bod van de banken en de voor de sanering beno digde 2,5 miljard mark nog een 'gat' zat van 230 250 miljoen. 'Dat moet te overbruggen zijn'. Hij liet in het midden of zijn re gering dat bedrag voor haar re kening wilde nemen. Schröders reddingsoperatie wordt gehol pen door het feit dat de banken zwaar onder druk staan. De weinig verheffende wijze waarop de twee belangrijkste banken, de Deutsche Bank en de Commerzbank, elkaar de 'zwarte piet' van het Holz- mann-debacle probeerden toe te spelen en de onbuigzaam heid bij de onderhandelingen, heeft het imago van het bank wezen bij publiek en politiek ernstig geschaad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9