Vleesoorlog Britten en Fransen voorbij Ambtenaren stelen voedsel van hongerende Kenyanen Buitenland Hillary neemt laatste spoortje twijfel weg Kinderen doelgroep van tabaksreclame Canada Kofi Annan vraagt geld voor arme landen een EU-fraude door arbeidsbureaus lrlem Zaterdag stond op deze pagina een bericht onder de ri i 'Fraude met EU-geld blijft hoog'. In dat stuk komt de vol- ide passage voor: 'Arbeidsbureaus in de Rijnmond en Gel- land vervalsten gegevens over opleidingen voor werklozen, irdoor zij 5,5 miljoen gulden te veel ontvingen.' Deze passa is onjuist. Hoewel er verdenking van fraude bestaat bij pro- Ij [en die door genoemde arbeidsbureaus werden gecontro- d, zijn het niet de arbeidsbureaus die ervan worden ver- ht gegevens te hebben vervalst of anderzins fraude te heb- Militairen pleegden misdaden in Atjeh h irta Het Indonesische leger heeft zich in de provincie Atjeh uldig gemaakt aan oorlogsmisdaden. Dat is een van de con- sies van een onafhankelijke Indonesische onderzoekscom- 6 ;sie die in juli door toenmalig president Habibie in het leven id geroepen. De 27 leden tellende commissie meent dat het rendeel van het geweld dat het leger sinds 1989 in de provin- heeft begaan 'oorlogsmisdaden' betreft. Soldaten zouden de daden in opdracht van hun superieuren hebben begaan. De ies in Atjeh hadden vooral tot doel de separatistische islami- he rebellen te bestrijden. Het merendeel van de misdaden zijn begaan door leden van de speciale eenheid Kopassus. gj ~issen nog niet welkom in Orahovac iVUKRussische militairen zijn nog altijd niet welkom in het d-Kosovaarse Orahovac waar de Nederlandse Gele Rijders gelegerd. Albanese inwoners hebben weliswaar twee weg- iperringen opgeheven, maar de blokkade ten noorden van stad staat er nog en is slechts opengesteld voor KFOR-voer- >en en vrachtwagens van hulporganisaties. „Voor de Russen e poort nog niet open", zegt de woordvoerder van de Neder- dse militairen in Orahovac, ritmeester Bos. Volgens hem is ri lewegingsvrijheid van KFOR en hulporganisaties vergroot Q,ir het openstellen van de wegblokkade. De Albanezen heb- ingezien dat dat ook in hun eigen voordeel is. Sommige van irganisaties waren steeds minder genegen om nog kilome- om te rijden over slechte wegen om hun hulpgoederen in I hovac af te kunnen leveren. uur in Tsjechië wordt afgebroken •nad-labem De gemeenteraad van het Tsjechische Usti-nad- em heeft gisteren besloten de muur af te breken die sinds f oktober de woningen van zigeuners scheidt van de autoch- P e inwoners. De 'muur van de schande' heeft landelijk en in- 3iationaal tot protesten geleid. De Tsjechische regering, die minst blij was met de muur, had al overwogen de zigeuner- op te kopen. Op aandringen van de plaatselijke bevolking, klaagde over herrie en viezigheid, had het stadsbestuur van nad-Ladem op 13 oktober de 62 meter lange en 1,8 meter muur laten optrekken. 'jlvocaten Öcalan hopen op proces ibul» Advocaten van de leider van de Koerdische Arbeiders- ij PKK, Abdullah öcalan, hopen dat het hof waaibij ze in )ep zijn gegaan tegen de doodstraf die öcalan is opgelegd, gen het vonnis zal vernietigen en een nieuw proces zal ge- :n. De advocaten hebben een nieuw proces bepleit met de imenten dat öcalan onvoldoende toegang had tot zijn ad- iten en dat zijn arrestatie door Turkse commando's in Ke- illegaal was. öcalan zelf heeft gezegd dat hij klaar is voor ie- kivonnis van het hof van beroep. „Ik ben bereid om te ster- Uzei hij maandag tegen zijn advocaten, öcalan werd in juni ^lood veroordeeld voor het leiden van de Koerdische op- I d in Turkije. Bij de strijd, die al zeker vijftien jaar duurt, zijn j pveer 37.000 mensen omgekomen. Pen jaar lang onverkiesbaar Lï Jean-Marie Le Pen, leider van de extreem-rechtse Franse ij Front National, mag zich een jaar lang niet verkiesbaar K en. Het hoogste Franse gerechtshof, het hof van cassatie, t hiermee de eerdere veroordeling van Le Pen bevestigd. Hij 5 ïk tot drie maanden voorwaardelijkë gevangenisstraf en een 5 e van 5000 francs veroordeeld. De Front National-voorman i huldig bevonden aan geweldpleging omdat hij een socialis- ie kandidaat omver duwde toen hij bij een bijeenkomst in zijn dochter kwam aanmoedigen die deelnam aan de par- •ntsverkiezingen. De rechters zijn er nog niet over uit of Le met onmiddellijke ingang al zijn politieke werkzaamheden t stilleggen of dat de veroordeling hem alleen verbiedt deel I pmen aan een eventuele nieuwe verkiezing. inton verlaat Kosovo na bezoek ina De Amerikaanse president Clinton is gisteren na een >ek van enkele uren uit Kosovo vertrokken. Zijn bezoek be de ontmoetingen met plaatselijke bestuurders en een Ver- gd Thanksgiving-feestmaal met de Amerikaanse KFOR- ischappen. In een toespraak tot de bevolking van Kosovo k Clinton van vergevingsgezindheid. Hij benadrukte dat de )lking van Kosovo samen moet werken om een toekomst op Duwen. „Wij hebben de oorlog gewonnen, nu moeten jullie rede winnen", aldus de president. Kosovaren moeten zich g richten op haatgevoelens of represailles maar op het bou- F van nieuwe scholen en huizen, zei hij. Clintons bezoek aan dvo bewijst volgens de staatstelevisie van Servië 'dat een cri- eel altijd terugkeert naar de plaats van het misdrijf. cil nken misleidden oorlogscommissie york Zwitserse banken zouden misleidende en onvolledi- iformatie hebben gegeven aan de commissie die de rol van Zwitserse bankwezen tijdens en na de Tweede Wereldoorlog ft onderzocht. Dit meldt het persbureau Reuters op basis uitgelekte stukken uit het voorlopige rapport van de zoge- klmde 'Volcker-commissie'. De stukken werden Reuters toe- ibeeld door een 'betrouwbare informant'. Volgens het rap- tzou ook de Zwitserse bank-associatie 'beperkte en daarom olledige en dus misleidende informatie' aan de commissie ben verstrekt. Ook zouden enkele banken informatie aan Ise slachtoffers of hun nazaten hebben onthouden, on- ïtmatig banktegoeden hebben gesloten en zich veelvuldig evoelig hebben getoond tegenover claims van slachtoffers. 1 definitieve rapport van de Volcker-commissie wordt in de- iber openbaar gemaakt. iling aantal huwelijken in Europa Msburg Het aantal huwelijken dat in Europese landen dt gesloten is de afgelopen jaren sterk gedaald. Nog nooit -|er zo weinig mensen in de echt verbonden, staat in een rap- Ïvan de Raad van Europa over de' 'Demografische Evolutie iropa' dat vandaag is gepresenteerd. Vooral in Noord-Euro landen is het huwelijk niet meer populair. Iets meer dan ig procent van alle vrouwen van huwbare leeftijd is ge- wd. Enkele jaren geleden was dat nog negentig procent. In [landen wordt dan ook een groot aantal kinderen uit onge- wde oudersgeboren. Zo heeft de helft van alle baby's in De- larken ongetrouwde ouders. Ook in Zuid-Europa heeft het 'elijk weinig succes meer, maar daar is de daling minder kdan in het noorden. nnesty: Irak schendt mensenrechten SNDe Iraakse veiligheidstroepen passen stelselmatig mar- E standrechtelijke executies en uitzettingen toe. Dit zegt sty International in een vandaag gepubliceerd rapport, achten van enige betrokkenheid bij oppositionele activi st kunnen erop rekenen zonder arrestatiebevel te worden g testeérd. Zij komen in geheime bewaring zonder dat familie dvocaten hen kunnen bezoeken." Hen wachten wrede mar- 'gen en uiteindelijk wellicht executie, schrijft de mensen- 1 itenorganisatie in het rapport 'Irak: Slachtoffers van Syste- I Üsche Repressie'. De willekeurige arrestaties, martelingen, f dwijningen en executies - standrechtelijk of na een oneerlijk Js - en uitzettingen op basis van etniciteit, hebben een kli- van terreur gecreëerd. washington john wanders correspondent Voor zover er bij een enkeling nog twijfel bestond over de toekomstplannen van Amerika's First Lady, is die onzekerheid gisteren weggenomen. Hillary Rodham Clinton aast daadwerkelijk op de senaats zetel van New York. Deze zetel komt eind volgend jaar vrij als de bejaarde senator Daniel Patrick Moynihan met pensioen gaat. Begin volgend jaar zal Hillary zich for meel verkiesbaar stellen. Dat gebeurt met het gebruikelijke vlagvertoon en de rode, witte en blauwe ballonnen die bij zo'n offi ciële aankondiging horen. De senaatsrace van Hillary Clinton verloopt vooralsnog volgens de klassieke formule van de meertrapsraket. Deze formule is er op gericht maximale publiciteit te genere ren voor de kandidaat. Het eerste deel van de raket werd vele maanden geleden losge laten toen Hillary's entourage bewust het gerucht liet verspreiden dat de First Lady 'mogelijk' haar oog had laten vallen op de zetel van Moynihan. De tweede trap volgde toen Hillary een zogeheten 'onderzoeks commissie' in het leven riep die haar kan sen in New York serieus onder de loep ging houden. De derde trap volgde met de start van haar 'luistertoernee' in New York. De vierde trap werd losgelaten bij de aankoop door de Clintons van een huis in de staat New York. De vijfde trap werd gisteren los gelaten en de zesde trap volgt begin vol gend jaar met de formele aankondiging. Wellicht had Hillary de stap van gisteren liever overgeslagen. Ze stond echter onder enorme druk van haar partijgenoten in New York. De First Lady diende elk spoor tje van twijfel weg te nemen. Anders kon ze beter afzien van de senaatsrace. Zou ze haar beslissing blijven uitstellen, dan liep de Democratische Partij in theorie het risi co dat de First Lady begin volgend jaar te kennen zou geven dat ze alsnog van de ra ce afzag. In dat geval zou een andere Democratische kandidaat naar voren moeten worden ge schoven. En deze zou zo laat in de race vrij wel kansloos zijn tegen zijn of de Republi keinse kandidaat Rudy Giuliani, de burge meester van New York. Hillary Rodham Clinton luistert naar vragen op de persconferentie na dat ze bekend heeft gemaakt dat ze inderdaad senator voor de staat New York wil worden. foto ap bebeto matthews Frankrijk zal zijn importverbod voor rundvlees uit Groot-Brittannië snel opheffen. Volgens Europees Com missaris Byrne van volksgezondheid kan Parijs niet an ders, nu beide landen gisteren een akkoord bereikten over extra vleescontroles. Daarmee komt een eind aan een vier maanden durende vleesoorlog, die voor forse politieke irritaties heeft gezorgd. brussel marc peeperkorn correspondent Met de 'capitulatie' voorkomt Frankrijk een rechtszaak voor het Europese Hof van Justitie. De Europese Commissie zou die procedure volgende week in gang hebben gezet. Parijs wei gert tot nog toe Brits rundvlees toe te laten, uit vrees voor de 'gekke-koeien-ziekte'. Vlees van 'dolle koeien' kan bij mensen de dodelijke hersenaandoening Creutzfeldt-Jakob tot gevolg hebben. Volgens de Europese Commissie - die zich baseert op wetenschappelijk advies - is het Britse rundvlees evenwel veilig. De Europese ban op het Britse vlees werd dan ook per 1 au gustus opgeheven. Alleen Frankrijk legde die maatregel naast zich neer. Intensief overleg tussen de twee betrokken landen en de Commissie, heeft na enkele maanden dan toch resultaat ge had. Frankrijk heeft een ver scherpte controle op de Britse veestapel afgedwongen, evenals een duidelijker herkomstver- melding op het etiket van Brits vlees. Commissieambtenaren beamen dat het merendeels om 'cosmetische toezeggingen' gaat, die het gezichtsverlies voor Parijs moeten beperken. Byrne sprak gisteravond de verwachting uit dat Frankrijk nu snel zal inbinden en het im portverbod opheft. Een rechts zaak - die Parijs vrijwel zeker zou verliezen - is daarmee over bodig. De Commissaris zei snel con tact op te zullen nemen met Duitsland dat ook nog steeds Brits rundvlees weigert in te voeren. Byrne meent dat het Frans-Britse akkoord voor de Duitse regering afdoende waar borgen bevat om het voorbeeld van Parijs te volgen. Regering onderschept documenten ottawa anp Canadese tabaksfabrikanten richten hun reclame op kin deren. Dit blijkt uit 1.200 ge heime documenten van de tabaksindustrie die de Cana dese regering deze week in de openbaarheid heeft ge bracht. Die documenten gaan over het aantrekken van rokers en de manier waarop zij ver slaafd gehouden kunnen worden. Daarbij blijken kin deren vanaf twaalf jaar oud een belangrijke doelgroep. Bovendien zou de concen tratie nicotine in sigaretten zijn verhoogd om de versla ving zwaarder te maken. Tussen de documenten zit ten onder meer onderzoeks rapporten naar het gedrag van startende rokers en de genen die stoppen en studies naar de psychologie achter de motivatie van jonge men sen om wel of niet te begin nen met roken. Diverse Canadese media maken zelfs melding van plannen voor EEG-hersen- onderzoek bij 11 -jarigen. De EEG's zouden door moeten gaan totdat de kinderen 16 jaar zijn, om te onderzoeken hoe het komt dat jongeren beginnen met roken. Onduidelijk is of dit on derzoek ook daadwerkelijk is uitgevoerd. Volgens de Cana dese tabaksindustrie zijn de documenten uit hun context gehaald. Sommige onderdelen zou den zwaar overtrokken wor den en sommige stukken zijn volgens de bedrijfs- woordvoerders verkeerd ge ïnterpreteerd. Het uitgelekte document zou niet meer dan interne overpeinzingen be vatten. Aids eist zestien miljoen levens londen anp-dpa-afp Ongeveer zestien miljoen men sen zijn tot nu toe aan aids overleden. Naar schatting 33,6 miljoen mensen zijn met het HIV-virus (dat aids veroorzaakt) besmet. Volgens een gisteren verschenen rapport van de VN- organisatie Unaids breidt de ziekte zich nog steeds in snel tempo uit. Wereldwijd sterven dit jaar 2,6 miljoen mensen aan de on geneeslijke ziekte, een nieuw record. Ongeveer 5,6 miljoen zijn dit jaar met het HIV-virus besmet. „Aids is de grootste be dreiging van de ontwikkeling in veel landen", aldus Unaids-di- recteur Peter Piot in het rap port. De helft van de nieuwe in fecties treft jongeren onder de 25 jaar. In Nederland leven mo menteel naar schatting van het Aids-fonds 13.000 mensen met een HIV-infectie, onder wie 2.500 vrouwen en honderd kin deren. Sinds het begin van de epidemie kregen in Nederland 6.100 mensen aids, van wie er 3.900 zijn overleden. De meeste gevallen komen nog steeds in Afrika voor, met name ten zui den van de Sahara. Israël zinspeelt op anti-semitisme van Vaticaan tel aviv ad bloemenpaal correspondent De spanning tussen Israël en het Vaticaan over de bouw van een moskee naast de Basiliek van Maria Boodschap in Naza reth is gisteren verder opgelo pen. Nadat Rome de Israëlische regering had verweten ver deeldheid aan te wakkeren tus sen christenen en moslims, antwoordde het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruza lem gisteravond met een uiterst scherpe verklaring, die veel weg heeft van een beschuldiging van anti-semitisme. Volgens Is raël doen de uitspraken van de katholieke kerk denken aan 'een oude routine, namelijk het wijzen met een beschuldigende vinger in de verkeerde richting'. Eerder op de dag had de pau selijke woordvoerder, Joaquin Navarra-Valls, gezegd dat Israël 'een zware verantwoordelijk heid draagt voor het leggen van een basis voor het stichten van verdeeldheid'. De voorzitter van de juridische commissie in het Israëlische parlement, de Knesset, heeft gisteren voorge steld de kwestie te laten oplos sen door internationale arbitra ge. In Israël overheerst echter het gevoel dat het daarvoor te laat is. Een regeringscommissie heeft de moslims al toestem ming gegeven de moskee te bouwen en gisteren is daarvoor de eerste steen gelegd. nairobi frans van den houdt correspondent Tweehonderd zakken mais waren er bij de districtscommissaris afgeleverd om te worden uitgedeeld aan de uitge hongerde bevolking van een dorpje in Noord-Kenya. Een plaatselijke zaken man haalde het voedsel met zijn vrachtwagen op bij de commissaris en bracht het naar het kamp van een lo kale chief die voor de distributie moest zorgen. Zover zou het echter nooit komen; de tweehonderd zakken mais verdwenen als sneeuw voor de zon. Dat wil zeggen, de 'chief ver kocht de mais aan een molenaar, stak het geld in z'n eigen zak en die van de collaborerende zakenman. En hij stuurde met een stalen gezicht op nieuw een.hartverscheurende oproep voor meer voedsel voor zijn noodlij dende, creperende dorpsgenoten naar de districtscommissaris. Terwijl tienduizenden inwoners van Kenya's hoge Noorden de hongerdood nabij zijn, wordt voedselhulp op grote schaal verhandeld door lokale autori teiten, hoofden van scholen die als distributiecentra zijn aangewezen, vrachtwagenchauffeurs die de hulp goederen vervoeren en functionaris sen van de Nationale Graan Productie Autoriteit, het overheidsorgaan dat dient te waken over de nationale voed selreserve. „Wat kun je hier anders over zeggen dan dat het met de moraal in dit land wel heel erg treurig gesteld is", reageert professor Julius Were, deskundige op het gebied van huma nitaire kwesties. „Wat is er onmense lijker en verwerpelijker voor een land dan dat ambtenaren, mensen die zijn aangesteld om de eigen bevolking ten dienste te staan, diezelfde bevolking ten eigen bate de dood indrijft?" Een krant schreef: 'Deze sadisten schorsen of met verlof sturen is niet goed ge noeg. Zij zijn vergelijkbaar met moor denaars en verdienen een daarbij be horende straf. De lijst voorbeelden van deze praktij ken is schier eindeloos en de betrok ken personen zijn meestal met naam en toenaam bekend, maar worden niet veroordeeld. De meesten schuldigen worden tijdelijk geschorst of op verlof gestuurd. Ingewijden zijn ervan overtuigd dat de inmiddels geschorste overheidsfunc tionarissen slechts het topje van de ijs berg vormen. „Een aantal mensen wordt in dit soort gevallen opgeofferd om de schijn te wekken dat de rege ring alles onder controle heeft. De rea liteit is echter dat er veel meer mensen bij betrokken zijn en dat de grote jon gens, die echt bergen geld verdienen aan nationale hulpoperaties, altijd vei lig buiten schot blijven. De rottigheid blijft daarom bestaan", meent Peter Kariuki van een internationale hulpor ganisatie. Vanaf het begin heeft de Ke- nyaanse regering trouwens getoond weinig begrip te kunnen opbrengen voor een nationale ramp als de huidi ge hongersnood die tienduizenden landgenoten direct raakt. Vanaf het moment dat de eerste tekenen van ernstige voedseltekorten zichtbaar werden, is uiterst krampachtig gerea geerd door de verantwoordelijke be stuurders. Eerst werd beweerd dat er helemaal geen tekorten bestonden, vervolgens werd gezegd dat de rege- correspondent VN Secretaris-generaal Kofi Annan heeft alle donorlanden gevraagd het volgend jaar samen vijf miljard gulden op tafel te leggen voor het lenigen van de meest nijpende humanitaire noden in Afrika, de Balkan, de Kaukasus, Noord-Korea en Oost-Timor. Dit is ruim tweehonderd miljoen gulden meer dan voor dit jaar werd ge vraagd. Van dit bedrag is tot dusver slechts zeventig procent ook daadwer kelijk gestort. „Ik weet dat het om een groot bedrag gaat," zei Kofi Annan gis teren in Genève, „maar het is nog al tijd minder dan er wereldwijd in één dag wordt uitgegeven voor militaire doeleinden." De jaarlijkse 'gemeenschappelijk op roep' van VN-instanties als de UNHCR (vluchtelingen), WHO (gezondheid), Unicef (kinderfonds), WFP (voedsel) en de UNDP (ontwikkeling) is bedoeld om de 'vergeten mensheid', die de du pe wordt van de immer talrijker con flictsituaties in de wereld, te helpen. De VN-baas zei 'goede hoop' te heb ben dat rijke landen over de brug zul len komen, „want de respons was dit jaar al beter dan in 1998." Hij constateerde echter, dat donor moeheid sneller toeslaat voor Afrika, dan bijvoorbeeld voor de Balkan of Oost-Timor. Zo is voor Kosovo 77 pro cent van de voor 1999 gevraagde bij dragen binnen, maar voor landen als Sierra Leone slechts veertig procent en de Congo nauwelijks achttien. „Ver waarlozing van Afrika is een duidelijk recept voor nog meer doden," aldus Annan. „De ontberingen in dat conti nent tarten iedere beschrijving." ring alles onder controle had en geen enkele Kenyaan van de honger hoefde om te komen en uiteindelijk werd ge roepen dat de situatie in de hongerge- bieden schromelijk overdreven werd. Gevolg van dit gedraai is dat een grootscheepse hulpoperatie veel te laat op gang is gekomen en tientallen Kenyanen reeds de hongerdood zijn gestorven. Nu het voor duizenden an dere mensen ook bijna te laat is, heet het dat 'logistieke problemen het moeilijk maken om snel veel voedsel op de plaats van bestemming te krij gen'. En als het voedsel er dan een maal is, staan protocol en bureaucra tie de snelle verdeling ervan vaak in de weg. Honderden hongerige mensen moesten vorige week dagenlang lijd zaam toezien hoe de zal&en mais dicht bleven omdat de minister die het officiële startsein voor de distributie moest geven, alsmaar niet arriveerde vanuit Nairobi. „Tegen de tijd dat hij wel arriveerde, konden veel van de ou deren nog nauwelijks rechtop zitten om eerst nog naar de lange ceremo niële toespraak te luisteren", meldde een krant. En lokale autoriteiten moe ten soms honderden kilometers afleg gen over zo goed als onbegaanbare wegen om officiële toestemming te krijgen van de districtshoofden voor dat ze mogen beginnen met de distri butie van voedsel, dat daardoor node loos lang in schuren blijft liggen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7