f "till! BRUGMAN Reclassering machteloos bij delicten ex-TBS'ers 'School kan maar weinig doen aan examenscore' 'Rotonde' moet problemen in zorg oplossen Twee maanden gratis praten. Binnenland Raillassen in IJsselstein Zoetermeer krijgt grootste windmolen van Nederland OENSDAG 24 NOVEMBER 1999 >on [n haag Het afgelopen jaar zijn er 14.000 kinderopvangplaat- "ge n bij gekomen en maakten 182.000 kinderen gebruik van de ek 13.000 plekken. Tien jaar geleden maakte nog slechts vier pro mt van de Nederlandse kinderen gebruik van kinderopvang, is dat ruim zeventien procent, zo blijkt uit cijfers van het mi- v b sterie van VWS. Meer kinderopvang is een speerpunt binnen :ïns Et kabinetsbeleid om meer vrouwen aan het werk te krijgen, jor de uitbreiding van de kinderopvang is in deze kabinetspe- ode een bedrag uitgetrokken oplopend tot 400 miljoen gulden 2002. De Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang 1° lOinK) bood gisteren de Tweede Kamer een petitie aan met ike in wensen. De ouders vinden dat de overheersende rol van litzi meenten hun positie en keuzevrijheid aantast. Bovendien orcit in hun ogen meer belang gehecht aan het aantal plaatsen in aan de kwaliteit. foto anp marcel antonisse teer ziekte door lerarentekort jort itterdam Het lerarentekort dreigt een sneeuwbaleffect te krij- :psl n: leerkrachten vallen uit omdat ze te veel werk moeten over at d men van collega's die ziek thuis zitten. In het basisonderwijs is deeeg het verzuim in het afgelopen schooljaar tot 7,8 procent en e na )k dit jaar venvacht het Vervangingsfonds, dat scholen betaalt ds tor de extra kosten die ze maken voor invallers, een toename, kei et ziekteverzuim in het onderwijs is nu vergelijkbaar met dat de zorg, de sector met het hoogste verzuim. Voor de 250 ba- ischolen met het hoogste ziekteveruim van Nederland start oen t fonds een speciaal project. Op deze scholen zit tien tot sml fintig procent van de leraren ziek thuis. Het Vervangingsfonds 1611 met de scholen bekijken of het hoge verzuim wordt veroor- an 1 akt door het werk, of dat er iets anders aan de hand is. i ,e uizenden scholieren willen staken mei hardingen Ongeveer vierduizend leerlingen-hebben zich bij Tweede Fase Staking Comité al aangemeld voor een staking 6 december tegen het studiehuis in het voortgezet onderwijs, gei lgens woordvoerder Gebuis groeit het aantal aanmeldingen internet nog gestaag. Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) gisteren nog eens weten dat ze voorlopig niet gaat sleutelen t tei i het studiehuis. In de Tweede Kamer wees ze er op dat be- hel id was dat de studielast met de invoering van het studiehuis al d|u toenemen van dertig tot veertig uur per week. Of dat de eni- reden is voor de onrust onder scholieren is echter nog on- idelijk. De bewindsvrouw wees ook de scholieren zelf op hun antwoordelijkheid. „Vaak hebben ze een bijbaan, intensieve eu\ fdes en een betere verhouding met de computer thuis dan ipei !t die op school. Ze moeten inzien dat school geen bijbaan is, terspar hoofdzaak." bij nderzoek naar besnijdenis haag» Nederland kan ouders die hun dochter in het land i herkomst laten besnijden pas aanpakken als justitie kan be ten dat de ouders zelf hebben meegedaan aan de besnijde- of hier 'medeplichtig aan zijn'. Zij moeten die strafbare fei- all i dan wel in Nederland hebben begaan. Ouders die naar het nge itenland afreizen om hun dochter daar te laten besnijden, lij b nnen alleen worden aangepakt als zij de Nederlandse natio- >vei liteit hebben. Ook moeten besnijdenissen in dat land dan afbaar zijn. Minister Korthals van justitie heeft dat gisteren meld aan de Tweede Kamer in een reactie op het nieuws dat malische meisjes door hun ouders naar Somalië worden ge- lurd om daar te worden besneden. Exacte gegevens hierover ii volgens de WD-bewindsman niet voorhanden. In de brief ndigt hij aan hier onderzoek naar te laten verrichten. VD wil sponsoring partijen n pr versum WD-voorzitter Eenhoorn wil dat zijn partij zich laat onsoren. De liberalen zijn ervoor dat het bedrijfsleven in de ninj 'komst de partij financieel bijstaat, heeft hij gisteren voor de gezegd. De WD gaat geldschieters zoeken omdat verkiezings- mpagnes steeds duurder worden en de ledenaantallen van de ïrs e ilitieke partijen dalen. De kersverse D66-partijvoorzitter houw vindt dat sponsoring onder voorwaarden bespreekbaar De voorzitter van de PvdA, Van Hees, ziet niets in het voor- onir I van Eenhoorn. Vorig jaar gaf de WD 1 tot 1,5 miljoen gul- »0 dl n uit aan de verkiezingscampagne. Eenhoorn verwacht dat dat i bij verkiezingen over drie jaar het vijfvoudige zal zijn. Wette- r Er ;is vastgelegd dat politieke partijen giften van bedrijven, ma aatschappelijke instellingen of organisaties openbaar moeten ond aken. Giften van 10.000 gulden, voor zover die niet van gewo- 5 mi mensen afkomstig zijn, moeten in het financieel jaarverslag en irden gemeld. 205 telefJ Ha? ?en e tite ,e Dutchtone Allin of een Business abonnement igt twee maanden een"gratis belbundel. Over schrijdt u het door u gekozen aantal belminuten, dan betaalt u hierover het normale tarief. Voor meer mfor- ""atie belt u 0800-0550, of bezoekt u www.dutchtone.nl. Onderzoekers pleiten voor permanente zorg ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Heertje verkoopt schoolboek voor halve prijs via internet den haag gpd De reclassering ziet het meestal aankomen als een voor malig TBS'er weer de fout in dreigt te gaan, maar kan vrijwel niets doen om dat te voorkomen. Het is nauwe lijks mogelijk om maatregelen te nemen bij mensen die er zelf alles aan doen om zich aan begeleiding van de re classering te onttrekken. Dat staat in het zojuist versche nen rapport 'Recidive na de TBS' van het Wetenschap pelijk Onderzoeks- en Documentatie Centrum van het ministerie van justitie. den haag gpd „In vrijwel geen van de bestu deerde gevallen kwam het feit dat het uiteindelijk 'misging' met deze cliënten als een ver rassing", aldus de onderzoe kers. „Noodgedwongen ston den ze erbij en keken ze er naar." Het gaat hierbij om psy chisch gestoorde deünquenten die dwangbehandeling opge legd kregen, uitbehandeld wa ren en eenmaal op vrije voeten opnieuw zwaar in de fout gin gen. Deze groep komt meestal uit gezinnen met problemen als werkloosheid, armoede, alco holisme, verwaarlozing en mis handeling. Zij hadden vaak al op jonge leeftijd ernstige ge dragsproblemen, zijn mislukt op school en zijn vaak ver slaafd. De TBS-behandeling verloopt vrijwel altijd proble matisch: er zijn gewelddadige conflicten of de patiënten lopen weg. Als zij uiteindelijk worden vrijgelaten, keren zij terug naar een 'sterk problematische, cha otische en ontwrichtende sa menleving', zo staat in het rap port. De meeste TBS'ers die op nieuw ernstig in de fout gaan, proberen zich op alle mogelijke manieren aan de reclassering te onttrekken, vooral als zij op nieuw onderduiken in een alco hol- of drugsverslaving. De me dewerkers van de reclassering geven aan dat ze goed wisten hoe het met hun cliënten ging, maar dat ze als de TBS is afge lopen formeel geen mogelijkhe den hadden om in te grijpen. De onderzoekers van justitie stellen voor dat deze groep per manente zorg krijgt, maar dat hoeft niet per se in een kliniek. Verder moeten vooral verslaaf den een veel intensievere be handeling krijgen. De reclasse ring moet bovendien meer mo gelijkheden krijgen om effectief "in te grijpen. Wat die concreet moeten in houden, is nog onduidelijk. De econoom professor Arnold Heertje gaat een leerboek voor het studiehuis verkopen via in ternet. Daardoor kost het bijna de helft van de prijs die anders in de boekhandel moet worden betaald. De hoogleraar, die vrij dag afscheid neemt van de Uni versiteit van Amsterdam, komt met zijn initiatief tegemoet aan de klacht van ouders dat de stu dieboeken voor de tweede fase van het voortgezet onderwijs veel te duur zijn. Het is voor het eerst dat een schoolboek alleen via internet te koop is. „Mijn boek kun je straks alleen maar kopen via de computer en dat maakt het aanzienlijk goedkoper. Boek handels kunnen het ook via in ternet kopen, maar dan zul je zien dat de één er een tientje bovenop doet, de ander vijftien gulden en weer een ander mis schien maar zes gulden. Dan is het dus gebeurd met de vaste boekenprijs. Ik zal met mijn ini tiatief veel weerstanden oproe- IJsselstein De eerste sneltramlijn in Nederland, die van Utrecht naar Nieuwegein en Usselstein, wordt verlengd naar een nieuwe wijk van Usselstein. Op het twee en halve kilometer lange nieuwe traject worden dezer dagen de railstaven aan elkaar gelast. De sneltram doet straks dus geen 'kedengkedeng'. Voor het laswerk wordt de rail voorverwarmd tot duizend graden, waarna een vloeibaar metaalmengsel met een temperatuur van 2.400 graden in een mal wordt gegoten en de railstaven tot één geheel bindt. De sneltrams op de Nieuwegein- lijn zijn van de busmaatschappij Connexxion. De verlengde tramlijn naar de woonwijk Zenderpark komt van de zomer in gebruik. foto anp ton borsboom zoetermeer anp groningen anp De scholenlijst van dagblad Trouw vertelt ouders weinig over de kwaliteit van scholen. De motivatie van de leerling is van veel groter belang voor diens score dan de aanpak van de school, betoogt onderwijs kundige Veenstra. Scholen blij ken hun prestaties maar voor een heel klein deel in eigen hand te hebben. Voor ongeveer vijftien procent, schat Veenstra, die volgende week op die con clusie promoveert aan de Rijks universiteit Groningen. De overige 85 procent van de verschillen in prestaties van scholen komen voort uit om standigheden waar een school nauwelijks iets aan kan doen. Veenstra: „Het gaat dan onder meer om de intelligentie van een leerling, of zijn instelling." De onderzoeker komt aan zijn opmerkelijk precieze cijfers na een studie van de schoolcarriè- re van zevenduizend leerlingen uit 450 klassen van 150 scholen. Van alle leerlingen analyseerde hij hun motivatie, leefgewoon ten en de achtergrond van de ouders. Daarnaast bekeek hij de vorderingen van leerlingen tus sen de brugklas en het derde leerjaar in de vakken Neder lands en wiskunde. Omdat de invloed van scho len beperkt is, zijn de kwali- teits-lijsten eigenlijk oneerlijk, vindt Veenstra. „Trouw houdt geen rekening met ongunstige en gunstige leerlingpopulaties. Stel je hebt een mavo op het platteland waar veel kinderen met een havo-advies naar toe gaan omdat de school dichtbij is. Dat is wat anders dan een vbo-mavo in een grote stad." Op maatregelen als een inval- regeling om lesuitval te voorko men en huiswerklassen na, kon Veenstra geen enkel kenmerk van een school vinden dat bij draagt aan de prestaties. Veen- stra's conclusie zou voor de be windslieden van onderwijs en de Tweede Kamer aanleiding moeten zijn om minder hoog gestemde verwachtingen te hebben van hun maatregelen, denkt hij zelf. Veel beleid richt zich op het wegwerken van achterstanden van kinderen van ouders met een lage sociaal-economische status, zoals allochtonen. Het verschil met kinderen uit ande re milieus blijft echter hoe dan ook bestaan, hoewel het ook niet groter wordt, blijkt uit Veenstra's onderzoek. „Niet de school, maar of een kind veel rondhangt op straat of thuis huiswerk maakt, bepaalt of achterstand wordt wegge werkt." De grootste windmolen van Nederland komt te staan in Zoetermeer. Siemens Neder land wil de 120 meter hoge windturbine volgend jaar neerzetten op zijn bedrijfster rein langs de snelweg Den Haag-Utrecht. De hoogste windmolen staat nu nog in Flevoland en meet 103 meter. De windmolen in Zoeter meer kan 11.000 huishou dens van stroom voorzien en wordt geplaatst in samenwer king met Zoetermeerse parti culieren die zich al langer in zetten voor meer gebruik van windenergie. Volgens mana ger Lichtendonk van Siemens kan een dergelijke samenwer king ook leiden tot windmo lens aan de rand van Den Haag. Lang zal Zoetermeer zich niet op de borst kunnen klop pen: Siemens zet volgend jaar ook het grootste windmolen park van Nederland neer bij Delfzijl. Daar komen zo'n veertig turbines van 120 me ter hoogte. Momenteel heeft Siemens in Nederland alleen een molenpark bij Lelystad. Het bedrijf aast op het plan om een gigantisch park in de Noordzee neer te zetten, zo'n tien kilometer buiten de kust. Maar daarover komt van het ministerie van economische zaken pas op z'n vroegst vol gend jaar duidelijkheid. In december worden er twintig molens neergezet in Duitsland, net over de grens bij Coevoorden. Mogelijk le veren die ook stroom aan Ne derland. Gesprekken daar over met stroomleverancier NUON zijn gaande. den haag gpd-anp Bij een rotonde ontstaat veel minder oponthoud dan bij stoplichten. Trek deze gedachte door en je komt uit bij een radicaal nieuwe gezondheidszorg. Gekkigheid? Nee, een 'gedachte-experiment' van niet de minsten in de Nederlandse zorgwereld. Stie kem promoten ze hiermee ook de basisverzekering die in politiek Den Haag sinds kort weer het ge sprek van de dag is. 'Op uw gezondheid!' heet het werkje van oud-staats secretaris van volksgezondheid Simons, voorzitter van de gezondheidsraad Sixma en strategie-adviseur Van Asseldonk dat gisteren is gepresenteerd aan mi nister Borst van volksgezondheid. „Het is een ge dachte-experiment. Niet meer dan dat", benadruk ken de drie. Hoe werkt het? Bij een kruispunt met stoplichten springen de lichten afwisselend op rood en groen om een verwacht aanbod aan auto's of fietsers door te la ten, redeneert het drietal. Maar bij een rotonde zijn het de auto's en fietsers zelf die de doorstroming re gelen. Laat dat ook toe in de gezondheidszorg en je bent af van de wachtlijsten, de stopwatchzorg en zie kenfondsellende. Grofweg komt het plan van de drie mannen erop neer dat de patiënt de macht grijpt. Hij bepaalt samen met zijn huisarts hoe hij gezond blijft, dan wel beter wordt. De huisarts heeft van iedere patiënt een zak met geld onder zijn hoede waaruit hij alle zorg be taalt. Hoe groot het budget is, hangt af van bijvoor beeld de leeftijd van de patiënt en zijn medisch verle den. De huisarts spint een heel netwerk om zich heen van zorgverleners als fysiotherapeuten, medisch specia listen en apothekers. Maar hij is en blijft als hét ware in dienst van de patiënt. Die kan zich zo inschrijven bij een andere arts met een ander netwerk wanneer hij niet tevreden is. Overigens ziet ook Simons wel in dat zo'n klus voor een individuele huisarts niet te doen is. Hij ziet de oplossing voor dat probleem in groepspraktijken van een aantal huiartsen die samen 10.000 tot 15.000 patiënten onder hun hoede nemen. „De gezondheidszorg is daarmee gekanteld", schrij ven Simons en de zijnen. „Niet het ziekenhuis en de specialist bepalen het aanbod, maar de burger be paalt de vraag in samenspraak met zijn huisarts." De onderlinge concurrentie van dergelijke zorgnet- werken zal de kwaliteit van de zorg verhogen, ver wacht Simons. „De patiënt zal met zijn voeten gaan stemmen. In het huidige systeem is dat veel moeilij ker." Voor nieuwe wachtlijsten bij goede 'netwerken' is hij niet bang. Die kunnen dan gewoon extra artsen in dienst nemen. In dunbevolkte regio's, waar geen sprake is van een vrije keuze van een huisarts omdat er maar een is, ziet hij wel een probleem voor zijn plan. Toch denkt hij dat deze 'utopie' in tien jaar kan worden verwezenlijkt. De sterke nadruk op de bredere rol van de onderne mende huisarts heeft tot gevolg dat ziekenhuizen hun eigen budgetten kwijt raken. Ze worden afhankelijk van de zorg van de centra die specialistische zorg voor hun patiënt inkopen. Ook moet de patiënt meer te zeggen krijgen over de vraag voor welke zorg hij zich wil verzekeren. De overheid moet een basispakket vaststellen waarvoor iedereen premie naar draagkracht betaalt en vervol gens kunnen mensen zelf kiezen voor welke delen van de daar buiten vallende zorg ze zich individueel willen bijverzekeren. pen, maar ik weet dat het een gewonnen race is", aldus Heer tje. De organisatie Ouders en Coo, die strijdt tegen de hoge prijs van schoolboeken, steunt het initiatief van Heertje. „Het is een belangrijke stap om te gen veel lagere kosten school boeken te produceren. Het is ook een aanklacht tegen het Nederlandse schoolboekenkar tel",aldus directeur Werner van Katwijk. De vaste boekenprijs in Ne derland is in strijd met de Euro pese wetgeving, maar Neder land heeft onlangs een vrijstel ling daarvoor gekregen. Ouders en Coo vindt echter de vaste, hoge schoolboeken- prijs misbruik van die vrijstel ling. „Die is bedoeld voor het algemene boek. Dit is misbruik van die vrijstelling. De vaste schoolboekenprijs is een mo lensteen om de nek van de ou ders", stelt Van Katwijk vast. „Dat kartel moet weg". Volgens Ouders en Coo baant Heertje daarvoor nu de weg. Afschuw over openen seksshop door wethouders Vol afschuw is door burge meesters, wethouders en ge meenteraadsleden in de noor delijke provincies gereageerd op het officiële optreden van de Asset wethouder Ruud Wierse- ma en zijn collega en partijge noot Willem Homan van de plaatselijke partij PLOP. Wiersema vertegenwoordigde gistermiddag het college van burgemeester en wethouders van Assen bij de opening van een sekswinkel, die wordt ge dreven door de echtgenote van wethouder Homan. De beide wethouders namen mevrouw Homan op de schou ders en lieten zich voor een rek met dildo's en andere artikelen fotograferen, waarbij uitspra ken over 'seks als topsport' en condooms als 'mantels der lief de' niet van de lucht waren. Wethouder Wiersema was door zijn vriend Homan gevraagd de opening te verrichten. Een rondgang onder noorde lijke gemeentebestuurders le verde een unanieme veroorde ling op van het gedrag van de PLOP-prominenten. Van Delf zijl tot Meppel vindt men de gang van zaken rond de ope ning van de sekswinkel zeer kwalijk. Zo vindt burgemeester Van der Linde van Hoogezand dat de voorbeeldfunctie van het openbaar bestuur in het geding is. „Als één van mijn wethou ders zoiets zou willen doen, zou ik nadrukkelijk daartegen advi seren. Als bestuurder heb je je aan bepaalde grenzen te hou den." AH: Aanrecht wordt domein van de man De Nederlandse man is hard op weg de vrouw uit de keuken te verdringen. Anno 1999 bereidt 41 procent van de mannen ge regeld de warme maaltijd, ter wijl dat twee jaar geleden nog maar 31 procent was. Dat blijkt uit een onderzoek naar het eet- en kookgedrag van Nedérlan- ders, dat grootgrutter Albert Heijn onlangs voor de tweede keer heeft gehouden. De razendsnelle 'sekseveran dering' in de keuken is de op vallendste uitkomst. Volgens AH, dat onderzoeksbureau NI PO op pad stuurde, zal deze trend er bij ongewijzigde voort zetting toe leiden dat het aan recht binnen twintig jaar het domein van de man is gewor den. Die maakt overigens nog steeds een vrij traditionele maaltijd, al blijft de aardappel terrein verliezen aan pasta, rijst en brood. Twee jaar geleden vond AH het vooral opvallend dat veel Nederlanders hun eten stiekem bleken te prakken. Daar is wei nig verandering in opgetreden: 62 procent zet nog altijd de vork in aardappelen, jus en groenten. Iets meer dan één op de drie Nederlanders geeft aan geen producten te kopen of te eten die men niet kent. Albert Heijn onderzocht ook wat aan tafel als de grootste er gernis wordt ervaren. Daarbij blijkt dat 47 procent van de Ne derlanders er niet tegen kan als een ander zijn bord niet leeg eet. Het met de elleboog op ta fel eten (38 procent) deelt de tweede plaats met van tafel lo pen voor het eten op is. Nieuw op de lijst van ergernissen is het gebruik van de mobiele tele foon tijdens het eten: 4 procent ergert zich daaraan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3