.eiden krijgt och fontein Van Doesburg Erotische taferelen met iets verontrustends Cultuur Kunst Khanjan Dalai: verkeersborden als cultureshock Attitude 2000 helpt dichters over de drempel j Earth, Wind Fire maakt het Barry White lastig Vlaamse muzikale gekte gaat Hollands cabaret voorbij dick van teylingen Voorstelling: Trage kogels in concert Van en met: Johan Dehollander, Koen De Sut ter, Wim Opbrouck, Tine Reymer, Ryszard Turbiasz, Jos Verbist, Peter Vermeersch, Wim Willaert en nog zes muzikanten. Gezien: 15/11, Rotterdamse Schouwburg. Nog te zien: 30/11 in de Leidse Schouwburg. Een man vertelt over de vijf zwarte schaduwen die in het nooit eerder ontdekte duincafé de mooiste muziek speelden die hij ooit hoorde. Ze volgen hem overal, om zijn bestaan op te luiste ren met oude jazz en blues. Totdat ze een voor een verdwijnen, en hij beseft dat alleen de dood hem bij ze terug kan brengen. Geen probleem. Het gordijn zwaait open en de inderdaad op vallend goede band speelt. De muziek wordt onderbroken door uiteenzettingen over consonanten en dissonanten, spannings opbouw, verlaagde noten en andere muziektheoretische zaken waar je op dat moment net geen behoefte aan hebt. Net als je denkt dat een andere collega langdradig wordt, nemen zes wor tels en een biet het podium over. Ze komen op voor de rechten van de eetbare plant - groenten en legumen aller landen vei enigt u - en doen daar een Arabisch dansje bij. Inter barsten ze uit in een hartverscheurend groentenbevrijdingslied. Intussen is er ook nog ruimte voor een interview met gevierde laureaten van het Elisabethconcours voor pianisten, waarin vooral Wibi Soerjadi geniaal wordt afgeserveerd. De muziek stopt pas als hij stapsgewijs is gereduceerd door de muziekpoli- tie. Trage kogels in concert is een twee uur durend virtuoos hila risch muzikaal en theatraal feest. We danken dat aan de samen werking tussen de Vlaamse theatergroepen Antigone, Zuidpool en het Nieuwpoorttheater. De deelnemers zijn verder te zoeken in de kringen van onder veel meer de Vereniging van Enthousi asten voor het Reële en Universele, balorkest De Dolfijntjes en popgroep Flowers for Breakfast. Vlaamse gekte in muziek en theater dus, die de uitvoerders zéér serieus nemen, muziek ma ken en acteren gebeurt alleen op hoog niveau. Wanneer de voorstelling aan cabaret doet denken, gaat dat een stap verder dan het Nederlandse amusement, waardoor het niet alleen net iets idioter kan worden, maar ook grimmiger. Trage kogels in concert kun je een opfrisvoorstelling noemen: o ja, er kan altijd meer dan je denkt, als je maar heel goed weet wat je doet. Indiase kunstenaar in gastatelier Haagweg 4 leiden pablo cabenda irgemeester en wethouders van Leiden wijzen volgen- n week een locatie aan voor de Van Doesburgfontein, it zegt Bert Kienjet, van de Dienst Cultuur en Educatie n de gemeente Leiden. latsing van dit kunstwerk, dat eo van Doesburg in 1917 sa- ;n met architect Jan Wils ont- erp, wordt al enkele jaren ge- jpageerd door de Stichting irkant in Vierkant, die de fon- i|d op het Leidse Stationsplein plaatst wil zien. Tot voor kort toonde het ge- 1 lentebestuur zich weinig en- jusiast over de reconstructie n de fontein. In een brief aan erven van Van Doesburg, de ogleraar kunstgeschiedenis J. fiing en dr. L.H.M. van lorsel, omarmen b en w nu bouw van de fontein maar zen ze de locatie Stations in wederom van de hand. di Volgens het gemeentebestuur komt 'het vooruitstrevende ka rakter van het ontwerp' in de omgeving van het Stationsplein als 'gedateerd' over. Petra Hoogeveen van de Stichting Vierkant in Vierkant reageert verbaasd. ,,Ik denk dat de erven van Van Doesburg hun instemming met de recon structie van de fontein in her overweging nemen als de loca tie Stationsplein wordt afgewe zen." De erven, in het bijzonder de heer Leering, zouden zich ook hebben gestoord aan het lakse gedrag van de gemeente. Ze zouden vóór de zomer al iets horen, aldus Hoogeveen. ,,Rare zomers hebben jullie in Lei den", zei Leering tegen mij. 'De K laat niet zonder tegenzin zijn schepen los - zo min als een pen zijn zinnen - nooit zeker waarheen de reis //En hoe. Eenmaal los gelden ei gen regels'. In dit citaat uit de bundel 'Het hoofd een station' van Christi- aan van Tol zou je iets kunnen lezen over de aarzeling die de dichter voelde om met zijn poëzie naar buiten te treden. Van Tol is aangesloten bij het Leidse dichtersgilde Attitude 2000, dat inmiddels vijf bun dels heeft uitgebracht. Morgen wordt de zesde gepresenteerd. ,,Ik heb altijd volgehouden dat ik nooit iets zou publice ren, dat ik alleen gedichten wil de schrijven voor vrienden en kennissen. Publiceren maakt onvrij. Je moet alles in het werk stellen om je gedichten aan vaard te krijgen en niet afgewe zen te worden. Je moet je dus richten op de normen van een groter publiek. Dat betekent: einde vrijblijvendheid. Toch heb ik de stap gezet en ik heb er geen spijt van. Onderhuids zat er misschien toch wel wat meer ambitie in me dan ik zelf dacht." Waarschijnlijk is de drempel die Van Tol voelde om te publi ceren algemeen bij dichters. In het dichtersgilde overwint de ene dichter na de andere deze schroom. Attitude 2000 bestaat nu een jaar. De start lag in Cul tureel Centrum De X. Vier Leidse dichters, onder wie Christiaan van Tol, hadden in Enkhuizen het verzoek gekre gen een gezamenlijk gedicht over de Zuiderzee te schrijven. Dit gedicht werd gepresenteerd en in een fraai, met de hand gedrukt, geïllustreerd mapje uitgegeven. De betrokkenen hadden de smaak te pakken. Ze besloten hun activiteiten voort te zetten in een dichtersgilde, waar zich al gauw veel andere Leidse dichters bij aansloten. Het begon met een open podi um in Cultureel Centrum De X. Er was genoeg vuur en ambitie om ook buiten De X op te tre den. In de boekenweek waren de dichters dagelijks in de Openbare Bibliotheek te zien met performances op een spe ciaal voor dit doel opgebouwd podium. Voor deze optredens kwam ondersteuning van boekhandel De Kier, die ook de uitgave van de bundels moge lijk maakte. „Het dichtersgilde is geen strakke organisatie," zegt Van Tol. „Je zou zelfs van een anar chistische boel kunnen spre ken. Dat past toch het beste bij een kunstvorm als poëzie. Er zijn bijeenkomsten waarop tien a vijftien dichters uit eigen werk voorlezen. Daar wordt wel op gereageerd, maar een gestructureerde workshop is het niet. Minstens zo belangrijk zijn mijn individuele contacten met gildeleden." Ook de redactie verloopt zo weinig mogelijk volgens een vast stramien. „De vijf redac tieleden lezen de ingestuurde gedichten. Ze geven reacties, maken opmerkingen. Een oor deel over een gedicht is altijd erg persoonlijk. Daarom wordt daar nooit een absolute waarde aan gegeven. Bij de uiteindelij ke selectie heeft de dichter zelf het laatste woord. De redactie is dus meer een klankbord, een ondersteuning dan een kriti sche jury die beter dan ande ren weet wat goede poëzie ls." De bundels worden zeer ver zorgd en smaakvol uitgegeven. Van Tol is ook beeldend kun stenaar. Hij tekent voor het omslag, dat hetzelfde vignet heeft dat tijdens de boeken week het podium in de biblio theek sierde. Iedere maand wordt er een nieuwe bundel gepresenteerd bij boekhandel De Kier. Behalve Van Tol heb ben Ton Jansen, Rik van Boec- kel. Joke Schrijvers en Cécile Burgdorffer een titel op hun naam staan. Morgen voegt Egon Snelders ('Later, als in ge dachten') en binnenkort Joost Baars zich bij dit gezelschap. In januari hoopt het dich tersgilde met een millennium bundel te komen. Zo kan de groep laten zien waar de naam Attitude 2000 voor staat: de ambitie in het jaar 2000 veel bereikt te hebben. Pet Shop Boys matig op dreef muziek recensie hans piet Concert 'Nightlife World Tour' van Pet Shöp Boys. Gehoord: gisteravond, Con grescentrum, Den Haag. Concertseries. Het succesvolle Engelse duo Pet Shop Boys is er niet gek op. Zo komt het dat de 'Nightlife'-tournee, die ze tot in het nieuwe millennium onder weg houdt, pas de derde is in de inmiddels vijftienjarige car rière van de vrienden Tennant en Lowe. Was de laatste reeks 'Perfor mance' in 1991 nogal theatraal - met zelfs een verhaallijn 'Nightlife' is wat dat betreft be hoorlijk sober. Het duo wil overtuigen met zijn muziek en dat gaat ze niet echt gemakke lijk af. Misschien omdat de composities van Neil en Chris door hun zware, maar spranke lend klinkende en swingend zijnde, elektronische basis, dui delijke studio-producten zijn. Hoewel het tweetal voor het opnieuw programmeren van vooral het oude werk koos, kwam het materiaal maar matig uit de verf. Als aanwijsbare re den moet de zang van Neil Ten nant worden genoemd. Wat het duo op de plaat zonder probic men voor elkaar krijgt, namelijk die prachtige balans tussen die geaffecteerde, warme zang van Tennant en die wat kille, maar vaak orkestraal klinkende toet senpartijen van Lowe,;*Tukt op het podium niet. Neil zong wel heel erg tegen de noten aan en leek zijn stem vooral te sparen voor de uitgekleed klinkende ballades, dus wanneer zijn vo cale bijdrage essentieel was zo als ook in het duet 'What have I done to deserve this' waarvoor op een projectiescherm Dusty Springfield te voorschijn werd getoverd. Lekker swingen deden de nummers wel, waardoor de zit plaatsen in het uitverkochte Nederlands Congrescentrum in Den Haag vrijwel het hele con cert als staanplaatsen werden gebruikt. Grootste teleurstelling was dat er van een artistieke groei nauwelijks sprake is. In veel op zichten is Pet Shop Boys muzi kaal een maniertje geworden. Dat geldt overigens niet voor de teksten. 'Happiness is an op tion" van de laatste cd 'Nightli fe' mag dan optimistisch zijn. meestal staan de nummers bol van de ironie en melancholie. Toen Khanjan Dalai in het Ste delijk Museum in Amsterdam het verkeersbord van Rob Scholte zag, kreeg hij een schok van herkenning. Het symbool voor 'doodlopende weg', ge kaapt uit zijn context, niet meer gehinderd door conventies, werd opeens abstracte kunst. Voor Dalai was het bord goed beschouwd al zo abstract als het maar zijn kan. Simpelweg omdat hij niet wist wat het be tekende. „De eerste keer dat ik het zag dacht ik het dat het een hamer voorstelde." De jonge Indiase kunstenaar (25) verblijft sinds september in Nederland en exposeert tot en met zondag in het Projectatelier van het Leidse Kunstcentrum Haagweg 4. Hij heeft met de overgeorganiseerde Nederland se maatschappij een haat-liefde verhouding opgebouwd getuige de tweeslachtige titel van zijn tentoonstelling 'A tribute to an organized system'. De ultieme personificaties daarvan zijn vol gens hem de Nederlandse ver keersborden. Symbolen die hij vaak niet begreep, soms grap pig vond, en voor hem voor meer staan dan alleen 'uithol ling overdwars', 'voorrangskrui sing' of 'eenrichtingsverkeer'. „Die ontzettende wildgroei aan verkeersborden zijn symp tomen van de overgeorgani seerde maatschappij. Het is voor iemand uit India, zoals ik, onbegrijpelijk dat jullie een bord hebben dat zegt 'hier voor honden verboden te kakken'. Het zijn uitingen van de volks aard die mij fascineren. Met die borden- structureer je ook jezelf. Je legt jezelf regeltjes op en geeft dingen .waar mogelijke een strikte functie. Waarom? tl- LOUIS DU MOULIN «eert Barry White en Earth, Wind re. Gezien: 23/11, Ahoy', Rotterdam ie gaat er eerst? Op basis in iets meer actualiteit locht Barry White gister- lond in het afgeladen Ahoy' IS )or hoofdact doorgaan en 3S( ioest Earth, Wind Fire ge- le oegen nemen met de rol van pwarmer. Geen gelukkige en tuze, want het voorspel van 5Q t funksoulformatie uit Chi- ;n igo bleek aanzienlijk opwin- inder dan het afrondende rte erk van The King Of Be- oom Soul Niet dat EWF nu zo verrassend uitpakte, tegendeel zelfs, van verse tnbiedingen was geen spra- i. En afgezet tegen de futu- itisch vormgegeven spekta- ilshows uit de glorieperiode rofweg 1978-1988) was de gehele opzet behoorlijk po- ir: in plaats van een soort an ar Wars on stage wordt lans vooral de sfeer van een vendige nachtclub neerge- e t, niet in de laatste plaats oor de doorlopende inzet "n in drie springerige stoeipoe- rteIn' ee Dat het al sinds 1969 actieve de illectief 'live' toch nog steeds nlc ettert is vooral te danken van het oudere repertoire. Als mede aan de zangkwaliteiten van de feitelijke huidige aan voerder Philip Bailey, die als (gospel)solist nooit echt door brak, maar met z'n falsetstem als nooit tevoren garant staat voor instant kippenvel. EWF kwam een beetje als een bon kige diesel op gang, maar fi nishte full swing door het feest der herkenning te com pleteren met Fantasy', 'Boo gie Wonderland' en 'Septem ber'. Barry White en diens Love Unlimited Orchestra stond vervolgens voor de lastige taak in te spelen op de algehele uit gelatenheid. Door meteen pit tig te openen (met 'What Am I Gonna Do With You') leek het er even op dat de massieve ve teraan (55) met de bronstige basstem zich backstage ook had laten opjutten, maar al gauw gleed hij toch weer terug naar de overbekende kruis snelheid, die hem beter tot z'n recht doet komen bij een ro mantisch onderonsje dan op mega concertformaat. Dit avondje 'terug in de tijd' was dan ook spannender geweest als de meester van de sensuele softsoul de climax had overge laten aan z'n veel bruisender vakbroeders. Collages van Per Wizén in Middelburg 'spelen met Caravaggio' 'Pollock on ice Omdat mensen zich veilig voe len in structuur. Ze zijn bang voor nonfunctionaliteit." De Indiase kunstenaar speelt op een licht satirische manier met die Nederlandse verkeers borden en buigt ze om in per soonlijke pictogrammen. Een attentiedriehoek met daarin het vrouwenteken 'beveelt' hem aan zijn vriendin te denken en een rechthoek waarin de han den van twee gestileerde mens figuren elkaar net niet raken staat voor de aanbevolen af stand in de Nederlandse sociale omgang. Het commentaar op de effici ënte Nederlanders is ook puntig weergegeven in een por tret van Rembrandts buste. Dat beeld dat 'op de meest onlogi sche plek aan een gevaarlijke wege is neergezet'. Uit een soort plichtmatig historisch be sef. Op Dalals doek is het beeld van Rembrandt nog te herken nen, maar het gezicht wordt be dekt door een hand en de sok kel waarop de meester rust, is omgebouwd tot de behuizing van een verkeerslicht zodat de grote kunstenaar zich zelfs na zijn dood nuttig maakt. Dalai haast zich te zeggen dat hij zeker niet voor voor chaos pleit. „Integendeel. Indi» ia-wat dat betreft totaal het tegenover gestelde van Nederland, maar verre van ideaal. Het zijn de dingen die ik registreer en weergeef. Een reiziger die in drukken verzamelt als souve nirs." Hij raakt op de markt als een kind zo opgewonden van de felle oranje kleur van een papri ka en is verbijsterd als er een Liefhebbers kunnen de komen de weken een rondje schaatsen over een kunstwerk in een Haagse ijsbaan. Het werk is een ode aan de Amerikaanse 'ac tion-painter' Jackson Pollock en onderdeel van de tijdelijke ijs baan op het Spuiplein. Pollock on ice', zo betitelt het Haagse kunstenaarsechtpaar Marcello Els hun werk dat maandag vorm krijgt. Khanjan Dalai: een reiziger die indrukken verzamelt als souvenirs. FOTO* TACO VAN DER EB plastic zakje om heen moet. Dus speelt, na een dag bood schappen doen, een ongege neerd sensuele paprika de hoofdrol in een plastic tasje als een voile, begeleid door ver keersborden confetti. Want: „Elke culture clash is een ca deau en leidt tot nieuwe inspi ratie." 'A tribute to an organized sys tem'. Nog te zien: vrijdag, za terdag en zondag van 13.00- 17.00 uur, Kunstcentrum Haagweg 4. aggio tot de verbeelding van istenaars en wetenschap- De Italiaanse schilder was laald geen lieverdje. Criticus es Fens omschreef de monu- ntale biografie die Helen ïgdon een jaar geleden over m publiceerde als een schel- nroman. „Als Caravaggio m ruzie kreeg, dan zocht hij 'oor velen was zijn werk aan- otgevend, niet alleen omdat heiligen naar het leven schil- fde - een dergelijk hard rea- ,1-il ne was aan het begin van de 'entiende eeuw vrij onge- uikelijk - maar ook vanwege veronderstelde homo-eroti- ie uitstraling die hij aan veel :oot izijn grotendeels ontblote fi- eW ren meegaf. Voor de theorie Caravaggio homoseksueel zijn geweest, zijn volgens jdon weinig aanwijzingen irhanden. En hij mocht zijn ligen dan werelds afbeelden, •Ju zijn vroomheid behoeft -I te worden getwijfeld. ■o0' Toch kan e n kunstenaar wu lis aanwijzingen aandragen ren «aan het de wetenschapper tbreekt. De jonge Zweedse istenaar Per Wizén (1966) tft juist de gewelddadige en tische sfeer uit het oeuvre ïög i Caravaggio gelicht en tot [gÜ 'onderwerp gemaakt. Op de tositie 'Reworkings' in de eshal in Middelburg hangen 'grote collages van Wizén. Ze rod m als reproducties op ware gie Mte van schilderijen van Ca- Wie in Rome de origi- k schilderwerken in beroem- kerken heeft gezien, of wel ff B een oeuvrecatalogus van Italiaanse meester heeft ^gebladerd, hèrkent onmid- J Hijk een aantal figuren. Toch u 'Jidelijk dat er iets niet klopt. zijn de figuren van Cara- maar niet zijn voorstel- feén is Caravaggio's werk op heiligschennis, of hij zijn publiek wil shockeren. Waar schijnlijk niet. Wizéns werk is in de eerste plaats een hommage aan de schilderkunst van Cara vaggio. Met zorg heeft hij he dendaagse varianten van diens taferelen vervaardigd. Zijn foto collages ogen, een enkele slor dige montage daargelaten, als zeventiende eeuwse schilderij en. Verder heeft hij, met onge twijfeld de wilde legendes over de schilder in gedachten, een versluierd motief uit het werk van Caravaggio opgeblazen. Eeuwenlang heeft een ieder die dat wilde zich kunnen verlusti gen aan de manier waarop de Italiaanse meester naakte jon genslichamen in verf wist te vangen. Wizén maakt dat mani fest door ze in de voorstelling al tot lustobjecten te maken. Als wetenschappelijk bewijs zijn de taferelen van de Zweedse kun stenaar waardeloos, maar wie zijn werk gezien heeft zal voort aan de wenkbrauwen fronsen over de bewering dat voor Ca ravaggio's homoseksualiteit geen aanwijzingen bestaan. Toch is de seksualiteit van Wizén niet die van Caravaggio. Wellicht kon de Zeventiende- eeuwse schilder in zijn religieu ze taferelen de neiging niet on derdrukken een verborgen lof zang te houden op de schoon heid van het jongenslichaam. Maar Wizén bezingt niet de lof van de seksualiteit. Zijn tafere len hebben iets verontrustends, ze zijn niet bedoeld om te prik kelen. Hij beeldt een liefde uit die niet wederzijds is, een on gelijkheid in seksuele beleving met een voortdurende dreiging van geweld. Wizéns thema's zijh lust en macht. Dat maakt hem, hoe ouderwets zijn voor stellingen er uit mogen zien, tot een kunstenaar van deze tijd. Per Wizén in de Kabinetten van de Vleeshal in Middelburg, t/m 12 dec, di t/m zo van 13-17 uur. staat om op een angstig ineen gedoken lustknaap af te stap pen. Deze knaap is Caravag gio's dronken Bacchus, maar enigszins gekanteld, ontdaan van zijn druiventros en gedeel telijk verscholen achter een an dere jongensfiguur. In de han den van Wizén is de kruisiging van de apostel Petrus veran derd in het beeld van een oude man die zich onder een rode FOTO CPD deken laat pijpen door een jon gen, en tegelijkertijd een ander in het kruis tast. Zo beschreven, lijkt het of Wizén met zijn collages een platte parodie voor ogen heeft op het werk van de beroemde Italiaanse schilder. Dat is niet het geval. Hij suggereert allerlei seksuele handelingen, maar beeldt ze niet expliciet uit. Het is de vraag of hij daarmee uit is met een elektronische schaar te lijf gegaan. Hij heeft er elemen ten uitgeknipt en die vervolgens op de computer vergroot, ver kleind, van kleur veranderd en op een nieuwe manier gecom bineerd. Zo zijn met bouwste nen uit Caravaggio's schilderij en nieuwe voorstellingen ge maakt. Niet langer gaat het om scè nes uit de bijbel. De na het zien van een hemels licht van zijn paard gestorte Saulus die Cara vaggio schilderde, is bij Wizén een soldaat geworden die ge nietend op een tafel ligt, om ringd door naakte mannen en jongens. Van de Emmaüsgan- ger die op het schilderij van Ca ravaggio verrast opveert uit zijn stoel omdat hij de opgestane Jezus herkent, heeft Wizén een man gemaakt die dreigend op- 'Reworking', een bewerking van het werk van Caravaggio.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21