PARAPENTE: Toerisme Re I 3 B ET! C H T ij SPROOKJES i U2 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 Ze zeggen dat het kan. Ze zeg gen dat we nu voldoende erva ring hebben om vanavond van de berg af te vliegen. Voldoende ervaring? Gisteren hebben we een beetje geoefend met het opzetten van het scherm en vanochtend zijn we voor het eerst even een paar seconden in de lucht geweest bij het oefe nen op de 25-meterhelling. Vijfentwintig meter. Dat staat toch in geen enkele verhouding tot de 1050 meter hoogtever schil tussen de startplaats op de Pertuiset en het landingsterrein aan de rand van Mieussy, een dorpje op een half uurtje rijden van de Franse toeristenplaats Annecy. En toch zeggen de in structeurs dat het kan. Met dertien cursisten en een handvol instructeurs rijden we in de busjes van Para Adventu re de berg op. Halverwege, als de weg uit de rotswand Üjkt te zijn uitgehouwen, wijst de chauffeur losjes op de electrici- teitskabels die hier bijna on zichtbaar de vallei oversteken. 'Daar moet je als parapenter verdomd goed voor uitkijken', zegt hij. Aan de andere kant: als beginneling heb je niets te zoe ken in deze hoek van het dal die onder schermvliegers bekend staat als 'de wasmachine'. On berekenbare winden kunnen hier een scherm dat het ene moment nog strak boven je x. GOEDKOPE MANIER VAN VLIEGEN Parapente (de Franse bena ming voor de sport die in goed Nederlands 'scherm- vliegen' en in het Engels 'paragliding' heet) is in de jaren zeventig ontstaan toen bergbeklimmers op het idee kwamen om met een matras-parachute van de berg af te vliegen. Op die manier bespaarden zij zich de vermoeiende afdaling. Pas rond 1980 werd het schermvliegen een zelfstan dige sport. De vierkante pa rachutes werden dooront wikkeld tot de langgerekte, ovale schermen waar para- penters tegenwoordig mee vliegen. Nederland kent ongeveer 1300 geregistreerde para- penters die lid zijn van de afdeling schermvliegen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL). Het werkelijke aantal beoefenaars wordt op ongeveer twee maal zo veel geschat. Het scherm vliegen vind het meest in de bergen plaats. Met name in de Alphen wordt zowel 's zomers als 's winters erg veel gevlogen. Maar ook in Nederland is schermvliegen mogelijk. Daartoe worden parapenters net als een zweefvliegtuig door een lier omhoog getrokken. Parapente is een relatief goedkope manier van vlie gen. Het 'vliegtuig' is terug gebracht tot een scherm dat in een rugzak past. Maar desondanks is het mogelijk - als de omstandigheden goed zijn - om met dat tot op het bot uitgeklede vlieg toestel urenlang in de lucht te blijven en grote afstan den af te leggen. Wereldwijd is parapente inmiddels de meest beoefende sport in de kleine luchtvaart. Nadere informatie over para pente: KNVvL, Jozef Israëlstraat 8, 2596 AS 's-Gravenhage, tele foon (070)-314.36.00, of Stich ting Para Adventure, Amster damsestraatweg 396, 3551 CW Utrecht, telefoon (030)- 243.42.64. hoofd stond in een fractie van een seconde verandere in een vormeloze prop. En dat vliegt niet lekker. De busjes brengen ons tot bij een afgelegen restaurant aan het eind van de verharde weg. Van hier is het nog een kwartier bergje-op lopen naar de start- plek. De enorme rugzakken met daarin de parapents kunnen ge lukkig met de terreinwagen over een andere weg naar bo ven worden vervoerd. Het loopt tegen zeven uur 's avonds en de lucht zit potdicht. Maar onder de wolken is het rustig. Nauwe lijks wind en geen thermiek, dus ideaal weer voor ons, be ginners. We leggen de parachu tes uit zoals we het de afgelo pen dagen geleerd hebben, hij sen ons in het harnas dat aan de lijnen wordt gehaakt en gaan klaar staan. Nadat de instruc teur alle lijnen en alle sluitingen heeft gecontroleerd en het portofooncontact is getest, kan het beginnen. Eén voor één de lucht in. Dat wil zeggen: scherm optrekken en als een idioot de helling af rennen ter wijl je tegelijkertijd heel voor zichtig aan je stuurtokkels trekt. Eng Nadat de eerste van ons groepje op die manier het luchtruim heeft gekozen, bedenk ik me dat ik haar zo snel mogelijk achterna wil. Hoe langer je wacht, des te enger het wordt. Parapente. Vliegen aan een parachute, 't Is één van de vele nieuwe, in de Alpen ontwikkelde sportieve mogelijkheden. En tegelijk één van de populairste. Onze verslaggever bond een valscherm op z'n rug, nam plaats op een steile berghelling en hoorde: 'Lopen, lopen, blijven lopen'. Ervaringen van een beginneling. En de instructeurs mogen ons dan verzekeren dat er niets kan gebeuren zo lang we maar net jes de aanwijzingen opvolgen die zij via de portofoon geven, het is niet eenvoudig om dat vertrouwen ook om te zetten in ze/overtrouwen. En aan het op gewonden 'lopen, lopen, lopen, doorlopen, blijven lopen' dat iedere start begeleidt, trek ik voorzichtig de conclusie dat zo'n debuut ook voor het in structieteam een spannende gebeurtenis blijft. Maar ik ben er klaar voor. Ko- me wat komen gaat. Alle eigen- wijzigheid even overboord en precies doen wat er gezegd wordt.Als je er klaar voor bent, kun je gaan", meldt in structeur Charlie. Daar gaat 'ie dan. Ik begin te trekken aan de 'risers', de brede kunststof ban den die het harnas waarin ik zit met de tientallen lijntjes naar het scherm verbinden. Die han deling heeft me in de afgelopen twee dagen al een paar bont en-blauwe bovenarmen be zorgd, maar daar voel ik nu even niks van. Zo hard mogelijk naar beneden lopen, op tijd de 'risers' los laten en de stuurlij nen iets aantrekken... en na een paar stappen raken je benen de grond niet meer. 'Ja, goed zo...", klinkt het door de portofoon. „Een beetje naar rechts sturen... Ja, dat is je koers... Ga dan nu maar rustig in je zitje zitten... Schommel even met je benen als je goed zit... Je zit goed? Okee. Voor be neden: ik heb Ruud aan de Quantum 7 in de lucht hangen.' Ik vlieg! In de diepte trekt het dal met een snelheid van zo'n 35 kilometer per uur voorbij. De wind suist terwijl ik met een onwerkelijk gevoel om me heen kijk. Beneden ligt het dorp en links, aan het einde van de val lei staan de altijd witte toppen van de Mont Blanc. Het lan dingsterrein dat van op de grond een grote vlakte is, lijkt vanuit de lucht ineens een stuk kleiner. Cursisten die eerder zijn gestart en dus een stuk la ger hangen, lijken hopeloos te zijn afgedwaald. Maar dat blijkt gezichtsbedrog. Even later vlie gen zij netjes onder portofoon begeleiding langs de rand van het veld hun landingsrondje. Kont Iets meer dan tien minuten na de start ben ik ook zo ver ge daald dat het landen gaat be ginnen. Eerst met de wind mee langs de rand van het veld. 'Je zit nog erg hoog, dus vlieg nog maar even door', klinkt het door de portofoon. Ik heb on dertussen het gevoel dat de boomtoppen aan het eind van het veld wel erg snel op me af komen. Over de portofoon wor den aanwijzingen gegeven aan een andere cursist. Hallo, jon gens, jullie zijn mij toch niet vergeten? Dan komt eindelijk het verlossende woord: 'Draai maar om, richting cirkel. En kom maar uitje zitje'. Landen met een parapent is nog een vak apart. Om stabiel neer te komen is het zaak om het laatste stuk op volle snel heid te vliegen. Pas wanneer je manshoog boven de landings- plek bent, mag je sterk rem men. Rem je te laat, dan kom je met een veel te hoge horizonta le snelheid neer en ga je onder uit. Maar rem je te vroeg, dan Landen met een parapente is nog een vak apart. val je het laatste stukje als een baksteen uit de lucht. Ach, dat je zo'n eerste landing op je kont terecht komt, is dus helemaal niet zo vreemd. In de dagen die volgen, gaat het vliegen steeds beter. We mogen zelfstandig landen, en steeds vaker lukt het om netjes op de juiste plek en op de beentjes te recht te komen. Eén keer vlie gen wejvan een andere berg, waar we starten tussen de skilif ten. Maar we leren nog iets: vliegen is wachten op de juiste omstandigheden. Twee dagen zitten we vanaf 's morgens half negen te kijken hoe de ene wolk na de andere voorbij trekt. Af en toe is er een gat in de wol ken, dat net groot genoeg is om twee of drie mensen naar bene den te sturen. Maar steeds moet een deel van de groep aan het begin van de middag met het busje terug naar beneden, 's Morgens te veel wolken en 's middags te veel thermiek. Dan kom je als beginneling een hele dag de lucht niet in. Doordat het weer niet echt meewerkt, hoeven er aan het eind van de week geen vliegbre vetten te worden uitgeschreven. De vijftien vluchten die vereist zijn voor het beginnersbrevet zijn slechts door één cursist ge haald. Maar juist hij zakt voor het theorie-examen. REDACTIE ROB VAN DEN DOB8Q Dubbel Haags Ook dit winterseizoen is het weer mogelijk een zogenoemd 'Dubbel Haags voor enkel geld-arrangement' te boeken. Er kan een keuze worden gemaakt uit acht verschillende moge-' lijkheden waaronder 'Pierewaaien in Scheveningen en Kijk duin' en 'Winkelen in de Haagse binnenstad'. Ook zijn er ar rangementen waarbij een bezoek aan respectievelijk de ten toonstelling 'Rembrandt Zelf' en de musical 'Elisabeth' is in begrepen. De goedkoopste aanbieding is die van 105 gulden (twee nachten); de duurste 383 gulden. SKI 2000 Onlangs verscheen SKI 2000, een geheel aan wintersport ge wijd ANWB-magazine met onder meer een skitest, een arti kel over lawinegevaar en een minutieuze beschrijving van driJ^J vermaarde skioorden: Les Trois Vallées (Frankrijk), Les Qua- tre Vallées (Zwitserland) en Ischgl (Oostenrijk). Verder veel mode en nieuw ontwikkeld materiaal. Het blad is te koop in kiosk en boekhandel. iku Aken-Trier Tussen Aken en Trier is een nieuwe rijwielroute uitgepijld, di de fietser door drie landen voert: Duitsland, België en Luxi burg. Het traject kan uiteraard ook in delen worden afgeleg Start en finish van de etappes liggen steeds bij spoorwegsta tions. De routebeschrijving van de Drie-Lander-Route Aa- chen-Trier is afgedrukt in een door de Eifelverein in Düren uitgegeven brochure, die voor 24.90 Mark te koop is in alle boekhandels in het betreffende gebied. Wereldcloot 1001 In het Maritiem Museum aan de Leuvehaven in Rotterdam is001 van 6 november tot en met 30 januari volgend jaar de exposiloe: tie met de lange naam 'Om de gehele Wereldcloot - naar de oost door de Straat van Magallanes' te zien. De tentoonstel ling geeft een beeld van de prestatie die de uit SchoonhovenÏU? afkomstige herbergier Olivier van Noort tussen 1598 en 160f leverde, door via de zuidpunt van het Amerikaanse continent 'e° de wereld om te zeilen. Ook andere Nederlandse ontdek- En^ kingsreizigers die hetzelfde probeerden, komen aan in Rotte dam aan bod. Informatie: Maritiem Museum, telefoon (010J.413.26.80. teg Stemmen Het Theatermuseum aan de Herengracht 168 in Amsterdaf is vanaf gisteren bijna;twee jaar lang in de ban van stemmei Bezoekers van de tentoonstelling wandelen met een zoge noemde 'oorfoon' door een labyrint van kamers en gangen e stuiten van de ene op de andere verrassing. Daaronder nieti leen plotseling openschuivende lades en mysterieus piepen de deuren, maar ook vreemde stemmen, muziekfragmenten n en computer-animaties die een loopje met de visite lijken ti nemen. 'Een huis vol stemmen', zoals het project heet, is e idee van theatergroep Orkater en het Theater Instituur Nede illei land en werd uitgewerkt door onder anderen schrijver Bernlf ett beeldend kunstenaar Jeroen Kee, dramaturg Aat Ceelen en componist Thijs van der Poll. Informatie: Theatermuseum, telefoon (020).5.513.300. Sneeuwopera Op een terrein rondom de fameuze springschans van het Duitse wintersportoord Oberstdorf wordt op 31 december de eerste Open Air Opera in de sneeuw opgevoerd: Carmina Burano van Carl Orff. Na afloop van de voorstelling waarnaar 15.000 mensen kunnen kijken, wordt een vuurwerk ontsto ken. De kaartverkoop is inmiddels begonnen. Informatie: Kurverwaltung Oberstdorf, telefoon (00.49)832.270.00. M ike ih Ach, volgend jaar beter. Sehor Claudio Buratti, gids te Santiago de Compostela, ui ne me laatst doen geloven dat Frank Sinatra werd geboren in cië, de provincie in de noordwesthoek van Spanje waarvan tiago de hoofstad is. Claudio loog natuurlijk dat-ie blauw zag, wist dat zelf oo11 zi maar op zo'n moment spits ik acuut mijn oren. Geen beten jei^ sen dan gidsen die sprookjes vertellen. En die - zoals in dit - ook nog eens weten te onderbouwen met controleren vracht aan bewijsmateriaal. In Natchez (Mississippi) stuitte ik ooit op z meerde Amerikaanse kikvors. Daar heb je er in de Verei Staten honderden van. Ongetiuijfeld maken ze in hun voet joc dracht historisch gezien geen enkele fout, maar ze hebbeni tonatie van een grasmaaimachine. Om de boel wat op («'L ken, vroeg ik haar - vlak voordat ik in slaap dreigde te id J om een toelichting op het één en ander. Of ik haar had gevraagd het bed te delen. Ze was meteen i tekst kwijt, keek me wanhopig aan, vroeg of ik mijn vraai afloop van haar referaat nog eens wilde herhalen, hakkett even, werd knalrood en begon vervolgens weer ren af aan. Nee, dan Claudio die tijdens het bezoek aan de kathedraal fn Santiago op aanstekelijke wijze vertelt hoe de stoffelijke |otl van de in Jeruzalem onthoofde apostel (Handelingen 12:2) Galicië zijn beland. Een onwaarschijnlijk verhaal, waaru die bewering over Sinatra niet kon. Maar moet je dergelijke vertelsels g* controleren op hun waarheidsgeliï Nee. natuurlijk niet. Een mooi vd een waar verhaal. Vraag dat maar aan die 150.000 pt die in 1999 naar Santiago liepen off i hei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20