Leidsch Dagblad 'Risico aan dure anticonceptiepil' 'In een verpleeghuis is de dood niet bijzonder' Provincie verliest 26 miljoen op Ceteco Bidden voor komst van moskee Begin je eigen club bij Het Net' Sociale partners lopen boos weg bij De Vries Moeder gehandicapt meisje in gelijk gesteld LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 16 Alphense vijftigplussers gaan weer aan de slag 17 Hotel Wassenaar dicht voor asielzoekers 19 RPF schrijft Katwijkse zeejachthaven nog niet af istralië maakt :gen van gsm's Australisch recyclingpro- heeft een nieuwe dimensie het begrip 'elektronische hveg' toegevoegd. Vandaag de presentatie van het ject waarbij mobiele tele- s voor het herbestraten wegen worden gebruikt, oenen telefoons en batte- zullen worden omge- lten. dassering met bonden handen reclassering ziet vaak aan- len dat een TBS'er yreer itig in de fout gaat, maar ft momenteel nauwelijks ;elijkheden om tijdig in te constateren onder iers van het ministerie van itie. Eenmaal op vrije voe- zien voormalige TBS'ers kans om zich geheel aan reep van de hulpverleners ïttrekken. na 3 :t minder drank achter stuur Tweede Kamer wil het imaal toegestane alcohol- nillage in het verkeer ver van 0,5 naar 0,2. Maar ster Netelenbos van ver- wil de nieuwe norm van oromille voorlopig alleen eren voor automobilisten net hun rijbewijs hebben aid. ia 5 llary Clinton it voor Senaat rika's First Lady, Hillary tam Clinton, heeft giste- bevestigd dat zij een gooi loen naar de senaatszetel de staat New York. Deze komt eind volgend jaar Er gingen al langer ge iten dai Hillary zich kandi- wilde stellen. Zij neemt in de race op tegen de Re- ükein Rudy Giuliani, de jemeester van New York. uitse bouwreus rog te redden' wankelende Duitse bouw- Philipp Holzmann is te len als de banken zich net nzetten als het personeel. •i de Duitse staatssecreta- Bury vanmorgen. Bonds- selier Schroder praat van- id met de banken in een :me poging om Holzmann eind te houden, na 9 INDAAG 26 PAGINA'S Leidse onderzoekster laakt reclamecampagne farmaceutische industrie in proefschrift De farmaceutische industrie dringt jonge meisjes bewust een dure anti conceptiepil op, die de kans op trombose vergroot. Dat stelt de Leidse gynaecoloog-in-opleiding Kitty Bloemenkamp in haar proefschrift. Bloemenkamp promoveert vandaag op een onderzoek naar de relatie tussen de pil en veneuze trombose (bloedstolling in de aderen). leiden onno havermans Uit het onderzoek van Bloemenkamp blijkt dat de zogeheten derde generatie- pil twee keer zoveel kans op trombose geeft als de tweede generatiepil. „Wij zien geen reden om vrouwen als eerste keus de duurdere derde generatiepil voor te schrijven. Waarom zou je daar voor kiezen als er een goed alternatief is? De tweede generatie is een prima pil." Voor meisjes die de pil voor het eerst gaan slikken, is het risico nog groter: één op de duizend krijgt trombose na het gebruik van de derde generatiepil. Bloemenkamp noemt het onacceptabel dat de industrie haar advertentiecam pagnes met de duurdere derde genera tiepil richt op meisjes, die net met de pil beginnen. „Natuurlijk, de huisarts schrijft die pil voor. Maar die jonge mei den vragen erom, want die zien de ad vertenties in de bladen en ze willen de zelfde pil als hun vriendinnen. Gewoon lijk neemt de kans op trombose toe naarmate je ouder wordt, maar een klei ne groep jongeren is gevoelig voor de bijwerkingen van de nieuwe pil. Dat zijn de starters. Vanuit de wetenschap is de veronderstelling dat alles wat nieuw is. ook beter is, nooit weerlegd. In dit geval wel. Maar de industrie geeft niet toe." Pagina 15: 'Nieuwste pillen geven de meeste problemen' nazareth Een jongetje kijkt naar zijn biddende geloofsgenoten. Honderden moslims baden gisteren voor de eerste steenlegging van de moskee die in de Israëlische plaats Naza reth gebouwd wordt. De moskee is het onderwerp van grote ruzies. Het Vaticaan is boos dat Israël heeft toegestaan dat de moskee dicht naast de Basiliek van Maria Boodschap wordt gebouwd. Pagina 7: Israël zinspeelt op Vaticaans anti-semitisme in Moskee-affaire foto epa sven nackstrand enland enland uur en Kunst lomie 21 -8,9 )of en Samenleving14 irek van de Dag2 atura/Strips10 lingen18 13,15,16,17,19 '/programma's 11 22,23 20 Waterwoning loopt vast bij ophaalbrug cruquius carlo nijveen De twee verdiepingen hoge Waterwoning die gisteren over het Spaarne werd ver sleept, is vastgelopen bij de Cruquiusbrug bij Heemste de. De doorgang bij de brug bleek te smal. De brug stond door het oponthoud twintig minuten open. Het drijvende droomhuis van het Avenhornse bedrijf Ooms Bouwmaatschappij B.V. was onderweg van Zaandam naar Rotterdam. Na een kort oponthoud maakten de slepers rechts- - omkeer. Met een stevige omweg vervolgden ze van ochtend de honderd kilo meter lange watertocht naar de Rotterdamse City Marina Haven. Deutsche Bank neemt vordering over den haag anp De provincie Zuid-Holland ver liest 26,5 miljoen gulden op de verkoop van de Ceteco-lening van 47,5 miljoen gulden. De provincie kwam tot overeen stemming met de Deutsche Bank die de vordering over neemt tegen 43,75 procent, wat neerkomt op bijna 21 miljoen gulden. Andere transacties le verden de provincie een 'mager rendement' van 8,6 miljoen gulden op. De uiteindelijke verliescijfers van de Zuid-Hollandse bankier affaire staan in een gisteren openbaar gemaakte analyse van een accountantsbureau in op dracht van Gedeputeerde Sta ten. De boekhouding bleek cor rect uitgevoerd. De rekening, die kasgeldbeheerder K. Baarspul begin 1996 had ge opend, kwam niet voor in de administratie van de provincie. Op de investerings- en beleg gingsrekening bij de Delta Lloyd Bank is gemiddeld 50 miljoen gulden van de provin cie belegd geweest, in 1997 ge middeld 75 miljoen. Dat laatste jaar is de rekening ook gebruikt voor transacties in aandelen, opties en valutatermijntransac- ties. De beleggingsrekening le verde bijna 8,6 miljoen gulden op. Een woordvoerder van de provincie kan niet vertellen wat daarmee is gebeurd. De provin cie geeft toe dat het rendement van 8,6 miljoen betrekkelijk laag was, staatsobligaties zou den volgens financiële deskun- 'ie nu van volksdansen of van voetbal houdt, bij Het Net kun 9tatis een eigen club beginnen. Maar je kunt net zo makke- Bergens lid van worden, want er zijn al meer dan 2000 clubs 'vinden op Het Net. Je vindt ze op http://www.clubs.nl 'tttis internet bij Het Net' Net wat je zoekt. meer informatie: wassenaar afke van der toolen Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van ver pleeghuis Duinstede? Alleen voorzover het idee zou bestaan dat onze medewerkers hun werk niet goed hebben gedaan." Want aan hen ligt het niet, benadrukt directeur Johan Groen van het tehuis aan de Wassenaarse Deijlerweg waar een fataal griepachtig virus rondwaart. Een virus met twee gezichten: het veroorzaakt een verkoudheid bij iemand met weerstand, de dood bij de zwak keren. Vijf bejaarden overleden in een week tijd. Momenteel zijn er nog tien bewoners ziek, én ze ven personeelsleden. Meer sterfgevallen ver wacht Groen niet. Het is groot nieuws in Nederland. De directeur staat al de hele dag nonstop de media te woord. Zijn lunch schuift hij voor de zoveelste keer opzij: dat moet nog maar even wachten. Groen - die gezien de omstandigheden verrassend ontspan nen overkomt - moet er zelf om lachen. De sfeer in Duinstede is sowieso opvallend alledaags. Mensen lopen ongestoord in en uit. Een familie lid haalt een bewoner op voor een ommetje. In de zonnige koffieruimte verbazen bewoners zich op keuveltoon over alle ophef. „Heb je gezien dat het op de voorpagina van de Telegraaf stond vanmorgen?" „O ja? Goh." Quarantaine-achtige maatregelen zijn niet no dig, oordeelden de doktoren. ,,Als minder weerstand heeft, zou u het virus ook kunnen op lopen. Maar het enige wat vervolgens gebeurt, is een fikse verkoudheid. Of helemaal niets. Kijk, het feit dat in een instelling als deze af en toe een virus de kop opsteekt, is niet bijzonder", legt Groen, die al lange tijd in verpleeg- en verzor gingshuizen werkzaam is, uit. „Dat wordt het pas als het aantal sterfgevallen hoger is dan normaal. Wat hier dus het geval is." Al is er dus wel degelijk iets aan de hand, reden tot paniek ziet Groen niet. Ook onder de bewo ners heerst volgens hem geen echte onrust. „Kijk, we hebben wel eens meer een griepje in huis. We praten er ook gewoon over. Ja, hier is de dood niet zó bijzonder hè. Elk jaar gaan er van de 120 bewoners zo'n 60 dood. De mensen komen hier niet voor niets. Heel veel familieleden bellen ook natuurlijk. Hoe gaat het? Is hij ziek? Dat wordt al lemaal goed beantwoord. En woensdagavond be leggen we een infomatieavond voor de familie." In de hal staat een cameraploeg te wachten. De receptioniste staat een beller te woord. „Nee, als ik u vertel dat het goed met uw vader gaat, dan kunt u dat echt van me aannemen hoor. Maar ik kan natuurlijk wel even aan meneer Groen vra gen of hij u even terugbelt." 23 Schimmenspel tussen Hertha en Barga eindigt onbeslist Klimaat voor starters in Leiden gunstig leiden/woerden herman joustra Leiden kent een gunstig klimaat voor beginnende ondernemers. Vorig jaar waagden 500 nieuwe zakenlieden de stap met een ei gen bedrijf. Op een totaal van 5560 ondernemingen betekent dat een percentage van 9 pro cent, ruim boven het landelijk gemiddelde van 5,5 procent. Dat blijkt uit nog niet gepubli ceerde cijfers van de Verenigde Kamers van Koophandel in Woerden. Wat betreft de continuïteit van bedrijven scoort Leiden minder goed. In 1998 gaven 350 ondernemingen er de brui aan, oftewel 6,3 procent. Landelijk is dat 5,5 procent. HET WOORD IS AAN Karl Kraus Straffen dienen ter afschrik king van die mensen die geen misdaden zullen be gaan. 10° IJW bewo'IRingr en règén STS 6710° 5710° 5711° nétrèüg 20% 30% 20% 20% 20% 30% den haag anp Werkgevers en werknemers zijn gisteravond al na amper een uur weggelopen uit een overleg met minister De Vries en staatssecretaris Hoogervorst over een andere uitvoering van de sociale zekerheid. Volgens FNV-voorzitter De Waal 'was er geen ruimte voor serieuze dis cussie'. De werkgevers zien een 'onwerkbare uitkeringskathe draal' ontstaan. Werkgevers en werknemers waren op het ministerie om te praten over een recent stuk over de toekomst van de socia le zekerheid. Daarin stellen de bewindslieden voor om één grote publieke uitvoeringsorga nisatie te maken voor het toe kennen en verstrekken van WW- en WAO-uitkeringen. Daarnaast moeten private reïn- tegratiebedrijven zorgen dat werklozen en arbeidsonge schikten zo snel mogelijk weer aan de slag komen. Die bedrij ven ontvangen hun opdrachten van de werkgevers die daarvoor wel instemming van de werk nemers in hun bedrijf nodig hebben. Werkgevers en werknemers vinden dat zij daarmee buiten spel worden gezet. „Dat is vol strekt onaanvaardbaar", aldus De Waal. Hij noemde het plan 'een compromis tussen staats socialisme uit de jaren '20 en het liberalisme van de jaren '60.' Ook VNO-directeur De Leij noemde het 'ondenkbaar' dat De Vries en Hoogervorst het huidige evenwicht tussen overheid en sociale partners nu doorbreken en 'het primaat volstrekt bij de overheid leg gen'. Volgens De Ley ontstaat met die plannen 'een onwerk bare uitkeringskathedraal waar werkloze of arbeidsongeschikte werknemers niets beter van worden'. Werkgevers en werk nemers stappen als tegenmaat regel direct uit de Arbeidsvoor ziening en het Landelijk Insti tuut Sociale Verzekeringen en wensen ook niet meer aan tafel te komen voordat De Vries met concessies komt. Arts zag ernstige afwijkingen foetus niet rotterdam gpd digen ten minste 12,5 miljoen hebben opgebracht. Oppositieleider C. Aptroot van de WD is tevreden over de overeenkomst, maar blijft on gerust over de geheime reke ning. „Wij willen uitgezocht hebben of er fraude is gepleegd binnen het ambtelijk apparaat. Pas als er duidelijkheid is, kun nen we de boeken sluiten." Pagina 5: PR-adviseur van Leemhuis werkte voor 'habbe- krats' Golden Earring neemt afscheid in Groenoordhallen leiden anp Het gezin gaat bij de leden van Golden Earring even voor en daarom neemt de fameuze popgroep uit Den Haag een jaar rust. De band neemt op 18 december in de Leidse Groenoordhallen tijdelijk af scheid met een groot concert. Het is de bedoeling dat van dit optreden in 2000 een live-cd wordt uitgebracht. Veronica zendt het optreden uit op ou dejaarsavond. 'The last blast of the century', zoals het optreden wordt aangekondigd, wordt volgens manager Rob Gerritsen 'een groot opgezet gebeuren'. Volgens Gerritsen is een pau ze hard nodig. „We hebben af gelopen jaar 110 keer opgetre den. Het gezin gaat even een jaartje voor." Behalve de vier vaste bandleden, maken ook enkele gastmusici hun opwach ting: toetsenist Robert-Jan Stips, een blazerssectie onder leiding van Bertus Borgers en The Secret Weapon met Birgit Lewis. De Rotterdamse rechtbank heeft een vrouw in het gelijk ge steld die het ziekenhuis Dijkzigt ervan beschuldigt dat ze in 1990 een ernstig gehandicapt kind heeft gekregen. Ze eist van het ziekenhuis een schadever goeding. De vrouw uit Halste ren (Noord-Brabant) liet eerder in 1990 een gynaecologe van het Rotterdamse ziekenhuis een echoscopie maken om te achterhalen of de foetus gehan dicapt was. Het ontging de vrouwenarts dat de vrucht ern stige afwijkingen vertoonde. De vrouw uit Halsteren heeft er tegenover vrienden, familie en artsen nooit een misver stand over laten bestaan dat ze geen ernstig gehandicapt kind wilde hebben. De rechtbank heeft nu in een tussenvonnis bepaald dat de moeder in rede lijkheid had kunnen besluiten tot een abortus toen de foetus twintig weken oud was. Dat be tekent dat ze een deel van haar rechtszaak alvast heeft gewon nen. Volgens haaf raadsman Sneep moet de moeder nu al leen nog bewijzen dat ze die beslissing destijds ook had ge nomen, indien de gynaecoloog geen fout had gemaakt. Volgens de raadsman hebben moeder en dochter een zeer zwaar leven sinds de geboorte. De beentjes van het kind zijn geamputeerd en ze heeft pro blemen met haar ogen. „Het le ven van het meisje is het be langrijkste zegt Sneep. „Het kind gaat gebrekkig door het le ven. Geestelijk is het gezond, maar het wordt op school ge plaagd. Daar lijdt de moeder ook heel erg onder. Als je daar niet dagelijks mee wordt gecon fronteerd, kun je je dat niet voorstellen." Het ziekenhuis wil niet reage ren zolang de zaak onder de rechter is. Pagina 2: Commentaar Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn Per maand automatisch 33,70) I Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad imer 10050, 2300 VB Lelden. >k: 071-5128 030 of a: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1