Aantal kinderopvangplaatsen verdubbelt Duin Bollenstreek I Overzicht Supermarkt in de dop Katwijk krijgt definitief geen zeejachthaven Handen ineen voor een goede Bollenstreek Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 39,95 ogelaar naar Hontenisse burg A. Vogelaar wordt per 1 december de nieuwe burge- ;ster van de gemeente Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen. In 8.000 inwoners tellende gemeente is hij sinds vijf maanden jarnemend burgemeester. Begin 1997 was Vogelaar waarne- ;nd burgemeester in Rijnsburg. Hij verwierf in korte tijd de mpathie van het Rijnsburgse bedrijfsleven, dat brieven naar 3 commissaris van de koningin stuurde om zijn definitieve be aming te vragen. Dat zou echter tegen de vooraf gemaakte af raken zijn, dus bleef de actie zonder gevolgen. Vogelaar was rder ook burgemeester in Bruinisse. irochure over begraven in Voorhout orhqutAlle Voorhouters krijgen de komende dagen een ochure over de begraafplaatsen in hun dorp in de bus. Dat is n initiatief van de Stichting Begraafplaats Voorhout, de R.K. rochie St. Bartholomeus en de Hervormde-Gereformeerde rkgemeenschap. De eerste exemplaren ervan worden don- rdag 25 november aangeboden aan burgemeester C. de Ron- gepensioneerd pastoor C. van Bockxmeer en dominee C. de g. De Voorhoutse begraafplaatsen hebben flinke veranderin- n ondergaan. De begraafplaats van de Stichting is gereno- erd en uitgebreid met onder meer umenzuilen. Het kerkhof de Hervormde-Gereformeerde kerk is opgeknapt, en het rkhof van de Bartholomeuskerk heeft een 'gedachtenismuur' een beeltenis van de 'verrezen Christus' erbij gekregen. bmputer en geldbedrag ontvreemd nsburg Uit een woning aan de Vliet Noordzijde in Rijnsburg n gisteravond bij een inbraak een draagbare computer en een ibekend geldbedrag ontvreemd. De inbreker verschafte zich egang door een ruit van de balkondeur in te slaan. ieuwe tennishal in Vinkeveld rdwuk job de kruiff de Gerleeweg in Noordwijk it een nieuw bedrijfsge- w dat 's winters als tennis- kan worden gebruikt. De ïeente wil daar bouwer A. der Wiel toestemming voor ;n. Voorheen was er op de le plek al een hal met drie en en lag in een andere hal vierde baan. Die eerste hal dicht en werd gedeeltelijk Dopt omdat er asbest in zat. m der Wiel had plannen een compleet sportcen- 0(Ai op twee locaties: de Casi- lanen en de hal in het Vin- :ld. Voor de laatste kreeg hij toestemming. Omwonen- aan de Gerleeweg maakten vaar en het Pact van Teylin- 'Wachtlijsten in Bollenstreek binnen twee jaar weggewerkt' gen, waarin de betreffende grond een 'agrarische' bestem ming heeft, liet het niet toe. Het nu door Van der Wiel in gediende bouwplan gaat uit van een gebouw met een op pervlakte waar vijf tennisbanen in passen. Maar de provincie vindt dat de oppervlakte waar op wordt gesport, niet mag toe nemen ten opzichte van de vier banen die tot dusverre werden toegestaan. Aan het bedrijf wordt daarom gevraagd om of wel de hele omvang van het ge bouw aan te passen of uit het bouwplan te laten blijken dat niet meer dan de nu voor vier tennisbanen gebruikte vloer, sportvloer zal worden. Daar mag dan van 1 oktober tot 1 april worden getennist. Het aantal plaatsen in de kinderopvang groeit de ko mende twee jaar in de Duin- en Bollenstreek met bijna honderd procent. De huidige 668 plaatsen wor den namelijk met 632 plaatsen uitgebreid. Bin nen twee jaar zijn de wachtlijsten in de Bollen streek dan ook nagenoeg weggewerkt. Het gaat om extra plaatsen voor zowel kinderdagopvang als bui tenschoolse opvang. duin- en bollenstreek irene nieuwenhuuse De uitbreiding is mogelijk om dat het rijk een fors geldbedr ag ter beschikking heeft gesteld en de achterstand in rap tempo wil inhalen. Staatssecretaris Vlie- genthart maakte gisteren be kend dat de stijging van op vangplaatsen over de laatste twee jaar landelijk gezien 15 procent is. In 1998 nam het aantal toe van ruim 89.000 tot ruim 103.000. Tien jaar geleden maakte nog slechts 4 procent van de Nederlandse kinderen gebruik van een vorm van lan- deropvang. Nu is dat ruim 17 procent. Sommige plaatsen in de Duin- en Bollenstreek ;iijn, vooruitlopend op het ontvan gen van de subsidiegelden, in de verschillende gemeenten in middels ingevuld. Zo heeft Kat wijk er dit schooljaar al 100 plaatsen bijgekregen, Lisse 44 en Voorhout 30. De inhaalope ratie moet voor januari 2003 zijn afgerond. Door de uitbrei ding worden ook de gesubsidi eerde plaatsen uitgebreid. 'Deze De wachtlijsten voor kinderopvang zijn binnenkort verleden tijd. plaatsen zijn voor minder draagkrachtige ouders. A. van Mil, de directeur van de De Krom, de Stichting Kin deropvang Katwijk, is bijzonder verheugd met de uitbreiding. „Maar de ouders die nu op hun beurt wachten, hebben er niet zoveel aan als ik ze zeg dat over twee jaar de wachtlijsten zijn weggewerkt." De Krom heeft momenteel 90 plaatsen, terwijl de wachtlijst uit 50 bestaat. Met de inhaalmanoeuvre wil de overheid daarnaast ook de zogeheten 'Brede School' kans van slagen geven. Deze voorzie ning, die het best te omschrij ven is als een verlengde school dag, moet een omgeving wor den waar kinderen tussen 0 en 12 jaar niet alleen worden 'op gevangen', maar waar ook aan dacht wordt gegeven aan hun cognitieve, sociale en emotio nele ontwikkeling. In de Bollenstreek is er in middels tussen de beleidsma kers, de scholen, de sportver eniging en de muziekscholen al druk overleg over dit fenomeen. Suzanne Parent, onderwijsdes kundige van de gemeente Voor- FOTO DICK HOCEWONING hout: „De Brede School is ge woon in heel Nederland een hot item. Vaak is het idee vooral bestemd voor achterstandswij ken. Hier is daar geen sprake van, maar we willen wel de voorschoolse educatie hier be vorderen. Vooral met het oog op preventie, het voorkomen dat kinderen op latere leeftijd problemen krijgen, willen wij de uitvoering van deze gedach te een kans geven." De tijd van enkel opvang is volgens de plannenmakers van de Brede School voorbij. Een begrip dat als een rode draad door deze nieuwe aanpak loopt is 'de doorgaande lijn', kinde ren kunnen vloeiend van het ene systeem het andere instro men. De brede schoolaanpak heeft ook veel ruimere ope ningstijden, namelijk van 08.00 tot 18.00 uur. Het onderwijs daarentegen heeft tussen 08.30 en 15.15 plaats. Buiten die tij den is er bijvoorbeeld gelegen heid voor judoles en muziekles. Het onderstaande lijstje geeft een uitsplitsing van de huidige situatie en de groei van kinderopvangplaatsen van de negen gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. Lisse, nu 110, wil er 70 bij Noordwijk, nu 206, wil er 60 bij Sassenheim, nu 84, wil er 39 bij Katwijk, nu 107, wil er 186 bij N'wijkerhout, nu 94, wil er 48 bij Valkenburg, nu 6, wil er 10 bij Rijnsburg, nu 28, wil er 56 bij Hillegom, nu 33, wil er 163 bij Dit betekent dat de huidige 668 plaatsen de komende twee jaar met 632 worden uitgebreid, een toename van bijna honderd procent. appartementen et naast illenschuur it de bollenschuur aan Teylin- lan 70 in Sassenheim komt nieuw appartementencom- Zo'n nieuw complex naast de ïumentale schuur zou steden- vkundig niet verantwoord zijn. :rrijzen wel woningen in de di- omgeving van het monument, im de opknapbeurt en het om rei ven van de schuur rendabel te vojen. vorige eigenaar van grond en ir in Overteylingen had een ingediend mét nieuw apparte- :hti tencomplex, maar de nieuwe 3ei laar en ontwikkelaar Ballast sto am ziet daarvan af. De gemeen- v id van adviserende instanties te leliin gekregen dat zo'n complex de schuur onacceptabel zou Ballast Nedam wil in de bollen- zelf wel appartementen in- nkwen. De schuur wordt daarbij «staureerd, zodat de uitstraling iet pand behouden blijft, gemeente Sassenheim gaat sajt een algemeen toekomstplan al en voor het hele gebied Over- ngen, waarin de schuur is gele- Pas dan wil de gemeente pra- niover het ingediende bouwplan, rek teylingen wordt waarschijnlijk na 2005 bebouwd, maar de bol- :rei chuur kan eerder gerestaureerd mgebouwd worden, ethouder Van Beek schat in dat riu daarbij vooral om seniorenap- 'f ementen in de duurdere sector idi ;aan. Seniorenwoningen omdat lijk in het gemeentebeleid past, en duurdere sector omdat anders hele bouwplan niet financieel 3 d laar is. katwuk Op één van de oudste stukjes van Katwijk aan den Rijn, tussen de Rijn straat en de Achterweg, worden op dit moment de voorbereidingen getroffen voor de bouw van een supermarkt van de keten Super de Boer. Behalve de bijna duizend vierkante meter grote supermarkt komen er op die plek drie kleinere winkeltjes, een parkeerdek met ruim dertig plaatsen en zes woningen. FOTO WIM DIJKMAN Millennium in Katwijk groot aangepakt 'De nadruk ligt op samenzijn' katwuk marian krijgsman Het 'Dorp van de Eeuw' op het Marktplein en de Zeeweg is weliswaar afgeblazen, de ge plande activiteiten rondom de eeuwwisseling gaan in Katwijk gewoon door. De Stichting Be vordering Centrale Festiviteiten Katwijk (BCK) presenteerde gis teren het omvangrijke pro gramma. „We hebben nogal wat hobbels moeten nemen voordat we zover waren", ver telt voorzitter J. de Winter. „We hebben last gehad van negatie ve publiciteit rondom het mil lennium. Een ander punt is de overspannen prijzen van arties ten op dat moment. Daarnaast is het moeilijk iets in de winter te organiseren. Toch is het ge lukt een feest voor en door Kat- wijkers te organiseren, waarbij de nadruk ligt op samenzijn en ontmoeting." Het 'Dorp van de Eeuw' wordt geplaatst in en naast sportcomplex Cleijn Duin. De Jumbohal, een feesttent van 25 bij 50 meter, zorgt samen met de Plazahal voor voldoende ac commodatie. Tenten en zalen worden verwarmd en gezellig ingericht. De festiviteiten rond 'Katwijk 2000plus' beginnen op maan dag 27 december en worden op 8 januari afgesloten met een kerkdienst. Ruim voor die tijd wordt de 40 pagina's tellende 'Courant van de Eeuw' huis- aan-huis bezorgd. De krant geeft, naast leuke anekdotes, een overzicht van belangrijke Katwijkse gebeurtenissen van de afgelopen eeuw. Op 27 de cember wordt de expositie 'Kat wijk 2000plus' over het verle den en toekomst van Katwijk geopend. Daarna volgen de ac tiviteiten elkaar in rap tempo op. Samenzang met koren en muziek, een playbackshow, jeu de boules met gehandicapten, een country- en westernavond en een midwinterbal. Bijzonder is de Millennium ronde van Katwijk. „De ronde beslaat vijf kilometer met als begin- en eindpunt het Dorp van de Eeuw", zegt organisator M. van Rijn. Op nieuwjaarsdag kunnen honderden wenskaar ten aan een wensboom worden gehangen en vanuit het com municatiecentrum kunnen nieuwjaarswensen via e-mail worden verstuurd. Het Dorp van de Eeuw is steeds tot twaalf uur 's nachts geopend, behalve op 31 december. Dan kunnen feestgangers tot 1.00 binnenko men. Daarna wordt er gefeest tot de laatste feestneuzen naar bed gaan. Het moment waar het alle maal om draait, de overgang naar het nieuwe millennium, wordt een bijzonder moment. „We willen om half twaalf voor het gemeentehuis bij elkaar ko men om te kijken naar een journaal over Katwijk op een enorm videoscherm'.', zegt De Winter. „Er wordt een enorme champagnefles neergezet waar mee we iets ludieks willen doen." Over het verwachte aan tal mensen laat de voorzitter van BCK zich niet uit. „We zul len de mensen niet verplichten uit hun huis te komen voor de millenniumtoast. We zullen dit moment zo speciaal invullen dat mensen het vanzelf leuk vinden naar het gemeentehuis te komen." wjk krijgt definitief geen ichthaven. De grootste col partijen, het CDA en de /GPV, zijn tegen de aanleg de ruim tachtig miljoen ende haven, net als PvdA, 'Gemeentebelangen, 1 'nLinks en Lijst 8. Alleen de r 71 en de WD staan positief -lover een Katwijkse zee- t..^ gaven, j.pet is daarom een gelopen vindt SGP/GPV-fractie- 'r M. van Rooijen. „Een rui- meerderheid in de raad is RPF schrijft plan nog niet af ft college van burgemeester eI^ wethouders is verdeeld. De oe 'ouders T. Berkheij (CDA) 5™ van der Plas (SGP/GPV) tegen, terwijl J. Post (RPF) van Paridon (WD) voorlo- oor de zeejachthaven zijn. .'meerderheid van de Kat- ^n" se politiek is tegen de aan- %n de zeejachthaven, om dat hij te duur is, omdat het nut en de noodzaak ervan ernstig wordt betwijfeld en omdat hij planologisch onverantwoord is. WD'er E. van Efferink vindt dat veel van zijn collega-raads leden te vroeg en te gemakkelijk 'nee' hebben gezegd. „Dit pu blieke initiatief verdient voorlo pig onze steun. Ik pleit ervoor dat er eerst een uitgebreid on derzoek wordt gedaan naar de haalbaarheid van de plannen en het kostenplaatje, voordat we ons voor of tegen de zee jachthaven uitspreken. Het CDA en de SGP hebben bij voorbaat al de handdoek in de ring gegooid zonder daarvoor ook maar één steekhoudend ar gument aan te voeren." De RPF-fractie is in principe voor de aanleg van een zee jachthaven, maar niet tegen el ke prijs. Dat zei fractie voorzitter H. ten Hove gisteravond tijdens een discussiebijeenkomst die zijn partij over de zeejachtha ven had georganiseerd. De RPF-voorman vond verder dat de haven het gezicht van Kat wijk niet nadelig mag aantas ten. Ten Hove noemde Spaken burg voor Katwijk een 'goed voorbeeld'. „Dat dorp heeft zijn christelijke identiteit weten te bewaren, ondanks cle aanwe zigheid van een drukbezochte jachthaven. De zondagsrust blijft gewaarborgd. De kerk mensen trekken op zondag avond zelfs naar de haven. Dat is een soort ontmoe tingsplaats geworden." De hervormde dominee W. Gorissen, tegenstander van de zeejachthaven, vindt dat beeld 'vrij utopisch'. Hij vreest voor massatoerisme en voor een ernstige verstoring van de zon dagsrust. „Het is niet uitgeslo ten dat bijvoorbeeld haven meesters en sluiswachters op zondag moeten gaan werken. Dat is uitdrukkelijk tegen het gebod van God in en voor mij dus onacceptabel." Gorissen denkt dat met de zeejachthaven 'zondaren Wor den gemaakt'. „De gelegenheid maakt de dief. Ik vermoed dat wij met een zeejachthaven ons eigen Babyion bouwen. Ik hoef maar naar Scheveningen en Noordwijk te wijzen. Die voor beelden spreken eigenlijk voor zich. Het gevaar bestaat dat 'het grootkapitaal' ons dorp in han den neemt. Dat moeten we hoe dan ook met z'n allen zien te voorkomen. Katwijk kan wat mij betreft beter op Staphorst en Urk lijken dan op Scheve ningen en Noordwijk." De predikant hekelde verder het paarse kabinet en met na me minister Jorritsma van eco nomische zaken 'die zondags- arbeid bijna tot norm heeft ver heven'. P. de Haas, voorzitter van de stichting Zeejachthaven, vindt dat de haven er koste wat kost moet komen. „Dat is mijn ultie me droom. Katwijk is zonder die haven niet af. Al bijna een eeuw lang wordt erop aange drongen, maar het is er nog al tijd niet van gekomen. Toeris ten en andere bezoekers ver wachten hier in Katwijk ook een haven." De stichting wil volgens De Haas met de haven in een toe nemende behoefte (de water sportsector is een booming bu siness) voorzien en een brug slaan met het achterliggende plassengebied. „Tussen IJmui- den en Scheveningen is geen enkele haven te vinden, terwijl het wél zeven uur zeilen is. De wachtlijsten zijn in die plaatsen bovendien ellenlang." De tachtig miljoen gulden voor de haven moeten ergens vandaan te halen zijn, ver moedt De Haas. „Provincie, rijk en Brussel zijn volgens mij best bereid om aan dit plan mee te betalen." De Haas sprak, net als een aantal aanwezigen, met klem tegen dat een haven per defini tie 'slecht vólk' aantrekt. „Inte gendeel. Een haven is juist een oase van rust." De provincie ziet veel in der gelijke ontwikkelingen, zo maakte gedeputeerde L. van der Sar duidelijk. „Wij zijn erg blij met dergelijke initiatieven. Wij willen bijvoorbeeld graag de ecologische verbindingszo nes stimuleren." Voor de aanwezige agrariërs was er toch nog een aantal pijn punten voelbaar. Vanuit de zaal kwamen opmerkingen als 'wat heeft vogelbeheer voor zin, als de vogels toch door de vossen opgegeten worden' en 'extra hagen betekent meer luizen'. Desondanks kon het meren deel zich vinden in de doelstel ling van de vereniging om sa men te werken voor een kwali tatief goede Duin- en Bollen streek. sassenheim/bollenstreek monique witteman Geestgrond, het nieuwe samen werkingsverband van natuur beheer en agrariërs, wil voor het komend jaar zes grote pro jecten van de grond tillen. De houtwallen en hagen terug in de Bollenstreek brengen, gras- landbeheer, vogelbeheer, erfbe- planting en een natuurvriende lijk oeverbeheer tot stand bren gen en bedrijven natuurplan- nen laten maken. Voor veel van deze projecten stelt de vereni ging vergoedingen voor de agrariërs beschikbaar. Geld daarvoor komt van onder meer de provincie Zuid-Holland en het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19