'Studiehuis? Wat doen we die kinderen aan?' Badplaats Noordwijk: samen optrekken is het credoj Recensente is kennelijk nie bekend met como da cacia 53337 yes 1» ?rr 'k TUI 01L__ >weorjr7 ife H s.o. =s* RI10 üSSSS&Ê. now*. oma Komende eeuw wordt voor ons allemaal erop of eronde De krant en het taboe op zelfmoord Klankbord Het studiehuis, een verzamelnaam voor de vernieuwingen in het voortgezet onderwijs die dit jaar zijn ingegaan, oogst veel kritiek. Het Landelijk Aktiekomitee Scholieren (LAKS) vindt de belasting voor scholieren in havo en vwo veel te hoog en roept scholieren op om 6 december massaal te gaan staken en naar Den Haag te gaan. Zo willen zij uiting geven aan hun kritiek op het nieuwe systeem. Is het studiehuis inderdaad te zwaar? Esther de Mooy, zit in 3 vwo van het Andreascollege in Kat wijk: „Reken maar dat het te zwaar is. Ze hebben het over 40 uur studielast per week, maar in de praktijk is het wel 60 uur. En dan die veertien examen vakken! Dat is echt te veel. Ik kom er volgend jaar pas echt in terecht, in 3 vwo is het nog niet helemaal doorgevoerd. Maar wat we er nu van krijgen is al te gek. Ik ga zeker staken. Van school mag dat pas als je in 4 vwo zit, maar ik heb er toch net zo goed mee te maken? Mijn ouders staan er ook achter dat ik ga A. Hollenkamp, waarnemend rector van Scholengemeen schap Northgo in Noordwijk: ..Ik vind het nog te vroeg voor een staking. Veel van de proble men zijn volgens mij kinder ziektes. We moeten het systeem een kans geven. Bovendien vind ik het studiehuis helemaal geen verkeerd idee: leerlingen ontwikkelen zich door die veer- tien vakken op een veel breder gebied. Het lijkt mij goed dat ie mand die zich in wiskunde spe cialiseert, ook wat culturele ba gage meekrijgt. Wat mij niet be valt is de manier waarop de overheid het systeem door voert. In het onderwijs mogen grote veranderingen nooit iets kosten. Wanneer realiseert de politiek zich eens dat in zulke gevallen geld moet vrijkomen? Wij werken ons een slag in de rondte om er iets van te maken! Op de dag van de staking orga niseren wij een forum over het studiehuis. Leerlingen kunnen mofl 06: op C-S.trt rflöwXtCje. en Shanty i ujfrue4<ju\>rY\a.chiiy^trte&^ iH V -» Z*Tv- -tw. ontwerp, 34- M r A 1 --J ujut. U2fcXEöLe**> Vl - AsDHA tVej&fcfiA- «39WJ 1 s>Ort*pM>eve*v A '13 .30: OOOfUKQ.jQ; SJo; -H. pu. □wl? dia. ük q r\Qa& mallesbaiobe net nrv3«Jtjce; shidey ?-i8; Worden scholieren in het voortgezet onderwijs tegenwoordig te veel belast? dan hun mening geven over de veranderingen. Als mensen toch willen gaan staken, eisen we argumenten. Iemand die naar Den Haag wil, moet daar goede redenen voor hebben, dus meer dan: ha, een vrije dag. De ouders moeten het er ook mee eens zijn." H. Bax, conrector op het Groe ne Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn: ,,De lessen gaan hier door, maar wij staan achter de staking. Iedere leerling mag van ons gaan. Wij willen een derge lijk initiatief niet hinderen. Leerlingen hebben nu eigenlijk te veel werk. Het probleem is: er worden nu aan elke leerling veertien vakken gegeven, maar het mag niet vluchtig. Dat zorgt voor een enorme belasting. Ik ken leerlingen die er nu al on der gebukt gaan. Soms denk ik wel eens: wat doen we die kin deren aan? Sommige collega's noemen het trouwens een fe ministisch plan. Meisjes zijn namelijk vlijtiger. Hun sterke punt, werklust, wordt dankzij het studiehuis alleen maar be langrijker." P. Rhebergen, tweede fase-co- ordinator van het Aquino Col lege in Leiden: „Natuurlijk is het programma pittig: veertig uur per week, veertig weken lang. Toch denk ik dat dat wel kan. Onze vwo-leerlingen zijn er best tevreden over, alleen op de havo zorgt het voor proble men. Maar 4 havo zorgt altijd voor problemen... Een groter probleem is de versnippering. Leerlingen krijgen nu te veel vakken en ik vind dat daar echt iets aan moet worden gedaan. Vooral voor de havo-leerlingen is het studiehuis wat dat betreft doorgeschoten. Door die ver snippering zijn er gewoon te weinig contactmomenten. Het zou mij niets verbazen als 75 procent van de leerlingen gaat staken. Het wordt een beetje een hype. Ik kan de staking wel waarderen. Maar ik heb er meer moeite mee wanneer leraren meegaan. Ik zie voor hun geen stakingsitems. Dat lijkt me dus niet verstandig." P. de Greef, docent oude talen op het Stedelijk Gymnasium in Leiden: „Ik ga niet staken, want er wordt hier gewoon les gegeven. Maar ik sta niet te jui chen voor het studiehuis. Het heeft positieve, maar ook nega tieve kanten. Wat heel lastig is, is die belasting van 40 uur per week. Het is heel moeilijk om de juiste hoeveelheid opdrach ten te bedenken. Wat de ene leerling in een uur doet, doet de ander in twee uur. Dan loop je het gevaar dat sommige leerlin gen te forse werkweken krijgen. Positief is dat leerlingen een aantal extra vaardigheden wordt bijgebracht, zoals pre senteren en zelfstandig werken. Dat kon geen kwaad. En het ou de systeem was ook niet zalig makend, hoor." J. van Malde, coördinator vol tijdopleidingen van de Ichthus Hogeschool Oegstgeest: „Wij zijn erg tevreden met het nieu we systeem. We waren ontevre den over de zelfwerkzaamheid van eerstejaars studenten. Over opdrachten kwamen dan de eenvoudigste wagen. Het stu diehuis zorgt ervoor dat leerlin gen niet meer suf in de klas zit ten, maar dat ze in hun eigen tempo bezig kunnen zijn. Dat stimuleren wij. In onze nieuwe opleiding gaan wij nu ook een stap verder met zelfstandig werken. Wij sluiten dus aan op de vernieuwingen in het mid delbaar onderwijs. Maar je merkt dat het gros van de stu denten er nog niet aan gewend is. Ze stellen veel vragen over studeren." Elsbeth Littink, zit in 4 vwo van het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn: „Ik heb eigenlijk niet zoveel moeite met het studiehuis. Ik red 't al lemaal wel. Ik heb per week ne gen tussenuren en daarin doe ik al mijn opdrachten. Naast mijn school werk ik ook nog twee avonden, dus zo zwaar is het allemaal niet. Je moet wel zelfdiscipline hebben. Als je in die tussenuren gezellig gaat kaarten, wordt het lastig. Je moet het wel zelf doen. Om dan te gaan staken... Veel mensen hebben gewoon zin in een dag je vrij. Ik heb vlak na 6 decem ber een toets, dus als de school op die dag leeg is, vermaak ik me wel." R. Zunderdorp, organisatie deskundige en een van de grondleggers van het studie huis, afgelopen zondag in het programma Buitenhof. „De problemen in het studiehuis worden gedeeltelijk veroorzaakt door gewennings- en aanloop problemen. Maar ik sluit niet uit dat we met onze eisen te ver zijn doorgeschoten. Daarom wil ik graag dat politici met de scholieren in debat gaan. Als blijkt dat het vakkenpakket te zwaar is, moeten we een stap terug doen." PETER GROENENDIJK In haar recensie van het con cert Hohe Messe van Bach - uitgevoerd door het Leider dorps Kamerkoor en het Barok- koor van het Koninklijk Conser vatorium onder leiding van Pe ter Dijkstra - in het Leidsch Dagblad van vrijdag 6 novem ber, wijdt Lidy van der Spek een passage aan de como da cacia. 'Een soort hoorn zonder ventie len', waarop gespeeld werd met 'enge, regelmatig onzuivere, stoterige klanken', schreef Van der Spek. De 'onwelluidend heid' ervan zou het koor op tilt hebben doen slaan. Ik las dit met stijgende verba zing en grote ergenis. Zelf heb ik driemaal mogen genieten (generale en twee uitvoeringen) van een uitstekend, met over tuiging, gespeelde solo op de como da cacia. Ook andere kenners zijn het met mij eens dat de hoomiste prima heeft geblazen. Waarom dan deze negatieve uitspraken? Ik kan hier maar één reden voor vinden: Lidy van der Spek is niet bekend met het instru ment. Dat een concertbezoeker het instrument niet kent, kan ik mij heel goed voorstellen, maar van een muziekrecensente ver wacht ik gedegen kennis. Hoe werkt de como da cacia? Deze natuurhoorn heeft een grondtoon en een hele reiiven boventonen. De hoogte wo en. bepaald door de lipspanni Om alle noten te spelen die i tussen zitten, moet de hoorn i manipuleren met de recht ten hand in de beker ('stoppel iaa Dit spelen met open en gest< am te noten veroorzaakt de v id v schillende klankkleuren: hek n g re en doffe klanken. t di Wanneer je onbekend b( Bal met het instrument en je ho mr dit voor het eerst, dan denk wen misschien: hoort dat zo? Ja, stat hoort zo. Een aantal noten h per definitie onzuiver op dit i strument en in snelle passajt ee is het ondoenlijk om ze al en - maal te corrigeren. Dit is charme van het instrument, kunt ervan houden of ni ovei maar dót mag niet meesprek rteyl in een recensie. na 2 Ik was erg blij met het terei chui gegeven compliment van heer De Ruyter, directeur het Koninklijk Conservatory daai aan het Barokorkest: 'e eme mooie muzikale begeleidi ;aan het speciaal voor de zo moeilijk bespelen instrumenten'. Dank overigens voor de van de - voor het grootste d positieve - recensie. Naar aanleiding van de vele pu blicaties over de naderende millenniumwisseling het vol gende. Zoek op internet onder de term milieu en... niet het huis is te klein, maar de com puter. Over dit onderwerp wordt zo veel getheoretiseerd geschreven en gesproken. Maar wat doen we nu eigenlijk daad werkelijk? Neem oudejaarsavond. Zeer waarschijnlijk gaan we die nacht voor ik weet niet hoeveel miljoen gulden aan vuurwerk afsteken. En daar hoor je nie mand over. Is vuurwerk dan zo milieuvriendelijk? Heeft vuur werk geen uitstoot? En de pro ductie ervan, heeft dat geen im pact op het milieu? 'Ja, het moet iets bijzonders worden want het is een millen niumwisseling en dat maak je maar een keer in je leven mee', hoor ik mensen vaak zeggen. Maar is er iets op tegen om de ze keer te breken met de tradi tie om vuurwerk af te steken op oudejaarsavond? Zou dat zich al niet héél bijzonder zij Een mooi binnenkomertje vo het jaar 2000, gewoon uit et bied en ontzag voor ons milie Gewoon voor onszelf di Niet in de laatste plaats om< we op velerlei andere manier toch ook al het milieu willt n belasten: lekker autootje rijde leuk vliegreisje maken enz voort. Maar zou het zo moeil |Qucj zijn om een keer keuzes te m ken? Om te kiezen voor óf dit dat in plaats van én dit én dat Zeer waarschijnlijk zal in eerste eeuw van het komen se"* millennium duidelijk worden we het reddden met z'n allt Of we het milieu onherstelbt zullen verzieken of net ni Met andere woorden: het wo de eeuw van het milieu, wordt voor ons allemaal erop eronder. De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Meningen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 UITGELICHT en De discussie over de badplaatsont wikkeling heeft zich de afgelopen ja ren bewogen in een bandbreedte tus sen nieuwe lantaarnpalen en het om keren van de steentjes op de boule vard. Dat is even triest als kenmerkend voor Noordwijk. Badplaatsontwikke ling gaat immers over meer inhoude lijke zaken. Over méér dan het verbe teren van de infrastructuur. Dat is slechts de hardware. De hele marke tingaanpak (de software) van het bad plaatsproduct Noordwijk is minstens zo belangrijk. De Koningin Wilhelmi- naboulevard krijgt daarin de rol die haar toekomt: die van visitekaartje en decor voor onder meer evenementen. Invulling van dat decor is het resul taat van creativiteit. Hoe dat ook uit- OPINIE Marjolijn van der Jagt is public relations-adviseur, fractie voorzitter van de WD in de Noordwijkse gemeenteraad en ex-directeur van de WV in de badplaats. Op verzoek van deze krant schreef zij een opinie over de badplaatsontwikkeling van haar woonplaats. valt, de sterke punten van de boule vard en de badplaats Noordwijk zul len te allen tijde overeind blijven. De ruimte en zicht op zee, de Natuurlijk Noordwijk-uitstraling... mijn hart is nog altijd verpand aan die slogan. Het zijn de unieke 'sel ling points' van de software, van de marketing die Noordwijk een onderscheidende rol tussen de Nederlandse badplaatsen geeft. Maar zeggen dat je geen Zand- voort of Scheveningen wilt zijn, is te simpel. Visionair bezig zijn, vraagt om ideeën voor de toekomst. In mijn visie moet Noordwijk in verschillende jaar getijden maatwerk leveren aan ver schillende doelgroepen. Dat betekent meeveranderen. Dat betekent het aanbod variëren aan de hand van de wensen van zeer verschillende gasten en bewoners. Noordwijk heeft een naam als bad plaats voor iedereen. Sommigen heb ben haar een elitair en mondain etiket opgeplakt. We tamboureren graag met de koningen en keizers die hier wel eens zijn geweest. Maar heden ten dage zijn we dolblij als de koningin eens langskomt bij een evenement in één van de grote hotels. De grootste externe promotie gaat uit van het Ne derlands voetbalelftal, dat zich hier geregeld voorbereidt op wedstrijden, en een verdwaalde Eurotop. Het resultaat van de brigade van Rijkaard is misschien wel illustratief voor het succes van Noordwijk. Elf keer gelijk, middelmatig spel en wei nig initiatief. Noordwijk speelt vaak op zeker, heeft - los van de natuurlijke bronnen als strand, zee en duinen - wel een goed product te bieden, maar loopt vaak achter de feiten van nieu we ontwikkelingen aan. We teren te vaak op oude roem en de infrastruc tuur kan de vergelijking met het knol- lenveld in de Amsterdamse Arena glansrijk doorstaan. Noordwijk heeft behoefte aan een instantie die een voortrekkersrol wil spelen. Die van betrokken partijen ook een voortrekkersrol mag spelen, want samen optrekken staat nog steeds niet preferent in het woorden boek van de Noordwijkse horeca en hotellerie en de gemeente. Maar er is sprake van een voorzichtige kente ring. De NOV-plannen voor een nieu- Dat is niet alleen omdat jour nalisten de ware reden van de NS niet te horen krijgen. Ook als redacties de oorzaak wel kennen, vermelden ze die niet. Dat is een ongeschreven afspraak tussen politie, justitie en het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren. Een nieuwe collega stelde dit gebruik onlangs in een redac tievergadering aan de orde en wat bleek: niemand kon haar precies vertellen wat de be weegredenen voor die af spraak zijn geweest en van wanneer die afspraak dateert. Zo gaat dat wel vaker, vooral TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Er is nieuws waarvan iedereen weet dat het bestaat, maar waar je in de krant zelden over leest. Zelfmoorden bijvoor beeld kom je bijna nooit in di recte zin in de media tegen. Van tijd tot tijd lees je re portages over ma chinisten die ziek thuis zitten, omdat ze regelmatig geconfon- teerd wor den met mensen die een einde aan hun le ven maken door voor de trein te springen. Maar in een bericht over de treinenloop die in het ongerede is geraakt, lees je nooit wat de oorzaak is. met ongeschreven regels. In het geval van zelfmoord heb ben die regels maar zeer ten dele te maken met respect voor de per soonlijke le venssfeer. Wiezichzelf het leven beneemt maakt zijn familie te schande en mocht bij voorbeeld vroeger niet in gewijde grond wor den begra ven. Het is dat taboe dat de te rughou dendheid heeft be paald en de angst dat wie erover leest zelf ook met de gedachte kan gaan spelen. Uit zonderingen zijn er wel voor publieke personen, zoals laatst bijvoorbeeld Rex Gildo (foto). Onze redactieraad wil de on geschreven afspraak door een nieuwe vervangen. Ook zelf moorden van niet publieke personen worden anoniem gemeld als ze zich in de pu blieke ruimte hebben afge speeld. Wanneer onder het oog van omstanders iemand van een flat afspringt of als de treinen vertraagd zijn vanwe ge een zelfmoord, dan zien wij geen reden om dat feit te ver zwijgen. we boulevard kunnen een eerste aan zet vormen, het congresbureau een andere. Niet voor niets zei VW/con- gresbureau-directeur Annemarie Ge- rards laatst tegen de leden van de raadscommissie dat die samenwer king misschien wel de grootste winst van het congresbureau-initiatief was. Het is voor de badplaats Noordwijk vijf voor twaalf, maar we weten geluk kig dat de klok tien minuten vóór loopt. Gemeente en ondernemers moeten vanaf nu hand-in-hand gaan. De gemeente moet de unieke plannen van de NOV ondersteunen. Ze moet haar burgerlijke plicht opnemen en voor een uitstekende inrichting van de openbare ruimte te zorgen. Ze moet zich ietwat schamen wanneer ze De Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard op een mooie dag buiten 'het seizoen'. naar de verlichting en de bestrating van de boulevard kijkt. Gezamenlijk optrekken is het credo, al is het alleen maar omdat een groot deel van de gronden op en rond de boulevard geen gemeente-eigendom is. Dan moeten we als gemeente af van dwaze ideeën als het afsluiten van de boulevard voor autoverkeer. Niet even snel kunnen parkeren voor een kopje koffie is de dood in de pot, niet alleen voor ondernemers maar voor het beeld van Noordwijk als gezellige ver- blijfsomgeving. We moeten als ge meente af van de dogma's, maar praktisch omgaan met situaties en voortschrijdend inzicht. Er is niets mis met een autovrije boulevard ge durende zes zomerse topweken en het opvullen van parkeerplaatsen mooie grote terrassen. De WD heeft tijdens de aigcmcu^ f beschouwingen een motie f' waarin het college werd «poed te betrachten bij de ling van de Koningin Wilhelminabo levard. De motie is unaniem steund en dat is wel eens anders weest in Noordwijk. We zullen er wethouder aan blijven gelijk Cato die in de Senaat van steeds maar bleef herhalen dat inziens Carthago verwoest moest den. Ik ben niet zo voor kapot maker meer voor opbouwen, maar op het re sultaat mag iedereen mij afrekenen. MARJOLUN VAN DER JAGT ;t jj

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18