Asielzoekers weg uit hotel Wassenaar Regio Streep door bezwaar tegen verbouwing kinderdagverblijf Politiek koestert >ark Houtkamp Eenzame bewoner Starrenburg ii 'Alleen met subsidie kan dorp mooi blijven' Gedwongen vertrek voelde als amputatie VVD steunt Smitsloo bij afstoten deel portefeuille Leiderdorpse politiek wil geen doorgaand verkeer op Engelendaal OENSDAG 24 NOVEMBER 1999 bekeuringen in 'blauwe zone' l legstgeestDe politie heeft gisteren in Oegstgeest twaalf bekeu- ingen uitgedeeld voor parkeren binnen de 'blauwe zone' zon- ler parkeerkaart. De auto's stonden aan het Lange Voortplein, Ie Korenbloemlaan en de Irislaan. Twee automobilisten kregen te en bon voor parkeren bij een bushalte en op een stoep. inorscooter botst op fietser eiderdorpEen 32-jarige Leidenaar is gisteravond met zijn norscooter frontaal op een 29-jarige Leidse fietster gebotst op v iet fietspad tussen de Leidsedreef en de provinciale weg in Lei- gj lerdorp. De man liep een hoofdwond op. De Leidse bleef onge- )ro leerd. De vermoedelijk dronken man was zo agressief, dat het g mbulancepersoneel hem niet ter plaatse kon behandelen. zoeterwoude «jan preenen Het bezwaarschrift dat L. Kamphues heeft inge diend tegen de uitbreiding van het kinderdagver blijf 't Waterhoentje in Zoeterwoude is niet ont vankelijk verklaard. De brief is volgens de com missie voor beroep- en bezwaarschriften te laat binnengekomen en moet daarom niet worden behandeld. De commissie heeft dat advies gege ven aan burgemeester en wethouders. Als ook B en W die mening zijn toegedaan, kan de be zwaarmaker alleen nog naar de rechter stappen. Kamphues twijfelt of hij inderdaad juridische stappen zal ondernemen. „Ik beraad me daar nog op. Ik vind het wel een beetje een flauwe streek van de gemeente. Zij heeft zelf niet hele maal correct gehandeld. We hebben te horen ge kregen dat de advertentie met informatie over de bouwvergunning zou worden geplaatst, maar op het moment dat die aankondiging in de krant stond was de advertentie al afgedrukt. Maar goed, zo belangrijk is het allemaal ook weer niet." Kamphues, die als enige een bezwaarschrift heeft ingediend, is tegen de plannen van de Stichting Kinderopvang Zoeterwoude. Hij ver wacht dat de uitbreiding ten koste zal gaan van 'het laatste stukje groen' en dat het op de wegen rond het kinderdagverblijf aan de Westeindseweg in het Dorp nog drukker zal worden. De SKZ wil aan de achterkant van 't Waterhoentje een extra ruimte bouwen met plaats voor vier lokalen. de d RT derdorp afke van der toolen icj n groot deel van de Leider- 3e irpse politiek heeft bedenkin- t Jn bij de groeiende omvang n het centrumplan. Het gaat ejj iarbij vooral om de vraag v lar het geld vandaan moet imen voor het nieuwe dorps- Lrt, gezien de slechte financië- *positie van Leiderdorp. Van it park De Houtkamp dient jen zoveel mogelijk af te blij- in, vindt de meerderheid van gemeenteraad. Vergeleken bij eerdere plan- in, die alleen om de as nthorst/Winkelhof draaiden, het gebied dat nu bij de her- er|lrichting wordt betrokken flink m groeid. Grootste oppositie- -egirtij GroenLinks ging gister- ond - tijdens de eerste ge- ichtewisseling over de schets- atige centrumvisie - het verst haar kritiek. „Het college oet moed tonen en deze cen- ïmvisie intrekken, om zich te ihten op zaken waar echt be- aan is. Op deze manier oeten er steeds hogere flats imen om alles te betalen", zei I/Babyboom Rin Leiderdorp' Wethouder V. Molkenboer trof gisteren een bij- auiondere tegenstander van i :ijn stelling dat Leiderdorp n snel tempo vergrijst (een jelangrijke pijler onder zijn :entrumvisie). „Ik hoor u /eel over ouderen. Ik ben :elf zestien. In mijn eigen antenwijk constateer ik :en lichte babyboom. Alle- naal ooievaars en zo." Aldus iracht inspreker M. den loer zijn eigen waarneming in stelling tegen de demogra- fische onderzoeken van de jje wethouder. De krantenjongen had een eden om, cüt te berde té jrengen: Kij wilde bij de po- itiek meer aandacht voor de Leiderorpse jeugd bepleiten. „Ik mis dat in dit plan. Mijn rïtj punt is: laat de jongere niet a achter", besloot Den Boer .g, onder luide bijval van het - in meerderheid oudere - pu bliek. r crai r :en R. Vons namens GroenLinks. Van de collegepartijen wezen WD en CDA op de financiële beperkingen van de gemeente. CDA'er Laman: „Leiderdorp zit er niet warmpjes bij, we hebben al stevige maatregelen moeten nemen." WD-fractievoorzitter H. Zilverentant wil van verant woordelijk wethouder V. Mol kenboer (PvdA) een 'duidelijk aanwezige financiële onder bouwing' van het uiteindelijke masterplan, waartoe deze visie een eerste aanzet is. „Het moet wel betaald." Zilverentant zet sowieso een vraagteken bij de omvang van het centrumplan. „Het centrum wordt steeds groter op deze manier. Het moet wel in pro portie blijven." Toch mag Mol kenboer van hem wel verder aan de slag op basis 'van de centrumvisie: „We kunnen later de keuze maken of het ook alle maal moet gebeuren." In de nieuwe opzet van de aanpak van het centrum is nu ook het centraal gelegen park De Houtkamp betrokken. De centrumvisie knabbelt flink aan de randen en xle hoeken. Dat gaat een. meerderheid van de raad te ver. Met nuances als 'twijfels aan het opengooien van de Houtkamp' (CDA) en 'niet lukraak afsnoepen' (WD) tot 'geen aantasting aan alle kanten' (D66) en, ronduit, 'blijf af van de Houtkamp' (Groen Links). Wethouder Molkenboer reageerde hierop door De Houtkamp te bestempelen als 'uniek in Europa'. „Ik overdrijf misschien wat, maar nu zouden we ons zoiets niet meer kunnen permitteren. Daar moeten we zuinig op zijn. Maar dat moet ons er niet van weerhouden de Houtkamp te gebruiken. Je moet er wel in kunnen." Verschillende partijen snap ten niet goed hoe de centrum visie zich tot andere projecten als het W4-plan, het verkeers plan en de toekomstvisie Lei derdorp 2015 verhoudt. CDA'er W. Laman pleit ervoor dat Lei derdorp 2015, als alomvattende visie, vóór het verkeersplan en, daarna, het centrumplan komt. De PvdA was bang dat doordat alles met alles samenhangt een aantal dringende zaken te lang moeten wachten. O. McDaniel (PvdA): „We moeten op korte termijn wel maatregelen kun nen nemen." voorschoten Een paardje is nu nog het enige levende wezen in een gebied waar straks honderden huizen staan en vele auto's rijden. Wie nog wil genieten van de ruimte moet er snel bij zijn. Het is slechts een kwestie van tijd voor de bouw van Starrenburg II in Voorschoten ook dit 'stilleven' opslokt. foto loek zuyderduin Het Opvang Centrum (OC) voor asielzoekers in het voor malige hotel Wassenaar aan de Katwijkseweg gaat slui ten. Dat is althans de verwachting van directeur A. Groe- nendaal. Het OC krijgt van de gemeente Wassenaar geen toestemming om uit te breiden en daarmee valt het doek. „Ik ga ervan uit dat we per 1 juni sluiten. We zijn een vrij klein centrum en daardoor erg duur", aldus Groenendaal. „We gaan er nog wel over praten, maar het COA (Centraal Orgaan Asielzoekers red.) heeft steeds ge zegd: het is óf uitbreiden, óf sluiten." wassenaar Judy nihofzich erbij neer. „Het heeft geen Gemengde gevoelens in Warmond bij 'beschermd dorpsgezicht' Trots, maar ook bezorgd zijn de inwoners van Warmond nu de provincie Zuid-Holland de dorpskern en enkele stukken polder wil aanwijzen als 'be schermd dorpsgezicht'. Want de kosten voor het onderhou den en opknappen van panden stijgen erdoor, terwijl de pro vincie hiervoor geen subsidie geeft. Dat werd gisteren duide lijk tijdens een goed bezochte informatieavond in het War- mondse gemeentehuis, waar ambtenaren van de provincie uitleg gaven over het predikaat 'beschermd dorpsgezicht'. Met name L. Dijkman, bewo ner van een Warmonds monu ment en voorzitter van de Rijn landse Molenstichting, uitte fel le kritiek op het ontbreken van een subsidiepot. „Begrijp me goed, ik vind het buitengewoon leuk dat de provincie zegt: War mond is het waard om voor het nageslacht te bewaren, maar dan hoort daar ook een zakje met geld bij. Dat dit niet zo is, vind ik onjuist en niet eerlijk", aldus Dijkman. „In het dorp zijn een heleboel mensen die net niet genoeg geld hebben. Als aan het opknappen straks hogere eisen worden gesteld, worden restauraties ook weer duurder." Hij kreeg bijval van burgemeester I. van der Wel, die ook vreest voor een grotere aanslag op de portemonnee van de bewoners, én van de ge meente. Zo wordt nieuwe be strating in de Dorpstraat vol gens haar duurder, als de pro vincie hieraan strengere eisen stelt. Volgens provincie-ambtenaar Schimmel verandert er echter niet zo gek veel. Nu moeten in woners die een bouwplan in dienen ook al voldoen aan al lerlei voorschriften, en zeker de eigenaren van monumenten. Wel gelden straks aanvullende eisen, bijvoorbeeld over materi aalgebruik. „Het is in elk geval niet zo dat er een stolp over Warmond heen gaat en dat er niks meer mag", aldus Schim mel. „In een beschermd dorps gezicht kan ook nieuwbouw worden gepleegd. Aan nieuw bouw worden dan wel hoge ei sen gesteld, want deze moet wel passen in het dorpsge zicht." Schimmel sluit niet uit dat restauraties duurder worden, maar hij wees het publiek liever op de voordelen: de woningen in het beschermd dorpsgezicht worden meer waard. En, niet onbelangrijk voor een dorp waar het winkelbestand achter uit holt: het predikaat heeft ook economische waarde voor het dorp. „De gemeente kan het uitbuiten", aldus Schimmel. Kempen emotioneel onder afscheid Oegstgeestse politiek De overlevingskansen voor Warmond stijgen inderdaad met de aanwijzing tot be schermd dorpsgezicht, wist ook voorzitter Dijkman van de Rijn landse Molenstichting te mel den. „Ik heb heel wat dorpen erdoor zien opbloeien. Er wor den panden gerestaureerd, toe risten komen." Dijkman vond wel dat de provincie een groter stuk moet aanwijzen dan zij nu van plan is. Zo moet in zijn ogen ook een deel van de Zwanburgerpolder vallen bin nen het beschermd dorpsge zicht. Verder kwamen er vanuit het publiek suggesties om er een deel van Koudenhoorn bij te betrekken. De provincie ambtenaren beloofden de sug gesties te bekijken. Inwoners van Warmond kun nen tot 29 december nog schriftelijk reageren op het voornemen van de provincie. Daarna gaan burgemeester en wethouders zich beraden. Be gin volgend jaar beslist de ge meenteraad of Warmond be schermd dorpsgezicht moet worden of niet. Enige tijd geleden kwam het COA met het plan om voor een periode van vijf jaar woonunits of portacabins bij hotel Wasse naar neer te zetten voor de huisvesting van honderd extra vluchtelingen. Verder was het de bedoeling om het hotelge bouw zelf, waar 160 mensen .wonen, op te knappen. Na lang beraad heeft de ge meente Wassenaar besloten geen bouwvergunning te geven. Het gemeentebestuur wil het landschap openhouden en voelt niets voor 'een verdubbe ling van de bouwmassa' in het gebied. Dat maakt volgens de gemeente deel uit van de groe ne buffer tussen Wassenaar en de 'Leidse agglomeratie'. OC-directeur Groenendaal betreurt het besluit, maar legt zin om het verder te proberen. De gemeente heeft er uitge breid en lang over nagedacht. De zaak is heel serieus behan deld, er is flink over gediscussi eerd. Het is jammer, maar je hebt als COA soms nu eenmaal te maken met planogische pro cessen. En met de mening van omwonenden." Groenendaal doelt daarmee op de bewoners vereniging Katwijkseweg. Deze heeft van meet af aan moeite gehad met de uitbreidingsplan nen van de COA. De vereniging was bang voor 'scheve verhou dingen' met 260 asielzoekers te genover ongeveer vijftig bewo ners. De COA huurt hotel Wasse naar van een particuliere eige naar. Wat er met het gebouw gebeurt als het leegkomt, is niet bekend. oegstgeest suzanne barbierna het vertrek van Gerda Kem pen een maand geleden waren een goed moment om een nieuwe verdeling te maken." Voor de fractievoorzitter staat voorop dat de WD de econo mische 'kerntaken' financiën, de Lange Voort en de economi sche poot van het Rijnfront project behoudt. Haafkens: „De onderdelen die de wethouder nu afstoot, gingen ten koste van dat pakket. Er gebeurde te wei nig op economische zaken." Het besluit van de wethouder moet volgens Haafkens niet worden uitgelegd als een po ging, anderhalf jaar later, de schijn van belangenverstrenge ling te vermijden tussen de pro jectontwikkelaar Smitsloo en de wethouder voor grondzaken en monumenten. De WD staat pal achter wet houder M. Smitsloo, die volks huisvesting, monumentenzorg en de ruimtelijke ordening-tak van Rijnfront afstaat aan de an dere wethouders. Fractievoor zitter R. Haafkens verdedigt het besluit, al moet hij toegeven dat het niet zonder slag of stoot is gegaan. „Toen hij aangaf dat het te zwaar was, hebben we niet meteen gezegd 'geef dat deel van de portefeuille maar weg'. Voor al die onderdelen is hard onderhandeld. We zijn toch tot de conclusie gekomen, dat we anderhalf jaar geleden een portefeuille hebben samen gesteld die in de praktijk zwaar der is gebleken dan hij er op papier uitzag. De gesprekken uzanne barbier let gedwongen vertrek van de ifdeling welzijn heeft de Oegst- jeestse ex-wethouder Gerda tempen erg geraakt. Bij haar ifscheid van de gemeenteraad ei ze gistermiddag, dat het af reden een wond heeft achter gaten die alleen met de liefde in vrienden en collega's kan inezen. „Toen de raad liet we ll dat het niet meer anders on, kwam er een plotselinge, eegte. Ik voelde het vertrek als :en amputatie. Ik kan nog teeds niet goed verwoorden vaarom er een einde aan is ge- tomen." Kempen zei toch ook met veel plezier terug te kijken haar werk als raadslid en op le samenwerking met de wel- ijnsambtenaren. Haar opvolger D. de Ruijter at I wenste ze veel wijsheid toe en de mogelijkheid om 'ongehin derd te bouwen aan een mooi subsidiehuis'. Daarmee doelde op iets wat haar telkens niet t a lukte en waardoor ze zwaar on- der vuur kwam 'te liggen: het st i ontwikkelen van een nieuw sys- leem voor het toekennen van e\l subsidies. Bij gebrek aan zo'n ;ert systeem besloot zij volgend jaar dezelfde subsidies uit te keren als dit jaar. Een tegenvaller voor clubs en instellingen die hogere subsidies hadden gevraagd. CDA-partijvoorzitter P. van Veen toonde zich ind teleurgesteld over het abrupte -* Afscheidscadeautjes voor wethouder Kempen. nig personeel heeft, kan het zijn politiek kan gebeuren, dat het eten te laat wordt opge- Van Veen typeerde de van diend. Dan zijn er disgenoten oorsprong Brabantse als een die zeggen: 'dit duurt te lang, ik toegewijd en liefdevolle per- ga weg'. We weten dat dit in de soon, die volgens hem trots mag zijn op wat ze voor het Oegtgeestse welzijn heeft bete kend. Haar politieke rol is nog niet ten einde, voorspelde hij. Ook burgemeester Timmers zei foto dick hogewoning nog veel van Kempen te ver wachten. Ze roemde de harte lijkheid van Kempen en haar inzet voor het dorp en zijn be woners. leiderdorp afke van per toolen Als het aan de Leiderdorpse po litiek ligt, is de keus gemaakt: de Engelendaal schrappen als doorgaande route. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de onderzoeksopdracht voor het grote Leiderdorpse verkeer- en vervoersplan (WP). Verant woordelijk wethouder V. Mol kenboer maakt er geen geheim van dat hij zelf ook een voor keur heeft voor de U-variant, waarbij het doorgaande verkeer via de provinciale wegen en de Persant Snoepweg rijdt. In de H-variant figureert de Engelen daal wel. „Maar wat we vinden is misschien geen wijsheid", al dus Molkenboer. De collegepartijen WD en CDA hadden van wethouder V. Molkenboer (PvdA) op dit punt een steviger stellingname ver wacht in de opdracht voor het WP. „Weer het interlokale au toverkeer uit de bebouwde kom van Leiderdorp", noemde christen-democraat E. Hekkel- man als mogelijke extra op dracht. Hij stelde daartoe voor een derde variant te laten on derzoeken, een O-variant: alles óm de bebouwde kom heen. „Dat wil zeggen het aansluiten van de provinciale weg N446 op de Nil." Dat gebeurt dan via een nieuwe weg ten oosten van de A4. WD'er C. Wassenaar vond de doelstellingen voor het onder zoek te vaag. „Stellingnames als 'geen doorgaand verkeer op de Engelendaal' zijn juist de pun ten waar het om gaat." Alle an dere partijen, behalve D66, spraken een voorkeur uit voor de U-variant. Veel te vroeg, vindt Molkenboer. „Ik hoop dat de mensen die zeggen dat de Engelendaal geen doorgaande route moet zijn gelijk krijgen. Maar wie weet worden we met de uitkomst van het onderzoek om de oren geslagen." GRATIS EXCLUSIEVE SERVICE-BOX VOOR UW BRIL Bij Het Huis ontvangt u bij aanschaf van elke bril een exclusieve, service-box met een verrassend luxe en vooral praktische inhoud t.w.v. 30,-. Komt u snel even kijken wat er in zit? RINCK er zorgen estraat 121 - tel. (1)71) 512 5036

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17