'Lokale omroep Alphen noodzakelijk Vrijwilligers van Het Gilde van alle markten thuis Rijn Veenstreek 6% korting op al uw schilderwerk Keet heet nu CuU Rijnwoude investeert in openbaar groen Sterke zussen samen 208 jaar Restaurant achter raadhui in Hazerswoude-Rijndi jl «g 3)1 Woubrugse juwelier verhuist naar Alphei Rijpwetering houdt eigen postkantoor LOA blij met advies over omroep WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 Netelenbos niet bij opening rijksweg 11 RUNwouDE* Secretaris-generaal R. Pans van rijkswaterstaat ver richt donderdag 16 december de officiële opening van rijksweg 11 tussen Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn. Minister van verkeer en vervoer Tineke Netelenbos is verhinderd. De ope ning is 's middags rond twee uur vermoedelijk ter hoogte van de Gemeneweg in Hazerswoude. Daarna mag het verkeer er over. Hoe het officiële programma eruit gaat zien, is nog niet bekend. Kerstmarkt in Ridderhof alphen aan den run Het Alphense winkelcentrum De Ridderhof biedt op 11 en 12 december plaats aan een kerstmarkt. Het kin derkoor Collegium Voci onder leiding van Yvonne Keizer ver leent zijn medewerking aan de markt. Banketbakker Bart van Vliet laat zien hoe hij marsepein maakt en Square verzorgt een modeshow. Kinderen kunnen zich gratis laten schminken. Ook deelt het winkelcentrum op zondag salades uit. Inlichtingen bij Marten Oosterbaan (0172-434159) en Catrine IJnzonides (0172- 424371). De gemeente Rijnwoude trekt de komende vier jaar in totaal vier ton uit om het openbaar groen aan te pakken. Hier en daar is achterstallig onderhoud ontstaan als gevolg van bezui nigingen op het beheer en on derhoud van openbaar groen. Als de gemeenteraad daar mee op 16 december akkoord gaat, pakt Rijnwoude volgend jaar ontsluitingswegen aan in Koudekerk aan den Rijn en Ha- zerswoude-Rijndijk. In Hazers- woude-Dorp gaat de snoei- schaar in het openbaar groen bij de fietstunnel, de Zuidsingel en de Zuiddijk. Het groen bij de watergang bij de Emmaplaats en Van Zuijtland in Benthuizen is eveneens volgend jaar aan de beurt. De jaren daarna krijgen plek ken ais het schoolplein en de directe omgeving van basis school Amoldus van Os in Benthuizen, het speelterrein 'Het grote vak' in Hazerswou- de-Dorp, diverse groenzones in Hazerswoude-Rijndijk en de omgeving van de Bernhard- straat in Koudekerk een op knapbeurt. Het plan waarin staat in welk jaar welk deel van een dorp wordt aangepakt en hoeveel dat kost, hebben vierdejaars stu denten van de Agrarische Ho geschool Larenstein opgesteld. Zij hielden daarbij rekening met het feit dat elk dorp aan trekkelijk en herkenbaar moet worden. De verkeersveiligheid en de sociale veiligheid moeten door de werkzaamheden groter worden. De aanplant van on derhoudsarm groen heeft de voorkeur. Verder mogen er geen waardevolle planten en bomen verloren gaan. De betreffende commissie bespreekt het collegevoorstel op 29 november. wouBRUGCEIn de ogen van de 112-jarige oma Van Dam uit Lei den komt Marijtje Franken-Stig- ter net kijken. Maar de Wou- brugse, die gisteren haar 105de verjaardag vierde, is in elk geval recordhoudster van de gemeente Jacobswoude. Bovendien kan zij bogen op haar zus Mien Binnen- dijk-Stigter (links) uit Hazers- woude-Dorp, die met haar 103 jaar oud nauwelijks onderdoet voor haar zus. Burgemeester Van Beek (rechts) bezocht de jarige in verzorgingstehuis Woudsoord. Daar genoot zij van de bloemen en de verjaardagstaart, waarop een foto van haar als meisje was aangebracht. Ook zong zij uit volle borst mee met de kerkelijke gezangen van haar voorkeur. Marijtje Franken-Stigter werd in Woubrugge geboren, maar bracht een deel van haar leven in Noord-Holland door. In Wouds oord vertelt zij nog geregeld ver halen uit het begin van de eeuw, waarbij de boerderij van haar va der in de Haarlemenneer centraal staat. foto hielco kuipers HAZERSWOUDE-RUNDUK MARIETA KROFT De Koudekerkse snackbarhou der Peter Borst wil een klein restaurant bouwen achter het gemeentehuis in Hazerswoude- Rijndijk. Burgemeester en wet houders stellen de gemeente raad voor daaraan medewer king te verlenen. Ze vinden het een goede plek zo middenin het centrum. De omgeving is bo vendien groen en waterrijk en dus bij uitstek geschikt voor een eetgelegenheid met terras. De gemeente heeft in 1993 al besloten dat er een kiosk of tea room achter het gemeentehuis mag komen. Het ging toen om een gebouw van maximaal vijf tig vierkante meter. Niemand diende echter een bouwaan- vraag in, waardoor het plein achter het gemeentehuis leeg bleef. Borst is nu wel met een plan gekomen, al heeft dat wel een omvang van 165 vierkante meter, inclusief 45 vierkante meter terras. Voor B en W Ier pi maakt dat niet uit: ze zi 'e reid hun medewerking teen nen aan de wijziging vi bestemmingsplan. Borst heeft als archited fessor P. Tauber in de ha 777; nomen. Tauber is ook de tect van de nieuwbouw v gemeentehuis begin jare, gentig en de raadhuispror de. Het gaat om een g<mt)l met twee kappen en een van ruim drie meter. 1 bouw is opgedeeld in e tree, keuken, buffet, b< zithoek, toiletten en eei ging- ^nc Borst is bekend met de ca. De Koudekerker is d( naar van de snackbars burch in Hazerswoude-R en De Smulpaap in zijn plaats. Zodra alles rond de gemeente wil hij be|,rP?* met de bouw van het rant. De commissie ruimtelij dening bespreekt het viiar dinsdag 30 november. m,: Pos n g WOUBRUGGE Juwelier Th. Verbree in Wou brugge verhuist naar Alphen. Hij wil zijn zaak vestigen op een plaats waar veel winkels zijn. In zijn zaak aan de Vierambachts- weg is dat niet het geval. Vol gens Verbree heeft zijn vertrek niets te maken met de werk zaamheden aan de weg. „Dat inth het we zouden willen ver!rich vanwege de werkzaam gro' aan de Vierambachtsweg ^1 zin", zegt Verbree. onc icht „Winkelen is steeds me a^g vorm van recreatie voor 1 le gezin geworden. Logis volg daarvan is dat je als nemer kiest voor een pie:h veel winkels gevestigd ziji ,eft< Adviescommissie pleit voor professionele aanpak RUPWETERING JANNEKE DE JONGE Rijpwetering raakt zijn postagentschap niet kwijt. Met ingang van het nieuwe jaar opent de familie Castelein aan de Pastoor van der Plaatstraat 40 een afdeling van de PTT in de eigen Groe ne Hart Landwinkel. Castelein neemt het kantoortje over van de familie Wortman, die er per 31 december rqee stopt. Het agent schap gaat waarschijnlijk op dinsdag 4 januari open. Het besluit om het postagentschap te sluiten nam de familie Wortman deze zomer. Haar buurman W. Turk had bezwaar ge maakt tegen de vestiging in het tuincentrum van Wortman. Hij was niet blij met de bezoekers, die met hun auto over de brug reden die deels zijn eigendom is. Ook vond het bouwkundig on verantwoord om een agentschap in een tuinbouwkas te vesti gen. In overleg met Turk besloot Wortman daarop om de post zegels weer de deur uit te doen. Wortman had het agentschap geopend in augustus 1998, nadat de PTT het Ripse postkantoor had gesloten. Toen de sluiting van Wortman bekend was, zocht de PTT contact met de familie Castelein. Die besloot om behalve zui velproducten en honing ook PTT-artikelen als strippenkaarten, postzegels en cadeaubonnen te gaan verkopen. De pinauto maat die in het tuincentrum van Wortman hing, met een capa citeit van 200 gulden per 'pin', verhuist eveneens naar de na- tuurwinkel. De pinautomaat in de winkel is alleen gedurende de ope ningstijden beschikbaar. Het nieuwe postagentschap is op de zelfde tijden geopend als de Groene Hart Landwinkel. Op maandag tot en met vrijdag kunnen klanten er van 9-18 uur te recht, op zaterdag van 9-17 uur. alphen aan den run Een lokale omroep is een noodzaak voor een stad als Al phen. Dat is de belangrijkste conclusie van de onafhan kelijke adviescommissie die de afgelopen maanden heeft onderzocht welke rol een lokale omroep in Alphen aan den Rijn moet hebben. Een omroep moet minimaal be schikken over één betaalde kracht, zodat professionali teit is gewaarborgd. De gemeente moet daarom bereid zijn om jaarlijks geld te investeren. bindend zijn, hechten burge meester en wethouders veel waarde aan hun aanbevelingen. Een goed draaiende omroep met kwaliteitsprogramma's kan de betrokkenheid van burgers bij de maatschappij vergroten, vindt de adviescommissie. Ge meentelijke plannen en ontwik kelingen krijgen daardoor meer steun. Omdat een lokale om roep moet draaien op vrijwilli gers is tenminste één betaalde kracht nodig om hen te coördi neren. De gemeente moet daar voor in elk geval vier jaar geld uittrekken, zodat de omroep de kans krijgt zich te bewijzen. Op basis van financiële gege vens van de LOA en begrotin SASKIA BUITELAAR De strubbelingen afgelopen jaar tussen vrijwilligers en be stuur van de Lokale Omroep Al phen (LOA) waren de aanlei ding voor het onderzoek. In af wachting van de uitkomst be sloot de gemeenteraad de sub sidiekraan dicht te draaien voor de LOA, inmiddels omgedoopt tot Alphen FM. Het onderzoek is uitgevoerd door CeesWaal van de VARA, Kees Jansma van Canal+ en C. de Waard van de Organisatie Lokale Omroepen Nederland. Hoewel hun conclusies niet gen van andere lokale omroe pen, becijferde de commissie dat er eenmalig 250.000 gulden nodig is om een studio in te richten en materiaal aan te schaffen. Daarnaast begroten zij een jaarlijks bedrag van 110.000 gulden voor terugke rende kosten. Een nieuwe lokale radio-om roep moet bescheiden begin nen, stellen de adviseurs voor. Bijvoorbeeld met een dagelijks actualiteitenprogramma of een politiek vragenuurtje, dat meer keren wordt herhaald. In de loop van de tijd kan de omroep het aanbod uitbreiden met pro gramma's voor doelgroepen, zoals jongeren, ouderen en al lochtonen. Wekelijks De omroep zou ook een begin moeten maken met wekelijkse tv-programma's, liefst in com binatie met een kabelkrant en teletekst. Om vanuit het nieuwe stadhuis rechtstreeks radio en/of televisie-uitzendingen te kunnen verzorgen, moet nu al rekening worden gehouden met een studioruimte. Van daaruit kunnen informa tiebijeenkomsten, raadsverga deringen of lijsttrekkersdebat ten rechtstreeks worden uitge zonden. Samenwerking met Ra dio West en TV West kan de kijk- en luistercijfers verhogen, maar de voorkeur van de ad- r- viescommissie gaat uit naar een en afspraken maken. zelfstandige Alphense ornWet Omdat Alphen FM een [Pvc machtiging heeft tot au ion 2003 moet de gemeente 1 :ijn omroep het rapport bes n s ïélè ALPHEN AAN DEN RUN Het bestuur van de stichting Lokale Omroep Al phen aan den Rijn (LOA) is blij met de conclu sies van de adviescommissie. „Ook wij vinden dat een lokale omroep een belangrijke bijdrage levert aan het maatschappelijke leven in Al phen", zegt voorzitter Hans Jacobs. Het ligt vol gens hem voor de hand dat Alphen met de LOA in zee gaaf, omdat Alphen FM een zendmachti ging heeft en de LOA een groot aantal vrijwilli gers tot zijn beschikking heeft. „Maar ook om dat volgens de mediawet het bestuur van een lokale omroep moet bestaan uit mensen uit di verse maatschappelijke stromingen. Ons be stuur voldoet daaraan. Dus het zou gek zijn als de gemeente bij dezelfde Alphense orgarii Jra' andere mensen gaat zoeken.^oe Er zijn al gesprekken gevoerd met de vrij ®sc gers. Veel van hen willen graag hun diei aanbieden. „Maar we gaan ook op zoek nieuwe vrijwilligers vanuit andere discip Want in de huidige ploeg zijn veel jongerei wijl we juist van een jongerenzender naa actualiteitenzender willen. Verder moete op zoek naar een betaalde coordinate hoofdredacteur. Dat hoeft niet per definiti P ze hoofdredacteur Engel Lameijer te zijn. a eerst moet de politiek hier nog over prateior hopen dat de gemeenteraad het advies neemt." I"" Alphense vijftigplussers gaan weer werken alphen aan den run ANNETTE LAMEUER Het Gilde heeft vrijwilligers no dig. Door de krapte op de ar beidsmarkt en een tekort aan vrijwilligers wordt het steeds lastiger mensen te vinden. „Dat geldt niet alleen voor ons, maar voor alle vrijwilligersorganisa ties", zegt Tineke Stekelenburg, beleidsmedewerker bij het Overleg Samenwerkende Oude renbonden, OSO. „Laatst had ik een mevrouw van over de vijf tig. Ze heeft haar werk als kraamverzorgster weer opge pakt. Leuk voor haar, jammer voor ons." In 1993 is, onder de paraplu van het OSO, de vrijwilligers- groep Het Gilde opgericht. „We dachten destijds: veel vijftig plussers die stoppen met wer ken willen hun kennis en erva ring delen. Vaak hebben men sen een interessant beroep ge had waarover ze veel kunnen vertellen. Of ze zijn al lang geestdriftig bezig met een bij zondere hobby en willen ande ren laten delen in hun enthou siasme. Zou het niet- zinvol zijn om een Gilde op te richten? Het bleek een schot in de roos. Scholen, verzorgingshuizen, buurthuizen en andere organi saties doen geregeld een be roep op ons. Het Gilde brengt aanbieders en aanvragers bij el kaar." Bijen Het Gilde is van veel markten thuis. „We hebben iemand 'in huis' die alles weet over het houden van bijen. Maar er zijn ook mensen die een lezing ge- Tineke Stekelenburg (links) en Ineke Roeland: „Het Gilde brengt aanbieders en aanvragers bij elkaar." foto annette lameijer ven over de Tweede Wereldoor- kest", zegt commissielid Ineke dit moment is het orkest druk ten treden jaarlijks wel dertig log. We hebben een fietsclub, Roeland. „Het Gilde-orkest be- bezig met de repetities voor vijf keer op, niet alleen in Alphen, een kookclub en een Gilde-or- staat uit zo'n 25 ouderen. Op kerstoptredens." De muzikan- maar ook in 's-Gravenszande, Hillegom of Leiderdorp. Sinds deze zomer bestaat er een Gilde T-shirt. Herkenbaar aan de knalgele kleur en voor en achter bedrukt met het be kende wijze uiltje. Roeland: „Ook tijdens de Laurafietstocht mochten we geregeld uitleggen wat Het Gilde inhoudt." Animo Een groep technische senioren verzorgt de succesvolle cursus 'Ouderen aan de knoppen'. In de cursus leren mensen tv, vi deo en andere apparatuur in te stellen. „We kunnen dit leer programma wel twee keer per jaar houden, zo veel animo is ervoor", aldus Roeland. De be langstelling voor lezingen van Het Gilde is groot. Dit jaar dien den 27 scholen maar liefst 38 aanvragen in. „In april zijn er weer veel aanvragen voor een lezing over de Tweede Wereld oorlog. Luchtvaart is een ander favoriet onderwerp. Gildeleden komen bijvoorbeeld ook vertel len over het leven op de boer derij en het werken in een ge meenteraad", vervolgt Stekelen burg. De vrijwilligers organiseren ook stadswandelingen. Elke eerste van de maand leiden stadsgidsen belangstellenden door Alphen aan den Rijn en vertellen daarbij allerlei histori sche ditjes en datjes. Naast de ze historische wandelingen is e ook nog een aparte wandelclub Roeland: „Die bestaat voorna melijk uit vrouwen. Mannen roepen dan: wandelen? Bah, dat heb ik in diensttijd al zo veel moeten doen." Ons eigen primeurtje: Nu 6% extra korting bovenop de gebruikelijke winterschilderkorting op alle woonhuizen vanaf bouwjaar 1985! Geldig t/m 17 maart 2000 Tel. 589 88 87 De Keet in Leimuiden is defini tief verleden tijd. Het nieuwe onderkomen voor de plaatselij ke jongeren aan de Kerklaan krijgt de naam Cube (kubus). De bouw van de portocabine waarin de jongeren vijf jaar te rechtkunnen begint zodra de gemeente Jacobswoude een aannemer heeft gestrikt. Vol gens burgemeester Van Beek kan dat nog wel even duren, omdat aannemers door de krapte op de arbeidsmarkt te weinig personeel hebben om aan alle opdrachten te voldoen. Tot die tijd moeten ook de jongeren werkeloos toezien. Zij zijn volgens Van Beek bereid mee te helpen aan de bouw van hun onderkomen als de platen er liggen. Als het gebouw er vol gend jaar staat, gaan zij het van de gemeente huren voor 250 ijn H gulden per maand. „Datl wer gaat na verloop van tiji de hoog", aldus Van Beek. De jongeren kunnen Cube activiteiten organi ze c Van Beek stelt dat het voor alle jongeren in Leifl der moet gelden. Daarnaast» ont gemeentebestuur onder beding dat de Cube toed oord wordt voor jongen eerder op de avond eldei ben gestapt. De gemeente wil de sluitingstijden hanten een middel van waarderii tijden zijn gesteld op één op doordeweekse avond twee uur in het weekeindi alles goed gaat", zegt Van „kunnen we de sluiting* grote evenementen incid later leggen. Maar als zitj blemen voordoen, kan meente de Cube ook sluiten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16