Geld voor onderzoek Pieterskerk l Nieuwste pillen geven de meeste problemen' 'Leids coffeeshopbeleid leidt tot ongelijke behandeling' Leiden Regio ONDERZOEK i ondgenoten vieren feest NSDAG 24 NOVEMBER 1999 geen verlof heeft verleend op grond van de Drank- en Horecaverordening (DHV). Mol runt zijn coffeeshop aan de Herenstraat al sinds 1991, maar moest hiervoor in 1996 opnieuw toe stemming vragen omdat Leiden de DHV had gewijzigd. Die toestemming kreeg Mol niet omdat de aangepaste verordening coffeeshops buiten de singels verbiedt. Volgens P. Drenth, die gisteren na mens Mol sprak, was er echter geen sprake van 'behoorlijk bestuur'. Lei den had in eerste instantie alleen in de verordening vastgelegd dat het aantal coffeeshops in de stad terug moet naar vijftien. Na de inspraak daarover voeg de zij daar nog aan toe dat coffeeshops buiten de singels niet zijn toegestaan. R. Lever zei namens de gemeente dat Leiden het verbod slechts 'een geringe beleidswijziging vond' en dit ook via publicaties al duidelijk had gemaakt. Brief Bovendien hadden alle coffeeshop houders nog een brief van B en W ge kregen waarin alle veranderingen nog eens werden uitgelegd. Mol had toen kunnen klagen, wat wellicht nog had geleid tot inspraak, zo gaf Lever aan. Drenth vond echter dat er ook spra ke was van 'ongelijke behandeling'. Hij verwees daarbij naar coffeeshop Mala Bata op de Korte Mare die wel verlof heeft gekregen, maar volgens hem bin nen een straal van 150 meter van Vrije School Mareland ligt. Wat voor de ves tiging van een coffeeshop niet is toege staan. Lever noemde dit echter een verge lijken van 'appels met peren' omdat Mala Bata nu eenmaal binnen de sin gels ligt en Take Away niet. Bovendien hing het er volgens hem maar van af hoe je die afstand meet. Lever bleef erbij dat Mol geen verlof heeft gekregen omdat zijn zaak buiten de singels ligt en dat het achterliggen de idee bij dit onderscheid is dat het gebied buiten de singels meer be stemd is om te wonen. Bovendien zou de openbare orde binnen de singels makkelijker te handhaven zijn. De Raad van State doet over zes we ken uitspraak. X30ZH3CIN0 Kitty Bloemenkamp deed onderzoek naar invloed van de pil op trombose uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 24 November STAATSBEGROTING VOOR 1900 - Een afdoende voorziening, zooals verscheidene leden voor 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden wen- schen, zou neerkomen op een geheel nieuw gebouw met magazijnen voor al de collecties, tentoonstel lingzalen, werkplaatsen, bureau's, enz., en zulk een voorziening zou - ook al geschiede zij op zeer be scheiden voet - allicht het tienvoudige bedragen van hetgeen nu voorgesteld wordt. Het schijnt zeer moei lijk te twisten over de vraag of het Museum van Na tuurlijke Historie, dan wel 's Rijks Ethnographisch Museum, het meest behoefte heeft aan betere in stallatie. Het gevaar voor bederf is in laatstgenoemd museum, waar geheele collecties onuitgepakt moe ten blijven, niet minder groot dan in het eerste; de ethnographische verzamelingen zijn over een vijftal huizen verdeeld, en een daarvan is een gehuurd ge bouw, waarvan de ongeschikheid werkelijk alle be schrijving te boven gaat. Men zal dus wel het dichtst bij de waarheid zijn, als men zegt, dat voor beide musea de behoefte allerdringendst is, zooals trou wens herhaaldelijk door opvolgende ministers ver klaard en in beide Kamers der Staten-Generaal er kend is. De minister acht het dan ook zijn plicht in den on- houdbaren toestand te voorzien, doch geleidelijk, ten einde niet te veel ineens van de begrooting te vergen. ANNO 1974 Alleen uitgebreide inspectie biedt uitzicht op plaats op landelijke 'kanjerlijst' van monumenten Uitbater Mol wil via Raad van State vergunning voor zaak Herenstraat DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De exploitant van coffeeshop Take Away vindt dat de gemeente Leiden 'met twee maten meet' omdat zij cof feeshops binnen de singels wel toe staat en daarbuiten niet. Dat bleek gis teren tijdens een zitting van de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Coffeeshophouder E. Mol ging daar in hoger beroep na de uitspraak van de rechtbank dat Leiden hem terecht Jaar het front der wetenschap, dat is het streven van de "niversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen ;idse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de v( dacht Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt :n dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het it Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Kitty Bloemenkamp. Jrc wat nieuw is, is beter. Al- is, dat denken we. Niet niets steken bedrijven rme bedragen in onderzoek verbetering van hun pro ten. Nieuw, schreeuwt de lakking. Nu nog mooier, terder, krachtiger, gezon- veiliger. Wervende adver- ies moeten ons overhalen vooral dit nieuwe product tan gebruiken. En dat doen grif, want nieuw is toch be- Niet dan? Nou nee, niet tie r het de pil betreft. De der- eneratie anticonceptiepil is beter dan de tweede gene- epil, zo blijkt uit het onder la waarop Kitty Bloemen- ip vandaag promoveert. De op veneuze trombose is ietsje groter. zien geen reden om vrou- aals eerste keus de duurde- lerde generatiepil voor te aim rijven. Waarom zou je daar- kiezen als er een goed al- latief is: een andere, iets ;er pil. De tweede genera- ji'j is een prima pil. Het is on- eptabel dat de industrie nu adverteert met de der- •j® [eneratie voor starters, ter- dat juist de grootste risico- ,j ep is. Natuurlijk, de huisarts rijft die pil voor. Maar die ldl ge meiden vragen erom, tt die zien de advertenties |e bladen en ze willen de- de pil als hun vriendin- r I ijk wilde ze dierenarts 'den, maar Kitty Bloemen- ip werd uitgeloot en koos T geneeskunde. Inmiddels kt ze als gynaecoloog-in- eiding in het LUMC. „Je wel bevlogen zijn om een enopleiding te gaan volgen. °ns contract staat dat we 46 per week werken en dan fdt er ook nog van je ver wacht dat je onderzoek doet, liefst gaat promoveren. Voor de buitenwereld is het vaak moei lijk te bevatten dat we dit doen. Maar het is interessant werk in een collegiale sfeer, dat veel voldoening geeft. En het mooie van verloskunde en gynaecolo gie is dat je tegelijk weten schappelijk en praktisch bezig bent." Ze richtte haar onderzoek op de pil, want 'anticonceptie gaat zo'n grote groep vrouwen aan, het is zó belangrijk'. De pil is verreweg het betrouwbaarste •anticonceptiemiddel met wei nig bijwerkingen, stelt Bloe menkamp. „Ongewens't zwan ger zijn is voor een vrouw een zeer moeilijk probleem." Bloemenkamps proefschrift bevat een hard verwijt aan de farmaceutische industrie. Een beetje tot haar eigen verras sing, want haar onderzoek was vooral gericht op de vraag waarom de pil bloedstolling in de aderen bevordert. „Dat de anticonceptiepil een kleine kans op veneuze trombose geeft, was al bekend, maar we weten nog niet precies hoe dat komt. Als we dat mechanisme begrijpen, kunnen we nog vei liger pillen ontwikkelen." Bloemenkamp stelde vast dat vrouwen die al een erfelijke stollingsfout hebben bijvoor beeld de vijf jaar geleden door de Leidse hoogleraar bioche mie R. Bertina ontdekte factor VLeiden, die bij vijf procent van de Nederlandse bevolking voorkomt door gebruik van de pil de kans op trombose versterken. Dat is al een stap op weg naar de oplossing van het raadsel. Wat niet betekent dat de pil niet deugt. „Er is he lemaal geen reden om zomaar te stoppen." Wel is onderzoek Kitty Bloemenkamp. nodig om de pil te blijven ver beteren. In de jaren zestig kwam de eer ste anticonceptiepil op de markt. De tweede generatie, die in de jaren zeventig volgde, bevatte nog maar de helft van de hoeveelheid van het hor moon oestrogeen. Daarna werd nog meer gesleuteld aan het tweede hormonale be standdeel progestageen. Door andere stoffen te gebruiken (de derde generatie) zou de kans op hart- en vaatziekten worden verkleind. Maar al vier jaar ge leden gaven studies aan dat ge- bruiksters van die derde gene- foto hielco kuipers ratiepil twee keer zoveel kans hadden op veneuze trombose. „Daar kwam vanuit de indu strie veel commentaar op. An dere onderzoeken moesten aantonen dat de derde genera tie juist beter was. Die was ont wikkeld om minder bijwerking te hebben. Het voordeel zou moeten zijn dat er minder kans is op een hartinfarct, maar dat komt er in de onderzoeken tot dusver niet uit. Er komen nog studies die dat nader onder zoeken. De combinatie van vrouwen boven de 35 die roken en de pil gebruiken zou een groter risico voor het hart met zich meebrengen. Dan zou de derde generatie misschien be ter zijn. Maar voor beginnende gebruiksters is de derde gene ratie juist minder goed." „We dachten dat door andere stoffen te gebruiken het risico was verkleind. Nu blijkt dat juist de nieuwste pillen de meeste problemen geven. Nog niet veel hoor. Als je honderd duizend vrouwen een jaar lang de pil laat slikken, krijgen er vijftien trombose bij een twee de generatiepil en dertig bij een derde generatiepil." Ter vergelijking: bij zwangerschap is het risico nog groter: zestig op de honderdduizend vrou wen krijgen dan trombose. „Maar bij de jongste gebruikers van de derde generatiepil, meisjes en jonge vrouwen die er net mee zijn begonnen, maakt een op de duizend kans op trombose. Gewoonlijk neemt de kans toe naarmate je ouder wordt, maar een kleine groep jongeren is gevoelig. Dat zijn de net-starters. En juist daarop richt de industrie zich met zijn reclamecampagnes. Vanuit de wetenschap is de veronderstelling dat alles wat nieuw is ook beter is nooit weerlegd. In dit geval wel. Maar de industrie geeft niet toe. Het is nu aan de artsen om hun conclusie te trekken. Trouwens, niet alleen in de standaard voor huisartsen staat dat de tweede generatiepil de eerste keus moet zijn." De pil heeft veel voordelen, stelt Bloemenkamp. Allereerst behoedt zij de gebruikster voor een ongewenste zwanger schap. Verder zorgt zij voor een vermindering van de kans op bloedarmoede, eierstokkanker en baarmoederkanker. Als na delen worden doorgaans opge voerd dat vrouwen dikker wor den als ze de pil gebruiken en dat het middel hun stemming beïnvloedt, maar Bloemen kamp acht dat nog niet bewe zen. „Die bijwerkingen zijn subjectief." En wat belangrijker is: er zit tussen de tweede- en de derde generatiepil geen ver schil in die voor- en nadelen. Omdat een opknapbeurt absoluut noodzakelijk is, wil de gemeente Leiden alsnog proberen de Pieterskerk op de landelijke 'kanjerlijst' te laijgen, een lijst van grote mo numenten waarvoor het Rijk de komende jaren honderd miljoen gulden aan restauratiegeld heeft uitgetrokken. Leiden heeft de Stichting Pieterskerk, die de kerk exploi teert, inmiddels een bedrag toegezegd van 75.000 gulden en een lening van nog eens 200.000 gulden. ormatieavond over erfrecht Lassie groene of gele rijst Feestelijke rijst gekleurd met saffraan of gekleurd met spinazie. Pak 325 gram van 2.89 vo< LEIDEN HERAAAN JOUSTRA Dat is de uitkomst van een ge sprek dat gemeente en stichting deze week met elkaar voerden over de noodzaak van een res tauratie. Het geld is nodig om een bouwkundig onderzoek te laten uitvoeren naar alle gebre ken en de reparatiekosten die daarmee zijn gemoeid. Alleen monumenten die op een derge lijke manier zijn onderzocht, komen in aanmerking voor een plaatsje op de kanjerlijst. Staatssecretaris Van der Ploeg maakte de lijst een maand of twee geleden bekend. In totaal bevat het overzicht 109 monu menten, waaronder de Beurs van Berlage, kasteel De Haar in Vleuten-De Meem, de Sint Jan in 's Hertogenbosch en de voormalige strokartonfabriek in Scheemda. De honderd miljoen gulden die het Rijk beschikbaar heeft gesteld voor de restauratie van de monumenten is echter nog niet definitief verdeeld, vandaar dat Leiden en de Stich ting Pieterskerk nu hun hoop hebben gevestigd op het bouw- etc cixy. Zaterdag 23 november ALKEMADE - De stichting Bejaardenhuisves ting Alkemade en het gemeentebestuur zitten met de handen in het haar. Voor een behoorlijk groot aantal bejaardenwoningen in het nieuwe complex bij de LTS te Oude Wetering blijken geen gegadigden te vinden te zijn in de zes dorpen van Alkemade. Gevolg: leegstand van fonkelnieuwe woningen; een niet alleen onren dabele zaak maar ook een onplezierige zaak, wanneer men de grote lijst van woningzoeken den ziet die de gemeente Alkemade nog 'rijk' is. Voor de oorzaak van deze leegstand moet men al enkele jaren teruggaan. Het complex van bejaardenwoningen aan de Kerkweg te Roelofarendsveen was een der eerste grote pro jecten van de stichting bejaardenhuisvesting. Men kreeg de daar gebouwde woningen ternau wernood 'vol'. Intussen was men er achter ge- Bondgenoten zette ;ren zijn 60-, 50- en 40-jari- ibilarissen in het zonnetje, ■voorzitter Kitty Roozemond s) reikte aan de leden die |ubileum in november en mber vieren de gouden uit (voor de 40-jarige jubi- de gouden speld met robijn (50) en de gouden speld met briljant (60). De festiviteiten hadden plaats in het Antonius Clubhuis. Daar was ook een flink aantal leden aanwezig dat eerder dit jaar zijn jubileum bij de bond vierde. foto mark lamers mensen later hun nabestaan den veel zorgen uit handen kunnen nemen door nu allerlei financiële zaken vast te leggen. De notaris beantwoordt die avond bovendien vragen van bezoekers. De informatieavond begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. kundig onderzoek. Kort voor de bekendmaking van de kanjerlijst, zei de stich ting zich ernstige zorgen te ma ken over de conditie van de Pie terskerk. Een eerste, voorzichti ge inventarisatie heeft duidelijk gemaakt dat het gebouw tal van gebreken vertoont. Met name de conditie van een aantal ra men in de kerk is abominabel. Acht ramen, inclusief hun om lijsting van tufsteen dat ver weerd is geraakt, moeten in hun geheel worden vervangen. Daarnaast baren de activiteiten van de bonte knaagkever de stichting en de gemeente zor gen. Verschillende balken in de kap en de kooromgang van de kerk zijn reeds aangetast door het diertje. Waarschijnlijk huist de kever ook elders in de hou ten delen van de kerk. De vloer van de kerk, die zo wel bestaat uit grafzerken als antieke plavuizen, moet drin gend worden hersteld. De on dergrond van kalksteenachtige mortel is niet compact genoeg meer, waardoor de bovenlig gende stenen schots en scheef liggen. Tot slot wil de stichting Als Leiden de Pieterskerk op de zogeheten 'kanjerlijst' kan krijgen, geeft het Rijk geld voor een noodzakelijke opknapbeurt. archieffoto hielco kuipers ook dubbele beglazing aan- gulden bedragen, te drukken. cies de aard en de ernst van de ken. De stichting schat de kos- brengen om de stool&osten, Het bouwkundig onderzoek gebreken is. Pas dan is het mo- ten voorlopig op een miljoen of die jaarlijks ongeveer 120.000 moet duidelijk maken wat pre- gelijk een kostenraming te ma- vijftien. komen dat Alkemade met z'n 11.000 inwoners recht zou hebben op een rijksgoedkeuring voor de bouw van 200 bejaardenwoningen; derhal ve een nieuw plan op stapel gezet en de bouw uitgebreid. Het is op z'n zachtst gezegd ver wonderlijk dat niemand van het gemeentebe stuur zich toen afvroeg of men niet te véél be jaardenwoningen zou krijgen, wanneer er nog eens zo'n 100 bijgebouwd zouden worden. Het effect is thans merkbaar. Het gemeentebestuur heeft bij alle omliggende dorpen geïnformeerd of men daar nog bejaarden had die een huisje in Alkemade wilden huren; het effect is ge weest dat er weinig of geen belangstelling was. Begrijpelijk, een bejaarde wil het liefst in zijn of haar eigen dorp en de vertrouwde omgeving blijven wonen en zal dus niet zo snel verhuizen naar een andere gemeente, ook al is die ge meente nog zo mooi en nog zo vriendelijk in het aanbieden van huisvesting. LEIDEN - Met de feestdagen In het vooruit zicht zijn over al waar win kels zijn de lichtjes weer gaan branden. De winkeliers van de Doeza- straat hebben er extra werk van gemaakt omdat hun tij delijke bo- menloze straat toch al zo'n kale indruk maakt, foto archief leidsch dagblad deling Leiden van de uit- rereniging AWL houdt 29 nber een informatieavond irfrecht. De bijeenkomst is kerkelijk centrum De Re- 'riog, Watermolen 1 in Lei- Notaris Roes vertelt hoe I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15