Nieuwe complottheorie over moord in het Vatican, N i Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 VANDAAG 24 'Lijden en veracht worden' (Pati et contemni), dat was het hoogste wat de beroemde christelij ke mysticus Juan de Yepes (1542-1591), beter bekend als de heilige Johannes van het Kruis, hoopte te ontvangen tijdens zijn leven in dienst van Chris tus. Zijn mystieke ervaringen vertelden hem dat een mens pas in contact met God kon komen als hij drie stadia door liep: zuivering, verlichting en vereniging. Johannes schreef over zijn geestelijke lijdensweg en goddelijke ervaringen in boeken als 'De beklimming van de berg Carmel' en 'De donkere nacht van de ziel'. De geschriften maakten hem bekend ver buiten de kloostermuren waartussen hij de meeste jaren van zijn leven doorbracht. Hij trad al op z'n twaalfde jaar toe tot een klooster, en liet er 37 jaar later het leven. Intussen had hij samen met de eveneens heilige Theresia van Avila de teugels binnen het klooster weten aan te trekken. Felle tegenstand en verachting van de meer rekkelijke monniken was zijn deel. Maar dat weerhield hem niet. Hij werd heilig verklaard, kreeg een feestdag op 24 no vember en de eretitel 'Doctor van de Mystieken'. Nederlanders weten weinig van kerk amsterdam De onwetendheid in Nederland over de kerk is groot. Hoewel de kerk geen overheidssubsidie krijgt, denkt een op de vijf Nederlanders dat zij veel overheidssteun ontvangt. Bijna 40 procent weet niet dat de kerk zich inzet voor daklozen en drugsverslaafden. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO in opdracht van de Samen Op-Wegkerken. Het beeld van kerkgan gers blijkt niet erg rooskleurig. Niemand associeert hen met jongeren of vrolijke opgewekte mensen. Het beeld van oude en serieuze mensen overheerst. Ruim de helft van alle Nederlan ders denkt dat de kerk de aansluiting bij maatschappelijke ont wikkelingen heeft verloren. De ontkerkelijking van Nederland komt ook uit dit onderzoek sterk naar voren. Slechts 45 procent van de Nederlanders beschouwt zich als gelovig. Ruim 60 pro cent is niet aangesloten bij een kerkgenootschap. Van de kerkle den bezoekt 64 procent minder dan een keer per week de kerk dienst of mis. Boete voor halsstarrige 'spijbelouders' lelvstad Arjan Meijer (31) uit Urk moet een boete van 1500 gulden betalen omdat hij zijn leerplichtige kinderen uit geloofs overtuigingen thuis houdt. Die straf is hem gisteren opgelegd door de kantonrechter in Lelystad. De Urker vreesde zelf cel straf. De man was gedagvaard omdat vier van zijn zes kinderen in het schooljaar 1998/99 niet naar de basisschool werden ge stuurd. Nu christelijke scholen door de Algemene Wet Gelijke Behandeling personeel niet meer kunnen weigeren op grond van hun seksuele voorkeur of burgerlijke staat, voelt Meijer zich gedwongen om zijn verantwoordelijkheid aan de overheid op te zeggen. Tegenover de rechter beriep hij zich op artikel 5 van de leerplichtwet, waarin staat dat vrijstelling verleend kan worden als men het niet eens is met de 'richting' van het beschikbare onderwijs. Aanhangers Falun Gong in werkkamp hongkong China heeft twaalf leden van de verboden religieuze beweging Falun Gong naar een werkkamp gestuurd. De ge dwongen heropvoeding is onderdeel van een harde campagne van de Chinese regering tegen de beweging, die zij als een be dreiging voor het communistische bewind ziet. Het in Hong kong gevestigde Informatiecentrum voor mensenrechten en de democratische beweging in China meldde, dat in de noordoos telijke provincie Heilongjiang vier aanhangers van Falun Gong naar een werkkamp zijn gestuurd. In de provincie Jilin trof acht leden hetzelfde lot. De Chinese regering verbood Falun Gong in juli. Meer dan honderd leiders van de beweging zijn gearres teerd. De mensenrechtenorganisatie in Hongkong schat dat in middels 2000 aanhangers van Falun Gong in werkkampen zit ten. Kalsbeek in de Leidse Hoed leiden Voormalig voorzitter Huib Kalsbeek van het Humanis tisch Verbond voor Leiden en Omstreken is woensdagavond te gast bij De Leidse Hoed, een organisatie die een podium wil zijn voor gesprekken over cultuur, religie en levensbeschouwing. Kalsbeek wordt door gespreksleider Aart van Bochove aan de tand gevoeld over de keuzes die hij maakt. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 b/c en begint om 20.00 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Harderwijk (wijkgem. Drielanden), mw. F A.H A. de Kok te Dordrecht; te Vlaardingen (wijkgemeente Holy-Noord): M.J. Paul te Dirksland. Aangenomen: naar Nieuw- en St Joosland en Ritthem, C.H. Oechies, kandidaat uit Terneuzen. De moord op de commandant van de Zwitserse Garde, Alois Estermann, zijn vrouw en vice-korporaal Cdric Tomay anderhalf jaar geleden is mogelijk het gevolg van de machtsstrijd tussen de aanhangers van Opus Dei en de 'Vati caanse loge' van vrijmetselaars binnen het Vaticaan. Die theorie staat in een boek dat deze week verschijnt. Mogelijk is Estermann, een sympati- sant van Opus Dei, op de avond van 4 mei 1998 vermoord door mensen bin nen de Curie die de toenemende in vloed van Opus Dei vreesden. De Zwit ser was enkele uren eerder bevorderd tot commandant. De drievoudige moord is wellicht uitgevoerd met me dewerking van mensen binnen het Va ticaan. Deze stellingen staan in het boek 'Bloedige Leugens in het Vati caan'. Opus Dei is een rooms-katholieke seculiere organisatie binnen de kerk, die bekend staat om haar conservatie ve denkbeelden en ook wel de Solda ten van Christus worden genoemd. Centraal staat het „bekeren van alle volkeren en hun instellingenDe Opus Dei-beweging heeft de wind mee, zeker sinds Johannes Paulus II sympathisant is. Opus Dei wordt krachtig bestreden door de 'modernis ten' binnen de Romeinse curie, die volgens de auteurs van het boek een vrijmetselaarsloge De strijd om de macht in het Vati caan zou een hoogtepunt hebben be reikt toen bekend werd dat Estermann benoemd was tot het nieuwe hoofd van de Zwitserse Garde. Als propagan dist van Opus Dei zou Estermann de Zwitserse Garde, een belangrijke in stelling binnen het Vaticaan, willen omvormen tot een instrument van Opus Dei. Tegenstanders van Opus Dei schijnen vervolgens nog maar één uitweg te hebben gevonden. Volgens het boek hebben beide fac ties onmiddellijk na de moord de strijdbijl begraven en zich gezamenlijk ingespannen om de officiële versie van de onderzoekscommissie uit te dra gen. Deze versie luidt dat Estermann en zijn vrouw door de gardist Cdric Tomay met drie pistoolkogels waren gedood en dat die vervolgens de hand aan zichzelf had geslagen. Volgens het rapport handelde Tornay in 'een vlaag van verstandsverbijstering'. Als motief wordt opgevoerd dat Tornay gefrus treerd was, omdat Estermann hem niet had bevorderd. De officiële versie heeft van begin af aan veel twijfels opgeroepen. De moe der van Tomay zegt dat de brief van haar zoon, waarin hij zich in bedekte termen verantwoordelijk stelt voor de moord op Estermann en zijn vrouw, vals is. Ingewijden zetten tal van vraagtekens bij het onderzoek dat door de Vaticaanse politie werd uitg Er zou sprake van zijn dat bt bewijsmateriaal is verdwenen, over het officiële onderzoek eerder dit jaar al tot een boek, de vermeende homoseksuelt tussen Estermann en Tomay stond. De auteurs van het nieuwe zich 'discipelen van de Waarh< men, onderbouwen de gewa: orie met tal van bronnen, w, materiaal dat alleen ingewijd» Vaticaan hebben kunnen ziei nomen kan worden dat (een de auteurs afkomstig zijn uit Het boek verschijnt bij de KAOS in Milaan. Hoofdkwartier SoW-kerk moet symbool zijn van zelfbewustheid utrecht anp Het nieuwe landelijke hoofd kwartier van de Samen-op- Wegkerken in Utrecht is niet het machtscentrum van de op een na grootste kerk van Neder land. Het moet een symbool worden van 'zelfbewust gelovig zijn', niet van de arrogantie van een grote organisatie. Dat zei algemeen directeur A. Wamste- ker van het Landelijk Diensten centrum (LDC) bij een presen tatie van het gebouw aan de pers. De opening van het gere noveerde voormalige militair hospitaal geschiedt op 1 de cember in aanwezigheid van koningin Beatrix. De Hervormde, Gereformeer de en Lutherse Kerken met in totaal 2,8 miljoen leden voeren vanuit Utrecht een gezamenlijk beleid. „De SoW-kerken gaan het nieuwe millennium in met het vaste voornemen al het lan delijke en regionale kerkenwerk voortaan samen te doen", zei voorzitter ds. W. Barendrecht. Het gezamenlijk beleid van de drie kerken heeft nadelige gevolgen voor sommige oecu menische organisaties waarin de SoW- kerken deelnemen. In naam van grotere efficiëntie wordt de financiële bijdrage aan bijvoorbeeld de Nederland se Zendingsraad lager. „We be doelen het niet kwaad, maar als je als drie kerken een andere weg gaat, moeten anderen daar soms in mee", aldus Wamste- ker. Ook de Raad van Kerken zal de gevolgen van de samenvoe ging ondervinden. Het LDC gaat in overleg met de Raad de greep verstevigen op de activi teiten van de eigen medewer kers. Aan werkzaamheden die geen prioriteit hebben, doen de SoW-kerken niet meer mee. Onderwerpen die zij wel be langrijk vinden maar de Raad niet, nemen ze in eigen huis ter hand. Met de opening van het LDC lopen de SoW-kerken niet voor uit op het nog te nemen besluit over de uiteindelijke vereniging, benadrukte Barendrecht. De behoudende Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk ziet het 'festijn' op 1 december als onterechte op waardering van het fusieproces en zal de 'optochtelijkheden' mijden. Allah geeft ons opdrachten om te doen. Je moet vijf keer per dag sa- laten (bidden) en in de ramadan moeten we vasten. We moeten geloven in Allah. Je mag niemand uitschelden om z'n uiterlijk of schoppen of slaan. Je mag ook niet zeggen 'jij bent gek' of 'ik ben slimmer'. En je mag niet opscheppen. Het is niet moeilijk om je hier allemaal aan te houden. Alleen vasten is niet makkelijk, maar als je gewoon speelt of huiswerk maakt vergeet je dat je honger hebt. En na het vasten mag ik lekker zoete dingen eten. Allah is de God waar ik in geloof. Ik doe alles wat hij zegt. Soms doe ik wel eens iets verkeerd, zoals iemand uitschelden. Ik pik het gewoon niet als iemand mij uitscheldt en dan doe ik het terug. Soms vind ik het ook leuk om dingen te doen die niet mogen. Dan denk ik er lang over na of ik het wel of niet ga doen. Je vindt Ahmed Bardaa (10 jaar, afkomstig uit Leiden) vertelt over zijn geloof het niet leuk als iedereen weet dat je stoute dingen doet. En ik vind het ook niet leuk als iemand mij slaat of schopt. Buiten speel ik meestal met een hele groep. Soms doen de grote kinderen dingen die niet mogen, zoals stelen. Daar doe ik dan niet aan mee. Als ik groot ben en ik heb een strafblad kan ik niet zo gauw werk zoeken. Mijn broer heeft me daarvoor gewaarschuwd. Ik wil taxichauffeur worden, lekker de hele dag autorijden. Of timmerman, dan kan ik thuis ook kasten maken of een tafel voor de kinderen, zodat ze hun huiswerk kunnen maken. Het enige echt moeilijke aan mijn geloof vind ik dat je niet mag schelden. Voor de rest is het makkelijk. En het mooiste aan mijn geloof is dat ik op een gewone dag alles mag doen, als ik maar bid. Gebcdsruii| moslims Hillegom watertoren hillegom jankees faas kees van der linden or Not; De watertoren op de van Hillegom en Lisse een nieuw leven als ni GroenLinks Hillegom ruimte beschikbaar aan de 400 moslims dorp die geen eigen djfe ruimte hebben. R<[ker Ruud Jansen wil de 'd« ,0g moslims de helpende - toesteken. „De St Moslim viste achter 1 bij de gymzaal aan de van Stolberglaan, die geven aan de Hille Harmoniekapel. De st heeft nu niks, terwijl d hoog is." Mohamme mouchi, voorzitter v stichting, is opgetoge het plan. „De moi meenschap in Hi groeit sterk, we kunnt langer zonder een ruimte." De watertoren is eeil le oplossing, aldus J die er met een beetje f< een minnaret in herke zie de moslims op wel naar de toren war zoals de oud-gerefo den op zondag naa kerkje lopen dat er vlal staat." Scriba S. Verschoor oud-gereformeerde ge te is niet gelukkig m voorstel. „Een moskei zeven dagen per week weet hij. „Meestal zit winkel bij. Dus het zal waaiïg worden. Nat zijn we daar niet g< mee. Maar we kuni wereld nu eenmaal nij ten houden." Hillegom kocht de toren onlangs. Op d< prijken zendmasten mobiele telefonie, wa de gemeente een aarc drag aan huur opstrijl bezit van de toren winstgevende zaak. D ruimte kan voor een ke huur in handen gegeven van de J Moslim, meent Groei Wethouder Wijnker wil niet op de zaken v( lopen: „Er moet nog v< de watertoren gebeure f*1 is een kale ruimte, metf11* een gammel trapje. H- t 'aai .r 'ni' Leid WEEROVERZICHT BUITENLAND O Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Donderdag in het noorden droog en opklaringen. Verder veel be wolking en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Langs de kust veel wind. Maxima van rond het vriespunt in het binnenland tot 9 graden aan zee. Donderdag minder zacht. Denemarken: In het algemeen wind en veel be wolking en vooral donderdag af en toe regen. Donderdagmiddag enkele opklaringen. Temperatuur geleidelijk oplopend tot ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Woensdag vanuit het westen eni ge tijd regen. Donderdag af en toe zon, later in Ierland opnieuw re gen. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Woensdag wolkenvelden en vrij wel overal droog. Donderdag van uit het westen af en toe regen. In de Ardennen op veel plaatsen mist. Maxima van 3 graden in de Ardennen tot 10 langs de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Hier en daar wat zon. Verder wol kenvelden en donderdag in het noorden en langs de Kanaalkust kans op regen. Middagtempera- tuur van iets boven nul in het oos ten tot 12 graden in Bretagne. Portugal: Zonnig bij maxima van 11 graden in het binnenland en circa 15 aan zee. Spanje: Rustig, droog en vrij zonnig, hier en daar ook wolkenvelden. Maxi ma rond 10 graden, aan zee van 13 in het noorden tot 17 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en in de bergen kans op een bui. Maxima tussen 19 en 23 graden. Tunesië: Droog en geleidelijk minder wind en meer zon. Maxima oplopend tot 19 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig en droog weer met in de dalen plaatselijk mist. Verder wolkenvelden, maar vooral in het zuidoosten ook zon. Middagtem- peratuur oplopend naar ongeveer 8 graden, langs de Middellandse Zee lokaal 14 graden. Mallorca en Ibiza.- Perioden met zon en droog bij maxima van ongeveer 16 graden. Italië: In het uiterste zuidoosten woens dag nog kans op een bui.'Verder rustig, droog en vrij zonnig, maar in de Po-vlakte toenemende kans op mist. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Bij mist in de Po-vlakte be duidend kouder. Corsica en Sardinië: Droog en zonnige perioden bij maxima van ongeveer 15 graden. Malta: Overgang naar rustig, droog en vrij zonnig weer met maxima van ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vrijwel overal droog en vooral in het westen en noorden perioden met zon. Afnemende wind. Maxi ma dalend naar 9 graden in het noorden en 14 in het zuiden. In het zuidwesten middagtempera- tuur rond 16 graden. Turkije en Cyprus: In het zuidoosten van Turkije en op Cyprus nog kans op regen of onweer. Verder droog en geleide lijk meer zon, ook hier en daar veel wind. Maxima dalend naar 11 graden op de Dardanellen en 18 op Cyprus en in Zuidoost-Tur- kije. Duitsland: Droog en vooral in het noorden hier en daar zon. In het zuiden kans op mist. In de loop van don derdag in het noorden en midden regen. Middagtemperatuur oplo pend naar 8 graden in het noord westen en 2 in het zuidoosten. Zwitserland: Overwegend bewolkt maar vrijwel overal droog. Aan de zuidkant van het Alpenmassief vrij zonnig. Maxima van iets boven nul in het noorden tot 9 graden bij Locarno. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Aan de zuidkant van het Alpenmassief ook opklaringen. Maxima rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel wolkenvel den maar op de meeste plaatsen droog. Kans op mist en in Slowa kije afnemende wind. Maxima rond het vriespunt. Hongarije: Droog en geleidelijk meer zon, maar ook toenemende kans op mist. Afnemende wind. Maxima enkele graden boven nul, bij hardnekkige mist lager. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.17 Zon onder 16 36 Maan op 19.00 Maan onder 10.30 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.37 16.56 04.10 16.29 Laag 00.20» 12.35 00.01 12.16 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 8 0.5 16 0.2 0 15.0 G2S bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen ha8el lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33f veil 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE!^ he Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot P 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging venl 'y1 het automatisch afschrijven van het lj Zie abonnements- geld, ontvangen 1,-11 als betaling. VERZENDING PER POST L. Voor abonnementen die per post (bini )ve worden verzonden geldt een toeslag i T kit aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk lezen. sl« hebben of blind zijn (of een andert leeshandicap hebben), is een samei t nu van het regionale nieuws uit het le [ene Dagblad op geluidscassette beschfll Auteursrechten voorbehoud ge n Dagbladuitgeverij Damiaï g Buenos Aires motregen Casablanca onbewolkt Johannesburg zwaarbew. Los Angeles onbewolkt 1 0 3 0 TelAviv 29 25 0.0 Tokyo 25 17 0.0 Toronto 16 8 0.0 Tunis 30 19 0.0 Vancouvi 17 8 0.0 22 18 0.0 13 11 0.1 31 14 0.0 16 12 2.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis. tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14