eiden Regio Massaal verzoek om agere huur' RPF/SGP/GPV pleit voor maatregelen Herenstraat Verwacht: wildwesttaferelen op de Lage Rijndijk Zachtjes baggeren bij polderpark Cronesteyn Half miljoen voor exacte studies Leidse universiteit fcENSDAG 24 NOVEMBER 1999 leen depot Naturalis bij artsenlab oen In het onderschrift bij de gisteren geplaatste foto van ;t voormalige gebouw van het museum voor Natuurlijke His- rie stond een fout. In de tekst wordt gesuggereerd dat ook in gedeelte van het gebouw een depot van Naturalis is geves- >d. Dit deel van het nu opgeknapte pand is echter volledig in tbruik bij een artsenlaboratorium en een apotheek. al met snorfiets ;DEN Een 16-jarig meisje raakte gisteren op de Vinkweg in de evenshof lichtgewond na een val met haar snorfiets. Net op it moment dat zij een fietser wilde inhalen, sloeg deze op de uising met de Dobbedreef plotseling linksaf. Het meisje klapte gen het wegdek en werd per ambulance naar het LUMC ver- ierd. Daar werd een aantal gekneusde ribben geconstateerd. BL vreest gevolgen nieuwe regeling ivoners gaan 'massaal' proberen hun huur omlaag te jgen. Dat voorspelt directeur J. de Greef van de Wo- igbouwvereniging Leiden (WBL), nu er een regeling int waarmee huurders bij achterstallig onderhoud een urverlaging kunnen afdwingen. en robbert minkhorst ministerie van volkshuis- ting, ruimtelijke ordening en ieu wil eigenaren dwingen huizen op te knappen, urders kunnen een klacht ienen over bijvoorbeeld ht sanitair, lekkage en ver- arlozing. De huisbazen krij- zes weken de tijd de gebre- te verhelpen. De regeling nt met name de huurders te- noet. Zij kunnen nu slechts keer per jaar bezwaar ma- Op de nieuwe regeling, die I deze maand al ingaat, mo- huurders het hele jaar éen oep doen. lirecteur De Greef is het is met de doelstelling van de eling. ,,Het feit dat de huu-r- nmissie kan ingrijpen als de ïrder geen waar voor zijn krijgt, vind ik goed." Zijn lega A. Feij van de Stichting isvesting Werkende Jonge- (SHWJ) beaamt dat. ,,De huurder krijgt nu toch iets hoe snel kunnen we actie iernemen? De procedures een bezwaarschrift tegen verhoging liepen wel een jaar. I^Iu is er binnen zes ken een antwoord. De huur- staat voorop. En dat is te- ht." Wij juichen het toe", zegt N. (kelorum, plaatsvervangend ecteur van de Stichting Leid- Studentenhuisvesting (SLS). maken verhuurders scherper en de onderkant van de wo ningmarkt (studentenhuizen, panden van huisjesmelkers) knapt er van op, zegt hij. De regeling heeft evenwel een vervelende keerzijde. „Ik denk dat wij en de huurcommissies het erg druk krijgen", zegt De Greef. „Het wordt heel interes sant om te kijken hoe ver je kunt komen. Dit lokt een golf van reacties uit. Ik maak me daar zorgen over. Elke huurder die bezwaar maakt tegen de huurprijs, levert ons veel extra werk op." Het onderhoud aan de wo ningen van de WBL laat hier en daar nog te wensen over, be kent De Greef. „We zijn ons er verdraaid goed van bewust dat we met- het onderhoud nog een slag te slaan hebben. Onze •huurders zullen ongetwijfeld proberen de huur omlaag te krijgen." Feij: „Wij hebben 712 woningen in ons bezit. Van twee panden is het onderhoud matig. Van alle andere wonin gen is het onderhoud goed." Huurders die in een slecht onderhouden huis wonen, kun nen een huurverlaging krijgen van 45, 60 of 75 procent. Dat is echter ten opzichte van de maximale huur die eigenaren mogen vragen. „De suggestie wordt gewekt dat als een dak pan scheef ligt, de huurder al een paar tientjes kan verdienen. Zo werkt het dus niet bij wo ningcorporaties." foto taco van der eb De dichtgeslibde hoofdwatergang van polderpark Cronesteyn. Aan de drijvers hangen de pijpleidingen waardoor het slib wordt weggezogen. leiden herman joustra Een sloot die vol raakt met natuurlijk afval moet je uit baggeren. Anders stroomt er op den duur geen water meer doorheen en is de benaming 'sloot' een onzinni ge geworden. Dus pak je eens in de zoveel tijd een graafmachine om al het slib op de walkant te depone ren. Dat is snel, krachtig en efficiënt. Maar zo'n graaf machine is niet altijd de meest geëigende oplossing, zeker niet als de sloot grenst aan een waardevol na tuurgebied. Zoals in het geval van polderpark Cro nesteyn. Daar heeft de gemeente besloten, in samen spraak met het waterschap Wilck en Wiericke de nage noeg dichtgeslibde 'hoofdwatergang' uit te baggeren met een piepklein baggervaartuig. Het slib wordt op een aangrenzend weiland uitge stort. Het terrein dat eigendom is van de gemeente, wordt verpacht voor landbouwdoeleinden. Omdat het materiaal uit de sloot uit schone grond bestaat (verrot te bladeren en takken), is het bij uitstek geschikt om de bodem van het weiland te verrijken. In het kielzog van de baggeraars doen ook de stads- archeologen mogelijk goede zaken. Polderpark Cro nesteyn ligt ten oosten van het Rijn en Schiekanaal, een kanaal dat voor een deel dwars door een vroegere Romeinse gracht is gegraven. Langs die gracht hebben tal van boerderijen, kleine nederzettingen en een Ro meinse vesting gestaan. De werkzaamheden aan de anderhalve kilometer lange sloot nemen een week of drie in beslag. Familie Hans Westerbeke leeft tussen hoop en vrees leiden ad van kaam Zakelijke problemen in sa menhang met een verwarde gemoedstoestand zijn de re denen dat restaurateur Hans Westerbeke vorige week met onbekende bestemming is vertrokken. Dat verklaart zijn broer Fred. De eigenaar van de populaire uitspanning Ja mes More aan de Boter markt is door zijn familie of ficieel als vermist opgegeven. De politie heeft de overige korpsen in Nederland ge vraagd om zijn opsporing, „We leven tussen hoop en vrees", zegt zijn broer Fred naar aanleiding van het be richt in deze krant gisteren. „Er doen inmiddels allerlei indianenverhalen in de stad de ronde. Daar kopen we even niets voor. Belangrijker is dat hij gezond en wel is. De onzekerheid daarover is nog het ergste. Voor mijn ouders en voor mijn broers." Fred Westerbeke, zelf deel uitmakend van de korpslei ding van de politieregio Ken- nemerland en uiteraard be kend met opsporingsmetho den, zegt er geen idee van te hebben waar zijn broer mo menteel uithangt. „Hij is met één tas vertrokken. In ver warde toestand. Nee, we we ten niet waarheen. Wisten we het maar." Hoewel hij er niets voor voelt om de geruchten stroom te bevestigen of te ontkennen, geeft Fred Wes terbeke zonder meer toe dat er zakelijke problemen waren gerezen rond het toch goed lopende restaurant aan de Botermarkt. „Die waren er. Hij is niet zomaar wegge gaan. Maar juist die combi natie van zakelijke beslo- meringen en de psychische gesteldheid waarin hij ver keert, maakt hem tot een ge vaar voor zichzelf. We willen niet dat hem iets overkomt." leiden connie van uffelen De fractie van de RPF/SGP/GPV pleit samen met Tpinstad/Staalwijk voor extra verkeersmaatregelen in de He renstraat. Zo wil zij dat er in overleg met de winkeliers speciale laad- en lo- suren worden ingesteld om piekuren in de straat te spreiden. Ook pleit zij voor eenrichtingsverkeer in de nieuwe Watergeuzenstraat en in het eerste ge deelte van de Herenstraat, vanaf de Doezastraat. Op het kruispunt van de Herenstraat met de Drie Octoberstraat en de Leliestraat wil zij maatregelen die de overzichtelijkheid te vergroten. Welke maatregelen dat zijn, wil de fractie overlaten aan verkeersdeskun- digen. Op 2 december staat het Verkeers- veiligheidsAktieplan op de agenda van de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning, Wonen en Verkeer, maar in dit plan wordt niet ingegaan op de pro blemen van de Herenstraat. Vandaar dat de fractie - in samenwerking met het wijkcomité Tuinstad-Staalwijk - een notitie heeft opgesteld om de ver keersproblemen in de Herenstraat bij de politiek onder de aandacht te bren gen. Volgens F. van As van de RPF/SGP/GPV is dat hard nodig om dat met name in de vroege ochtend uren, tussen de middag en op de late middag 'geregeld levensgevaarlijke si tuaties ontstaan'. Bij verkeersopstop pingen zouden veel fietsers uitwijken naar het voetgangersgedeelte. En be voorradende vrachtwagens in de straat en om de hoek met de Witte Singel ontnemen het zicht op de verkeerssi tuatie. 'Met alle risico's vandien', vindt de fractie. Volgens Van As is de verkeersrich- ting van de Witte Singel en de Jan van Houtkade onlogisch en ontstaan er daardoor op de kruising van de Heren straat/Doezastraat met de Witte Singel zeer gevaarlijke situaties. De geplande wijziging van de voorrangsregels op dit kruispunt lost dit probleem volgens Van As maar gedeeltelijk op. De partij wil dat de politiek preven tieve maatregelen neemt, met name vanwege de uitbreiding van de wijk in de nieuwe Watergeuzenstraat. Deze wordt als zijstraat van de Herenstraat aangelegd als een soort woonerf met tweerichtingsverkeer. Van As voorziet dat deze straat bij opstoppingen in de Herenstraat gebruikt wordt als sluip route zodat mensen via de Duivenbo- destraat en de Drie Octoberstraat de drukte gaan omzeilen. Aanstaande vrijdag overhandigt een delegatie van de bewoners 65 handte keningen aan verkeerswethouder T. van Rij. Zij zullen daarna de proble men in hun straat met hem bespreken. let anarchisme op de Leidse egen en straten viert sinds ar en dag hoogtij. Rode stop- chten worden massaal gene- eerd, evenals inrijverboden en nelheidsbeperkingen. Fietsen pde stoep, over de Haarlem- nerstraat of zonder licht (het nog een combinatie daar- an) zijn de normaalste zaak an de wereld geworden. En vie in het centrum dan toch op ie tweewieler zit, kan dat maar et beste met continu opgesto- en middelvinger doen. Zó tal- ijk zijn de aanslagen op het le en door buschauffeurs en on- elbaar zijn overstekende voet legers die niet goed uitkijken, över rondrazende auto's die niks op de Breestraat hebben te oeken, willen we het niet eens iben. De andere kant van de laille is dat automobilisten iebb tied; zich groen en geel ergeren aan de berijders van tweewielers. Hand uitsteken? Ho maar. Binnenkort wordt het er alle maal niet overzichtelijker op. Halverwege volgende maand moeten bromfietsers binnen de bebouwde kom namelijk naar de rijbaan verhuizen, terwijl ze tot nu toe veelal op de fietspa den waren te zien. Per 15 de cember is dat echter officieel verboden, tenzij anders staat aangegeven. Jawel, daar gaan we weer want 'uiteraard' zijn er weer de nodige uitzonderingen op de regel. Op de volgende routes blijft de brommer in Lei den namelijk op het fietspad of de ventweg. Willem de Zwijger- laan, Plesmanlaan, Dr. Lely- laan, Haagse Schouwweg, Om- medijkseweg, Schipholweg, Oegstgeesterweg, Cli urchiIIlaan, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Voorschotenveg, Lammen- schansweg, Kanaalweg, Eu- ropaweg, Willem van der Ma- deweg en.Hoge Rijndijk tussen Kanaalwegen viaductA44. Op plaatsen waar het veiliger is dat brommers toch op het fietspad rijden, plaatst de ge meente als wegbeheerder een nieuw verkeersbord. Daarop staan een brommer en een fiets afgebeeld. Het oude bord met alleen een fiets daarop geeft voortaan aan dat daar alleen fietsers en snorfietsers mogen rijden. De Lage Rijndijk is een verhaal apart. Vorige week werd de straat weer opengesteld na her inrichting. Er geldt inmiddels eenrichtingsverkeer (stad-uit richting Spanjaardsbrug) en de straat wordt omgeven door twee fietspaden. Richting Lei derdorp mogen er dus brom mers op de rijbaan rijden. Stad- in richting Zijlpoort moeten de brommers vanaf de kruising met de Sumatrastraat op het fietspad. Logisch, want er geldt op de rijbaan immers eenrich tingverkeer. Toch houden wij ons hart vast. Zó veel vertrouwen hebben wij namelijk niet in de verkeersre gelkennis van de - jeugdige bromfietsers. Wij denken dat brommers die richting het cen trum van Leiden gaan gewoon de Lage Rijndijk opscheuren. Daarnaast voorzien wij onge lukken met brommers die rich ting Leiderdorp links en rechts op de rijbaan wagens inhalen en niet veilig zijn voor open slaande autoportieren. Aan bei de kanten van de Lage Rijndijk zijn immers parkeervakken. Én dat maakt het linksaf slaan voor automobilisten die de straten van de Kooi in willen er bepaald niet makkelijker op. Een ambtenaar van de afdeling Verkeer en Vervoer van de ge meente deelt die bezorgdheid niet. „In het begin zal het voor bromfietsers op de Lage Rijn dijk best lastig zijn. Iedereen moet even aan de nieuwe situ atie wennen. Maar na die pe riode verwacht ik daar geen noemenswaardige proble men." Wij hopen het. Maar eerlijk ge zegd vrezen wij voor wildwest taferelen op de Lage Rijndijk. Bromfiets De reden waarom bromfietsers van het rijwielpad afmoeten, ligt in het grote aantal ongeluk ken dat berijders van die twee wielers krijgen. Afgelopen jaar overleden in Nederland 79 bromfietsers aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Ruim tweeduizend kwamen er zwaar gewond in het ziekenhuis en meer dan zevenduizend liepen lichte verwondingen op. Vooral kruisingen zijn voor be rijders van tweewielers erg ge vaarlijk. Als een brommer op het fietspad rijdt, is hij voor au tomobilisten niet goed te zien. Brommers die rechtdoor rijden lopen dan het risico om door een afslaande (vracht)auto te worden aangereden. Daarom rijden vanaf 15 december auto én brommer op de gewone weg. Dit geldt niet voor snor fietsers. Voor het geval u door de bo men het bos niet meer ziet; bromfietsers zijn herkenbaar aan de verplichte helm en het gele plaatje op het voorspat bord. Snorfietsers hoeven geen helm te dragen en hebben een oranje plaatje. De maximum snelheid voor brommers blijft overigens hetzelfde: dertig kilo meter in de stad en veertig bui ten de bebouwde kom. eric-jan berendsen* Geld bestemd voor reorganisatie zoetermeer anp De studies wiskunde, natuur kunde en scheikunde in Leiden kunnen rekenen op een half miljoen gulden extra. Minister Hermans van Onderwijs trekt drie miljoen gulden extra uit voor de exacte studierichtingen van de universiteiten van Gro ningen, Leiden, Nijmegen, Am sterdam (VU en UvA) en Utrecht. Omgerekend betekent dat een half miljoen per univer siteit. Het geld is bedoeld om de universiteiten te helpen bij hun reorganisatie van de exacte stu dies, die de laatste jaren steeds minder studenten trekken. Her mans heeft met de universitei ten afgesproken dat zij de pro gramma's van de bètavakken uitbreiden en vernieuwen. Dit moet ertoe leiden dat studen ten die nu de voorkeur geven aan meer praktische varianten van exacte studies, zoals infor matica, ook weer voor de 'har de bètavakken' kiezen. De Adviesraad voor het We- tenschaps- en Technologiebe leid (AWT) adviseerde eerder dit studiejaar om een aantal op leidingen te sluiten, maar de minister legde dit advies naast zich neer. Volgens de AWT is de huidige opzet te kostbaar. ■TTS HW 4 W4 i;m>i Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 7 december. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch ^Dagblad Op de hoek van de Lage Rijndijk en de Sumatrastraat staat een verkeersbord dat aangeeft dat op die plek bromfietsers wél op het fietspad moeten rijden. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13