Holzmann bezwijkt onder schuldenlast IT-bedrijven zitten in 'millenniumdipje' Economie MKB paait HBO'ers 'Energietoeslag moet alsnog besteed worden' Consumenten komen met schadeclaims tegen Microsoft Steeds meer boeren emigreren naar Canada Suikerbieten aan de late kant iDAG 23 NOVEMBER 1999 95a hoy' lonkt naar RAI en Jaarbeurs [fRPAM Ahoy' wil strategische samenwerking met de RAI in sterdam en de Utrechtse Jaarbeurs. Wethouder Simons van lavenstad heeft de directies uitgenodigd voor een gesprek. H ipaar jaar terug werd ook al over een samenwerking gespro- i, maar RAI en Jaarbeurs werkten toen aan een fusie. De 'kar- lolitie' heeft deze fusie tussen de twee grootste beursorgani- ies in Nederland inmiddels verboden. Simons denkt niet aan i fusie en wil nadrukkelijk 'het eigen gezicht' van Ahoy' be- c ren. De gemeente Rotterdam is enig aandeelhouder van het ia tien jaar terug verzelfstandigde Ahoy' Werk op 1.200 bouwplaatsen van Duitse bouwgigant valt stil Et m ukadoors willen vier procent erbij ■en De Bouw- en Houtbond FNV eist voor de stukadoors medewerkers van natuursteenbedrijven een loonsverhoging 1 en i vier procent. Met deze eis neemt de bond een voorschot op ^3 centrale looneis van de FNV. Een zegsman van de bond ver- cht niet dat de eis binnen de FNV problemen zal opleveren, raïi ede onder onze druk gaat de FNV de looneis al opschroe- De FNV besloot vorige maand al de voorlopige looneis idrie procent los te laten nadat leden van Abvakabo FNV en l'fl - en Houtbond hadden gezegd het percentage veel te laag J inden. rta snzine en diesel opnieuw duurder tfrdam De prijs van benzine blijft stijgen. Marktleider Shell dseert de literprijzen een cent te verhogen. Morgen bereikt benzineprijs met 2,37 voor euro loodvrij een nieuw record, gelode super komt uit op 2,43 en super met loodvervanger 2,49 per liter. De dieselprijs gaat nog harder omhoog; vanaf irgen kost deze 1,722 de liter, een plus van twee cent. De olie- s steeg gisteren naar het hoogste punt sinds 1991 door een erwachte uitvoerstop van Irak. S ulp palmolie-industrie Indonesië rgfv haag* Het Productschap Margarine, Vetten en Oliën (PM- gaat de palmolieproducenten in Indonesië helpen nieuwe ontreinigingen te voorkomen. In oktober onderschepte de de» Pect*e Waren en Veterinaire Zaken in de Rotterdamse haven emaal een scheepslading palmolie die met dieselolie was be- 1 et. Uit nader onderzoek bleek dat ook eerdere zendingen In- s iesische palmolie vervuild waren. Er was weliswaar geen di- i gevaar voor de volksgezondheid, maar toch wil het schap in lonesië gaan helpen bij de opleiding van controle- en kwali- smedewerkers. panse banken krabbelen overeind j L YO_r De drastische sanering van de Japanse bancaire sector l*» jnt vruchten af te werpen. De negen grootste banken van land slaagden erin de eerste helft van hun lopende boekjaar d b t vaak duidelijke winststijgingen af te sluiten. De winst van Bank van Tokyo Mitsubishi, de grootste, is met ruim 170 iwd icent gestegen tot 101 miljard yen (twee miljard). De Sanwa igel ik vervijfvoudigde zijn winst tot 66 miljard yen. Eerder had- ït) i ial andere banken een krachtige winststijging laten zien. lip ™öorstart van Limburgse luchthaven Is a ctricht Maastricht Aachen Airport (MAA) moet uiterlijk in a{ 0 uit de rode cijfers zijn. Dat kan door groei van het passa- rs- en vrachtvervoer en door het verkrijgen van inkomsten ug onroerend goed. Dat staat in een nieuw plan, dat gistermid- mi [in Maastricht is gepresenteerd. Er moet een 'Bussinesspark vo( A' komen op een deel van het stuk grond, waar de inmiddels vei sblazen oost-westbaan was gepland. De helft van de grond de t terug naar landbouw en natuur, de andere helft wordt ge- ing erveerd voor bedrijfsterreinen. Het aantal reizigers neemt nei gens de plannen toe van 255.000 nu tot 828.000 in 2010. erkgevers zwijgen over allochtonen ihaag Meer dan de helft van de werkgevers laat zich niet uit t< er het aantal allochtone werknemers. Van de 22.000 werkge- en s hebben slechts 9.147 een jaarverslag ingeleverd met daarin ng armatie over het aantal allochtone personeelsleden, zo blijkt va een brief van minister De Vries van sociale zaken aan de ens eede Kamer. De wet Stimulering Arbeidsdeelname Minder- ziji Jen eist van bedrijven met meer dan 35 werknemers een rverslag met gegevens over het allochtone personeelsbe- ind. De arbeidsinspectie stuurt in december een brief naar de ikgevers die in gebreke zijn gebleven. Ze worden in de brief innerd aan hun verplichting. nisource verkoopt Italiaanse dochter 'Dorp De uitverkoop van het internationale telecombe- ijf Unisource gaat door. Nadat het vorige week zijn Franse chter Siris had afgestoten, maakte het Hoofddorpse bedrijf m leren bekend ook zijn Italiaanse dochter Unisource Italia van Ljj hand te doen. Die divisie, één van de grootste internetaan- ,el ders in Italië, wordt overgenomen door de Amerikaanse za- j0C nbank Morgan Stanley Dean Witter Capital Partners, de Werknemers zijn steeds mobieler 'rburg Ruim een miljoen mensen vonden vorig jaar een :uwe werkgever. Dat is één op de zes werkenden in ons land. 1994 kregen 750.000 mensen een nieuwe baan volgens cijfers a het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vier van de tien ensen die sinds kort aan het werk zijn, zijn nieuwkomers op jgS arbeidsmarkt. Door de toegenomen werkgelegenheid is het t makkelijker om van baan te wisselen. Vooral jongeren tot 35 0(j( irzijn mobiel op de arbeidsmarkt: zij verruilden anderhalf Taal vaker hun baan dan de gehele beroepsbevolking. laamse machtigste vrouw Nederland 1 iVersum De machtigste vrouw in het Nederlandse bedrijfsle- ii is de Vlaamse professor L. van den Berghe. Dat blijkt uit een p honderd die onderzoeksjournalist M. Metze heeft bekend maakt op Radio 1. De volledige top honderd staat vandaag in 'M. t vrouwenblad Avanta Magazine. Van den Berghe is verbon- 1 maan de Rotterdamse Erasmus-universiteit en hoogleraar op mmanegementschool in Gent. Ook heeft ze commissariaten ijNationale Nederlanden, ING, CMV en SHV. Nummer twee is •k Vlaams. De eerste Nederlandse is L. Groenman; zij staat op derde plaats. Groenman is kroonlid bij de SER en commissa- *el sbij ABN Amro. Het criterium voor de top honderd was hoe- 'on fel geld de vrouwen controleren. Hoe groter het bedrijf en hoe raarder de functie, des te hoger de positie op de lijst. LEGO voor Air Miles De malaise op de Duitse bouwmarkt heeft haar eerste prominente slachtoffer gemaakt. De 150 jaar oude bouwgigant Philipp Holzmann, dat eind vorige eeuw nog het Centraal Station in Amsterdam bouwde, is be zweken onder een schuldenlast van ruim zes miljard mark. Het bedrijf heeft een omzet van 13,4 miljard gul den en wereldwijd zo'n 28.000 werknemers. frankfurt gpd-dpa vervolg voorpagina Een ultieme reddingspoging is de afgelopen nacht mislukt. Op 1.200 bouwplaatsen in Duits land viel gisteren het werk al stil. De directie zal nu mogelijk aansturen op een sterfhuiscon structie. Daarbij worden de ge zonde dochters gescheiden van de bedrijfsonderdelen die met schulden overladen zijn. Naar verwachting kunnen de vitale onderdelen, waaronder het Ne derlandse Hillen en Roosen, voorlopig verder werken als het faillissement daarvoor voldoen de krediet vrijmaakt. Holzmann kwam in de pro blemen door een combinatie van factoren. De afdeling pro jectontwikkeling heeft een aan tal miskleunen begaan en er zijn teveel werken aangenomen onder de kostprijs. Bovendien had het bedrijf het afgelopen jaar voor bijna acht miljard mark aan schulden, op een ver mogen van negen miljard mark Het grootste deel van die schul den waren kortlopende lenin gen. Vorig jaar leidde dat opnieuw tot grote verliezen en een flinke reorganisatie. Er verdwenen al duizenden arbeidsplaatsen, vooral in Duitsland. Een paar verlieslijdende activiteiten in het buitenland werden afgesto ten. De markt in Duitsland bleef echter tegenzitten. Het geld wordt verdiend in de VS, waar het bedrijf flink groeide. Ook in Nederland, waar Holz mann het bedrijf Hillen Roo sen bezit, gaat het goed. Begin deze maand werd dui delijk dat het bedrijf niet meer op eigen krachten uit het dal kon komen. Er werd een nieuw drastisch reorganisatieplan op gesteld. Het afgelopen weekend In een spontane actie uitten vijfhonderd Holzmann-bouwvakkers in de bankenwijk in Frankfurt hun woede over de ondergang van het op één na grootste Duitse bouwconem. De bouwbond adviseerde de demon stranten niet thuis te blijven zitten, maar naar de bouwplaatsen te gaan. foto reuters ralph orlowski begonnen de onderhandelin gen met het bankenconsortium over aanvullende financiering. Deutsche Bank, die vijftien pro cent van de aandelen Holz mann bezit, wilde nog eens 1,5 miljard mark extra in het bedrijf steken. Naar verluidt lag de Com- merzbank het meest dwars. De ze bank is boos op de directie van Holzmann. Een week voor de problemen naar buiten kwa men nam het bouwbedrijf nog een krediet op van vijftig mil joen mark bij de Commerz- bank. De penibele financiële si tuatie is niet aan de bank ge meld. De Commerzbank over weegt nu gerechtelijke stappen tegen Holzmann. Via combinaties van werken en leren Het midden- en kleinbedrijf (MKB) heeft een steeds grotere behoefte aan HBO'ers. Het aan tal HBO'ers dat in het MKB aan de slag wil, stagneert echter. Reden genoeg voor MKB-Ne- derland om er veel tijd aan te besteden tijdens het jaarcon gres gisteren in het Schevening- se Kurhaus. Volgens voorzitter H. de Boer van MKB-Nederland moet het MKB zich branche- en regioge- wijs veel intensiever met het HBO gaan bemoeien. Dat kan volgens hem onder meer door het opzetten van combinaties van werken en leren in het MKB, het afsluiten van kennis onderhoudscontracten en het creëren van stageplekken voor zowel studenten als docenten. Positief voor het MKB is dat van alle HBO-studenten drie op de vijf nog geen voorkeur heeft voor een baan bij een groot of een klein bedrijf. Van de overi ge twee heeft er één de voor keur voor een MKB-bedrijf en één voor een grootbedrijf. De Boer benadrukte dat de behoef te aan HBO'ers binnen het MKB steeds groter wordt. Juist omdat ook MKB-bedrijven steeds kennisintensiever wor den. Het percentage HBO'ers dat kiest voor een baan in het MKB is, na vele jaren van groei, de laatste anderhalf jaar gestabili seerd op zo'n veertig procent. ,,De moeilijkst vervulbare func ties in het MKB zijn de functies op HBO en MBO-plus niveau', aldus De Boer. Negatief voor het MKB is dat veel HBO'ers denken dat ze in het MKB minder verdienen dan bij een groot bedrijf. ,,Dat is niet zo. De aanvangssalarissen in het grootbedrijf en het MKB zijn gelijk", aldus De Boer. Ook de indruk van HBO'ers dat een vaste baan in het MKB minder vaak gegarandeerd is, komt niet overeen met de waarheid. „Dat zijn zaken die we met goede voorlichting moeten rechtzet ten", vindt De Boer. MKB-Nederland wil het geld dat energiedistributiebedrijven de afgelopen jaren via een ener gietoeslag hebben geïnd maar niet hebben gebruikt, terugvor deren. Het geld, volgens MKB 400 miljoen gulden, moet als nog gebruikt worden voor ener giebesparende- en milieumaat regelen. Brancheverenigingen en regio's moeten hiervoor ideeën aandragen, zei voorzit ter H. de Boer gisteren op het jaarcongres van MKB-Neder land. Volgens de Boer blijkt uit on derzoek van de Algemene Re kenkamer dat de distributiebe drijven een 'boekhouding van lik-mijn-vestje' voerden terwijl ze bovendien geen projecten opzetten. De bedrijven inden jarenlang toeslagen in het kader van het Milieu Actie Plan (MAP). 'Het midden- en klein bedrijf heeft de afgelopen jaren honderd miljoen per jaar be taald. Het is niet bekend wat er met dat geld is gebeurd', aldus De Boer. Miljoenen consumenten uit de Amerikaanse staat Califomië ei sen schadevergoeding van Mi crosoft. Zij zeggen teveel te hebben betaald voor de soft- warepakketen Windows 95 en Windows 98. Drie advocaten hebben gisteren een rechtszaak aangespannen tegen de softwa regigant. De Amerikaanse krant The New York Times meldde dat de consumenten drie keer het te veel betaalde bedrag per pakket als schadevergoeding eisen. In totaal zouden er miljoenen, of zelfs miljarden, dollars met de actie gemoeid zijn. Vorig weekeinde oordeelde de rechter in de anti-trustzaak tegen het bedrijf dat Microsoft naar zijn mening monopolisti sche macht heeft en daarmeè de concurrentie verstikt. De ad vocaten gaan er vanuit dat de definitieve gerechtelijke uit spraak, eind februari, dezelfde strekking zal hebben. Het is mogelijk dat voor die tijd nog een schikking wordt getroffen. Het complete assortiment LEGO nu GRATIS tegen inlevering van uw Air Miles. Winnie de Poeh boomhuis. Met gemeubileerde kamers, lift, tuin en schommel. Van 99.- voor Steeds meer Nederlandse boe ren emigreren naar Canada. Dit jaar gaan zeker negentig Neder landse boerengezinnen, zo meldt medewerkster N. Lucas van LTO Vastgoed op basis van het aantal verstrekte visa. Dat zijn er tweemaal zo veel als vijf jaar geleden. De boeren houden Neder land voor gezien omdat ze de regels hier te streng vinden. Ze verwachten in Canada ook meer te verdienen. Alleen soci ale redenen (vrienden, familie) houden sommige boeren met emigratieplannen toch in Ne derland. Bijna alle vertrekkende boeren zijn melkveehouders. Vijftien procent heeft varkens. Vijf procent teelt bloemen of groenten. Kippenhouders ko men in de statistieken van LTO Vastgoed bijna niet voor. Favo riete bestemmingen zijn stre ken als Ontario en Alberta. An dere landen waar Nederlandse boeren graag naar toe verhui zen zijn Duitsland (zestig), Frankrijk en Denemarken. In de IT-branche (informatie-technologie) is voor het eerst in jaren sprake van een dipje. Volgens bedrijven als Origin, Cap Ge mini en Oracle loopt de vraag naar nieuwe werknemers fors terug. Ook belanden meer werknemers op de 'reservebank'. Het gaat om een recente ontwikkeling. In oktober nog meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek dat de branche een re cordaantal openstaande vacatures telde: 87 per 1.000 banen. Maar dat waren tellingen van juni. Sinds die tijd zou de situatie sterk zijn veranderd. „We zitten in een soort bevriezingsperio de", aldus een woordvoerder van Origin. Veel millenniumprojecten zijn kort na de zomer afgerond. Systemen zijn klaar en de klanten willen er tot na de eeuwwisseling niets meer aan veranderen, zo legt hij uit. Bovendien zijn veel bedrijven na alle voor bereidingen op de millenniumwende door hun budgetten heen. Bij Origin, met zevenduizend medewer kers één van de marktleiders in Nederland, vertaalt dat zich in een lager aantal instro- mers. Al sinds de zomer werft het bedrijf 'minder nadrukkelijk', aldus de zegsman. Vorig jaar werden ongeveer 1.300 mensen aangenomen. Dit jaar blijft dat aantal rond de duizend steken. Bovendien is het aantal 'bankzitters', mensen die tussen twee projecten zitten, iets toegenomen. Zo'n tweehonderd men sen zitten 'een dag of iets langer' zonder project. Bedrijven als Oracle en Cap Gemini kam pen met hetzelfde verschijnsel. Oracle heeft in oktober van dit jaar bijvoorbeeld minder mensen aangenomen dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Het gerucht dat bij CMG al maandenlang nauwelijks starters worden aangenomen, wordt naar het rijk der fabelen verwezen. In 1998 had de CMG-groep, waartoe ook en kele buitenlandse vestigingen behoren, ruim zesduizend mensen in dienst, dit jaar zijn dat er achtduizend. Origin denkt dat de slapte aanhoudt tot begin volgend jaar. Dan komt er een flinke 'inhaalslag', verwacht het bedrijf, omdat ondernemingen dan alle uitgestelde pro jecten versneld willen uitvoeren. De automatiseerder gaat ervan uit vol gend jaar dan ook bijna 1.500 nieuwe men sen nodig te hebben. Furby. De eerste levende knuffel 99.95 of 367 Air Miles. Bij ons wel op voorraad. LEGO Mindstorms. Bouw en programmeer je eigen LEGO robots met de revolutionaire LEGO RCX microcomputer 549.- of 2195 Air Miles. nieuw vossemeer» Loonwerkers en akkerbouwers zijn in Nieuw Vossemeer (NB) druk doende met het rooien van suikerbieten. Vorig jaar lagen op deze plek in Nieuw Vossemeer ook vele tonnen bieten. Die waren echter totaal verrot waardoor ze voor de suikerindustrie niet meer konden wor den gebruikt. Volgens loonwerker F. Jansen is westelijk Noord-Brabant dit jaar met de oogst van suikerbieten aan de late kant. foto anp Bu99y van 129.95 voor 99.- of 395 Air Miles. P°P met 7 functies 99.- of 395 Air Miles. tomen van 228.95 voor Max Steel. MX48 Turbo van 119.95 voor 89.- Super agent van 29.95 voor 24.95 Samen van 149.90 voor Vroom Dreesmann Tot het einde van het jaar zijn onze filialen donderdag- en vrijdagavond open tot 21.00 uur. M.u.v 24 en 31 december 1999.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7