Vreewijk staakt strijd tegen toren irote vissen scheuren het net A Leiden Regio 'Wij eisen respect voor oudere vrouwen' Campagne wijkgroepen voor meer bekendheid KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, ide buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt iar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden stuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fa» 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl le onl fHUISWUK De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant- k> j je, afdeling Leiden en omstreken, verzorgt morgen een lezing hu cactussen en andere succulenten van Baja California in Mexi- de )jt schiereiland maakt deel uit van de Sonora woestijn en heeft (Zjjn ligging een vegetatie kunnen ontwikkelen die sterk ver- met die van het vasteland. De lezing door G.P.G. Hoek begint uur in clubgebouw 'AktiefBerlagestraat 2. zei RBURG De traditionele sinterklaas-prestatieloop over 2,5, 5,10 Wijze Oude Wijven heffen zichzelf op km is zaterdag. Inschrijven kan vanaf 10 uur bij buurthuis ilo aan de Zaanstraat 126, de start is om 11 uur. Tot 14 jaar deelname 2,50 gulden, zonder medaille 1,50 gulden. Vanaf 14 zijn de kosten voor deelname vier gulden en twee gulden zon- rk. afdi ITKWARTIER Met de IVN Kindernatuurclub kunnen kinderen itwi gen van 13.30 tot 15 uur in bezoekerscentrum 'Het Koetshuis' ;eii (Leidse Hout, bekijken hoe aan de natuur te merken is, dat do lerfst is. Voor aanmeldingen bellen met Els Witte (5213629) of zoel ie van Rijn (5221111). ENWUK In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 is van 20 tot 22 uur een les marsepein maken. Inclusief ma al bedragen de kosten 8,50 gulden. :RAS Voor 50-plussers is morgen van 13.30 tot 16 uur de gele- om vier ronden bingo te spelen in Buurthuis de Pancrat, lelstegracht 85. :l IRDVEST De filmgroep van de Lesbische Vrouwen Leiden ver- jl (morgen de film 'Another way'. De film begint om 20.30 uur t COC-Leiden, Langegracht 65. De toegang is alleen voor wen en bedraagt vijf gulden, leden betalen de helft. CONNIE VAN UFFELEN Ze waren niet zo uitgesproken als de Dolle Mina's, maar wer den naar eigen zeggen wel ge zien als 'horzels' en 'luizen in de pels'. Vijftien jaar lang stre den ze binnen diverse organisa ties en bij de gemeente voor de positie van oudere vrouwen. Nu zijn de Leidse Wijze Oude Wijven moe. Letterlijk moe, omdat de 60+ vrouwen zelf ook een dagje ouder worden. Reden om de Leidse afdeling van de WOUW komende vrijdag op te heffen. Niet dat de Wijze Oude Wij ven tevreden zijn of vinden dat de WOUW overbodig is gewor den. „Neuh... Er moet nog heel veel veranderen",* zegt Wijs Oud Wijf Magda Römgens (62). „Als ik denk aan die 65+vrou- wen die alleen moeten rondko men van hun AOW'tje... Die geen krantenabonnement kun nen nemen of afgesloten zijn van de telefoon. Ik wou dat we daar veel harder actie tegen hadden gevoerd." De WOUW wilde de afgelo pen jaren vooral aandacht voor de financiële situatie van oude re vrouwen. Vrouwen zonder beroepsopleiding vaak, die we duwe werden of gingen schei den, maar ook maatschappelijk actief wilden blijven. „Dat was toen niet zo gewoon. De eerste groep WOUW-vrouwen pro beerde dan ook bestuursfunc ties in mannenbolwerken te veroveren. Vooral in de gezond heidszorg. Waar die vrouwen tegenaanliepen was dat man nen niet naar ze luisterden. Dat was geen onwelwillendheid, maar een ingeslepen Alle aandacht voor Van Gend Loos-terrein Vreewijk stapt niet naar de bestuursrechter nu haar be zwaarschrift tegen de bouw van de Keektoren door de gemeente is afgewezen. Dat bleek gisteravond tijdens de jaarvergadering van de wijkvereniging in Huize Groen hoven. Wijze Ouwe Wijven Nel Zondervan en Magda Römgens: „Waar die vrouwen tegenaanliepen was dat man nen niet naar ze luisterden. Dat was geen onwelwillendheid, maar een ingeslepen gedrag." foto hielco kuipers LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Eerder verloor Vreewijk al een kort geding tegen de bouwver gunning. Die uitspraak bete kent volgens Vreewijk welis waar dat het de gemeente niet verboden is de Keektoren te bouwen maar als ze dat doet, kan dat het einde zijn van het project Stad en Milieu. En dat kan grote ge- Die lichtere vrouwenstem werd letterlijk niet gehoord", vertelt Römgens. Vandaar dat de vrouwen ver gaderingen van de gemeente gingen volgen en lid werden van allerlei adviesraden om wél van zich te laten horen. „Als er bijvoorbeeld gepraat werd over oudjes, dan pikten wij dat niet. Als je het hebt over ouderen, praat je met meer respect. Wij eisen respect voor oudere vrou wen", zegt Wijs Oud Wijf Nel Zondervan (71). Zij herinnert zich nog dat die luidere stem van vrouwen zo her en der nog wel eens verschilde, omdat er vrouwen van diverse pluimage in de WOUW zaten en er geen sprake was van een officiële vereniging. „Dan werd er wel eens iets daan", zegt Römgens lachend. „Helaas liet de techniek het al leen afweten, waardoor de band niet is afgekomen." Hoewel er vrijdag dus een einde komt aan de WOUW, wil len de vrouwen niet treurig maar feestelijk afscheid nemen. Dat gebeurt met de presentatie 'Bouw toren kan project Stad en Milieu torpederen iet met mazen van 35 meter breed wordt langzaam naar boven getild. Jaap van Duijn, Arend den Heyer en Huig van Duijn zoeken naar be- ligingen, Cor van Duivenbode bedient het powerblock. foto mark lamers 3173 IUK« PETER GROENENDIJK niHïi nderd moderne industrieter- Katwijkerbroek hangt nog üötofeur van vis en zout water, typeert nettenfabriek Van n b.v., een bedrijf dat een Nederlands ambacht op lerne wijze in de praktijk Van Duijn maakt en re vert netten voor de grote aart. ir zijn nog maar twee be- 'en in Nederland die dit doen", vertelt Huig van f1<* in. Samen met zijn broer leidt hij de nettenfabriek, Dstfiw! zes vaste medewerkers telt. slag de jaren vijftig waren er nog tien bedrijven, waarvan de ASSEif5^ in Katwijk waren geves- Door de moderne midde- kunnen we tegenwoordig veel in één bedrijf doen relatief weinig mensen." voorbeeld van die moderne delen is de enorme katrol netten langzaam naar de enste verdieping van het am njfspand trekt. „Dat is een 'erblock", legt Huig uit. twijl het net naar boven dt getrokken bekijken wij beneden op welke plekken net is beschadigd. Vervol- 5 vvordt het powerblock stil- gd, waarna we naar boven pen het net repareren." "te vissen scheuren het net een oud spreekwoord, y In de praktijk" zijn het fttal obstakels op de zeebo- die schade veroorzaken. Veel van de netten die Van Duijn repareert raken de vissen niet eens; met mazen van veer tig meter breed worden de vis sen slechts opgejaagd om ver volgens in kleinere netten te worden gevangen. Van Duijn repareert ook wel netten met fijne mazen, maar het grote werk is de specialiteit. Van Duijn b.v. is een familie bedrijf. De vader van Huig en Jaap begon het bedrijf in de ja ren vijftig, toen in Katwijk net- tenmaken nog tot de traditio nele ambachten behoorde. Het werk is niet makkelijk te leren, vertelt Huig. „Als kind moet je de beginselen al meekrijgen, anders wordt het nooit wat. Jaap en ik leerden het vak van onze vader. Als kleine jongens hielpen we hem al. Het is lastig werk dat je op gevoel moet kunnen doen. Voor het echte reparatiewerk bestaan geen machines." De andere werknemers van het bedrijf werden ook als kind al met het werk geconfronteerd, doordat zij tot visserfamilies behoren. „Ik heb altijd op zee gevaren", vertelt Arend den Heyer, een van de werknemers van de nettenfabriek. „Maar visser moet je niet je hele leven blijven. Het is hard werk, waar bij je veel van huis bent. Je moest 'ns weten hoe blij mijn vrouw was toen ik hier ging werken." De klantenkring van Van Duijn wordt gevormd door de grote Nederlandse rederijen. „Het zijn er nog maar een paar", vertelt Huig. „Die vissen op haring, makreel, wijting, dat soort spul. Dat gaat om giganti sche hoeveelheden." Omdat die rederijen in verband met visquota veel varen in de buurt van andere continenten, stap pen de werknemers van Van Duijn regelmatig in het vlieg tuig. „Wij gaan meerdere keren per jaar naar Mauretanië en Las Palmas. Daar wordt tegenwoor dig door Nederlandse rederijen gevaren en dus moeten wij ook regelmatig die kant op. Snoep reisjes zijn dat trouwens niet, het is keihard werken." Tussen de twee Nederlandse nettenmakers bestaat amper concurrentie. „We letten op el- kaars prijzen", vertelt Huig. „Maar meer dan dat is het niet. Beide bedrijven hebben be staansrecht." Van Duijn en de andere nettenmaker respecte ren elkaar en hebben een goed contact. „Wij zitten ook niet om werk verlegen", aldus Huig. „Het is behoorlijk druk." De fabriek was, voor de ver huizing naar Katwijkerbroek, enkele jaren gevestigd op indu strieterrein 't Heen. Het groot ste deel van de geschiedenis van het bedrijf ligt echter in het oude centrum van Katwijk, aan de Tramstraat. „We zaten er in een houten schuur", vertelt Jaap. „Er hing een totaal andere sfeer dan hier. Er kwamen veel collega's buurten, maar ook vis sers en kinderen kwamen regel matig langs. Heel dorps, heel gezellig." Cor van Duivenbode, die als kind in de netten zat voor hij als visser ging werken, mist die oude Katwijkse sfeer nog wel eens. „Je rook er de zee, je rook hout, teer, olie en taan. Overal liepen muizen. Niet dat we daar toen zo van genoten, maar nu mis ik het wel eens." met kromme tenen naar zat te luisteren." Iets waar Zondervan en Röm gens zich trouwens nog steeds aan ergeren, is de beeldvor ming over oudere vrouwen. „Dat beroemde beeld van de sokkenbreiende vrouw achter de geraniums", zegt Römgens. „Ja, altijd als oud en krakkemik kig", zegt Zondervan. Een van de plannen van de WOUW was dan ook om samen met het meidenwerk in het Stathuys een videoband te maken, om wederzijdse vooroordelen te belichten en om te laten zien hoe jong en oud kunnen sa menwerken. „Op die band was een gesluierde bruid te zien. De suggestie was dat het een jonge bruid was. Er kwam dan een vrouw achter die bruid staan met de vraag of ze wel genoeg make-up op had. En dan kwam Nel dus onder die sluier van- De wijkgroepen Slaaghwijk, Leiden Noord en Oostelijke Binnenstad beginnen een pu bliciteitscampagne om hun bestaan en werk onder de aandacht te brengen. In een wijkgroep werken bewoners, ambtenaren van de gemeente Leiden en vertegenwoordigers van maatschappelijke organi saties samen om het wonen, werken en welzijn in de wijk nog aangenamer te maken. Ze krijgen daarvoor geld van de gemeente. De campagne begint vrijdag om 16.00 uur met een infor matieve bijeenkomst in het Stadsbouwhuis. Daar wordt ondermeer een folder gepre senteerd, die in de drie wijken huis-aan-huis zal worden ver spreid. Voorts zijn er optre dens van het cabaretduo Turkse Troel en de multicul turele band Sobry en zijn de vijftien mooiste foto's te zien van de fotowedstrijd 'Samen leven in 2000', waaraan alle inwoners van leiden konden meedoen. waar ik zelf van het boekje 'Vrouwen Kijken Terug'. Daarin beschrijven tien leden van de WOUW hun erva ringen aan de hand van the ma's als religie, seksualiteit, kinderjaren en oorlog. Röm gens: „Dit boekje is opgedragen aan dochters. We willen met onze herinneringen aan ande ren duidelijk maken dat het be langrijk blijft met kritische ogen naar de situatie van oudere vrouwen te kijken. Volgens mij blijft het heel hard nodig dat er met zorg wordt gelet op de con sequenties van allerlei maatre gelen." volgen hebben voor de even tuele verdere bebouwing van het Van Gend Loos-terrein. Het project Stad en Milieu geeft de ge meente de mo gelijkheid om onder zeer strikte voorwaarden zonodig af te wij ken van bepaalde wettelijke voorschriften bij de ontwikke ling van een aangewezen expe- rimenteergebied. Het Van Gend Loos-terrein is zo'n gebied. Volgens Vreewijk verdraagt de bouw van de Keektoren langs de Telderskade zich absoluut niet met het project Stad en Mi lieu omdat er geen sprake is ge weest van een grondige belan genafweging. Ook al vindt de kort geding rechter dat het de gemeente niet is verboden de Keektoren te bouwen dan betekent dat wel het einde van het project Stad en Milieu voor het gehele Van Gend Loos-terrein, zo legt Vreewijk dat vonnis uit. Met an dere woorden: door het bou wen van de Keektoren heeft Leiden de 'extraatjes' van Stad en Milieu opgesoupeerd. Dat zou betekenen dat in de rest van het gebied tussen Telders kade en Haagweg veel minder huizen en parkeerplaatsen dan gepland kun- nen komen. Het aan vechten van de afwijzing door de ge meente van het bezwaar schrift heeft volgens Vree wijk geen zin meer. De wijkvereniging houdt haar kruit trouwens liever droog voor de strijd die ze ver wacht om het Van Gend&Loos- terrein, nu Leiden volgens haar niet meer volgens de ruimere milieunormen mag bouwen. „We hebben die uitspraak van de rechter in de toekomst nog nodig", aldus bestuurslid Va- lentijn Crijns van Vreewijk. „We denken niet de bodemprocedu re te kunnen winnen en al hele maal niet de bouw van de toren nog te kunnen stilleggen." Crijns sluit overigens niet uit dat direct omwonenden wél een bodemprocedure aanspan- Haagen-Dazs ijs In verschillende smaken. 0.a. Belgian chocolate, vanille met pecan of Baileys. In de diepvries. y— Beker 500 ml van 9.85 voor A djLeicU^ e Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 23 November GEMENGD NIEUWS - De correspondent van de 'Arnh. Ct.' van Het Loo meldt, hoe H.M. de Koningin ongeveer den dag doorbrengt en haar werkzaamhe den verdeelt. Tegen 7 uren in den ochtend staat H.M. meestal op, om te halfnegen met de Koningin-Moeder het ontbijt te gebruiken. Om 9 uren beginnen de werkzaamheden, die het staatsbelang vordeuen, conferenties met verschillen de heeren van het kabinet enz. In den regel gaat H.M. daarna te circa 11 uren paard rijden met ge volg in de omstreken van Apeldoorn. Te halféén wordt het tweede ontbijt genuttigd eveneens met H.M. de koningin-Moeder alleen, en des zomers, behoudens zeer slecht weer, altijd bui ten op het balkon voor of achter het paleis. In den namiddag om 3 of 4 uren soms een wande ling te voet in het park en de Soerensche bosschen, welke wandelingen zich dikwerf zeer ver uitstrekken. Halfvijf wordt de thee gebruikt en te halfzeven ge dineerd. Een paar maal in de week dineren HH. en MM. met gevolg en eenige genoodigden, anders al leen. Een groote regelmaat beheerscht in alles de le venswijze van onze Koningin. Zelf stipt op tijd zijn de, verlangt zij dit ook van haar personeel, voor het welk zij zeer minzaam is en steeds de meeste be langstelling en hulp bij ziekte en dergelijke toont. De avond wordt meestal aan lectuur gewijd en om 11 uren is het geheele paleis in rust gedompeld. ANNO 1974 LEIDEN - Het demonstrerende 'Aktiekomitee tegen jeugdwerklooshe de Sociale Dienst aan de Langebrug in Leiden. Zaterdag 23 november LEIDEN - Het onlangs opgerichte 'Aktiekomitee te gen jeugdwerkloosheid' heeft gisteren een korte de monstratie gehouden bij het gebouw van de Sociale Dienst aan de Langebrug. Doel van deze demonstra tie was aandacht te vragen voor het probleem van de werkloosheid en handtekeningen te verzamelen om tezijnertijd kracht te kunnen bijzetten aan de eisen die het actiecomité heeft geformuleerd. Deze eisen komen neer op: zorgen voor werk en woningen, geen ontslagen en bedrijfssluitingen, verlenging en verho ging van de sociale uitkeringen, schoolverlaters moeten als werklozen worden erkend, bedrijven moeten partieel leerplichtigen in dienst nemen en tot slot langere vakanties en kortere werktijden met behoud van loon. In een pamflet dat het comité gis teren verspreidde, wordt onder meer melding ge maakt van de dreigende sluiting van Tokheim en de Elmi. Ook wijst het comité erop dat er bij de Leidse bedrijven Adler, IBB-Kondoren Fasson inmiddels ontslagen zijn gevallen. „Tegen deze verslechtering van de werkgelegenheid in Leiden zullen we ons moeten verzetten", aldus het comité. In het pamflet staat verder: „De werkloosheid is niet nodig. We eisen van de regering dat ze passen de maatregelen nemen. Er moet geld over de brug komen. De superwinsten moeten worden aangepakt (onder meer van Shell, Akzo en Unilever). De wer kenden moeten looneisen stellen en daarmee de koopkracht verhogen". Bij de demonstratie van het comité werden in totaal 110 handtekeningen verza meld. Morgen wordt er opnieuw gedemonstreerd bij de Sociale Dienst. Zaterdag staat het comité op de markt en a.s. maandagavond wordt er in het Volks huis een informatiebijeenkomst georganiseerd, waar de eisen nader zullen worden uiteengezet. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op ti Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling a Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie wefeei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13