Schroder: Sterkere greep op financiële markt nodig Overnamestrijd Mannesmann leidt tot politieke controverse Talens: eeuwige trouw aan penseel en palet Economie Computerbeurs trekt veel belangstelling Aegon naar hoorzitting holocaustwet Vrachtvervoerder ziet verdienste verdampen Reddingsplan Duitse bouwgigant mislukt AANDAG 22 NOVEMBER 1999 Twijfels over Zuidas vanwege fiscus msterdam Een van de grootste partijen in het mega-kantoren- J iroject Zuidas rond de AIO in Amsterdam dreigt zich terug te 3 rekken als het kabinet de belastingplannen niet herziet. Dat 4 ;egt directeur A. de Haan van het Duitse vastgoedfonds CGI in iet blad Vastgoedmarkt. De Duitsers zijn geschrokken van de lelastinghervormingen. Binnenkort moet ook over bepaalde vinsten bij vastgoedtransacties belasting worden betaald. Dat leeft gevolgen voor het rendement, vreest De Haan. CGI is van ilan volgend jaar 500 tot 800 miljoen te investeren in Neder- d and, vooral in de Zuidas. CGI is het vastgoedfonds van de Commerzbank. u jCAO voor waterschappen is rond De CAO voor de waterschappen is rond. De collectie- e arbeidsovereenkomst loopt met terugwerkende kracht van 1 ipril dit jaar tot eind 2002 en voorziet in een structurele salaris erhoging van 8,75 procent over deze periode en een 37-urige verkweek. Verder voorziet de CAO in een millenniumuitkering an 250 gulden netto. Vorige maand nog voerden honderden werknemers voor het eerst in de geschiedenis van de water de, chappen actie om de werkweek terug te brengen van 38 naar '|6 uur. De CAO geldt voor ruim 8.700 werknemers. )ure benzine gevolg van belasting iamburg De scherpe stijging van de olieprijs is niet in de laat- te plaats te wijten aan de belastingpolitiek van de verbruikslan- len. Diverse West-Europese landen willen de prijs van benzine n diesel laten stijgen, of om milieuredenen of om fiscale rede- II ien. Dat is de mening van energie-expert H. Elfert uit Ham- 1 urg. Hij verwacht een verdere stijging van de olieprijs van 25 }t wellicht 30 dollar per vat. De prijzen voor ruwe olie zijn inds februari meer dan verdubbeld tot boven de 25 dollar per at, de hoogste stand sinds negen jaar. Pas na de winter kan er 2 p de oliemarkt enige ontspanning optreden, denkt Elfert. eg !IB toch bereid tot anti-fraudecontrole SP russel-luxemburg De Europese Investeringsbank (EIB) zal de ntifraudedienst OLAF van de Europese Commissie toch zijn :eJ oeken laten controleren. Dat gebeurt op grote aandrang van et Europees Parlement. Dat wilde de nieuwe controledienst )dl Doral laten onderzoeken of de EIB fouten heeft gemaakt bij t0 oersspeculaties. Vorig jaar doken berichten op dat de EIB on- eoorloofde risico's heeft genomen bij speculaties met wissel - 'e oersen. Tijdens een discussie over de bevoegdheden van OLAF ^el rilde EIB-voorzitter Unwin de nieuwe dienst aanvankelijk geen °.e legang tot de bank verlenen. OLAF en de voorganger Uclaf achten vorig jaar 1.100 gevallen van fraude met EU-fondsen ^e| n BTW-heffingen aan het licht. i.e 'rocedurc RDM tegen Portugese staat bon» De Nederlandse werf RDM is naar de rechter gestapt et een aanklacht tegen de Portugese regering. Dat heeft het ortugese blad Diario de Noticias gisteren gemeld. Volgens het ad heeft het Portugese ministerie van defensie RDM van een st geschrapt van aanbieders voor de levering van onderzeeërs, ok Zweedse en Italiaanse aanbieders zouden zijn geschrapt, lat alleen een Duits bedrijf (GSC) en een Franse firma (Direc- de Constructions Navales) overbleven. ie! bemiddelaar Microsoftzaak benoemd ASHiNGTONIn de zaak tegen het Amerikaanse softwarebedrijf icrosoft is vrijdag een bemiddelaar benoemd. Het is rechter R. ister van het Federaal Hof van Beroep in Chicago. Microsoft het ministerie van justitie hebben positief gereageerd. Rech- ^{r T. Penfield Jackson oordeelde 5 november dat Microsoft nsumenten en bedrijven schade berokkent door 'monopolis- che macht' op het-gebied van computersturingsprogram- a's. Het is de bedoeling dat de zaak op 22 februari wordt lortgezet. Als de vrijwillige arbitrage succes heeft, gaat dat niet lor. Microsoft drukt door het internet-zoekprogramma Explo- in te bouwen in het eigen besturingssysteem Windows an- ;re producenten van zoekprogramma's uit de markt, zo wordt steld. itel mag niet werken op sabbat jtYAT gat Het Israëlische ministerie van arbeid dreigt de sub- diekraan dicht te draaien voor een fabriek van de Amerikaanse lipfabrikant Intel in Kiryat Gat, meldt de Israëlische krant m'aretz. Het ministerie gebruikt de subsidie als breekijzer om jj protesteren tegen het feit dat Intel-personeel werkt op de dse rustdag sabbat, van vrijdag zonsondergang tot zaterdag insondergang. Intel maakt in Kiryat Gat Pentium Ill-chips. In I fabriek is 1,6 miljard dollar geïnvesteerd, waarvan 600 mil- Jen door de overheid. In de fabriek werken drieduizend werk- ■mers, van wie driehonderd ook op sabbat. raag naar Caterpillar ingezakt irk De Amerikaanse concern Caterpillar, 's werelds ootste fabrikant van bouwmachines, heeft voor het vierde vartaai een winstwaarschuwing afgegeven. Die is veroorzaakt >or een dalende verkoop van de machines, vooral in Noord- nerika. Caterpillar voorspelt dat de nettowinst licht boven die in het derde kwartaal (219 miljoen dollar) uitkomt. aunsweig Het Koreaanse concern Samsung trekt zich terug Rollei, de Duitse fabrikant van professionele fotocamera's, nsung heeft Rollei in 1995 in handen gekregen voor 57 mil- en mark (bijna 64 miljoen gulden). Een woordvoerder van Pi Jllei voegde eraan toe dat het voortbestaan van de fabriek niet L I gevaar is. Nieuwe investeerders zouden voor de deur staan V n het bedrijf, met een omzet van 50 miljoen mark, over te rie- ïen. In de komende dagen wordt daarover een besluit geno- ïen. Rollei maakt de legendarische Rolleiflex, de hoekige came- met twee lenzen boven elkaar die jarenlang tot de standaard- trustig van veel (pers-)fotografen behoorde. [iljardenverlies - itogigant Nissan amsung trekt zich terug uit Rollei ~h Europese leiders en Clinton praten in Florence over toekomstproblemen Bondskanselier Schroder wil dat er sterkere greep komt op internationale financiële markten inclusief de parti culiere sector. „Het valt niet langer te tolereren dat door particuliere speculaties hele volkshuishoudingen wor den geruïneerd", aldus Schroder. Volgens de, Duitse re geringsleider moet ook de rol van de G7, de groep van de zeven grootste industrielanden opnieuw worden beke ken. Naar zijn oordeel zou China in deze groep thuisho ren. florence dpa-anp De Europese leiders hielden in Florence samen met VS-presi- dent Clinton een conferentie over een nieuwe sociale en marktpolitiek voor de volgende eeuw. In het Palazzo Vecchio waren behalve Schroder ook Jospin (Frankrijk), Blair (Groot- Brittannië), Guterres (Portugal) en D'Alema (Italië) aanwezig. Premier Kok ontbrak in ver band met een werkbezoek aan India en Pakistan. Het debat ten overstaan van 500 wetenschappers en promi nenten werd zaterdagavond ge opend EU-Commissievoorzitter Prodi. Hij zei dat Europa de nieuwe informatietechnologie moet omarmen en moet inves teren in onderwijs en opleiding om dezelfde golf van nieuwe banen te krijgen als in de VS. De Amerikanen voegde hij toe dat zij maar eens moeten pogen dezelfde sociale verworvenhe den op te bouwen als Europa sinds 1945 heeft bereikt. Clinton erkende dat er on danks de spectaculaire econo mische groei sinds zijn aantre den in 1992 nog grote sociale ongelijkheden bestaan in zijn land. Volgens de Amerikaanse president moeten de grote in dustrielanden de mogelijkhe den benutten, die het internet en de nieuwe technologieën bieden. Er moet meer worden geïn vesteerd in onderwijs, pro gramma's voor de onderlagen van de samenleving en in het dichten van de 'digitale kloof. Die kloof is een groot probleem en bestaat tussen mensen die wel en zij die geen toegang tot het internet hebben, aldus Clin ton. De ontwikkelde landen moe ten zich volgens hem ten doel stellen snel een internetnetwerk te hebben dat even uitgebreid is als het huidige telefoonnet. De Amerikaanse president Clinton in gesprek met de Italiaanse premier D'Alema tijdens de topconferentie in Florence. FOTO REUTERS PAOLO COCCO ,,Dat zal evenzeer als elk ander initiatief sociale ongelijkheid verkleinen. In de VS zullen eind volgend jaar alle scholen zijn aangesloten op het net." Clin ton wees, denkend aan het thuiswerken, ook op de milieu- utrecht Zo'n 120.000 mensen bezochten het afgelopen weekeinde de Hobby Compu terclub-dagen in de Utrechtse Jaarbeurs. Ruim 400 standhouders verkochten er hun com puters en allerhande randapparatuur. Informatie, demonstraties en entertainment omlijst ten de beurs voor de echte computerfreak. Vooral de cd-v warme broodjes over de toonbank. voordelen die, zijn te behalen. Het is de bedoeling is dat ex perts na de conferentie een ge zamenlijk document opstellen dat de centrumlinkse leiders volgens jaar in Duitsland willen ondertekenen. new york rtr Aegon heeft zich met drie ande re grote Europese verzekeraars bereid verklaard in Californië een hoorzitting rond de nieuwe wet inzake de holocaustslacht offers bij te wonen. Die wet wordt op 6 april Vein kracht en moet leiden tot het beschikbaar komen van gegevens over nog onbetaalde claims van de jood se slachtoffers van de naziter- reur. Het Joods Wereld Congres (WJC) viel kort geleden Aegon heftig aan, omdat deze zich niet wilde aansluiten bij een inter nationaal comité. Dat moet on derzoeken of Europese verzeke raars joodse overlevenden en hun erfgenamen tekort hebben gedaan door levensverzekerin gen niet uit te keren. Aegon heeft herhaaldelijk ge zegd niets af te weten van onaf gedane joodse claims. De ver zekeraar is een van de grote geldschieters van de operatie, waarbij de Nederlandse verze keringsbranche vijftig miljoen gulden fourneert ter afdoening van levensverzekeringen van slachtoffers van de holocoaust. Verzekeraars die niet willen meewerken aan uitvoering van de nieuwe wet kunnen hun ver gunning kwijtraken om in Cali fornië te mogen werken. Aegon verwierf eerder dit jaar een ster ke positie in Californië met de aankoop van Transamerica voor 22 miljard gulden. Behalve Aegon hebben ook AXA, Zürich Allied en Swiss Re zich bereid verklaard op de hoorzitting te verschijnen. Acht andere con cerns is gelast te komen. düsseldorf/londen dpa/rtr De pogingen van de Britse tele- fonie-aanbieder Vodafone om het Duitse Mannesmann tegen diens zin over te nemen, leiden tot een politieke controverse tussen Duitsland en Groot-Brit- tannië. Volgens de Britse krant The Independent heeft premier Blair zaterdagavond in Florence bondskanselier Schroder ge vraagd zich wat in te houden bij zijn kritiek op de houding van Vodafone. Een woordvoerder van Blair ontkende het gisteren. Schroder verzette zich de af gelopen week in emotionele be woordingen tegen de mogelijke overneming van Mannesmann door Vodafone voor 273 miljard gulden. Dat leverde hem in de Britse The Times zelfs het ver wijt van vreemdelingenhaat op. Volgens het Duitse blad Focus zou de kanselier zelfs stappen in Brussel ondernemen om snel een al geplande Europese richt lijn van kracht te laten worden, die een dam zou opwerpen te gen Vodafone. Topman Chris Gent van Vodafone had eerder al gezegd dat Blair hem steunde in de strijd om Mannesmann. Bestuursvoorzitter Klaus Esser van Mannesmann uitte op deze uiüating heftig kritiek. „Natio naal pathos kunnen wij echt niet gebruiken. Dat past niet ih deze tijd." De Britse zondagkrant The Sunday Times vindt dat de hou ding van de Duitsers tegenover grote overnemingen in deze tijd van globalisering niet meer past. „Schröder zal het niet be vallen, vakbond IG Metall zal het niet bevallen en Mannes- mann-topman Esser zal het niet bevallen. Maar de Angel saksische manier van zaken doen is in opmars", zo schrijft de krant. Volgens The Sunday Times willen de bestuurders van Mannesmann de overne ming niet tegenhouden in het belang van de aandeelhouders, maar omdat zij hun baan willen houden en omdat Mannes mann Duits moet blijven. den haag anp-gpd Japanse autoconcern Nis- zit zwaar in de verliezen. De alyii ogigant leed in de eerste iste ft van het op 1 april begon- boekjaar een verlies van miljard gulden. Het lopen- boekjaar wordt daarmee het itste jaar op rij waarin de au- iuW tbrikant verlies lijdt. Het leem zit midden in een om- EiK igrijke reorganisatie, die iral is bedoeld om de kosten rk te verlagen. De afgelopen iold 'and werd bekend dat er vijf jen 'rieken in Japan dicht gaan •lat er in totaal 21.000 banen pijnen. Je saneringsoperatie staat }rof der leiding van de Fransman 'os Ghosn, die naar Nissan am nadat de Franse auto- 'ducent Renault in mei dit een belang van bijna 37 'tent nam in de Japanse au- k 'ouvver. Ghosn zei dat de, atregelen onvermijdelijk zijn dat Nissan in het komende ekjaar weer winst zal maken. Schilderen, tekenen, kliederen, kladderen. Generaties zijn opgevoed met de producten uit de Talens- fabriek. En hoewel computertekenprogramma's inkt en verf steeds verder in de nostalgische hoek drijven, twijfelt het Apeldoornse bedrijf er niet aan dat penseel en palet zullen overleven. Net als de onderneming zelf, die er precies 100 jaar op heeft zitten. apeldoorn rob hirdes en jan witting Jan Cremer en Rien Poortvliet. De één schreef met zijn 'Ik Jan Cremer' vooral geschiedenis en kwam later ook als kunstschilder ruimschoots uit de verf. De ander tekende zich groot met zijn ka bouterimperium en gaf daarmee kleur aan het bestaan van jong en oud. Twee aansprekende namen zonder raakvlakken. Toch deelden ze iets in hun creatieve arbeid: Koninklijke Talens. Net als de vele naamlozen groeiden ze er mee op. Met schoolinkt, ecoline, wasco- krijtjes, vingerverf. De kleurrijke eeuweling kijkt in haar verkoopstrategie overigens verder terug dan de eigen geschiedenis. Om haar professionele olieverven in binnen- en buitenland onder de aandacht te bren gen, gebruikt ze onze cultuurhistorische visitekaartjes als topmerken: Rembrandt en Van Gogh. „We prijzen ons gelukkig zulke schilders te hebben gehad", lacht Talens-directeur Hans Bax. „Met dat soort namen kun je overal aankomen." Vroeger was Talens op de scholen een verplicht nummer. Maar de Apeldoorn se, verffabrikant merkt de laatste jaren dat onderwijsbudgetten stevig onder druk staan en dat het tekenonderwijs moeite heeft zich te handhaven. Daar komt nog eens bovenop dat er tegen woordig fraaie computertekenprogram ma's zijn zodat kinderen naar hartelust kunnen 'droog-kliederen'. Bax doet er vrij laconiek over. „Het echte schilderen zal heus niet verdwij nen. Zo'n computerprogramma is nd- tuurlijk wel leuk, maar het voelt toch niet als echt verven. Dat laatste geeft uit eindelijk veel meer voldoening. Het ge voel om zelf dat tubetje verf in handen te hebben, zelf te kunnen mengen, dat is toch wezenlijk anders. Begrijp me goed, ik heb niks tegen 'painting by number', het inkleuren van verfnummers op de computer. Maar het is en blijft heel anders dan echt tekenen. Er is voor ouders toch ook niets leukers dan de eerste tekening van hun kind; twee van die rondjes met twee harken eronder. Dat gevoel kun je met de com puter nooit oproepen." Het predikaat 'Koninklijke' verwierf Talens bij haar halve eeuwfeest. De on derneming was toen nog een typisch fa miliebedrijf, gesticht in 1899 door Mar ten Talens en begonnen in een villa aan de Apeldoornse Sophielaan waar nog steeds de directie zetelt. Marien en later zoon Hilbrand ontpopten zich al snel als ondernemende baasjes die letterlijk een grenzeloos vertrouwen hadden in hun producten. Maar daar stonden ze in het buitenland tamelijk alleen in. De ware doorbraak kwam met een heel nieuw product, Talens-olieverf. Die deed het zo goed dat zelfs een verkoopkantoor in Amerika werd geopend, Talens and Son, Newark. Daarna zette de groei zich in rap tempo door. Toch was het in 1963 gedaan met het familiebedrijf toen Ta- lens aansluiting zocht bij Akzo-dochter Sikkens. De multinational zat een jaar of tien geleden echter flink met het bedrijf in zijn maag omdat het niet tot de kern taken hoorde. Directeur Bax, sinds 1986 aan het roer: „Ik heb toen de directie van Akzo ge vraagd of ik een nieuwe eigenaar mocht uitzoeken en vervolgens reisde ik naar diverse continenten om met potentiële kopers te spreken." Uiteindelijk lijfde het Japanse Sakura Talens in. „Gelukkig hebben we het familiaire vast kunnen houden. Die traditionele waarden willen we blijvend koesteren. Personeel hier zit in potten verf te roeren alsof ze goud aan het bereiden zijn. Die betrokken heid, dat verrast me elke keer weer." Ooit vervaardigde het bedrijf ook car bonpapier, inktlinten en Gluton-lijm. Door de opkomst van de kopieermachi ne en de pc zijn de eerste twee produc ten verdwenen en Gluton bleek niet zo'n successtory. Inmiddels is Talens verte genwoordigd in zo'n honderd landen, goed voor tachtig procent van de omzet. Driekwart daarvan is kunstschildersverf, bedoeld voor profs en voor goedwillen de amateurs die niet op een paar centen hoeven te kijken. Transporteurs horendol van dieselprijs in de eerste helft van het jaar al met meer dan drie procent op en de dieselkosten gingen met 18 procent omhoog. Die kosten konden niet worden doorbere kend in de vrachtprijs. Een bijkomend probleem voor Nederlandse transportbe drijven zijn de lange wachttij den aan de Russische grens. De Russische douane laat alleen nog buitenlandse vrachtwagens in konvooien de grens passe ren. Bedrijven die ooit de regels overtraden, worden apart gezet voor de verplichte douanebege leiding. Die kost voor 200 kilo meter of meer 430 gulden. Ne derlandse ondernemers zijn niet altijd op de hoogte of zij op de 'zwarte lijst' staan. TLN waarschuwt dat wacht tijden kunnen oplopen van drie tot zelfs tien dagen. De Europe se koepelorganisatie Internatio nal Roadtransport Union heeft inmiddels protest aangetekend. De transportbedrijven maken een slecht jaar door. Binnen landse vervoerders halen dit jaar een bruto rendement van 1,5 procent en de internationa le vervoerders maken een ver lies van 0,1 procent op de om zet. Stijgende personeels- en brandstofkosten zijn de oor zaak van de teruglopende ren dementen. Dat blijkt uit cijfers van Transport en Logistiek Ne derland (TLN), de branche-or ganisatie van het beroepsgoe- derenvervoer. Voor een gezon de bedrijfsvoering moet er ge middeld een rendement van vijf procent per jaar worden ge haald. Sinds 1986 is dat streef cijfer nooit gehaald. De kosten voor de internatio nale vervoer bestaan voor 43,6 procent uit loonkosten en voor 18,3 procent uit brandstofkos ten. De personeelskosten liepen frankfurt dpa De gesprekken tussen het grote Duitse bouwconcern Holz- mann en zijn financiers zijn op niets uitgelopen. Holzmann zal daarom waarschijnlijk vandaag al uitstel van betaling moeten aanvragen. De mislukking bete kent dat 28.000 werknemers geen salaris krijgen en dat het werk op ongeveer 1.200 bouw plaatsen stil komt te liggen. De voorzitter van de raad van commissarissen, Carl von Boehm-Bezing, verklaarde van morgen dat de betrokken ban ken het niet met elkaar eens konden worden. Boehm-Bezig is tevens directielid van Deut sche Bank, grootaandeelhouder en ook de grootste schuldeiser. Als Holzmann het niet redt, dreigt er een stortvloed aan fail lissementen bij onderaanne mers, waardoor in totaal zo'n 70.000 arbeidsplaatsen kunnen verdwijnen. Commerzbank on derzoekt inmiddels of er ge rechtelijke stappen tegen de di rectie van het bouwconcern mogelijk zijn. Kort voordat Holzmann vorige week bekend maakte in de problemen te zit ten, nam het bij deze bank een lening van 50 miljoen mark op.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7