Optimisme op beurzen ondanks hogere rente '•75 5 GOEI KOO Risico's bij Feyenoord te groot voor serieuze belegger Nieuwe topstructuur Cosun Economie Beursfonds beschuldig van leeghalen ex-docht Spielberg maakt 'pops' met Microsoftpionier Al Grote storing op Damrak Beurs Tokyo stijgt 1,4 procent MAANDAG 22 NOVEMBER 1999 Telegraaf samen met Pon in project Amsterdam De Telegraaf neemt samen met Pon Holdings een meerderheidsbelang in Autobytel Nederland. Dat is een onder neming, die op internet potentiële klanten kosteloos informatie geeft over nieuwe en gebruikte auto's van alle merken. Mensen kunnen vervolgens offertes opvragen, waarna Autobytel de dichtstbijzijnde dealer inschakelt. Via Het Amerikaanse moe derbedrijf, dat een optie heeft op 25 procent van de aandelen - Telegraaf en Pon delen de andere 75 procent - is al wereldwijd marktleider. Ook in Engeland, Zweden en japan zijn soortgelijke bedrijven actief. Het Nederlandse Autobytel zal vermoedelijk medio 2000 operationeel zijn. ABN Amro in Top 10 banken VS Amsterdam ABN Amro koopt in de VS hypotheekbeheerder At lantic Mortgage Investment Corporation (Amic) op. De ruim 450 medewerkers beheren de administratie van woninghypo theken mede in opdracht van andere banken. Het bedrijf stuurt de rekeningen en int de termijnbetalingen. Door de aankoop van het bedrijf in Florida groeit de service-portefeuille van ABN Amro met 20 miljard dollar tot ruim 90 miljard. ABN Amro dringt daarmee de top 10 binnen in de VS. Hoeveel de bank be taalt, wil ze niet bekendmaken. De grote agrarische coöperatie Cosun vervangt op 1 januari de huidige hoofddirectie door een concerndirectie. De kernactivi teiten worden door de topmen sen van de groepen vertegen woordigd. Cosun wil de huidige posities in de suikersector vasthouden. Drie nieuwe groepen, koek en banket, foodservice en snacks en zuivel, moeten voor de groei van omzet en winst van het concern gaan zorgen. Eerder dit jaar ontstond er bij Cosun, ont staan rond de oude Suiker Unie, onenigheid over de sui kersector. Topman Wesseldijk en mededirecteur Oosterhuis stapten in maart op na een conflict over investeringen in Kroatië. De twee directeuren wilden in een suikerfabriek daar meer geld steken dan hun collega's Menkhorst en Piëst en het boerenbestuur van Cosun lief was. ECONOMISCH KORT De schoenenfabrikant BALLY, sinds augustus in handen van de Texas Pacific Group in de VS wil bijna de helft van de 2.000 boetieks te sluiten. Het reorga nisatieplan kan ten koste van 500 banen gaan. Bij Bally wer ken nu 2.600 mensen. SIEMENS oriënteert zich op de verkoop van de auto-onderde- lenidivisie. Het denkt met de verkoop ruim zes miljard gul den te kunnen binnenhalen. Het concern wil zich concen treren op de informatietechno logie. Het verzekeringsconcern AXA heeft in de eerste negen maan den de omzet met 15,7 procent zien stijgen. De omzet bedroeg 105,4 miljard gulden. Op vrijwel alle markten boekte het con cern een stevige omzetgroei. Het Amerikaanse computer concern IBM heeft een samen werkingsverband gesloten met Cisco Systems, dat gespeciali seerd is in computernetwerken. De twee bedrijven slaan de handen ineen om zakelijke soft ware via het internet te leveren. IBM poogt de dominante posi tie van Microsoft op de soft- waremarkt aan te tasten. VAN DE BEURSVLOER Zoals op de voorpagina gemeld lag de handel van de Amster damse beurs vanmorgen stil door een technische storing. In Tokyo werd daarentegen en thousiast gehandeld. De Nik kei-index steeg met 251,28 pun ten tot 18.822,12, een stijging van 1,4 procent. Elders in Azië verging het som mige beurzen minder goed. In Zuid-Korea daalden de aande lenkoersen met gemiddeld 1,5 procent. Hong Kong was 1,4 procent hoger en in Australië waren de koersen aan het eind van de handel 0,4 procent lager! Nog een keer een flinke stijging Vertrouwen in aanhoudende economische groei onverwoestbaar De Vries Robbé donderdag voor rechter corinchem anp Optimisme blijft regeren op de Amsterdamse beurs na de spurt naar nieuwe hoogterecords en ondanks de ren teverhoging afgelopen week in de VS en eerder in Euro pa. Het vertrouwen in aanhoudende economische groei lijkt niet te bekoelen, zeker niet na de gunstige groeiver wachtingen die de gezaghebbende OESO-economen de ze week bekendmaakten. amsterdam raymond peil Het idee dat de wereldecono mie wel een rentestootje kan hebben met de huidige, roos kleurige vooruitzichten voert de boventoon. De economen van de zakenbank Merrill Lynch menen zelfs dat een aantal klei ne rentestappen, zoals in dit jaar maar ook verwacht in het komende jaar, een plotselinge terugval van de Amerikaanse economie voorkomen. Tevens is het een goede rem voor euroland, dat anders op een te hoog toerental oververhit kan raken. ,,We zijn eigenlijk al gewend aan de nieuwe records- boven de 600 punten", aldus een handelaar over de nieuwe topstanden van de beursbaro- meter, de AEX Index. „Het rentebeleid heeft vrij snel enig succes geboekt", al dus zakenbank Merrill Lynch. De economen zien goede kan sen voor een wereldwijd voort zetting van de 'Goudhaartje'- economie; niet te heet en niet te koud, just in the middle. De vergelijking komt uit het sprookje van Goudhaartje, die in het huisje van de familie van papa, mama en kindje beer een stoel, een bordje pap en een bed vindt die precies goed zijn. Nu maar hopen dat prinses Goudhaartje, naar het sprookje van Roald Dahl, niet wordt op gegeten. De doorbraak van de 600- puntengrens op Beursplein 5 heeft geharnaste optimisten al snel tot verregaande voorspel lingen verleid. Vooral de tech nische analisten zijn hierom beroemd dan wel berucht. De ze lieden proberen uit het ver loop van beurskoersen in het verleden aanwijzingen te verza melen voor koersniveaus in de toekomst. Op grafieken en lij nen, waaruit de drempels ('weerstandspunten') voor koersdalingen of -stijgingen worden afgelezen, baseren zij hun adviezen. Volgens het weekblad Beleg gers Belangen lag er een dubbe le weerstand tegen verdere da lingen op 525 punten en een barrière voor stijging rond de 595 punten. Gemakshalve telt BelBei die zeventig punten op bij de 595 en komt tot een nieu we koersdoel van 665 pun ten. Technisch analist R. To strams ziet de koersgrafiek van de AEX zelfs nog steiler om hoog gaan; binnen een maand op 620-630, over drie maanden naar 670-700 en over een jaar komen we op 750-830. „Een en ander suggereert dat het jaar 2000 wel eens één van de betere beleggingsjaren kan worden", suggereert Tostrams. Hij wijst er op dat de AEX de eerste drie dagen boven de 618 punten moet standhouden, ter wijl de omzetten op de beurs van voldoende omvang moeten zijn om de koersen voldoende bodem te bieden. Dat is dus nog even opletten geblazen; de omzet van de afgelopen dagen bereikte ternauwernood de kri tieke grens van ongeveer 5 mil jard euro terwijl die 618 punten ook nog niet op het grote bord staan, laat staan drie dagen. Angst voor geldontwaarding is tot slot de laatste, belangrijke veroorzaker van dalende koer sen op aandelenbeurzen. Met de huidige renteniveaus is de kans dat inflatie de waarde van huizen, vermogen of beleggin gen snel uitholt buitengewoon laag. Ondanks de stijgende olie prijzen, die deze vrees in de hand werken. Bijna alles in de moderne economie wordt im mers met behulp van olie (brandstof, chemie) geprodu ceerd. Sinds eind vorig jaar is een vat van 159 liter oüe in prijs ge stegen van minder dan 10 naar rond de 25 dollar. Op de beurs is het gevolg daarvan goed te rug te zien; oliefondsen als Ko ninklijke Olie/Shell behoren tot de grootste stijgers van de afge lopen drie kwartalen, omdat de hoge olieprijs hun winstmarges oppompt. De Vries Robbé Gevelbouw wil beslag laten leggen op de tegoe den van de voormalige moeder van het bedrijf De Vries Robbé NV. Het beursfonds wordt be schuldigd 1,6 miljoen gulden verduisterd te hebben uit de reeds verkochte dochter De Vries Robbé Gevelbouw. Don derdag dient een kort geding. Directeur R. van den Hoek van het beursfonds ontkent de verduistering. „Wij hebben juist een vordering van 1,6 miljoen op hen. Zij betalen niet en heb ben al hun BV's leeggehaald. Het is ongelofelijk." In juni dit jaar verkocht het iela noodlijdende De Vries zijn belangrijkste activiteit Gevelbouw, aan het ™)'ar Forex Lloyd. Volgens 1 Hoek heeft hij bij de ve;L( een grote vordering fa scholden en 1,6 miljoen ii lening omgezet. „Dat stag keihard in een contractor weert hij. Hoofd boekhouding A ders van DVR Gevelbou* dat uit de administratie blijkt dat de oude moedi miljoen heeft verduisteri gaat volgens hem om eei tal transacties die het fonds tot nu toe niet h< antwoord. rerl los angeles anp Regisseur Steven Spielberg, Mi crosoftpionier Paul Allen en de producenten van de kaskraker 'Apollo 13' werken samen in het internetbedrijf: pop.com. Vanaf volgend jaar voorjaar is het creatieve gezelschap samen actief met korte filmpjes (een tot zes minuten), de zogenoem de pops, die alleen zijn te zien op internet. Het Amerikaanse EASTMAN CHEMICAL COMPANY gaat voor 400 miljoen in de kosten snijden. De helft komt uit een personeelsreductie van 1.200 man. Daarbovenop krimpt het concern de investeringen in met 500 miljoen. De ingreep heeft geen gevolgen voor de vestigingen in Nederland, waar zo'n 350 mensen werken. Het Amerikaanse concern MI CROSOFT, de grootste soft wareproducent ter wereld, neemt voor zes miljard gulden een belang van 29,7 procent in Telewest, het op een na groot ste kabelbedrijf in Groot-Brit- tannië. Verkoper is MediaOne. De Britse bierproducent W&D Breweries neemt branchege noot MANSFIELD BREWERY over voor 868 miljoen gulden. W&D waarschuwde dat de tota le capaciteit van de vier brou werijen die de groep nu bezit in de toekomst omlaag moet. De Belgische bierbrouwer IN- TERBREW heeft een belang van 50 procent genomen in de Roe meense branchegenoot Efes. De overeenkomst moet nog de goedkeuring krijgen van de kar telautoriteiten. Interbrew bezit al twee andere brouwerijen in Roemenië. laten zien, is de Amerikaanse beleggers vrijdag niet gelukt. De feestweek, waarin de Dow Jo nes de grens van 11.000 punten heeft overschreden, werd uitge luid met een licht verlies van 31,81 punten op 11.003,89. Grote boosdoener was Caterpil lar, terwijl de hightechfondsen geen kwaad konden doen. Ca terpillar, de fabrikant van zware machines voor de bouw zoals bulldozers, werd zwaar gestraft voor een winstwaarschuwing. Het fonds verloor ruim 12 pro cent. tokyo anp-krf Paul Allen is de grote cier achter het project. Al jaren staan zijn activiteit Microsoft op een laag maar dat kan niet gezegi den van zijn internetaspi RUS< Via zijn investeringsvehü can Ventures participeer al in de Amerikaanse ken' op het wereldwijd a0i Priceline.com, Drugstoi oeE enGo2Net. e0( Het nieuwe samenwe )ei verband, waarin ook hel netportaal Lycos deelnee )e„. pionieren op het gebied ra ve-tv op internet. Bet a van de website hebben i op de programmering e nen filmpjes aanvragen. TI Pop.com nodigt ook fi .JAE kers uit bij te dragen aan houd van de website. Di Qrtl nen zo hun kwaliteiten zien zonder de grote co ciële risico's van een filii productie. Regisseur Steven Spie actief via de filmstudio Works. Het voormalige ve brein van Walt Disnet lid van de droomplot ASH Spielberg, Jeffrey Katzen zo ook betrokken bij h lst( ject. De website is grati: zoeken. Advertenties, r ring en de gebruikelijke merce (handel via interi de inkomstenbronnen. te F racl st g T. por, KOOLEN POTGROEN1 diverse soorten pot 720 ml. SCHOUDER KARBONADE PEPSI, SISI OF 7-UP alle smaken fles 1,5 liter Amsterdam Beurshandelaren zitten werkloos op de beursvloer in Amsterdam. Als gevolg van een grote computerstoring konden er vanochtend geen verkoopopdrachten worden verwerkt. Volgens een woordvoerder van de AEX was er iets mis met de verbinding 'tussen ons en de buitenwereld'. Daardoor konden er geen orders binnenko men. FOTO'S ANP COR MULDER ELKE DAG GOED Nil den haag alex bogers Zoals de koers van het aandeel Ajax kwakkelt, zo vergaat het de verkoop van de Feyenoord-obli- gatie. De fans willen nog wel wat geld uitlenen, maar bedrijven en de professionele beleggers houden zich er verre van. De leningen aan clubs hebben volgens beleggers een te groot risico. Maar hoe groot dat risico nou werkelijk is, valt moeilijk te bepalen. Feyenoord lukt het maar niet de nieuwe le ning aan de man te brengen. Ze heeft een zeer lage startrente die oploopt naar prestatie, een zeer lange looptijd en een gokelement. Waar het bedrijf in juni nog verwachte 50 miljoen gulden op te halen en hardop droomde van 100 mil joen, moet de voetbalclub nu toegeven dat de interesse maar matig is. Van de gedachte 50 mil joen is nu ongeveer 15 miljoen ook echt opge haald. Vooral de particulieren happen, zo blijkt. Me nig fan heeft al eert certificaat aan de muur han gen naast het sjaaltje en de elftalfoto. In de plannen moest 'het legioen' ongeveer eenderde van het totaal opbrengen. De supporters lopen met de 8 miljoen gulden die zij tot nu toe inves teerden redelijk in de pas. Het bedrijfsleven laat het echter flink afweten. Zij heeft pas voor 7 miljoen gulden gekocht, ter wijl toch verwacht was dat bedrijven die Feyen oord een warm hart toe dragen dertig miljoen zouden schuiven. Het probleem van Feyenoord is makkelijk te vinden, zo menen analisten. De club wil meesnoepen van de 'echte' bergen met geld op de financiële wereld maar betaalt daar voor niet de 'echte' prijs, een normale rente. Voor de fans en voor zichzelf wil Feyenoord met het geld toekomstige successen kopen, maar voor de beleggers staan daar alleen risico's te genover. Want wie zegt dat de Rotterdamse club over 25 jaar echt terug kan betalen? Als het jaren tegenzit met de sportieve presta ties, de spelers minder opleveren en het publiek wegloopt, is de clubkas wellicht leeg. De risico's waar de beleggers naar kijken meent analist A.J. Enting van effectenbank Stroeve. En de risco's die Feyenoord loopt zijp volgens Enting moeilijk in cijfers te vatten. „Het enige tastbare is eigenlijk het elftal op*het veld", zegt Enting. „Wat je precies met die spelers kunt, is niet te berekenen." De financiële wereld spreekt volgens de analist daarom over een 'junk bond', vrij vertaald een 'rotzooi lening'.„Bedrijven als Feyenoord worden geacht een flinke premie te geven bovenop het renderrjent op staatslenin gen", zegt Enting. „Minister Zalm van financiën betaalt momenteel vijf procent rente. Feyen oord moet daar echt fors boven zitten wil ze veel beleggers trekken. Maar in plaats van een extra hoge rente geeft Feyenoord met twee pro cent een rente die ver onder de malktrente ligt." De rente naar prestatie die Feyenoord biedt maakt niet veel goed. Als de club, net zoals dit seizoen, overwintert in de Champions League, krijgt de belegger een extra rente van twee pro cent. Een ronde verder betékent weer twee pro cent erbij, oplopend tot in totaal acht procent bij het bereiken van de finale. De kans dat dit vaak voor komt, is volgens de financiële wereld zeer klein. Een beursnotering voor de lening is ook niet echt een optie. Voordeel van een notering is dat de belegger wellicht nog wat kan verdienen door koersstijgingen. Maar de lening krijgt op de beurs hetzelfde probleem als de aandelen van Ajax: Het zijn er te weinig. „Wil een aandeel of een obligatie het op de beurs goed doen, dan moet het om veel aandelen gaan", zegt Enting „Dé totale lening of het aandelenkapitaal moei een groot bedrag zijn. Alleen met grote bedra gen kan de belegger verdienen." Ter vergelijking van Ajax zijn 18,6 miljoen aandelen aan de beurs genoteerd, van Ahold bijna 630 miljoen. De enige club die het volgens Enting wel re delijk doet op de beurs is het Britse Manchester United. De opbrengsten van de gewonnen Eu ropese wedstrijden zijn daarvan volgens Enting niet de grootste reden, de club was vorig sei zoen kampioen van Europa. „Het gaat bij Man chester vooral om de merchandising, de ver koop van fan-artikelen. Ze verkopen, heb ik be grepen, nogal al veel shirts met de namen van de spitsen erop." Voor de serieuze belegger is de Feyenoord-le- ning volgens Enting niet meer dan 'grappig en leuk'. „Een serieuze belegger koogJt een obliga tie alleen als curiositeit of omdat hij fan is", ver moedt Enting. „Daarnaast zie ik bedrijven nog wel een obligatie kopen als een soort van spon soring." AGENDA ECONOMIE MAANDAG 22 NOVEMBER Ia Scheveningen, in Kurhaus jaarcongres MKB-Nederland. Amsterdam, bijzondere aandeelhoudersvergadering Polyi og Maastricht, bekendmaking provincie Limburg over Maste ft v, Maastricht-Aachen-Airport. Schiphol Airport, derde-kwartaalcijfers 1999 Benckiser. boe DINSDAG 23 NOVEMBER jjstt Voorburg, publicatie CBS over het consumentenvertrouw abri november 1999. Aalsmeer, in ShowBizCity aandeelhoudersvergadering EnM NV. Den Haag, jaarcijfers Siemens Nederland 1998/1999. Zaandam, publicatie derde kwartaalcijfers 1999 van Ahold lanc Voorburg, publicatie CBS over conjuctuurtest tan aanzien het producentenvertrouwen in oktober 1999. dwi te WOENSDAG 24 NOVEMBER Rotterdam, publicatie derdekwartaalcijfers 1999 ING Grof der Rotterdam, publicatie derde kwartaalcijfers 1999 VastNed Baarn, halfjaarcijfers 1999 Samas. Vijfhuizen, eerste kwartaalcijfers 1999 Prolion. DONDERDAG 25 NOVEMBER ,cer Voorburg, publicatie CBS over economische groei derde '°uv 1999. New York, beurs gesloten vanwege Thanksgiving Day. Rotterdam, in Hulstkampgebouw ledenvergadering SMAi Manchester, derde kwartaalcijfers 1999 Antonov. llt<

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6