Grozny vrijwel omsingeld Buitenland Langste smalspoorwegtunnel ter wereld klaar voor gebruik Van der Stoel waarschuwt voor moslimextremisme EU verbiedt weekmakers in speelgoed voor baby's Kandidaat-burgemeester Londen onderuit door leugens en seks ANDAG 22 NOVEMBER 1999 ;e Agentur CPD Ceas onden verborg hepatitis C-besmetting jgENi In Groot-Brittannië zijn in de jaren zeventig en tachtig izenden mensen via bloedtransfusies besmet met het poten- i\ dodelijke hepatitis C-virus, als gevolg van nalatigheid van Britse regering. Het Britse blad The Sunday Observer zegt er documenten te beschikken die daar op wijzen. Britse rege ert in die tijd zouden door artsen op de hoogte zijn gesteld het gevaar van besmetting van bepaalde bloedproducten het virus, maar geen van de verantwoordelijke ministers li actie hebben ondernomen om te verhinderen dat er trans- sies met het bloed werden uitgevoerd. Ruim honderd hemofi- patiënten die besmet bloed hebben ontvangen, zouden aan gevolgen van hepatitis C zijn overleden. Het virus kan afwij- igen aan de lever en kanker veroorzaken. o-piloot EgyptAir riep 14 keer Allah ijvoRKDe co-piloot van het verongelukte EgyptAir vliegtuig voor en tijdens de dodelijke duikvlucht van het toestel veer- keer Allah aan. Tijdens het bewuste moment op 31 oktober [haalde Gamil El-Battouti steeds de zin 'ik plaats mijn lot in nden van God'. Volgens een bron bij de Amerikaanse rege- gduidt de herhaling en de manier waarop de co-piloot de uitsprak 'niet op gebruik van de uitspraak in het normale le- Dat schrijft het Amerikaanse blad Newsweek. De bewering dersteunt de veronderstelling dat het toestel verongelukte als rolg van zelfmoord van een van de piloten. Newsweek schrijft der dat verschillenden bronnen melding maken van een leizame samenwerking tussen het Amerikaanse en het Egyp- :he team die de ramp onderzoeken. De Egyptenaren zouden onderzoek 'saboteren'. ïakespeare grootste Brit aller tijden [oen William Shakespeare is door lezers van het blad Her- yen een team van 'deskundigen' tot grootste Brit uit de ge- iedenis uitgeroepen. Hij wordt op de tweede en derde plaats olgd door Sir Isaac Newton en Sir Winston Churchill. Ook arles Darwin, koningin Elizabeth I (1533-1603) en Willem de roveraar komen voor in de top tien van belangrijkste Britten de geschiedenis. Op de lijst, die vijftig namen bevat, komt thts één nog levend persoon voor. Dat is oud-premier Mar- et Thatcher, die de 39e plaats bezet. imaanslag Pakistan opgeëist mabad-lahore Aanhangers van de half oktober afgezette Pa- aanse premier Sharif hebben de bomaanslag in de stad ore van zaterdag opgeëist. Door de explosie die plaatsvond ireen garage vielen zes doden en raakten dertig mensen ge ld. Een groep die zichzelf Al-Nawaz noemt heeft de verant- Drdelijkheid opgeëist in een fax aan twee kranten. De aanslag zijn gepleegd uit protest tegen het proces tegen Sharif we- s zijn betrokkenheid bij een complot om legerleider Mus- raf te vermoorden. De beweging verklaarde te zullen door- n met het plegen van aanslagen totdat de ten val gebrachte iringsleider zijn functie terugheeft. Ie zeven speleologen uit grot gered at Een van de zeven speleologen, die tien dagen vast ien gezeten in een grot, wordt door reddingswerkers om- getakeld. Alle speleologen zijn de afgelopen nacht aan de ervlakte gekomen. Zij werden door reddingswerkers via een 11e schacht één voor één uit de grot in Vitarelles bij de plaats nat in Zuidwest Frankrijk getakeld. De zeven werden sinds ovember vermist, nadat zij ingesloten waren geraakt door end water als gevolg van zware regenval. Reddingswerkers ierden hen gisteren zo'n 4.000 meter van de ingang. De eologen waren moe, maar bleken na een medische controle ilaatse in goede gezondheid te verkeren. Ze zijn naar een enhuis overgebracht voor verder onderzoek. foto afp philippe desmazes rvische agenten dood door mijn rado» Twee Servische politiemensen hebben gisteren de d gevonden en zes anderen zijn ernstig gewond geraakt hun voertuig op een antitankmijn reed. Deze is volgens de liewoordvoerder geplaatst door 'terroristen' van het Kosovo rijdingsleger, U£K. Een tweede mijn kon onschadelijk wor- gemaakt. De ontploffing deed zich voor bij Kursumlija, vlak le grens tussen Servië en Kosovo. Dit gebied wordt gecon- erd door Belgrado. De zes gewonde agenten verkeren niet ivensgevaar. aël wil noodtoestand opheffen zalem De Israëlische regering heeft gisteren de eerste stap 'torn de noodtoestand op te heffen die al 51 jaar van kracht Ie wet op de noodtoestand werd in 1948, vlak na de grond ing van de joodse staat, voor het eerst aangenomen. Door wet hebben autoriteiten onder meer de bevoegdheid om lieren zonder aanklacht gevangen te houden en bezittingen burgers te vorderen voor militair gebruik. Ieder jaar moet vet door het parlement worden verlengd. Met het oog op de aire veiligheidssituatie van Israël gebeurde dat tot nu toe jaarlijks. De minister van justitie Beilin heeft het parlement |evraagd om de wet slechts met een half jaar te verlengen. Volksvertegenwoordigers'geven hem de tijd nieuwe wetge- te ontwerpen waarin de noodtoestand wordt opgeheven. nti-Amerika betoging in Bulgarije ii Circa honderd mensen hebben gisteren in Sofia gede- istreerd tegen het bezoek van de Amerikaanse president non, die gisteravond in de Bulgaarse hoofdstad arriveerde, is het eerste bezoek van een Amerikaans staathoofd aan het nnalige Oostblokland. Het gemeentebestuur van Sofia had fafgaand aan het driedaagse staatsbezoek anti-Amerikaanse lestacties verboden, maar dit mocht niet baten. Voor de erikaanse ambassade scandeerden ongeveer vijftig aanhan- van de ecologische partij leuzen tegen het militaire NAVO- ijpen in Joegoslavië. Op een andere hoofdstedelijke locatie eenzelfde aantal leden van de Unie van Jonge Socia- n Volgens de Bulgaarse televisie werd een pop, voorstellen- •linton, opgehangen. rdanië zet Hamas-leiders land uit Mj. Jordanië heeft vier leiders van de Palestijnse islamiti- f verzetsbeweging Harnas het land uitgezet. Twintig andere "as-vertegenwoordigers, die een paar maanden geleden neens waren aangehouden, zijn in vrijheid gesteld. De Jten zijn bewakers en administratieve medewerkers. De be nig moet al haar activiteiten in Jordanië opgeven. Onder de "s die gisteren vertrokken is het hoofd van het politieke bu- 'Khaled Mishal, die in het najaar van 1997 doelwit was van moordaanslag door de Mossad. Agenten van de Israëlische e'me dienst injecteerden hem in het centrum van Amman een dodelijke stof, maar ze werden kort na hun daad opge- LIsraël zag zich daarna gedwongen bliksemsnel een anti- 'm naar Jordanië te sturen en, op aandrang van koning Hus- Hamas-oprichter sheich Achmed Yassin in vrijheid te stel- Nog ruim 5.000 rebellen in Tsjetsjeense hoofdstad KLOSTERS BOB KROON De Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is voor 80 procent omsingeld. Er bevinden zich nog 'tussen de 5.000 en 6.000 rebellen in de stad. Dat deelden Russi sche militaire bronnen gis teren mee in de hoofdstad Moskou. Er werd niet ge zegd of de Russen de stad zullen bestormen. Wel werd verklaard dat de troe pen Grozny volledig willen afsluiten. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Na overleg met president Jeltsin sloot premier Poetin zaterdag avond uit dat de Russen hun militaire activiteiten zullen ver minderen. „Er zullen geen pau zes zijn. Ons uiteindelijke doel is het vernietigen van alle terro ristische bases en alle voorzie ningen die hun terugkeer in de toekomst mogelijk zouden kun nen maken. En dat geldt voor het hele Russische grondge bied", zei hij. Poetin sloot on derhandelingen uit: „Dit is een anti-terroristische operatie, geen oorlog. Onze vijand is het internationale terrorisme. Kan iemand ooit politieke onder handelingen voeren met inter nationale terroristen?" De Russen hebben een mili taire les geleerd uit de rampza lig verloren vorige oorlog in Tsjetsjenië. Dit keer vallen ze niet frontaal aan, maar gebrui ken ze hun gigantische over wicht in de lucht en hun supe rieure vuurkracht op de grond. Een Tsjetsjeense vluchtelinge geeft een emmer water door. Het water haalt ze uit de enige waterput die er in het vluchtelingenkamp in Ingoesjetië te vinden is. foto reuters vladimir suvorov Het doel is de islamitische re bellen of naar de bergen te ver drijven of ze in dorpen en ste den te omsingelen, waarna de luchtmacht en de artillerie on ophoudelijk bombarderen. In een aantal gevallen heeft dit ertoe geleid dat de rebellen wegtrokken en islamitische dorpsoudsten in ruil voor het staken van de beschietingen, de Russen binnen lieten trekken. Hoewel Moskou blijft zeggen dat het alleen terroristen aan valt, heeft deze strategie ertoe geleid dat er duizenden burgers zijn gedood en meer dan 200.000 op de vlucht zijn gesla gen. De Russen stellen dat de opvang van deze immense stroom een zeer zware taak is, maar weigeren te spreken van een humanitaire catastrofe. Afgelopen weekeinde trokken opnieuw duizenden Tsjetsjenen naar de buurrepubliek Ingoes jetië, waar het leeuwendeel van de vluchtelingen een veilig heenkomen heeft gezocht. De Russen hebben Tsjetsjenen die terug willen naar de door het leger gecontroleerde gebieden, alle hulp toegezegd. hoogte. Maar de spoorweg maatschappij kreeg haar zin. Zij het met moeite, maar begin ja ren negentig kwam het project er in een referendum door. Daarbij heeft zeker meegewo gen dat door de Vereina-tunnel ook auto's kunnen worden ver voerd. De rode smalspoortreintjes van de Rhatische Bahn zijn in heel Oost-Zwitserland een cultuur monument, dat iedere treinfa- naat in verrukking brengt. De 60 km lange Albulalijn, van Landquart via Klosters en Davos naar St. Moritz, werd al 100 jaar geleden aangelegd en staat nog steeds te boek als een ongeëvenaard technisch mees terstuk. Om het hoogteverschil van honderden meters zonder tandradaandrijving te overwin nen, telt de Albulalijn 55 spec taculaire bruggen en 'spiraal viaducten' alsmede 39 vaak cir kelvormige tunnels. De eerste spoorwegtracés in de Grau- bündner Alpen werden al in 1883 uitgekiend door een zeke re Gerard Holsboer, een in Davos woonachtige Nederland se ingenieur. Omdat de tunnelrampen van het afgelopen jaar bij vele on dergrondse reizigers nogal pa nische reacties oproepen, wij zen de Vereina-ingenieurs erop, dat hun pronkstuk tot 'de vei ligste tunnels ter wereld' mag worden gerekend. „Tunnel branden, zoals in de Mont- Blanc, worden vooral door trucks veroorzaakt" zei ir. Hei- demann van de Rhatische Bahn. „Door de Vereina gaan alleen elektrische treinen. Ge vaarlijke stoffen worden 's nachts met speciale goederen treinen vervoerd, zonder passa giers of auto's." CORRESPONDENT Met de opening van een ruim negentien kilometer lange spoortunnel tussen het Zwitser se Klosters en Susch is het Un- ter-Engadin, een van de mooi ste natuurgebieden van Euro pa, nu in één dag per trein of auto vanuit Nederland bereik baar. De bouw van de Vereina- tunnel begon in april 1991, vergde vijf mensenlevens en kostte 1,12 miljard gulden. Tot dusverre was dit afgelegen ge bied in het kanton Graubünden alleen 's zomers bereikbaar via de 2.000 meter hoge Flüelapas. Maar die is in de winter onbe gaanbaar en dat betekende een omweg van 149 km. Die is nu teruggebracht tot een kwartier tje sporen. Ruim 1.000 kleumende geno digden keken toe hoe minister van verkeer Moritz Leuenberger de twee laatste in de sneeuw vrijgemaakte stukken rails sym bolisch aan elkaar laste. „Meine Damen und Herren, hiermee is Engadin met de rest van Zwit serland en Europa verbonden", proclameerde Leuenberger en daarop verdween de eerste trein in het gapende tunnelgat. Bij de uitgang Saglains bleek het Unter-Engadin zijn toeristi sche beloften waar te maken: terwijl bij het vertrekpunt Klos ters een sneeuwjacht alle uit zicht had belemmerd, scheen in Saglains de zon over een sprookjesachtig kerstland schap. De bevolking van Unter-Eng adin zelf was oorspronkelijk he lemaal niet voor een spoortun nel. Ze gaf de voorkeur aan een 'wintersichere' Flüela-overgang door de aanleg van een kortere autotunnel, dicht onder de pas- HILVERSUM ANP Max van der Stoel, hoge commissaris voor de natio nale minderheden van de OVSE, maakt zich grote zor gen over de toestand in Centraal-Azië. Het gevaar is volgens hem groot dat het snel opkomende moslimex tremisme de regio destabili seert met burgeroorlogen tot gevolg. In het tv-programma Net werk waarschuwde de 75- jarige Van der Stoel de we reldgemeenschap dat er snel een economisch her stelprogramma voor deze regio moet komen. Van der Stoel doelde op Tadzjikis tan, Oezbekistan, Kazachs- tan en Kirgizië. „Europese landen zouden snel met Amerika en de Centraal-Aziatische landen bijeen moeten om het op rukkend extremisme een halt toe te roepen. Het mos limfundamentalisme grijpt daar snel om zich heen en de West-Europese landen realiseren zich niet wat de gevolgen zijn", aldus Van der Stoel. Volgens hem bestaat er een duidelijk verband tus sen de moskeeën die 'als paddestoelen uit de grond schieten' en de drugshan del. Op de golven van maat- schapelijke onrust en werk loosheid proberen extremis ten uit Afghanistan de rege ringen in Oezbekistan en Tadzjikistan omver te wer pen en daar islamitische staten te stichten. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het gebruik van kankerver wekkende 'zachtmakers' in babyspeelgoed wordt bin nen een maand verboden in de Europese Unie. Topamb tenaren van de EU-landen zullen deze spoedmaatregel vandaag bekrachtigen, zo laten nauw betrokken me dewerkers van de Europese Commissie weten. 'Week makers' (phtalaten) die plastic zacht en kauwbaar maken, kunnen de lever, nieren en teelballen van de allerjongsten zwaar bescha digen. Nederland hield tot nog toe samen met Groot-Brit- tannië een verbod op de weekmakers tegen. Vorige week kwam minister Borst van volksgezondheid onder druk van de Tweede Kamer terug van dit standpunt. De fabrikanten van kinder speelgoed en de phtalaten- producenten (onder meer Exxon in Rotterdam) verzet ten zich nog steeds hevig te gen de maatregel. Anderhalve week geleden kwam de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, met het voorstel om weekmakers onmiddel lijk te verbieden in speel goed dat baby's tot drie jaar in hun mond kunnen stop pen. De vrees bestaat dat de kleintjes bij langdurig sab belen en knabbelen op bij tringen, spenen en dergelij ke, een te hoge dosis van de kankerverwekkende phtala ten binnenkrijgen. Vrachtwagens worstelen zich door de sneeuw in Zuid-Frankrijk. foto ap patrick gardin Winter houdt Europa al in zijn greep HAMBURG PPA-Rtr Het winterse weer van het afgelopen weekeinde heeft in heel Europa voor overlast gezorgd. Sneeuw, ijzel, wind en regen overvielen duizen den automobilisten. Van Kroatië langs Italië tot in Zuid-Frankrijk en Spanje zorgde het weer voor be proevingen. Mensen in Oos tenrijk, Tsjechië en Zwitser land verheugden zich over het vervroegde aanbreken van het skiseizoen. Op het Spaanse vakantie-eiland Mallorca waren toeristen echter niet zo gelukkig met de komst van sneeuw, regen en hagel. Zuid-Frankrijk is het zwaarst getroffen door de sneeuwval. Tienduizenden huishoudens zaten gisteren zonder stroom nadat omge vallen bomen elektriciteits kabels hadden beschadigd. Het autoverkeer was sterk ontregeld door de sneeuw. In de nacht van zaterdag op zondag zaten 3.500 automo bilisten vast op de A7 in het Rhóne-dal. Veel automobi listen brachten de nacht door in noodopvang of in hun voertuigen. Gisteren was dezelfde snelweg nog over een afstand van 100 ki lometer onbegaanbaar. Er zaten nog honderden auto's vast. Tachtig kleine dorpen in Noord-Spanje waren giste ren van de buitenwereld af gesloten door een dikke laag sneeuw. In Midden- en Noord-Italië werden de in woners geplaagd door hevi ge regenval. In Venetië zorg de de regen voor overstro mingen. Meer dan eenderde van het historische stads centrum lag onder water. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Lord Jeffrey Archer, de Con servatieve kandidaat voor het burgemeesterschap van Lon den, een nieuwe door Blair ge- introduceerde vacature, heeft zich zaterdag uit de race moe ten terugtrekken na pijnlijke onthullingen over zijn verle den. Volgens beproefd Brits recept zijn er seks, leugens en belastende cassettebandjes in het spel. Toen Archer begin oktober door de Conservatieve achter ban in Londen tot hun kandi daat voor het burgemeester schap werd gekozen, was de partijleiding al niet geamu seerd. Archer, oud-parle mentslid, oud-vice-voorzitter van de partij, succesvol schrij ver van detectiveromans, mul timiljonair, in 1992 in de adel stand verheven en goede vriend van Margaret Thatcher, werd namelijk beschouwd als een risico. Op zijn curriculum vitae loog hij er ooit een academische graad bij, hij werd in verband gebracht met een winkeldief stal in Canada, en dan waren er nog verhalen over een dubi eus handeltje in aandelen en iets duisters met een prostitu- ée. Archer zei zelf al: „Wie een heilige als burgemeester van Londen wil, moet zeker mij niet kiezen." Dat was nou net niet de kandi daat die de Conservatieve par tijleider Hague in gedachten had voor het burgemeester schap. Hague, die er alles aan doet om de partij uit de schandaleuze sfeer te halen, waarin zij de jaren voor de de sastreuze verkiezingsneder laag van 1997 was beland, vreesde dat de bloedhonden van de pers nog eens diep in Archers verleden zouden gra ven. Hetgeen dus prompt gebeur de. Zondagstabloid The News of the World bleek erin ge slaagd een nieuw licht te laten schijnen op het duistere ver haal over de prostituée, en pu bliceerde daar gisteren over. Archer zag het zwerk drijven en trok zich onder druk van de Conservatieve partijleiding za terdagavond al als kandidaat terug. De nieuwe beschuldigingen grijpen terug naar 1986. Enke le tabloids schreven toen dat Archer (in die tijd vice-voorzit- ter van de Conservatieven) seks zou hebben gehad met een prostituée en daarvoor had betaald. Archer ontkende, daagde de tabloids voor de rechtbank, haalde bij de jury zijn gelijk en incasseerde in 1987 een schadevergoeding van anderhalf miljoen gulden van de Daily Star. Jarenlang bleef het stil, tot gis teren The News of the World een voormalige 'goede vriend' van Archer ten tonele voerde. Tv-producent Ted Francis be weert nu dat Archer hem des tijds gevraagd heeft een vals alibi te verschaffen voor de avond dat Archer met de pros tituée op stap zou zijn ge weest. Ontkennen had voor Archer geen zin. Vorige maand hebben Francis en Archer in telefoongesprekken weer over de zaak gesproken en die tele foongesprekken heeft Francis op een geluidsband opgeno men en bewaard. Naar ver luidt bleek Francis nu bereid zijn oude maat te verraden, omdat deze hem eens publie kelijk voor joker heeft gezet. Bovendien wilde The News of The World hem er wel ruim 50.000 gulden voor betalen. Francis heeft destijds uitein delijk niet eens voor de recht bank hoeven te getuigen. Ar cher blijft ook nu ontkennen dat hij met de prostituée naar bed is geweest. Zijn nieuwe verhaal luidt dat hij de betref fende avond gedineerd heeft met zijn voormalige mede werkster, wier identiteit hij toen wilde beschermen. Voor Archer krijgt de kwestie mogelijk nog een staartje. Jus titie sloot gisteren niet uit dat ze hem voor de rechter daagt wegens 'samenzwering met de bedoeling de rechtsgang te sa boteren'. Wiliam Hague reageerde zeer geïrriteerd op de kwestie: „Conservatieven moeten vol doen aan de strengste integri- teitsnormen. Jeffrey Archer heeft de partij beschadigd. Hij kan in geen geval onze kandi daat voor het burgemeester schap blijven." Belangrijkste Tory-kandidaat voor het burgemeesterschap is nu Steven Norris, voorheen minister onder John Major. Norris eindigde in de interne kandidaatsverkiezingen als tweede achter Archer. Aan Norris kleeft echter ook een nadeel. Hij is vooral bekend als de ex-minister die er behal ve een wettige echtgenote nog vijf vriendinnen op nahield. Hij werd dan ook wel de 'mi nister voor minnaressen' ge noemd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5