D66 tegen luchthaven in Noordzee m Stapels dossiers en nog geen zaak Koningin bezoekt gehavend Sint Maarten Binnenland 'interklaas inzet an kortgeding Brinkhorst: Wien van den Brink 'rattenvanger' Haarlemse Thailandgangers reageren fel na vrijspraak OP NAAR DE VOLGENDE EEUW Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten iildenbrief uit 1629 ontdekt hoon hoven Twee onderzoekers hebben bij toeval een gil- enbrief uit 1629 ontdekt in een van de boeken over de Schoon- ovense goud- en zilversmeden. De meeste werken over het gil- e werden tijdens de Franse overheersing in de vorige eeuw emietigd. De bewuste brief zat verscholen in één van de exem- laren, die door de Napoleontische afgezant over het hoofd was •zien. De brief toont aan dat het Schoonhovense gilde niet in j38, maar in 1629 is opgericht. Het Sint Eloygilde vierde in jril ten onrechte de 370e verjaardag. Het boek uit de zeven- ende eeuw was al langer in het hezit van het streekarchief, och vanwege het ontbreken van het stadszegel werd er nauwe- |ks aandacht aan geschonken. Inti-kraker in kluis [ïïterdam Een man uit Almelo zal zich het bezoek aan e iend in Rotterdam nog lang heugen. Die woont als anti-kraker ieen voormalig bankgebouw aan de Botersloot en leidde gis- :ren zijn kameraad rond in het te renoveren pand. Per ongeluk el daarbij het traliehek van de kluis achter de rug van de Alme- lér in het slot. Een sleutel was niet te vinden en de brandweer ioest eraan te pas komen om hem te bevrijden. Met cirkelza- >n lukte het niet, zodat een thermische lans nodig was. erdachte dubbele moord gepakt n haag De politie van Rotterdam-Rijnmond heeft dit week- nde een 40-jarige Hagenaar opgepakt voor de moord op zijn loeder en voormalige schoonmoeder. De man, die ernstig psy- lotisch gedrag vertoonde, vermoordde waarschijnlijk op 16 ivember zijn 77-jarige ex-schoonmoeder en in de nacht van november zijn 70-jarige moeder. Politie en justitie lieten op ijdag een bijzondere oproep uitgaan. De man werd, met toe- emming van de hoofdofficier van justitie, met naam en leeftijd moemd in het opsporingsbericht via de media. Het bericht le- ;rde nog dezelfde avond 60 tips op. ölitiebonden: Vutters bij Euro 2000 swuk» De politiebonden wijzen de inzet van gepensioneerd ilitiepersoneel bij het Europees kampioenschap voetbal niet ivoorhand af. De suggestie kwam vorige week van minister iper, die de inzet wil beperken tot logistieke taken. De voorzit- rs Van Duijn van de Nederlandse Politiebond en Vogel van de iristelijke ACP zeggen geen bezwaren te hebben, mits de za- n zorgvuldig geregeld zijn. Ze wijzen er overigens op dat er iggeen precieze plannen bij hen bekend zijn. Ook de kleinere lütiebond ANPV heeft geen bezwaar als aan een aantal voor aarden wordt voldaan. De bond benadrukt dat gepensioneer- n alleen tijdelijk mogen worden ingezet, dat het moet gaan n mensen die kortgeleden zijn uitgetreden, dat het moet gaan i basis van vrijwilligheid en tegen een volledig salaris. lying Dutchmen breken record itterdam Acht leden van de Rotterdamse skydiveclub Flying itchmen hebben zaterdagmiddag het Nederlands record vrije I verbeterd. Ze begonnen hun vrije val vanaf een hoogte van .500 voet (ruim negen kilometer) en trokken hun parachutes len op een hoogte van 3000 voet (één kilometer). Het oude re- rd van 25.000 voet (ongeveer acht kilometer) stond ook op am van de Flying Dutchmen. De sprong was een onderdeel n de voorbereidingen van enkele leden van de Rotterdamse ib voor een parachutesprong boven de Zuidpool vlak voor de illenniumwisseling. Met zeventig mensen uit 24 verschillende iden willen ze dan om tien minuten voor de eeuwwisseling 3000 meter hoogte uit een Russisch vrachtvliegtuig springen een temperatuur van min veertig graden. eventer Zonneboilerstad 1999 versum Deventer is uitgeroepen tot Zonneboilerstad 1999. armee is Deventer de gemeente die het meest vooruitstre- nde beleid voert op het gebied van duurzame energie en zon- boilers. De keuze is gemaakt door zo'n 2500 luisteraars van t VARA-radioprogramma Vroege Vogels en gisteren bekend maakt door minister Jorritsma van economische zaken. Ze zei t zonneboilers een belangrijke vorm van duurzame energie n en helpen het broeikaseffect terug te dringen. Deventer eft de prijs gekregen voor haar voortvarende zonneboilerbe- d in zowel nieuwbouw als bij vervanging in bestaande bouw. i gemeente geeft een subsidie van 200 gulden. Binnenkort irdt er de duizendste zonneboiler geplaatst. Deventer is de fde stad die de prijs krijgt en volgt Heemstede op. les in borst na ruzie ihoven Een 18-jarige Eindhovense automobilist is zaterdag- icht na een ruzie in het centrum van Eindhoven door een an- ïre weggebruiker in de borst gestoken. Het slachtoffer is opge- imen in een ziekenhuis. Een man die naast de Eihdhovenaar t, werd in elkaar geslagen, maar hoefde niet naar het zieken- lis. De verdachten, drie mannen uit Nuenen, zijn aangehou- n, aldus de politie. De ruzie ontstond om nog onduidelijke denen toen de auto's van het slachtoffer en de verdachten last elkaar stil stonden voor een rood verkeerslicht. Partij spaart vriend noch vijand op congres dé Sinterklaas wordt niet ld. Het gebruik van een fo- ,'an de goedheiligman in een Ier van KPN Telecom mag ook niet rekenen op de dkeuring van de NPS en m van der Vlugt, die sinds 6 de Sint speelt bij de offici- aankomst in Nederland. )e NPS pleegt de aankomst htstreeks uit te zenden. Sa il met Van der Vlugt spant ze i kort geding aan tegen KPN ecom. „De Sint is heilig en willen te allen tijde voorko- n dat hij misbruikt wordt •r commerciële doeleinden", us een woordvoerder van de S Op de foto in de gewraak- ölder staat Van der Vlugt, tij- 's de aankomst in 1996 in mburg. )e advocaat van de NPS en der Vlugt, R. de Ranitz, stelt KPN geen toestemming tweehonderd bewoners van ?e Weertse verzorgingstehui- 1 krijgen voor de rrtillenni- tnacht een carnavalsratel. Op manier kunnen ze alarm fi als de stroom uitvalt en zusterknopje' naast het bed t Werkt. ^ecteur Van Daelen van de ftting Ouderenzorg Weert ft de ratels aangeschaft, om- er nergens nog nood- oomaggregaten voor de mil- D66-leider Thom de Graaf weet zeker dat Schiphol niet verhuist naar een eiland in de Noordzee. Tijdens het D66-partijcongres, zaterdag in Zutphen, durfde hij er zelfs een weddenschap over aan te gaan met vijfhonderd partijgenoten. Inzet: evenzoveel flessen wijn. De Graaf maande het kabinet haast te maken met een besluit over de luchthaven. D66 wil Schiphol laten groeien op de huidige plaats, tot het 'tegen zijn milieugrenzen aan loopt'; de partij is tegen een luchthaven in zee. zutphen gpdfel uit naar zowel zijn coalitie partners PvdA en WD als naar De leider van de kleinste rege- oppositiepartijen CDA, Groen- ringspartij haalde in Zutphen Links en SP. De Graaf sloeg naar hartelust om zich heen. Hij hekelde de gesprekken die weer worden gevoerd door on der meer PvdA, CDA en Groen links over samenwerking na dit paarse kabinet. Voor elk van die partijen had de D66-leider, zelf voor geen van die gesprekken uitgeno digd, een sneer voor handen. Zo verwijt hij het CDA 'absurde' politiek: „Hoe ingewikkelder het maatschappelijk probleem, des te absurder de reactie." De PvdA lijkt volgens De Graaf „spijt van zichzelf te hebben. Het is niet goed of het deugt niet". En Groenlinks wil zo graag in de regering, dat de inkt van haar verkiezingsprogram ma steeds meer vervaagt, meent hij. De WD, verant woordelijk voor de val van het kabinet in mei, leeft volgens De Graaf nog in de negentiende eeuw. Bij het buitenlands be leid „koestert de WD zich in het schrale zonnetje van het nationale belang. Je zou het buitenland soms een andere coalitiegenoot toewensen". De sociaal-liberale aanvoer der benadrukte nog eens dat zijn partij „niet alleen maar in het kabinet zit om scheidsrech ter te spelen in een Ajax-Feye- noordwedstrijd van PvdA en WD". Een van de wensen die de partij nog heeft is verder gaande democratisering. Dat is overigens geen 'kroonjuweel', aldus De Graaf, „Ik kan het woord niet meer horen; het is hooguit een familiejuweeltje dat we graag uitlenen". De D66-leider leek met zijn optreden al tegemoet te komen aan de wens van de zaterdag gekozen nieuwe voorzitter van D66, Gerard Schouw. De 33-ja- rige organisatieadviseur uit Dordrecht wil dat zijn partij herkenbaarder wordt. Schouw volgt de excentrieke Tom Kok op, die met een staande ovatie werd beloond voor zijn niet al tijd door iedereen begrepen op tredens. Kok nam afscheid zo als hij aantrad: met een liedje. Het kinderliedje 'In de mane schijn' was door de inmiddels drie jaar oudere Kok wel ver vangen door een rap-melodie. Schade orkaan Lenny aanzienlijk sint maarten atjp Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Sint Maarten dat door de orkaan Lenny flink is gehavend. De schade op het ei land is niet zo groot als na de orkaan Luis in 1995, maar loopt volgens gezaghebber Richard son toch nog altijd in de hon derden miljoenen guldens. Koningin en prins maakten een bustocht over het eiland, bezochten een beschadigd elektriciteitsbedrijf en een zie kenhuis waarvan een deel van het dak is verdwenen. Ook spraken ze met eilandbewo ners. Vandaag bezoekt het paar Saba en Sint Eustatius. Gezaghebber Richardson van Sint Maarten zei dat de bevol king van het eiland het bezoek zeer waardeerde. „De mensen dachten dat de koningin en prins niet meer zouden komen door de orkaan. Ze stellen dit gebaar van solidariteit zeer op prijs." Richardson hoopt dat de Nederlandse regering het ei land „met kracht" zal bijstaan in deze moeilijke tijden. Vooral de toeristische sector, die zich opmaakte voor het nieuwe seizoen, is zwaar getrof fen. Ongeveer 1500 hotelka mers zijn voorlopig niet meer te gebruiken. De hoofdwegen zijn inmiddels schoon, maar veel straten staan nog blank door de overvloedige regenval. Onge veer 150 Nederlandse mariniers en medewerkers van het Rode Kruis kwamen dit weekeinde De enorme ravage op Sint Maarten. op Sint Maarten aan om nood hulp te verlenen. Tachtig mari niers blijven op dit eiland, twin tig zijn öp Sint Eustatius aan het werk en dertig op Saba. Het straatverbod blijft alleen 's avonds en 's nachts nog van kracht om inbraken en plunde ringen te voorkomen. Dankzij de inzet van politie en leger is de criminaliteit volgens Ri chardson beperkt gebleven tot een paar inbraken. Plunderin gen, die na de orkaan Luis veel vuldig voorkwamen, zijn dit maal Uitgebleven. Saba heeft grote behoefte aan drinkwater, omdat de waterfa- briek niet meer werkt. De voor raad dieselolie voor het op gang houden van generatoren is klein. Het haventje van het ei land is zwaar beschadigd, rots blokken de toegang blokkeren. Saba krijgt mogelijk van Ne derland een prefa-gebouw voor de luchthaven. Gezaghebber Solagnier heeft daarom ge vraagd nu de orkaan het oude gebouwtje heeft weggevaagd. Onduidelijk is hoeveel dat gaat kosten en op welke termijn het kan worden neergezet. De belangrijkste weg op ly^t eiland wordt nog steeds versperd door een drie meter brede rots. Tbc bij KLM schiphol john oomkes Bij enkele werknemers van KLM Ground Services is deze maand tuberculo se geconstateerd. Zij rea geerden positief op een tweede test die GGD Am sterdam uitvoerde onder platformpersoneel. Een eerste test en een zogehe ten ringonderzoek naar aanleiding van een tbc- geval in augustus hadden geen enkel resultaat opge leverd. Van het veel be smettelijker open tbc is op Schiphol geen sprake. Josee Smeets van FNV Bondgenoten meldt dat er onder personeel van Ground Services geen sprake is van ongerust heid. GGD Amsterdam heeft de tbc-gevallen me dicatie verstrekt en onder observatie gesteld. Het personeel van Ground Services is volgens FNV- kaderleden via regelmatig groepsoverleg op de hoogte gehouden van de stand van zaken. Volgens de GGD komt tbc vaker voor dan een tiental jaren geleden. Met behulp van een cocktail van medicijnen valt de ziekte in een half jaar tijd goed te genezen. Alleen tijdens de eerste weken kunnen dragers van de tuberkulbacil de besmet ting overdragen op hun omgeving. den haag anp Minister Brinkhorst van landbouw kan boerenleider Wien van de Brink niet meer zien. Zonder hem met name te noemen, liet de minister gisteren voor de tv weten dat de boeren zich onder meer laten leiden door 'valse profeten en rattenvangers van Hameien'. Brinkhorst noemde gisteren een paar voorbeelden waarbij volgens hem goed lei derschap erg gewenst was geweest. Zo had een boerenleider afstand kunnen nemen van de uitlatingen van voorzitter Wien van den Brink van de radicale Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW). Die be schuldigde Brinkhorst na afloop van het mestdebat in de Tweede Kamer van etni sche zuiveringen. Brinkhorst vindt dat op dat moment iemand had moeten opstaan en had moeten zeggen dat dat te ver ging. Naar aanleiding van de mestplannen van Brinkhorst kwamen ook in heel Nederland borden langs de snelweg te staan, met daarop de woorden: Brinkhorst killer van 10.000 varkensboeren. „Ik zou graag gehad hebben dat daarover vanuit de top van het productschap gezegd was: dat kan niet of dat is onzin", aldus de bewindsman. Brinkhorst liet ook weten dat hij meer vernieuwers in de landbouw wil. Op dit moment loopt zo'n 20 procent van de boe ren voorop met nieuwe ideeën, zei de mi nister. Hij wil dat dat aantal wordt verdub beld. De landbouworganisatie LTO-Nederland voelt zich niet aangesproken door de op roep van Brinkhorst om meer leiderschap in met name de varkenssector. Volgens LTO-voorzitter Doornbos heeft zijn organi satie publiekelijk afstand genomen van de borden die langs de rand van de snelweg zijn geplaatst en van de opmerkingen van Van den Brink over etnische zuiveringen. Wien van den Brink liet gisteren weten dat hij binnen twee weken in een open brief aan Brinkhorst zal laten weten hoe hij over diens opmerkingen denkt. heeft gevraagd aan zijn cliënten of de fotograaf. Die had het be drijf waarschijnlijk ook niet ge kregen, aangezien de NPS slechts „in zeer uitzonderlijke gevallen toestemming geeft voor commercieel gebruik van de echte Sinterklaas". Mochten de NPS en Van der Vlugt wel hebben toegestemd, dan zou de acteur daar in ieder geval een geldbedrag voor moeten hebben gekregen. De Ranitz stelt dat KPN in breuk heeft gemaakt op het portretrecht van Van der Vlugt. Ook zou KPN met het gebruik van de foto aan de auteursrech ten van de NPS voorbij zijn ge gaan. De Ranitz eist morgen voor de rechtbank in Amster dam dat KPN de folders uit de Primafoonwinkels haalt, met een schadevergoeding over de brug komt en in een ochtend en een middagkrant een rectifi catie plaatst. 1753 De witte os, Egbert Douwes begint een winkeltje in kruide nierswaren aan de Midstraat in Joure en legt daarmee de basis voor Pickwick thee en Douwe Egberts koffie. Aanbieding alleen met Bonus kaart en geldig t/m 28 november 1999 Douwe Egberts koffie, o.a. Décafé, Mild café of Robust café, 2 pakken 250 gram van voor O O Nu met 100 extra DE waardepunten. Pro**!0^ haarlem dimitri walbeek De twee Haarlemmers die vori ge week zijn vrijgesproken van ontucht met minderjarige jon gens in Thailand, halen fel uit naar politie, kinderrechtenor ganisaties en 'de internationale media'. Zij benadrukken in een ingezonden brief aan deze krant dat hun zaak in het Verre Oosten van begin af aan op leu gens is gebaseerd. Het vrien denpaar constateert dat de Thaise rechter zich niet tot ver oordeling liet vermurwen, on danks stevige druk van buiten af. „De vrijspraak kwam tot stand ondanks alle leugens die in de internationale pers ver schenen, ondanks de druk van alle media, van de Thaise Kin derrechtenorganisatie, die el kaar allemaal naspraken en be- invloedden", schrijven de twee. Volgens hen waren de getui genverklaringen 'zo tegenstrij dig' dat de rechter wel moest concluderen dat het slechts leugens betrof. De Thaise jon gen die zou zijn misbruikt, ver klaarde voor de rechtbank bij voorbeeld dat er nooit seks had plaatsgevonden met de twee vakantiegangers. „Dat had hij moeten verldaren na geestelijke en fysieke intimidatie van de Vergaring bewijs oorlogsmisdadigers blijft probleem voor NOVO-team ejaarden krijgen millenniumratel lenniumnacht te krijgen zijn. „De ratels zijn goedkoop, kos ten maar twee gulden per stuk, en maken bovendien een hele hoop herrie", aldus Van Dae len. Tijdens de millenniumnacht gaat het personeel op de gan gen surveilleren om te luisteren of iemand ratelt, aldus Van Daelen. Vpor die nacht wordt ook extra personeel ingezet en zit een aantal medewerkers thuis klaar om eventueel bij te springen. Justitie is er nog altijd niet in geslaagd om in Nederland verblijvende oorlogs misdadigers voor de rechter te slepen. Waren er eind vorig jaar nog verden kingen tegen 85 buitenlanders, inmid dels zijn dat er 105 110. Maar het blijft twijfelachtig of en wanneer de opsporing tot resultaat zal leiden. arnhem ferdi schrooten/gpd Enkele jaren geleden ging een schok door Nederland toen bleek dat via de gewone asielprocedure vermeende Af ghaanse oorlogsmisdadigers een vluch telingenstatus wisten te bemachtigen. Kort daarna werd een team voor opspo ring van Joegoslavische oorlogsmisdadi gers uitgebreid tot Nationaal Opspo ringsteam voor Oorlogsmisdrijven (NO VO). Een uitspraak van de Hoge Raad maakte vervolging mogelijk van niet-Ne- derlanders wegens delicten begaan in het buitenland. Het NOVO richt zich vooralsnog op vermeende oorlogsmisdadigers uit voor malig Joegoslavië en Afghanistan, in Ne derland goed voor de meeste aangiften en verdenkingen. Er lopen onderzoeken naar vijf Joegoslaven en binnenkort wordt gestart met het verzamelen van bewijs tegen drie Afghanen, die ook in Nederland leven. Grofweg de helft van de dossiers komt van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND). Na de commotie over toe lating van oorlogsmisdadigers als vluch teling, heeft de IND 46 verdachte bui tenlanders een vluchtelingenstatus ge weigerd en hun dossier naar het NOVO doorgestuurd. „We zijn ons er niet altijd bewust van geweest dat tussen al die vluchtelingen ook mensen met bloed aan hun handen zitten," erkent IND- woordvoerster Charlotte Menten. „Maar nu we meer expertise ontwikkelen bij bijvoorbeeld de verhoorambtenaren, pikken we er steeds meer verdachten uit." Opmerkelijk is dat veel beulen zelf hun wandaden opbiechten, vaak als IND-ambtenaren vragen zij in een oor log betrokken zijn geweest bij mishan deling, verkrachting of moord. „Mensen realiseren zich niet altijd dat wij hier misschien anders tegen hun belevingen aan kijken dan zijzelf," zegt Menten. Marleen de Roos, de Arnhemse offi cier van justitie die het NOVO-team leidt, gelooft dat uit al die dossiers de komende jaren zeker een rechtszaak komj. „Maar wanneer weet ik niet. Door nieuwe getuigenverklaringen kan een zaak ineens in een ander daglicht ko men te staan. Dat zijn zaken waarvoor meestal geen andere bewijzen dan ge tuigenverklaringen bestaan. En dan wordt het nog eens extra ingewikkeld omdat mensen in Kosovo alle papieren moesten inleveren, en in delen van voormalig Joegoslavië de doden niet zijn geregistreerd." Aanwezigheid van de verdachte in Ne derland is een criterium om een zaak uit te kunnen pluizen, net als de aanwezig heid van een getuige. Het verhoogt de slagingskans van opsporing en bewijsga ring. „Het komt wel eens voor dat een slachtoffer zijn beul tegen het lijf loopt in een asielzoekerscentrum", zegt De Roos. „Maar zelfs dan moeten we voor opsporing en bewijsgaring al gauw de grens over om meer getuigenissen te krijgen. Andere bewijzen zijn er meestal niet. En er zijn veel verklaringen nodig om een verhaal betrouwbaar te kunnen reconstrueren. Geruchten kunnen uit groeien tot waarheid. Bovendien komt het geregeld voor dat getuigen weigeren te praten. Of de 'getuige' blijkt ten tijde van het delict heel ergens anders ge weest te zijn." politie", aldus de Haarlemmers. Tot hun verbazing liet de po litie tijdens het proces eerder geuite aantijgingen vallen. De grootste leugens die in eerste instantie waren verspreid ('ze werden naakt aangetroffen', 'ze probeerden de politie om te ko pen') zouden niet eens meer naar voren zijn gebracht tijdens de rechtszaak.' De vrijgesproken mannen reppen in hun brief niet over terugkeer naar Nederland. Hier wacht hen nog een rechtszaak wegens drie vermeende on- tuchtzaken. Het openbaar mi nisterie in Haarlem zal Thai land niet op korte termijn om uitlevering van de Haarlem mers vragen. De twee zullen in februari worden gedagvaard. Mochten zij niet ter zitting ver schijnen, worden ze eventueel bij verstek veroordeeld. Een van de mannen is als le raar verbonden aan het Kaj Munk College in Hoofddorp. De school heeft ontslag aange vraagd voor de docent. Rector Harkema van het Kaj Munk College wenst geen enkel com mentaar te geven op de vrij spraak van de leraar in Thai land. Het bestuur van de school was vanochtend niet bereik baar. Oplossing voor zelfstandigen den haag anp Staatssecretaris Vermeend van financiën heeft een oplossing gevonden voor het probleem dat kleine zelfstandigen per 1 januari meer moeten gaan be talen voor hun ziektekostenver zekering. Per 1 januari komen zelfstandigen die een belast baar inkomen hebben van min der dan 41.200 gulden in het ziekenfonds. Zelfstandigen die zich nu vanwege hun jonge leeftijd goedkoop kunnen ver zekeren, dreigen dan meer te moeten betalen. Is oplossing zal de belastingdienst bij de kleine zelfstandigen gaan kijken naar de twee beste inkomensjaren over de laatste drie jaar Eerst werd naar het gemiddelde in komen gekeken. Pagina 2: commentaar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3