Ids Postma vertilt zich aan halters Martin Hersman verlaat Thialf met rugblessure DIOK kan weer eventjes lachen H olleyhalsters van Gemini/Kangeroes hebben het 'net niet' Senate Groene wold lis klaar voor aanval jp de 'oude' garde Sport ftozendaal doet een reep naar de macht fcylla daalt gelaten f naar eerste divisie De Goede pakt regionale cyclocross-titel 10 IfRENVEENj U [rijdlustig keken Renate Groe- j' ewold (23) en Anni Friesinger 11 2) elkaar gisteren op het ere- odium van ijsstadion Thialf in. „Het wordt tijd voor de Du ieuvve garde", zei de jonge haatsster uit Musselkanaal woonachtig in Heerenveen) te rn haar collega-rijdster uit het [lid-Duitse Inzeil. Op de 1500 meter van de we- Idbekerstrijd in Heerenveen ad het tweetal zich even tevo- 'M| n verrassend het sterkst ge- iond: Friesinger één, Groene- old twee. Op de afstand die iet eens haar beste is - Groe- >wold is specialiste op de 3000 (in mindere mate) 5000 me- - heeft de Drentse na de e wereldbekerwedstrijden leiding in het klassement in de mijl zowaar stevig in inden. Gisteren schaatste ze or het eerst onder de twee inutengrens (1,59,53). Voor een 'machtsovername' het nog te vroeg, maar tot ïj ar genoegen constateerde oenewold dat Gunda Nie- ann op de 1500 meter een te- gslag ondervond van een uit- ipje naar Wenen. In de Oos- nrijkse hoofdstad figureerde achtvoudig wereld- en ze- nvoudig Europees kampioe- allround vrijdag bij de ver- ?zing 'sportvrouw van de uw'. Dat, plus het feit dat ze nacht slechts vier uurtjes ep, weerhield Niemann er za- rg (S JOHANN MAST terdag echter niet van om 'ou derwets' de overwinning op de 5000 meter op te eisen. Dat deed ze bovendien in een baan record op Thialf en slechts drie tellen boven haar eigen wereld record: 7,00,79. Gisteren waren de krachten echter verdwenen bij de rijdster uit Erfurt. Niemann kwam niet verder dan de negende plaats op de 1500 meter en leed daar mee de eerste nederlaag van het seizoen. Op het podium van de 1500 meter stond derhalve het jeug dige drietal Friesinger-Groene- wold-Li Song. De pas 18-jarige Chinese Li Song excelleerde net als een week eerder in Inzeil. Met haar tijd van 2,00,08 verbe terde ze het wereldrecord voor junioren. „Leuk voor het internationale schaatsen", noemde Renate Groenewold het beloftevolle optreden van de Chinese, die pas sinds haar dertiende schaatst en als zestienjarige fi gureerde op de Olympische Winterspelen van Nagano. Groenewold bevestigde na haar beloftevolle start in Inzeil, waar ze vorige week derde plaatsen behaalde op de 1500 en 3000 meter, dat haar capaciteiten dit seizoen flink toegenomen zijn. Op de 5000 meter bleef ze za terdag met een vierde plaats in het spoor van het Duitse drietal Niemann-Pechstein-Friesinger. Groenewold verbeterde haar persoonlijke record tot 7,10,43. Experiment met gerichte krachttraining werkt averechts HEERENVEEN GUS VAN OOSTEN Martin Hersman f fee marathons in één etmaal, twee verschillende winnaars. Miel zendaal won zaterdag in Deventer, gisteren was Jan Maarten ideman de beste in Assen. De schaatsei; uit Oldebroek toonde h de sterkste in de massasprint. Na acht KNSB-wedstrijden is zendaal, die in de Drentse hoofdstad als tweede eindigde, de uwe lijstaanvoerder van het klassement. let duel tussen René Ruitenberg en Rozendaal om in het bezit RB de KNSB-beker te komen was ongelijk. Ruitenberg, vanaf het m 'in dit seizoen klassementsleider, kwam op de kunstijsbaan De De' ielt halverwege de race over 100 ronden,ten yal. )e wedstrijd in Assen was saai. Weinig ontsnappingen en weinig elheid. Voor Heideman de ideale omstandigheden. De Weh- vhe mprijder, met vier seizoenzeges achter zijn naam, had zich ge- lard voor de eindsprint. In de finale hoefde hij overigens niet af ibei rekenen met zijn grootste concurrenten Angenent, Huizebosch, Gr< nkhaar en Van der Veen. Dat viertal kwam op het verraderlijke samen met vijf andere schaatsers ten val. De ingezakte schouders, de vertwijfelde blik in de ogen en de raadsels waarin Ids Postma sprak, lieten er geen misverstand over bestaan. De in potentie beste schaatser van de wereld lag afgelopen weekeinde tijdens de we reldbekerwedstrijd in Heerenveen weer eens vreselijk met zichzelf overhoop. Postma op donderdag bij wijze van experiment een extra krachttraining had ingelast. Die inspanning had 48 uur later op het ijs van Thialf waarschijnlijk een averechts effect. De krachttrainingen van de kernploegleden zijn sinds een half jaar geoptimaliseerd. Op voorspraak van coach Gerard Kemkers volgen de schaatsers de programma's van Jim Mc Carthy. Via e-mail, want sinds 1 november zit de Amerikaan weer in Milwaukee. De indivi duele krachttraining van Post ma, waarover hij inhoudelijk niets wilde zeggen, staat echter geheel los van de invloeden van McCarthy. Postma besloot in samen spraak met Gemser om, in een periode van het seizoen waarin dat nog kan, een experiment uit te voeren. De twee zochten naar een mogelijk positief ver band tussen een specifieke krachttraining en de wedstrijd twee dagen later. Het effect viel echter negatief uit en dat was eigenlijk voorspelbaar. De her stelperiode tussen de kracht training en de race was zo kort dat Postma wel vermoeid aan de start moest verschijnen. Gemser bestreed echter dat hij met de krachttraining van Postma tegen de algemene fy siologische principes in had ge handeld, maar wilde niet uitleg- Postma las zaterdag zijn naam na de 1500 meter (in 1.51,74) op de uitslagenlijst pas op een be schamende zestiende plaats te rug. De wereldkampioen op de ze afstand legde drie seconden toe op de Noorse winnaar Adne Sondral (1.48,76) en twee tellen op het achtervolgende trio Rint- je Ritsma, Jan Bos en Gianni Romme. „Dit is geen tijd die bij mij past", zei hij met gevoel voor understatement na één van de slechtste ritten uit zijn loopbaan. De verleiding is groot om Postma, die de naam heeft een 'tobber' te zijn, mentale proble men toe te schrijven. Sprinter Jan Bos had de olympisch kam pioen op de 1000 meter in de kleedkamer horen mompelen dat het deze keer met zijn 1500" meter 'niets zou worden'. Bos had zich daar niet als enige over verbaasd. „Ids is fysiek in orde, dus zit het bij hem tussen de oren", droeg hij als verkla ring aan. Postma was zaterdag echter niet alleen mentaal maar ook li chamelijk van slag. Hij gaf zelf aan, zonder in details te treden, in de afgelopen week 'iets' an ders in de training te hebben gedaan. Zijn coach Henk Gem ser lichtte een tipje van de slui er op door aan te geven dat gen wat hem ertoe had bewo gen voor deze ongebruikelijke opzet te kiezen. Ab Krook, top sportcoördinator van de KNSB, nam het voor Gemser op. „In topsport wordt op het randje gewerkt. Om verder te komen, moeten soms bepaalde risico's worden genomen." Postma en Gemser beoor deelden het experiment met de halters als mislukt en grijpen de rest van het seizoen terug op de vertrouwde trainingsprogram ma's van de afgelopen jaren. In hoeverre Postma's zelfvertrou wen op langere termijn schade op heeft gelopen is moeilijk te zeggen. Voor de Friese schaat ser was de wereldbekerwed strijd in Heerenveen zijn laatste krachtmeting voor het NK all round over een maand in Den Haag. Postma bereidt zich vanaf volgende week in Collalbo voor op het nationale titeltoernooi. dat bepalend is voor de plaat sing voor het EK allround in Hamar. Gemser twijfelt er niet aan dat Postma, ondanks de flop van zaterdag, in grote vorm op het NK zal verschijnen en vol vertrouwen de competitie met zijn voornaamste concur renten Ritsma, Romme en Her sman zal aangaan. Hoe onvoor spelbaar en kwetsbaar zijn kop man soms ook kan zijn. Gemser reageerde in Thialf een beetje geprikkeld: „Wat Ids hier heeft laten zien, was niks. Maar ik zeg je dat het niet Post ma was die daar schaatste. En ach: we hebben al zo vaak wind tegen gehad en het uiteindelijk toch gehaald. Dus laat ons nou even." Baanrecord Romme op 10 km HEERENVEEN GUS VAN OOSTEN Maitin Hersman stapte gisteren na 6400 van de 10.000 meter met een rugblessure van het ijs. De schaatser uit Sassenheim raakte donderdag ge blesseerd tijdens een lichte krachttraining. Sa- nex-coach Geert Kuiper vermoedt dat er een wervelkolom is verschoven bij zijn pupil. Hersman vertrekt vandaag naar Tenerife voor een trainingskamp van tien dagen. Op het Cana- rische eiland zal hij aan zijn blessure worden be handeld. De schaatser kan de duurtrainingen op de fiets gewoon afwerken. Hersman, die op weg was naar een persoonlijk record, kon door de op spelende rugblessure in zijn rit tegen Gianni Romme in de bochten niet meer overstappen. Gianni Romme trok gisteren de lijn van de af gelopen weken door. De stayer met allround-as piraties won de 10 kilometer in een nieuw baan record (13.21,81 minuten). De oude toptijd stond op naam van Bob de Jong die in maart van dit jaar de 25 ronden in 13.26,61 minuten reed. Romme was meer verbaasd over zijn 1500 me ter tegen olympisch kampioen Adne Sondral dan zijn tien kilometer. Het verschil bleef beperkt tot minder dan een seconde en hij bleef dicht in de buurt van de specialisten Ritsma en Bos. Romme was in de laatste ronde van zijn rit zelfs iets snel ler dan de Noor. Met een tijd van 1.49.63 liet hij een mooi persoonlijk record noteren. „Ik heb altijd met veel trainingsarbeid in mijn benen toch nog heel hard kunnen schaatsen", zei Romme. „Mijn basisniveau ligt gewoon hoog. Het is de bedoeling om straks tijdens EK's en WK's piekjes op mijn prestatiecurve te zetten." ELTENNIS* RON HOOGENDAM je/G 't doek is gevallen voor Scylla. levvel de Leidse ploeg nog ee duels moet spelen werd Leidse trots, die niet in actie am, door de drie punten die esta scoorde tegen Ankerstars de eredivisie geknikkerd. De latsen van Scylla en wellicht |lamanders zullen worden ergenomen door het Lim- irgse Kluis en Treffers uit Arn- 1. ft m. Ook voor de andere regio- Degen die uitkomen op lan- lijk niveau is de beslissing ei (fi na gevallen. Bijvoorbeeld or Pecos-2 dat door de 9-1 Hoi envinning op Red Stars het itedivisieschap nagenoeg ilig heeft gesteld. ")e regio Leiden is landelijk in breedte weliswaar sterk ver- xveel genvvoordigd, maar heeft (alle< lor de degradatie van Scylla iiswi)en P^oe8 meer °P het hoogste veau. Scylla is daar niet rou- g om. De Leidenaars willen SH et zelf opgeleide talenten erken. Het stapje terug was >or het vertrek van Peter Paul ZB Vrind reeds ingecalculeerd. K pi* m een grafstemming is dus stané en sprake. Gerard Bakker se- or maakt zich niet druk: Velnee, er lopen bij Scylla zo- etjFf*ei talenten rond. We komen 'termijn echt wel terug." Scylla zal in de voorjaarscom petitie weer tegen Döcos of Pecos moeten spelen. Beide ploegen konden zaterdag onbe vangen hun wedstrijd spelen. Docos reisde af naar Dalfsen en zadelde DTV'84 niet alleen met een 10-0 nederlaag op, maar ook met degradatie naar de tweede divisie. Fred van Oos tenrijk, Ed van den Berg en Re né Hijne eindigen met het duel tegen kampioen Treffers thuis voor de boeg op een tweede plaats. Datzelfde Treffers bleek veel te sterk in de één na hoog ste klasse. De Arnhemmers wa ren te gast bij Pecos en hadden in de Voscuyl zes punten nodig voor de titel. Het bezoekende drietal Geert Verhaegh, Martin Brinkhoff en Albert Geerling scoorden er zelfs negen (1-9). Voor Pecos redde Marco van der Meijden (in twee games te gen Verhaegh) de eer voor de Oegstgeestenaren. Tegenover het 1-9 verlies van het Oegstgeester vlaggenschip stond een 9-1 triomf van Pecos- 2 tegen Red Stars uit Venray. Friso Reitsma, Ron Schipaan- boord en Remco van der Does, die een potje verloor, konden hun geluk niet op. Pecos-2, dat nog moet aantreden tegen TT- CV, staat vier punten voor op SKF, terwijl die ploeg het sterke Ook Gerard Bakker jr. kon niet voorkomen dat Scylla degradeerde. LEIDEN PIETER VAN DER VLIET DIOK heeft zich gerevancheerd voor een serie nederlagen door met 31-16 te winnen van Roo sendaal. Het was een belangrij ke overwinning voor de Leidse ploeg, die samen met Amster damse AC. Ascrum en Rotter damse RC nog strijdt om twee plaatsen in de play-offs. Met nog twee speelronden te gaan, zijn landskampioen Haagsche RC en Castricum al zeker van een plek bij de laatste vier. Hotak'68 moet bestrijden. In de tweede divisie groep 4 greep Bergeyk de titel nadat de Brabanders Ilac met 7-3 ver sloegen. Rijnsoever, dat even eens tot een 7-3 winst kwam te gen Integer Groep, kan volgen de week de tweede plaats opei sen. De Katwijkers, die zonder Marco Cecchi opereerden, moeten dan wel Spaarne van het lijf houden. De Treffers uit Roeloefarendsveen eindigt hoogstwaarschijnlijk ook op een tweede plaats. Zonder Kish Prashad kwamen de Veners te gen Amsterdam'78 niet verder dan een 6-4 winst. Dé broers Ron en Rico van Veen zorgden voor de punten. Het gat met Hotak is ondertussen opgelo pen tot zes punten en dat lijkt een onmogelijke taak om dat goed te maken. De vrouwen van Docos boekten in en tegen Hoonhorst hun eer ste overwinning. Maar ondanks de 6-4 winst werd de degradatie naar de derde divisie een feit. Pecos, dat uitkomt in de tweede divisie groep 2, boekte in de strijd tegen degradatie een fraaie 6-4 zege op Hotak'68. Maar de overwinning had wei nig glans, omdat concurrent Luto gelijkspeelde bij kampioen Maasbree. Volgende week staat Pecos-Luto op het slotprogram- ma en voor Ghislaine Burink, Iris Sjaardema en Miranda Karsdorp moet dat treffen re sulteren in minimaal een 7-3 overwinning wil het Oegstgees ter team het tweedeklasser schap blijven behouden. foto'Archief „Dit hadden we nodig", zei coach Iain Krysztofiak. De En gelsman heeft maar tot woens dagavond om zijn spelers echt scherp te krijgen. Dan spelen de Leidenaars een cruciaal duel tegen Rotterdamse RC, dat op de vijfde plaats staat, één plaats boven DIOK met vier punten meer. Zonder routinier Yves Kum- mer begon DIOK aan de wed strijd en direct lieten de Leide naars zien dat ze op jacht wa ren naar de maximaal haalbare vijf punten. Roosendaal moest in het begin het antwoord schuldig blijven, maar verzette zich met hand en tand tegen de onophoudelijke aanvalsgolven van de Leidenaars. Een Bra bantse verdedigingsfout werd door Mark Schoon afgestraft, terwijl Kummer's vervanger Ju nior Ramos fraai scoorde, waar na Troy Riatt 12-0 converteer de. Maar in plaats dat DIOK de teugels nog strakker aanhaalde, gaf het Roosendaal de ruimte om zich in de wedstrijd te spe len. Ton Manicus tekende voor de vijfpunter terwijl Ton Luyckx, na een try van Riatt, de ruststand op 15-8 schopte. In de tweede rondgang was Luyckx direct voor de tweede maal succesvol en de Braban ders voerden de druk op. DIOK herpakte zich met een prachti ge actie van scrumhalf Robert the wessel' Dunster, die als een wervelwind het veld overstak en een line-out forceerde. Ramos scoorde zijn tweede try, waarna Riatt het nog eens dunnetjes over deed. Met een try en een dropgoal tekende de Nieuw- Zeelander voor de 31-16 eind stand. The Bassets werd op eigen veld door de Amsterdamse AC met 64-15 onder de voet gelo pen. De Sassenheimers kregen wel kansen, maar de gretigheid van de Amsterdammers zorgde voor een regelmatig scorever loop. The Bassets staat nog al tijd puntloos onderaan. Suzanne de Goede heeft tijdens de regio kampioenschappen cyclo-cross 1999-2000 voor de Regio West (Noord-Holland en Zuid-Holland 1 2) de eerste plaats be haald. De 15-jarige renster van de Leidse wielervereniging Swift troefde de torenhoge favoriete Els Jongeling af. Maar de Zoeter- woudse kan niet trots zijn op het aantal concurrentes, dat ze versloeg. In Spijkenis- se ontving het organiserende. PRC Delta immers maar vier inschrijvingen in de da- mes-categorie. Jongeling, een aantal jaren ouder dan De Goede, drukte (ook) dit jaar een stempel op de wedstrijden van het nationale cyclo crosscircuit. Op het parcours aan het Wiel- renpad had de Rijswijkse echter haar dag niet. Haar concurrente van Swift maakte daar ongenadig gebruik van. „Ik ben tot nu toe steeds achter Els gefinisht", aldus de kersverse regiokampioene. „Maar het was in Spijkenisse een mooi technisch rondje. Met wat stukjes weg ook, dus je kon af en toe even lekker aanzetten." Voor De Goede staan alle wedstrijden van dit seizoen puur in het teken van 'erva ring opdoen'. Daarom neemt ze tevens met- wilskracht deel aan de plaatselijke en regio nale cyclo-crossen, die het rijkgevulde wie- Ierprogramma kent. Het relatief onervaren talent van Swift waagt zich niet aan voor spellingen.' Liever ook niet als ze gevraagd wordt een verwachting over het Neder lands kampioenschap uit te spreken. „Ik ben gewoon te jong om dan vooraan te kunnen rijden. Bovendien speelt er een ge luksfactor mee." In Spijkenisse waren meer podiumplaat sen weggelegd voor regionalen. Zo pakte de ervaren Hillegommer Peter Reitsma na zes tig minuten zilver bij de elite-renners. Harm Bronkhorst uit Nieuw-Vennep won de strijd bij de neo-amateurs, vlak voor Hazerswoudenaar Piet Smits (derde). Sebastiaan Langeveld uit Lisse zegevierde bij de nieuwelingen. M - jU-EYBAL CHRIS HARTMAN °°t overwinningen op respec- ipar« VeliJk Protos en Skania bewe- Wippo n de volleyballers van NOVO 'Leython nog eens ten over- ^de dat zij in het linkerrijtje 111 de stand thuishoren. De annenploeg van RW presen te zich minder goed door to hekkensluiter 'nzero/Sovicos 2 te verliezen. de wouwen was er winst )or RVV (op VTC Woerden) en Mes voor Gemini/Kangeroes egenWC2). oen de wedstrijd begon deel- 'en Gemini/Kangeroes en WC 2 de derde plaats. Hoewel de ploeg uit Voorschoten niet slecht speelde, was het steeds een kwestie van 'net niet'. Coach Nico Halsema: „Ons grootste manco was dat we te weinig servicedruk ontwikkel den. Een ander probleem was dat de pass het af en toe liet af weten. Bij WC waren die on derdelen van het spel beter ver zorgd. Zeker vier speelsters van de ploeg hadden een lastige serve. Passend stak het ook be ter in elkaar." Gemini verloor de eerste set met 10-15 en de tweede met 13- 15. In het derde speldeel nam de thuisclub een 9-1 voor sprong, die echter weer als sneeuw yoor de zon verdween (9-10). Toch pakte Gemini de set met 15-13. De opleving was echter van korte duur, want in set nummer vier was WC weer de beste: 10-15. De vrouwenploeg van RW kwam verdienstelijk voor de dag in de thuiswedstrijd tegen VTC Woerden. Voor aanvang van het duel stond VTC Woer den tiende en RW negende. Spelverdeelster Annelies Slab- bertje: „Het was daarom een belangrijke wedstrijd. Bij winst zouden we afstand nemen van de degradatiezone." Zowel in de eerste als de derde set moest RW een behoorlijke achter stand wegwerken. In de eerste reeks veranderde» het een 8-11 score in 15-12 en in de derde werd het na een 1-5 stand 15- 13. In het tweede bedrijf was RW heer en meester: 15-5. Slabbertje: „Ik heb geen mo ment het idee gehad dat we de wedstrijd konden verliezen. We hebben veel servicedruk kun nen uitoefenen en zorgden met de middenaanval voortdurend voor dreiging." De mannen van RW verloren in Rijnsburg de partij tegen hekkensluiter Sovicos 2 met 0- 3. „Een drama", keekRW-aan- voerder Ronald Verhey op de ontmoeting terug. „Van de eer ste tot de laatste bal hebben we vreselijk slecht gespeeld. Blok kerend en in het achterveld hadden we geen bal. Bovendien was onze opslag veel te gemak kelijk. De tegenstander kon er alles mee doen. In mijn ogen was er te weinig beleving." So vicos, dat in vijf wedstrijden slechts een punt had verza meld, won de confrontatie via setstanden van 10-15, 12-15 en 11-15. Verhey: „Sovicos is een ploeg met een paar gerouti neerde spelers. Maar absoluut geen bijzonder team. We heb ben het volledig aan onszelf te wijten. Dit was de slechtste wedstrijd van het seizoen. Een dieptepunt." Leython kon in eigen hal de strijd met Skania in eerste in stantie niet naar zijn hand zet ten. Uiteindelijk besloot coach John Groen maar te wisselen. Hij bracht Niels Groen in voor spelverdeler Bas Donkers en Paul de Winter voor Mare Stronkhorst. Toen begon het te lopen. Mede door het goede spel van aanvaller Soren Bis- gaard eigende Leython zich de eerste en tweede set toe. In bei de gevallen kwam het einde met 15-8. In de derde episode behoefde Leython niet tot het uiterste te gaan om Skania on der de duim te houden. Ley thon won de set met 3-0. Groen: „Skania is een van de mindere ploegen in onze klas se. Vooral de spelverdeling vond ik niet best." Voor Bis- gaard, die na de winterstop ver trekt, heeft Leython inmiddels een vervanger gevonden. Het gaat om Peter Sniekers, een aanvaller uit Limburg, die in Leiden studeert. Frans van den Berg, coach van de volleyballers van NOVO. was na afloop van de uitwed strijd tegen Protos een tevreden man. Niet alleen omdat zijn team het duel met 3-0 had ge wonnen, ook door de wijze waarop de winst tot stand kwam. Van den Berg: „Tot voor kort werd ons spel gekenmerkt door pieken en dalen. Bij Pro tos speelden we echt niet flon kerend. maar haalden we wel steeds een redelijk niveau. Ver dedigend kwamen we goed voor de dag. Zowel aan het net als in het achterveld. Daarbij kwam dat we minder fouten maakten dan onze tegenstan der." De eerste set kon nog alle kanten op. Uiteindelijk was NOVO de gelukkigste van de twee (16-17). Daarna domi neerde het team uit Noordwijk. Via twee keer 11-15 trok NOVO de volle winst naar zich toe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31