>PORT Machlas nog altijd een probleemkind walkend Quick Boys ligt nog steeds op pijnbank Straathof is verbaasd over eigen prestaties 'Heb ik gewonnen, is het echt?' ubbeltitel voor Lareau/O'Brien itford De Canadees Sebastien Lareau en de Amerikaan Alex jrien hebben in Hartford verrassend de wereldtitel tennis in dubbelspel veroverd. Het duo, als vierde geplaatst, versloeg [favoriete tweetal Bhupathi/Paes uit India vlot in drie sets: 6- 2 6-2. De Aziaten waren als eerste geplaatst. Lareau/O'Brien men de wereldtitel over van Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. arhuis verloor vrijdag met zijn nieuwe partner Jared Palmer laatste groepswedstrijd van de nieuwe kampioenen. Daar- or eindigde het Nederlands-Amerikaanse koppel op de derde de groene groep en konden Haarhuis en Palmer naar lankzeller Van Geemen imponeert imea Plankzeiler Martijn van Geemen heeft bij het WK Mis- in Noumea (Nieuw-Caledonië) boven verwachting gepres- rd. De windsurfer uit Monnickendam kwam in het eindklas- nent op de achtste plaats uit. Daarmee verdiende hij een ribewijs - een zogeheten quotumplaats - voor Nederland bij Olympische Spelen in Sydney. ainersstaf Quick Boys uitgebreid vvuk De trainer van het tweede elftal van Quick Boys, Arie iDuijn, is toegevoegd aan de trainersstaf van het eerste. Van yn gaat samen met hoofdtrainer Cees Tempelaar de trainin- van de uit 20 spelers bestaande selectie verzorgen. Van m was al betrokken bij de coaching van het eerste op zater- lerwoudgeluiden' bij Katwijk ivuk Scheidsrechter Kruithof heeft na de wedstrijd Katwijk - art Wit '28 van zaterdag rapport opgemaakt naar aanleiding oerwoudgeluiden'. Die werden door een deel van het Kat- ;se publiek gemaakt achter het doel van de Rotterdamse lman. Volgens Corrie Kruithof, die haar eerste hoofdklasse- 1 floot, maakte suppoosten een einde aan het geroep. Op oek van het bestuur van Zwart Wit' 28 rapporteert de arbi- ïet voorval aan de KNVB. Volgens de Rotterdamse club had Katwijk-publiek ook racistische taal geuit in de richting van wee Zwart Witspelers van Turkse afkomst. Katwijk-voorzit- aap van de Bent zegt dat het bestuur van zijn club deze k spreekt over maatregelen om herhaling te voorkomen, it we zullen doen, zal in de lijn liggen van wat we afgelopen rdag hebben gedaan. We zetten daar suppoosten en andere :nde clubmensen neer." schaatsster. Judith Straathof verbaasde niet alleen de bui tenwacht, maar ook zichzelf met de buitengewone prestaties die zij het afgelopen weekeinde tijdens de wereld beker in Heeren veen leverde. De 22-jarige Zoeterwoudse spoelde in Fries land de nare bij smaak weg van een seizoen waar in maar weinig wilde lukken. Een week eerder in In zeil maakte ze al duidelijk dat ze voor vol aange zien wil worden en in Heerenveen leverde ze daar nog maar eens het bewijs van door haar per soonlijke records op de 1500 en 5000 meter te verpulveren. „Dit had ik zeker niet verwacht. Ge rard Kemkers had aangegeven dat ik mijn eigen race moest rij den. Vooral omdat hij ver wachtte dat mijn tegenstand ster Song in het begin harder zou gaan, maar ik kon vlak bij haar in de buurt blijven." Straathof, die sinds de invoe ring van de klapschaats op de eerste honderden meters maar moeizaam kan wegkomen, was vooral zeer tevreden over haar opening. „In Inzeil was die nog 27.9 en nu 27.0. Bijna een se conde er van af." Het resulteer de gisteren in een eindtijd van 2.00.83, waarmee ze bijna vier seconden van haar vorige snel ste tijd afsnoepte. Straathof werd daarmee in het internatio nale veld achtste en eindigde voor Tonny de Jong, Annama- rie Thomas en zelfs Gunda Niemann. „Ik werd gedragen door de aan moedigingen van het pu bliek." Het feit dat ze een dag eer der diep was gegaan op de vijf kilometer leek haar nau welijks te de ren. Daar droeg een schitteren de race ongetwijfeld aan bij. „Ik heb ruim 19 seconden van mijn persoonlijk record afgehaald", aldus de Zoeterwoudse die met 7.25.32 de twaalfde tijd reed in Heerenveen. Haar oude record stond op 7.44.52. Het totaal aantal pr's dat Straathof dit seizoen heeft gere den komt daarmee op zeven te staan. Het is eens te meer een bewijs van Straathofs groeiende vorm. Zelf blijft ze er nuchter onder. „Ik ben gewoon lekker aan het schaatsen." Zoeterwoudse schaatst ijzersterke persoonlijke records Ajacied Van Halst maakt sterke rentree tegen Utrecht Jan Wouters is er nog steeds van overtuigd dat Nikos Machlas zijn transfersom van 19 miljoen gulden zal waarmaken. ,,Dat is een kwestie van tijd", sprak de coach van Ajax na de 2-0-overwinning tegen FC Utrecht. De Griekse recordaankoop kreeg weer legio kansen, maar hij slaagde er niet in het net te vinden. Wouters verloste Machlas na 74 minuten uit zijn lijden. Met een boosaardige blik zocht de Griek meteen de kleedkamer op. Wamberto verving hem, omdat hij een snelle, wendbare speler is en volgens Wouters daarom voor meer dreiging zou zorgen. „Maar de wissel had ook te ma ken met het spel van Nikos", bekende de coach. De spits hield bijna geen bal vast en ver prutste de mooiste kansen. Typerend was de manier waarop de 2-0 viel. Machlas kon de bal zo intikken, maar als een pupil miste hij de bal. Ge lukkig voor hem kwam de bal vervolgens voor de voeten van Grönkjaer die simpel scoorde. Ajax was na 33 minuten op voorsprong gekomen via een kopbal van de jubilerende Win ter, die zijn tweehonderdste wedstrijd voor Ajax speelde. Nikos Machlas maakte pas zeven doelpunten in de compe titie en drie in de UEFA-beker. De laatste keer dat hij scoorde, is al vier weken geleden, toen hij er drie maakte tegen FC Den Bosch. Het vreemde is, stelt Wouters, dat Machlas in het na tionale elftal van Griekenland wel makkelijk scoort. Een week geleden scoorde hij tegen Nige ria nog twee keer. Wouters: „Nikos scoort overal, behalve bij Ajax lijkt het wel." Dat hij bij Ajax nog steeds niet is geassimileerd, heeft vooral te maken met het lastige spelsysteem. Bij Vitesse was hij de pure afmaker, maar in Am sterdam wordt van een spits meer verwacht. Machlas moet ook als aanspeelpunt en kaatser fungeren. Ajax begon veelbelovend, maar zakte gaandeweg terug naar een bedenkelijk niveau. Er werd slordig gespeeld en de spelers straalden weinig spel vreugde uit. „De passing was slordig en we hadden moeite de vrije man te vinden", mopper de Wouters. De winterstop komt nabij, maar het spel van Ajax is nog steeds niet veel be ter dan aan het begin van het seizoen. Dat moet de beleids bepalers, en met name Wou ters, zorgen baren. Zeker als de spelers nog altijd moeite heb ben met simpele ABC'tjes als passing en de vrije man zoeken. Een opsteker was de goede rentree van Jan van Halst, die pas zijn vierde duel voor Ajax speelde. Maar het was ook met een zijn beste. Hij speelde zijn laatste wedstrijd op 20 augus tus, tegen MW, waarna hij op de bank belandde en later ge blesseerd raakte. Als vrije ver dediger speelde hij bijna fout loos en durfde hij door te schuiven naar het middenveld. Zijn passes kwamen niet altijd aan, maar hij mist dan ook wedstrijdritme. Gezien het spel van Ajax en het dappere verweer van Utrecht was de zege geflatteerd. Sterker, Utrecht kreeg vooral dankzij de gevaarlijke Cairo (hij speelde De Cler helemaal zoek) een handvol uitstekende kan sen om te scoren. Zelfs na de rode kaart voor Bosschaart in de 76e minuut was Utrecht nog kansrijk. De ploeg had ook nog de pech dat arbiter Van Huiten bij de stand 1-0 ten onrechte de goal van Cairo afkeurde. Hij zou hands hebben gemaakt. Ajax: Grim; Nieuwenburg, Verlaat (58. Chivu), Van Halst, De Cler, Winter, Knopper, O'Brien, Grönkjaer, Machlas (74. Wamberto), Laudrup. FC Utrecht: Wapenaar, Lucius, Van der Gaag, Zwaanswijk, Bosschaart, Cairo, Oliseh, Robbemond, Groenen dijk (68. Dijkhuizen), Kuyt (68. John de Jong), Martel. uw historisch dieptepunt voor Katwijkers: de onderste plek op de ranglijst DRECHT JANET VAN PUK ileurstelling was groot, maar van pa- was nog altijd geen sprake bij Quick dat zaterdagmiddag voor het eerst lange en roemruchte geschiedenis de naar de onderste plek op de ijst. Dat gebeurde na het 2-1 verlies ïrendrecht. nu? 'oon doorgaan, maar dat valt niet zei trainer Cees Tempelaar, die na p snel de kleedkamer uit was en bui- tilletjes heen en weer liep, met zijn en diep in zijn zakken en zijn hoofd [estopt in zijn kraag. „We hadden de- edstrijd weer niet hoeven te yerlie- nu? ndag, dinsdag en donderdag goed en en zaterdag weer voetballen", zei eerder Gert Aandewiel, die als een de laatsten de kleedkamer uitkwam, situatie wordt wel steeds nijpender, inik om te presteren wordt steeds en dat is nou juist net datgene wat ■iet nodig hebben. Maar ik heb niet J dat we er niet meer uit kunnen komen. En we moeten het ook niet moei lijker maken dan het is. Juist niet. We moeten geen paniek veroorzaken, maar loskomen van deze wedstrijd en vanaf morgen weer vooruit kijken naar de vol gende." Wat nu? „Het bestuur neemt op zaterdagmiddag met een wijntje erbij nooit belangrijke be slissingen. Ik heb vanmiddag in elk geval een elftal gezien dat er voor heeft gevoch ten", zei voorzitter Kees de Best in de be stuurskamer van Barendrecht. Wat ging er mis? Quick Boys scoorde een keer minder dan de tegenstander, doordat de aanvallers zich soms geen raad wisten met de kan sen en doordat Barendrecht-doelman Bri an Notenboom een uitstekende wedstrijd speelde. En doordat de hele Katwijkse verdediging stond te slapen in de tachtig ste minuut, toen Sander Rijsdijk twee me ter voor het doel he-le-maal vrij stond en een verre vrije trap van Dick Rietkerk rus tig kon aannemen: 2-1. Was Quick Boys slecht? Nee en ja. Niet in het eerste half uur. De Katwijkers (zonder de nog steeds gebles seerde Mamix van der Gun) begonnen enthousiast en aanvallend, en waren ze ker niet bang voor Barendrecht, dat dit seizoen al had gewonnen van Rijnsburgse Boys, Noordwijk en Katwijk. Quick Boys kwam na dertien minuten op achterstand door een mooie vrije trap over de muur van Dick Rietkerk, die het de Katwijkse verdediging de hele wedstrijd knap lastig maakte. De Katwijkse ploeg zakte niet di rect als een drilpudding in elkaar. Vier minuten later was het gelijk, toen Jeffrey Rutten een mooie Katwijkse com binatie perfect afrondde. Na een half uur daalde het spelpeil en in de tweede helft werd het helemaal niet beter. Quick Boys kon geen druk meer uitoefenen, de passes werden moeilijker en slordiger en er wer den veel fouten gemaakt. Het geloof was weer weg. Maar alleen Hans van der Plas speelde echt onder de maat. Wie kregen er kansen? De twee grootste waren voor Roscoe Viereck in de 25ste minuut en Peter Kruit vlak voor tijd. Rutten passte op Viereck, die alleen de keeper nog voor zich had. Notenboom kwam ver zijn doel uit, maar was niet op tijd bij de bal. Het kon bijna niet fout gaan, maar het ging wel fout: Viereck schoot tegen de doelman aan. Het lage schot van Kruit, na een mooie pass van Raymond Flaton, ging maar net naast. Daarnaast redde Notenboom goed bij schoten van Rutten, Kruit en Aandewiel en bij een kopbal van Martin van Beelen. Aan de andere kant kwam Quick Boys goed weg bij een vrije trap in de tweede helft die Dick Rietkerk opnieuw over de muur maar ook tegen de lat schoot. Tom van der Niet redde katachtig op een kop bal van Lars van Delzen en ving eenvou dig een veel te zacht ingeschoten bal van Rietkerk. In de twaalfde minuut van de tweede helft ging Richard van Schijndel in de fout, maar Pieter Vermaas schoot naast. De analyse Trainer Tempelaar: „We hadden moeite met die lange ballen van Barendrecht. Dan moeten we mee lopen, maar bij het tweede doelpunt stond die jongen toch helemaal vrij tussen vier man van ons. Ik heb Roscoe Viereck in de rust gewisseld omdat hij niet super in de wedstrijd zat en omdat Martin van Beelen redelijk scherp bezig was op de training. Maar in de wed rd Knopper ontwijkt een sliding van Oliseh, Alfons Groenendijk (rechts) kijkt strijd moet hij ook scherper worden. Het was allemaal 'net niet' en zo lijden we steeds van die kleine klote-nederlagen. En in de tweede helft lagen de linies verder uit elkaar, dan krijg je van dat hutsekluts- voetbal. Üaar kan een elftal dat al langer samenspeelt kennelijk beter mee om gaan." Aanvoerder Aandewiel: „Het scoren is ons grootste probleem, maar dat is een containerbegrip. Het gaat er dan ook om: hoe kom je tot scoren, hoe krijg je balbe zit, hoe voorkom je tegendoelpunten. We zijn het beste op de helft van de tegen stander. Als we worden teruggedrongen, krijgen we het moeilijk. We hebben de af gelopen week keihard getraind en nu komt toch de klap. Het zijn van die on grijpbare dingen." Zaterdagavond De supportersvereniging bood de selectie een tennisavond aan. „Dat is klasse maar ik ben niet echt vrolijk", zei Tempelaar. „Ik hoop dat ik vanavond wel een keer win", zei Aandewiel. Quick Boys: Van der Niet; Faerber, Van Dijk, Van Schijndel, Van der Plas; Timmermans (62. Kruit), Flaton, Ravensbergen; Rutten, Aandewiel, Viereck (46. Van Beelen). Gert Aandewiel: „De druk om te presteren wordt steeds groter en dat is nou juist net wat we niet no dig hebben." archieffoto kees van hoocdalem atlete van de eeuw. Zij reageerde emotio neel, in tranen. „Heb ik gewonnen?", vroeg ze herhaaldelijk. „Is het echt?" Vervolgens wendde zij zich tot Lewis en vroeg: „Is het soms hierom dat jij er ook bent?" In Monte Carlo vertelde de Hoofddorpse dat zij zich van de historische Olympi sche Spelen in Londen elke horde, elke serie en elke wissel wist te herinneren. „Na twee titels wilde ik naar huis terug keren, maar mijn echtgenoot Jan haalde mij over te blijven. Ik had er genoeg van. Ik wilde naar huis, omdat ik me uitgeput voelde. Ik zat te huilen omdat ik mijn kinderen miste. Mijn man zei me dat als ik naar huis zou gaan en niet meer zou lopen, ik dat zeer zou betreuren. Hij had gelijk." Carl Lewis deed bij zijn onderscheiding in Monte Carlo een eerbetoon aan zijn landgenoot Jesse Owens, de zwarte atleet die uitblonk op de 'Hitier-Spelen' van Berlijn in 1936. „Ik heb veel respect voor Owens", zei Lewis. „Als hij in zijn tijd perk niet vier keer goud had gewonnen, zou ik dat later in het mijne misschien ook niet hebben gedaan." foto ap De Internationale Atletiek Federatie heeft gisteren Fanny Blankers- Koen uitgeroepen tot 'atlete van de eeuw'. De Hoofd dorpse won in 1948 bij de Olym pische Spelen in Londen vier gou den medailles: 80 meter horden, 100 meter, 200 meter en 4 x 100 meter estafette. De onderschei ding van beste mannelijke atleet ging naar de Ame rikaan Carl Lewis, winnaar van ne gen gouden me dailles op de Olympische Spe len tussen 1984 en 1988. Beiden ontvingen hun onderscheidingen tijdens een gala diner in Monte Carlo uit handen van de Monegas kische Prins Al- bert. De keuze voor de 39-jarige Ameri kaan was minder verrassend dan die van de inmiddels 80-jarige Nederlandse. De IAAF koos duidelijk voor iemand uit een tijdperk dat niet zo van dopirig was door drenkt. In haar topjaren trainde zij soms niet vaker dan tweemaal per week. Tij dens een grootse huldiging met rijtoer in Amsterdam tussen tienduizenden land genoten, kreeg ze voor haar vier gouden plakken een fiets cadeau. Fanny Blankers-Koen zat gisteravond al een kwartier naast Carl Lewis en IAAF- voorzitter Lamine Diack voor het tot haar doordrong dat zij was verkozen tot

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21