Leidsch Dagblad Steun voor actie tegen studiehuis adeau dee! Anti-semitisme in Duitsland neemt toe Museum wil deel Japan-collectie kwijt Kettingbotsing op A44 Atlete van de eeuw BEL: 071-5128030 LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS ANDAG 22 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Misleidend gezicht op Witte Singel vanuit Hortus 17 Stilstaan bij het land van Wijk en Wouden 19 Oppositie richt lobby Bronsgeest op provincie iandel op de Amsterdamse ctenbeurs heeft vanoch- vele uren vertraging op- Ï;n. Bij het ordersysteem technische problemen ndel onmogelijk te ma- Om die reden kon de deze krant vandaag niet actuele koersen helpen. iningin bezoekt it Maarten koninklijk paar heeft gis- Sint Maarten bezocht, de orkaan Lenny heeft gehouden. De schade l in de honderden miljoe- guldens. Koningin* en s maakten een bustocht het eiland, bezochten een hadigd elektriciteitsbe en een ziekenhuis waar een deel van het dak is interweer zorgt jr grote overlast ïvallende winter heeft het open weekend in grote van Europa voor over- jezorgd. Met name auto- listen werden door de ijzel, wind en regen vallen. Zuid-Frankrijk is ivaarst getroffen door de iwval. Zo'n 3500 automo- en zaten vast op de weg Rhöne-dal. leiden Bij een kettingbotsing op de A44, ter hoogte van de af slag Leiden-Zuid, zijn gisteren in de vroege avond acht mensen gewond geraakt. Onder de slachtoffers zijn twee kinderen. Eén slachtoffer was uit de auto geslingerd en lag zwaargewond tussen de vangrails. Het ongeluk gebeurde doordat de auto van een 50-jarige Wassenaarder, die in de richting van Amsterdam reed, dopr een nog onbekende oorzaak tegen de vangrail bots te. Drie achterliggers klapten vervolgens tegen de voorste wa gen. Door het ongeluk ontstond een enorme ravage op de snel weg. Hulpverleners waren een tijdlang bezig de autowrakken en losgebroken onderdelen te verwijderen. De politie begon aan een zogeheten sporenon derzoek om meer inzicht te krij gen in de toedracht van het on geluk. Als gevolg hiervan was de rijbaan drie uur lang afgezet. De toestand van de 50-jarige bestuurder uit Wassenaar is zeer kritiek. Hij heeft inmiddels een spoedoperatie ondergaan en ligt in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. De toestand van drie andere slachtoffers is eveneens kritiek. Vier andere slachtoffers, onder wie een zesjarig kind, zijn er redelijk aan toe. foto hielco kuipers 21 Machlas voor Ajax weer een probleemkind 29 Vechtlust Trigon net niet voldoende 31 Postma vertilt zich aan halters Grondlegger voorstander scholierenstaking den haag anf Middelbare scholieren die 6 december willen staken te gen het studiehuis, krijgen steun van een van de grond leggers van deze tweede fase in het voortgezet onderwijs. De organisatiedeskundige Zunderdorp zei gisteren in het tv-programma Buitenhof te hopen dat veel leerlin gen gehoor geven aan de oproep van het Landelijk Actie Komitee Scholieren (LAKS). week te doen. Volgens Zunder dorp spelen gewennings- en aanloopproblemen waarschijn lijk een rol, maar hij sluit niet uit dat „we met onze eisen te ver zijn doorgeschoten. Daar om wil ik graag dat politici met de scholieren in debat gaan. Als blijkt dat het vakkenpakket te zwaar is, moeten we een stap terug doen". Woordvoerder Mark Gebuis van het stakingscomité reageert afwachtend. „Ik weet niet goed of ik hier blij mee moet zijn. Een leraar van mij waarschuw de dat Zunderdorp meegaand doet, zodat de actiebereidheid De vernieuwingen zijn dit schooljaar voor alle middelbare scholen ingegaan. Het is de be doeling dat leerlingen een bete re aansluiting op het hoger on derwijs krijgen. Ze kunnen niet meer hun eigen vakkenpakket samenstellen, maar ze mogen kiezen uit vier verschillende. Verder leren ze zelfstandiger te werken. Scholieren en leraren klagen echter dat het nieuwe lesprogramma in de boven bouw van havo en vwo te zwaar is. Volgens hen is het onmoge lijk het pakket in veertig uur per afneemt. Maar ik kan me moei lijk voorstellen dat hij op zo'n achterbakse manier reageert." Volgens hem is er geen sprake van een gewenningsprobleem. „Het werk is gewoon te veel. Daar gaan we niet aan wennen. We moeten examen doen in veertien vakken." De Tweede Kamer reageert vooralsnog terughoudend. Er moet eerst rustig worden beke ken of er iets aan het studiehuis mankeert en zo ja, wat dat dan is. Overhaast grote veranderin gen doorvoeren, doet meer kwaad dan goed, denkt een meerderheid van WD, PvdA en CDA. Alleen D66 denkt nu al dat het programma te zwaar is. De WD wijst erop dat de Ka mer best bereid is te luisteren, maar dat het programma al tweemaal door Adelmund is aangepast. De WD wil het rap port van de onderwijsinspectie afwachten over het studiehuis. :er schandaal Conservatieven euw worden de Britse ervatieven geconfonteerd schandaal in eigen ge en. Lord Jeffrey Archer, .onservatieve kandidaat het burgemeesterschap xmdèn heeft zich afgelo- veekend uit de race moe- erugtrekken na pijnlijke ullingen over zijn affaires een prostituee, ia 5 lina stap verder Tiimterace a heeft dit weekeinde de e succesvolle vlucht van onbemand ruimteschip ivoerd. Het ruimteschip, ihenzhou (Continent der :n), werd gedragen door lieuwe versie van de 'Lan- ars'-raket. Het schip werd iceerd vanaf de lanceer- Jiuquan in de provincie u, die tot nu toe gebruikt voor de lancering van sa- Jen. INDAAG 32 PAGINA'S enland jnland turen Kunst omie of en Samenleving14 'rek van de Dag2 indheid/Strips10 'programma's roverzicht Opties leveren topbestuurders 65 miljoen op amsterdam anp Negentien topmensen in het bedrijfsleven hebben sinds 1 april met de verkoop van opties bijna 65 miljoen binnenge haald. Dat blijkt uit onderzoek van de Volkskrant naar de ef fectentransacties die de Stich ting Toezicht Effectenverkeer (STE) sinds genoemde datum op internet heeft gepubliceerd. Behalve de negentien groot verdieners zijn er nog 101 func tionarissen die samen voor een kleine 25 miljoen aan opties verzilverden. Uit het onderzoek blijkt dat dit jaar de grote optie verdieners vooral bij Philips en verpakkingsfabrikant Van Leer zitten. Opties vertegenwoordigen het recht om op een* bepaalde datum meestal honderd aande len te kopen tegen een van te voren vastgestelde prijs. Be stuurders krijgen van hun be drijf nogal eens opties als aan vulling op het inkomen en als stimulans om het bedrijf op te stuwen in de vaart der volkeren. Wanneer het in een bepaalde periode inderdaad goed gaat met het bedrijf, reageert de markt doorgaans door aande len te kopen. Daardoor stijgt de koers en worden de opties te gen de lagere prijs meer waard. Op deze wijze hebben bij voorbeeld de topmannen C. Boonstra en W. de Kleuver van Philips geprofiteerd. Zij werden op deze wijze respectievelijk 9,8 miljoen en 3,1 miljoen rijker. Was de koers van Philips ge daald, dan waren de opties mo gelijk waardeloos geworden. De Van Leer-bestuurders De Miquel, De Vlugt, Betbeder en Schuit hebben ook garen' ge sponnen door oplopende koer sen. Zij werden respectievelijk 11, 10, 6 en 3 miljoen gulden rijker. dm* monte carlo Met vier gouden medailles domineerde Fanny Blankers-Koen (uiterst rechts) in 1948 op de Olympische Spelen in Londen het atletiek bij de vrouwen. Een prestatie die ruim vijftig jaar later nog niets van zijn glans verloren heeft. Gisteren koos de Internationale Atletiek Federatie in Monte Carlo de nu 81-jarige Hoofddorpse tot 'Atlete van de Eeuw'. Pagina 21: 'Heb ik gewonnen, is het echt?' foto archief LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 I Nog geen abonnee? Politie verricht aanhouding in Woudbes-zaak leiden eric-jan berendsen De politie heeft een 21-jarige man uit Waddinxveen gearres teerd die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de geruchtmakende overval op een man en een vrouw in een woning aan de Woudbes in de Leidse Merenwijk. Bij een huis zoeking in de woning van de verdachte werd een wapen ge vonden. Hij is vandaag voorge leid aan de rechter-commissa- ris op verdenking van poging tot doodslag en diefstal. In de 'Woudbes-zaak' wer den op 7 juni 's morgens rond vier uur een man en een vrouw ernstig mishandeld en beroofd. De man revalideert nog steeds en is vermoedelijk de rest van zijn leven aan een rolstoel ge kluisterd. De vrouw is lichame lijk geheel hersteld. Het stel werd beroofd van geld en siera den. De politie hoorde tijdens het onderzoek tientallen getuigen en bracht de zaak twee keer naar 'buiten' in het televisie programma Opsporing Ver zocht. Er werd gezocht naar twee mannen tussen de 18 en 22 jaar. HET WOORD IS AAN Tilla Durieux Wie van de hoop leeft, zal nooit dik worden. veel wolken, S) 5-/9° 7790 77-10° 20% 60% 40% 30% 20% 20% ikwil ookrijker worden.nl Man verdacht van moord op Belgisch meisje leuven belca-gpd Justitie gaat deze week op drie plaatsen in de omgeving van Maastricht graven naar de stof felijke resten van het Belgische meisje Nathalie Geijsbregts. Het toen 10-jarige kind ver dween op 26 februari 1991 toen ze op de bus naar school stond te wachten in haar woonplaats Leefdaal. Een 57-jarige Belgi sche vrachtwagenchauffeur, die is veroordeeld wegens de moord op Jessica Laven en twee Duitse jongetjes, wordt ervan verdacht ook het Belgi sche meisje te hebben ver moord. Volgens de Leuvense justitie loopt het onderzoek naar de man al geruime tijd. De chauffeur, die in Assen woonde, werd op 27 februari 1991 met zijn truck in Maas tricht gesignaleerd. Het is de eerste keer in acht jaar dat ie mand officieel in verband wordt gebracht met de verdwij ning. De man is inmiddels met een groot aantal zaken van seksueel misbruik van en moord op kin deren in verband gebracht. Hij is ook een aantal malen ver hoord in verband met de ver dwijning in 1986 van de des tijds 7-jarige Cheryl Morriën uit IJmuiden. Hij heeft steeds vol gehouden met die verdwijning niets te maken te hebben. Feit is wel dat hij in Nieuw-Vennep verbleef toen het meisje ver dween. s Het speciale beivaarblik voor de laatste krant van dit millennium. Ti. O Verderop in deze krant ■Hes over deze aanbieding. berlijn peter van nuusenburg correspondent Het anti-semitisme in Duits land is volgens een opiniepei ling onder ruim duizend men sen de afgelopen weken opmer kelijk toegenomen. Slechts iets meer dan de helft van de on dervraagden uit met name de sociaal lagere milieus distanti eerde zich van een aantal anti semitische uitspraken die hun door het instituut 'Medien-Te- nor' waren voorgelegd. De vraag of 'de invloed van de joden ook nu nog te groot is' werd slechts door 57 procent van alle ondervraagden met 'nee' beantwoord. En de uit spraak dat 'joden nu eenmaal iets bijzonders en eigenaardigs hebben en daarom hier niet thuis horen', kreeg de instem ming van 41 procent. De onderzoekers hebben vastgesteld dat het anti-semitis me afneemt naarmate de oplei ding van de ondervraagden be ter is. De anti-joodse vooroor delen zijn verder vooral te vin den bij oudere Duitsers die het nationaal-socialisme en de Tweede Wèreldoorlog vaak nog aan den lijve hebben ondervon den, en in het oosten van het land. 'Alarmerend' noemt het insitituut het dat daar slechts de helft van de jeugd anti-semi- tische uitlatingen afwijst. Als oorzaak voor deze ont wikkeling verwijst 'Medien-Te- nor' naar de berichtgeving over de schadeloosstelling aan dwangarbeiders die tijdens de oorlog te werk zijn gesteld. De Duitse regering en een aantal ondernemingen onderhande len momenteel over een uitke ring aan de naar schatting twee miljoen nog levende ex-dwang- arbeiders. Hoewel slechts een minderheid van hen joods is, worden joden vooral met deze moeizaam verlopende onder handelingen geassocieerd. Aircraft engineers hebben hun ïobpbaan zelf in de hand Hoofd-conser\'ator Volkenkunde stelt voor 10.000 voorwerpen af te stoten www.polytechniek.randstad.nl loopbanen voor technici partner voor bedrijven (020) 405 62 30 ir randstad polytechniek Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. m/v I leiden irene nieuwenhuijse Een kwart van de Japan-collec tie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde kan worden afge stoten. Van de 39.800 gebruiks voorwerpen uit het Japan van rond 1820 kunnen zonder pro bleem 10.000 stuks de deur uit. Door de verzameling op te schonen krijgt de collectie, die in de museale wereld als uniek wordt beschouwd, alleen maar meer waarde, meent dr. M. For- rer, hoofd-conservator van de Japan- collectie van het Volken- kundemuseum 'aan de Leidse Steenstraat. Forrer sluit zich hiermee aan bij de algemene teneur dat ont- zamelen, het afstoten door mu sea van voorwerpen uit de col lectie, niet langer taboe is. En kele maanden geleden ont stond de nodige beroering toen directeur S. Engelsman van het Volkenkundemuseum liet we ten zo'n 1000 voorwerpen uit de museumcollectie van de hand te willen doen. De conser vator van het museum gaat nu een stuk verder. M. Fournier, adjunct-direc teur van Museum Boerhaave in Leiden, zegt aan de vooravond van een conferentie over deze problematiek ook voorstander te zijn van het opschonen, schenken of in bruikleen geven van de museumcollectie. Het museum zou graag een Leeu wenhoekmicroscoop, waarvan het museum er vier bezit, ruilen met een Marshallmicroscoop waarvan het Science Museum in Londen er een aantal heeft. Beide zijn internationale top stukken. De ideeën van Engelsman, Forrer en Fournier komen niet uit de lucht vallen. Staatssecre taris Van der Ploeg (cultuur) zegt in zijn nota Cultuur als Confrontatie dat 'selectie de sleutel is om de museumcollec ties beheersbaar te houden, te maken of op te waarderen'. Het Instituut Collectie Nederland (ICN) is bezig een gedragscode voor het selecteren en afstoten op te stellen. Pagina 15: 'Japanners begrij pen hun eigen cultuur niet' Naam: Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) j Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u j bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. h Dagblad, abonnee service, mmer 10050, 2300 VB Lelden, .ok: 071-5128 030 of la: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1