'Boeings 767 crashen nie was een kwetsend berich Onbegrip over pleidooi voor afschaffing GFT-inzameling De waarheid over goedkope boeken van internet-winkels Schrijvende Lezers Voorstelling van Otis was grote klasse Warmond moet investeren in Koudenhoorn Column over De Vries onjuist en suggestief Bijstandsmoeder kan maand rondkomen van zo'n verrassing Kerk moet vooroplopen met 24-uursopening Wethouder Kolman slaat paal Gading - wat een lef Programmaraad moet letten op kwalite MAANDAG 22 NOVEMBER 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 0 Leiden heeft heel wat moois te bieden: musea, stadhuis, De Burcht enzovoort, enzo voort. Maar dat het ook zo'n geweldig muziekgezelschap heeft, weet lang niet ieder een. Toch zullen velen het nu ontdekt hebben als zij een van de drie jubileum voorstellingen van Musical gezelschap Otis - waarover in het leidsch Dagblad van 12 november een lovende re censie verscheen - hebben bijgewoond. Het was een programma om U tegen te zeggen. Van het begin tot het einde hield het de aandacht gevangen. Wat een spel en wat een vaart! Heerlijk! Een avond om nog lang van na te genie ten. Hier moet heel wat stu die aan voorafgegaan zijn. Ik heb in Londen 'Jesus Christ Superstar' live gezien, opgevoerd door professio nals. Otis deed niet voor hen onder. T. Kenter-Hakker, Leiden. Een Boeing 767. ARCHIEFFOTO AP De loze 'reclamekreet' van Mar tinair: 'Boeings 767 van Martin air crashen niet', zoals die stond op de Binnenlandpagina van het Leidsch Dagblad van 6 november, wordt als kwetsend ervaren door de nabestaanden en overlevenden van de vlieg ramp met de Martinair DC-10 'Anthony Ruys' op het vliegveld van het Portugese Faro op 21 december 1992. Daarbij vielen 56 doden en waren 106 zwaar gewonden te betreuren. Martinair laat in het genoem de bericht weten dat het plotse ling omkeren van de stuw kracht van de motoren bij haar Boeing 767 toestellen tijdens de vlucht is uitgesloten. Dit gege ven is echter geen enkele ga rantie dat toestellen van Mar tinair van dit type niet zullen crashen. Immers niet alleen techniek, doch ook het hande len van de bemanning speelt een cruciale rol bij een crash. Ook bij de vliegramp met de Martinair DC-10 is er sprake ge weest van een defecte straal- omkeerder. Het toestel stond op 21 december 1992 's mor gens vroeg met een defecte straalomkeerder van de staart - motor op Schiphol aan de grond. Volgens voorschrift van de vliegtuigfabriek mocht de DC-10 met dit defect niet ver trekken. Technici van Martinair hebben toen de straalomkeer der vastgezet, zodat deze niet onverwacht onderweg zou kun nen gaan werken. Vervolgens hebben zij het vliegtuig, met een half uur vertraging, toch vrijgegeven voor de vlucht naar Faro. Hoewel de landingsbaan op Faro overstroomd was, de Mar tinair DC-10 door het uitvallen van de straalomkeerder een langere remweg nodig had dan normaal, waardoor de lan dingsbaan op Faro voor de zware DC-10 te kort was, heeft de bemanning de landing toch ingezet. En dat ook nog bij een dwarswind die boven de limie ten van het vliegtuig lag. De Portugese onderzoeks commissie waagt zich dan ook af wat de captain bezield heeft om de landing door te zetten. Verder geeft de commisse aan dat de bemanning het vroeg heeft teruggen! waardoor er een te hoge snelheid optrad bij de la 6 op het rechter onderstel vliegtuig verongelukte. Aangezien de Martinai i 10 reeds was neergestort dat de straalomkeerders den werken, heeft de straalomkeerder formeel rol gespeeld. Nabestaand overlevenden kunnen zie ter niet aan de indruk oi ken dat de defecte stn keerder van de 'Anthony wel degelijk een rol het a speeld heeft in de hoofdt de vliegers. Het vliegtui hierdoor al met vertragii fi Schiphol vertrokken die moest worden ingehaa mocht geen tijd meer lei verloren. De bemanning dus alle belang bij zo did oc gelijk bij het begin van dingsbaan uit te komen. f DJ. Batefc voorzitter Ai Ruys Sti Bentli Het PvdA-raadslid Dick Wijfje werpt zich de laatste tijd op als pleitbezorger voor het afschaf fen van het gescheiden inza melen van groente-, fruit en tuinafval (GFT) in Leiden. Hij wil een voorbeeld nemen aan Groningen waar kort geleden is besloten om te stoppen met de gescheiden inzameling. Als lid van de PvdA ben ik stomverbaasd over de opstel ling van Wijfje. In het verkie zingsprogramma van de PvdA- Leiden staat de volgende tekst: 'De gemeente Leiden heeft in de afgelopen jaren vooropgelo pen in tal van initiatieven op het terrein van afvalverwerking en energiebesparing. Ondanks dat blijft er nog veel werk te doen. Zelfs voor de eigen ge meentelijke organisatie blijkt permanente aandacht voor mi lieubewust gedrag nodig te zijn. Daarnaast heeft de ge meente de taak om bedrijven en bewoners te stimuleren tot het nemen van maatregelen om het milieu te sparen. Het gescheiden aanleveren van af val moet bevorderd worden, evenals het nemen van ener giebesparende maatregelen'. Met zo'n verkiezingspro gramma is het onbestaanbaar om nu te willen stoppen met de afvalscheiding. Het enige ar gument dat daarvoor wordt aangedragen, is dat het wat goedkoper zou kunnen zijn om het afval weer lekker ouderwets bij elkaar te gooien. Het is ech ter een vaststaand feit dat het voor het milieu beter is om wel gescheiden in te zamelen. Verhalen dat GFT-afval in Nederland op grote schaal ach teraf weer bij het gewone afval wordt gevoegd, zijn pertinent onwaar. Het overgrote deel van het ingezamelde GFT-afval wordt gecomposteerd en her gebruikt. In Groningen wil men nu het afval gemengd gaan in zamelen om vervolgens het or ganische deel te vergisten. Een groot deel is echter niet te ver gisten en het resultaat is dat uiteindelijk een veel groter deel van het totale afval moet wor den gestort of verbrand. Dick Wijfje vindt dat er niets onfatsoenlijks is aan 'besluiten die vooral op het kostenaspect zijn gebaseerd'. Ik vraag me af hoe hij dat wil uitleggen aan al die Leidenaars die jarenlang hun afval gescheiden hebben aangeleverd. Dick Wijfjes voor stellen zijn niet alleen slecht voor het milieu, ze zijn ook de motiverend. Ik vraag me ook af of zijn fractie daarachter staat. En zo ja, hoe die zo'n draai zou willen rechtvaardigen. Als de PvdA-fractie het luut noodzakelijk zou vi om van het eigen verkies programma af te wijken, maar één mogelijkheid: ei denvergadering uitschrijv het voorstel expliciet aan den voorleggen. Maar ik trouw erop dat het al jare di gevoerde milieubeleid ge idi wordt voortgezet. Laurens B ra Het interview in het Leidsch Dagblad met onze wethouder voor recreatie de heer Van den Aardweg brengt mij ertoe een bijdrage te leveren aan de dis cussie over Warmond en Kou denhoorn in het bijzonder. Dit temeer daar ik sinds 1935 in Warmond woon en een water sportondernemer ben die (als 89-jarige) een overdekte jacht haven exploiteert. De zienswijze van de heer Van den Aardweg deel ik geheel en ik zou het toejuichen als zijn ideeën nog een vervolg zouden krijgen. Ik denk dan aan de vol gende punten: De brug vervangen door een pontje (Melkert-baan). De Leede flink verbreden zo dat de zeiljachten, zoals in het verleden, kunnen rondzeilen via dé Grote Sloot. Goede aanlegplaatsen realise ren voor motor- en zeiljachten, plus we's en douches. Zorgen voor horecagelegen heid ter plaatse. Evenementen als Schipper- tjesdagen ook daar organiseren. Watersporters zijn bereid, zoals overal, te betalen voor over nachting, mits er voorzieningen zijn. Het hete hangijzer, de su permarkt op de 'kop van War mond', kan van de jachten pro fiteren. Tot slot het parkeerprobleem. Bezoekers uit de regio kunnen parkeren op het plein van de 'kop' als dit desnoods wat wordt uitgebreid richting Dorpsstraat. A.C. Haarsma, Warmond. Gemeentesecretaris De Vries. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN In het Leidsch Dagblad van za terdag 6 november verscheen de column De Stemming. Het eerste gedeelte van deze co lumn gaat over de gemeentese cretaris van de gemeente Lei den, de heer K. de Vries. De in houd van dit artikel is sugges tief en onjuist. Dit heeft u al toegegeven in een rectificatie van 8 november 1999. U biedt de lezers daarbij uw excuses aan. Het zou u hebben gesierd ook de heer De Vries publieke lijk uw excuses aan te bieden. Blijkbaar was daar onvoldoen de ruimte voor beschikbaar. Misselijkmakend is het voorts dat deze column op de persoon is gericht. De heer De Vries is ambtenaar en kan zich daar door moeilijk in een openbaar debat verdedigen. Wij zwaaien u dan ook alle hulde voor zo veel moed toe. De heer De Vries is de afgelo pen acht jaar onze gespreks partner in de medezeggen schap geweest. Natuurlijk wa ren wij het niet altijd met hem eens. Maar wij hebben hem le ren kennen als iemand die openstaat voor suggesties, bij wie alles bespreekbaar is en die altijd op zoek is naar een draag vlak. Bovendien kennen wij hem als iemand die zich op recht inspant om geformuleer de doelstellingen te bereiken. Hierover had de column ook kunnen gaan. Drs. J. Bijlsma, voorzitter oc van de Bestuurs dienst van de gemeente Leiden, Leiden. Graag wil ik r( ren op de foto het Leidsch D blad van 9 no\ ber van Jaspei Hoonacker, zijn verjaard; werd opgehaa van school mc een Ferrari. Was er echt ge ander nieuws schikbaar? Ikjrd dat een moedf met een inkoo op bijstandsni veau een maai ruim zou kum V rondkomen v; jn het geld dat d( verrassing hee Nu we voor een nieuw millen nium staan, is het misschien goed voor geloofsgemeen schappen eens na te denken over de 'zondagsrust'. Zij hech ten hier een te grote waarde aan. Dat komt voornamelijk voort uit de club ouderen die zijn grootgebracht met het idee: als je nou maar rust hebt die dag en twee maal naar de kerk bent geweest, dan zit je wel goed daar straks in die hemel. Juist de geloofsgemeenschap pen zouden voorop moeten lo pen met een 24-uursopening van de kerken, tempels en basi lieken en synagogen. Zodat de ze 'gebedshuizen' ieder mo ment van de dag en de nacht kunnen worden bezocht. De zogenaamde zondagsrust om te zetten in rust in onszelf - daar gaat het namelijk om. En dat moet mogelijk zijn 24 uur per etmaal en niet één uurtje in de week en dan nog wel precies op ieders vrije dag. Nee laat de geloofsgemeen schappen maar vooroplopen met een 24-uurseconomie; dag en nacht geopend/wanneer u maar wilt, onze deuren staan open. Ik, als gereformeerd grootgebracht mens, heb na melijk geen enkele binding met die zogenaamde rust, maar hecht veel meer waarde aan de rust binnenin de mens zelf. H. Jungerius, Een wethouder heeft lef. Anders word je geen wethouder. Bijzon der veel lef heeft de Leiderdorpse WD-wethouder P. Kolman. Zij had het lef om de officiële eerste paal te slaan voor het nieuwe ge bouw van gehandicapten-activiteitencentrum Gading. Dit sociale project heb ik in de vorige raadsperiode - tegen alle politieke weerstand van Kolmans eigen partij in - van de grond ge kregen. Vervolgens heeft het huidige college van burgemeester en wethouders anderhalf jaar gewacht met uitvoering van het uitein delijke raadsbesluit. Enige reden waarom ik in ieder geval de eerste paal niet mocht slaan, is dat de SVG (de stichting die Gading exploiteert) de relatie met gemeente niet (verder) wil vertroebelen. Welnu, zolang de doelgroep daarmee is geholpen, heb ik er geen probleem mee. Maar je moet wel lef hebben om over de rug van de werkelijke initiator van dit project net te doen alsof je een relatie met elkaar hebt. Arnold van Dijk, Leiderdorp. Nadat al eerder staats secretaris Van der Ploeg constateerde dat de programmara den te veel aan de hand van de kabel maatschappijen lie pen, heeft nu ook mi nister Jorritsma aan gekondigd de macht van de kabelmaat schappijen te willen breken. Stoere taal na dat men eerst de vor ming van deze private monopolies niets in de weg heeft gelegd. De gemeenten die eerst gretig de op brengsten van hun ka belnet (maar ook die van de particuliere huisaansluitingen binnenhaalden, kla gen nu dat de burger meer moet gaan beta len voor de diverse pakketten. Zo betaalt bijvoorbeeld de Noordwijkse kabelge bruiker achteraf toch de sanering van de zwembadschulden. Dat onze program maraad op tv-gebied niet op kwaliteitsgron- den Italië koos boven Spanje had mede te maken met de onbe kendheid met deze zenders, die voorheen hier niet op de kabel waren. Maar dat men nu bij de radio de pu blieke kwaliteitszen ders BBC 3 en WDR 3 laat vallen voor com merciële platendraai- ers, kan niet aan on bekendheid worden geweten. Deze zen ders zijn al jarenlang te beluisteren. Mocht de program maraad zich extern hebben geïnformeerd, dan heeft blijkbaar weer de luisterdicht heid de doorslag gege ven. Doch dat i mair een zaak vt kabelmaatschapi programmaraad op de eerste pla letten op kwalite Het schijnt d gemaakte slechts voor eel geldt en dan opi de, wordt bezien. H iw mend jaar moet g v dan maar gen fep vinden in het in le behang van FM en Concertn Id. I P H.( Noon va Wir In zijn column van vorige week heeft schrijver Maarten 't Hart mij in mijn func tie als directeur van de Consumenten bond uitgedaagd. Graag pak ik de hand schoen op. 't Hart begrijpt niet waarom de Consumentenbond zegt dat de winkels op internet 'niet deugen' en tegelijkertijd roept dat het bestellen van boeken via in ternet 'reuze aantrekkelijk' is. En vraagt van mij een nadere verklaring. Kopen op internet is fantastisch. Het biedt zoveel prachtige mogelijkheden dat ook Maarten 't Hart ze niet kan laten lig gen. Boeken die in de boekhandel in je ei gen stad niet te krijgen zijn, kun je vinden via internet. Daar kun je immers kiezen uit een wereldwijd aanbod. Je kunt ook nog eens prijzen met elkaar laten vergelijken, waardoor je soms tientjes op een boek kunt besparen. Dat moet Maarten 't Hart ook aanspreken. De informatie die je op internet over boeken en de schrijvers kunt vinden, is ongekend. Internet ontsluit een schat aah informatie. Maarten 't Hart heeft gelijk: ik heb in derdaad een 'onkreukbare liefde voor de waarheid'. Daarom wijs ik consumenten graag op al het fraais dat internet biedt. Maar ik vertel ook dat er helaas veel inter netwinkels zijn die hun zaakjes niet goed op orde hebben. Want ook dat is de waar heid. Juristen van de Consumentenbond hebben een groot aantal Nederlandse in ternetwinkels onderzocht en geconsta teerd wat ook al uit internationaal onder zoek bleek: wat gewone spelregels zijn in de fysieke wereld bij het kopen van pro ducten, is (nog) niet gewoon op internet. Gezien de kansen en risico's voor con sumenten ligt hier een belangrijke taak voor de Consumentenbond. De Consu mentenbond draagt bij aan het oplossen van het probleem door bij de politiek har de eisen op tafel te leggen voor betere re gelgeving en door een keurmerk voor in ternetwinkels te lanceren, Web Trader. Als Maarten 't Hart een boek bestelt bij een internetwinkel met ons logo, staat op de site aangegeven hoe de winkel omgaat met zijn persoonlijke gegevens. Ook weet hij dan zeker dat de internetwinkel echt bestaat. En dat hij de internetwinkel kan aanspreken als het boek beschadigd aan komt. Om slechts een paar voorbeelden te noemen. Misschien dat Web Trader zelfs Maarten 't Hart vertrouwen kan geven in kopen op internet. Zodat ook hij kan profiteren van veel lagere prijzen voor al die geweldige li teratuur. Misschien dat ik hem zelfs nog wel kan overtuigen dat het inderdaad on rechtvaardig is dat internetters wel goed koop boeken kunnen aanschaffen, terwijl de internet-ontbeerders alleen in duurde re boekwinkels terecht kunnen. Het boek je van Van Oorschot 'De vaste boekenprij zen en de losse flodders van de Consu mentenbond' kost 19,90 gulden in de boekhandel. Eens zien of ik het via inter net kan bestellen. Misschien wel stukken goedkoper. Felix Cohen, directeur Consumentenbond, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18