Oegstgeestse clubs mogen niet douchen houden' 'Met z'n allen proberen we dit land groen te Regio 'Mensen die hier komen voor een feest willen 's nachts niet naar huis' Eenderde van alle telefooncellen wordt in Leiderdorp weggehaald esluit over W4-plan jjilt pas volgend jaar Aanbellen na zonsondergang in Leiderdorp zinloos «rrootaarts weg als •actievoorzitter D66 ANDAG 22 NOVEMBER 1999 973 ijntamboers halen oud papier op Boeren en kunstenaars werken rond Zoeterwoude samen aan beeldenroute ware door het oog naar elkaar toegetrokken. We proberen nu het tegenovergestelde te berei ken. Het verdwijnpunt ligt nu pal voor m'n camera en van hieruit lopen lijnen schuin het land in." Die diagonalen worden eerst met pylonen uitgezet. Daarna trekt Zonneveld er op aanwij zing van de fotograaf op uit. „Over enkele maanden, als de maïs de grond ingaat, moet ik het meeste werk weer over doen. Het land moet wel wor den omgeploegd, maar niet op deze manier. Normaal maken we rechte voren, geen schui ne." Hij klaagt niet. Dat lijkt op deze ochtend verboden, ook al is het verschrikkelijk koud en raast het verkeer over de Gel- derswoudseweg, pal langs de fotograaf. De meeste automobi listen staan bepaald niet stil bij het land. Kunstenaars en boer houden zich met koffie warm. En vooral met hun idealen. „Wij waren hier vanmorgen om half acht al", zegt Van Bilsen weten. „Toen was het best nog aardig weer. De zon brak een beetje door. Als je dan die witte zwanen en ganzen tegen die zwarte achtergrond ziet vliegen, dat is zo'n mooi contrast. Mijn dag kon op dat moment al niet meer stuk." Theo Janssen probeert die beelden vast te houden. „Ja, iets naar links, prima zo, blijven staan, ja, zo is het schitterend." Hij is de enige fotograaf in het gezelschap van twintig kunste naars. Zij hebben van de pro vincie twee ton gekregen voor het materiaal. Zelf werken ze gratis. Dus ook Janssen: „Het is een uit de hand gelopen hobby. Maar als je zo bezig bent, is het toch bepaald geen straf. Het is fantastisch dat zo'n boer hier belangeloos aan wil meewer ken, net als trouwens die ande re 230 boeren in het Land van Wijk en Wouden. En het mooie is dat het land voorlopig ook zo blijft liggen. Reken maar dat ik hier de komende weken nog heel wat keren terugkom. Ik wil op verschillende momenten fo tograferen met alle soorten licht." Jan Zonneveld vindt dat wel een leuk perspectief. Voor hem hoeven de kunstenaars niet zo snel mogelijk te verdwijnen. ,,lk wil hier blijven zitten met m'n bedrijf, en dan is steun van bui tenaf mooi meegenomen." Jerry Kokjé voor Restaurant Boerderij Meerrust. Jerry Kokjé ruikt kans voor hotel-restaurant Meerrust In de jaren dertig was het nog HoteZ-restaurant Meerrust. Als het aan eigenaar Jerry Kokjé (28) ligt, krijgt het Warmondse restaurant er begin volgende eeuw weer een plek om te over nachten bij. „Het zou toch mooi zijn als we de oude tijden kunnen laten herleven", zegt hij. „Warmond is de enige re creatiegemeente zonder hotel! En er is genoeg vraag naar ho telkamers. Mensen die hier ko men voor een feestje willen niet 's nachts om één uur met een borreltje op naar huis." Kokjé heeft al een plek voor zijn hotel op het oog: gebouw 't Meerpunt, op enkele meters af stand van het restaurant. De plek waar ooit hotelkamers wa ren, is allang geen optie meer. Dat pand is inmiddels een woonhuis. Maar met gebouw 't Meerpunt kan Kokjé ook heel goed leven. Niet dat hij het pand op de kop van de Dorps straat zo mooi vindt. „Het moet een blinde architect zijn ge weest, die het heeft ontwor pen", zegt hij droogjes. „Maar er valt best iets van te maken, met hier en daar een luikje. Be neden zou je een terrasje kun nen maken." Kokjé denkt aan een hotel met twaalf kamers voor de be zoekers van Meerrust, die vaak van ver komen. Zijn ervaring is dat de meeste mensen die het Warmondse boerderij-restau rant uitkiezen voor het geven van een feest, niet in Warmond wonen, maar uit de omgeving van Amsterdam, Rotterdam of soms zelfs uit het buitenland komen. Ook de bezoekers van het restaurant komen veelal niet uit Warmond, maar uit andere de len van de Leidse regio. „Helaas komen hier niet zoveel War- monders", zegt Kokjé. „Hoe dat komt? Ik denk dat de drempel vrees van vroeger er bij velen nog in zit." Meerrust was chic. „In de tijd dat hier in het dorp alleen de dokter nog een auto had, stond het bij Meerrust vol met auto's. Er kwamen hier le den van het koninklijk huis. Ju liana heeft hier in de tuin nog haar huiswerk zitten maken." De tijden veranderden. Anno 1999 biedt Meerrust een drie gangenmenu vanaf een gulden of zestig en kun je er ook gerust binnenkomen met een spijker broek aan'. Een hotel bij Meerrust zou geweldig zijn, al weet Kokjé dat er meer kapers op de kust zijn voor gebouw 't Meerpunt, dat eigendom is van de gemeente. Zo heeft de Warmondse sauna exploitant Bob van Overbeeke interesse om in het pand een grand-café te beginnen. Erbo ven wil Van Overbeeke apparte menten maken. Kokjé is er niet minder optimistisch om. „Dat hotel, daar ga ik voor", zegt hij. „Een jaar of twee geleden ben ik al eens naar de gemeente ge stapt met een plan, maar de toenmalige wethouder voelde daar niks voor. Nu de gemeente heeft besloten om iets met de kop van de Dorpsstraat te gaan doen, wil ik heel graag meeden ken. Ik zou het in elk geval zon de vinden als de gemeente ge bouw 't Meerpunt aanwijst voor de vestiging van een su permarkt. Dat lijkt me niet zo'n mooie entree van het dorp." LEIDERDORP» afke van der toolen KPN Teleèom gaat zeven van de 23 Leiderdorp- se telefooncellen weghalen. De cellen zijn niet meer lucratief vanwege de populariteit van de mobiele telefoon. Ook staan ze niet allemaal op een goede plek. Over het hele land verdwijnen om deze reden 3400 van de ruim 20.000 tele foonhokjes. De gemeente Leiderdorp voelt er niets voor de exploitatie van de zeven minst rendabele te lefoonhokjes over te nemen, zoals de KPN heeft aangeboden. Het gemeentebestuur vindt dat de overblijvende zestien publieke telefoons goed over het dorp verspreid staan. De telefoonservi ce blijft 'gezond en doeltreffend', stellen burge meester en wethouders. KPN is verplicht om per vijfduizend inwoners één publieke telefoon te onderhouden. De telefooncellen die verdwijnen staan nabij bedrijventerrein Lage Zijde, bij zwembad De Does, aan de Meerburglaan, de Muzenlaan, de Van Diepeningenlaan, de Van der Marckstraat en de Waterleliekreek. KPN Telecom haalt de hokjes in de tweede week van maart weg. iterwoude Drumfanfare De Rijntamboers haalt zaterdag 27 member in Zoeterwoude-Rijndijk huis aan huis oud papier en Jden op. Het papier kan tot één uur 's middags ook worden eleverd op het parkeerterrein van het multifunctionele cen- im De Eendenkooi. De opbrengst wordt onder meer gebruikt or het aanschaffen van nieuwe instrumenten en uniformen. onderdduizend maaltijden 61 orschotenTafeltje Dekje in Voorschoten bezorgt op 1 de- h nber de honderdduizendste maaltijd. Dat gebeurt rond g art voor één 's middags door een van de zestig vrijwilligers, |WD-raadslid Hans van Gogh, in samenwerking met wet- vi uder Peter Verschoor. Later in de middag worden alle vrijwil- rd ers in de grote zaal van 't Hofflants Huys in het zonnetje ge il Dit verzorgingshuis bereidt de maaltijden sinds 1974. g eraden ontvreemd a orschotenIn een hoekwoning aan de Cor van Osnabrugge- n in Voorschoten is zaterdagavond ingebroken. De inbreker schafte zich toegang door een raam aan de achterzijde van huis te forceren. Er zijn sieraden weggenomen. heslissing over het W4-pro- h een nette inpassing van 4 betalen uit exploitatie Ie aanpalende gronden - is steld tot na de jaarwisse- Eerder was gezegd dat het lit rond deze tijd zou val- i )p dit moment wordt ech- og hard gewerkt aan de fi- J iële onderbouwing van het sleutelrol daarin speelt - eiderdorpse Munnikenpol- legt wethouder V. Molken- (PvdA). „Het zou ook kun- r( zonder dat de Munniken- polder wordt bebouwd, maar bebouwing daarvan zou wel lei den tot een veel betere inpas sing van de A4. En daar moet je voor gaan, vind ik." De polder wordt nu 'landschappelijk en stedenbouwkundig' bekeken. Het nieuwe ontwerp-tracébe- sluit (OTB) voor het Leidse en Leiderdorpse stuk van de A4 is uitgesteld. Zodra duidelijk is wat de gronden opbrengen, vindt er bestuurlijk overleg plaats tussen de betrokken ge meenten en minister Netelen bos. „Pas dan is het go or no go aldus Molkenboer, die het zonnig inziet. Voetbalvereniging UDO kan deze week geen gebruik maken van het complex in De Voscuyl. De hockeyers van LOHC kunnen wel spelen op hun velden, maar mo gen niet douchen. Bij de twee Oegstgeestse clubs waar vorige week de legionellabacterie is gevonden, is het af gelopen weekeinde grondig schoongemaakt. oegstgeest suzanne barbier De doucheleidingen van de ver enigingen zijn twee dagen lang doorgespoeld met water van tachtig graden, waarna ze met chemicaliën zijn behandeld. De gemeente heeft gisteren op nieuw watermonsters genomen om de stand van zaken op te nemen. Binnen een week moet duidelijk worden of de douches legionellavrij zijn. Het sportcomplex van UDO was tijdens de schoonmaak beurt dicht en blijft tot nader bericht ook afgesloten, zo heeft het bestuur de leden per brief laten weten. De club geeft le den met griepachtige verschijn selen het advies om naar de huisarts te gaan. Op de velden van LOHC werd in het weekeinde ondanks de gemeentelijke schoonmaakac tie gewoon gespeeld. Voorzitter R. van den Wall van LOHC: „Het is een misverstand dat wij wedstrijden zouden afgelasten. Alles heeft gedraaid zoals het moest. Vrijdag was het een dag je improviseren om alles op de rails te krijgen." Uiteindelijk zijn alle 42 wed strijden die op het programma stonden gewoon doorgegaan. Van den Wall: „Dat hebben we te danken aan de gastvrijheid van tennisvereniging OLTC. We mochten daar gebruik maken van de kleedkamer en het club huis. Dat was wat krapper, om dat de tennissers maar één kleedkamer hebben, maar we} gezellig. Alle leden is vantevo- ren verteld dat ze gekleed moesten komen." 1 iidorp afke van der toolen Waag het niet om 's avonds aan te bellen bij een Lei derdorper! De kans is groot dat je wordt geëlektrocuteerd door het belknopje, een lading water over je heen krijgt uit een voorgepro grammeerde aftakking van de regen pijp en met een kefhond aan je broekspijp onverrichterzake moet terugkeren naar de - veilige! - open bare weg. Leiderdorpse huizen blijken vestin gen: één op de vijf Leiderdorpers doet na zonsondergang niet open als de bel gaat. Dat is drie keer zo veel als in pakweg Koudekerk. Niet dat daar minder boeven rondlopen. Leiderdorpers houden er gewoon een veel levendiger fantasie op na. Stel je voor zeg, fluisteren zij tegen elkaar in de warme wie-doet-mij- wat stemming van hun knusse on- der-elkaar. Denk je in wat er wel niet voor gespuis voor de deur zou kun nen staan en wat qr niet allemaal zou kunnen gebeuren. En ze trekken de gordijnen nog eens extra goed dicht. En naast het bordje Wij Heb ben Alles Al timmert vader op zater dagmiddag een plakkaatje Wij Ken nen Al Iemand. Daar sta je dan als filantropisch col lectant in de verkeerde schoenen voor deze druilerige regen. Had je nou maar niet geluisterd naar de burgemeester toen die op de nieuw jaarsreceptie z'n vurige pleidooi hield voor vrij willige rschap, vereni gingsleven en saamhorigheid. Je schudt je collectebusje en luistert toe hoe die paar trieste guldens blik kerig naar elkaar op zoek gaan. En besluit naar huis te gaan. Warme pantoffels aan en de deur op slot en lekker niemand binnenlaten. Onze bewondering gaat uit naar de politie, die alles op alles heeft gezet om deze speciale My home is my Cflsr/e-mentaliteit van de Leiderdor pers bloot te leggen. Hele straten zijn de afgelopen tijd opgeschrikt door taferelen van met stormram men uitgeruste agenten, versplinte rende voordeuren en woedende huisvaders die de enquêteformulie ren onder de uitroep Huisvrede breuk! boven de kattebak versnip perden. Temidden van dat alles on derhielden de huismoeders onder ling nauw telefonisch contact. „Erg irootaarts stapt op als frac- e lorzitter en raadslid van ,a Leiderdorp. Grootaarts 'e in het buitenland werken. draagt raadslid en oud- y louder Hanneke Veldstra '1{ als nieuwe fractievoorzit- Wie de tweede D66-raads- krijgt is nog niet bekend. '°ootaarts zit sinds 1990 in 31 jemeenteraad van Leider- ei en werd direct fractievoor- eir. Sinds het aantreden van 18 ïuidige college is hij voor in van een van de twee 31 icommissies. Het is de be ng dat Veldstra ook die 'e tie van haar partijgenoot 's ïeemt. Leiderdorpse D66-voor- gaat voor drie jaar naar 31 sel. Hij wordt door zijn P gever, de politie Haaglan- le gedetacheerd bij ELEC. organisatie houdt zich be- e iet voorlichting over de Eu- se ontwikkelingen op het 1 id van wetshandhaving, politie en justitie aan landelijke instellingen. Grootaarts legt op 1 januari zijn fractievoorzitter schap neer. Wanneer precies het raadslidmaatschap volgt is nog niet bekend. De D66'er laat weten dat hij. het bestuurlijke wereldje in Leiderdorp zal mis sen, en 'bedankt met name de ambtelijke organisatie. jan preenen Een sperwer hangt zaterdag morgen boven Gelderswoude stil in de lucht, de vleugels ge spreid, de kop omlaag. Aan dachtig volgt hij de bewegingen van akkerbouwer Jan Zonne veld en fotograaf Theo Janssen op het land langs de Gelders- woudseweg. Met op de achter grond de kerk St. Jan's Ont hoofding in Zoeterwoude-Dorp lijkt de vogel te bidden op de goede afloop. Dan duikt hij pijl snel omlaag om een bijdrage te leveren aan het omploegen van het land. Natuur, kunst en landbouw vormen een drieëenheid in een poging het Groene Hart groen te houden. Van mei tot en met september volgend jaar wordt de tentoonstelling 'Stilstaan bij het Land van Wijk en Wouden' gehouden. In de polders rond Zoetermeer, Stompwijk, Zoeter woude (waaronder Gelders woude valt) en Hazerswoude komen vijftien grote stalen bo gen te staan. „Als je daar door heen kijkt zie je alleen maar groen. Precies de intentie van de gemeenten, die het zo willen houden", licht Henk van Bilsen, adviseur van de Zoetermeerse vereniging voor beeldende kun stenaars Terra het initiatief toe. Verder worden op de route vo gelhuizen geplaatst en bill boards met foto's van het om geploegde land van Zonneveld. Het bewerken van het land van Zonneveld vormt de start van het project. De boer heeft er geen moeite mee om uren voort te ploegen, terwijl Theo Janssen foto's maakt. „Twee hè", zei de ene hoodfschuddende stem dan tegen de andere. „Nou", antwoordde die. „Je bent ook ner gens meer veilig." Camera's Het moet gezegd worden: de WD Oegstgeest heeft een vooruitziende blik. Haar plan om camera's te in stalleren op het gemeentehuis om te voorkomen dat Jan Wolkers' kunst werk niet nog een keer in de glasbak belandt, is een gouden zet. De WD- 'ers zwichten niet voor het argument van burgemeester Timmers dat de kostbare apparatuur verspilling is, omdat het beeld nergens in Oegst geest zo veilig is als in de tuin van het raadhuis, waar hordes ambtena ren zorgen voor permanente bewa king. Die liberalen maak je niks wijs. Die weten dat je vraagt om ellende als dat beeld onbewaakt achterblijft, terwijl om de hoek een handvol overspannen welzijnsambtenaren aan het werk is. Niet dat je nou zo'n intellectuele hoogvlieger hoeft te zijn om te be denken dat de frustratiegraadmeter op de afdeling welzijn intussen de hoogste stand moet hebben bereikt. Bij twee begrotingen en één yoor- jaarsnota zagen zij wethouder Kem pen de gemeenteraad vragen haar te redden van het onderbezettings- spook dat de afdeling welzijn teister de. Maar de ambtenaren zagen haar vertrekken met lege handen, terwijl de verzoeken om beleidsstukken binnen bleven stromen. Levert u maar af: een nota kinderopvang, een plan voor de naschoolse opvang, een kadernotaatje sport en een rap portage minimumbeleid. Een tragische zaak, oordeelden de raadsleden unaniem over het aftre den van Kempen. Maar, even voor alle duidelijkheid, het lag niet aan haar. De fractievoorzitters waren het tijdens de onderhandelingen voor het nieuwe college wederom roe rend eens. Het is echt nodig om nog eens goed naar de personele bezet ting bij welzijn te kijken, klonk het. De Ruijter, de opvolger van Kempen, ziet het van de zonninge kant. Hij hoopt op de afdeling welzijn 'een stel gemotiveerde mensen en een goed functionerend apparaat aan te treffen', zo meldde hij deze week in een interview. De WD weet wel be ter. Die partij weet dat frustraties kunnen leiden tot vernielzucht. Die camera's zijn nog maar een begin. Metaaldetectoren bij de ingang zijn zeker de moeite van het overwegen waard. Nederland verandert in de donkere dagen voor kerst in een zee van licht, versiering en opsmuk. Voorschoten geeft daar op geheel eigen wijze invulling aan, getuige deze vijf vrolijke wc-potjes aan de rand van de Leidseweg ter hoogte van de Lau- rentiuskerk. foto loek zuyderduin Theo Janssen fotografeert de voren die door akkerbouwer Jan Zonneveld zijn getrokken. Het verdwijnpunt ligt nu eens niet aan de horzion, maar aan het begin. foto hielco kuipers weken geleden werd ik gebeld. Of ik wilde meewerken. Ik zei meteen 'ja'. Je moet toch ergens voor openstaan. En het is ook goed voor ons. Met z'n allen proberen we dit land groen en open te houden. Bovendien had ik voor vandaag toch geen andere plannen", aldus Zonne veld. En dus volgt hij gehoorzaam de aanwijzingen van Janssen, die een speciale bedoeling met het omploegen heeft. „Je bent gewend om een bepaald per spectief te zien als je langs een omgeploegd stuk land fietst of wandelt. Je ziet alle lijnen bij de horizon samenkomen. Dat noe men we het verdwijnpunt. In werkelijkheid lopen die lijnen evenwijdig. Ze worden als het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17