'Vergunning grafbeplanting afschaffei Cel geëist voor mishandeling van motorrijders in Alphen Blue Moon maakt kennis met Kaag Kritiek eilandbewon^j op Dorpsraad Kaag dell Raadsleden moeten informatie kabelverkoop geheim houden Leenspeelgoed gaat al vijftien jaar van hand tot hand MAANDAG 22 NOVEMBER 1999 Tien millle voor inloophuis alphen aan den rijn Het feest van de negen serviceclubs uit Al phen aan den Rijn en Woubrugge heeft 10.000 gulden opge bracht. Het geld is voor het Alphense inloophuis het Open Ven ster. Dat kan daarvan huishoudelijke apparaten kopen om maaltijden te maken voor de dak- en thuisloze bezoekers van het inloophuis aan de Paradijslaan. Verder wil het Open Venster een deel van het geld gebruiken om voor hen een douchegele genheid te creëren. Die komt er echter pas als het inloophuis het met de gemeente eens is geworden over een nieuw onder komen. Naar het feest, georganiseerd door de stichting Interser vice Alphen, kwamen 200 mensen. Zij brachten met twee lote rijen het bedrag bij elkaar. Aanrijding met letsel hazerswoude-runduk Een 33-jarige motorrijdster is vrijdag avond omstreeks zes uur op de Rijndijk in Hazerswoude ge wond geraakt bij een aanrijding met een 43-jarige automobilist uit Leiden. Op dat moment werd er in file gereden richting Al phen. De automobilist kreeg ruimte om in te voegen richting Leiden. Hij werd hierbij aangereden door de motorrijdster die de file passeerde. De vrouw is met verwondingen aan haar scheenbeen naar het Rijnland Ziekenhuis vervoerd. Artesialoop druk bezocht koudekerk aan den run De Artesialoop zit weer in de lift. De vijf tigste prestatieloop in en om Koudekerk aan den Rijn hok zater dag 306 deelnemers, 81 meer dan de vorige editie in februari van dit jaar. De Koudekerkse organisator Daan Bijleveld beslist na de 51ste Artesialoop in februari 2000 of hij doorgaat met de loop. Zijn collega Theo Visser houdt er dan mee op, maar Bijle veld vermoedt dat hij een opvolger kan vinden. Voor de uitsla gen zie scorebord op pagina 30. Rijnwoude gaat nabestaanden niet vervolgen De gemeente Rijnwoude wil de vergunning voor het be planten van een graf afschaffen. Burgemeester en wet houders vermoeden dat in de meeste gevallen toch geen vergunning wordt aangevraagd. RüNwouDEMARiETA kroftjuridische procedures op te za delen. De controle daarop is te veel Burgemeester en wethouders werk. Bovendien voelt het ge- vragen 29 november in een meentebestuur er weinig voor commissievergadering om een om, gezien de emotionele be- advies van de politici. Ze vin- trokkenheid, nabestaanden met den dat er sprake is van een on gelijke behandeling: de ge meente zorgt wel voor het on derhoud van de graven, maar daar staan geen inkomsten te genover. Iemand die wel een vergunning voor grafbeplanting aanvraagt, betaalt 437 gulden. De gemeente gebruikt dat geld voor het onderhoud van de gra ven. Een ander probleem is dat nabestaanden niet op de hoog te zijn van de voorschriften die in de vergunning staan. Het gaat hierbij om de hoogte en de omvang van de beplanting en wie er verantwoordelijk is voor het onderhoud. Om de problemen op te los sen stelt het gemeentebestuur behalve de afschaffing van de vergunning voor om in een ver ordening op te nemen dat de gemeente altijd het recht heeft om ongeschikte beplanting zo als de snelgroeiende conifeer, te verwijderen. Ook komt er een lijst met planten die uitermate geschikt zijn als grafbeplanting. Verder overweegt het gemeen tebestuur om een folder te ma ken met daarin informatie over begraafplaatsen, het begraven en de wijze waarop de gemeen te het onderhoud uitvoert. Om toch geld binnen te krij gen voor het onderhoud, stellen den haag/ alphen aan den run persbureau cerberus Tegen een 34-jarige man uit Breda is bij de Haagse recht bank achttien maanden cel straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist wegens een zware kloppartij in de Al phense Hooftstraat 4 oktober vorig jaar. De man was vanuit een Chi nees restaurant naar buiten ge rend omdat zijn vriendin hem vanuit hun geparkeerde BMW had gebeld dat er motorrijders tegen hun auto aanleunden. Volgens de verdachte had zijn vrouw, die met hun vierjarige zoontje in de auto zat, hem ook verteld dat de motorrijders aan stootgevende gebaren hadden gemaakt naar haar. De 34-jarige wilde toen zijn gram halen en pakte een hou ten knuppel uit de achterbak. Inmiddels had zijn vriendin haar familie gebeld die in gro ten getale kwam aanzetten met zwaarden, klewangs en knup pels. Maar de man uit Breda had de klus al min of meer ge klaard. Hij sloeg met de knup pel op de helmen en hoofden van de motorrijders. Eén van de motorrijders had een hersen schudding en een andere liep zware kneuzingen op. Een psychiater verklaarde de verdachte volledig toereke ningsvatbaar. De verdachte zei dat hij kwaad was geworden omdat hij hard moest werken voor zijn gezin en zijn spullen. Een motorrijder zou zijn auto spiegel hebben beschadigd. Volgens aanklager E. Visser lag de schuld volledig bij de buitensporig gewelddadige ver dachte. „De slachtoffers mogen van geluk spreken, want de kans is groot dat je iemand doodslaat als je met een knup pel meerdere keren op iemands hoofd ramt. De aanklager vond een onvoorwaardelijke celstraf op zijn plaats. De verdachte was ooit tot twee weken voorwaardelijke celstraf veroordeeld wegens ge weld dat hij eveneens pleegde omdat hij opkwam voor zijn vriendin. De* rechtbank doet op 3 de cember uitspraak. B en W voor om de I rechten met een l de 200 en 250 gulden te gen. Dit jaar bedraagt graafrecht nog 1317 Een verhoging met 437 (de kosten die anders ude vergunning zouden word irs i maakt) acht het college n dig, omdat de verhogingi begraafrechten voldoend 0F oplevert. De aanpassinge den in 2001 moeten ingai SBH nir sch hu |W Plannen voor kabel-tv steeds duurder kaag Tergend langzaam zakte de Blue Moon zaterdag in het water van de Kagerplassen. Het gevaarte, gebouwd door de Kaagse jachtwerf Van Lent, is ruim vijftig meter lang en bijna tien meter breed. De eigenaar is afkomstig uit de Verenigde Staten. foto loek zuyderduin kaag janneke de jonge Als luchthaven Schiphol 286.000 gulden op tafel legt en de Kaagbewoners hun eenmali ge bijdrage voor de aanleg van kabel-tv verhogen van 1200 naar 1390 gulden, kan de kabel er morgen liggen. Dat zegt Hans Bruijn, voorzitter van de Kaagse dorpsraad. Volgens hem is de dorpsraad weer in gesprek met Schiphol, maar een woord voerster an de luchthaven zegt van niets te weten. „Wij hou den ons aan ons oude stand punt. We hebben er begrip voor dat ze graag die kabel willen, maar dat is een investering die de gemeentes moeten plegen." Tijdens een openbare verga dering van de dorpsraad afgelo pen vrijdagavond legde Bruijn het jongste voorstel om de aan leg van de kabel te bekostigen voor aan de eilandbewoners. Kabelmaatschappij Casema re kende de* kosten door. Volgens het kabelbedrijf moeten er niet alleen eenmalige bijdragen ko men van Schiphol en de bewo ners, maar moeten de bewo ners ook een maandelijks be drag van 25 gulden neertellen. Bovendien moeten alle 160 ei landbewoners meedoen om het plan te laten slagen. Volgens Bruijn wordt het nog moeilijk om de zaak rond te krijgen. „Als ik nu naar Schip hol stap, vragen ze: heb je de 160 handtekeningen? Eén ding is zeker: als we die niet hebben, •DO ng halen we het niet." Hij dat hij mensen die niet meedoen wel begrijpt. „1 wel zijn dat je net eei schotel hebt gekocht. Da die 1390 gulden niet be Om de meningen van de ners te peilen, stelt Brui nenkort een onderzoekjt hen in. kri Omdat de eilandbewc QC jaren wachten op de aan ,e] de tv-kabel, heeft de gei Alkemade de opknapbeir de Julianalaan twee jaa [Uj( den uitgesteld. De kostv de aanleg van de kabf$( omlaag, als de straat speciaal voor openge hoeft te worden. Tijdens gadering uitten enige hun ongenoegen over di van de dorpsraadsvot „U kunt wel mooi zegj de gemeente Alkemade delijk is om op ons te w maar wij zitten onde met de slechte weg. He Alkemade wel eens een re straat gezien?" merlflL bewoner op. „U neemt verantwoordelijkheid op die herbestrating uit te zei een andere bewont derdaad. En als het u komt u ook maar in raad", reageerde Bruijn meester A. Meerburg pnjpo de spanning weg te door te zeggen dat hesl: voor de opknapbeui steeds ligt te wachten. Ie alphen aan den run saskia buitelaar Alphense raadsleden moeten hun mond houden over geheime informatie rond de verkoop van het kabelbedrijf. De on derhandelingen daarover met twee ka belexploitanten zijn in een vergevorderd stadium. Als gedetailleerde informatie over een bod in de openbaarheid komt, schaadt dat de onderhandelingspositie van de gemeente. Daarom stellen burge meester en wethouders voor dat de raadsleden zichzelf een geheimhou dingsplicht opleggen ten aanzien van de geheime stukken over de CAI-verkoop. Met de verkoop zijn tientallen ïniljoenen guldens gemoeid. Eerder dit jaar bracht de Socialistische Partij informatie over een bod naar bui ten, afkomstig uit een besloten vergade ring. De partij vindt dat er in alle open baarheid gesproken moet worden over de verkoop van het kabelbedrijf. Wet houder S. Lyczak reageerde daar geïri- teerd op, maar volgens een woordvoer ster van de gemeente is de actie van de SP niet de aanleiding voor het B en W- voorstel over geheimhoudingsplicht. „Ook als dat niet was gebeurd, was de geheimhouding opgelegd. Want we zijn nog niet uitonderhandeld en de infor matie wordt steeds geheimer." De gemeenteraad moet donderdag over het voorstel stemmen. Als een meerderheid van de leden instemt, moeten ook de tegenstemmers zich aan de geheimhoudingsplicht houden. Wie toch uit de school klapt, kan straf krij gen, licht de woordvoerster toe. „Er kan proces-verbaal worden opgemaakt en het raadslid kan strafrechtelijk worden vervolgd. De gemeente kan iemand zelfs aansprakelijk stellen voor financiële schade die is geleden doordat de onder handelingen niet goed zijn verlopen." Speelotheek De Bromtol wil meer Rijmvoudse gezinnen bereiken HAZERSWOUDE-RUNDUK MARIETA KROFT De vierjarige Toby uit Hazers- woude-Rijndijk kijkt zijn ogen uit in Speelotheek De Bromtol. Overal ziet hij speelgoed: au to's, poppen, fietsjes, spelletjes, duplo en keukentjes van Fisher Price. Hij kiest voor een 'berg pas': een plastic heuvel waar over hij autootjes en treintjes kan laten rijden. Twee weken mag hij ermee spelen. Daarna brengt hij het speelgoed terug en kiest weer voor iets nieuws. „Dat is het voordeel van de speelotheek", zegt zijn vader G. Hackmann die hier met zijn zoon al een jaar regelmatig komt. „Het scheelt ons veel aanschafkosten en hij is meest al na een paar weken toch uit gekeken op het speelgoed." Het is zaterdagochtend. Net als op woensdagmiddag is De Bromtol vandaag enkele uren open. Vaders en moeders met of zonder hun kroost druppelen binnen. Zij laten volgens het bi bliotheek-systeem het speel goed dat ze tijdelijk willen mee nemen registreren door één van de twee aanwezige vrijwilli gers. De speelotheek in Hazers- woude-Rijndijk heeft de afgelo pen vijftien jaar haar bestaans recht wel bewezen. Het aantal leden van nul tot tien jaar schommelt rond de zestig. Voor dat aantal krijgt De Bromtol ook subsidie vah de gemeente. Behalve op subsidie draait de speelotheek op abonnements gelden (22,50 per jaar en 50 cent per geleend speelgoed) en op inkomsten uit de jaarlijkse kledingbeurs. Naast het gewone abonne ment kunnen belangstellenden ook kiezen voor alleen een spel letjesabonnement. Jong en oud kunnen er terecht om spellen als monopoly, triviant en scrab ble te lenen. Sinds kort is er ook een speciaal 'grootouderpak ket'. Oma's en opa's die hun kleinkinderen een weekeinde op bezoek krijgen kunnen voor vijf gulden drie stuks speelgoed lenen. Ze hoeven geen abonnee te zijn. Het bestuur wil meer aan de weg timmeren. „We streven naar zeventig abonnementen", zegt voorzitter Sanny Verhoeff. „We zijn er na de gemeentelijke herindeling niet meer alleen voor Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn, maar ook voor Hazerswoude-Dorp en Benthuizen. Vooral in Benthuizen is de speelotheek nog onbekend." Het bestuur begint in januari daarom met een publiciteitscampagne via de scholen en consultatiebu reaus. Als dié campagne zo aanslaat dat het aantal leden de zeventig overschrijdt, hanteert de speelotheek een wachtlijst. Verhoeff hoopt niet alleen dat meer kinderen zich melden, maar ook vrijwilligers. De speelotheek die volledig draait op deze vijftien twintig onbe taalde krachten, nam in sep tember afscheid van vier van hen. Opvolgers zijn er nog altijd niet. Na diverse verhuizingen in dé afgelopen vijftien jaar deelt De Bromtol sinds 1989 de ruimte met peuterspeelzaal Wonder land aan de J.P. Heijestraat. Dat betekent dat het leenmateriaal elke woensdag en zaterdag te voorschijn moet worden ge haald en weer moet worden op geruimd. Hoewel de samen werking met de peuterspeelzaal prima verloopt, is De Bromtol op zoek naar een andere ruim te. Het bestuur raadpleegde de gemeente afgelopen zomer al. „Maar die wist ook niets. Er is geen school met een leeg lo kaal. Het Anker heeft nog wel plek, maar ook daar moeten we de ruimte delen." Als de speelotheek baas in haar eigen zaal is, zou de voor zitter graag eens een koffieoch tend organiseren. „Ouders kun nen dan ook met elkaar praten en wij kunnen meer tijd uittrek ken om adviezen te geven. Spe len is immers belangrijk voor de ontwikkeling van een kind." Intussen is Toby weer ver trokken. Hij weet al wat hij de rest van de dag gaat doen. Eerst naar sinterklaas die het dorp bezoekt en daarna spelen met de bergpas. Leidsch DagbladAKCHIIÜVIÜiX ANN01899 Woensdag 22 November LELDEN - In de groote zaal van 'Pniël', het beken de wijkgebouw aan de Middelstegracht alhier, ziet het er deze dagen heel aardig uit. Tal van voorwer pen van nut en smaak en artikelen, die het gehe melte vermogen te streelen en bestemd voor een tombola, zijn daar thans keurig tentoongesteld en nog te bezichtigen. Wat deze expositie wel luister bijzet, is de planten- en bloemenversiering van de firma Den Older, die de zorg daarvoor welwillend op zich nam, alsmede de versiering met doek, enz. door de broeders der leden van den Naaikrans van Wijk VIII, de wijk van ds. J. Hoogenraad. Van dien Naaikrans gaan tentoonstelling tombola zonder nieten uit, ten bate der armi die wijk. De nog jonge krans vervaardigde di vele der geëxposeerae voorwerpen. Wanneer we er nu nog eens de aandacht tigen, dat de gelden, goed besteed worden ei kelijk armen stadgenooten ten goede komen mogen wij zeker wel vertrouwen, dat de jong mes dit liefdewerk niet tevergeefs op touw g< zullen hebben, veel dubbeltjes zullen innen veel loten verkoopen. ANNO 1974 Vrijdag 22 november SCHIPHOL/LEIDEN - Paula Witkam en Margot Heynsbroek, de twee Leidse studentes die op 13 september j.l. bij het overschrijden van de Israëli sche grens werden gearresteerd, zijn vanmiddag om even voor enen op Schiphol gearriveerd. Vol gens een verklaring van Paula Witkam is de vroege vrijlating - de straf zou eigenlijk tot januari duren - afgekomen door hun goed 'gedrag" en door de in spanningen van de Nederlandse vice-consul in Is raël, de neer Everaars. Een klein incident deed zich bij de verwelkoming door familieleden en leden van het Palestina-comité voor toen de moeder van Paula Witkam meedeelde dat zij bezwaar had te gen de aanwezigheid van vertegenwoordigers van het Palestina-comité. Bertus Hendriks, voorzitter van het Palestina-comité Nederland, verklaarde dit bezwaar naast zich neer te moeten leggen. „Ik heb geer. zin in een discussie hierover, maar Ik vind dat Paula dat zelf moet uitmaken." Mevrouw Wit kam, die van mening is dat Paula door het P na-comité is geannexeerd, maakt bezwaar t« het lidmaatschap omdat volgens haar ze| Palestina-comite samenwerkt met Al Fat; PLO en meewerkt aan het wegvagen van d< Israël. Paula had op deze mening geen com taar. Uit de antwoorden van de twee meisje dat zij geen flauw idee hadden van de conse ties die de brief van George Stefan voor hen hebben. Zij achtten hun straf derhalve niets rechtvaardigd. Wel bevestigden zij dat zij ere hebben gestaan toen Stefan enkele regels tu de aantekeningen van Paula met onzichtbafl schreef. "We hadden inderdaad argwaan mo krijgen", aldus Margot Heynsbroek, "maari kantie ben je nu eenmaal veel argelozer." D naam van het meisie aan wie ze ae brief hac moeten afgeven wilden ze niet zeggen. Het! Stefan de beide studentes "er heeft laten int nen", achtten zij een schending van het red gastvrijheid. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (I overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het j Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie v; Dagblad aan de Rooscveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. :idi !e<h

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16