Mi i£/:/£ u'jr cwh Makers nieuwe bijbelvertaling pareren kritie CM? RiTUfcLS k*' r n r o/ r Predikantsopleiding aan VU krijgt weinig steun in gereformeerd bestuur Geloof Samenleving n^AiONL! r Bestuurscrisis verlani Doopsgezinden MAANDAG 22 NOVEMBER 1999 iAI VANDAAG 22 De nacht van 22 op 23 november (sja'baan) is voor moslims een tijd van gebed en meditatie. God stelt volgens moslims in deze nacht vast wie er het komende jaar geboren gaat worden en wie zal sterven. Bovendien is het feest, omdat honder den jaren geleden op deze dag werd besloten de gebeds richting te veranderen van Jeruzalem naar Mekka. Vandaag is tevens de feestdag van de heilige patrones van de muziek, Cecilia. Beroemde componisten zoals Handel, Purcell en Britten hebben cantates en missen voor haar ge musiceerd. Dat komt omdat er een passage in haar passie (het lijdensverhaal van martelaren) voorkomt, waarin staat dat 'Cecilia zong in haar hart voor haar enige Heer, terwijl het orgel speelde'. Of ze zelf het instrument bespeelde is niet bekend, maar ze wordt op bidprentjes en in de kunst steevast met orgel afgebeeld. Cecilia was naar alle waar schijnlijkheid een adellijke vrouw die rond het jaar 100 haar heidense echtgenoot Valerianus en zwager Tiburtius tot het christendom bekeerde. Ze werden alle drie ont hoofd door de autoriteiten, die het beschamend vonden dat het nieuwe geloof zelfs tot in de Romeinse adel was doorgedrongen. Kloosters open voor tijdelijke broeders tilburg De kapucijnen stellen hun communiteiten open voor mensen die tijdelijk willen deelnemen aan het 'broederlijk sa menleven' in de kloosterorde. Hoe de verbintenis met tijdelijke kloosterlingen precies gestalte moet krijgen, weet provinciaal A. Mars nog niet. „We willen er gewoon voor openstaan, maar de vormen hebben we nog niet bedacht." Zowel alleenstaande als gehuwde mannen komen in aanmerking voor deze vorm van geassocieerd lidmaatschap. De kapucijnen willen echter«geen 'vrijblijvende en nieuwsgierige participanten'. De kapucijnen volgen het voorbeeld van orden als de franciscanen, norbertij nen, redemptoristen en geschoeide karmelieten. De orde van de kapucijnen werd in 1209 door Franciscus van Assisi gesticht. Nederland telt nog ongeveer 145 broeders. Op de bres voor heilige thee Amsterdam De zestiger jaren keerden zaterdagmiddag even te rug op de Dam in Amsterdam toen tientallen mensen demon streerden voor legalisatie van Ayahuasca-thee uit Brazilië. Justi tie heeft na een inval vorige maand in een kerk in Amsterdam- Noord de thee verboden, omdat er een stof in zit die op de opiumlijst staat. Ayahuasca-thee is een extract van planten die in het amazonegebied groeien. De thee zorgt voor een lsd-ach- tige trip. Voorstanders zeggen dat de thee alleen wordt gedron ken tijdens de 'heilige dienst'. foto paul van weel Paus in maart naar Midden-Oosten Vaticaanstad Het Vaticaan heeft beve stigd dat paus Johannes Paulus II volgend jaar maart het Midden-Oosten bezoekt. De reis van de paus naar Israël en de Palestijnse gebieden vindt plaats in de laatste tien dagen van maart. Het is een lang ge- koesterde wens van de paus om in het komende jaar, als het 2000-jarig bestaan van het christendom wordt gevierd, het 'hei lige land' te bezoeken. Volgens Israëlische bronnen zal de paus een driedaags bezoek aan Bethlehem, Nazareth en Jeruzalem brengen. Hij is uitgenodigd door de kerken in het gebied, de Is raëlische regering en de Palestijnse autoriteiten. AMB bezint zich op eigen toekomst Amsterdam Teruglopende inkomsten nopen de Acht Mei Be weging (AMB) tot een bezinning op de eigen toekomst. De par ticipanten van het platform van vernieuwingsgezinde rooms- katholieke organisaties besloten zaterdag zich in februari te bui gen over de eigen verwachtingen en de vraag of die aansluiten bij de wensen van de achterban. Het bestuur probeert in de ko mende twee maanden bij participanten en fondsen geld los te peuteren om de begroting van de landelijke manifestatie op 27 mei 2000 sluitend te krijgen. Een aanzienlijk deel van de kosten, bijna twee ton, is nog ongedekt. 'Vanwaar die blinde haat tegen een leesbare bijbel?' AMSTERDAM „Vanwaar die blinde haat tegen een begrijpelijke, leesba re Bijbel?" Deze vraag stelde aan de Universiteit Leiden verbonden Nieuwtestamenticus H. de Jonge op het sym posium over de Nieuwe Bijbelvertaling. Op de bijeen komst aan de VU in Amsterdam braken onafhankelijke deskundigen een lans voor de nieuwe vertaling. Een Nieuwtestamenticus en een vertaalwetenschapper dien den de critici van repliek. Het afgelopen jaar, na het ver schijnen van de eerste deeluitgaven van wat dé stan daardbijbel van de eenentwintigste eeuw moet worden, gonsden de media van de verwijten. Het werd dus tijd voor een antwoord. tafel als een poging van agnos ten om de inhoud van de Bijbel maar zoveel mogelijk op af stand te houden. „De Bijbel moet volgens hen absurd blij ven. Liefst dus een moeilijk leesbare, vreemde Bijbel. Chris tenen moeten vooral oude ver talingen gebruiken: dat dient de gemoedsrust en de gemakzucht van de ongelovigen. Als gelovi gen hun geloof of hun Bijbel op de hoogte van de tijd brengen, dan moeten onze verlichte agnosten zich daarover op nieuw een mening vormen. Dat is hun gewoon te lastig." En het taalgebruik? Benno Barnard betreurde het verlies van de 'onheilszwangere sfeer' in een boek als Ester, en het ontbreken van de 'duizend-en- -één-nacht-achtige élégance' en de 'oriëntaalse wijdlopig heid'. „Demagogisch," zei ver taalwetenschapper Naaijkens op het symposium. Niet de taal van de Statenvertaling moet als norm gelden, maar de he breeuwse grondtekst. Scholma: „Zowel populair als archaïsch taalgebruik vermij den we waar mogelijk. De hele breedte van de Nederlandse SILVAN SCHOONHOVEN Projectmanager R. Scholma van de Nieuwe Bijbelvertaling kijkt tevreden terug op het door de Leerstoel Biijbelvertalen van de Vu georganiseerde symposium. „Het is niet zo dat we wilden te rugslaan. Het is ook beslist niet zo dat de negatieve kritiek over heerste, het afgelopen jaar. Maar het is wel de negatieve kritiek die blijft hangen." Een van de meest geruchtma kende vertaalkwesties was het vervangen van het 'ijdelheid der ij delheden' uit Prediker door het inmiddels roemruchte 'lucht en leegte'. Andere criti casters lazen de Bijbelboeken Ester. Prediker, Jona, Judit en Handelingen en struikelden over het ambtelijke, banale taalgebruik. De vertalers zou den de poëzie uit de boeken hebben verjaagd. Niet alleen orthodoxen, ook buitenkerkelijken als Maarten 't Hart wierpen zich op als verde digers van de Tale Kanaans die zij uit de Statenvertaling ken den. Maar De Jonge veegde op het symposium dit verwijt van In 2004 moet er een nieuwe, oecumenische bijbelvertaling op de kaï liggen. foto dick hocewoning taalschat mogen de vertalers gebruiken. Maai' we kiezen niet voor modieus taalgebruik. Dan zou de tekst snel gedateerd zijn. We zijn een tikkeltje voorzichti ger dan de vertalers van de Groot Nieuws Bijbel - daarbij ging het om een vertaling in de omgangstaal. Want het 'heden daags' van de jaren zeventig verschilt alweer van het heden daags van nu.". Het Nederlands Bijbelge nootschap in Haarlem werkt voor de Nieuwe Bijbelvertaling samen met de Katholieke Bij belstichting en met Vlaamse bijbelorganisaties. Het moet dus een oecumenische verta ling worden. Katholieken, her vormden, joden, gereformeer den: allen moeten ze met de nieuwe Bijbel uit de voeten kunnen. Zal het lukken om al die gezindten onder één para plu te houden? Scholma: „Ik ben geen profeet. De afgelopen jaren is het gelukt met de me dewerkers aan het project, die allemaal uit verschillende hoe ken komen. Er is niemand afge haakt. Er is juist gebleken dat er uitermate veel behoefte is aan deze vertaling. Ook in kringen die gewend zijn de Statenverta ling te gebruiken." UTRECHT ANP De kansen van de Vrije Univer siteit in Amsterdam om de pre dikantsopleiding te behouden, lijken verkeken. Op een infor matiebijeenkomst van het breed moderamen (algemeen bestuur) van de gereformeerde synode heeft een 'niet zo groot aantal' mensen aangedrongen op een lijmpoging tussen de VU en Kampen. Synodevoorzitter ds. J. Doff wees er zaterdag na afloop op, dat ook een aantal leden van het breed moderamen begrip en waardering voor het stand punt van het gezamenlijk be stuur van de drie Samen-op- Wegkerken had uitgesproken. Dat bestuur heeft de triosynode voorgesteld op 2 december de overeenkomst met de VU op te zeggen. Het zou volgens Doff ook heel vreemd zijn als de kerken alsnog zouden besluiten te kie zen voor een fusie van de Theo logische Universiteit Kampen met de theologische faculteit van de VU. Dat zou volgens hem getuigen van zwalkend be leid. In september had het SoW-bestuur geconcludeerd dat zo'n fusie van de baan was, omdat de VU de voorgestelde opleiding te 'eenzijdig kerkelijk' vond. Als de synode toch voor een fusie zou zijn, dan zullen de sy- nodebesturen duidelijk maken dat dat slecht beleid is en zo'n. besluit sterk ontraden. De re cente brief van de Vrije Univer siteit, waarin om uitstel van een beslissing wordt gevraagd, heeft de synodebesturen niet op an dere gedachten gebracht, aldus Doff. De Vrije Universiteit heeft de Samen-op-Wegkerken gevraagd begin december nog geen defi nitief besluit over de predi kantsopleidingen te nemen. In een brief aan de gereformeerde synodeleden noemt de VU een overhaaste beslissing desa streus. De in grootte tweede theologische faculteit van het land, met goed onderwijs en onderzoek en een als uitste kend beoordeelde predikants opleiding, dreigt buiten spel te worden gezet. In de brief wordt de Theologische Universiteit Kampen ervan beschuldigd over de rug van de VU te probe ren te overleven. De VU stelt voor te onderzoe ken op welke manier de ge sprekken Kampen-VÜ hervat kunnen worden. Die zouden moeten gaan over de vraag, hoe in Amsterdam een predikants opleiding onder kerkelijk be stuur kan worden gerealiseerd. De kerken zouden een 'infor mateur' kunnen aanwijzen. De gesprekken moeten voor eind maart resultaat hebben. Ook- het nieuwe Hoger On derwijs Onderzoek Plan biedt volgens de VU mogelijkheden. Daarin wordt bilocatie (vesti ging op twee plaatsen) toege staan. Voorlopig zou dan nie mand hoeven te verhuizen. Na bijna een jaar onderhan delen gaf voorzitter R. van den Broek van de gezamenlijke commissie, die de fusie tussen Kampen en de theologische fa culteit van de VU moest voor bereiden, eind september de opdracht terug. Het synodebe- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Half tot zwaar bewolkt bewolkt en vooral in het zuiden af en toe sneeuw. Maxima dinsdag van -5 in het noorden tot rond 0 in het zuiden. Noorwegen: Veel bewolking en af en toe re gen, in het binnenland sneeuw. Langs de kust de meeste neerslag en soms ook veel wind. Maxima bij zee ongeveer 7 graden, in het binnenland rond -4 graden. Zweden: Wolkenvelden en hier en daar sneeuw, bij zee ook regen. Maxi ma rond het vriespunt. Denemarken: Bewolkt en af en toe regen, eerst ook sneeuw en kans op ijzel. Maxima iets boven het vriespunt. België en Luxemburg: Veei bewolking en af en toe re gen, in het binnenland eerst kans op sneeuw en ijzel. Dinsdag dro ger en wat zon. Maxima oplopend naar ongeveer 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag bewolkt en van het wes ten uit regen, ook kans op sneeuw en ijzel. Dinsdag droger en af en toe zon. Maxima eerst rond het vriespunt in de oostelij ke departementen, in het westen zachter met 8 graden. Portugal: Perioden met zon en met name in het noorden nog kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 15 en 19 graden. Madeira: Maandag perioden met zon en droog. Dinsdag meer wolken en een enkele bui. Maxima ongeveer 19 graden. Spanje: Van het westen uit sterk opkla rend. Dinsdag dan ook zonnige perioden en meest droog. Maxi ma stijgend naar 10 graden in het noorden en bijna 20 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Flinke périoden met zon, maar dinsdag in het noorden wolken en kans op een bui. Maxima tussen 20 en 24 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en maandag vooral in het noorden een enkele bui. Dindag meer zon en droog. Maxima ongeveer 19 graden. Tunesië: Geregeld zon, maar vooral in het noorden ook eerst nog buien, soms met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Opklarend met vooral in de wes telijke helft en bij de Middelland se Zee geregeld zon en meest droog. In het noordoosten nog langdurig wolken en kans op een bui. Iri het Rhone-dal een straffe Mistralwind. Maxima oplopend naar 6 graden bij Lyon en tot 13 graden dicht bij de Pyreneeen en aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Maandag wegtrekkende regen- of onweersbuien. Dinsdag meest droog en flink wat zon. Maxima gaat naar ongeveer 15 graden. Italië: Eerst nog erg wisselvallig met veel regen- en onweersbuien en soms veel wind. In de Dolorrfieten kans op sneeuw. Iets minder koud met maxima van 7 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Griekenland en Kreta: Veel wolken, enkele (onweers)buien en veel wind. Maxima tussen 16 graden in het noorden tot 26 graden op Kreta, dinsdag op Kreta forse afkoeling. Turkije en Cyprus: Maandag nog zonnige perioden en meest droog. Maxima van 12 graden in het noorden tot eerst nog 24 graden in het zuidoosten. Duitsland: Overgang naar bewolkt en wissel vallig weer. In de loop van maan dag sneeuw, dinsdag van het westen uit overgaand in regen. Maxima dicht bij het vriespunt, dinsdag in het westen hoger. Zwitserland: Maandag geregeld zon en meest droog. Dinsdag van het noorden uit wolken en regen en sneeuw. Maxima eerst rond het vriespunt, dinsdag hoger en in het laagland sneeuw overgaand in regen. Bij Locarno zonnige perioden, droog en zacht door föhn. Oostenrijk: Bewolkt en perioden met sneeuw, dinsdag in het laagland ook kans op regen. Maxima iets boven nul. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en vooral dinsdag in Slowakije langdurige perioden met sneeuw. Daarbij erg veel wind. Maxima rond het vriespunt. Hongarije: Sterk bewolkt en perioden met sneeuw, ook kans op regen. Maxi ma rond het vriespunt. DINSDAG 23 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.13 Zon onder 16.38 Maan op 17.20 Maan onder07.53 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.07 15.28 02 40 15.01 Laag 11.24 23.40 11 05 «23.21 Weerrapporten 22 november 07 u Amsterdam hall bew. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn regen wzw 5 halt bew wnw8 sneeuw zzw6 half bew. wnw4 licht bew nnw3 Bordeaux w.s.0 24 16 0.0 w4 6 4 0.3 zzw2 0 -5 0,2 no 3 -1 -2 0 0 zzo6 -2 -5 0.2 nnw2 23 17 04 Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou 2 17.0 19 0.0 -7 01 bewolkt SEL onweer W warmtefront regen opklaringen o* sneeuw hagel koufront lagedruk mjst zonnig 19 windrichting temperatuur ft hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pasca| W7 17 9 13.0 Stockholm Warschau i Wenen Zurich i Bangkok I Buenos Aires Casablanca Johannesburg 0 -1 0.0 -2 -8 0.2 -2 -3 2.0 -3 -4 00 30 22 0.0 26 18 0.0 16 10 0.3 24 16 0.0 Los Angeles onbewolkt New Orleans onbewolkt New York mistbanken 19 13 0.0 21 14 1.0 16 12 00 29 13 0.0 18 10 0.0 10 7 0.3 21 9 0.5 Leerstellige of theologische verschillen in interpretatie heb ben de vertalers elkaar nog niet in de haren doen vliegen. „Het vertaalteam kijkt gewoon wat er staat. Men is in staat de leer van de kerk los te zien van de vraag wat er nou werkelijk staat." Dat geldt blijkbaar niet voor som mige tegenstanders van de Nieuwe Bijbelvertaling. Op het symposium veegde De Jonge de vloer aan met critici, die graag hun dogmatiek willen terugvin den in de vertaling. Zoals ie mand die protesteerde tegen een passage over Jezus in het boek Handelingen. Christus werd daar omschreven 'Gods heilige, schuldelot geling'. Kan niet, oordeeli tegenstander, want Jezus Gods volgeling, maar Go De Jonge: „Lucas vreemd van opkijken, wordt een dogmatiel ^e: vreemd is aan Handelinj norm gehanteerd voor oordeling van de vertalii móg niet in de vertaalkuni Een ander struikelblo Pe de Godsnaam. Voorlopig de nieuwe Bijbel het op waar in de grondtekst staat. Geen ideale opl maar alle 103 altern; ('Aanwezige', 'Eeuwige' den naar de prullenbak zen. De Jonge verwierp i tiek op het gebruik v ias naam 'Heer' als zwak. 1 m streed het verwijt uit fen sche hoek dat God doorl n bruik van 'Heer' manif&J lijkt dan nodig. „Als plaats van 'Heer' de zet, blijft die God precie wei mannelijk. Daar zorgt houd van de boeken zi voor, en de tekening di van God gegeven wordt.' Het eigenlijke verta moet in het jaar 2001 zij; rond. Dan is nog tot 2 Jen tijd voor toetsing en eei r h sche eindredactionele En dan de naam nog. ene 'Nieuwe Bijbelvertaling niet meer dan een \vi Namen als 'Kerkbijbel' bel 2000' zijn al vervigsi Scholma: „Zelf heb ik i eze gedacht aan de naam heidsvertaling'. Maar misschien wat te ami s vi Dus wie een idee heef blieft, kom ermee.' uil ldli zijr stuur concludeerde vervolgens dat de fusie van de baan was. Ds. W. Barendrecht, voorzit ter van het SoW-interimbestuur zegt dat hij zich niet goed kan voorstellen, dat de brief bij de synodeleden wél een ander standpunt zal bewerkstelligen. De vergadering van het breed moderamen, die in een goede sfeer verliep, werd geïnfor meerd door de stuurgroep, Kampen en de deputaten (des kundigen) voor het verband met de VU. Bijna de helft van de synodeleden zit in het breed moderamen. De gezamenlijke synodebe sturen stellen de triosynode voor de predikantsopleiding voortaan te concentreren in Kampen, Leiden en Utrecht. In eerste instantie is gestreefd naar Amsterdam, Groningen en Utrecht. De minister van On derwijs heeft de SoW-kerken opgedragen het aantal predi- kantsopleidingen terug te bren gen van zes naar drie met het oog op het dalend aantal stu denten en de kwaliteit van de opleidingen. ling amsterdam anp Het plotselinge aftreden van het bestuur van de Doopsge zinde Broederschap begin ok tober heeft een verlammende uitwerking op het kleine kerk genootschap. De enige duide lijkheid die zaterdag op de Broederschapsvergadering (BV) in Amsterdam kwam, was de brede steun (74 van de 87 stemmen) voor het aftre den. Het bestuur was volgens voorzitter P. Beun niet bij machte gebleken de bestuur lijke vernieuwing te realiseren, waartoe de BV vorig jaar op dracht had gegeven. Een com missie van wijze mannen en vrouwen, die het bestuur had doorgelicht, had geconsta teerd dat er „geen team, geen onderling vertrouwen en geen samenhang" was. Het aftre den was 'onvermijdelijk'. Zaterdag kwam de BV, waarin alle gemeenten zijn af gevaardigd, niet verder dan in te stemmen met het aftreden. Ondanks vooraf ingediende voorstellen hoe de bestuurs crisis kan worden opgelost, werd de bijeenkomst na bijna vier uur vergaderen geschorst ds. tot 11 december, zondèlat er besluiten over het op nte van de crisis werden men. De onzekerheid wer< ïaa groot door een opmerkii Da de voorzitter: 'BV, help ec Beun wekte daarmee druk dat het bestuur tor 4a« wilde aanblijven. Maar e delijk moest ook hij erk dat het oude bestuur huidige voet niet verdijt j functioneren. Toen een vroeg of de BV de com eid van wijze mannen en wen de opdracht wilde een interimbestuur vt bereiden, wees Beun „Niet meer inhoudelijl ten. Dat wordt maar Vervolgens greep de voo van die commissie de foon en vroeg de vergat „Willen jullie dat wij gaan?" Applaus was zijn Door alle strubbe kwam de BV niet toe overige agendapunten, een besluit over lidmaat van het IKV, de instelllii een doopsgezind ce voor gemeenteopbouw vaststellen van de beg voor volg ile ebl LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) van KANTOOR raat 82 071 -5356 356 A^^^Postbus ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden Tl slid 3^Bkee IT tlijk TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 33 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTI j Maandag t/m vrijdag v; 071- 5143 545 ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven 7 het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 nen betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (birr n worden verzonden geldt een toeslag» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of een anders leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het Le r^n, Dagblad op geluidscassette bes: 1 1 tot informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, den i11 u htei ike Auteursrechten voorbehoud ®eS Dagbladuitgeverij Darm;' de i icha steu ZIEK N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. orm Jijtn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14