ei den Regio mijoenen xtra naar welzijn' Massale belangstelling voor intocht sinterklaas Dat is inderdaad een heel ander gezicht Vredesboot moet einde maken aan geweld Leiden komt nog twee miljoen tekort voor Trekvaartplein iur vuurwerk in Een 18-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden op de uwe Vogelweg, in de buurt van de Wassenaarseweg, voor het iet bezit hebben van drie dozen strijkers. De politie was in ie gekomen na klachten uit de buurt over de overlast van de jkers. De jongeman kreeg een bekeuring van 375 gulden. De- ie die het vuurwerk aan hem geleverd had, een 21-jarige in ner van Warmond, kreeg een boete van 750 gulden. iging tot beroving en Twee onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op irdag geprobeerd een 20-jarige Leidse van haar mobiele te- ion te beroven. De vrouw liep over de Pelikaanstraat in de iting van de Langegracht. Terwijl zij belde met haar telefoon rd zij van achteren onderuit getrapt. Daarna probeerden de ïvallers de telefoon af te pakken. Dit lukte niet en de daders iden weg richting het centrum. De vrouw liep kneuzingen )r ouderen en gehandicapten en geeft vanaf volgend jaar meer geld uit aan voor ingen voor gehandicapten (WVG). Hogere kosten en forse toename van het aantal aanvragen voor WVG- iidies maken het nodig dat de gemeente vanaf 2000 niljoen extra moet uittrekken. arnoud wukmans Gebroken geweertjes, vredes duiven, kleurige regenbogen en ban-de-bomtekeningen van Opland. Dit weekeinde vormde de Emilie Knappertschool aan de Vijf Meilaan het decor voor een bijeenkomst die veel weg had van een reünie van anti- -kernwapendemonstranten uit het begin van de jaren tachtig. Een kern van vaste vredesac tivisten kwam naar Leiden voor de officiële opening van het na- üonale Museum voor Vrede en Geweldloosheid. De oprichters, het Landelijk Beraad van Vre desorganisaties, willen met de inmiddels bijeengebrachte col lectie een educatieve vredes boot inrichten. Vanaf 2001 ho pen zij vanaf dit varende muse um door heel Nederland de de extra uitgaven voorkomt imeente dat ze moet bezui- op de voorzieningen voor en en gehandicapten, czij de WVG kunnen die beroep doen op taxiver- hun woningen laten aan- n en een rolstoel of scoot- iel kopen. De reserve die in de afgelopen jaren had bouwd, is in het begin van op. Op 1 januari 1998 zat )g negen rtiiljoen in de pot. ithouder Hans Baaijens cte vanmorgen het nieuws ns een persconferentie be- Overal zie je dat het al mensen dat een beroep op de subsidies, ontzet- toeneemt. Wij hebben dat zien aankomen. Veel gé- nten laten het bedrag niet auwelijks stijgen, dus de agen voor mensen gaan w Leiden vindt dat on- ptabel, zei Baaijens. „Het ingspunt is: het mag niet zo dat als het in dit land nog goed is gegaan, oude en gehandicapten als eer- gekort worden." Terwijl de aart elk jaar toeneemt, die groepen er dan juist ichteruit. „Stuitend", vindt boodschap uit te dragen dat ge weld nooit een oplossing biedt voor conflicten. Aan de muren van de Emilie Knappertschool hangen sym bolen en leuzen tegen bewape ning en geweld. Door de gan gen wandelen veelal dezelfde idealisten die in de tijd van de massabetogingen de voorhoede vormden van de vredesbewe ging. Toch zijn zij niet gekomen om terug te blikken. Vrede en geweldloosheid kenmerken im mers niet het verleden, maar de toekomst. Maar daar is wel be wustwording voor nodig. Van daar dat enkele vredesactivisten een paar jaar geleden de stich ting anti-oorlogsmuseum op richtten. De Verenigde Naties hebben de komende tien jaar uitgeroepen tot 'decennium voor een cultuur van vrede en geweldloosheid'. De vredesboot gaat dit initiatief kracht bijzet ten. Behalve de verschrikkingen van oorlog en geweld, wil het museum laten zien dat er vre delievender alternatieven be staan. In de school hangen on derdelen van de reizende col lectie. Zo zijn er overzichten van de geschiedenis van de Vre desbeweging, Mahatma Gandhi en het leven van de anarchisti sche voorman Domela Nieu- wenhuis, maar ook van actuele re onderwerpen als Vrouwen voor Vrede in Joegoslavië. Co ordinator Nico Faber: „Daar naast hebben we een Japanse tentoonstelling over de gevol gen van het werpen van de atoombom op Hiroshima. Ver der is er een expositie van een stripverhaal over de loopgraven van de Eerste Wereldoorlog. En is er één rond het proces van Vredesactivisten ontmoetten elkaar dit weekeinde in de Emilie Knappertschool. FOTO LOEK ZUYDERDUIN een paar jaar geleden, waarbij het Internationaal Gerechtshof uitsprak dat dreigen met en het gebruik van kernwapens niet is toegestaan." De rest van het programma bestaat uit toespraken, films en optredens. Zo roept het vre- descabaret van Jos Linnebank op tot bezinning. Zijn lied 'Mensen gevraagd' maakt dui delijk waar het de organisato ren om begonnen is: „Mensen gevraagd om de vrede te leren, waar geweld door de .eeuwen model heeft gestaan, mensen gevraagd die de wegen marke ren, waarop alles wat leven heeft verder kan gaan." Die mensen zijn er, al gaat het om hetzelfde groepje idea listen dat altijd de kar trekt. Ook W. van Leenhoff uit Leiden en J. Kelder uit Amsterdam behoren tot deze harde kern. Van Leen hoff maakte deel uit van een groep burgers die de militaire basis Volkel binnendrong om te kijken of daar kernwapens la gen. Kelder kampeerde uit pro test bij vliegbasis Woensdrecht. Behalve kortzichtigheid zijn het volgens hen vooral economi sche belangen die mensen tot geweld aanzetten. „Dat geldt ook voor Nederland. Wij zijn met Holland Signaal de zesde wapenleverancier van de we reld." robbert minkhorst de wethouder dat. Dus koos Leiden voor meer geld. Het budget voor de voorzieningen groeit van ruim 12 naar 17 mil joen gulden. De WVG-vergoeding wordt aangepast aan de inflatie. Dat houdt in dat de gebruikers van af volgend jaar iets meer dan twee procent meer krijgen bo venop hun bijdrage voor ver voersvoorzieningen. In Leiden is die 2.500 gulden per jaar. De norm van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ligt overigens beduidend lager (1.800 gulden). Leiden heeft met de omlig gende gemeentes een gemeen schappelijke regeling. De uitga ven en voorzieningen zijn op elkaar afgestemd. Vanaf 2000 komt daar wat verandering in, meldde Baaijens. De financiële positie van de regio is niet roos kleurig genoeg om ook daar de WVG-vergoedingen mee te la ten groeien met de inflatie. „Dat betekent dat wij uit de pas gaan lopen. Ik vind het heel jammer." Wat Leiden en de regio wel samen hebben afgesproken, is dat zij het pakket woonvoorzie ningen iets uitbreiden. Tegelij kertijd wordt er wat gekort op de taxivergoedingen. herman joustra Zet sinterklaas neer in Ahoy' en de hal loopt moeiteloos vol. Zet sinterklaas in de Arena en het stadion is binnen de kortste ke ren uitverkocht. De bromtol, de kolenkachel en de schillenboer zijn al lang uit de Nederlandse samenleving verdwenen, maar deze kindervriend en vrijgevige bisschop lijkt vooralsnog on verwoestbaar. Het plein van de Beestenmarkt, de Turfmarkt en de beide kanten van de Blauw- poortsbrug staan zaterdag dan ook vol met duizenden fans bij de intocht van de sint die per boot Leiden even aandoet, de stad waar zijn naam wordt uit gesproken als sinterklaas. Al ruim voordat hij arriveert staan de kinderen te trappelen van ongeduld. Hun wachten wordt beloond als de boot met sinterklaas en honderd klim mende, zwaaiende en rennen de pieten aan boord precies om twaalf uur door de geopende Blauwpoortsbrug komt glijden. „Sinterklaasje kom maar bin nen met je knecht", klinkt het luid en duidelijk en sint doet hem wat vriendelijk wordt ver zocht. Loco-burgemeester Tjeerd van Rij babbelt even met de sint, voordat deze zich mét zijn gevolg in het feestgedruis stort. Hetgeen geen gemakkelijke op gave is, in deze mierenhoop van krioelende kinderen en ou ders die hun rondhollende kroost in de gaten proberen te houden. „Ik heb hem een hand gegeven", gilt een klein jongetje enthousiast. Hij is niet de enige gelukkige, want sinterklaas heeft voor iedereen wel een handje, een goed woord, of een vriendelijke hoofdknik in petto. En de pieten helpen hem wat dat betreft een handje. Lange "pieten, korte pieten, kale pieten en langharige pie ten, die ook kwistig met peper noten strooien. Pechvogels zijn er ook ge noeg. Tal van kinderen onder vinden het nadeel van een ge ringe lengte. Door al die drom men mensen is het moeilijk kij ken naar sint en zijn gevolg. En niet alle kinderen tegelijk kun nen op de schouders van pa en mngggg Met Neuteboom uit Oegst- Bst. Ik bel over de kalender Leiden Promotion/VW. ibben jullie die gezien?" lazeker. We waren zelfs aan- zig bij de presentatie van de lender in de Poort van Ley- n waar de winnende foto's kend werden gemaakt." Niks gemerkt dan aan de fo- van de maand november?" Uhh???" Niet gezien dat 'Het gezicht de Zoeterwoudsesingel ge it vanuit het Plantsoen' een aal ander beeld geeft van de werkelijkheid?" - „Nee. Dat is niet opgevallen, nee." - „Nou, dan moetje nog maar eens goed kijken. Het is name lijk niet de Zoeterwoudsesingel die je ziet, maar 'Het gezicht op de Witte Singel gezien vanuit de Hortus'. - „Verrek, u heeft gelijk." - „Ja, dat weet ik ook wel. Wil je de Witte Singel kunnen zien vanuit het Plantsoen, dan moet je flink scheel kunnen kijken, hoor. Enfin, ik heb het ze bij Leiden Promotion laten weten. Ze deden er een beetje vreemd over. Terwijl het toch duidelijk Gezicht op de Zoeterwoudse, eh pardon, Witte Singel gezien vanuit de Hortus De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. hun fout is. Trouwens, wat heet fout. Ik noem het gewoon mis leiding." Trrringggg - „Leiden Promotion/VW, met Frank van Leeuwen spreekt u." - „Frank, we bellen even over die kalender van jullie." - „Tja. Ik had jullie eigenlijk al veel eerder verwacht. Het is in derdaad de Hortus en niet het Plantsoen. Foutje, hè." - „Dat mag je wel zeggen, ja. Hoe kan dat nou?" - „Een complex aan factoren. Het stond niet achterop de foto van Kees Swart. Later bleek het wel op het formulier van de fo tograaf te staan. Maar goed, toen was het al te laat. De prent op zich leverde in elk geval wat verwarring op. Toen kwam dit, van het Plantsoen, er bij te staan. Het was, zoals gebruike lijk, weer haasje-repje-werk. Het moest allemaal in korte tijd in elkaar worden gezet. Dan gaat er wel eens iets mis." - „In jullie voordeel telt dat de jury het ook niet heeft gezien. En dat het bij de presentatie evenmin iemand is opgevallen. Terwijl er toch veel echte Leie naars die middag naar die fo to's hebben gekeken." - „Dat zegt op zich genoeg. Je moet ook heel goed kijken. Maai' het blijft natuurlijk een fout. Mag niet voorkomen. Zal ook in de toekomst niet meer gebeuren. Ja, de kalender loopt goed. Het is natuurlijk ook niet zo dat de hele kalender door dat onderschrift is verziekt. En het blijft op zich een mooie fo to". Binnenkort verschijnt bij Lei den Promotion/WV het nieu we fotoboek over de stad. JUP Met als titel 'De dood in het JUP' (Jacques Urlusplantsoen) wordt donderdag 9 december in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade een theatervoor stelling opgevoerd. Drie Ma rokkaanse jongens, twee Turk se meisjes en vier volwassenen, woonachtig in Zuid-West, spe len in het stuk mee. Het geheel staat onder leiding van regis seur Luc Opdebeeck. Het stuk gaat over de verhou ding tussen jongeren en oude ren in de buurt. En die buurt kan ook de Kooi of Noorder kwartier zijn. Het toneelstuk is gebaseerd op verhalen van be woners zelf en speelt in een rechtszaal waar de doodslag op een Marokkaanse jongere wordt behandeld. Onderwer pen die worden aangestipt zijn wederzijds begrip, school, overlast en rondhangen. De voorstelling begint om 20.00 ad van kaam eric-jan berendsen ma naar de goedheiligman kij- winkelend publiek. Veel kinde ken. Na een half uur is het ren hebben dat nauwelijks in feestje voorbij en trektc sinter- de gaten. Die kruipen over de klaas met zijn gevolg de stad in, grond, op zoek naar peperno- om zich te begeven tussen het ten. Er is genoeg. Ondanks subsidie Rijk voor woonwagenkamp leiden ners daarom aangeschreven en eist dat zij de bouwwerken af breken. Leiden was al een bijdrage van het Rijk voor de renovatie van het woonwagenkamp toe gezegd. De vorige staatssecreta ris van volkshuisvesting Tom mei wilde de subsidie intrek ken, maar onder druk van de Tweede Kamer zag hij daar vanaf. Dit jaar stelde Remkes een bedrag van in totaal zestig miljoen voor alle grote woon wagenterreinen zoals het Trek vaartplein in het vooruitzicht. De 5,6 miljoen die Leiden nu ontvangt, komt uit de 'knelpun- tenpot' van de ISV-gelden, voorheen de subsidies voor stads- en dorpsvernieuwing. Van Rij: „Het is altijd minder dan we zouden hebben gewild. Maar het is prettig dat het geld er nu is. We hebben het hard nodig." Het ontwerp voor het nieuwe Trekvaartplein is hog in de maak. Van Rij wil een aantal be woners 'verleiden' om zich te vestigen in Roomburg. Dan moet wel eerst het bestem mingsplan van de laatste nieuwbouwwijk van de stad worden goedgekeurd. „Ik durf geen datum te noemen wan neer het plan definitief klaar is", aldus de wethouder. „Als we in dit tempo doorgaan, kan het over een half jaar af zijn. Het hangt gewoon van een he leboel dingen af." robbert minkhorst Leiden komt nog ruim twee miljoen gulden tekort voor de herinrichting van woonwagen kamp Trekvaartplein. Inmid dels heeft de gemeente wel 5,6 miljoen gulden gekregen van staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting voor de reno vatie van het terrein, maar dat is niet genoeg. Leiden moet het resterende bedrag zelf bij elkaar zien te krijgen. De bijdrage betekent niet dat de renovatie van het woonwa genkamp eerder kan beginnen. Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) weet nog niet wan neer dat wel kan. Dat hangt voor een belangrijk deel af van het overleg tussen gemeente en bewoners van het Trekvaart plein. Alle contacten werden verbroken nadat Leiden eerder dit jaar onder begeleiding van honderd man ME een illegaal bouwwerk had laten slopen. De bewoners reageerden woedend en zegden het overleg direct op. Dat gebeurde juist op een mo ment dat het vertrouwen weer enigszins was hersteld.. „De relatie is nog gespan nen", zegt Van Rij. „Het is op kousenvoeten lopen. Er zijn op dit moment zeer voorzichtige contacten." Op het Trekvaart plein staat nog een aantal ille gale bouwsels, vindt de ge meente. Leiden heeft de bewo-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13