Anti-snurkoperatie: pijnlijk, maar het helpt wel Oppassen met sommige combinaties van geneesmiddelen Gezondheid Parijs Geheugei 3 MAANDAG 22 NOVEMBER 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-515 'Kijk eens pap', zei mijn dochter van tien, toen wij langs het Gare du Nord liepen en zij in de nissen van het station al lerlei mensen zag liggen. 'Het is net een bejaardenhuis'. Wat bedoel je daarmee', vroeg ik haar. Zij wist het eerst niet, maar zei uiteindelijk: 'zij zien er zo oud en raar uit'. 'Bedoel je wel een bejaardenhuis', vroeg ik wetende dat zij nog nooit in een bejaardenhuis was geweest. Misschien was het idee van het bejaardenhuis haar te bin nengeschoten, omdat het tafereel ondanks de drukte op straat voor het station zo stil was. En het was er donker. Sommige mensen lagen in een slaapzak op een matras, an deren slechts gehuld in een dunne deken op een opgevou wen kartonnen doos, omringd door lege flessen en voedsel- resten. Zij lagen er doodstil bij en sliepen, gewend als zij kennelijk waren aan hun rumoerige nachtelijk verblijf. Ik legde mijn dochter uit dat in een bejaardenhuis oude, meestal stille mensen wonen, maar dat die niet zoals deze mensen op straat slapen, bedelen en rondzwerven. Zij zei dat zij van de juf op school had gehoord dat zwervende mensen zelf voor hun bestaan kiezen. Maar ik vertelde haar dat de meeste mensen in de nissen problemen hebben, uit hun huis zijn gezet, verslaafd zijn geraakt aan de drank of de drugs, maar niet uit vrije wil op straat leven. Dat ge loofde zij wel. 'Nou ja', zei zij toen, 'ik heb het'verkeerd gezegd, ik kon niet op het goede woord komen, ik bedoelde eigenlijk een gek kenhuis'. "Weet je dan wel wat voor mensen er in een gek kenhuis wonen', vroeg ik haar. Wij waren een paar dagen samen in Parijs en gingen ook een dagje naar Disneyland. Daar zie je ook veel vreemde mensen - je zal maar bereid zijn om voor iedere attractie van een paar minuten minstens een halfuur in de rij te staan -, maar op weg er naar toe waren haar vooral de mensen in de metro opgevallen, die soms zeer indringend en aanklampend waren en om geld en sigaretten vroegen. Zij werd er bang van en week niet van mijn zijde. Meer dan vroeger viel mij oplioeveel daklozen, gehandicapten en mensen die zich vreemd gedragen de metro herbergt. In de Amsterdamse metro, vooral in de stations Nieuw- markten Waterlooplein kom je ook veel daklozen, psychia trische patiënten en druggebruikers tegen, maar niet zoveel als in Parijs. De transmuralisatie van de zorg, het omzetten van klinische plaatsen in ambulante zorg dicht in de om geving waar de cliënt woont of verblijft, heeft in Parijs een ondergronds karakter gekregen. De daklozen, de verslaaf den en de gekken zijn keurig onder de grond weggewerkt, in een onmetelijk labyrint. Daar worden ze getolereerd, als ze zich gedragen. Ik vroeg aan een Franse vriend hoe het geregeld is met de psychiatrische zorg in de hoofdstad van Frankrijk. Hij wist het niet. Hij wist wel, dat de brandweer vaak moet optre den als mensen op straat agressief worden of bij opstootjes en andere incidenten, zo als bij ons de katjes uit de boom halen. Maar van wat bij ons spoedeisende psy chiatrie ofbemoeizorg heet, had hij geen weet. En hij wou het ook maarzo laten, kreeg ik de indruk. WOUTER VAN EWUK. psychiater Bijna iedereen kent het verschijnsel. De wekker vertelt je dat het al half vier is. Naast je ligt je partner in diepe slaap en lijkt een re genwoud om te zagen. Je maakt man- of vrouwlief wakker en die mompelt beterschap, maar een mi nuut later begint het weer. Verslaggever Sander Rooij- akkers kan er over meepra ten. Bij vrienden in Tilburg moest hij jaren op de gang slapen. Ook zijn nieuwe grote liefde zag het gesnurk niet zitten. Liefde maakt dan wel blind, maar niet doof. Speciaal voor haar bezocht hij een Keel- Neus- en Oorarts en het zich uiteindelijk via een operatie van het probleem afhelpen. Het hielp. Maar zeer deed het wel. Ik ontmoette Ingeborg met oud en nieuw en het was liefde op het eerste gezicht. Ik had me geen beter begin van het jaar kunnen wensen. Totdat ik een weekje later naast haar wakker werd en ze me kwaad aankeek. „Ik denk niet dat ik hier tegen kan", snauwde ze. „Verdom me", dacht ik. „Ik heb weer eens heel erg hard gesnurkt." Ze was niet de eerste die het me kwalijk nam. Hoe vaak was ik 's nachts niet wakker gemaakt met een ferme elleboogstoot? Hoeveel mensen werden echt stapelgek van het geluid dat ik produceerde? Bij vrienden in Tilburg moest ik al jaren in de gang slapen, andere vrienden in Amsterdam hadden voor mij zelfs een plaatsje op de keuken vloer gereserveerd. Ooit werd ik 's ochtends alleen wakker, ter wijl ik zeker wist dat ik samen met een meisje het bed was in gestapt. Toen ik haar veel later nog eens tegenkwam, had ze een simpele verklaring. „Ik werd er gek van." Precies datzelfde gevoel had ik toen Ingeborg over mijn snur ken begon. Ik werd zo langza merhand gek van het gezeur. Laat me alsjeblieft gewoon sla pen, want ik kan er toch ook niks aan doen? Jarenlang heb ik dat verweer vol zelfmedelijden gevoerd. Het bleek onterecht. Want aan snurken is wel dege lijk iets te doen. Mijn kersverse vriendin vertrok eind januari naar Amerika voor een verblijf van vijf maanden in San Francisco. Dat had overi gens niets met mijn snurken te maken; de reis was al geboekt voor ze mij leerde kennen. Na tuurlijk baalde ik van haar ver trek. Maar ik zag ook een licht puntje: op deze manier had ik mooi de tijd om eindelijk iets aan mijn snurkprobleem te doen. Natuurlijk was het niet alleen die grote liefde of het geklaag van vrienden. Als ik echt heel hard had gesnurkt, werd ik wakker met keelpijn. En ik sliep niet al te best. Maar dat deed ik al jaren niet. Mijn huisarts hoorde het verhaal aan en ver wees me door naar de KNO-arts van het Havenziekenhuis in Rotterdam. Een voortvarend begin, want binnen een paar weken zat ik al voor de eerste keer in de stoel bij dokter Van der Pot. Een eerste onderzoekje: een lampje scheen in mijn mond, een klem hield mijn neusgat open en ik moest 'A' zeggen. Het leek alsof mijn neus ver stopt zat. Dat zou een deel van de oorzaak kunnen zijn. Daar moest dus aan worden gewerkt. Er werd ook gekeken of ik aller gisch ben, maar dat was niet zo. Vervolgens kreeg ik een neus- spray. Twee mad daags moest ik eerst lauw zout water opsnui ven door mijn neus. Water in de hand, één neusgat dicht en snuiven met het andere. Het af schuwelijke goedje kwam ver volgens in mijn mond, waarna ik het weer moest uitspugen. Een theeglas vol, twee keer per dag, en daarna de spray gebrui ken. „We proberen het zo even een maand of drie", zei de dok ter. Ik schrok, maar knikte in stemmend. Natuurlijk deden 'we' dat. Ik wilde toch van het snurken af? Door deze 'behan deling' zou de neus verder open gaan staan en zou het makkelijker worden om 's nachts te ademen. Na zo'n twee maanden volgde een eerste test. Of de waterige geneesmiddelen hielpen? Ik wist het zelf eigenlijk niet. Maar ik was nog steeds tot over mijn oren verliefd op een vrouw die inmiddels aan de andere kant van de wereld zat. In april be- Het had niets geholpen. Toch wilde hij het nog een maandje aankijken. Zo lang zou het du ren voordat het middel echt ef fect had. Ik stopte het zoute wa ter dus nog maar een maand in mijn neus, maar wist het toen zeker: op deze manier lukte het niet. Het enig overgebleven al ternatief was een operatie, zo zei Van der Pot. „Het is de vraag of je dat er voor over Sommige partners worden gek van het gesnurk van hun we derhelft. FOTO GPD sloot ik haar daarom te gaan bezoeken. Wist ik ook gelijk hoe het met mijn 'ziekte' zat. Niet best, merkte ik al gelijk de vol gende ochtend na aankomst. Natuurlijk was ze blij om me weer te zien, maar er waren toch ook dingen die ze had ge mist als kiespijn. Na de drie maanden 'proeftijd' had ikvdan ook geen positieve berichten voor de KNO-arts. hebt, want het is niet zeker of dat wél helpt." „Toch wil ik die gok wel ne men", zei ik vastbesloten. Er volgde weer een serie onder zoeken: Een camera ging mijn neus in en kwam uiteindelijk achter in mijn keel uit. Een ver velend onderzoek dat twee keer werd herhaald. Verder werden er foto's gemaakt van mijn hoofd en werden mond, keel en neus nog een paar keer grondig geïnspecteerd. Snurken kan op twee verschil lende plaatsen worden veroor zaakt. Bij de tongbasis, diep in de keel, kan de opening te nauw zijn. Daaraan is volgens Van der Pot helaas niets te doen! Het kan ook zo zijn dat het zachte gehemelte, achterin de mond, te groot is. Het zachte gehemelte wordt gebruikt om van binnen uit de neus af te sluiten. Handig wanneer je drinkt bijvoorbeeld, want dan komt de drank er niet direct via je neus weer uit. Bij veel snur kers is dit zachte gehemelte echter te lang. Bij mij bleek het zelfs veel te lang. 's Nachts hangt het overbodige gedeelte in je mond en dat trilt mee bij elke ademhaling: je snurkt. Het zelfde geldt voor de compleet nutteloze huig die onder aan het zachte gehemelte hangt. Ook die trilt mee. Snurkers heb ben vaak een veel te grote huig. De oplossing die Van der Pot voor mij in gedachte had, was simpel. Het teveel aan zachte gehemelte zou worden wegge sneden, waardoor ook de huig in zijn geheel zou verdwijnen. Het was inmiddels juli toen we besloten inderdaad tot operatie over te gaan. Eerst wilde ik nog een paar we ken op vakantie en daarna zou ik er dan aan moeten geloven. De operatie werd gepland op vrijdag 3 september. Toen ik werd 'weggespoten' raakte ik in lichte paniek. Ik wilde niet meer. Wilde me verzetten, maar het had geen zin. Nog nooit was ik wakker gewor den zoals op deze vrijdagmid dag. Er stond een hek rondom mijn bed. Ik herinner me vaag dat ik niet wilde blijven liggen, zoals doktoren het graag wil den. Er zat bloed op mijn kus sen en ik voelde pijn, veel pijn. „Jij kunt \vel wat gebruiken", zei iemand die ik niet goed kon zien. En weer was ik weg. Ik kon niet praten, niet slikken, niet drinken en eigenlijk ook nog niet goed nadenken, 's Avonds kwam Ingeborg op be zoek en ik voelde me heel erg beroerd. Zo veel lichamelijke pijn had ik nog nooit gehad. Ik Artsen en apothekers krijgen er van langs in de recente Consu mentengids. Dat zal best te recht zijn, maar er zijn ook nog anderen, die een flinke terecht wijzing verdienen. Kem van de zaak is dat mensen onbewust combinaties van ge neesmiddelen gebruiken die riskant zijn. 'Artsen en apothe kers maken onvoldoende ge bruik van de geautomatiseerde controlemogelijkheden', con cludeert de Consumentenbond. Er staat ook een opdracht bij aan de consument: 'Informeer uw arts en apotheker over het gebruik van medicijnen, waar voor geen recept nodig is'. Er zijn tegenwoordig steeds meer vrij verkrijgbare pillen. Je moet dus precies onthouden wat er in je medicijnkastje staat, en als je bij de dokter zit voor een re cept vertellen wat je op eigen initiatief gebruikt. Maar wie denkt daar nou aan? Pijnstillers bijvoorbeeld zijn zulke alledaagse dingen en lij ken heel onschuldig. Gemakke lijk te koop en soms ook door de huisarts voorgeschreven, terwijl dat toch zeer riskant kan zijn, zoals blijkt uit een voor beeld in de Consumentengids. Het geval gaat over een 77-jari ge, die sinds hij een hartinfarct kreeg, antistollingsmiddel of bloedverdunner slikte. Op een gegeven moment kreeg hij pijn in zijn knie. 'Overbelast', dacht zijn huisarts, en schreef hem naproxen voor. Binnen een dag was zijn been bont en blauw. Zijn zoon bracht hem naar een eerstehulppost in het zieken huis, en daar hoorde hij van een vaatchirurg dat de combi natie van medicijnen, die hij gebruikte (bloedverdunner en naproxen) heel gevaarlijk was. Dat had zijn huisarts natuurlijk ook moeten weten. Maar je moet het zelf ook in je hoofd prenten, want al dat spul is te- u genwoordig vrij te koop. Het rare is dat dit gebruik com pleet wordt overgelaten aan de eigen verantwoordelijkheid van consumenten. De markt ver koopt de risico's, de klanten moeten de bijsluiters lezen. Ook als die lange lappen tekst met kleine lettertjes soms bijna niet te ontcijferen zijn, soms onbegrijpelijk.en zo boordevol woorden zitten, dat je halver wege al geen zin meer hebt om verder te lezen. Bij een enquête van de Consumentenbond bleek dat slechts elf procent de moeite neemt om bijsluiters door te nemen. De fabrikanten van al die middelen komen op die manier mooi weg. De Consumentenbond publi ceert een lange lijst van vrij ver krijgbare medicijnen en recept medicijnen, die als ze tegelijk worden gebruikt, vervelende of gevaarlijke bijwerkingen kun nen hebben. De lijst i6 te lang om hier af te drukken, maar toch een paar frappante voor beelden. Pijnstillers met ibu- profen en naproxen mogen ook niet worden gecombineerd met bepaalde piasmiddelen, met het reumamiddel Methotrexaat, met afweerremmende midde len met glucocorticoïden en niet met het antidepressiemid- del Lithium. Tussen haakjes: in een toevallig gelezen bijsluiter van een DA- drogist staat het weer heel an ders, en worden ook totaal an dere namen genoemd. Zoek het maar uit, als leek. Populair zijn bijvoorbeeld ook vrij verkrijgbare middelen tegen brandend maagzuur zoals Ga- viscon of (ouderwets) Rennies. Er is een hele reeks antibioti- cumpillen, die daar niet bij mo gen worden ingenomen zoals doxycycline (groep tetracycli- nen) of pipemidinezuur (groep chinolonen). Ook bepaalde an ti-schimmelmiddelen, medicij- E nen tegen botontkalking (bis- fosfonaten) of tegen verstop ping (bisacödyl) mogen dan niet worden geslikt. Een ander vrij verkrijgbaar maagmiddel is Zantac, dat wel samen kan met veel antibiotica, maar met twee bepaalde stoffen net weer niet. Het is allemaal lastig. Je denkt dat vrij verkrijgbare pillen niet zoveel kwaad kunnen (want an ders zouden ze toch niet vrij mogen zijn), maar dat valt te gen. De Consumentenbond maakt zich zorgen. Telkens weer nieu we regels van de overheid, zoals het afschaffen van de vergoe dingen op zelfzorgmiddelen. Toen ze nog wel werden be taald door de verzekering, moesten ze worden opgehaald bij de apotheek. Dat gaf nog enige garantie op een waak zaam oog van de apothekersas sistente. Consumenten kunnen nu ook naar de drogist voor dit soort medicijnen. En de drogist, dat is nog maar zelden een zorgza me meneer achter een toon bank. Het is meestal een winkel van zo'n grote drogistenketen, waar vaak ongeïnteresseerde meisjes helpen. De voorlichting in dit soort winkels staat door gaans op een bijzonder laag pit je. Om het euvel 'gebrekkige infor matie' te verhelpen worden in de Consumentengids ietwat vreemde oplossingen bedacht. De apothekersorganisatie KN- MP heeft voor alle apothekers een nieuwe richtlijn uitgevaar digd. Als een klant een 'zelf- zorgmiddel', een vrij verkrijg baar medicijn, koopt, dan moet de apotheek informeren naar de andere middelen die hij slikt. Dit voorschrift is kennelijk wel bijzonder nieuw, want het is ons nog nooit overkomen dat de apotheek de inhoud van ons medicijnkastje wilde weten. Het is trouwens de vraag of klanten dergelijke vragen pret tig vinden. Het kan ook ave rechts werken: ze gaan niet meer naar de apotheek, maar naar de drogist. Voor drogisten bestaat die richtlijn niet. Hij zou ook niet uitvoerbaar zijn, gezien de ken nis van het gros van het perso neel. Maar er zit wel iets oneer lijks in. Waarom moet de apo theek wel ingewikkelde vragen stellen, en de drogist niet? Mis- Voor iedereen met twee rechterhanden is er nu het ISDN Doe-Het-Zelf-pakket. Dit pakket, inclusief handleiding en aansluitmaterialen, koopt u al vanaf f75,-*. U bespaart dan f 150,- op de gebruikelijke aansluitkosten van f 225,- en u profi teert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Nu verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, www.kpn-telecom.nl/isdn en de officieel KPN Telecom dealer, o.a. Dynabyte, BelCompany, Megapool, Dixons, Dixtone, ITS, Electronic Partner en het postkantoor. Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingévuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden Horizontaal: 1. Stellig; 4. interval; 7. constitutie; 9. ton; 10. zuivelproduct; 11. spinnenweefsel; 13. bijenkoningin; 14. vreemde taal; 17. cijfer; 18. dierenverblijf; 19. strafwerktuig; 21, inviteren; 24. jonge leeuw; 26. schrijfgerei; 27. kluwen; 29. lust; 30. schoonbroer; 32. stekel; 33. wateronkruid. Verticaal: 1. Zicht licht bewegen; 2. zelfkant; 3. geur; 4. delfstof; 5. veerkracht; 6. ontvreemden; 8. pas; 11. spekhuid; 12. insect; 13. snijwerktuig; 15. plotseling; 16. voorgerecht; 17. metaal; 19. vreemde taal; 20. blad papier; 22. groente; 23. horizon; 25. schiettuig; 27. boterton; 28. paar; 30. dierentuin; 21. mannelijk dier. v huidige aansluiting (bi) Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Stop; 4. zone; 7. ne; 8. ode; 10. ut; 13. ballotage; 16. ra; 17. re; 18. emoe; 19. zode; 20. el; 22. ko; 23. reisdeken; 25. al; 27. Eli; 29. on; 30. Raab; 31. nipa. VERTICAAL: 1. Sneb; 2. te; 3. po, 4. ze; 5. nu; 6. etre; 9. dood; 11. slaolie; 12. Marokko; 14. armee; 15. gedoe; 21. odol; 23. raar; 24. nona; 26. la; 27. eb; 28. in; 29. op. aansluiring f 100,-) schien moeten al die drogiste rijketens verplicht worden om ook een dure apotheker achter de toonbank zetten, als ze ge neesmiddelen willen verkopen. De Consumentenbond advi seert iedereen die pillen haalt bij de drogist, dat zelf bij arts en apotheek te melden. Dan kan alles in een medicatieoverzicht of geneesmiddelenpaspoort worden opgenomen. De ideale toestand, maar haal baar? De bond is misschien kri tisch ten opzichte van artsen en apothekers, maar de apothe kers zijn wel zo aardig geweest om de bond te helpen met de verspreiding van 3000 enquête formulieren onder de gebrui kers van plaspillen en antistol- lingsmiddelen. Iets minder dan een derde kwam daarvan terug. Uit dit onderzoek bleek dat bij voorbeeld de helft van de ge bruikers van plaspillen pijnstil lers koopt met salicylaten (As pirine, Chefarine, Coldrex C) of met ibuprofen en naproxen. Bij de gebruikers van bloedverdup- ners komt dat ook voor, maar die worden vaak gewaarschuwd door de Trombosedienst, als ze daar voer de controle komen. De hëlft van de ondervraagden bleek niet op de hoogte te zijn van kwalijke gevolgen van me dicijncombinaties. Dat is des te vervelender omdat het in dit onderzoek ging om ouderen boven de 68 jaar. Bij hen komt eventuele narigheid des te har der aan. Ze zijn gevoeliger voor bijwerkingen omdat hun li chaamsfuncties minder goed gaan werken. Lever en nieren worden trager. Bepaalde medi cijncombinaties geven bij een jong mens misschien een droge mond, maar bij ouderen kun nen er zelfs waanvoorstellingen optreden. De meeste mensen denken dat kreeg zelfs geen slokje ijswa: D< naar binnen. Ingeborg voeld Ai zich schuldig, denk ik. Teir rechte natuurlijk, maar zelfs Al kon ik niet zeggen. In mijn rechterhand zat een infuus. mocht er pas uit als ik weer normaal kon drinken. En ik mocht natuurlijk pas naar hi M als het infuus niet meer nod Li was. Zaterdagochtend kvvam dei ter zelf poolshoogte nemen Nog maar een dagje langerl ven, oordeelde hij. Ik deedf mijn best en probeerde te d ken, maar het lukte nog niet Een dag later pas kon ik het ste slokje verwerken, zodati huiswaarts kon. Tijdens de drie dagen in hei ziekenhuis had ik geen ha geten. Mijn hele keel zat dit Het gehemelte was natuurli heel erg dik en ontzettend] lijk. Er zaten ook verschillet hechtingen in, die er in del van de week vanzelf moestt uitvallen. Op woensdag viel laatste stukje er uit en pasti at ik voor de eerste keer we iets. Blanke vla. Inmiddels ik kilo's afgevallen, maar o< dat kon geen kwaad. Andei ve week na de operatie was wond goed genezen en kon ook alles weer eten, zij heti slikken nog steeds geen pre was.' Over zes weken moest les over zijn, dacht Van der Ingeborg en ik wonen inmi dels samen, mede dankzij operatie. Want een week m ingreep bleek al dat het alle maal niet voor niets is gew „Ik moet je wat vertellen", ze 's ochtends toen ik wald werd. „Vannacht werd iku ker en ik keek naast me. Jij daar en je was zó stil. Echt weldig!" Ik snurk niet meer! Het eni negatieve souvenir van de ratie is dat af en toe bij het ken van te grote slokken de drank via mijn neus naar komt. Kleine probleempjes er bij schijnen te horen. M dat is het me allemaal wel waard. Ne Vir hui SANDER ROOUAKKERS Ach maar ook dat valt heel erg te gen. De Consumentengids ver telt hoe het gaat. Er zijn mis schien een paar duizend test personen, op wie iets wordt uit- gebrobeerd, maar dat zijn dan gezonde jongemannen. Later neemt men grotere groepen, maar altijd nog gezonden. Er bestaat een meldpunt voor bij werkingen, de Stichting Lande lijke Registratie en Evaluatie Bijwerkingen, maar daar kun nen particulieren niet terecht. Die moeten naar de Genees middel-Infolijn, die daar overi gens niet voor is bedoeld. Het is onlangs voorgekomen dat de bijwerkingen van een nieuw antidepressivum acht maanden eerder bekend waren bij de Ge neesmiddel-Infolijn dan bij de stichting, waar artsen en apo thekers bijwerkingen dienen te melden. En ten slotte zijn er de invloe den waar helemaal niemand op rekent. Grapefruitsap, dat de af braak van bepaalde geneesmid delen vermindert of zelfs hele maal stop zet. De Consumen tengids noemt een heel rijtje medicijnen, onder meer calciu- mantagonisten voor hartpati ënten, die worden beïnvloed. Ook in ander eten zitten soms stofjes, die de boel in de war sturen. Oudere kazen bevatten bijvoorbeeld tyramine. Nor maal wordt dat door enzymen afgebroken, maar het antide pressivum Aurorix stopt dat proces. Het kan leiden tot on verwachte verschijnselen: ern stige hoofdpijn, verwardheid, enorme bloeddrukstijging. En dan melk samen met het an tibioticum tetracycline of ijzer preparaten. Ook al fout. De kalk uit melk en melkproducten remt de opname. Dan word je dus nog zieker, in plaats van beter. Vrouwelijke ratten met komelingen leren snellei hebben een beter geheuj dan hun leeftijdgenoten der kroost. Dat blijkt uit derzoek van Craig Kinsle aan de universiteit van E mond in Virginia. Prestal van volwassen vrouwtjes twee keer hadden geworj werden vergeleken met! derloze ratten. De route een doolhof werd door n ders beter herinnerd. Ze maakten minder fouten waren sneller. Die extra alertheid heeft lichamelijke oorzaak. Tiji de zwangerschap wordei niveaus van de hormone oestradiol en progesteroi verhoogd. Deze steroïde ,|evj monen maken talloze nil let we vertakte zenuwuiteiit ^cj en verhogen hiermee de voeiigheid voor prikkels buiten. Dit zorgt uiteindi j voor een verandering in zoals een beter a n pf georag. e( Naast de hormonale ver; ltatc dering, die een leven lan| ,n ji( doorwerkt, worden de hi ^el nen van een moederrat blootgesteld aan allerlei nieuwe zintuiglijke prik) m' Na elke worp beleeft het vrouwtje in het nest een satie aan geuren, geluidf smaken en zuigbewegüii Q Vooral de zogende jonge hebben invloed op de h« jos" senstructuur en -functie stimulus-rijke omgeving zorgt voor een herschik 'gu van bepaalde zenuwverb e q dingen in de hypothalan idsia Door deze veranderingei - de hersenen rijn de moe U rende ratten beter in sta hlJIS hun kinderen met succe ?p 2 groot te brengen, conclu timei deert mevrouw Kinsley.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10